Malenkovs vredesduiven hebben taak behoorlijk verricht Onze grondwet De deelnemers bez ochten ook Noord-Holland Generaal Ridgway nam afscheid van Nederland Proces tegen de Amsterdamse Huurkamers is geëindigd Admiraalsschip Europain gevaarlijk, stilstaand water De wekelijkse wereldschouw Voor huidgezondheid steeds PUROL! Eis tegen „sensatie- verkoop" afgewezen Frisse wind van de Bermuda's? Het verzet in Polen leeft nog Het Internationaal Zuivelcongres Indruk was uitstekend Oneerlijke concurrentie niet bewezen Drie-jarig meisje om het leven gekomen Goederentreinen botsten in Zwolle Tankschip voor Kanaal overvaren mi ivnpp limonadesiroop Woorden van dank en lof voor ons land W arenhuis-dieveggen aangehouden Stuurman van „De Hoop" kreeg EHBO-medaille Grondwerker beroofde een lompenkoopman Partijen kwamen tot een vergelijk Eindhoven zwemt gemengd Kapitein Cwiklinski: Sabotage in Cherbourg? Rang van ambassadeur voor drie Westelijke h. C.'s? ZATERDAG 27 JTTNI 1053 Professoren, scheikundigen, regerings- pfficials, importeurs en exporteurs, zijn •llen belanghebbenden voor het interna tionaal samengaan, een doelstelling, die door de overgrote belangstelling van con gressisten zowel wetenschappelijk als za kelijk, in deze week van intense uitwis- atelling op internationaal niveau kon wor den bereikt. Dat wetenschapsmensen en zakenlieden overigens elkaar wonderwel kunnen ver dragen, bleek wel uit de drukke conver saties en genoegelijke sfeer, die de con gressisten rond de lunchtafels enige uren bijeen hield. Veertien nationaliteiten, afgevaardigd door welhaast alle continenten van de wereld, gingen onder leiding van de heer H. F. Vosters. als congresleider en thans als excursieleidêr, zelf zien, wat Neder land na de exacte-wetenschappelijke me dedelingen kon tonen op het gebied van productie op de bedrijven en verwerking op de zuivelfabrieken. Voor dit doel was uitgekozen de zuivel fabriek „De Prinses" te Ursem, en zoals te verwachten was, met zeer veel succes. Nadat eerst de ongekende productiviteit van het land, en de uiterste benutting van de mogelijkheden door wetenschap pelijke planning, de bezoekers was mede gedeeld, werkten de medegedeelde cijfers, welke Nederland een eerste rangs plaats doet innemen op de internationale markt (Vervolg van pag 1). Wel kunnen wii geheel en al instem men met de opvatting van dezelfde fractie-voorzitter, dat een eerder door een voldoend grote minderheid uitge sproken wens tot parlementaire behan deling niet door een later besluit van de beide Kamers ongedaan kan worden gemaakt. Ons inziens is een parlemen taire behandeling van een overeen komst zonder meer noodzakelijk, zodra tenminste 20 leden van de Tweede Ka mer of 10 leden van de Eerste Kamer de wens hiertoe hebben kenbaar ge maakt. In dat geval is er geen plaats meer voor een verklaring, dat geen uit spraak wordt verlangd. REST NOG de vraag wat moet ge beuren, als eerst bii de stemming over een voorstel om te verklaren, dat geen uitspraak wordt verlangd, blijkt dat het aantal tegenstemmers een door de grondwet bedoelde minderheid van 20 of 10 Kamerleden omvat. De andere der twee afwijkende fractievoorzitters is van oordeel, dat in dit geval het voorstel geacht moet worden verwor pen te zijn, mede omdat hij vreest, dat pnders een minderheidswens zonder meer ongedaan zou kunnen worden ge maakt door de meerderheid. In het voorgaande hebben wii al ge steld, dat er ons inziens zodra de ver eiste minderheid de wens tot behande ling heeft geuit geen plaats meer voor verdere of nadere besluiten dienaan gaande