Rust in Oost-Duitsland is thans nagenoeg weergekeerd Een „menselijke fout" oorzaak van het treinongeluk? Rosenbergs stierven om een uur vannacht Ook boeren namen deel aan de opstand Reizigster als door wonder aan de dood ontkomen Investerings aftrek Lachen of huilen REGIME WORDT STRENGER Nuschke is weer vrij Het weer verbetert langzaam WEERBERICHT Gesprek te Londen ten einde Beroep van Auriol op partijen Vóór Zondag een program NAGUIB TE CAIRO TOEGEJUICHT MENING VAN SPOORWEGDESKUNDIGEN Slachtoffers na uren geborgen Verder uitstel was onmogelijk Zuiveringsactie in Kenya op komst Zaterdag 20 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11747 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zullen storingsfronten hardnekkig zijn Mr Beyen naar Parijs Faroek blijft zwijgen Laatste verzoek om gratie werd afgewezen Bende verwoestte vier desa's op Java Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 (MUIT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties .Juttertjes") tot 15 woor den L—elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 ^JAAR LANGZAMERHAND LIT BERICHTEN van reizigers duidelijk is geworden, is de laatste dagen in grote delen van Oost-Duitsland de toestand ernstig geweest. Weliswaar is het niet zeker, dat in het gehele gebied de staat van beleg is afgekondigd, maar vast staat het in elk geval voor de streek Brandenburg en voor de steden Maagden burg, Halle, Gera, Jena, Leipzig, Chemnitz, Rostock en Warnemunde. In deze plaatsen is het vaak zeer warm toegegaan, zoals zelfs uit de berichten van Oostduitse zijde valt af te leiden. Op het platteland van Thuringen zijn eveneens ongeregeldheden voorgevallen. In verscheidene dorpen hebben de boeren leden van de volkspolitie en communistische functionarissen afgeranseld. Vast staat, dat in vele delen van Oost- Duitsland de Russen het gezag hebben overgenomen. Naar verluidt zijn de Leuna-werke, de reusachtige fabrieken voor synthetische benzine en andere chemische producten bij Merseburg, door de arbeiders in brand gestoken, vast staat dit overigens niet, al is wel bekend, dat er onder de twintig duizend arbeiders reeds zeer geruime tijd grote ontevredenheid heerste. Zij verzetten zich onder meer lange tijd tegen de ondertekening van een collectief arbeidscontract. De rust is thans overal weergekeerd. Intussen is voor Oost-Duitsland een strenger regime aangekondigd. ]~\E mededeling dienaangaande is ver- vat in n artikel in het commu nistische blad Neues Deutschland, het orgaan van de SED, waarin wordt gezegd, -"at de regering van de Sovjet zone voortaan beter en met meer zorg op de levensomstandigheden van de arbeiders zal toezien, maar ook har der dan tot nog toe tegen de viiand-.i van de republiek zal optreden. Het blad verwijt de arbeiders van Oost- Duitsland, dat zij onvoldoende onder scheid ibben gemaakt tussen provo caties en gerechtvaardigde klachten. Met provocateurs mag voortaan niet meer worden gediscussieerd, aldus het h'ad, dat verder het inzetten van Rus sische troepen noodzakelijk noemt om de Westelijke agenten een beslissen de nederlaag toe te brengen. Dit is het eerste officiële commen taar op de troebelen in Oost-Duits land. In Oost-Berlijn heerst thans weer rust. Russen en Volkspolitie patrouil leren door de straten en bewaken al le belangrijke punten en regerings gebouwen. Voortdurend worden de persoonsbewijzen gecontroleerd. De Oostberlijners blijven zoveel mogelijk thuis. Aan de grens tussen het Ooste lijke en het Westelijke stadsdeel is het eveneens kalm. De bewaking is er streng. Op slechts drie punten kan men de grens passeren. De Amerikanen hebben gisteren Otto Nuschke, de naar West-Berlijn ontvoerde Oostduitse vice-premier, er gens aan de grens tussen de Oostelij ke en de Westelijke sectoren van Ber lijn aan de Russen overgedragen. Hij verklaarde na terugkeer op het hoofd hui u van zijn partij, de CDU, dat de energieke maatregelen van de Rus sen, de staatsdiensten en de vreedza me burgers van Berlijn de vrede in Duitsland hebben gered. Zijn naaste medewerkers complimenteerden hem met zijn moedige houding tijdens zijn gevangenschap bij de Amerikanen. De Westduitse Bondsdag heeft be slot de grenspolitie te verdubbe- Door