Adenauer ernstig bezorgd over tactiek van het Kremlin Nu André Marie voor het formateurschap gevraagd Gigantische vlootrevue op de rede van Spithead Belgische regering is bereid tot grondwetsherziening „Jantjes" van de 230 schepen zullen koningin begroeten De nieuwe Sovjetpolitiek in O.-Duitsland Oplossing der spanningen ten koste van onze vrijheid Een plicht Socialisten wel verheugd Nederlandse troepen naar Duitsland Tientallen dorpen in Oost-Frankrijk overstroomd V acantietoeslag voor Rijkspersoneel Televisie gaat „met vacantie" Vrijdag 12 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11740 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nederlaag Bidault door vergissing Voorlopig resultaat van lange besprekingen Verlangen van oppositie ingewilligd DAARNA EVG-PACT AAN DE ORDE NIEUWE SOVJETSTAPPEN INZAKE DUITSLAND? Russisch-Turks accoord over stuwdam Nederland stuurt Hr. Ms. Tromp WEERBERICHT Slavenarbeid bij Duitse fabriek nu vergoed Britse straaljager bij Bristol neergestort Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Van een correspondent te Bonn WIJZIGING der Sovjet-politiek in Oost-Duitsland, o.a. bestaande uit een serie aanmerkelijke verlichtingen van de druk op de bevol king der Sovjetzone, heeft in Westduitse regeringskringen niet alleen verrassing gewekt doch ook ernstige bezorgdheid. Men ziet hierin nl. een nieuwe aanwijzing, dat de Sovjet-Unie er naar streeft met de Wes telijke geallieerden tot onderhandelingen over een oplossing van het Duitse probleem te geraken. Bonn vreest nu een voor Duitsland door de Grote f ier gedicteerde vrede, waarbij de huidige Duitse Oostgrenzen definitief vastgelegd zouden worden en aan Duitslands eigen wensen maar weinig aandacht zou worden besteed. Een conferentie van de Grote Vier kan volgens de verklaringen van Bondskanselier Adenauer alleen worden toegejuicht, wanneer er kans is dat datgene zal worden bereikt, dat herhaalde malen door de Bondsdag is geformuleerd. De beslissende van deze voorwaarden is, dat een toekomstige vrije Duitse regering volledige vrijheid van handelen zou moeten krijgen en binnen het kader van de beginselen van de Ver. Naties verbindingen zal kun nen aangaan met wie zij wenst. Gezien de huidige stand van zaken acht Adenauer daarop weinig hoop. Hij ziet geen bereidheid der Sovjet- Unie om de Duitse eenheid in vrijheid te herstellen. HE BUITENLANDSE politiek van West-Duitsland is er steeds op ge richt geweest een gemeenschappelijke politiek der grote mogendheden ten koste van Duitsland te voorkomen. Want, zo verklaarde Adenauer nog de zer dagen, „Duitsland mag niet tussen de molenstenen geraken, dan zou het verloren zijn". Het is in politieke krin gen in Bonn opgevallen, dat Adenauer de grote zelfverzekerdheid, waarmee hij enige maanden geleden uit de Ver. Staten is teruggekeerd, goeddeels heeft verloren. Toen verklaarde hij, dat een politiek van goede verstandhouding van het Westen met de Russen ten -oste van Duitsland voorgoed onmogelijk was geworden. Reeds in 1951 in de Raad van Europa zei Adenauer, dat een Euro pese beslissing niet meer zonder Duits land kon worden genomen. Zowel in de Bondsdag als in een radiorede liet hij nu een heel ander geluid ho ren. Hij maakte de indruk een or,tgoo- che' 1 man te zijn, die zich geheel en al in de verdediging gedrongen voelt. De verdragen van West-Duitsland met het Westen zijn nog niet van kracht ge worden. Zijn gehele optreden wordt be heerst door de vrees, dat het tf« een oplossing van de