De Oostduitsers ontlastten het opgekropte gemoed Om het geluk van Peter Brandende rode vlag werd het symbool van vrijheidsdrang De wekelijkse wereldschouw r Teleurstelling in Korea Hallo, met wie Conductrices naar huis CEEN VISUM MEER VOOR WEST-DU ITSLAND Verzetsverhalen boek voor schooljeugd Op 24 Juni velddag Leger des Heils KRUISWOORDPUZZLE Pim, Pam, Pom en de wonderlamp Radioprogramma voor dit week-end door Kitty Lessels Luister eens naar: ONDERWIJZER Hilversum TOEN WIJ IN ONS VORIGE OVERZICHT constateerden, dat de koerswijziging ten aanzien van de „socialistische opbouw" van de Volks democratie in Oost-Duitsland een duidelijk bewijs was van liet falen van de goocheltoeren der Kremlin-marionetten Pieck, Ulbricht en Grotewohl, van een door de Oostduilsers afwijzen van het Sovjetcommu nisme en een dreigende economische ineenstorting van Oost-Duitsland, durfden we niet vermoeden, dat een uitbarsting van de naar vrijheid hakende geest in de Oostduitse mens zó snel zou volgen. De Dinsdag door de bouwvakarbeiders in de Slalin-allee begonnen betoging, waar bij de minister van Mijnbouw en Industrie, Selbmann, door een in zijn besmeurde kiel geklede metselaar ten aanhore van de menigte tot mis lukkeling en verrader werd uitgeroepen, groeide de volgende dag uit tot een uiterst emotioneel, massaal protest van het volk van Oost-Berlijn tegen de tyrannie. Een protest in zijn totaliteit zo vlammend, zo het Sovjetregiem met acht jaar misleidend en onderdrukkend gesjacher aanklagend, dat deze zeventiende Juni 1953 in de annalen van de vrijheidsstrijd van de mens blijvend zal worden vermeld. De daad van de mannen en vrouwen van Oost-Berlijn betekent opnieuw een vonnis, dat de ogenschijnlijk juist door communisme beschermde arbeider vel de over een stelsel, dat in feite de rechten van die arbeider vertrapt, hem maakt tot een slaaf, een onmondige. De niet met stekeblindheid geslagen Russen, die dit alles van nabij meemaakten (tonelen, die zij in de Sovjet-Unie zelf nimmer aanschouwden), moeten toch nu wel heb ben begrepen, dat het leven onder sikkel en hamer niet met dat in een paradijs kan worden vergeleken. De „imperialistische bourgeoisie" van bet Westen blijkt dan toch meer aantrekkingskracht te hebben dan zij geloofden. HE JONGE Westberlijner, Willi Gött- ling. die door de Russen werd neer geschoten de mannen, die tijdens het uiteendrijven van een betoging op het Oostberlijnse Karl Marxplein door aanstormende Sovjettanks werden ver pletterd, alsmede degenen, over wier lot men nog in het onzekere verkeert, zullen als de gevallen strijders van de zeventiende Juni geëerd worden. Zij vielen in het verzet, zoals de Amster dammers, die ééns betoogden tegen het geweld van de Duitse bezetter, toen het weghalen van de Joden de rem wegsloeg der bij het volk opge kropte gevoelens van haat en verach ting. In dit verband is het merkwaar dig, dat nu ook vele Duitsers aan den lijve ondervinden, welk een kwelling het is van eigen vrijheid te worden beroofd. Ook zij zullen nu meer dan ooit hebben begrepen, dat met de dic tatuur geen enkel compromis moge lijk-kan en. mag zijn. Zoals op onze fnsilladeplaatsen hangen nu ook W West-Berlijn en Bonn de vlaggen ten teken van rouw en eerbied halfstok. Het zijn voorts, evenals de vlammen die de van de Brandenburger Poort neergehaalde rode vlag verteerden, symbolen van de drang naar en het recht op persoonlijke vrijheid van elk mens en zelfbeschikking van elk volk. Het aanvankelijk toegeven van de Uitvoerig werd op de vergadering van de K. v. K. te Haarlem de wij ziging van de telefoongidsen besproken. Het bestuur van de Kamer van Koop handel is daarover met zorg vervuld. Het aanschaffen en gebruiken van