Reeds nu verschil van mening De Franse regeringscrisis door Laniel doorbroken Zeebeving bij' Kioesjioe Juni in Europa: Hittegolven, overstromingen en sneeuw Gedwongen arbeidersbetoging in Oost-Berlijn Dedemocratieen het recht der minderheden Pro Juniore Mogelijk heden nieuw kabinet Kinderen Finaly uit Spanje in Frankrijk terug Indonesische nota over N.-Guinea Bedenkelijk voorstel van prof. Romme Aanval van „Ike" op boekenverbranders' Strijd om een gezond betaalmiddel Generaal Kruis naar Amerikaans concern Toegewezen aan hun Joodse familie Per „bromvliegtuig" de Oceaan over Zaterdag 27 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaar«an8 No-11753 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Na de grondwetswijziging Talrijke slachtoffers Minister Beijen stelt Djakarta gerust Op Sicilië twee doden door een zonnesteek Vrij zonnig weer WEERBERICHT BULGAREN SCHOTEN EEN ZUIDSLAVIëR NEER Ook de Volkspolitie het kind van de rekening Een mooi record Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur.) DE WIJZIGING van onze Grondwet inzake de buitenlandse betrekkin gen is nog maar nauwelijks plechtig afgekondigd of reeds is er een belangrijk, ja een principieel verschil van mening ontstaan over de betekenis der nieuwe bepalingen. Een verschil van mening, waarbij een der fundamenten van Jiet democratisch bestel in het geding is: de eerbied voor en de bescherming van de minderheden. Dit blijkt uit de toelichting op het voorstel tot wijziging van het reglement van orde van de Tweede Kamer, dezer dagen aanhangig gemaakt door prof. Romme (K.V.P.), de heer Tilanus (C.H.) en prof. Oud (V.V.D.) teneinde dit reglement aan te passen aan de grondwetswijziging. Als gevolg van een krachtige zee beving, die in het Noordelijk gedeel te van het Zuidjapanse eiland Kioes jioe verwoestingen heeft aangericht, zouden 104 personen zijn omgekomen en 274 gewond. Ruim 400 personen zouden worden vermist. Volgens de plaatselijke politie zal het aantal slachtoffers nog groter blijken te zijn dan thans reeds be kend is. De beving deed zich gisteren voor. Naar het ANP van officiële zijde verneemt, heeft de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, mr Su- «anto Tirtoprodjo, Donderdagmiddag namens de Indonesische regering aan minister Beijen een nota overhandigd. In deze nota wordt gezegd, dat iedere poging om zonder voorafgaand over leg met Indonesië tot een accoord te komen met Australië over West-Nieuw- Gpinea als een onvriendelijke daad zal worden beschouwd, omdat de status van Nieuw-Guinea nog steeds een be twist punt vormt. Minister Beijen heeft daarbij aan de wnd. Hoge Commissaris medegedeeld, dat Nederland niet overweegt een verdrag met Australië te sluiten met betrekking tot Westelijk Nieuw-Gui nea. MEN ZAL zich herinneren, dat de wijziging inzake de buitenlandse be trekkingen onder meer beoogt voortaan alle overeenkomsten met buitenlandse mogendheden in beginsel aan de goed keuring van de Staten-Generaal te on derwerpen. Teneinde echter een over belasting van de Kamers met een reeks weinig gewichtige overeenkomsten te voorkomen, is tevens bepaald dat in bepaalde gevallen geen goedkeuring vereist zal zijn. En voorts, dat in het algemeen „de goedkeuring wordt ge acht te zijn verleend, indien niet bin nen dertig dagen na het overleggen van de overeenkomst door of namens een der Kamers der Staten-Generaal of door tenminste een vijfde van het grondwettig aantal leden van een der Kamers thans dan door tenminste 20 Tweede of 10 Eerste Kamerleden de wens te kennen wordt gegeven, dat de overeenkomst aan de uitspraak van de Staten-Generaal zal worden onderwor pen, of indien de beide Kamers der Staten-Generaal vóór de afloop van de ze termijn verklaren, dat geen uit spraak verlangd wordt". Het oorspronkelijke regeringsvoorstel hield alleen cfe mógelijkheid van een parlementaire behandeling van een overeenkomst op verzoek van of na mens een der beide Kamers in. De tweede mogelijkheid de wens van tenminste 20 