LIEVELINGEN VAN ONZE OMA'S Zo wijs als een mees SASKIA Een unieke poppen-collectie Knoopganering vraagt opnieuw de aandacht IN DE ZON OF IN GALA Schone tableaux „Mannelijke"stoffen Handig vestje met veel toepassingen B.w. 9 2. voor wandel japon 9 tan de 10 vrouwen, zeggen „Ja" DOOR Den Haag huldigt bloemenkoningin BOEKEN BULLETIN Actrice zonder schoenen WIE VAN ONS HERINNERT zich „i« «n ,ckc, M tederheid een of meer geliefde poppen uit haar jeugd. ja. hoeveel van onze mannen hebben niet tot hun vijfde of zesde jaar met een zwaar verminkte teddybeer of een gruwelijk afgekloven harlekijn in de armen geslapen? Deze trouwe makkers hielden ons gezelschap in de moei lijkste uren van de donkere nacht en in de meest vreugdevolle ogen blikken wanneer zij bij ons op theevisite kwamen. Helaas zij zijn niet meer. onze oprechte, maar niet altijd voorzichtige liefde heeft hen langzaam maar zeker vernietigd, zodat moeder met een vies gezicht het geval in de vuilnisbak heeft doen verdwijnen. Zouden wij dan ook op zoek gaan naar poppen Van onze eigen leeftijd, dan zou ons snel blijken, dat dit zoeken is naar een speld in een hooiberg. Onze vrien dinnen blijken al evenzeer van hun poppen te hebben gehouden als wij. Ook bij vorige generaties is de affectie van poppenmoeders niet minder hevig geweest, zodat antieke exemplaren uiterst zeldzaam zijn. REALISEERT men zich deze moei lijkheid, dan wordt men met eerbied vervuld voor de vrouw, die in staat bleek een enorme verzameling poppen bijeen te brengen, waarvan de oudste uit de renaissance, de jongste uit 1900 dateert. In haar privé-museum in Au- teuil, waar slechts een geprivilegeerde enkeling binnentreedt, zijn deze per soontjes met hun tijdgenoten onderge bracht in kunstzinnig geschapen omge vingen, overeenkomend met hun perio de en standing, daarmede het gehele gebouw transformerend tot een sprook jeswereld, waar men als een verrukt kind ronddwaalt. Vroeger heeft Madame E. de Galea een enkele maal een beperkt aantal stukken afgestaan voor tentoonstel lingen, doch deze zomer voor het eerst is het gelukt haar te bewegen een re presentatief deel van haar collectie ten toon te stellen in de Galerie Char- pentier aan de Faubourg St. Honoré in Parijs, zodat vele duizenden de char me hebben kunnen ondergaan van deze getuigen van het leven in vroeger tij den. Daar de ensceneringen van Mme de Galea zelf te veel ruimte in beslag zouden hebben genomen, hebben een aantal knappe decorateurs kleinere en grotere diorama's gebouwd en geschil derd, waarin de figuurtjes als levend waren opgesteld. Een zaaltje, slechts fluorescenerend verlicht, is gevuld met een wonderlijk gezelschap, dat van tijd tot leven komt: clowns, potsen makers, danseressen, tovenaars, alles vertoont zijn kunsten. Een orkest van apen in prachtige kledij speelt een HET MEZENJONKIE was brutaalweg uit het nestkastje gefladderd, op bib berige wiekjes door het heelal van de achtertuin getuimeld en hing eindelijk, trillende van opwinding, met beide ten gere klauwtjes aan een miniem uit steeksel van de muur. Het was een klein prachtexemplaar in geel en grijs, een donzig balletje nestveertjes met zowaar al twee korte ferme vleugel tje» en een eigenwijs kopje met een paar felle gitoogjes. volledige symphonie, een schilder haalt de schouder» op over eigen werk, een Oosterse magiër onder een pendule be gint te goochelen. Als de veren van al deze rare snaken afgelopen zijn en hun bewaker, die hun prestatie» be halve door het draaien aan sleutels en slingers verhoogt door een duwtje hier en daar, het einde van de voorstel ling aankondigt, wandelen wij naar een zaal, waar twee volkomen ver schillende werelden ons voor ogen wor den getoverd. Aan deze zyde zien wij de geboorte van Jezus en de verkon diging door de engel in een prachtig Palestijns landschap, gestoffeerd met