zes tien telefoongidsen noemde de voorzit- ter een ware ramp! De Kamer heeft derhalve een brief aan de Directeur- Generaal der P.T.T. te 's Gravenhage gezonden, waarin zij haar mening over vermelde wijziging uiteen heeft gezet. Daarin wordt o.m. ervan gewaagd, dat uit een door de Kamer gehouden onderzoek is gebleken, dat het bedrufs- leven afwijzend staat tegenover de voorgenomen wijziging en de voorkeur geeft aan een interlocale gida voorhat gehele land met daarnaast de locale g Met klem wordt in die brief betoogd, dat tegenover de verhoogde kosten geen betere service aan bet publiek s'aat met de minder voor de hand lig gende tekstindeling! Het publiek dat in de kortst mogelijke tijd alle verlang de nummers moet kunnen opzoeken wijziging het zoeken ikt! De Kamer ziet in de voorgenomen wordt door de moeiliiker gemaakt! de uitvoering van maatregel één ernstig nadeel voor het bedrijfsleven en een gevaar voor he verspillen van de goodwill van de Rijkstelefoondienst bij het Publiek, wordt aan het eind van de bi.ef opg merkt! Zaten de conductrices van de West- landse Stoomtramweg Mij te Loosaui- nen, die hadden geweigerd van elke honderd verkochte kaartjes zoals voor heen f 0.80 af te dragen •W& feurs, tot dusverre haar werktijd in het wachtlokaal uit, dit is thans anders ge- worden. Aangezien de chauffeurs hen- bij geweigerd met die conductrices sa men te werken, heeft de directie van de W.SM. de meisjes aangezegd, da zij thuis kunnen blijven. Het betreft mer 15 van de 35 conductrices. Het wer kende personeel krijgt thans een week loon gratificatie voor trouwe dienat. Met ingang van 1 Juli zullen burgers van landen behorende tot de organisa tie voor Europese Economische Samen werking en de Raad van Europa, slechts een geldig paspoort en geen visum nodig hebben voor een bezoek v»n minder dan drie maanden aan Duita- land. Een wetsontwerp van dezestrek king is gisteren door de Westduitse Bondsraad (Eerste Kamen goedge keurd. De Bondsdag (Tweede Kamen had de afschaffing reedg goedgekeurd, Oostduitse regering aan de betogingen op Dinsdag wees er op, dat men het tactisch juist achtte het volk een ge legenheid te gunnen om „stoom af te blazen". Dit dulden zou een bewijs van soepelheid van het regiem moeten zijn en paste in het doel. dat tevoren met de verzachtende maatregelen werd beoogd, nl. wegbereiding voor'n Duitse eenheid a la Moskou en afgrendeling voor een zich ontplooiende ontwikkeling naar nauwe Westeuropese samenwer king. Doch de zelf aangestreken vonk werd tot een onwelkom, brullend vuur, dat van Oost-Berlijn naar andere Oostduitse steden oversloeg enslechts met het „beschermende" Sovjetgeweld kon worden gekeerd. Men kan er ech- ter van verzekerd zijn, dat het vuur van de vrijheid, waarvan men de mil de gloed thans heeft gevoeld, zal blij ven smeulen in de harten van het volk van Oost-Berlijn, van Chemnitz, Erfurt en Maagdenburg, doch ook in de harten van het terneer geslagen volk yan Tsjechoslowakije, waar men, nog vóór de Oostduitsers, na een even eens verraderlijke maatregel der Quislings, in het industriecentrum Pil- sen de portretten van Stalin en Gott- wald vertrapte, de archieven van het stadhuis verbrandde en op de tinnen van dit gebouw de Amerikaans: vlag hees. De bewegingen van het volk zijn door geweld uiteengeslagen, de rode vlag wappert weer van de Branden burger Poort, doch met deze ervarin gen rijker zal het Westen de Sovjets met des te meer nadruk kunnen wij zen op hun onaanvaardbaar aggressief imperialisme. Voor het bereiken van werkeliijke vrede in de wereld, voor het bewijzen van de goede wil daar toe vroeg Eisenhower van Moskou daden. Het Kremlin had meer nog dan met het verlenen van medewerking