Communisten lanceren in Oost- Duitsland nieuw program Breda en omgeving door wolkbreuk geteisterd Londen richt protestnota aan Syngman Rhee Franse troepenconcentratie om hoofdstad van Cambodja S.E.D. erkent dat alles nog niet normaal fungeert Verzoek om hulp tot herstel der Duitse eenheid Pinay beslist heden Nog een slachtoffer in Berlijn Aanzienlijke schade Adenauer telegrafeert Grote Drie Westelijk overleg in Bonn Reisbeperkingen in Rusland opgeheven 0 Explosie op schip te Amsterdam Dinsdag 23 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11749 Dsgbjad^voor^Den Helder, Koegras, TexelWieringi Honderden kelders liepen onder water Kans op buien Zwoel en grillig zomerweer WEERBERICHT Loon- en belasting politiek Spanning gestegen Iruman: Democraten Maar om volk der VS te redden Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 muit Ook Westdultse fotografen, die probeerden bij de betogingen in de Sovjetzone opnamen te ma ken, kwamen soms in een moei lijke positie te verkeren. Deze foto-reporter moest de benen nemen, toen hij werd ontdekt. Maar hij had zijn „plaatje" al gemaakt. Antoine Pinay. die Zondag werd aangezocht om een Franse regering te vormen, zal president Auriol vandaag meedelen, of hij de opdracht aanvaardt. Diplomatieke functionarissen te Wash ington hebben bekend gemaakt, dat de aftredende premier Rene Mayer Frank rijk zal vertegenwoordigen op de con ferentie van de Grote Drie op de Ber muda's ingeval er dan nog geen nieuwe regering js gevormd. £EN WOLKBREUK heeft gistermiddag de stad Breda en enkele in de omgeving liggeride gemeenten geteisterd De kelders van honder den woningen liepen onder water en hier en daar drong het water ook door in de woningen In verscheidene straten vooral die in de lager gelegen gedeelten van Breda bereikte het water een stand van on geveer een halve meter en vele straten zakten in. Vooral aan de te velde staande gewassen is veel schade aangericht. In Etten verdroriktSi zes koeien, de 35 meter hoge schoorsteen van een in deze gemeente staande steenfabriek werd door de bliksem getroffén en stortte inet donderend geraas naar beneden. Voorzover thans bekend is, zijn er nergens persoonlijke ongelukken gebeurd. [)E BRITSE PREMIER, Sir Winston Churchill, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland in een nota aan de Zuid- koreaanse regering heeft geprotesteerd tegen het vrijlaten van de anti communistische Noordkoreaanse krijgsgevangenen. De Engelse regering heeft „met grote bezorgdheid" kennis genomen van het gebeurde en veroordeelt ten sterkste als lid van de Verenigde Naties, deelnemende aan de strijd in Korea, „deze verraderlijke schending van het gezag van het opperbevel der V.N", waarmee de Zuidkoreaanse regering in 1950 had ingestemd. GENERAAL MARK CLARK heeft gisteren in Seoel verklaard hoopvoller gestemd te zijn over de situatie in Ko rea als gevolg van de besprekingen, die In het Noorden van ons land is het gisteren warmer geweest dan in de Zuidelijke helft van ons land. De temperatuur op de Wad deneilanden liep dit keer enkele graden hoger op dan in de Zuide lijke provincies. Gistermiddag en -avond kwamen, evenals Zondag avond, op verschillende plaatsen onweersbuien voor. Hier en daar kwamen zware regens voor, onder andere in Breda, waar een wolk breuk voorkwam. De boeren, die in deze hooitijd uitzien naar zon nig en droog weer, zullen ook vandaag en morgen af en toe teleurgesteld worden want de kans op regen- en onweersbuien blijft, onder invloed van een sto ring in het Engelse Kanaal de komende dagen nog groot. Wel blijft het vrij warm en zwoel zomerweer, vooral wanneer de zon af en toe doorbreekt. Ook aan het strand wordt het nu be- hagelijk al moet men in de hooibouw zowel als met vacantie met enkele buien rekening blijven