Winston Churchills gedwongen rust schept problemen Koning van Cambodja zal mobilisatie afkondigen Rampenfonds vergoedt totale persoonlijke schade RHEE EN ROBERTSON BEREIKEN GEEN RESULTATEN MEER De Nederlandse lonen omhoog? Von Neurath Indonesië Nieuw uitstel Bermuda de VS niet betreurd in Verwarring te Belf'ast Uitkeringen aan invaliden weduwen en wezen Hongaars kabinet is afgetreden Brits kabinet mist zijn leider W. POLAK blijft in Duitse handen zou stervende zijn Drie gezinnen door brand dakloos Herstel van vorig woonmilieu Vrijdag 3 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1179 Dagblad voor Den HelderKoegras, fexel, Wieringen en Anna Paulowna Belgisch e verwach tingen na Benelux-contact Nedersaksisch minister tegen uitlevering Bolsward haalde hooi-koningin in Argument in strijd om onafhankelijkheid Prins sprak 45.000 getroffenen toe Nogmaals onweer boven Nijmegen WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze correspondent te Londen) PRESIDENT EISENHOWER heeft in het afgelopen weekeinde hel der geformuleerd: „De gezondheid van Sir Winston Churchill", zei hij, „is een zaak, die de hele wereld betreft". Dat dit inderdaad zo is, wordt wel door die honderden telegrammen en brieven bewezen, welke gedu rende de afgelopen dagen op het landgoed Chartwell zijn binnenge stroomd. De hele wereld maakt zich ongerust over die grote Engelse staatsman, die op het punt stond naar Bermuda te vertrekken om zijn voorstel inzake een nieuwe samenspreking tussen het Oosten en het Westen tegenover Amerika te verdedigen. Hoewel er tot Maandag jl. geruchten waren, dat de 78-jarige Sir Winston een lichte attaque bad gehad, is het nu geruststellend te weten, dat zijn toestand zeker geen zorgen baart. De Britse premier is overspannen (oververmoeid is mis schien een betere naam), doch hij behoeft niet het bed te houden. Sir Winston is bijna voortdurend op de been en hij ontvangt elke dag weer andere gasten. In feite is het zelfs zo, dat hij zich nog steeds over de voornaamste staatszaken laat voorlichten, zij het dan in aanzienlijk mindere mate dan voorheen. Naar het Brusselse dagblad „Le Soir" met betrekking tot de te Brussel gehouden bijeenkomst der Beneluxministers meldt, ver wacht men in Belgische kringen, dat de Nederlandse ministers het in principe eens zullen worden over een verhoging der lonen in hun land. Ingeval ondanks deze verhoging prijsverschillen blijven bestaan, zouden de betreffende artikelen met een zekere vereve ningsheffing worden belast bij de invoer in België. De opbrengst zou worden aangewend om de indus trieën die niet wel varen bij de voor-unie te steunen. Het Hongaarse kabinet is Donderdag avond afgetreden. De presidentiële raad heeft het ontslag aanvaard, doch de ministers verzocht, de lopende za ken af te doen totdat een nieuwe rege ring is gevormd. De Nationale Vergade ring zou zich heden uitspreken over de vórming van een nieuw kabinet. De Liga van Rode Kruis-verenigingen heeft alle nationale organisaties verzocht, hulp te bicden aan de slachtoffers van de overstromingen op het Japanse eiland Kioesjioe. De minister-president van N.- Zeeland, de heer S. G. HOL LAND, arriveerde Donderdag op Schiphol voor een bezoek aan lijn naam-land. De premier met lijn echtgenote bij hel rei laten van het vliegtuig. DE OVERVERMOEIDHEID van Sir Winston is volkomen te begrijpen en ook volledig te verklaren. Hij heeft, tegen het advies van zijn vrienden in, te veel hooi op zijn vork genomen: een kwaal, welke bij motorische typen wel haast chronisch is. Niemand, zelfs de sterkste mens op het ondermaanse niet, kan die dubbele functie van Engels premier en Engels minister van Bui tenlandse Zaken vervullen. De ene zo wel als de andere post moet, als het goed is, door een persoon worden be zet, die er een hele dagtaak aan kan besteden en, indien nodig, ook nog een gedeelte van de avond of de nacht Dat Sir Winston, zijn ervaring en wijsheid ten spijt, zijn gezondheid en ook de vurig door hem begeerde Ber muda-conferentie aan zijn prestatie- overschatting heeft opgeofferd, is al even begrijpelijk en verklaarbaar. In de volksmond heette de legendarische Britse premier een phenomeen te zijn, een staatsman, die op elk terrein meer presteerde dan zijn tegenhangers. Hij zou een man zijn, die een grotere vita liteit bezat dan alle kabinetsministers tezamen; een man