bij het sluiten van vredesverdragen, met het gehoor geven aan de wensen van het volk. zowel in Oost-Duitsland als in Tsjechoslowakije nu kunnen aantonen, dat men werkelijk het roer wil omgooien. Het is nu wel zeker, dat de Russen hun posities {n Midden- en Zuidoost-Europa niet snel uit handen zullen geven en dat de spanningen on verminderd zullen voertduren. HET VOORGESTELDE gesprek tus sen de Westelijke Giste Drie op de Bermuda's over de wereldproblemen zal door de jongste gebeurtenissen zeer sterk worden beïnvloed. Men zal zeker huiveriger worden vsr de door Chur- chill gewenste ontmoeting met Malen- kov c.s. nu men weer meer dan tevo ren op het pad naar het Kremlin weet terecht te kunnen komen in een val kuil. De conferentie op de Bermuda's zal moeten besluiten, aat een krachtig en nauw samengaan van het Westen bij voortduring de beste waarborg zal bie den tot behoud van de vrijheid. Het ge beuren in Oost-Duitsland betekent bo vendien een nieuwe ruggesteun voor Adenauers stellingen ta.v. de Duitse eenheid. Overigens blijft het noe steeds een vraagteken of de Bermuda-conferentie op 29 Juni wel zal kunnen beginnen, nu in Frankrijk ook de vierde forma teur in de Nationale Vergadering bak zeil heeft moeten halen ondanks krach tige waarschuwingen van Auriol en Herriot, de crisis niet te lang doen voortduren. Want hóe zal het regering loze land zo een waardig vertegen woordiger naar de Bermunda's kunnen zenden om zijn stem te mengen in het onderhoud van Eisenhcwer en Churchill? Met het bestand in zicht - juist was men tot overeenstemming gekomen over de nieuwe demarcatielijn - heeft de Zuidkoreaanse president bevel ge geven de in de kampen in het Zuiden vertoevende „loyale" Noordkoreaanse gevangenen los te laten, hetgeen prompt geschiedde. Ruim 26.000 van de 35.000 man over wier toekomst onder toezicht van een repatrieëringscommis- sie van de V.N. zou worden beslisi, heeft de benen genomen, zonder dat het handje vol Amerikaanse bewakers er iets tegen kon doen. Maanden lang was juist over deze mensen in Panmoendjon gesproken. Hun pro bleem, hun vrijheid vas de zaak. waar voor aan de conferentietafel door de Ver. Naties hard en verbeten werd ge vochten. Syngman Khee heeft wel een zeer ongelukkig bes;uitgenomen,dat de zin o.a. van de Zuidkoreaanse dank baarheidsdelegatie op reis door de helpende V.N.-landen volkomen weg neemt. Deze bewuste spaak-in het wiel stekerij heeft reeds vele verdachtma kingen van de communisten aan het adres der Amerikanen c.s. tot gevolg gehad. De reeds geheven trompetten, klaar om het sein „Staakt het vuren"' te geven, kunnen nu voorlopig wel weer in nun hoes worden gestopt. Dit had niet mogen gebeuren. Op het congres van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet, dat te Haarlem wordt gehou den, is gisteren medegedeeld, dat men zal ijveren voor spoedige verschijning van een leesboek voor de hoogste klassen der lagere scholen, met ware veFhalen over het verzetswerk. Ver der wil men komen tot een nationaal bevrijdingslied, dat in woord en me lodie voor de Nederlandse jeugd aan vaardbaar is. Men heeft voorts beslo ten halt en front te gaan maken, in verband met het weder oplevende fascisme. Het Leger des Heils zal op 24 Juni zijn jaarlijkse nationale velddag hou den op het door prinses Wilhelmina ter beschikking gestelde koninklijke domein „Soestdijk" te Baarn. De chef van de staf, commissioner John Al- lan, zal de bijeenkomst leiden. Horizontaal: 1. toneelpoppen, 10. ontkenning, 11. telwoord, 13. bijwoord, 15. plaat, 17.houding, 18, muzieknoot, 19. vloeibaar mengsel, 21. lap stof, 23. bier, 24.' zwarte vloeistof, 26. nieuwsbureau, 27. vogel, 28. deel van fiets, 30. vlies, 31. thans, 