ontelbare achttiende eeuwse poppen, sommige gekleed in de rijkste gewa den, andere in schamele lompen. Op aller gelaat, kunstig in hout gesneden, staat de verheven vreugde over het grootse gebeuren te lezen. Aan de overzijde komt het Tweede Keizerrijk met al zijn opschik tot le ven. Groepjes dames staan te praten op straat, een moeder met haar doch tertje wandelt in onze richting. Een tweetal calèches komt langsrijden. Een kleuriger en charmanter tafereel laat zich moeilijk denken. Het is onmogelijk alle wonderlijk schone tableaux te beschrijven, welke te zien zijn in de grote zaal waar, als schilderijen omlijst, vele perioden uit de geschiedenis worden gekarakteri seerd. De Wintertuin, de boerenkeuken, de verjaarsvisite, het schilderij van als V ze vraagt of ze wel MAÏZENA DURYEA ge bruiken. Maar er zijn er onder, die zich vergissen. j Die vroegen wel - en welbe- j wust-MAÏZENA DURYEA, i maar zij waren te goedge lovig en letten niet op de naam DURYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - uit de resultaten bleek t gauw genoeg. Wat 'n verschil 1 Niet zd maar is MAÏZENA DURYEA wereldvermaard geworden als het ideale bind middel voor groenten, soepen en sausen. Vraag dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar let op dat U ook DURYEA krijgt. V -B (Advertentie. Ing. Med.i Winterhalter van Keizerin Eugenie en haar hofdames. Vertederd blijven vele dames ook staan voor de vitrines met handschoen tjes, hoedjes, waaiers, mutsen, corsetjes, kragen, vaak prachtig bewerkt, om maar niet te spreken van poppenservie zen uit Sèvres en Saksen, flacons en glazen, met verguldsel gedecoreerd, en zilveren thee- en koffiepot] es. Uren kan men zoekbrengen temidden van de ze verzameling, welke kinderen en gro ten, vrouwen en mannen, gevangen houdt in een sfeer van vreugde en ver tedering, van verbazing en bewondering. Het had zich roekeloos en verwaand in deze hachelijke onderneming ge stort, tijdens de afwezigheid van Ma Mees, die even om een boodschap was; maar de wereld buiten het veilige kast je bleek toch onherbergzamer dan op trillend aan dat wankele steunsel, en het eerste gezicht. Het klampte zich uit het raam van het ouderlijk huis krijste zijn zusje onophoudelijk met schrille afgunst dat ze het lekker aan Ma zou zeggen Het is zo eenvoudig, en het wordt zo slecht verstaan. Want de mens, dat meest eigenwijze creatuur van de ge hele schepping, handelt bij voorkeur koppig en dwars tegen de natuur in, En bevolkt de wereld met ganse scha ren van hulpeloze, nooit volgroeide jonkjes, die door elke kat geknauwd en door elke roek gepikt worden. Ik sprak er een dezer dagen, een vrouw, oud geworden voor haar tijd, zo volkomen ontredderd, zo onbe schermd in een vijandige wereld dat ik niet wist wat de voorrang moest hebben: woede of medelijden. Maar ja, wat helpt woede achteraf: de dader ligt als altijd op het kerkhof. Een enige dochter, niet onaardig om te zien, met een behoorlijke portie in telligentie, netjes en handig, wat wilt u nog meer? Studeert en haalt een diploma, krijgt een heel behoorlijke baan, natuurlijk in dezelfde stad: kind, wees wijs, blijf hier in de buurt, waar kun je het beter hebben dan thuis? Het kind blijft lief bij Pa en Moe. Raakt verloofd en wordt bedrogen: och ja, de mensen zijn zo slecht, gelukkig dat je nog een goed thuis hebt. Een eigen kamer, een goed stuk brood. Moe houdt de kousen heel en Pa vult het belastingbiljet in. Haar haren krijgen grijze strepen; de vleugels, die eens trilden om te vliegen, worden traag en lam. Moe krijgt een kwaal en wordt voor beeldig opgepast. Hoe heerlijk als je een dochter hebt om je te verplegen: er gaat toch niets boven eigen. Moe sterft en laat geen leegte achter: er is immers een dochter die in haar schoenen kan stappen. Hoe heerlijk voor Pa dat hij geen vreemde huishoudster behoeft te