ook, die geen ver moeidheid kende en wiens werkkracht onovertroffen was. Deze vleiende, maar tegelijkertijd ook moeilijk na te leven reputatie, moest Sir Winston ten koste van alles ophouden. Stelde hij teleur, dan zou de critiek, dat een man van 78 jaar te oud is om een schip van staat effectief te besturen, zulke grote vor men aannemen, dat hij wel eens ge dwongen kon worden zich voor het door hem zelf gewenste tijdstip uit het politieke leven terug te trekken. Nog afgezien van het feit, dat er thans heel wat meer mensen zijn, die Een nur voordat koningin Elizabeth, die momenteel een officieel bezoek aan Noord-Icrland brengt. Donderdagmorgen by de universiteit van Belfast moest aankomen, viel de electrische stroom in de stad uit. Het gevolg was een vol slagen verwarring. Trams en trolley bussen bleven steken en veroorzaakten in de toch al overvolle straten grote verkeersopstoppingen. De koningin en prins Philip raakten zelfs gedurende een kwartier „zoek", doordat de radioverbindingen van de politie uitvielen. Zij werden pas terug gevonden, toen de politie batterijtoe stellen ging gebruiken. De storing werd na twee uur opgeheven. Ierse nationalisten hadden door de gehele stad pamfletten aangeplakt, waarin de koningin het recht werd ont zegd, over welk deel van Ierland ook te heersen. De politie verwijderde deze 's morgens in de vroegte. Ook is de spoorwegverbinding tussen Dublin en Belfast door een bomexplosie op de grens van Noord-Ierland en Eire be schadigd. Sir Winston te oud voor de dagelijkse leiding van Groot-Brittannië achten, is het voornaamste gevolg van zijn over vermoeidheid wel, dat de voor 8 Juli vastgestelde Driemogendheden-confe- rentie in Bermuda nu voor de tweede keer is uitgesteld. In Amerika, dat paradoxaal genoeg de initiatief nemer van Bermuda is geweest, is men hier helemaal niet rouwig om. Dit land, dat, naar het schijnt,, elke dag verder in de hysterische hoek van McCarthy gedreven wordt, is Bermuda zo onge veer als een tweede München gaan zier> Zie vervolg pagina 4. In de Landdag van Neder-Saksen te Hannover is de minister van Justitie door een afgevaardigde der Liberale Partij geïnterpelleerd over zün voor nemens inzake uitlevering van de Bre dase vluchteling Willem Polak. De libe rale afgevaardigde vroeg of maatrege len waren getroffen om te verhinderen dat Polak evenals De Jonge door de Engelse bezettingsautoriteiten over de grens zou worden gezet. De minister zei in zijn antwoord, dat de Britse bezettingsautoriteiten eerst het resultaat van het Duitse onderzoek zullen afwachen, Bolak kon volgens hem echter slechts zo lang in een Duit se gevangenis blijven als er een Duits bevel tot inhechtenisneming bestond. De minister gaf de verzekering, dat Duitse beambten niet hadden meege werkt om De Jonge na zijn vrijspraak door een Duitse rechter in Britse han den over te geven. I£ONING NORODOM van Cambodja zal binnenkort voor zijn land de mobilisatie afkondigen. Hij wil de binnenlandse strijdkrachten verster ken met het oog op de strijd tegen het communisme en de verdediging van de nationale onafhankelijkheid. Op deze wijze zal een argument wor den geschapen tegen Frankrijks wei gerachtige houding, zo heet het in een boodschap van de koning aan zijn volk. Naar verluidt heeft de koning ge weigerd, generaal O'Daniel, bevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrach ten in de Stille Oceaan, in audiëntie te ontvangen. O'Daniel staat aan het hoofd van een Amerikaanse missie, die in Indo-China een onderzoek in stelt naar het gebruik van het door de V.S. verstrekte oorlogsmateriaal. Generaal Navarre, de Franse op perbevelhebber in Indo-China, is van Saigon naar Parijs gevlogen, waar hij met de nieuwe regering de toestand in Indo-China zal 'bespreken en zijn krijgsplannen indienen. Volgens het te Dusseldorf verschU- nende onafhankeiyke blad „Der Mlt- tag" Is de voormalige Duitse minister van Buitenlandse Zaken, baron Von Neurath, die thans in de internationale gevangenis van Spandau (Beriyn) zit, stervende. Het blad zegt van Westelijk geal lieerde zijde te Berlijft vernomen te hebben, dat de tachtigjarige Von Neu rath, die in 1946 te Neurenberg wegens oorlogsmisdaden tot vijftien jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, bijna blind is en in ernstige mate aan rheu- matiek lijdt. De Fraitse autoriteiten in Indo- China hebben