Gehele Oostzone was een in opstand dag Egypte een republiek Opsch udding optreden van om eigengereid Sgngman Rhee Het Zuidkoreaanse leger wordt snel versterkt Ook Marie werd weggestemd West-Duitsland versterkt de roep om eenheid Oost-Berlijn Naguih premier en president De bedrijven Rhee Rouw en spanning in Bonn WEERBERICHT Beslissing over EVG- verdrag uitgesteld Gruenther draagt stafchef voor Regering hervormd V.S.-vliegtuig bij Tokio neergestort V"Jdag 19 juni J953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11746 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna KUST KEERT LANGZAAM TERUG Opnieuw vier Russische vrouwen naar VS r ENER AAL NAGUIB, de Egyptische premier, heeft gisteravond, nadat hij zijn regering had gereorganiseerd, be kend gemaakt, dat Egypte een republiek is geworden. Hijzelf is premier en pre sident geworden, en heeft de porte feuille van oorlog overgedragen aan een lid van de revoiutionnaire raad. het opperbevel over de strijdkrachten aan een ander lid van dit college. Alle koninklijke titels zijn afgeschaft. Hier mede is een eind gekomen aan een der oudste koninkrijken ter aarde. Ontsnapten in Poesan ondergebracht Geen animo voor zijn program Honderd negen en twintig slachtoffers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties .Juttertjes") tot 15 woor den 1—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 fJIET ALLEEN IN OOST-BERLIJN heeft het de afgelopen dagen geducht gespannen, ook in andere Oostduitse steden is de arbeiders bevolking spontaan tot grote acties tegen het communistische regime overgegaan. Zo drong te Gera in Thuringen de menigte een bureau van de volkspolitie binnen en wierp verscheidene manschappen uit het raam. Ook hebben zich in Jena, Leipzig. Dresden, Halle, Maagdenburg en Bittersfeld nog onlusten en stakingen voorgedaan. Zo werd het spoorwegverkeer in Midden-Duitsland geheel stilgelegd. Overigens keerde gisteren de rust in Oost-Berlijn langzamerhand terug. De Russische autoriteiten hebben een begin gemaakt met een reeks processen tegen arbeiders, die aan de stakingen en de demonstraties hebben deelgenomen. Reeds is de eerste, de West-Berlijner Willy Goettling, ter dood veroordeeld en gefusilleerd. Hij werd ervan beschuldigd, dat hij namens buitenlandse propagandadiensten was opgetreden. De Westduitse Bondsdag heeft gisteren de slachtoffers van de troebelen herdacht. Gedurende drie dagen zal thans van alle regeringsgebouwen in Bonn en in de landshoofdsteden de vlag halfstok waaien ten teken van rouw. Het spreekt wel van zelf, dat Bonn in grote spanning afwacht, hoe de Russen op de opstand zullen reageren. Zullen zij hun nieuwe politiek doorzetten? Zullen zij tot het oude, straffe regime terugkeren? r\E ARBEIDERS van Oost-Berlijn hervatten gisterochtend na ander halve dag van stakingen en demon straties de arbeid. De communistische radio maande hen bij herhaling aan om weer aan het werk te gaan en meldde verder, dat de transportarbei ders in sommige delen van de stad ]IT de maatregelen, die de Russen hebben genomen tot herstel van de orde bepaald niet van de rust in Oost-Berlijn, kan nu wel met zeker heid worden geconcludeerd, dat de op stand der arbeiders in de door de Sovjet-Unie bezette delen van Duits land een fatale streep door de politieke rekening van het Kremlin betekende Moskou is sinds enige tijd bezig de teugels te laten vieren. Daarmee poog den de opvolgers van Stalin het initia tief wat betreft regeling van de vele Europese problemen in handen te hou den. Zij slaagden daarin voor een gedeelte. De actie van de werkende bevolking in Oost-Berlijn heeft hun geleerd, dat acht jaar onderdrukking door een groep marionetten niet vol doende zijn de spankracht van mensen, die naar vrijheid haken, te breken Niemand begrijpt, waarom de „ver hoogde werknormen" volgens het be ruchte Stachanov-systeem ineens aan leiding werden tot stakingen. Het moet de druppel zijn geweest, die de emmer deed overlopen. De Oost-Duitse arbeiders hebben, waarschijniyk volkomen onbewust, het psychologisch juiste moment gekozen. Het gaat inderdaad in de door de Russen bezette gebieden om méér dan een stuk brood, dat door de machthebbers in een