SyngmanRhee overweegt het Amerikaanse aanbod Senaat der VS stelt termijn voor hulp aan Europa Christie bekent de moord op Geraldine Evans Een „tractorencursus" de Wieringermeer Zaak FONTEYN vertoont een nieuw aspect r Uiteenlopende berichten over stand der besprekingen Een hevig ONWEER teisterde Oosten van het land Aanslag op de erfprins van Tunis Noodtoestand Zuid-Korea staat thans voor beslissing V.S. niet bereid tot verdere concessies STRAALJAGERS in BOTSING Europa moet thans zelfstandig worden KLEIN BERMUDA IN MOSKOU? lil Donderdag 2 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1178 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Veertig jaar Koninklijke Luchtmacht Bovendien een milliard minder als EVG niet in werking treedt Grote schade door bliksem-inslag WEERBERICHT Zwaar onweer boven Parijs Ook Semjonof neemt deel aan beraad Canada protesteert tegen invoerbeperkingen in VS Slachtoffer reeds overleden Vijftien doden bij Timor door vulkaanuitbarsting Brits dagblad brengt sensatie: GRATIEVERZOEK thans ingediend Tegenwaardegelden beschikbaar Enkele stukken vernietigd? Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 RLHH MIMI TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 §YNGMAN RHEE HEEFT GISTEREN zijn ministers en de voornaam ste Zuidkoreaanse militaire leiders bijeengeroepen voor een drin gende bespreking op hedenmorgen. Dit geschiedde, nadat gisteren was besloten de onderhandelingen met de Amerikaanse onder-minister Robertson uit te stellen tot vandaag. Men vermoedt, dat de regering zal overleggen over de voorstellen van Eisenhower, welke Robertson aan Rhee heeft gezonden. Te Tokio is er gisteren druk beraad geweest. De commandanten van de strijdkrachten der V.N. hebben overlegd met hun opperbevelhebber, generaal Mark Clark, en met de stafchef, gene raal Lawton Collins, vermoedelijk over de maatregelen welke zullen moeten worden genomen wanneer de Zuidkoreanen zich niet willen neerleggen bij de beslissingen der Verenigde Naties. OVER DE STAND van zaken bij het gesprek tussen Rhee en Robertson lo pen de meningen zeer uiteen. Een of ficiële Zuidkoreaanse woordvoerder verklaarde, dat de besprekingen zich langzaamaan bewegen in de richting van een gelukkige oplossing. Rhee handhaaft zijn eis om een Amerikaanse garantie; reeds zou overeenstemming zijn bereikt over de voornaamste voor waarden: een veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten en een limiet voor de duur van een politieke conferentie. Men hoopt, aldus nog steeds deze woordvoerder, dat tegen het eind van De KontnniiJTce Luchtmacht be staat 40 jaar. Namens H. M. de Koningin legde vice-admiraal Rost van Tonningen bij het mo nument op Soesterberg een krans. Omstreeks half vijf gistermiddag zijn twee „Thunderjet"-straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht op grote hoogte boven de Belgische ge meenten Meeuwen en Wijshagen met elkaar in botsing gekomen. De toe stellen zijn neergestort en de vliegers om het leven gekomen. De „Thunder- jets" behoorden tot een groep van dertig Nederlandse straaljagers van dit type, die van het vliegveld Volkel was opgestegen. De wrakstukken der vliegtuigen zijn op daken van verscheidene woningen terechtgeko men. De slachtoffers zijn de 28-jarige ge huwde eerste luitenant-vlieger G. Voermans uit Amsterdam en de 25-ja- rige ongehuwde tweede luitenant-vlie ger J. Lemstra uit Witmarsum. (Fr.). De familieleden zijn op de hoogte ge steld. Ooggetuigen beweren te hebben ge zien dat de twee „Thunderjets" die met acht en twintig andere in forma tie vlogen, elkaar hebben geraakt. Eén der toestellen vloog na de aanraking in brand, de andere kwam in tolvlucht naar beneden en ontplofte toen het met de grond in aanraking kwam. Beide vliegers moeten op slag dood zijn ge weest. j)E AMERIKAANSE SENAAT heeft