is. Wij menen voorts, dat de verantwoordelijkheid van onze v0 vertegenwoordigers met zich brengt, dat zij zich direct na het overleggen van een overeenkomst aan de Kamers behoren te beraden over de vraag of een parlementaire behandeling al-üan- niet geboden is. Zo ja, dan zullen zij dit ten spoedigste hebben kenbaar te maken. Afwachten van een stemming over een voorstel tot verklaring, dat een behandeling niet wordt ver'anf°' achten wii in striid met de verantwoor delijkheid van onze volksvertegenwoor- digers. Dit vooropgesteld kunnen wij dan ook prof. Romme es. toestemmen, aai bij de stemming over bedoeld verkia- ringsvoorstel de algemene regel Seiat. besluiten worden genomen bil Jjewone meerderheid van stemmen. Maken wij tenslotte de balans op dan moeten wil concluderen, dat het voorstel van prol. Romme c.s. noch de grondwet, noen - het belangrijkste de minderheden dat recht laat wedervaren, waarop zu in een democratisch bestel mogen maken. Daarentegen zlfn «e ne ren Burger en Schouten in hun noging de minderheden onder alle omstandig heden te beschermen al te voortvaren^ tengevolge waarvan èn grondwet, en algemene rechtsbeginselen somt.ias wat vreemde bochten worden - wrongen. Onder het begrip „alle om standigheden" zal men toch stellig moe ten verstaan ..alle redelijke omstandig- hfAinmet al honen wii, dat dc Twecdc Kamer het bedenkeliike voorstel van prof. Romme c.s. niet nngeWiiz'M za aanvaarden. En mocht dit onverhoop wel het sreval ziin dan is het een troost te bedenken, dat ook de Eerste Kamer nog voor de minderheden in bre* zal sprinjrer. door haar rerlement van orde wèl in. overeenstemming: onzr grondwet te brencen! landen, nog- (Van een onzer verslaggevers.) RUIM HONDERD zuivel-mensen, wie door de Nederlandse gast heren, als slot van het internatio nale wetenschappelijke zuivelcon gres in Den Haag een excursie was aangeboden, hebben zich gisteren een uitgebreide lunch laten sma ken in de „Rustende Jager" te Bergen. Dit congres, dat om de vier of vijf jaar wordt gehouden, had het laatst plaats in 1949 in Zweden, terwijl Nederland thans de taak op zich had genomen, hiervoor gelegenheid te bieden. De besprekingen, die alle op we tenschappelijke basis plaats vinden hebben kunnen leiden tot een uit wisseling van resultaten van labo ratorium-onderzoek voor melk hygiëne en alle verdere zaken, die op zuivel betrekking hebben. van zuivel-producerende maals overdonderend. Dat Nederland op de internationale markt voor 55% in de behoefte van ge condenseerde melk voorziet, 24% melk poeder, 23% kaas. ruim 13% boter bij draagt in de wereldbehoefte, baarde in deze kringen een groot opzien, voor zo ver het nog niet bekend was. De gastvrijheid in deze week aan de zuivel-experts betoond, kan worden ge- echt als één van de grootste ambassa deurs voor het verspreiden van de Ne derlandse goodwill in het buitenland- Zeer velen van dit internationale zuivel- gezelschap nemen tevens de gelegenheid te baat, voor langere tijd in Nederland te verblijven, ter nadere kennismaking met de Nederlandse zuivelindustrie. Drie Nederlandse confectiefabrieken en vier detailhandelaren hebben dezer dagen een kort geding aanhangig ge maakt tegen een Amsterdamse zaken man, die „directe levering van het pu bliek wegens overproductie" had aan geboden als „sensationeel en overwel digend" en zich daarbij de grootste confectiefabriek in Nederland had ge noemd. Eisers verlangden stopzetting van de verkoop en rectificatie van de aanbiedingen in de bladen. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft deze vordering afge wezen. Weliswaar bevatten de adver tenties onjuistheden, maar overdrijvin gen in reclame achtte de president ge bruikelijk en oneerlijke concurrentie was z.i. niet bewezen. Ook liet de pre sident gelden, dat gedaagde inschrijving in het Handelsregister als fabrikant heeft aangevraagd. Gistermiddag Is het driejarig meisje E. M. M. S. te Rotterdam tengevolge van een ongeval om het leven gekomen. Zij speelde op een stapel bouwmaterialen, die in de berm lag Een vrachtauto passeerde niet geringe snelheid en op dat ogenblik gleed het kindje van de houtstapel, waar schijnlijk doordat het struikelde. Zij kwam met haar hoofdje tegen een der wielen van de auto. Bij aankemst in het ziekenhuis Coolsingel bleek, dat ze was overleden. Te Zwolle is in de nacht van Don derdag op Vrijdag een achteruitrijden de rangerende goederentrein in botsing gekomen met een binnenkomende goe derentrein. De achterste wagens van de rangerende trein werden vernield, de electrische locomotief van de bin nenkomende trein ontspoorde. Vijf sporen werden geblokkeerd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De ravage was in de loop van de mid dag opgeruimd. Het ongeluk ontstond, doordat de rangerende trein te ver achteruit reed. Het 366 brt. metende Nederlandse motortankschip Cornelis B, van de fir ma Broere te Dordrecht, is gistermor gen voor de monding van het Kanaal door de Italiaanse tanker Achille Lauro, die ruim 10.000 ton meet, overvaren. Het scheepje zonk binnen een kwar tier. De bemanning is door het Itali aanse schip overgenomen en wordt te Brest aan land gezet. Minister Cals heeft op het depar tement van O. K. en W. een commissie geïnstalleerd, welke een regeling moet uitwerken voor de gelijkstelling van openbaar en bijzonder buitengewoon lager onderwijs. mULHLin, fiOUOMEHK fl. 1.66 !£EM$V«feTU QEWUOflfNI TECfBMÜKEH MET WOORDEN van bijzondere waar- dering en dankbaarheid voor de krachtsinspanning, die Nederland zich getroost om zijn bijdrage te leveren voor de gezamenlijke verdediging van Europa, heeft generaal Ridgway, op perbevelhebber van de NAVO, die be noemd is tot chef-staf van het Ameri kaanse leger, gisterochtend op Schip hol afscheid genomen van ons land. „Ik heb in de afgelopen drie weken alle bij de NAVO aangesloten landen be zocht en ben daarbij gesterkt in mijn overtuiging, dat deze organisatie in Europa een noodzakelijkheid is gewor den, aldus de generaal. Aan zijn vertrek van Schiphol was een afscheidsbezoek aan de minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, in Den Haag voorafgegaan. Na dit be zoek werd een bijzondere zitting van het comité van verenigde chefs van staven gehouden, aan welke de gene raal eveneens deelnam, te zamen met minister Staf, staatssecretaris mr F. J. Kranenburg en jhr. mr A. W, L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer., hoofd van de permanente delegatie bij de NAVO. Met zijn eigen leger-Constellation is de generaal, die in gezelschap was van zijn echtgenote en enkele stafofficieren der bij de NAVO aangesloten landen, naar Luxemburg gevlogen, waar hij eveneens een afscheidsbezoek zal bren gen; «r -- .-<!