dertigduizend Chinese nationalisten, die sinds de nederlaag van Tsjang Kai Sjek tegen de com munisten op het eiland Foe Kwok waren geinterneerd, vrijgelaten. Zij zijn naar Formosa gezonden. De vijf en U 'ntigduizend mannen in dit ge zelschap hebben een intensieve licha melijke training ondergaan en kun nen onmiddellijk worden opgenomen in het leger van Tsjang Kai Sjek. In Bolsward werd gistermorgen de Hooikoningin'feestelijk ingehaald en op het stadhuis door Burgemeester J. Q. S. Bruinsma ontvangen. Door onbekende oorzaak is hedenmid dag onder de gemeente Weerselo een boerderij afgebrand, waardoor drie ge zinnen dakloos werden. Door gebrek aan water kon de brandweer van Hengelo weinig uitrichten. Van de in boedels werd weinig gered. De boer derij was niet verzekerd TJIT een kort bericht hebben wij er kennis van genomen, dat de Presi dent van de Republiek Indonesië, Soe- karno, geweigerd heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Luns, tijdens zijn verblijf in Djakarta, te ontvangen. Het lijdt geen twijfel, dat de verhouding 'tussen de jonge Repu bliek en Nederland de laatste maan den ernstig is verkoeld. Indonesië speelt nog altijd met de gedachte, dat Neder land ten onrechte zijn souverein gezag over Nederlands Nieuw-Guinea blijft uitoefenen, hoewel dit stuk souvereini- teit bij de sou vereiniteitsoverdracht van andere gebiedsdelen nadrukkelijk is er kend. Wij hebben ons in onze artikelen over de verhouding tussen Nederland en In donesië steeds op het standpunt ge steld, dat de souvereiniteitsoverdracht destijds ten onrechte en onder buiten landse druk is geschied, maar dat het thans een Nederlandse taak is te pogen de verhouding tussen beide landen zo zuiver mogelijk te bewaren. In he+ Amerikaanse weekblad TIME van 15 Juni jl. troffen wij nu een zeer merkwaardige beschouwing aan over de toestand van dit ogenblik in Indo nesië. Weliswaar zullen wij dezer da» gen elders delen uit dit artikel publi ceren, thans volstaan wij met een en kel citaat, waaruit niet alleen blijkt, dat de buitenlandse druk in de maanden, die aan de souvereiniteitsoverdracht vooraf gingen, bijzonder groot is ge weest hoewel de Nederlandse rege ring dit bij herhaling pertinent ont kende maar dat de voorstanders van een snelle afstand onzer gebiedsdelen, ongelijk hebben gehad. Time schrijft, dat Indonesië na de souvereiniteitsoverdracht „in een staat van grote verwarring" verkeerde. De Amerikanen zijn er naar toe gegaan in de verwachting, dat zij met open armen zouden worden ontvangen. Zij zijn evenwel diep teleurgesteld. „In plaats daarvan trad men hen tegemoet met 'onverschilligheid op zijn gunstigst, vij andigheid en argwaan. Verbluft en ver drietig keerden de experts naar huis terug, zich er vaag van bewust, dat voor de Indonesiërs onafhankelijkheid iets anders betekent dan voor Westerse mensen en dat het Indonesisch volk een Aziatisch volk is, met een vol strekt negatieve en passieve levensop vatting". Het blad besluit met te con stateren, dat het communisme thans onder gebruikmaking van de anti-wes terse gevoelens Indonesië infiltreert. Wij zouden hieraan onzerzijds slechts dit willen toevoegen, dat er weliswaar een spreekwoord is dat zegt: „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedv aa'.d", maar geen gezegde, dat kan uitdruk ken hoe men wil keren, indien de dwaling al volledig is! i/C] PRINS BERNHARD heeft, in zijn kwaliteit van voorzitter van het Nationale Rampenfonds, een radio-rede gehouden, waarin hij heeft verklaard, op welke wijze dit fonds denkt te voorzien in de noden die tijdens de watersnoodramp in de persoonlijke sfeer zijn geleden. Z.K.H. Prins Bernhard sprak in zijn rede voornamelijk de getroffenen zelf toe, op vriendelijke en duidelijke wijze, als was hem de taak opgedra gen om ieder persoonlijk de voor velen moeilijke materie der ramp- schadevergoeding te verklaren. De prins begon met een tweetal nieuwe, principiële beslissingen van het N.R.F. te omschrijven. Er komt, zo zeide hij, een uitkeringsregeling voor de weduwen en wezen van hen, die zijn omgekomen bij de watersnood, ook wanneer ze bij het red dingswerk de dood hebben gevonden. Voor wat betreft de huisraad- schade is een regeling ontworpen, welke voorziet in de vergoeding van de gehele schadq, dus ook voor verloren gegane luxe artikelen. £)E BESPREKINGEN tussen