goedgunstige bui aan het volk wordt toegeworpen. Grotewohl kan praten wat hij wil: het volk wil het communisme niet. De officiële verklaring, dat uit het Westen overgekomen oproerkraaiers de zaak aan het rollen hebben gebracht, is bijna zielig van onoprechtheid. De positie, die de Russen in Oost- Duitsland en elders innemen, is geba seerd op tanks, kanonnen en machine geweren. De communistische gedachte leeft niet in het volk. Het Kremlin zal hebben begrepen, dat het alleen door middel van gewapende macht zijn zeggenschap kan behouden. Geen con cessie ter wereld kan dit feit meer ver doezelen. Inmiddels zijn het zeker niet alleen de Russen, die hun politiek grondig zullen moeten herzien. Men zal zich herinne ren, dat Churchill zich onlangs tot voo: stander van een nieuw Locarno dus van het handhaven van de huidige toestand ofwel van het aanvaarden van winst en verlies zonder meer heeft verklaard. Sinds de arbeiders lang Unter den Linden oprukten is het uit voeren van dit plan. een volslagen on mogelijkheid geworden Er zal p_ op een geheel nieuwe koet |^C,| moeten worden gevaren Verwachting tot hedenavond TIJDELIJKE VERBETERING Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen droog weer en tijdelijke opklaringen Matige er af en toe vrij krachtige wind tus sen Zuid en Zuidwest Over hel algemeen iets hogere temperatu ren dan gisteren ZATERDAG Zon 4.19. ondei 2103 Mean >n 1* :»2 onder 0.25. aan de slag waren gegaan. Er was geen sprake van een algemene her vatting van het werk. Het was niet mogelijk, de Oostelijke sector binnen te komen, aangezien de Russen, bij gestaan door politie, alle toegangen hermetisch afsloten. Ook zonder dat werd echter duide lijk, dat de toestand nog volkomen onoverzichtelijk was. De stroomleve- ring in de Oostelijke stadsdelen liet alles te wensen over, daar slechts een deel van de voorhanden zijnde gene ratoren bleek te draaien. Electrische treinen en trams konden daardoor niet rijden. De Oostduitse vice-premier Otto Nuschke, die Woensdag door betogers over de sectorgrens was gedrongen en door de Westberlijnse politie aan de Amerikanen was uitgeleverd, is Donderdag weer aan de politie terug gegeven. Hij is naar Oost-Duitsland teruggezonden. Uiteraard is het zeer moeilijk, een indruk te krijgen van het aantal slachtoffers, dat de relletjes hebben geëist. In Westberlijnse ziekenhuizen zijn zestien personen overleden, maar men verwacht, dat het aantal doden veel hoger ligt. Het aantal gewonden wordt op meer dan tweehonderd ge schat. In Maagdenburg zijn twintig arbeiders gedood. Demonstranten heb ben er een volkspolitieman opgehan gen, nadat zü een gevangenis stor menderhand hadden ingenomen en de gevangenen bevrijd. |N HET rouwende Bonn Is men er van overtuigd, dat het spontane verzet in Berlijn niet alleen volkomen gerechtvaardigd is geweest, maar ook de politiek der Westelijke mogendhe- Russische tanks beheersen het stadsbeeld van Oost-Berlijn. Hier richt zo'n tank dreigend het kanon op de menigte, die voor dit machtsmiddel haastig naar veiliger oorden wegvlucht. den in belangrijke mate ondersteunt. Men vraagt zich echter af, hoe van deze steun het beste profijt kan wor den getrokken. In verband hiermee wordt thans nog nadrukkelijker dan voorheen de eis van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland gesteld. Men gaat er daarbij van uit, dat er de Russen veel aan gelegen moet zijn, ook tegenover de andere landen van het Oostelijke blok hun geschokt pres tige te herstellen. Daarom wil men de verkiezingen ook niet verkrijgen, door de Russen bepaalde concessies toe te staan. Integendeel wordt van de Westelijke mogendheden geëist, dat zij met versterkte kracht verkie zingen van de Russen zullen blijven vragen. Het herstel van de Duitse eenheid staat door de opstand in Berlijn nu meer dan ooit in de algemene belang stelling. Deze moet, dat blijkt uit de commentaren, tot stand komen buiten de regering in de Oostzone om. De socialisten hebben op niet mis te ver stane wijze te kennen gegeven dat zij niets voelen voor een volksfront met de communisten, dat de eenheid zou moeten forceren. Men verwacht thans alles van de Westelijke landen, zon der precies te weten hoe die