32. afgunstig zijn, 33. muzieknoot, 34. aanmoediging, 35. troefkaart, 37. Nijlreiger, 39. vo- gel, 41. span, 43. speculatie, 44. sleepnet, 46. meisjesnaam, 47. lengtemaat, 48. top, 49. kist van latwerk, 51. rondhout, 52. Japanse munt, 54. verteerd, 56. bedriege- lijke woorden. Verticaal: 2. meisjesnaam, 3. ge reed, 4. beetje, 5, voorzetsel, 6, deel van keukeninventaris, 7. voor zetsel, 8. voegwoord, 9. laten voortduren, 12. allerlei geboefte, 14. gesel, 16. bevel, 17. zoogdier, 18. groente, 20. voorzetsel, 22. groente, 23. vis, 25. beeldraadsel, 27. vrucht, 29. slag, 30. plas, 34. samentrekking van het middenrif, 36. kwab. 38. opgezwollen, 39. voormalig eiland, 40. oorveeg, 42. grondsoort, 44. deel van de mond, 45. munt It.48. nieuw, 50. nachtkledij, 52. de oudere, 53. pers. vrnw., 55. voorzetsel. (Voor de oplossing zie men ons nummer van Dinsdag. 46. „Joessoef, ik wist wel, dat ik op jou kon rekenen", riep de emir, terwijl hij zijn trouwe bediende op de schou der klopte. „Zorg jij dadelijk voor een paar costuums van kooplieden, maar denk er om, mondje dicht! Mijn vrou wen mogen van niets wetenik zou al dat gejammer niet kunnen verdra gen". Joessoef beloofde zijn best te zul len doen en kwam na een half uurtje weer terug met twee uitstekende ver mommingen Emir Pukkel bin Sukkel paste zijn costuum gauw aan maar toen hij voor de spiegel stond, schudde hij het hoofd. „Nee, Joessoef, het bevalt me niet. Kijk, iedereen ziet nog, dat hier de emir voor je staat. Mijn ge zicht is veel te bekend! Wat moeten we doen?" „Uw baard, Edele heer", riep Joessoef „Uw baard maakt U zo opval lend". „Wel alle kromsabels", riep de emir, die weer in de spiegel keek. „Jê hebt gelijk, Joessoef. Het is mijn baard die 't 'm doet! Die baard moet er af!" Die baard moet er af!" Meteen greep hij de scheerkwast en zeepte zich in. „Zoudt U dat wel doen. Edele Heer", stamelde Joessoef. Uw prachtig# baard!" „Onzin", zei de emir kort af. „Die baard gaat er af als dat ons kan helpen om de wonderlamp terug t# krijgen. Zijn de koffers klaar?" „Ze ker, Edele Heer", antwoordde Joessoef. „Wij kunnen thans op weg gaan! D# plaatsen op de vrachtboot heb ik al besproken „Vooruit dan Joessoef", gebood de emir. „Door de achterpoort, dan hebben we de minste kans om ontdekt te worden!" ZONDAG 21 JUNI HILVERSUM I, 402 m,: 8.00 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws en Waterstanden. 9.45 Geestelijke liederen. 10.00 Gerei. Kerkdienst. 11.30 Gram. 11.45 Kerkconcert. 12.15 Apologie. 12.35 Gram 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13.40 Boekbespreking. 13.55 Gram. 1400 Om roeporkest en soliste. 14.30 Sopraan en piano. 15.05 Radio Philharmonisch Orkest. 15.35 Klein koor. Kamerorkest en orgel. 16.10 „Katholiek Thuisfront overal!". 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 18.00 „De Kerk zingt". 18.45 Pastoraal kwartiertje. 19.00 Orkest. Toon kunstkoor en sol. 18.30 „Gelooft U dat?". 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 Symphonette-Orkest en sol, 21.05 „Monsieur de St. Yves", hoor spel. 21.50 Musette-Orkest en sol. 2210 Concertgebouworkest. 22.35 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 28 1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17 00 VARA, 18.30 VPRO. 19.00 IKOR, 20.00—2400 AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten. Hierna: Post- dulvenberichten. 8 20 Gram. 8.30 Gevar. muziek. 8.55 Fostduivenberichten. 9.00 „Wat er groeit en bloeit", causerie. 9.10 Gram. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Struk-ensemble. 10.30 Met en zon der omslag 11.00 Cabaret. 11.30 Politie- Hapel. .12.00 Postdulvenberichten en gevar. muziek. 12.35 Even afrekenen, heren! 