*• ~~i~j, De Maastrichtse politie heeft twee vrouwen aangehouden, de 40-jarige M. B. en de 32-jarige M. A. van D., bei de uit Maastricht. Gedurende de laat ste twee jaar hebben zij zich schul dig gemaakt aan diefstallen in waren huizen. Goederen ter waarde van 400.konden nog worden achter haald. In de Amsterdamse haven is de vlootschouw van de Kon. Nederl. Marine begonnen. Twintig sche pen geven er een staalkaart van de eenheden die onze strijdmacht ter zee vormen. Reeds om één uur gistermiddag begaf de eerste groep belangstellenden zich voor een bezoek aan boord van Hr Ms lichte kruiser „Tromp". De „Tromp" meet 4150 ton en heeft een bemanning van 380 koppen. Op onze foto de aankomst van de kruiser in de haven van Amsterdam. De vlootschouw zal tot en met Maandag duren. De schepen zullen geïllumineerd zijn. Aan boord van het hospitaalkerk schip „De Hoop" heeft de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor EHBO, dr E. E. Oter- doom, gisteren aan stuurman Floor van den Nieuwendijk de draagpen- ning van de grote gouden dr Tilanus- medaille uitgereikt. Dit geschiedde mede in verband met het zilveren ju bileum van de heer Van den'Nieu wendijk, in dienst van de Nederland se Vereniging ten Behoeve van Zee lieden van elke nationaliteit. Op 23 Februari van het vorige jaar sloeg de 37-jarige grondwerker P. L. van B. uit Eindhoven een bejaarde lompenkoopman te Valkenswaard neer en beroofde hem van een portefeuille met f 2.000.Het slachtoffer overleed later. De Bossche rechtbank veroor deelde hem deswege tot vijftien jaar gevangenisstraf, van welk vonnis voor het Hof in Den Bosch Vrijdag bevesti ging is geëist. JN HOGER BEROEP is de zaak tegen de Amsterdamse Huurkamers, als gedaagde partij, in kort geding destijds gewonnen door de eiseresse de Administratiebank van vaste goederen, met een comparitie van partijen geëindigd. De president van het Hof, mr J. Verdam, heeft de partijen hiertoe weten te bewegen. Het resultaat is geworden, dat in deze civiele zaak in hoger beroep geen uitspraak zal worden gedaan, aangezien de partijen gisteren in raadkamer onder aandrang van de president tot een vergelijk zijn gekomen. De gemeente heeft nl. toege zegd, dat de huurkamers haar arbeid niet zullen hervatten vóór een October a.s. Naar bekend hadden de huurkamers haar werkzaamheden na het vonnis, dat de president van de rechtbank in eerste instantie tegen deze kamers had gewezen, voorlopig gestaakt. Intussen zal het optreden van de huurkamers na 1 October wel enigzins gewijzigd worden. Voor men nl. in de raad kamer tot een vergelijk kwam, werd door de raadslieden der huurkamers een voorstel gedaan voor de gewijzig- Na een debat van vier uur heeft de gemeenteraad van Eindhoven gisteravond met 2 tegen zeven stemmen besloten tot opening van de gelegenheid tot gemengd zwemmen in de gemeentelijke zwem inrichting „De IJzeren Man". De raad verleende een crediet van f 25000 voor oe uitvoering van een wijziging in de -indeling-van bet had, zodanig, dat daar in met behoud van de gelegenheid tot gesepareerd zwemmen en de exclusieve gelegenheid tot gesepareerd oververkeer, de mogelijkheid tot gemengd zwemmen wordt geboden. Gemengd oververkeer zal niet zijn toegestaan. Het bassin voor ge mengd zwemmen zal zo diep worden, dat het uitsluitend kan worden gebruikt door geoefende zwemmers. (Advertentie. Ing. Med.) HET IS NOG ALTIJD niet dui delijk of de dood van Joseph Sta- lin winst heeft betekend voor de wereld in die zin, dat de ontwik keling nadien werkelijk zou leiden tot een vermindering van de span ningen tussen West en Oost. Wij weten in feite bij lange na niet waarheen de huidige machtheb bers van het Kremlin willen of zullen koersen. Het heeft er zo nu en dan wel op geleken, dat com munistische en niet-communisti- sche stuurlieden de strijd zouden staken om gezamenlijk hun sche pen naar lieflijker en vreedzamer kusten te varen. Vrij snel nadat de Georgische „Man van Staal" naast Lenin op het Rode Plein was bij