houden. Verwachting tot hedenavond VRIJ WARM EN BEWOLKT Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind, over het algemeen tussen Noord-Oost en Noord-West. Vrij warm. WOENSDAG: Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 18.59, onder 1.36. hij gisteren met president Syngman Rhee heeft gevoerd. Generaal Clark zei, dat president Rhee hem had mee gedeeld, dat de tijd nog niet was geko men om de Zuid-Koreanen te onttrek ken aan "het geallieerde opperbevel. Voorts zei generaal Clark, dat een con flict tussen de geallieerde troepen en het Zuidkoreaanse leger ten koste van alles moest worden vermeden. De ge neraal was van mening, dat de wapen stilstandsbesprekingen weer zouden be ginnen. indien het geallieerde opperbe vel een brief van de communisten, waarin de V N. ervan worden beschul digd het vrijlaten der krijgsgevangenen oogluikend te hebben toegelaten zou beantwoorden. Dit antwoord zal spoedig worden overhandigd- Het zou mogelijk zijn een wapenstiistandsovereenkomst te tekenen zonder de goedkeuring van oresident Rhee. [)E OOSTDlITSE COMMUNISTISCHE leiders hebben gisteren tien nieuwe maatregelen afgekondigd; die, naar zij verklaren, het levens peil van alle klassen der bevolking zullen verbeteren en zullen bijdra gen om de „verbittering jegens de regering" uit te wissen. Het program was Zondag door het centrale comité van de communistische SED goed gekeurd. Het centrale comité geeft nogmaals toe. dat er ernstige fouten zijn gemaakt bij het bepalen van de houding der regering tegenover de arbeiders. Voorts deelt de SED mee. dat alles in Oost-Duitsland nog niet rustig is of normaal functionneert. Arbeiders, die „misleid" zijn en nog niet aan het werk zijn gegaan, zijn volgens de verklaring „toch eerlijke mensen, die geholpen moeten worden". De partij moet de bureaux ver laten en zich onder de massa begeven. Er moeten bijeenkomsten met de arbeiders en openbare discussies worden gehouden. De partij zal haar tegenstanders niet in de kaart spelen door in te gaan op de oorzaken van de ongeregeldheden. Oost-Berlijn is nog steeds afgesloten door Rus sische troepen tanks en kanonnen en gewapende Oostduitse volkspolilie. Wel mochten vluchtelingen uit Oost-Berlijn weer terugkeren. Er lekken nog steeds berichten door over de in andere delen van Oost-Duitsland plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Adenauer zal vandaag in Ber lijn de rouwplechtigheden bijwonen voor de slachtoffers van de be togingen. Hij zal zich tevens op de hoogte van de toestand stellen. [)E DOOR DE communistische leiders in Oost-Duitsland aangekondigde maatregelen bevatten o.a. de volgende voorstellen: Terugkeer tot lagere ar- beidsnormen. Verlaging van vervoers- tarieven. Hogere pensioenen. Zieken verlof zal niet gelden als vacantie. Er zal 600 millioen mark meer worden uitgetrokken voor de particuliere huis vesting ten koste van de staatswoning- bouw. De accommodatie in de werkplaat sen van staatsondernemingen zal wor den verbeterd. Er zal meer electrischc stroom voor de bevolking beschikbaar komen ten koste vap de z.ware indujp. trie. Vervaardiging "van 'béter schoeisel en kleding. Een vijftienjarige Westberlijnse jon ger., Wolfgang Röhling, is gisteren na bij de grens tussen West- en Oost- Berlijn door schoten uit de Sovjetsec tor getroffen. Hij overleed. De West berlijnse politie deelt mee, dat in de kleding van de jongen een lidmaat schapskaart werd aangetroffen van de communistische jeugdbeweging FDJ. Het schijnt, dat de knaap met andere jongens met stenen had gegooid naar Oostberlijnse politiemannen aan de andere kant van een kanaal, dat hier de sectorgrens vormt. De Westduitse grenswacht meldt, "dat aan de zonegrens van Neder- HET ZWARE WEER, dat zich con centreerde boven Breda. Ginneken, Princenhage, Nieuw