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.05 Mede delingen of gram. 13.10 Gevar. muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Kamerorkest en solist. 15.00 Filmpraatje. 15.15 Disco causerie. 16.00 Orgel en piano. 16.30 Sport- revue. 17.00 Gram. 17,30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.lp Nieuws en sport uitslagen. 18.30 Eng. Hcrv, kerkdienst. 1900 Voor de Jeugd. 19.35 Bijbellezing. 20.00 Nieuws, 20.05 Gevar. muziek. 21.05 „Moet je horen!", 21-20 Strijkorkest. 21.50 Hij en zij", hoorspel. 22-35 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage of gram. 23.25 24.00 Gram.muziek. MAANDAG 22 JUNI HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sportuit slagen, 8.20 Gram. 9 00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 en 11.20 Gram. 11.30 Herhaling Vossenjacht. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen, 12 33 Orgel concert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline-ensemble. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.16 en 15.30 Gram. 18-00 Bij bellezing. 16.30 Vocaal-ensemble. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. voor de jeugd. 17 30 Voor de jeugd. 17.45 Rege- 38 De muren weerkaatsten een zilveren schijn, de zonneparasols waren opgevou wen en weggenomen om de maneschijn toe te laten en de rose oleanders zagen er onwezenlijk uit, alsof de natuur er toe was overgegaan haar voort brengselen in was te modelleren; en onder de bogen was de schaduw don kerblauw. En de stemming was er een van liefde en aan de tafeltjes za ten slechts geliefden. Zij keek van de ene tafel naar de andere en zag handen, die elkaar ont moetten en vast hielden, gezichten dicht naar elkaar toegewend silhou etten tegen het gedempte licht der tafellampjes en ogen die fonkelden van brandend vuur. De tere lijn van de bals van een vrouw, de donkere schaduw van de schouder van een man, de kleurenmengeling van wijn in een kristallen glas tegen rode lip pen. En telkens klonken er fragmen ten van muziek, iedere keer als de glazen deur openging. Opeens riep ze verbaasd uit: „Kijk, dat 's dokter Leon, met?Dit was een kant van Max Leon, die in t geheel niet strookte met haar goede indruk van hem. Bryce keek. „Goeie hemel, ja Hij was ook verbaasd. „11e raadselachtige, ondoorgrondelijke Leon met een meisje?" Zij bekeek Leon's gezellin en toen de chirurg zelf. „Waarom ziet hij er altijd uit als een man, die geestelijk door iets gekweld wordt, Biyce? Wat voor «poken net hij toch? Zelfs hier is het grimmig» «ponk ergen», tervv^ hij de hand vasthoudt van dal meisje" „Ik weet het niet", antwoordde hij- En: „Zij is nogal betoverend, vind je niet?" Ja, betoverend. Niet mooi, maar be toverend, deze José Colina, met de donkere wangen, de Spaanse ogen, de smalle, kinderlijke trekken, de verle gen blik, de zichtbare aanbidding en« de uitdrukking net als een spiegel beeld van Max Leen'» verdriet op haar gezichje. Het scheen, dat de intensiteit van hun blikken Leon hinderde, want hij draaide plotseling zijn hoofd om, keek hen strak aan, boog beleefd en, n i enige minuten, vroeg hij de rekening en zij gingen weg. „Ik geloof", zei Lynne met meer intuïtie, dan zij zeil wist, „dat wij een einde aan hun honger maakten ea ze wegjoegen". De donkere kellner kwam; met hem kwam een fragment van een Weense wals. Bryce bestelde en de kellner maakte haast, als iemand die vleugels had, met gevoel voor goed eten en dito geliefden. Hij kwam in een onge looflijk korte tijd terug. „Donkerblauwe schaduwen", zei Ly „kleine kreeften in boter ge stoofd en bedekt met champignons. Chileense wijn die licht geeft als de sterren: je houdt je beloften, Bryce". „En een stilte", herinnerde hij, ,dat was ook op 