Tweede of 10 Eerste Kamer leden is er in gekomen door het aan nemen van een amendement van dr Bruins Slot (A. R.) met het doel een eventuele aanzienlijke minderheid in de Tweede of de Eerste Kamer het recht te geven een parlementaire be handeling af te dwingen. NU STELLEN de drie genoemde fractie voorzitters zich blijkens hun toelichting op het standpunt, „dat zo dra de beide Kamers hebben verklaard geen uitspraak te verlangen tot wel ke verklaring beide Kamers met ge wone meerderheid kunnen besluiten daardoor een eerdere wens van 20. resp. 10 leden vervalt en dat zulk een fERWIJL gisteren in Scandinavië de hittegolf voortduurde en in Engeland, Nederland en VOORAL in onze kustprovincie komt de laatste dagen beter zo merweer voor dan in het Oosten en Zuiden van ons land, waar vrijwel dagelijks onweersbuien optreden. Ook gisteren was hel een vrij zonnige dag met maxi mumtemperaturen van 22 23° Celsius. Het weer zal tijdens het weekeinde voornamelijk worden bepaald door een lagedruk-gebied boven Midden-Europa. De kans op buien met onweer blijft dien tengevolge in het binnenland nOQ groot. Voor onze kuststreek zijn de weekendvooruitzichten gunsti ger. Het zal vermoedelijk droog blijven bij zonnig weer. De tem peratuur loopt in de middaguren op tot boven de 20° Celsius, zodat ook een verblijf aan het strand aangenaam zal zijn. De algemene vooruitzichten wijzen ook op een afnemende buienkans waardoor de vooruitzichten ook voor de hooibouw gunstig worden. Verwachting tot hedenavond. PLAATSELIJK BUIEN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, voornamelijk in het binnenland. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. ZONDAG: Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 22.17, onder 5.29. MAANDAG: Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 22.40, onder 6.56. Frankrijk de zon de overhand kreeg, deden zich in Vest-Duits- land, Zwitserland en Oostenrijk overstromingen voor tengevolge van zware regenval. In verscheidene delen van West- Duitsland werd door het hoge water c-nstige schade aangericht. Op sommi ge plaatsen is de Rijn in 24 uur tijds 1.20 meter gestegen en op het Neckar- kanaal bij Heilbronn moest in verband met het hoge water de scheepvaart worden gestremd. Uit Essen, Soest, Keulen en uit Oostelijk Hessen en Neder-Saksen zijn plaatselijke over stromingen gemeld. Pij Brunswijk is vermoedelijk een arbeider bedolv i door een aardverschuiving. In Oostenrijk deden zich plaatselijk overstromingen voor in de provincies Salzburg, Stiermarken en Beneden- Oostenrijk. Ook in Noordelijk en Oostelijk Zwit serland dreigen overstromingen door de zware regenval. In verband hiermee zijn in verscheidene plaatsen alle weer bare mannen opgeroepen. Op de lijn Zürich-Winterthur-St. Gallen ontspoor de een trein door een aardverschui ving. Er vielen gelukkig geen slacht offers te betreuren. Bij Winterthur staan uitgestrekte gebieden onder wa ter. Bij Bazel, waar van Donderdag op Vrijdag het peil van de Rijn één me ter steeg, is de scheepvaart gestremd. In Noorwegen, Zweden en Denemar ken echter houdt de hitte aan. Lulea in Noord-Zweden beleefde Donderdag de warmste dag in zestig jaar. In Zuid- en Midden-Zweden steeg het kwik gisteren tot boven 32 gtaden Celsius. In geheel Frankrijk was het gisteren warm en voor de Riviera was het „va- cantieweer bij uitstek". In Noordwest- Italië viel sneeuw, in Zuid-Italië (on Sicilië) overleden twee personen tenge volge van een zonnesteek. Gedurende de maanden Juli en Augustus van dit jaar zal aan de alge mene weersverwachting van het K.N.M.I., opgenomen ln het automatisch telefonisch weerbericht, twee maal daags een spe ciale strandweerverwachting worden toe gevoegd. wens daarna ook niet meer kan wor den uitgesproken". Zowel de voorzitter van de A. R. Tweede Kamerfractie als die van de P. v. d. A.