de oceaandepressies van de laatste dagen is het weer en vooral voor de landbouw ongun stig geweest, dit met het oog met de hooiwinning. Ook gistermid dag bereikte ons weer een sto ringsfront met enige regen en motregen, maar de volgende de pressies nemen een andere koers. Er wordt verwacht, dat zij boven Engeland aangekomen meer naar het Noorden zullen afbuigen, waardoor de regenkansen bij ons kleiner worden. Hier aan de kust is het de laatste dagen te koel, namelijk 16 a 17 graden Celsius tegen 20 graden in het Zuiden van ons land. De kans op aanvoer van geleidelijk iets warmere lucht lijkt ons voor het weekeinde groot. De vooruitzichten voor dit weekeinde, waarin morgen de langste dag valt, worden dan ook gunstiger. Uitgesproken zomer weer ~al het dadelijk nog niet zijn, daar er in onze kustprovin cie nog een kleine regenkans blijft bestaan, daar de storings fronten nog tot over de Noord zee kunnen doordringen. Verwachting geldig tot Zaterdag avond. WARMER Flinke opklaringen met een overwegend matige Zuidelijke wind en hogere temperaturen. Zondag: Zon op 4.19, onder 21.03; Maan op 15.14, onder 0.38. Maandag: Zon op 4.20, cmder 21.04; Maan op 16.28, onder 0.52. len, teneinde een gordel van sterke punten langs de grens te kunnen vormen, r politie bestaat thans uit tienduizend man. De versterking be hoeft de goedkeuring van de Wes telijke geallieerden; dezen zijn er steeds tegen geweest. De Westelijke autoriteiten in West- Berlijn hebben de Russische hoge com missaris een brief gezonden, waarin zij als hun mening uitspreken, dat er in Berlijn genoeg bloed gevloeid heefl en dat de voorwaarden voor een nor male gang van zaken dienen te worden geschapen. Gevraagd wordt, geen nieuwe terechtstellingen uit te voeren en het gebruik van wapen,n door mi litairen en volkspolitie te verbieden. De Brits-Nederlandse besprekingen te Londen over een toenemende mate van economische en politieke eenheid in West-Europa zijn gisteren afgeslo ten. Minister Van de Kieft is met de Nederlandse delegatie naar Den Haag teruggekeerd, minister Beyen vertrok naar Oxford om zijn zoon te bezoeken. Morgen gaat hij naar Parijs, waar hij Maandag zal deelnemen aan de verga dering van ministers van Buitenlandse Zaken der Kolen- en Staalgemeen schap. Maandag komen voorts in Straats burg de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en het parlement van de KSG in verenigde vergadering bijeen Beide lichamen zullen daarna afzonderlijk vergaderen. Het rapport van de Hoge Autoriteit zal in alle zit tingen ter sprake komen. JAE Franse president Auriol heeft gis teren alle politieke figuren, die in de afgel^prn weken hebben getracht een nieuwe regering te vormen, als mede alle voorzitters der parlements- fracties, met uitzondering van die der communisten, -in vergadering hij- eengeroepen. Hij heeft hun opgedra gen, een nieuw regeringsprogram te ontwerpen en een regering van rei - bükeinse en nationale veiligheid op zo breed mogelijke basis mogelijk te maken. De politici zouden heden bijeen komen, om dit program op te stellen. Morgen, ."inrlag, gaan zij opnieuw naar Auriol. Dan zullen zij hem ver slag uitbrengen van de resultaten van hun arbeid, waarna de president een premier zal aanwijzen. President Auriol heeft er bij de po litieke leiders op aangedrongen, over en weer concessies te doen, en in dit verband gewezen op de belangrijke conferentie op de Bermuda's. De bin nen- en buitenlandse toestand maakt de snelle vorming van een nieuwe re gering noodzakelijk, aldus de presi dent, die er aan toevoegde, dat het land door een morele, sociale en eco nomische crisis wordt bedreigd. GENERAAL NAGUIB, president en premier van de Egyptische republiek, en leden van zijn revolutionnaire raad zijn Vrijdagmorgen door duizenden hartstochtelijk toegejuicht, toen zij zich naar een moskee in Cairo begaven voor het verrichten van hun godsdienstplich ten. Ex-koning Faroek, die momenteel in Parijs logeert, heeft geen commentaar op de uitroeping van de republiek wil len geven. Naar verluidt bestudeert de ex-koning de bekendmakingen nog; ook wacht hij de reacties in het buitenland af. Engeland en Egypte onderhouden op het ogenblik geen diplomatiek contact. De uitroeping