nemen. Er gaat toch maar niets boven eigen. De dochter wordt grijs en Pa wordt oud. En de ouderdom komt met gebre ken. Goed, hij is een krasse man voor zijn jaren, maar het hart is niet dat: hij mag niet alleen gelaten worden. Zelfs een paar weken vacantie durft de doch ter zich niet meer toestaan... DAN STERFT PA nog volkomen on verwacht, in een zeer gezegende ouder dom. En als de voordeur opengaat om de kist naar buiten te laten dragen, stapt de harde onverbiddelijke werke lijkheid eindelijk brutaal naar binnen. Het veilig dak wordt weggerukt, de beschuttende wanden vallen om De hulpeloze dochter zit met ver bijsterde ogen achter de lege tafel, en tekent. Formulieren waarvan zij de Den Haag heeft voor de bloemenweekviering een charmante Bloemen koningin gekozen. Zij zal gedurende deze tijd met haar aanwezigheid alle festiviteiten opluisteren, die in de Hofstad gehouden worden. GAAT U OP REISVergeet dan niet, zo'n practiseh vestje in de koffer te pakken. Het neemt niet veel plaats in en u zult er zoveel plezier van be leven. U kunt het bjj alle soorten rok jes als zonneblouse dragen, maar ook heel goed bij shorts of op een sport- pantalon. Desgewenst kan het in de rok met bijvoorbeeld een bolero erover. Het completeert (in plaats van een blouse) uw mantelpakje of deux pièces. In combinatie met een lange rok vormt het een ehic avondjaponnetje. Wat wilt u nog meerit Het vraagt niet meer dan ca. 1 M- stof van 90 breedte. Everglaze is er zeer geschikt voor. In de voorpanden stilet u de figuurnaadjes. U sluit het middenachternaadje van de kraag en maakt de knoopsgaten. Het beleg te- genstikken en de voorpanden met het rugpand verbinden. De randen worden met schuin geknipte repen stof afge werkt. De knopen aanzetten en even keurig opstrijken en u bent een waar devolle aanwinst van uw garderobe rijker. O 5 /3/Ó/9 32- J^e Hongaarse toneelschrijver Vaszary moest in 1946 uit Hongarije vluch ten en schreef daarna dit boek, aan de hand van aantekeningen, die hij in zijn dagboek noteerde. Het is een feuil- letonistisch opgezette roman van een vlucht temidden van zoveel menselijke ellende, dat wij er uit kunnen leren, (indien wij het mochten zijn vergeten), welke vreselijke gevolgen een oorlog op mens en wereld heeft, Hoewel wij geen liefhebbers zijn van deze bloederige lectuur, moeten wy wel vaststellen dat de Hongaarse schrijver er in slaagde tonelen te teke nen, die ons bijblijven. Het werd uitgegeven door de Uit geversmaatschappij: „De Tijdstroom" in Lochem. Eduard van Beinum, dirigent van het Concertgebouw-orkest, is Donderdag van Schiphol naar Zuid-Amerika vertrokken voor het geven van een aantal concer ten. Zijn lievelingshond maakt de tournee mee. Ik sprak het moed in, hoofdschud dend en geamuseerd. Het valt niet mee, jochie: dat zie je alweer. Het is nog een hele vlieg naar de rand van het dak, en er lopen hier meer katten rond dan goed voor je is. Maar als ik jou was zette ik maar even flink door. Ma Mees kwam juist terug van haar ommetje en piepte hele verhalen, meer van goedkeuring dan agitatieEn het parmante mezenjochie fladderde en bui telde en vlóóg: daar zat het op het dak in de zon en liet de hele familie krij sen. Hoe schoon was de wereld, hoe warm de zon, hoe verrukkelijk de vrij heid! Met een forse zwier verdween hij eensklaps uit het gezicht. Misschien dat ik hem volgend jaar terug zie, als trot se vader van een voorspoedig nestvol. DAAR dacht ik zo, hangt nu zomaar aan de muur het verstandigste pae- dagogiekboek ter wereld. Wat vleugels voelt groeien wil vliegen, en de wijze Natuur zegt: Ga! Het nest wordt te klein voor jou, de honger zal je leren voedsel zoeken, het gevaar en de ver rukking zullen Je leren vliegen, de kat zal je omzichtigheid inprenten en de roek snelheid. Wat heb je meer nodig? De spilzieke zomerwereld heeft voed sel