Ginneken, Ulven- hout en enkele andere gemeenten in de omgeving van Breda, kondigde zich omstreeks twee uur gistermiddag aan en tot vier uur regende het pijpestelen- De reinigingsdienst te Breda is nog met pompiostallaties bezig de vele on dergelopen kelders leeg te pompen. De dienst gemeentewerken is bezig met het herstel van de ingezakte straten. De tunnel onder de grote weg Ant werpenRotterdam liep onder. De brandweer van Prinsenbeek heeft de tunnel weer leeggepompt. Het verkeer is voor alle zekerheid verlegd. Het zwaarst werd een garage in Breda ge troffen. Het platte garagedak bezweek tengevolge van de druk van het water. Met enorm gekraak zakte het dak in een. halken knapten af gn grint en wa ter stroomde de garage binnen. Het noodweer heeft vooral veel scha de toegebracht aan de te velde staan de aardbeien. De kwekers vrezen dat de oogst verloren moet worden be schouwd. tenzij er vandaag geen hoge temperaturen voorkomen. Is dat wél het geval, dan zullen de aardbeien, die geruime tijd onder water hebben Be staan, verrotten. Ook zijn op vele plaat sen hooimijten tengevolge van de zwa re slagregens weggeslagen. Boven Schiermonnikoog heeft giste ren laat in de middag een zeer zwaar cnweer gewoed. De bliksem is verschei dene malen ingeslagen, o.a. in de licht- leiding, waardoor de electriciteitsleve- ring korte tijd uitviel. De bui ging ge paard met hevige regenval. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft gisteren aan president Eisenhower, Sir Winston Churchill en de waarnemend Franse premier, Mayer, telegrammen gezonden, waarin hij dezen verzoekt alles in het werk te stellen om erkenning van de rechten van de mens in Oost-Duitsland te verkrijgen en mede te helpen aan het tot stand brengen van een verenigd Duitsland. De wens. het herstel der Duitse een heid verschoven te zien naar de eerste plaats der doelen van de Westelijke naties, is in het afgelopen weekeind in tal van plechtigheden in de Bondsre publiek, die werden gehouden ter her denking van de bij de jongste °etlu gingen gevallenen, weer met nadruk naar voren gebracht. In de Bondsdag zei president Heuss: ..Eerst met een heienigd Duitsland kan Europa weer een op zichzelf staande macht woiden De Amerikaanse, de Franse Hoge Commissarissen en de Britse plaatsver vangend HC van West-Duitsland heb ben gisteravond in Bonn besprekingen gevoerd over de recente gebeurtenis sen in Oost-Duitsland, alsmede over het eerste officiële contact met de Sov jet H. C- Semjonov. dat bestond uit een brief, waarin deze de Westelijken offi cieel van zijn benoeming op de hoogte bracht Men meent, dat is gesproken over de houding, die men zou moeten aannemen als Semjonov zou voorstel len de geallieerde controleraad voor Duitsland nieuw leven in te blazen. De Hoge Commissarissen komen Zaterdag te West-Beriijn weer bijeen. Sakse.i eenheden van de Volkspolitie zijn vervangen door Russische mili tairen. De vice-premier van Neder- Saksen heeft gisteren verklaard, dat geva .enissen in Maagdenburg, Chem- nitz en Weimar door betogers zijn geopend en de gevangenen werden bevrijd Mededelingen van communis tische zijde, dat 'de in de Oostduitse provincies door de „vijand" sahoteurs worden neergelaten uit vliegtuigen, alsmede wapens, zijn door het Ame rikaanse Hoge Commissariaat als „ab soluut onjuist" en „be'lachelijk" be titeld. Een jonge arbeider uit de Oostduitse stad Quedlinburg, die zich gisteren bij de politie in Brunswijk vervoegde en om asyl vroeg, heeft medegedeeld, dat zich ook in deze stad ongeregeldhe den hebben voorgedaan. Twee Russi sche soldaten werden door de menigte aangevallen en door de_ ruiten van een hotel gegooid. De menigte begaf zich daarna naar het kerkhof, waar Russen uit de laatste oorlog liggen begraven. Deze graven werden ver woest. De opstand in het stadje werd door 300 Russische soldaten bedwon gen. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. zijn de meer dan 17.000 ar beiders van de Leuna synthetische benzine-fabriek gisteren weer aan het werk gegaan. Een vluchteling uit Maagdenburg verklaarde, dat Russische militaire rechtbanken voortdurend zitting hou den. Vijf mensen waren al ter dood veroordeeld en honderd arrestanten moesten nog voor deze rechtbanken verschijnen. Vandaag zullen overal in West- Duitsland en West-Berlijn herdenkin gen worden gehouden voor de slacht offers. De „Charlottenburger-Allee" in West-Berlijn zal voortaan „Straat van de 17e Juni" heten. In Parijs demonstreerden enkele honderden personen gisteravond voor de Sovjet-ambassade. Zij protesteer den tegen de onderdrukkingsmaatrege len in Oost-Duitsland en Tsjeclioslo- wakije. Men riep soms „Stalinistische moordenaars". De Sovjet-regering heeft gisteravond aan alle ambassades in Moskou een no ta gezonden, waarin wordt meegedeeld dat de beperkingen op het reizen voor buitenlanders in grote gebieden van Europees Rusland, Wit-Rusland, de Oekraïne, de Kaukasus en Centraal- Azië zijn opgeheven. De beperkingen buiten het gebied van veertig km. rondom Moskou zullen gehandhaafd blijven. De verzachting thans betekent o.a. dat diplomaten en andere buitenlanders o.m. zullen kun nen reizen naar de hoofdsteden von de Oekraine en Wit-Rusland en steden van Centraai Azië. TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.na* Kleine advertenties (..Juttertjes tot 15 woor den 1.—. elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 IN een serie artikelen, welke wij de afgelopen week hebben geplaatst, hebben wij een zo duidelijk mogelijk overzicht gegeven van de consequen ties, welke aan de nieuwe belasting voorstellen c.a. van de regering zijn verbonden. Resten ons nog enige op merkingen over de politieke achter grond van deze voorstellen. De vooral na de jongste wereld oorlog voortschrijdende nivellering heeft tot gevolg gehad, dat niet alleen de middengroepen maar ook de betroK- kelijk kicine groep van hooggesala- riëerden steeds in de hoek zaten waar de slagen vielen. Terwjjl na de oorlog het reëie loon van de arbeiders op peil is gebleven voor ongeschoolden ligt dit niveau zelfs gunstiger heb ben de middengroepen een welstands vermindering ondergaan, die in vele gevallen groter is dan 50 van het vooroorlogse niveau. Het heeft ons altijd verwonderd, dat de achtereen volgende regeringen blijkbaar stilzwij gend van de gedachte zijn uitgegaan, dat het verantwoordelijkheidsbesef bij deze middengroep zo groot is, dat een procentueel gezien lagere beloning niet tot een vermindering van de arbeids prestatie leidt. Het behoeft geen be toog, dat dit voor wat betreft de brede groep van lagere loontrekkers, geheel anders ligt. Er gaan stemmen op, die een grotere soepelheid in de loonvorming beplei ten; maar de vraag of het loonplafond. binnenkort zal worden doorbroken, moet in het algemeen ontkennend wor den beantwoord. Niettemin is het duidelijk ,dat de toch wel „idealistische" loonpolitiek tot gevolg heeft dat de werkende mensen niet de prikkel van het eigenbelang voelen, welke hen tot grotere arbeids prestaties aanzetten. Indien de regering echter door een vrijere loonvorming een grotere pro ductiviteit kan bereiken, waarmee sa menhangt een verlaging van de pro ductiekosten, dan kan een dergelijke maatregel niet voldoende worden toe gejuicht. Bij de belastingvoorstellen, die de Tweede Kamer hebben bereikt, speelt de kwestie van de loonvorming uiter aard cea bijzondei belangrijke jrol. De TègëKng' heeft' enige inkomensverbete ring voor de middengroep tot stand willen brengen door specifiek hierop gerichte belastingmaatregelen. Enige verruiming brengen deze