van de republiek zal eeu nieuwe erkenning nodig maken. Daarna zal men pas de besprekingen over de bases aan het Suezkanaal kunnen her vatten. Te Cairo wordt verwacht, dat de besprekingen, worden ze hervat, kans bieden op een spoedig en goed succes. Te Madras (India) worden, na he vige stormen, vissersschepen met in totaal tweehonderd man aan boord, vermist. yAN DE ZIJDE der Nederlandse Spoorwegen is commentaar gegeven op het treinongeluk, dat gisteren bij Weesp twee mensenlevens eiste. Zoals bekend reed gistermorgen omstreeks kwart vóór acht de expressetrein AmsterdamEnschedé op de trein die om 8.17 uur uit de hoofdstad was vertrokken in de richting Bussum. Een 28-jarige Jeerling-conducteur, afkomstig uit Amersfoort en een reiziger vonden de dood. Acht personen werden licht gewond. Direct na het ongeluk waren deskundigen van mening, dat een storing in het spoorsein de oorzaak was. De directie van de N.S. deelt deze mening onder voorbe houd. Volgens haar is er vermoedelijk een „menselijke fout" gemaakt, waardoor het sein ten onrechte op veilig kwam te staan. De expresse- liein bleef dientengevolge niet wachten en reed met flinke vaart achter op de locaaltrein. Door de vrij dichte mist van gistermorgen bemerkte de bestuurder van de expressetrein te laat, dat de baan niet vrij was. HEZE bestuurder ontkwam als door een wonder aan de dood. Toen hij de andere trein ontwaarde, sloeg hij de remmen aan en vluchtte naar het achtergedeelte van de electrische loco motief. waar hij door verbreking van een venster in veiligheid wist te ko men. De locomotief kwam onder aan de dijk terecht. Vijf uren heeft men moeten werken om het stoffelijk overschot van de leer ling-conducteur die zich in het achter ste rijtuig' van de locaaltrein bevond, te bereiken. Het was deerlijk verminkt. Zeer tragisch is, dat de jongeman juist gistermorgen zijn werk had hervat, na dat hij Woensdag jl. was getrouwd. Het andere slachtoffer was de 56-jarige marktkoopman C. van der Meulen uit Amsterdam. Hij bleek tussen twee in elkaar geschoven balkons te zijn ver pletterd. Naast het stoffelijk overschot van deze man vonden de redding- ploegen een damestas, zodat het ver moeden bestond dat de eigenaresse daarvan ook om het leven zou zijn ge komen. De vrouw had echter voor de deuropening op het balkon gestaan en toen de botsing plaats vond werd zij [ULIL'S EN ETHEL ROSENBERG hebben hedennacht om één uur Nederlandse tijd, dit is Vrijdagavond om acht uur plaatselijke tijd, in de Sing-Singget angenis te New York op de electrische stoel het leven gelaten. Julius werd het eerst ter dood gebracht. Hij stierf om zes minuten over één Nederlandse tijd. Tien minuten later was ook zijn vrouw terechtgesteld. Geen van beiden zei iets in de laatste momenten voor de berechting. Tot het laatst toe hadden de verdedigers van het echtpaar gepoogd, de executie te voorkomen. Nog geen uur voor het tijdstip van de terechtstelling, overhandigde de advocaat E. Bloch aan een agent voor het Witte Huis te Washington een laatste brief van Elhel Rosenberg, bestemd voor president Eisenhower, waarin zij hem vroeg, het leven van haar en haar man te sparen. Dit verzoek werd, als alle voorgaande, afgewezen. Formeel hadden de advocaten al eerder hun pogingen opgegeven toen het niet mogelijk bleek, één van de rechters van het hooggerechtshof opnieuw te bewegen tot een bevel om de executie op te schorten. senhower wees het af, evenals de reeds genoemde brief van mevrouw Rosen berg. Tot vier of vijf leden van het hoog gerechtshof wendden zich de verdedi gers achtereenvolgens, teneinde alsnog een uitstel van de executie te bewerk stelligen. Allen weigerden hun mede werking met een beroep op de beslis sing van het hof. Toen de Rosenbergs hoorden, dat hun gratieverzoeken waren afgewezen, ver zochten zij, elkaar te mogen zien. Ge durende twee uur mochten zij, geschei den door tralies, met elkander spreken. Zij vertoonden in die tijd geen enkele emotie. Twee uur voor de executie kwam David Rosenberg afscheid van zijn broer nemen. De echtelieden werden op hun gang naar de stoel vergezeld door rabbi Ir- ving Koslowe, die hun al eerder gees telijke bijstand had verleend. Deze lss hun gedeelten uit psalm 23 