gisteren besloten, dat de Ameri kaanse hulpverlening aan Europa zal eindigen op 1 Juli 1956. Tegen die datum zal ook het bureau voor de wederzijdse veiligheid zijn taak beëindigen. Deze beslissing viel in de loop van het Senaatsdebat over een voorstel van de regering, om in het nieuwe begrotingsjaar 5.318 millioen dollar uit te trekken voor hulp aan het buitenland, waartoe inmiddels ook is besloten. HET voorstel betreffende de termijn van de hulpverlening was inge diend door de demolratische sena toren George en Mansfield en werd ge steund door de republikein Know- land. George verklaarde later: Indien het buitenland. Dit orgaan is in de plaats gekomen van de organisatie, wel ke zorg droeg voor de verwezenlijking van het plan-Marshall. De Senaat nam ten aanzien van de militaire hulp aan Europa nog een be langrijke beslissing. Op voorstel van de leiders der beide fracties is besloten, dat president Eisenhower bevoegd zal zijn, de militaire hulp voor Euro pa een milliard dollar in te houden tot de vrije Europese staten na zeven jaar dat de Europese Verdedigingsgemeen- Amerikaanse hulp nog niet in staat zijn op hun eigen benen te staan, zullen zij dit nooit meer kunr.en. De enige manier om Europa in staat te stellen zelfstan dig te worden, is. dat men het zelf een oplossing voor zijn moeilijkheden laat zoeken De MSA is sinds 1951 belast geweest met de uitvoering van het programma voor de Amerikaanse hulpverlening aan Een hevig onwedcr heeft gisteiavond boven de streek ten Noordoosten van Deventer gewoed. De bliksem sloeg in een grote boerderij in de gemeente Diepenveen. Men vond nog tijd enig meubilair te redden. Een paar varkens vonden in het vuur de dood. De brand weer uit het naburige dorp Bathmen kon slechts voor nablussing zorgen, want de boerderij is in een half uur tijd geheel in de as gelegd. Te Wesepe in de gemeente Olst sloeg de bliksem in een grote varkensschuur. Er konden, nog snel een auto. enige fiet sen en een voorraad benzine uit net gebouw worden gehaald, doch de verde- Verwachting tot hedenavond. KANS OP ONWEER Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regenbui of on weer. Zwakke tot matige wind, in de kustprovincies hoofdzake lijk uit Noordelijke richtingen, el ders veranderlijk. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets la gere. VRIJDAG: Zon op 4.25, onder 21.02. Maan op 23 43 onder 12.41. re inhoud ging in een ommezien geheel verloren. De brandweren van Olst en Deventer verleenden hulp bij het omha len van de muren. In beide gevallen dekt verzekering de, naar 'het zich laat aanzien zeer grote schade. In Vorden ontlastte zich een onweers bui die met een hevige regenval ge naard ging. De bliksem sloeg ook hier in een boerderii. De schuur, waarin zich o.a- twee varkens en een hond bevonden, brandde geheel af. De brand weer wist de woning zelve te behou den. Ook in Voorst (Gld.) werd een boer derij getroffen. Binnen een half uur was de boerderij volkomen verwoest. In de dorpen Beuningen, Weurt en Ewijk sloeg de bliksem op verscheidene plaatsen in. In Weurt, bij Nijmegen, werd een 29-jarige landbouwerszoon geraakt Hii was ep slag dood. Slag regens berokkenden de te velde staande gpwacson erote schade. Tengevolge van het noodweer kon het sluitingsfeest van de luchtmachtju bileumfeesten niet doorgaan Daardoor moesten de taptoe en de muzikale rondgang door de stad worden afgelast. Een hevig onweer, gepaard gaande met zware slagregens, heeft Dinsdagavond boven Parijs gewoed. In straten in de Franse hoofdstad stond ruim dertig centi meter water. Een station van de onder grondse kwam gedeeltelijk onder water te staan en in verscheidene wijken viel de electriciteitsvoorziening uit. Drie per sonen werden door de bliksem gedood. schap in werking is getreden. Het beraad van de Russische ambas sadeurs in de