gezet, lieten de Moskou-heren diverse vredesduifjes los, wier ge kir nog wel niet zo verbluffend overtuigend was, maar die toch voorlopig, uitvliegend over de we reld, hun taak naar behoren heb ben verricht. Doch wat nu JAE OPZIENBARENDE behandeling. die een aantal aanvankelijk met hoog aanzien beklede Sovjet-artsen 'en deel was gevallen, werd op even voor gans de wereld aanschouwelijke wijze geannuleerd. Op hun beurt vielen de aanklagers in ongenade. Bemiddeling werd verleend voor de terugkeer van westeliike civiele gevangenen uit Nnord-Korea en China Spfiale pressie werd door Moskou uitgeoefend op de (Advertentie, ing- Med.) leiders in Peking en Pjongjang Oir met de Ver. Naties betreffende de Koreaanse oorlog tot een accoord te kunnen gera ken. Malenkov, de nieuwe man, gaf Ie kennen, dat men in vrede met c'c Ver. Staten zou kunnen leven en dat de communistische èn de „materialistische" idee elk zeker recht op een plaats in deze wereld hadden. Intussen werd ook op de satellietstaten in het Westen een mildere blik geslagen en werd in Oos tenrijk de druk der bezetting enigszins verlicht. Tenslotte schijnt het weer mogelijk in bepaalde mate voor de Wes terling om herstel van gezondheid op t„ doen in de Russische badplaatsen aan de Zwarte Zee. Dit voorrecht was voor kort alleen weggelegd voor lieden als Wilhelm Pieck en Maurice Thorez.... Dimitrov ging ook, maar kwam niet le- .vend terug. Ten tijde van Stalins laatste jaren kende het communisme alreeds zijn we reldwijde vredesacties. Sinds „Stock holm" werden tal van vredescongressen opgezet, waar men beroemdheden a's Paul Robeson en de Franse geleerde Jolliot-Curie slim „hanteerde" en lie pen vele argelozen in een handig opge zette val bij het verzamelen van hand tekeningen voor het wereldvredesmani- fest. Picasso ontwierp zijn befaamde vredesduif, die, menen wij, zelfs schijnt te zijn doorgedrongen tot het reclame bord voor 'het Holland Festival aan de gevel van de Amsterdamse Stads schouwburg. Edoch, zolang Stalin de secpter aan het Rode Plein zwaaide, bleef het louter bij woorden, al theore tiseerde wijlen de rode maarschalk ook al eens, dat het communisme, voor het bereiken van zijn doelen geen kanonnen en politieke zwendel behoefde, omdat het Westen innerlijk verzwakt en door onderling geharrewar uiteindelijk wel het hoofd in de schoot zou leggen met de bekentenis, dat het had gefaald en nu de Kremlin-doctrine als een niet- verdiend geschenk ootmoedig wenste te aanvaarden. mn LIET WESTEN was met dat woorden- uit gegoochel over het algemeen niet tc vangen^De lessen van Praag en de n goureuze zuiveringen in de uit de twee de wereldoorlog gegroeide satellietsta ten waren hard, doch doeltreffend ge weest. Het door Ernest Bevin ontwor pen Pact van Brussel, de op initiatief van generaal Marshall verleende gran dioze hulp van de Ver. Staten aan de Europese landen, het sluiten van het Noord Atlantisch Verdedigings Verdrag en het streven naar Europese gemeen schappen waren het bewijs, dat men de waarde van het aloude gezegde „Een dracht maakt macht" beter besefte, dan in de jaren, toen Adolf Hitier minzaam bij zijn buurstaten (zijn reeds vastge stelde toekomstige prooi) liet informe ren of de heren zich wel „bedreigd voelden". Kortom men wantrouwde de Russi sche beer, die grommend rondliep en druk de klauwen scherpte om desnoods met pijlsnelle zekerheid te kunnen toe slaan. Onder deze druk groeide de sa menwerking, bleef het Westen de trof fel hanteren voor het bereiken van her stel en vernieuwing, maar hield men het zwaard bij de hand om in