't programma. Een stilte, die maakt dat je je gedachten kunt horen verschuiven. Kun je de miine horen Lynne?" Zij liet haar ogen in de zijne blikken. ..Ja". Br.vce glimlachte- Jk ben blij, want ik ben niet erg knap om zulke dingen onder woorden te brengen", Ziin blik was zo zichtbaar bewonda- rend, dat zij zei: „Complimentjes over mijn haar en ogen bui* figuur en hoe ik er uitzie: 'k heb liever, dat zij niet uitgesproken worden. Op die manier zijn zij veel overtuigender". „Ik zat niet zo speciaal over dat alles te denken, als wel over de schitterende cc binatie, die je bent, Lynne". En hij stak zijn hand uit over de tafel en leg- op de hare en toevallig was dat haar haar rechterhand, zodat niets hem waarschuwde voor de dwarsheid, die hij zou begaan. „Wat een ontdekking ben je" „Hoeveel meer ontdekkingen zijn er al geweest?" Haar lach klonk opeens op over 't binnenplaatsje. „Wat een voor de hand liggende vraag! Waarom kan ik niet iets nieuws bedenken? 't Zal al wel honderd keer gevraagd zijn op deze plaats". „Een paar keer", gaf hij toe, „onbe langrijke gevallen. Soms, Lynne, bete kent een ontdekking alleen maar goed eten in verkeerd gezelschap- Een onbe paalde belangstelling, die, achteraf ber»hr"wd, niet is wat men dacht. Een ontdekking, die smoorheet begint en ijskoud eindigt. Maar dan" zijn vingers drukten harder op de hare. „komt er een ontdekking, die van het begin af bevredigt: je weet nooit precies hoe 't begon en ie zou nooit iets willen weten van hoe 't eindigt". H'j boog voorover, zijn gezicht ernsiig in 't gedempte licht. „Ik neem 't heel ernstig. L.vnne: 't is maar 't beste dat je dat van 't begin af realiseert", Zii zei en 't scheen haar toe dat haar stem gewichtig en storend klonk zoals die van Philip: ..Er zijn twee c-rnstige mensen nodig, om een span te krijgen. Brvce" Hij keek on en toen zij de plotselinge rimpels van bezorgdheid tussen zijn ogen zag, moest haar hart zich wel verraden en zij liet zijn hand op de hare liggen. Nadien slcot de binnenplaats zijn ver zilverde muren als armen om hen heen en 't gefluister der overige gelieven, die slechts vage schaduwen waren in hun gespannen aandacht, was als een weg otervende melodie. En 't eten was over heerlijk, zonder dat zii 't bemerkten, Kleine kreeften, gevolgd door parel hoen met vruchtensla van sinaasappels en bananen, een Ijspudding gemaakt met wijn en honing en daarover heen een luchtige saus van geslagen room. Dikke zwarte koffie en het verfijnde mengsel van de Garronsigaretten en een kostbaar glas met een druppel curagao.... Maar toen waren zij zo lang blijven zitten, dat zij oud Panama van hun pro gramma schrapten. Daarvoor zullen er nog genoeg avonden zijn", zei hij en zii gingen meteen door naar „De Kaars" En daar dansten zij en baar hart pro beerde zich te onttrekken, nu er nog tijd voor was. Maai er was geen tijd meer, t was te laat. Haar hart oleef bij Bryce Garron in deze large, smalle zaal. waar- v n de vloer, muren en het plafond van zuiver ebbenhout waren en waar de enige versiering, die in het midden oprees, een grote Kaars was van be werkt glas, bekroond met een enorme gouden vlam. Dit nu was „De Kaars": deze zwart- met-gouden zaal. gevuld met gelach en wijn en rumba-muziek, parfums, harts tochten en naijver. Mannen die ver volgden of werden vervolgd. Vrouwen, behangen met juwelen, geraffineerde vrouwen vrouwen met beschroomde ogen en met lonkende ogen, onschul dige en ogen met ondervinding. En over de ganse dwarrelende troepen van dansenden scheen de kaars met zijn geheimzinnig schijnsel, een schit tering over de dwaze oppervlakkige vrolijkheid. En een Argentijnse tenoi liet zijn liefdeslied doorklinken tot in elke hoek, alsof hij