maatregelen evenwel niet. Toch is het een eis van sociale rechtvaardigheid, dat wat voor de ene groep van arbeiders in Neder land in zo ruime mate geschiedt, aan de andere groep niet wordt onthouden. Op dit terrein vinden wij ook de poli tieke tegenstelling tussen de Partij van de Arbeid en de Katholieke Volkspartij, De Katholieken wensen verdergaande maatregelen voor de middengroepen en de middelgrote en kleinere onderne mers, teneinde de betrekkelijk sterke achteruitgang in het levenspeil enige mate op te heffen. Het zal bij de behandeling van deze onderwerpen in de Tweede Kamer in het komende najaar, naar wij aanne men. spannend toegaan. Wij hebben er reeds op gewezen, dat wij niet hebben begrepen, waarom de regering niet is overgegaan tot beantwoording van de vragen, die na onderzoek in afdelingen in M art werden ingediend. Bovendien zou de publieke opinie door een derge lijk antwoord van de regering zeer ge diend zijn geweest. Indien er ooit voorstellen zijn ge weest, die iedere Nederlander in eigen omgeving raken, dan zijn het wel de onderhavige. Maar wij hebben nooit een regering gehad, die begrip toonde voor goede, gefundeerde publiciteit. Het is te hopen, dat regering en parlement in het najaar erin zullen slagen tot invoering van een complex van maatregelen te geraken, dat niet vloekt tegen de sociale rechtvaardig heid. Indien de vakbonden meer soulaas voor de bij hen aangeslotenen wensen, dan zal eindelijk eens de posi tie van de middengroepen moeten wor den gewijzigd, terwijl bovendien zal moeten worden napegaan of de rege ring inderdaad, met haar voorstellen de werkgelegenheid verruimt en een betere „sfeer" schept voor verregaande industrialisatie. Dit is James Hepburn, een der leden van de bemanning van liet Engelse schip ,JSwift", die bij een ontploffing aan boord werd gewond. Aan boord van het Engelse motor schip Swift, dat ligt aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam, heeft zich gistermorgen een ontploffing in de machinekamer voorgedaan, welke werd gevolgd door een begin van brand. Vier personen zijn ernstig gewond, van wie één, een zeventienjarige koks maat, levensgevaarlijk. De Swift, groot 693 brt en eigendom van de General Steamtransport Com- pany, Londen, was als gewoonlijk Maandagmorgen met een lading stuk goed in Amsterdam aangekomen. Men was bezig het schip te lossen, toen plotseling in de machinekamer een eleclrische olievoorverwarmer uit el kaar vloog. Een woordvoerder van de regering van Cambodja heeft gisteren te Bang kok verklaard, dat de Franse autoritei ten haar troepen rondom de hoofdstad van de Indochinese staat Cambodja. Pnom-Penh. hebben versterkt met het oog op eventuele vijandelijkheden door het, weliswaar kleine en slecht uitge ruste leger van dit land. Volgens de woordvoerder is de spanning in de hoofdstad van zijn land sterk gestegen sinds koning Norodom Sihanoek od 1? Juni onverwachts naar Bangkok reisde om zijn actie voor zelfstandigheid van Cambodja kracht bij te zetten. Zoals gemeld, is de koning Zondag naar znn land teruggekeerd, oodat hij volgens een communiqué, in Thailand ,een vrijheid van handelen had Vol gens genoemde woordvoerder zal de vorst in dat deel van zijn land blijven waar zich geen Franse troepen bevin den. Hij zou zich aan het hoofd van zijn leger plaatsen, niet om de Fran sen aan te vallen, doch eerder om de troepen er van te weerhouden derge lijke vijandelijkheden te beginnen. de^VS win*™ v°ormaliS President beeft Maandag te Washington verklaard, dat de Democratische Par i-goed en gezond" is en gereed om bet Amerikaanse volk te „redden van nenHHvS bela"gen" <?er Republikei nen. Hij vermeed een directe verwijzing Raar het bestuur van Eisenhower. lHÏÏ?tel"ni -Dc Melk-

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1