Westelijke hoofdsteden met de regering te Moskou wordt in Londen een „Russisch klein Bermuda" genoemd. Men vraagt zich af, of deze ontmoeting, tien dagen voor de con ferentie der Westelijke ministers te Washington, het voorspel zal zijn van een nieuwe diplomatieke manoeuvre van Moskou welke ten doel heeft, de Westelijken het initiatief in de hangen de wereldkwesties uit handen te ne men. Te Berlijn veronderstelt men, dat de Russische hoge commissaris Semjonof ook aan het beraad te Moskou deel neemt. Een der resultaten zou een Russisch antwoord op de jongste Wes telijke nota over Duitsland kunnen zijn. Voor de eerste maal heeft ook een Frans vliegtuig, de SO-405o „Vautour" de geluidsbarrière doorbroken. de week de besprekingen kunnen wor den afgesloten- Daarentegen is men in het Amerikaanse kamp van oordeel, dat de onderhande lingen in het slop zijn geraakt, als is de zaak nog niet hopeloos. De voor naamste moeilijkheid is wel Rhee's eis, dat de strijd zal worden hervat, in dien de politieke conferentie niet bin nen een bepaalde tijd tot overeenstem ming komt. Robertson schijnt zeer aan zienlijke voordelen te hebben aange boden. indien Rhee zich bii de beslis singen der VN wil neerleggen: behal ve het veiligheidspact, waaryan reeds sprake was. een stem voor Zuid-Korea op de politieke conferentie na de wa penstilstand, economische hulpverle ning en een belofte, dat de Amerikaan se politiek op de hereniging van de bei de delen van Korea gericht zal zijn. Verdere concessies zullen er niet meer worden gedaan. Amerika zet in elk ge val de onderhandelingen te Panmoend- jon voort. Ook de leden van de Amerikaanse Se naat zijn van mening, dat de VS niet verder kunnen gaan. Sommige senato ren menen zelfs, dat Amerika wel eens zou kunnen worden gedwongen tot mili tair optreden tegen Zuid-Korea. indien de communisten de garanties van gene raal Clark omtrent de naleving van het bestand zouden aanvaarden. Ook Canada heeft geprotesteerd tegen de nieuwe Amerikaanse invoerbeperkin gen voor zuivel, die gisteren van kracht zijn geworden. Canada vreest, dat de Amerikanen hun teveel aan zuivel voor afbraakprijzen op de wereldmarkt zullen werpen en acht de beperkingen in strijd met het bestaande handelsverdrag tussen beide landen. DE TROONOPVOLGER VAN TUNIS, de zeventigjarige Fransgezinde Azzedin Bey, is gis termorgen in de tuin van zijn wo ning in La Viersa neergeschoten. De dader schoot hem tweemaal in de huik en ontsnapte. Hij is ech ter later aangehouden. De Bey is onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, waar men langs operatieve weg de kogels verwij derde. De medici hebben hem echter niet kunnen redden. Enkele uren later is hij aan de gevolgen van de aanslag overleden. AZZEDIN BEY stond bekend als Fransgezind. Hij was troonopvolger op grond van het Tunesische erfrecht, dat het oudste lid van de familie aan wijst als opvolger van een overleden vorst en niet diens oudste zoon. Al in 1951 had hij te verstaan gegeven, dat hij, ingeval hij tot de troon zou wor den geroepen, afstand zou doen ten be hoeve van zijn broer Sadok Bey. Deze heeft bij herhaling zijn trouw aan Frankrijk betuigd. De vermoedelijke dader, Ben Ibra- him Ben Ejebala Djeridi, heeft be kend, tweehonderdduizend francs, tweeduizend gulden dus, voor de aan slag te hebben ontvangen. Hij heeft twee dagen om het huis van de bey gezworven, om diens gewoonten te le ren kennen. Vermoed wordt, dat hij de identiteit van zijn opdrachtgevers pro beert geheim te houden door valse na men op te geven. Volgens radio-Djakarta zijn vijftien personen gedood als gevolg van een uit barsting van een vulkaan op het eilandje Santa, nabij Timor. Naast de verliezen aan mensenlevens werd aan zienlijke materiële schade aangericht, De Russische regering heeft er mee ingestemd een visserijovereenkomst met