verwach ting in vervulling moet gaan. Zondag zal in het Bondsdaggebouw te Bonn een rouwplechtigheid voor 'e slachtoffers van de opstand in Berlijn worden gehouden. President Heuss zal hier het woord voeren. Reeds heb ben de Westelijke commandanten in Berlijn een nota tot hun Rusische col lega Denigin gericht, waarin intrek king van de willekeurige maatregelen in de Oostelijke sector wordt geëist en geprotesteerd wordt tegen de te rechtstelling van Goettling. Verscheidene personen zijn gewond bij botsingen tussen communisten en hun tegenstanders te Tel Aviv. Vijl en dertig personen zijn gearresteerd. Het Westduitse hof voor zaken aan gaande de grondwet zal niet voor Sep tember of October een beslissing ne men aangaande de grondwettigheid van het EVG-verdrag en de Conventies van Bonn, zo is gisteravond medege deeld. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, heeft aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou. Charles Bohlen, medegedeeld, dat vier Russische vrouwen, die met Amerika nen gehuwd zijn, de Sovjet-Unie mogen verlaten. Reeds eerder is aan drie met Amerikanen gehuwde vrouwen toestem ming gegeven, naar het buitenland te vertrekken. Generaal Gruenther. die generaal Ridgway als opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten zal opvolgen, heeft ter benoeming in de functie van stafchef voorgedragen generaal Cort- landt van Rensselaer Schuyler. Deze was van 1951 tot 1953 werkzaam bij de afdeling atoomwapens van het NAVO- hoofdkwartier te Parijs en vervolgens commandant van de 28ste Amerikaanse divisie in West-Duitsland. AARDBEVING IN TURKIJE De Turkse stad Edirne nabij de Bul gaarse grens is gisteren door een aard beving geteisterd. Tal van gebouwen zijn beschadigd, maar er zijn geen slachtoffers gevallen. De mensen blijven op straat uit vrees voor nieuwe schokken. De afgezette koning Achmed Foead is zeventien maanden oud. Hij werd ko ning, toen Faroek bijna een jaar gele den het land verliet, en is thans bij ziin va '.er. Ex-koningin Narriman is later in Egypte teruggekeerd. De eerste ver jaardag van de jonge koning, op 16 Januari, werd zeer sober gevierd. Sinds het aftreden van Faroek bleef Egypte een monarchie, geregeerd door een uit dertien leden bestaand militair comité, en een kabinet van burgers Naguib hield de macht echter stevig in handen. Inmiddels verdwenen de ko ninklijke symbolen. Een commissie van vijftig begon met de opstelling van een nieuwe grondwet, in de loop van welke arbeid eerst Naguib en later oo' de commissie zich vóór de republiek ver klaarden. Toen een opinie-onderzoek be wees, dat ook de bevolking ervoor was, was de tijd voor een uitspraak van de regering gekomen. J)E DOOR PRESIDENT SYNGMAN RHEE EIGENMACHTIG bevolen vrijlating van ruim vijf en twintig duizend niet-eommunis- tische Noordkoreaanse gevangenen, heeft allerwege grote opschudding veroorzaakt. Het is immers duidelijk, dat de president deze beslissing heeft genomen, om de ondertekening van een wapenstilstand, die hem niet zint, tegen te houden. De Zuidkoreaanse regering heeft bovendien nog een ander besluit genomen. In snel tempo worden thans alle mannen tussen 21 en 27 jaar in militaire dienst geroepen, teneinde het aantal Zuidkoreaanse divisies van zestien op twintig te brengen, voordat een bestandsovereenkomst zulks onmogelijk maakt. Vrijstel lingen worden er vrijwel niet verleend. De Amerikaanse president heeft Donderdag de ernst van de toestand met een groep Congresleden besproken. Eisenhower zal Rhee duidelijk maken, dat de Verenigde Naties de onderhandelingen voor een bestand in goed vertrouwen hebben gevoerd en nog in goed vertrouwen handelen. Men acht in Washington Rhee's beslissing een aantasting van de ook door hem aanvaarde autoriteit van het Verenigde Naties-opperhevel. HE VRIJLATING van de gevangenen had het karakter van een massale uitbreekpoging. De mannen in twee door Zuidkoreaanse militairen bewaak te kampen werden 's avonds naar de appelplaats geroepen. Daar werd hun medegedeeld, dat zij werden vrijgelaten. De bewakers verwijderden zich daarop of maakten met de gevangenen ge- A NDRé MARIE, de radicale leider die nu eens zou proberen een ieuwe Franse regering