-fractie, dr Schouten en mr Burger, hebben zich met deze opvatting en de daaruit getrokken conclusie nfet kunnen verenigen. Zij zijn van oordeel, dat de strekking van het amendement- Bruins Slot is geweest om eventuele minderheden onder alle omstandighe den te beschermen. - Volgens een van deze beide fractie voorzitters behoort deze bescherming zelfs zover te gaan, dat een minderheid ook ndl na een verklaring van beide Kamers, dat geen uitspraak wordt ver langd, de wens tot een parlementaire behandeling van de betreffende over eenkomst moet kunnen geven. Dit nu gaat ook ons bepaaldelijk te ver: on grond van de tekst van de grondwet kan men niet anders stellen dan dat een overeenkomst is goedgekeurd, zo dra de beide Kamers hebben verklaard terzake geen uitspraak te verlangen. Daarop kan men naderhand niet meer terugkomen. Deze opvatting is boven dien in ovêreenstemming met de be doeling van een dergelijke uitspraak, die beoogt in gevallen van spoedeisen de aard een ongewenste vertraging te voorkomen- (Zie vervolg pag. 3). President Eisenhower heeft een nieuwe aanval gedaan op de „boeken verbranders", in een brief aan de ver eniging van Amerikaanse bibliotheken te Los Angeles. In deze brief waar schuwt de Amerikaanse president te gen de „dwepers, die vrienden van de vrijheid de gelegenheid om het com munisme in zijn geheel te bestuderen", willen ontzeggen. „De Amerikaanse bibliotheken zijn tehuizen van de vrij onderzoekende gedachten, en moeten dit altijd blijven", aldus schrijft Eisen hower in de brief. „Onze burgers van alle leeftijden en rassen, en van elk geloof en elke politieke overtuiging moeten zich CR is ons een ietwat wonderlijk ge schrift toegezonden, waarin wij ge gevens vonden over een stichting onder de naam „Pro Juniore". Niet dat wij het vreemd vinden, dat de jongeren zich intensief bezig houden met het verbrei den van „de Europese gedachte" onder hun tijdgenoten: maar wat ons bevreemdt is, dat min of mee onder het mom van een studiegroep, waarin problemen rond de Europese eenheid worden be handeld, een reisorganisatie is opge richt, die bijna niet anders dan uitslui tend een zakelijk doel kan hebben. Niettemin is genoemde stichting aange sloten bij de Beweging van Europese Federalisten. Behalve deze eerste aanmerking, die dus wil zeeeen dat wij gaarne zien dat men openlijk zegt wat men wil, hebben wij nog een tweede: er zijn reeds tal van organisaties in den lande werk zaam o, het terrein van internationaal jeugdcontact. Hoewel ook wij van mening zijn, dat op dit gebied niet genoeg gedaan kan worden, lijkt enige coördinatie wense lijk. Maar het is ten slotte toch zo, dat de toekomstige eenheid van Europa door de tegenwoordige jeugd zal moeten worden gedragen. De ouderen zijn vaak behept met alle mog :lijke rem men, die voornamelijk in een al te his torische levensbeschouwing vast liggen. Hoe meer jongeren kans zien het buitenland te bezoeken en dan niet principieel op andermans kosten namelijk door liften! - hoé liever j£J het ons is. Z.K.H. Bernhard, Prins der Nederlanden, wordt Maandag a.s. ,twee en veertig jaar. Dan is het feest op Soestdijk, maar ook in Nederland. Want de Prins heeft zich in de harten der Nederlan ders een even vaste plaats ver overd als de Koningin en de Prinsessen. - te allen tijde daarheen kunnen wenden v 1"""Ci in het vaste vertrouwen, dat zij er J* vriieliik de gehele waarheid kunnen Donderdagavond by Strumica in Ma vrijelijk de gehele waarheid kunnen zoeken", aldus de president. Frankrijk heeft een en zeventig „Or- kaan"-straaljagers aan India verkocht. cedonië door een Bulgaarse patrouille van een hinderlaag uit beschoten. De man overleed later aan zijn verwon dingen. Belgrado heeft bij Bulgarije geprotesteerd Duizenden Oostberlijnse arbeiders hebben gisteren in hun stadsdeel in een betoging uitdrukking gegeven aan hun vertrouwen in de regering. Deze demonstratie was georganiseerd door de Oostberlijnse afdeling v«n de communistische S.E.D. Partijfunctionarissen hadden een dag te voren de fabrieken bezocht om de mannen er toe te brengen deel te nemen aan de betoging. Zij zouden hebben gezegd, dat een ieder, die