spanningen tussen Oost en West zal komen in dier voege, dat de stem van Duitsland minder dan voorheen gewicht in de schaal zal leg gen. f)E FRACTIELEIDER der Christen- Democraten Von Brentano zei giste ren in de stopzetting van de bolsjewi- sering van Oost-Duitsland een bewijs van verandering van de inzichten der Sovjets te zien. Dit zijn tactische po gingen om een ingeleide politiek (sa- mengaa i van West-Duitsland met het Westen) te storen. Zijn fractiegenoot Tillmans zei: De wendbaarheid van de politiek der Sovjets is weer eens ge toond. Zij blijft in haar einddoel gelijk. maar is in haar methoden veranderlijk als geen ander systeem. Men begint nu de daden te brengen, waarom het Wes ten heeft gevraagd, maar waarschijnlijk blijft het einddoel desondanks wereld verovering voor het communisme. De Duitse Socialisten schijnen zich meer ir het vooruitzicht van een con ferentie met Rusland te verheugen. Zij menen, dat het nodig is nu een initiatief te nemen, dat de vier Hoge Commissa rissen aan een tafel kan brengen. Zij willen een bijzondere zitting van de Bondsdag om voorstellen dienaangaan de te kunnen indienen. Dat overigens van alle kanten in West-Duitsland wordt toegejuicht, dat de Oostduitse bevolking onder minder zware druk is komen te staan, spreekt vanzelf. Het grote debat over Adenauers po litiek volgende week in de Bondsdag, wordt nu met gestegen belangstelling tegemoetgezien. ANDRE MARIE en maar hopen PRESIDENT Auriol van Frankrijk heeft de radicale minister van Onder wijs in de aftredende iegering-Mayer, André Marie verzocht pogingen aan te wenden tot het vormen van een nieu we regering. Marie een 55-jarige advo caat uit Honfleur in Noiwiandië, heeft gevraagd dit verzoek in beraad te mo gen houden. Hij wil eerst overleg ple gen met zijn politieke geestverwanten. Hij staat bekend als krachtig pro-Amcri- kaansgezind. Nu men in Frankrijk begint in te zien, dat de kabinetscrisis te lang duurt, zowel wat de binnenlandse toe stand als de buitenlandse politieke ont wikkeling betreft, zou dit in het voor deel van André Marie kunnen zijn. Marie zal vandaag de president medede len of hij de opdracht van formateur zal aanvaarden. Het feit, dat Georges Bidault Woens dag op één stem na de vereiste meerder heid van 314 stemmen in de Nationale Vergadering niet wist te bereiken, blijkt achteraf ook nog op een vergis sing te berusten.... Een afgevaardigde van de dissidente Gaullisten, Napoleon Cochart, was nl. van plan geweest wel op Bidault te stemmen, doch vergiste zich en had zich daardoor van stemming onthouden. President Auriol heeft de voorzitters van de fracties in de Nationale Verga dering gisteren bij zich ontboden en hen er op gewezen, dat een oplossing van de kabinetscrisis dringend noodza kelijk is. De kans bestaat, dat nog deze herfst een Nederlands onderdeel ter sterkte van een regiment in een nog nader aan te duiden plaats in de Britse zone van Duitsland zal worden gelegerd. Deze troepen zullen zoveel mogelijk op basis van vrijwilligheid worden uitgezonden. Welke onderdelen hier voor in aanmerking zullen komen, is nog niet beslist. Dit is het voorlopige resultaat van onderhandelingen, die reeds geruime tijd gaande zijn tussen Duitse en Britse instanties ener- en* de Neder landse regering anderzijds. Er is in ons land op het ogenblik een groot gebrek aan kazerneruimte en oefen terrein en het onderbrengen van en kele onderdelen naar onze Ooster buren zou hierin verbetering kunnen brengen. Voor de derde opeenvolgende dag