genoeg, zorg voor jezelf om later voor anderen te kunnen zorgen. HET IS EEN BEKEND FEIT, dat laatste jaren steeds meer toe over gaat om in een japon „alleen** te wandelen of te winkelen en dat deze in grote lijnen het model van een redingote of een tailleur benade- dert; opmerkelijk hierbij is, dat de stoffen van dit genre enigszins de „mannelijke" kant opgaan. draagwijdte niet beseft, de inhoud nau welijks kent. Zij is nu „alleenstaande vrouw" geworden, een mensensoort die de huidige samenleving nauwelijks duldt. Zij moet de helft van het huis af staan; wat moet zij ook met al die ruimte? Ja maar, de huiskamer van mijn moeder, de tuin van mijn vader Spijt ons wel, juffrouw, maar wo ningnood breekt vrijheidswet. Welke verdieping kiest u? Er komt een luidruchtig vrouwsper soon met een opgestoken zeil, die zich breeduit in haar beneden-verdieping Installeert. Die de keurige kamers uit woont, de tuin laat verwilderen, de radio de ganse dag keihard laat schet teren en tot diep in de nacht kamers vol bridgende en schaterlachende be zoekers fêteert. De alleenstaande dochter ligt, na een drukke dagtaak, één brok trillende zenuwen, slapeloos te wachten op het einde van het festijn. Twee kamertjes met een minuscuul noodkeukentje: zij eet buitenshuis, zij brengt de Zondagen buitenshuis door; alle plaagziek raffinement van een zelf zuchtige Kenau wordt dag en nacht op haar losgelaten. Wanneer de modellen niet gemaakt zijn van gespikkelde, veelkleurige of tweekleurige tweed, zijn ze vervaardigd van enigszins stugge en mannelijk wol len stoffen. B.v. alpaga en fijne kam- garens benaderen het ideaal van de moderne vrouw. Vooral de kamgarens ziet men veelal in de vorm van kleine ruitjes, pied de poule of zeer fijne, dicht geweven, effen stoffen. Het flanel blijft nog staalgrijs, maar jersey en kreuk vrije wollen toile volgen de nieuwe modetinten: beige, schelpkleurig en ha- zelbruin. Om op de japonnen terug te komen, waarin men zo maar een wandeling gaat maken, er is een tyd geweest, dat men tijdens de modeshow» beslist een of meerdere modellen zag dragen, welke van hals tot zoom een lange knopenrij vertoonden. Een periode van afvallig heid volgde, doch thans steekt dit soort garnering opnieuw de kop op. Mijn mezenjochie ls triomfantelijk piepend de zonneschijn ingevlogen. Ga tot de mezen, gij ouders: ziet hunne wege'n, en wordt wijs. HIER ZIET U een Illustratie van Ca- pucci, de jeugdige modekoning, die zijn weg wel zal vinden. Hij is het ook, die het rad van de mode steeds een duwtje geeft en met een eerder gean nonceerd „nieuwtje" plus kleine variant de aandacht wil trekken. Wat de kno penrij aangaat, dit wisten wij reeds, doch wat de variant betreft, hiervoor willen wij even de aandacht vestigen op de mouwen. Ook hier werd een knoopsluiting aangebracht, welke over de schouder doorloopt. Overigens is de japon vrij eenvoudig gehouden en doet, mede daardoor wel zo sympathiek aan. Vooral het kraagje frappeert. Een kleine, niet te overdadige inrimpeling in de taille, breekt het rechte stuk. Gelijk ook de ceintuur De andere mannequin toont een nou veauté in een ander genre. Of dit popu lair zal worden, is 'n vraag; een feit is wel, dat er zeer weinig dames zullen zijn, die een dergelyk ontwerp kunnen dragen Men weet het, vrouwen met een on berispelijke rug en schouders zyn met n lantaarntje te zoeken. Voelt men echter zelf, dat dit model wel geschikt is, dan is zeker de punt- kraag, welke ter entourage siert, aan te bevelen. Voor het overige werd de taille vrij strak gehouden, zonder ceintuur; zij heeft In aansluiting daarop een heerlijk wijde rok, welke een aardig contrast vormt met de genoemde taille. De lange handschoenen, welke men niet tijdens avondbezoek mag vergeten verlenen aan het geheel 'u bijzonder effect.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 11