niet opkwam, zou wordeil gebrandmerkt als iemand met sympathieën voor de Westelijke „agenten en provocateurs". Door de zware regenval verlieten de arbeiders de stoet en de betoging verliep grotendeels. De Westelijken hadden aan de Berlijnse sectorgrens met het Oosten speciale bewakingsmaatregelen genomen. DE FRANSE NATIONALE VERGADERING heeft gistermiddag met een aanzienlijke meerderheid de drie en zestigjarige gematigd-conser vatief Joseph Laniel als kabinetsformateur aanvaard. Om een meerder heid te winnen waren 314 stemmen nodig. Laniel kreeg niet minder dan 398 stemmen. Er waren 206 tegenstemmers, vnl. socialisten en commu nisten. Zestien afgevaardigden w.o. vijftien Gaullisten, onthielden zich van stemming. De Franse regeringscrisis heeft ruim vijf weken geduurd. Vijf voorgangers van Laniel wisten de toestemming van de Nationale Vergadering niet te verkrijgen. De nieuwe formateur zal de negentiende Franse regering sedert het einde van de oorlog vormen. Laniel hoopt hedenavond een lijst van ministers gereed te hebben Verwacht wordt, dat Bidault minister van Buitenlandse Zaken zal worden en hij Laniel naar de conferentie van de Westelijke Grote Drie zal vergezellen. Men vermoedt voorts, dat voor de eerste maal Gaullisten in de regering zullen komen. 's MORGENS HAD Laniel voor de 11 Nationale Vergadering een uit eenzetting gegeven van het regerings program, zoals hij zich dat voorstelde. Hij verklaarde, dat de buitenlandse politiek zal gekenmerkt blijven door trouw aan het Noord-Atlantisch Pact. Hij deelde mee, dat Frankrijk de Ver. Staten en Engeland op de komende besprekingen van de Grote Drie zal laten weten, dat het de last van de oorlog in Indo-China niet langer al leen kan dragen. Ten aanzien van een eventuele bij eenkomst der „Grote Vier" verklaarde Laniel, dat Frankrijk bereid blijft „iedere mogelijkheid om de interna tionale sfeer te verbeteren aan te grij pen en met een partner, die concrete bewijzen van zijn goede wil heeft ge geven, besprekingen te openen". Sprekend over het Europese Leger, zei hij: „Het parlement zal zich over het verdrag inzake een Europese Ver- dedigings Gemeenschap moeten uit spreken, wanneer daartoe de tijd is ge komen. d.w.z. nadat de zekerheid is verkregen omtrent een regeling van de Saar-kwestie. de ondertekening van de aanvullende protocollen en het sluiten van de overeenkomsten, waar over op het ogenblik met Groot-Brit- tannië wordt onderhandeld". Laniel gaf voorts te kennen, dat zijn regering nieuwe belastingmaatregelen zal moeten voorstellen teneinde de gelden, die de regering van de Bank van Frankrijk heeft geleend, terug te betalen. Het is waar. aldus Laniel, dat de totale last van onze belastingen de uiterste grens van onze mogelijkheden nadert, doch er mag niet worden ge aarzeld, wanneer de prijs, die op het spel staat, een gezond betaalmiddel is. Laniel was van oordeel, dat de rege ring speciale bevoegdheden moet krij gen om economische besnoeiingen aan te brengen. Het opleggen van nieuwe belastingen zou evenwel een zaak van bet parlement zijn. De achterstand op landbouwgebied dient te worden ingehaald door me chanisatie op grote schaal. Wat Tunesië betreft zal Frankrijk niet terugkomen van zijn belofte dit gebied voor binnenlandse aangelegen heden zelfbestuur te geven. De Fran sen zullen in elk geval in Tunesië blij ven omwille van de „stabiliteit en de veiligheid van de vrije wereld en de bescherming van Frans-Afrika als ge heel". Toen Laniel was uitgesproken ap plaudisseerden alle afgevaardigden, uit gezonderd socialisten en communisten. Laniel was op dat moment dus al practisch zeker van zijn succes. gLIJKENS een mededeling van de American Express Company heeft generaal mr H. J. Kruis een functie bij dit concern aanvaard. Minister Staf heeft hem hiertoe op zijn verzoek een jaar verlof verleend. De benoeming gaat in op 1 September 1953. De directie wijst er in haar mede deling op, dat Nederland bijzonder ge schikt is voor het vestigen van buiten