te vormen, is heden nacht door de Nationale Vergadering niet aanvaard ais premier. Toen hij gistermiddag uiteenzette, op welke be ginselen zijn politiek zou berusten, werd zijn verklaring zonder geestdrift ont vangen. Met name de katholieken toon den zich zeer terughoudend. In het op Ziin rede volgende debat beeft hij zijn positie niet weten te versterken Hij kreeg bij de stemming veertig stem men minder dan hij bad moeten haten om gekozen te zijn. Marie had in zijn programma flink wat wr «r in de wqn eedaan. Er was geen sprake meer van parlements- ontbinding bij een ontijdige val 'an de regering, noch van bijzondere volmach ten ter bestrijding van de 'nflatie. Ook zou h; geen stok achter de deur zetten hij de behandeling van uet E.VJ- verdrag Wel zoudpn de bondgenoten moeten meebetalen aan de strijd in Indo-China. zouden de Indochinese sta- ten onafhankelijk moeten worden diende de band met Engeland en Amerika te worden gehandhaafd en moest er een nieuwe belasting komen ter dekking van de tekorten. mene zaak. De omheiningen werden gesloopt en de Noordkoreanen vlucht ten in de duisternis weg Zeer velen zijn overgebracht naar Poesan en daar in woningen ondergebracht of bij bur gers ingekwartierd. Tevoren hadden allen de eed van trouw aan de Zuid koreaanse regering afgelegd. Zodra het bevel van Rhee bekend werd, zijn Amerikaanse troepen naar de kampen gedirigeerd Zij konden slechts door gebruik van traangas nog een deel van de gevangenen tegen houden. Later op de dag werd nog ge meld, dat in een kamp bij Intsjon hef tige gevechten gaande waren tussen Noordkoreanen en Amerikaanse mari niers en soldaten. Hierbij zouden on geveer honderd gevangenen zijn om gekomen. Overigens hebben zich in de meeste kampen geen incidenten voor gedaan. Het hoofd van de Zuidkoreaanse mi litaire politie, generaal Won Jong Doek heeft verklaard, dat hij van zijn mili taire bevoegdheden gebruik zou ma ken tegen ieder, militair of burger, die vrijgelaten gevangenen zonder zijn toestemming zou arresteren. Burgers, die de verblyfplaats van de gevange nen aan de wachten van de V.N. op geven, zullen zwaar worden gestraft. Niet alleen in Washington, ook in Londen neemt men de „sabotagedaad van Rhee" hoog op. Churchill heeft verklaard, diep geschokt te zijn en de gevolgen nog moeilük te kunnen over. zien. Het opperbevel van de V.N. heeft aan de communisten een brief aan gaande de ontsnapping gezonden, waar in wordt medegedeeld, dat alles in het werk wordt gesteld om de ontsnapte gevangenen op te sporen De niet-com- munistische gevangenen zouden krach tens de bestandsovereenkomst worden toevertrouwd aan de zorg van een neu trale commissie. Vannacht zijn weer een kleine twee duizend Noordkoreaanse krijgsgevange nen „ontsnapt". Bij een uitbreekpoging in een kamp te Intsjon openden Ame rikaanse mariniers het vuur, waarbjj eenentwintig gevangenen werden ge dood. Er bevinden zich nu nog ruim 9300 anti-communistische krijgsgevan genen in geallieerde handen. Het grootste Amerikaanse vracht vliegtuig. de DC-124 Globemaster II. is met honderdtwintig passagiers en negen man equipage aan boord vijftig kilome ter ten Noorden van Tokio neergestort Het vliegtuig was van een Amerikaanse basis in Japan opgestegen met bestem ming Korea, maar trachtte naar het uitgangspunt terug te keren. Toen het op de grond kwam. vloog het in brand Er is niemand gered. De meeste inzittenden waren man schappen van de Amerikaanse lucht macht. die van verlof in Japan terjg keerden De Globemaster II is een viermotorig vliegtuig dat tweehonderd soldaten met hun volledige uitrusting kan vervoerei De passagiers worden op drie dekke» ondergebracht Het toestel bereikt een ?U™neiid van i75 Rm Per uur en legt 10.000 km zonder onderbreking af. J Jit overweging „dat het wenselük ;i is in het belang van de werkgelegen heid op langere termijn de druk van de inkomstenbelasting en van de vennoot schapsbelasting op enige punten te verlichten" is thans - tegelijk met de in deze kolommen reeds besproken ont worpen maatregelen - een wetsont werp ingediend, waarnaar het bedrijfs leven geruime tijd reikhalzend heeft uitgezien. Voor de vennootschappen zal de lastingdruk inderdaad worden