geval van nood niet als een weerloze behoeven Ie capituleren. CTALIN stierf en Malenkov liet wat vredesduifjes los. Sommige Weste lijke kranten tekenaars wisten met een enkele potloodbewging zo'n duif wel te ontmaskeren tot een dreigende tank en diverse woordvoerders waarschuwden, dat deze Malenkov-show niets andeis betekende dan de nieuwe aankleding van een stuk, waarvan het slot toch weer de succesvolle vestiging van het wereldcommunisme zou tonen. Er waren er ook, die geloofden aan het goede in de mens. ook in de mens Malenkov. Waarom deze uitgestoken l and niet gevat, niet zo nodig enige selfverloochening te beoefenen om het grote, de vrede tussen de volkeren, te verkrijgen? Stap voor staD, maar daar- )ii goed op zijn tellen Dassend. zo vond Churchill kan er wellicht iets aan die toenadering tussen West en Oost wor den gedaan. Wie weet! Een Zuidkore aanse generaal heeft de Britse staats man dientengevolge al het etikel „communist" op de borst willen spel den.... Tevoren had Eisenhower al beweerd, dat ook hij bereid was een hand uit te steken maar op voorwaarde, dat de Sovjets hun goede wil zouden tonen door herstel van vrijheid in Oost-Europa en andere sprekende da den Sinds de jongste acties in Ooet- Duitsland en Tsjechoslowakiie, de daar op volgende nieuwe scheldkanonnades op Londen en Washington is het duide lijk, dat Moskou voorlopig niet aan die voorwaarden zal voldoen. Anderen weer wilden zonder meer aannemer., dat de Russen het woord „aggressie" volledig uit hun wonderbaarlijk „elastisch" woordenboek hadden geschrapt. In de aanvang merkten wij op, dat de vredesduiven van het Kremlin haar taak in het oog van haar zorgzame fok kers naar behoren hebben verricht. Enkele weken terug beschreven wij hoe verward de toestand in Europa is geworden. Politiek gezien zi'« West- Duitsiand. Frankrijk en Italië vooral zeer moeilijk bestuurbaar geworden. Diverse nationale- én partijbelangen worden opnieuw gekoesterd ten koste van de zo broodnodige Europese sa menwerking. Het schip Europa lijkt de wind uit de zeilen te ziin genomen. De bemanning van Straatsburg bleek deze week op teleurstellende wijze initiatief- en besluitloos, waardoor de wel eens een stimulans en ruggesteun nodig hebbende gezagvoering in handen van de minis terraad van Europa en het college van de KSG-Zes maar weinig kracht tot handelen toont. Zolang in Oost-Dnitsland en Tsiecho- slowakije de arbeider valt voor het vuurpeloton „om de arbeider te bescher men". kan Europa zich deze luxe van onderling gekrakeel, liefhebberij gekra keel en hier en daar biina daadtoos- beid werkelijk niet veroorloven. Hielp Stalin met zijn starheid West-Eurooa. op door hem niet gewenste wijze, ste viger in het zadel. Malenkov wist met een enkel vredesgebaar in vele opzich ten voor Moskou meer te bereiken Zo zit het Westen met talloze lasti ge en delicate knopen, met een sterk verminderde zelfbewuste houding en Is het hoogst noodzakelijk dat de ko mende besprekingen op de Bermuda eilanden worden gehouden in het besef, dat voor alles herstel van de eenheid herstel van onderling vertrouwen moet worden bereikt. Verdeeldheid en twij felmoedigheid h'-bben het schip Euro pa in verradelijk windstil water ge bracht, waar vele onderzeese klippen loeren op de buit. Zonder frisse krach- t'ge bries en een bemoedigde beman ning zou de eerste de beste storm het vaartuig noodlottig kunnen worden. F.n wat zou er van de Westelijke allian tje worden als een goed veteraan, ge '"k dit trotse Admiraalsehin. op eer klip liep om tenslotte totaal ten onde< te