landse ondernemingen, die van hieruit de Europese en andere afzetgebieden buiten de V.S. willen bewerken. Met deze ontwikkeling houdt die van de American Express gelijke tred; van daar dat medewerkers van allure wor den aangetrokken. De directie ver trouwt dan ook, dat generaal Kruis in zijn nieuwe functie algehele voldoe ning zal vinden en hem tevens gele genheid zal geven, verder in het be lang van Nederland werkzaam te zijn. Robert en Gerald Finaly, de door toedoen van hun pleegmoeder Rooms- Katholiek gedoopte Joodse wezen, die sedert enige tijd spoorloos verdwenen zijn geweest, zijn gisteren, aldus wordt thans bericht, in de Spaanse stad San Sebastian .toevertrouwd aan mej. Ger- maine Ribière, afgezante van kardi naal Gerlier, aartsbisschop van Lyon. De jongens waren door een orde-gees telijke naar San Sebastian gebracht. Met mej. Ribière zijn zij naar Frank rijk vertrokken en gistermiddag op weg naar Parijs de grens gepasseerd. De twee broers zijn toegewezen aan de zorg van hun Joodse familie. Op een verzoek van de pleegmoeder, mej. Brun, om haar de kinderen te laten, is nog enkele dagen geleden afwijzend beschikt. Aan de pers is door pater Chaillet, vertegenwoordiger van kardinaal Ger lier, een verklaring verstrekt, waarin gezegd wordt, dat de bemoeiingen van mej. Ribière om de kinderen terug te vinden en naar Frankrijk terug te brengen, overeenkomstig de op 6 Maart gedane gelofte van de Katholieke autoriteiten, tenslotte tot resultaat hebben geleid. Een chauffeur van de Oostduitse Volkspolitie werd gisteren, toen hij met zijn auto bij vergissing de Franse sector van Berlijn binnenreed, door andere leden van de Volkspolitie be schoten en zwaar gewond. De Volkspolitie in Oost-Duitsland schijnt overigens in verschillende op zichten mede het kind van de reke ning te worden. Volgens het West- berlijnse blad „Telegraf" kozen 826 leden van de Volkspolitie bij de on geregeldheden de kant van de .beto gers. Russische krijgsraden hébben enige van hen ter dood veroordeeld en het merendeel tot zware gevange nisstraffen. Voorts verloren 134 poli- tie-officieren hun rang, omdat zij had den geweigerd bevelen op te volgen. Deze maand hebben 377 leden van de Volkspolitie in het Westen hun toe vlucht gezocht. Uitgeweken is ook dr Walter Rothe, de ontdekker van xan- thocilline, een met penicilline verwant geneesmiddel. Hij is per vliegtuig naar West-Duitsland overgebracht, waar hij de productie van dit geneesmiddel zal voortzetten. Volgens de Oostduitse radio zijn in het gebied van Frankfort aan de Oder de eerste genationaliseerde fabrieken aan de voormalige eigenaars terugge geven. Spoorwegtarieven voor arbei ders en boeren worden verlaagd. Evenals Churchill hebben nu ook Eisenhower en de gisteren nog aftre dende Franse premier Mayer een ant woord gegeven op een telegram van Adenauer. Eisenhower zei, dat men het streven naar vereniging van Duitsland zal voortzetten, ongeacht de koerswijzigingen in Oost-Duitsland. De Westduitse Bondsdag heeft het door de socialisten gevraagde politie ke debat weer uitgesteld. Het zal nu Woensdag plaats vinden. Met grote spanning wacht men inmiddels in Bonn welke richtlijnen de Russische rl.L. Semjonov mee zal brengen uit Moskou. Men verwacht, dat hij zijn politiek van ontspanning zal voort zetten. Een Amerikaan, een zekere Peter Gluckman, is er in geslaagd met een klein eenmotorig vliegtuig de Atlantische Oceaan over te steken. Gluckman is gisteren, op het JJfel fi1 Franclsco naar Londen, op het vliegveld van Renfrew in Schotland fc/n ri v H? t0°ht liep via Goose Bay i Canada). Groenland en IJsland. Zijn toestel, een „Loscombe" heeft een spanwijdte van slechts 10 meter en een «evadV? tpk- Het 'S het kI" vliegtuig dat tot op heden op eigen kracht over de Atlantische Oceaan is gevlogen! 7 Rusland heeft er in toegestemd <iat Oostenrijk toetreedt tot de' inter- ïationale algemene overeenkomst in zake tarieven en handel (Gatt.).

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1