de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee en de Ajnerikaanse onder-minister Robertson, zijn Donderdag weliswaar voortgezet, maar zij hebben, naar het zich laat aanzien, geen concreet resultaat meer opgeleverd. De beide heren zijn ruim anderhalf uur bijeen geweest, terwijl de Zuidkoreaanse ministers en legerleiders in spoedvergadering waren samengekomen. De Verenigde Staten hebben thans duidelijk doen weten dat zij de onderhandelingen over een bestand zullen voortzetten, ongeacht het feit of Zuid-Korea het hiermee eens is, en bovendien de eis van Rhee, dat zijn land de oorlog alleen zal mogen voortzetten wanneer de politieke conferentie geen resultaat heeft, van de hand gewezen. p*E Zuidkoreaanse regering verwacht thans van de Verenigde Staten geen enkele concessie meer. Zij acht het mo gelijk, dat het land als aanvaller zal worden gebrandmerkt door de V.N wanneer het de strijd op eigen gelegen heid voortzet. Buiten en boven de za ken, die Robertson volgens eerdere be richten reeds aan Rhee heeft aangebo den wanneer deze zijn verzet tegen een bestand laat varen, heeft hij thans ook erkenning van de burgerlijke sta tus der vrijgelaten anti-communistische krijgsgevangenen toegezegd, zo ver luidt van Zuidkoreaanse zijde. Hetgeen zou inhouden, dat hij het eigenmachtig optreden in dezen der Zuidkoreanen wettigt. Driehonderd vrijgelaten Noordkorea- nen hebben Donderdag openlijk op vrachtauto's door de straten van Poesan gereden. Zij hadden zich in Zuidko reaanse vlaggen gewikkeld en voerden borden mee, waarop stond: „Wij melden ons als vrijwilligers voor de militaire dienst". Het is niet bekend geworden, of verzoekschriften dienaangaande van een aantal hunner zijn ingewilligd. In navolging van president Na- guib hebben ook de ministers van hèt Egyptische kabinet een deel van huri jaarwedde aan het land afgestaan. HE afgelopen maanden volgde men het systeem, zo vertelde de prins, om de schadevergoeding alleen uit te strekken over het noodzakelijkste huisraad, en voor elk artikel een vaste prijs te betalen. Op dit systeem was nog al wat critiek, welke echter onrechtvaardig was. Het stelsel was er slechts, opdat men snel zou kunnen komen tot een voorlopige berekening van de elementaire behoefte en in aansluiting daarop, een eerste uitke ring. Dit is gelukt. Over de uitkerin gen voor weduwen en wezen zeide de prins, dat getracht zal worden in elk geval op zich tot een snelle be slissing te komen. Ook zij, die door de ramp invalide zijn geworden, zijn in de regeling opgenomen. Veel vrijheid QM de verschillen in woonmilieu tot hun recht te laten komen, is een stelsel ontworpen waarbij de inboe- -dels in prijsklassen worden ingedeeld In elk dezer klassen wordt een be paald opslagpercentage boven de prijzen van de oude regeling uitge keerd. De bepaling van het woon milieu is in handen gelegd van een plaatselijke commisie, die behoudens enkele richtlijnen vanwege het N.R.F, grote vrijheid van handelen geniet. Voorts wordt er een commissie inge steld, waarop ontevredenen zich kun nen beroepen.. Tenslotte gaf de prins in zijn radio-rede nog enkele goede wen ken over de besteding van het uit te keren bedrag, dat door zijn hoog te, velen tot onverantwoorde aanko pen zou kunnen verleiden. In ge vallen waar echte verspilling van het geld te vrezen valt, krijgt de burgemeester de bevoegdheid de uitkering via een instelling of een maatschappelijk werkster te laten lopen. (Zie vervolg pag. 4) Gisteravond tussen zeven en half ne gen heeft zich boven Nijmegen en om geving weder een onweersbui met zwa re regenval ontlast. In de benedenstad kon de riolering het water niet verwer ken en liepen vele kelders onder wa ter. In de Ooy bij Nijmegen is de blik sem geslagen in de kapitale boerderij van J. Reir.en. De boerderij met inhoud hooiapslag brandde geheel af. Verzeke ring dekt de schade. Bij Kaatsheuvel werd een 14-jarige wielrijdster door de bliksem getroffen •poopaS ua Verwachting tot hedenavond. WEINIG VERANDERING Over het algemeen veel bewol king met voornameiyk in de mid dag enkele verspreide regenbuien en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, in de kustprovin cies uit Noordelijke richtingen, elders veranderlijk. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG: Zon op 4.26, onder 21.02. Maan op 00.00, onder 14.06.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1