en psalm 15 voor. Voor haar dood nam mevrouw Rosenberg afscheid van de directrice van de gevangenis, mevrouw Evans, die diep ontroerd was. Ten tijde van de executie zijn in ver schillende plaatsen door betrekkelijk kleine groepen mensen demonstraties ten gunste van de veroordeelden gehou den, zo in Washington, Parijs en Lon den. In Amsterdam stonden ruim hon derd personen gedurende tien minuten voor het Amerikaans consulaat-generaal en voor de woning van de consul-gene raal. De demonstratie verliep in de diepste stilte. In Den Haag is niets van belang voorgevallen. HES middags had het hooggerechts- hof uitgemaakt, dat het bevel om de executie uit te stellen diende te wor den vernietigd. Het besluit viei met zes tegen drie stemmen. Eveneens werd een verzoek om een kort uitstel afge wezen; de advocaten zeiden deze adem pauze nodig te hebben voor de indie ning van een nieuw gratieverzoek. Daar er echter reeds zulk een verzoek bij het hof was gedeponerd en dit in af wachting van een definitieve beslissing was blijven rusten, werd het stuk met een aanbeveling van de bij het ministe rie van Justitie werkzame gratie-advo caat aan de president toegezonden. Ei- door de schok de coupé ingeslingerd. De marktkoopman, die niet voor het gangpad stond, doch tegen de afschei ding van de coupé, werd bij de bot sing verpletterd. De president-directeur van de N.S., ir F. Q. den Hollander, die direct na het ongeluk aanwezig was, verklaarde dat het treinverkeer Amsterdam Bussum hedenmorgen zou kunnen wor den hervat. Autobussen zullen zolang de dienst onderhouden. Reizigers voor Hilversum wordt verzocht over Utrecht te reizen. Enorme ravage j"\E RAVAGE welke werd aangericht is enorm. Eén der ontspoorde rij tuigen van de expresse is naast de rails terecht gekomen en heeft een mast, die als een lucifershoutje is afge knapt, meegesleurd. De omhoog ge krulde achterste wagon van de locaal trein heeft voor de totale vernieling van het bovennet gezorgd. Over een afstand van 200 meter is dit geheel verdwenen. Van de sporen is over vele tientallen meters weinig meer over. In de loop van gistermiddag zijn de nog in de rails staande rijtuigen weg gesleept. Het lichten der ontspoorde rijtuigen zal geruime tjjd vergen, maar moeilijker zal het zijn de electrische locomotief, die in de sloot naast de spoordijk ligt. op te vijzelen. Op de neus van de locomotief bevindt zich het vernielde achterste gedeelte van de laatste wagon van de locaaltrein De zware locomotief dreigde nog de gasvoorziening aan Weesp in gevaar te brengen, doordat zij boven de gas leiding Amsterdam-Weesp lag. Men heeft een hulpgasbuis in een bocht om de bedreigde plek heengelegd. Vannacht zou geprobeerd worden de machine op te takelen. .Generaal Erskine, bevelhebber van de Britse strijdkrachten in Kenya. wil door een grootscheepse actie een eind ma ken aan het optreden van de Mau Mau. Drie brigades infanterie, versterkt met tanks en vliegtuigen, zullen het land bij gedeelten zuiveren. Aldus behandel de gebieden zullen weer onder burger lijk bestuur worden gesteld. In de omgeving van Tjiawi, aan de weg van Djakarta naar Bandoeng, heb ben zw-ar bewapende benden vier desa's geplunderd en in brand gesto ken. Zestig personen zijn vermoord, ruim achthonderd woningen platge brand, vijf en dertighonderd mensen werden dakloos. De schade bedraagt ruim zes ton. In Bandoeng wordt een inzameling gehouden voor de getrof fen streek. nister van Financiën een lans gebro ken voor een notoire communist uit Amersfoort.... Het is treurig om aan te zien, dit steekspel met (waarschijnlijk vermeen de) tekortkomingen van de andere partij. Zijn de communisten, over wie dit allemaal gaat wederom de lachende, of misschien de huilende derde...Di: zijn immers hun vroegere medestan ders.... H- Cen geheel nieuwe creatie vormt :n het complex van belastingvoor stellen de zgn. investeringsaftrek. Zij is bedoeld als een stimulans van blij vende aard ter bevordering van de uitbreidïhg en modernisering van de outillage der ondernemingen. Geeft de Cateren hier besproken maatregel der vervroegde afschrijving in feite slechts een voorlopig uitstel van belastingbe taling, de nieuwe faciliteit van de in vesteringsaftrek bedoelt