gaan? de methode. Dit voorstel hield int 1. De huurkamers zullen haar bemoei ingen beperken tot onderhuur en tot gevallen, waarop artikel 9 van de huurwet betrekking heeft (verhuring van gemeubileerde huizen); 2. In de huurkamers zullen deskundigen wor den opgenomen; 3. Op het door de huurkamers te gebruiken briefpapier zal het gemeentewapen verdwijnen; 4. Alle gedrukte formulieren en stukken van de huurkamers zullen zo worden geformuleerd, dat Jiet publiek duide lijk kan zien, welke zeggenschap de huurkamers hebben. In feite kunnen zij nl. uitsluitend adviserend optreden. Aan het voornaamste bezwaar, dat eiseresse tegen de huurkamers had, t.w., dat deze kamers zich te buiten gingen aan machtsaanmatiging, mislei dend optreden en het scheppen van onzekerheid, wordt hiermede tegemoet gekomen. Kapitein Cwiklinski, de in Engeland achtergebleven gezagvoerder van het Poolse passagiersschip „Batory" heeft gisteren verklaard, dat men hem had gewaarschuwd voor een waarschijn lijke arrestatie wegens spionnage, in dien hij in Polen zou aankomen. Volgens hem bestond in Polen een sfeer van „verdenking en vrees". De „geest van verzet" leeft nog, doch hij kon niet zeggen, of het verzet doel matig georganiseerd is en wie de lei ders ervan zijn. Vele Polen luisterden naar buiten landse radio-stations en het nieuws van de vlucht der twee Poolse vlie gers, die met MIG-straalvliegtuigen naar Denemarken zijn uitgeweken, was snel in Polen verspreid, zo zeile hij. Voorts verklaarde Cwiklinski, dat in de afgelopen paar maanden bij zuive ringen o.m. ongeveer 500 zeelieden, in het bijzonder diegenen, die in contact waren geweest met het Westen, wa^en ontslagen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de bedoelingen van twee haven arbeiders te Cherbourg (Alphonse Si- mon en Paul Herp), die zijn aange houden onder verdenking van poging tot sabotage. Zij waren nl. op 25 Febr. bezig met het lossen van een Ameri kaans schip, dat munitie had aange bracht, toen Simon op een gegeven moment de hijskraan deed stoppen. Volgens de beschuldiging zou dit het neerstorten van een kist met munitie hebben kunnen veroorzaken, wat tot een ramp van onvoorzienbare omvang had kunnen leiden. Simon heeft verklaard, het werk alleen te hebben willen onderbreken om tegen de lage lonen te proteste ren. Gevaar voor neerstorten van de kist zou niet hebben bestaan en, al dus voerde hij aan, wanneer er een ontploffing gevolgd was, zou hij zelf het eerste slachtoffer zijn geweest. In goedingelichte kringen te Londen meent men te weten, dat Maandagmiddag te Bonn in een drie-mogendheden-ver- klaring bekend zal worden gemaakt dat de drie Westelijke Hoge Commissarissen zullen worden verheven tot de rang van ambassadeur b(j de Westduitse bonds regering. ITALIAANSE KAMER KEURT BEGROTING GOED. De onlangs gekozen Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft een voorlo- pige begroting voor slechts twee maan den in plaats van vier maanden, zoals premier De Gasperi was verzocht, goed gekeurd De regering had zich echter ook accoord verklaard met een begro- yo°r een kortere termijn. De Senaat moet nog een besluit ne men Indien deze de begroting even eens goedkeurt, zal premier De Gasperi znn ontslag kunnen aanbieden en de regering kunnen hervormen ingevolge de uitslag van de algemene verkie zingen. De kinderverlammingsepidemie ia iel Zuiden van de Ver. Staten breidt zich Ut Tot op heden zijn dit Jaar 3525 ge tallen geregistreerd tegen 2973 in een overeenkomstige periode vorig jaar.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3