stroomde gisteren het water door tien tallen dorpen in Oost-Frankrijk. Weg en telegraafverbindingen werden ver broken en veel vee is in het water om gekomen. Door het water van de rivieren de Doubs en de Saone is de hooi-oogst langs de oevers vernield. In de buurt van Montebeliard moest het werk in drie fabrieken worden stopgezet. Ook de verkeersweg van Parijs naar Genève is door het water afgesneden. Langs de benedenloop van de Po (Italië) dreigden overstromingen te ontstaan als gevolg van aanhoudende zware regens. Het peil van de rivier stijgt met ongeveer vier centimeter per uur. Het gebied van Treviso bij Vene tië is door een wolkbreuk getroffen, waardoor grote schade is aangericht aan de te velde staande oogst. Ook in Midden-Italië is aanzienlijke schade aangericht door aanhoudende regenval. Een voorproefje van de grote kroningsvlootrevue, die Maandag wordt gehouden biedt u deze fraaie overzichtsfoto van een deel der tweehonderd dertig oorlogsbodems. De Belgische regering lieeft zich bereid verklaard, de grondwet te her zien om deze in overeenstemming t'e brengen met de behoeften van het Verdrag voor een Europese Verdedi gingsgemeenschap. De minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, deelde de commissie uit de Kamer van Afgevaardigden, die het ontwerp voor het verdrag in studie heeft, mee, dat de regering bereid is „onmiddel lijk" te beginnen met de procedure voor een dergelijke grondwetsherzie ning. De beslissing is genomen na maan denlange besprekingen in Belgische politieke kringen over de vraag of het verdrag wel of niet in overeen stemming is met de 122 jaar oude Belgische grondwet. Een grondwetswijziging dient door beide Kamers van de Volksvertegen woordiging met een meerderheid van tweederde te worden goedgekeurd. Daarna worden de Kamers ontbon den en algemene verkiezingen gehou den. Tenslotte moet het nieuwe par lement eveneens met een meerderheid van tweederde zijn goedkeuring aan het voorstel hechten. De regering wilde goedkeuring van het verdrag voordat de grondwet is herzien. De socialistische oppositie eiste dat het verdrag door het nieu we parlement wordt goedgekeurd. De liberalen wilden daarentegen, dat te gelijkertijd over goedkeuring van het verJrag en over de grondwetsherzie ning zou worden gestemd. Te Welland (Canada) zijn Don derdag 18 vrouwen gestart voor een internationale vliegwedstrijd voor vrou wen naar Florida. punt stond naar Frankrijk over te ste- In Amerikaanse regeringskringen Verwacht men volgens AFP met betrek king tot het herstel der Duitse eenheid binnenkort Russische voorstellen. Deze verwachting is gegrond op berichten uit betrouwbare bron. die te Washing ton zijn ontvangen. Men acht het mo gelijk, dat de Sovjet-Unie het beginsel vnn vrije verkiezingen als uitgangs punt voor hereniging van Oost- en West-Duitsland heeft aanvaard. Vol gens bepaalde inlichtingen zouden de Westelijke Hoge Commissarisen in Duitsland binnenkort door de onlangs benoemde Sovjet-Hoge Commisaris worden uitgenodigd deze kwestie te komen bespreken. Turkije heeft een Russisch voorstel aanvaard om de helft van de kosten te dragen van een stuwdam op Rus sisch gebied, die het mogelijk zal ma ken de Turkse provincie Kars van be vloeiingswater te voorzien. Er is twee jaar over het accoord onderhandeld. Het Turkse aandeel in de kosten is 400.000 dollar. lijnen en masten kan worden terugge vonden. De meest ontijdige vlootschouw werd in 1814 gehouden. De Prins-Regent be val toen, dat de hele Engelse vloot zich op de rede van Spithead verzamë- Verwachting tot hedenavond. WEINIG WIND Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen. Plaatselijk buien mo gelijk met onweer. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen hogere temperaturen. ZATERDAG: Zen op 4.20. onder 21.00; Maan op 5.40. onder 22.53. onze Londense (Van Q/' de rede van Spithead correspondent) de ken. De kleine zeilschepen zagen er 'en moest om de beëindiging van de toen waarschijnlijk weinig indrukwek- Napoleontische oorlogen te vieren. Dat kend uit, en ze zullen ook wel niet fees- de oorlog met Frankrijk door Napo- telijk versierd zijn geweest. Naar een leons's vlucht uit Elba andermaal zou kroniekschrijver uit die dagen verhaalt, oplaaien, had de Prins-Regent zeker dat er een vlucht zwanen tussen de jiet verwacht, evenmin trouwens als de verankerde vloot dobberde; een „onom- Keizer van Rusland en de koning van stotelijk bewijs", dat de expeditie gun- Pruisen, die voor de inspectie waren stig verlopen zou. uitgenodigd. De onconventionele Czaar Vijfhonderd jaar later deed zich een Alexander bezorgde de leden van het soortgelijk gebeuren voor. Koning Geor- Engelse hof de schrik van hun leven ge V kwam in 1914 naar Spithead om door Plotseling in de kwartieren der zijn machtige, vanwege de oorlogsdrei- matrozen te duiken en met hen een ren vergezeld van haar gemaal, de ging, totaal gemobiliseerde vloot te in- maalttjr van gezouten varkensvlees en 8 p s specteren. Zwanen waren er toen wel- gedroogde erwten te gebruiken.... hertog van Edinburgh, en de ote- jswaar „jg^ hetgeen echter niet weg- rige leden van het Engelse Ko- neemt, dat de Engelsen toch als over- HE ACHT vlootrevues, welke konin- ninkliike Huis En overal waar wi™3"? uit de eerste wereldoorlog te w gin Victoria in haar lange regering mnKlijKe nuts. era overa,, waar voorschljn zijn gekomen afgenomen heeft, tonen duidelijk aan ze langs komt, zullen de beman- Koning Karei II (1630—1685) is de dat er zich in een betrekkelijk korte T*nnH 1PÖÖAT* Por» He» vlnntrotriio ir» hoor fiiH -nimliilinnvtni».x_i:- eindig lijkende rijen schepen va- wiide strook water tussen nineen een luid hoera op de vor- grondlegger van de vlootrevue in haar tijd een revolutionnaire omwenteling in w" ir- Li 6 I. huidige vorm geweest. Hii was het die de seheensteehnipk- on Hö 7Po_r»i-»r1 nrrr. Portsmouth en het eiland Wight stlra uitbrengen. „Jantjes" uit ulle uiordt Maandag de grootste werelddelen zullen op de dekken vlootrevue ter wereld gehouden. staan, in donkerblauwe, witte en Engelands nieuw gekroonde vors- zelfs lichtblauwe uniformen. ti„ koningin Elizabeth II, neemt TEN DERDE van Engelands vloot hier het saluut van meer dan L bijna tweehonderd oorlogsbodems driehonderd feestelijk dan huidige vorm geweest. Hij was het, die de scheepstechniek en de zee-oorlogs- nauwkeurig het ceremonieel vastlegde, tactiek heeft voorgedaan In 1842 en dat nog heden ten dage de basis van 1845 lagen er alleen ïog maar houten elke vlootschouw is. De schepen moes- zeilschepen op de rede van Spithead ten van binnen en van buiten geschrobd In 1853 hadden de eerste door raderen en opgepoetst worden. Alle manschap- en schroeven voortbewogen stoomscne- Pen moesten zich op de dekken verza- pen hun intrede gedaan, en in 't laatst melen en zodra het Koninklijk jacht van de negentiende eeuw maakten de zal door koningin Elizabeth II geïnspec- n3derde moest er verwoed op boo's- eerste gepantserde schepen hun debuut. gepavoi- teerd worden. In de zware klasse ligt mansfluitjes worden geblazen. E^ tus- Onderzeeboten heeft koningin Victoria 'ii „.