de te betalen belasting definitief te verminderen. Zij wil aldus de vooruitstrevende onderne mer een blijvend voordeel schenken als premie op en prikkel voor zijn onder nemersgeest. Voorwaar een nieuw geluid, dat zou kunnen duiden op een stijgende waar dering van regeringszijde voor de on dernemers, die tot voor kort voorra- melijk gewaardeerd werden als de groep, welke het gelag maar moest betalen. De regeling komt in principe hierop neer, dat de bedragen, welke wegens het gebruik van bedrijfsmiddelen ten laste van de fiscale winst Komen, ver hoogd worden met in totaal een vijfde deel van de kostprijs. Dit voordeel wordt over 5 jaar verdeeld, zodat per jaar 4% van de kostprijs extra wordt afgetrokken. Het aantal bedrijven dat hiervan wer kelijk zal kunnen profiteren wordt echter reeds terstond zeer beperKt door de bepaling, dat de faciliteit slechts geldt, indien in een bepaald jaar voor meer dan 10.000,is geïnvesteerd. Bovendien telt de eerste 10.000,per jaar niet mee voor de berekening van de aftrek. Weliswaar wordt niet slechts rekening gehouden met echte uitbrei dingen (waarvoor de faciliteit speci aal bedoeld is), maar ook met vervan ging van bestaande uitrustingen, doch daar staat tegenover dat weer niet mee telt de aanschaffing van gronden, woonhuizen en effecten. Voorts is er nog een andere beper king, die de vraag doet rijzen of het voorgespiegelde „blijvende voordeel'* wel in alle gevallen inderdaad blijvend zal zijn. Teneinde misbruik van de faciliteit te voorkomen wordt n.1. naast de af trek bij investering een bijtelling we gens desinvestering ingevoerd. Deze houdt in dat bij verkoop van bedrijfs middelen, waarover de aftrek is ge noten, een bedrag van 20% van de op brengst extra bij de winst wordt ge voegd. eveneens verdeeld over 5 ja ren. Slechts bij overdracht aan kin deren en enkele andere bloedverwan ten blijft de bijtelling achterwege. Met andere woorden: de fiscus eist terugbetaling van het „geschenk" zodra het geïnvesteerde kapitaal uit de pro ductie wordt teruggetrokken, ook al geschiedt dit eerst na vele jaren. Voor naamloze vennootschappen zal deze bepaling weinig bezwaren ople veren. De persoonlijke ondernemingen zullen er echter terdege mee moeten rekenen dat, indien ooit „bij gebrek aan een opvolger" of andere rede nen het bedrijf aan een derde wordt overgedragen, de fiscus het wellicht reeds lang vergeten „geschenk" zal terugeisen. Ook hier behoudt de fiscus dus een claim op de bedrijven, die zelfs op het nageslacht van de onder nemer overgaat. Het is duidelijk, dat door deze be perkingen de maatregel voor verreweg de meeste middenstandsbedrijven geen soulaas brengt. Slechts de middelgrote en grote 'bedrijven zullen ervan pro fiteren. De regering heeft haar blik dus voornamelijk gericht op de industriële bedrijven. Zij houdt zich daarmede zo veel mogelijk binnen het kader van haar eigenlijke doelstelling: verruiming van de werkgelegenheid. Tn Haarlem worden tegelijkertijd twee congressen gehouden. Op bet één zijn oud-politieke gevangenen ver- zameld en op het ander de strijders uit het voormalige verzet. Men zou ver wachten, dat er tussen beide organisa ties, geboren uit dezelfde nood cn de zelfde idealen, een innige samenwer king zou kunnen bestaan. Helaas, de saamhorigheid, die immers glans gaf aan ons volk tijdens de moeilijke jaren 19401945, is volkomen zoek. Beide congressen vertonen tendenzen van heksenjagerij, zoals die op bet ogenblik in Amerika zo in zwang is. Gisteren werd op Let congres van de ex-politieke gevangenen verklaard, dat men er huiverig voor is, om met de ex-verzetsstrijders aan één tafe. te gaan zitten, omdat één der afdelingen van hun vereniging eens heeft doen blijken, dat het lidmaatschap van de CPN ze ker verenigbaar is met het lidmaat schap van de vereniging van verzets strijders. In antwoord op deze vriendelijkheid zeiden de verzetsstrijders dat een com munist statutair niet tot de vereniging kan worden toegelaten, zodat de aan tijging op een vergissing moest be rusten. Men voegde eraan toe, d-t de politieke gevangenen de hand maar in eigen boezem moesten steken, want hun secretaris had onlangs bij de mi-

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1