Engeland met een jaar te verlen gen. n£ ADVOCAAT van John Christie heeft Woensdag op het Britse minis terie van binnenlandse zaken een gra- tieverzick voor zijn cliënt ingediend. Intussen komt de „News Chronicle" met een nieuwe onthulling in deze gerucht makende zaak. Het blad weet namelijk te melden, dat Christie zou hebben be kend, ook de moord op de veertien maanden oude Geraldine Evans te heb ben gepleegd. Dit zou dan zijn achtste gewelddaad zijn. De vader van het kindje is drie jaar geleden voor deze moord opgehangen. Christie heeft tijdens zijn proces wel toegegeven, dat hij de moeder van de baby had vermoord. Hij hield echter steeds vol, dat hij aan de dood van het kind onschuldig was. In rechterlijke kringen in Engeland was men er tot dusverre van overtuigd, dat Evans te recht werd veroordeeld; vandaar, dat nog kortelings een nieuw onderzoek is geweigerd. Thans heeft Christie tegen over een ambtenaar van de gevangenis, waar hij zich thans bevindt, ook dit misdrijf bekend, aldus de News Chro nicle. Het ministerie van binnenlandse zaken en de directie van de gevangenis weigeren elk commentaar op dit be richt. Het Lagerhuis heeft met 256 tegen 195 stemmen een voorstel van het link se Labourlid Silverman, om de dood straf in Engeland voor vijf jaar op te schorten, verworpen. 11 J.JET Prins Bernhard Fonds heeft on langs een rapport doen verschijnen, waarin het resultaat van onderzoekingen naar de maatschappelijke omstandighe den van de beeldende kunstenaars in ons land is neergelegd. Uit dit stuk blijkt, dat de grote meerderheid dezer kunstenaars uit hun artistieke arbeid geen inkomen kan trekken, dat een redelijk levenspeil mogelijk maakt. Enkele cijfers tonen dit duidelijk aan: 70 procent van de ondervraagde kunste naars verdient minder dan 1500 gulden per jaar; 9 procent haalt een inkomen, dat ligt tussen de 1500 en 2000 gulden; 3 procent verdient 6000 gulden of meer. Laten wij direct zeggen, dat wij van deze laatste categorie geen kunstenaar kennen! Hoewel daarover géén rapport is ver schenen, kunnen wij aan deze gegevens zonder gevaar van fouten maken, de situatie van de toonkunstenaars vast hechten. Ook zij leven in een nood toestand, die niet minder ernstig is. Zij hebben weliswaar op hun broeders en zusters van de beeldende kunsten voor, dat zij in ieder geval kans hebben bij een der Nederlandse orkesten of bij de radio vaste engagementen te verwer ven, maar wat zij daar verdienen is vaak niet meer dan noodzakelijk om het hoofd boven water te houden. Wij weten, dat er in Nederland men sen zijn, die beweren, dat echte kunst pas uit een noodtoestand wordt ge boren. Dit mag misschien waar zijn, wanneer wij spreken over een geeste lijke noodtoestand van welke aard deze ook is maar honger is een bij zonder slechte schrijver of componist. Deze inderdaad aanwezige problemen zijn niet gemakkelijk op te lossen. Overheidssteun is naar ons voorkomt uit den boze. Wij hebben dat meer dan eens betoogd. Op deze wijze krijgt het kunstleven iets krampachtigs. Dat het met de kunst „slecht" gaat is zeker mede een gevolg van de tijdsomstan digheden. Onze wereld is vermateriali- seerd en er is weinig tijd voor de din gen van de geest. De andere zijde van de medaille is, dat de kunstenaar in het algemeen geen enkele poging heeft ge daan in de omgeving van zijn publiek te blijven. Beide omstandigheden heb ben een kloof geschapen, die met geld wellicht voor een korte periode, maar op de duur nimmer te dichten is. Men kan nu wel zeggen, dat de be drijven dan maar moeten inspringen het initiatief van Heineken's om op een prijsvraag schilderijen van Nederlan ders beschikbaar te stellen is 'litermate loffelijk maar ook dit is een nood sprong, gezet door mensen, die op een of andere manier van nabij iets van het leven van kunstenaars hebben leren kennen