zelf aan de inhoud geloofde. En Lynne, die wanhopig vocht tegen al die schijn probeerde zichzelf wijs te maken dat een lijstei no6 wel met gouden stem kon zingen met een aardworm in zijn bek. Maar al die tijd was zij zich bewust van 't allerkleinste detail van die onge ëvenaarde ondervinding in de arme' van Bryce, terwijl zij dansten (Wordt vervolgd. DE KERK ZINGT: een cantate van J. S. Bach zoals ze moet wor den uitgevoerd, namelijk in het kader van een kerkdienst. Bach schreef zijn muziek namelijk voor de diensten in de Leipziger Thomaskerk, en volgde daarbij in de teksten zeer nauwkeurig de liturgie van het kerkelijk jaar. Zo ontstond er een nauwe samen hang tussen cantate en preek. Thans, bij de uitvoering van de cantate „Es ist ein trotzig und verzagt Ding" is die er weer, (Zondag 18.00 uur over Hilver sum I, 402 m.), BASTIEN EN BASTIENNE. Een klein zangspel van Mozart. Het bevat slechts drie solopartijen en mist een koor. Mozart schreef het nog als wonderkind, maar liet er reeds een zeer persoonlijk geluid in horen. (Maandag 9.10 over Hilversum II, 299 m~). MUZIEKKR1NG OBRECHT. Een kleine groep musici, die zich ten doel stelt, muziek uit de vijftien de eeuw te brengen in een bezet ting van instrumenten uit die tijd. In een kort programma kan men enkele madrigalen horen van bekende componisten Uit die dagen, als Obrecht, Dufuy, en van enkele Italiaanse musici. Maan dag 19.10 over Hilversum 1, 402 m ringsuitzending: „De driekleur op de Wty reldzeeën", door Mr. J, J, Oyevssr. 18.00 Fanfare-Orkest. 18.20 Sportpraatje. 18 30 Strijkkwintet. 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.10 Kamermuziek. 19.30 „Volk en Staat". 19.45 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 21.00 „Internationale Samen werking". ronde-tafelgesprek. 21.15 Vo caal ensemble en verst. Cembalo Gezel schap. 21.45 „Plato en de huidige poli tiek", causerie. 22.00 Gram. 22.15 Idem. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10 00 VPRO, 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuwg en weerberichten, 8.18 Gram. 8.35 Gevar. muziek. 9 00 Gymnas tiek. 9.10 Gram. 10.00 „Voor de Oude Dag", cauaerie. 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gram. 10 40 Voordracht. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Ierse en Italiaanse volks liederen. 12 00 Accordeonmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen, 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13 15 Voor de middenstand. 13-20 Metropole-Orkest en solist. 13.50 Kamer muziek. 14 00 Voor de vrouw. 14.15 Viols da gamba en clavecimbel. 14.35 Gram. 15.00 Gevar. programma. 16.00 Viool en piano. 16.20 Gram. 18.45 Vragenbeant- woorden. 17.15 Gram. 17.30 Orgelspel. 17-50 Militair commentaar. 1800 Nieuwa en commentaar. 18.20 Pianospel. 18.35 Parlementair overzicht. 18,45 Voor ds jeugd. 19.25 Volkszang. 19.45 Regerings uitzending: Ir. M. de Vos; De Zuiveren» toonstelling „De Melkweg", 2000 Nieuwa. 20.05 Promenade-Orkest. 20.35 Cabaret, 21.05 Concertgebouworkest. 21.45 Hei Wo ningvraagstuk. 22.00 Gevar. muziek. 22.20 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgetspel. 23.35—24.00 Gram.muziek. Wili Gij worden Vraag dan zo spoedig mogelijk uitvoerige inlichtingen aan de Cursus, die reeds honderden candidaten heeft opgeleid voor het Officiële Examen. Welke merkwaardige resultaten Reea in de loop der jaren heeft weten te behalen, kunt U lezen In onsi i uitvoerig prospectus, dat V op verzoek gratis wordt toe gezonden. Aan Examencaadi- daten zenden wij desgevraagd de uitwerkingen, met tips van het Schriftelijk Examen 166811 Steeds gaarne tot Uu> dienst. lAaveriauu*. lus itteaj

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 8