„nmnder 231) het accent anders dan in vroegere jaren, sen rl dat gillend gefluit door moesten net niet meegemaakt, want deze ver seerde schepen af, waaronuer waren er tijdens de vlootrevue de bemanningen de souverein met „gro- schenen pas voor het eerst op het va- van 1914 liefst 59 slagschepen en tij- Y' gezamenlijke schreeuwen begroe- ter tijdens de vlootschouw van 1909. dens die van 1937 nog 11, op het ogen- ten- De meeste Engelse vlootrevues zijn blik is er slechts één aanwezig (de De Hannoveriaanse koningen hebben door koningen of prinsen afgenomen 35.000 ton metende „Vanguard"). Als de vlootrevue's van Spithead een be- allen mensen, die uitstekend op sche- gevolg van de ontwikkeling van het paald vrolijk karakter gegeven. In pen thuis waren en zelf heel vaak voor duikbootwapen en de verandering van Buckingham Palace hangt een enoi m de mast hadden gevaren. Maar voor de de zeeoorlogstactiek hebben de kleine, schilderij, dat Serres in 1773 van de tweede keer in de geschiedenis van i eer beweeglijke vliegtuigmoederscne- toenmalige vlootschouw heeft gemaakt. Spithead zal een niet van marine-aan- pen de slagschepen vrijwel geheel van en waarop dit lichtere element duide- gelegenheden op de hoogte zijnde ko- de zee verdrongen. Er zijn er niet min- lijk naar voren komt. Op de schepen ningin het centrum van deze indruk- der dan negen - de helft van Engelands kringelt rook naar boven voorloop- wekkende manifestatie van macht en totale bezit en net zoveel als er nog op ster va., het vuurwerk, dat nu 's avonds glorie zijn. De show met haar vrolijk stapel liggen. wordt gegeven terwijl zich vele, zowel als plechtig karakter zal er ech- Spithead en de Engelse marine zijn overvolle plezierbootjes op het wijde ter niet minder door zijn. In feite is sinds vele eeuwen onafscheidelijk met wa' >roppervlak bevinden. Talrijke be- bet zelfs zo, dat er nog nooit zoveel elkaar verbonden. Het was koning Hen- manningsleden houden brandende fak schepen in staatsie op de zilveren drik V, die hier in 1415 voor hel eerst kels in de hand een gebruik, dat te- waterspiegel van de wiide Solei.t ver zijn vloot inspecteerde, toen hij op het genwoordig in de illuminatie van romp- zameld hebben gelegen JOEN Nederland tijdens en na de moei zame en woelige onderhandelingen over de souvereiniteitsoverdracht aan de republiek Indonesië nadrukkelijk Nieuw Guinea uitzonderde van het gebied, dat aan Indonesië zou overgaan, nam de Nederlandse regering een grote verantwoordelijkheid op zich. Zij moest toen al weten, dat de ontsluiting van Nederlands-Nieuw Guinea niet alleen zou kunnen geschieden door de werk zaamheid van een aantal goedwillende, vaak bijzonder kundige mannen, maar dat de opbouw van dit land veel geld zou kosten. Er zijn in de tussentijd enkele rapporten verschenen, zonder dat ooit helemaal duidelijk is gewor den of de Nederlandse regering bereid was haar belofte gestand te doen. Het geen wellicht mede een gevolg was van het feit, dat men er zich voor wilde wachten de jonge republiek Indonesië al te zeer te prikkelen. De kwestie Nieuw Guinea is in een nieuwe fase gekomen nu is bèkend- gemaakt, dat Nederland van plan is contact op te nemen met Australië om tot een samenwerking te geraken. Dit bericht is bevestigd door de Australische minister van buitenlandse zaken. Richard Casey, die onlangs opmerkte, dat de reis van de Nederlandse ministers Luns en Kernkamp naar