en dientengevolge met een zeker medelijden zijn bevangen. Onze kunst heeft tenslotte aan dat medelijden niets. Het is van de daartoe bevoegde en aangewezen instanties een eerste taak kunst en publiek dichter bijeen te brengen. Wij behoeven niet ver van huis te gaan om te constateren, dat concert- en theaterbezoek op niets lijken. Men vrage dat eens aan de toneelgroepen, aan theaterexploitanten, aan concertdirecties en aan de Haar lemse Orkest Vereniging. Nu zijn er twee mogelijkheden: ofwel het publiek wordt „met de haren" naar kunstmanifestaties gebracht ofwel de kunstenaar daalt eens uit zijn ivoren toren af. De liefde kan nu eenmaal niet van één kant komen. Indiër, aan deze beide kanten iets wordt gedaan, dan is er reden onj aan te nemen, dat de toestand zich zal wijzigen. Al zullen wij nimmer moeten denken, dat beeldende of toonkunste naars dan een ideaal leven zullen hebben. Nederland is niet artistiek, de Nederlander is niet muzikaal. Wat wij aan oog en oor hebben, is met zorg aangekweekt. Maar aan deze aankweek ontbreekt vrijwel alles. Verbetering van de be staande noodtoestand kan alleen op dit niveau worden verkregen. Alle andere pogingen zijn (goedbedoelde) lapmiddelen. Laten we daarvan [J] overtuigd zijn. Van de zogenaamde „tegenwaarde rekening" is wederom een som van 288.600.vrijgegeven voor een drietal productiviteitsprojecten. Een bedrag v.n 156000,wordt verstrekt aan de stichting „Smecoma", practykcentrum voor tractoren en landbouwwerktuigen, voor het exploiteren van een practisch opleidingscentrum te Oostwaarhoeve in de Wieringermeerpolder. Gebruikers en reparateurs van trac toren en landbouwwerktuigen kunnen hier, in aanvulling op een voorafgaande theorethische scholing, een practische opleiding ontvangen. Óm de productivi teit in de bouwnijverheid te verhogen, gaat er f 87.600.naar de nationale woningraad. Men zal met dit geld een studie kunnen bekostigen omtrent tv- oe-beperking en normalisatie in de woningbouw. De stichting Cursussen te Delft krügt de resterende f 45.000,—. De zaak-Fonteyn, die zich nu al ja ren voortsleept, heeft een nieuw as pect gekregen, doordat de centrale figuur in deze kwestie, de 53-jarige ex-sergeant konstabel der Kon. Ma rine, A. H. F. Fonteyn, er de lucht van heeft gekregen, dat men op het depar tement van Marine enkele stukken welke voor zijn zaak van belang wa ren, heeft vernietigd. Fonteyn kreeg in 1933, toen hij in de tropen verbleef, strubbelingen met zijn superieuren door een misverstand bij de muiterij der „Zeven Provinciën" In 1935 keerde hij terug naar Den Hel der en werd daar afgekeurd wegens een al of niet vermeende bronchiale asthma. Tot 1949 bewoog Fonteyn he mel en aarde om deze afkeuring her zien te krijgen, daar hij meent ten onrechte te zijn afgekeurd. Om een proces uit te lokken gaf hij in 1949 een voor sommige personen beledigend pamflet uit, als gevolg waarvan hij wegens smaadschrift werd vervolgd. Na talloze malen voor de rechtbank te zijn geweest, bepaalde de Hoge Raad, dat Fonteyn moet worden toe gestaan te bewijzen, dat wat hij nu al 18 jaar lang beweert .waar is. Op het departement van Marine heeft men echter enkele stukken, dia op deze zaak betrekking hebben, ver nietigd, aangezien deze al meer dan 15 jaar oud waren. Fonteyn heeft thans de vervolging gevraagd van de ambte naar, die voor de vernietiging verant woordelijk is. Fonteyn meent, dat de verloren gegane stukken van groot be lang zijn voor zijn zaak. Er zijn medi sche rapporten van 1933 onder, waaruit blijkt dat hij niet aan asthma, doch aan nervositeit leed. Naar het ANP verneemt, is de com mandant maritieme nrddelen Amsterdam, de kapitein ter zee J. F. van Duim met ingang van 1 September benoemd tot hoofd van het bureau inlichtingen der marinestaf.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1