verlicht. Het tarief, dat thans varieerde van 45 - 52 zal bij aanneming van het wets ontwerp worden teruggebracht tot 42,5-46 Ook de grotere particuliere onder nemingen zullen van de aangekondigde maatregelen enig profijt hebben. Voor gesteld is namelijk de steeds als zeer onbillijk aangemerkte zgn. super-in komstenbelasting. variërend van 5- 7.5 op de bedrijfswinsten boven 8.500,te doen vervallen. Maar de grote groep van middenstan ders wordt practisch met lege handen naar huis gezonden. De verlichting voor de middenstandsbedrijven is niet te vin den of het moest al zijn in het handha ven van de zgn. vervroegde afschrijving en het invoeren van investeringsaftu Over dit laatste een volgend maal. Van algemene bekendheid - voor namelijk uit bittere eigen ervaring is de zeer sterke progressie in het ta rief der inkomstenbelasting. Deze pro gressie dient noodzakelijkerwijs gecom pleteerd te worden door een in de wet geving uitgedrukt grondbeginsel dat de belastingplichtige de hoogte van zyn in komen niet willekeurig zelf kan rege len en zo deze progressie ontgaan. Dit grondbeginsel is o.m. uitgedrukt in een bepaling in het Besluit op de Inkom stenbelasting. betreffende de afschrij ving welke voorschrijft, dat elk jaar slechts mag (en moet) worden afge schreven dat deel van de kostprijs dat aan het jaar kan worden toegerekend. Door deze bepaling is het niet mogelijk in een jaar met hoge winst veel en in een jaar met lage winst weinig of niets af te schrijven. Het is duidelijk dat deze bepaling vele ondernemers verdriet en vaak niet ten onrechte. Toen dan ook in 1950 de fiscus op dit punt de hand over het hart streek, werd dit gebaar door de ondernemers met vreugde begroet. Toegestaan werd toen n! tot een maximum van 1/3 van de kostprijs deze zo* aantrekkeUjke willekeur toe te passen. De vreugde was echter slechts van korte duur. Zij beperkte zich tot de aanschaffingen in de jaren 1950 t/m 1952. In het nieuwe ontwerp wordt thans voorgesteld deze mogelijkheid met 5 jaar te verlengen. De ondernemer die ervan gebruik maakt, dient in de eerste plaats zich te realiseren dat de belastingbesparing die hij bereikt door aldus zijn belastba re winst te drukken geenszins van defi nitieve, doch slechts van tijdelijke aard is. Wat hij nu meer afschrijft zal hij in komende jaren minder moeten afschrij ven. Dat betekent dus dat in de toe komst zijn belastbare winsten de te be talen belasting hoger zal zijn dan nor maal. Het is slechts uitstel en geen af stel van betaling dat de fiscus hier geeft. Dit is een schaduwzijde, die in de komende jaren wel eens zwarter zou kunnen bhjken dan men zich thans re aliseert. Op den duur moet deze methode fu nest werken, omdat zij de credietwaar- digheid van de bedrijven in ernstige mate kan aantasten. £TEN lastiger heerschap dan de presi dent van de Zuidkoreaanse Repu bliek kunnen wij ons nauwelijks voor stellen. Terwijl één van de bepalingen van de wapenstilstandsbesprekingen is geweest, dat de Noordelijken zouden moeten aantonen, dat noordelijke ge vangenen in Zuid-Korea trouwe broe ders in de communistische leer waren hetgeen door de Verenigde Naties voor onmogelijk werd gehouden heeft deze querulante president zo maar aan die noordelijke gevangenen de kans tot ontvluchten gegeven. Daarmee heeft hij de ten uitvoer legging van een van de bestandsbepalingen radicaal onmogelijk gemaakt. Wij geloven evenwel niet. dat Rhee hierdoor zijn zin krijgt. President Eisen- hower heeft in een brief aan Rhee op nieuw het standpunt van Verenigde Staten uiteengezet, terwijl het zeer wel mogelijk is. dat de felle noordelijke aan vallen van de laatste dagen (vooral op Zuidkoreaanse posities aan het front) een noordelijke waarschuwing aan Rhee inhielden, dat zijn plan om door te vechten bij voorbaat op een mislukkitm zou uitlopen. Subsidiair kan hieruit worden afgeleid, dat de Noordelijken eveneens een wapenstilstand wensen. Misschien zal Rhee, nu hij door dit wonderlijke huzarenstukje zijn „gezicht" kunnPgered' i0t het inz'cht gebracht kunnen worden, dat de wereld niet van plan is aan de grillen van een president mensenlevens on m te offeren. La

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1