zijn land tot doel heeft de onderhandelingen te openen. Men zal begrijpen, dat Nieuw Guinea's opbouw niet alleen gericht kan zijn op de „opheffing" van de autochthone bevolking. Misschien mogen wij het zelfs zo stellen, dat de Papoea op zien- zelf van weinig belang is. Nieuw Guinea vormt namelijk een zeer gewichtige schakel in het defensiesysteem van Australië en tevens in het verdedigend verbond tussen Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland, dat na de oorlog onder de naam ANZUS is gesloten. Hoe de toekomstige militaire situatie in dat deel van de Pacific zal zijn, Nieuw Guinea zal er altijd een sleutelpositie blijven innemen. Het is daarom verstandig, dat de Nederlandse regering van plan is binnenkort in Australië te gaan p-aten. Er is tenslotte alleen maar een kunst matige grens tussen Nederlands gebied en Australisch territoir op Nieuw Guinea! Dat de wederzijdse politieke en maatschappelijke methoden op elkaar passend moeten worden gemaakt, staat vast. Nieuw Guinea zal nimmer „neu traal" kunnen blijven. De Republiek Indonesië ziet deze ontwikkeling ongaarne; Nederland zal zich van eventuele protesten evenwel niets mogen aantrekken, omdat ons land, zich van zijn verantwoordelijkheid be wust, datgene zal moeten doen, wat primair van belang is voor de wereld vrede, secundair voor de ontwikkeling van eer gebied en zijn bewo ners, die eigenlijk nog moet fT] beginnen. De regering zal het Rijkspersoneel di'. jaar weer een vacantietoeslag ge ven van 2 pet., naar men verwacht echter zonder begrenzingen, zoals tot verleden jaar de gewoonte was. Deze grenzen waren verleden jaar: voor ongehuwden f 50.—, voor gehuwden f 75.- Evenals verleden jaar het geval was, zullen de televisie-uitzendingen in de zomermaanden vier weken worden on derbroken voor vacantie en revisie. Dit zal geschieden van half Juli tot half Augustus, waarbij er echter rekening mee wordt gehouden, dat eventueel in deze periode wel een extra uitzending kan worden gegeven. Een Duits gerecht te Frankfort heeft de I.G. Farben veroordeeld tot het be talen van tienduizend mark aan een voormalige gevangene van het concen tratiekamp van' Auschwitz, die bijna twee jaar als slaaf-arbeider bij deze onderneming heeft gewerkt. De be trokkene is de New York wonende Duitse Jood Norbert Wollheim. Deze had de I.G. Farben aangesproken voor de genoemde som als loon voor bet werk, dat hij gedwongen is geweest te verrichten in de fabriek van syntheti sche rubber der I.G. Farben bij Ausch witz. oorlogsbodems van vele nationali teiten. Behalve Engeland en de Gemenebestlanden zijn zestien buitenlandse mogendheden met kruisers, fregatten of korvetten erlegenvooordigd. Nederland heeft Ip lichte kruiser „Tromp" ee- •uurd. het tijdelijk vlaggeschip „n Schout-bij-N acht F. Th. Burg- <rd. Aan boord van het koeriers hip H.M.S. Surprisezal ko ningin Elizabeth II langs de on- De I.G. Farben moet volgens de uit spraak de tienduizend mark plus vier procent rente van 1 Juli 1951 ten name vrn Wollheim bij een Duitse bank deponeren. Een Blitse „Javelin"-straaljager is Donderdagavond bij Bristol neergestort. De piloot, Peter Lawrence, en e°n tweede inzittende, kwamen om het le ven. Het toestel een van de eerste model len met driehoeksvleugel, bevond zich op een proefvlucht. Het was het twee de prototype van dit model. Het eerste orr» vpe verongelukte verleden jaar Juni Het toestel kon sneller vliegen dan het geluid (1100 km per uur).

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1