De vijftigsteTour" karavaan is vandaag gestart Service en volleye momenteel voornaamste wapens Franse journalist ziet in V. Est en Nolten twee favorieten Van Mesdag in de halve finale Connolly en Hart in de finale van damesenkelspel Emigrantenschip vertrokken Nog geen kopman aangewezen Ondergedoken meisje ook nu niet verschenen De Rog al Regatta Circuit van Zandvoort is afgekeurd 2 Nederlanders ontvoerd in Makassar Wimbledon-Kampioenschappen Mo verloor maar 8 games (Van een speciale verslaggever DE VIJFTIGSTE RONDE VAN FRANKRIJK heeft vandaag een aanvang genomen. Vanaf dit moment laat de Fransman zijn politieke perikelen rusten om zich volledig en intens op deze monstercourse te concentreren. Maar ook talloze Italianen, Belgen en Nederlanders zullen ieder verhaal over deze spectaculaire etappewedstrijd verslinden en met spanning de radioreportages verbeiden. Ja zeker, ook in Nederland. Sinds Kees l'ellenaars in 1952 kans heeft gezien een com- pletg Oranjeploeg tot de eindstreep te voeren, is de interesse voor de our de I'rance in Nederland met sprongen omhoog gegaan, zeker nu Goddet^ de Nederlandse wegrenners heeft waardig bevonden met een grote ploeg te mogen starten. Deze Tour is minder zwaar dan de voorgaande jaren en nu Coppi bij zijn besluit is gebleven om niet te starten, is het aantal renners dat voor de zege in aanmerking komt daarmee in evenredigheid gestegen. Natuurlijk is Koblet één van de grote favorieten, maar om hem bij voorbaat als ivinnaar te bestempelen gaat o.i. niet aan. De vraag waarmee men zich in Nederland bezig houdt, is uiteraard hoe of onze jongens het zullen doen. Het is moeilijk te zeggen. De Nederlandse ploeg telt verschillende renners, met name Jan Nolten, IVirn van Est, Wout Wagtmans en Gerrit Voorting, die ieder goed voor één of meer etappe-overwinningen zijn, maar toch mogen wij onze verwachtingen niet te hoog stellen. piSTERAVOND hebben wij nog even met Kees Pellenaars zitten praten. „Zaten wij maar vast in Dieppe", zei hij tegen ons „dan wisten wij meer van de andere ploegen en van onze ren ners. Dan is het pas mogelijk om over tactiek te praten, om via gr^te lijnen te werken. In de eerste etappes moeten wij soepel zijn. Eerst van Straatsburg naar Metz, dan van Metz naar Luik door de Ardennen, die lang niet gemak kelijk blijken te zijn. Dan zwaaien wij links af naar Rijssel en dan staat de weg naar het Zuiden open over Dieppe naar Nantes en Bordeaux. Het heeft geen zin om nu reeds een kopman aan te wijzen, dat zou beslist verkeerd zijn. Natuurlijk, wij moeten voorzichtig zijn met mannen als Wim v. Est, Jan Nol ten, Woutje Wagtmans en Gerrit Voor- ting, en de andere leden van de ploeg begrijpen ook wel, dat dit viertal op de eerste plaats, als er moeilijkheden dreigen, geholpen moeten worden. Maar voor het overige is iedereen vrij. Als ze de k?ns krijgen laten zij die dan grijpen. Van defensief rijden zal geen sprake zijn. Omgekeerd misschien? Och, de ervaring heeft nu wei geleerd, dat die eerste etappes van groot belang zijn, dat het spel nog soepel moet wor den uitgevoerd. Maar ons nu reeds bin den aan een bepaalde man, zoals de Zwitsers, overigens zeer begrijpelijk met Koblet, en de Italianen met Bartali ik moet nog zien hoe de andere renners van de Italiaanse ploeg reage ren na al die herrie om Coppi en Bar tali neen, dat lijkt mij beter van niet. Uitkijken en de kans grijpen op de eer ste dagen, dat lijkt mij de beste tac tiek", was het oordeel van Pellenaars. 70 UITEENLOPEND als de karakters van de renners zijn, zo verschillend zijn ook de wijzen, waarop zij de laat ste dagen voor de start doorbrengen. Sommigen doen niet veel anders dan eten, drinken, slapen en prentbriefkaar ten schrijven aan vrienden en kennis sen thuis. Over fietsen spreken zij liefst zo weinig mogelijk. Hun voorbe reiding was voltooid, zodra zij te Straatsburg arriveerden, en nu wachten zij alleen nog maar op het sein van ver trek. Sommigen kunnen zich de Tour geen moment uit het hoofd zetten. Nauwelijks aangekomen of zij eisen een reservefiets om zich de spieren wat los te trappen en de eerste etappe wat te gaan verkennen. Zo zijn Donderdag middag al vijf of zes Franse nationa- len, bij wie Dotto, Gauthier en Lau- redi, de weg op geweest in de richting van Saverne, waar een klein colletje, met een hoogteverschil van nauwelijks 200 M., de eerste moeilijkheid, welke de renners moeten overwinnen. Er zijn er ook, die er prijs op stellen persoon lijk tegenwoordig te zijn bij het in orde brengen van hun fietsen, en allerlei wensen naar voren te brengen als de mecaniciens de laatste hand leggen aan het kostbare materiaal. Tot hen be hoorde ook de Belg Marcel van Ge- neugden, die niet van zijn fiets week ofschoon Zijn lange benen omzwachteld waren, overblijfselen van een val. en kele dagen geleden tijdens een wed strijd in de buurt vn Overpelt. Dat is dol werk, vond Pellenaars, de jongen moest op bed liggen, rust nemen en nergens aan denken.maar nergens aan denken, dat kon die Van Geneug- den blijkbaar niet en wellicht heeft rui meer rust gevonden in de montagebal dan wanneer hii in zijn hotelkamer was gebleven. Ook Louison Bobet en onet" pohïe de stiifkonnipp Breton, dte samen in een jeep arriveerden, en zo drammen ben^tpVeningeniaeers in koortsachtige opwinding brachten gingen dadelijk met de mecaniciens aan het werk Bo1-"? z-o er nu niet bepaald patent uit, hij maakte, integendeel, een vermoeide en nogal nerveuze in druk. Maar als het renners betreft moet men niet te haastig zijn met het trekk van conclusies, niet iedereen ts een Wim van F.st. wiens blakende gezond heid zich on een tiental meters afstand pleegt te adverteren, Van Van Est ge sproken, hii heeft naar men weet, kort- p„i»/i„^ p„n ïoiiii-o val gemaakt waar- door hij even buiten westen is gPwe"t. Qictbii on«? nog. dat n i voor hot eerct v-n 7iin Ipypn l»st had gehad van lichte hoofdniin. Vandaag Haacdp hii niet meer en nu honen wij dat ziin val «een blüvendp <mm-Pn za ppMorla'en Ov»"»™' bnVinordop onze jongens tot de eerste in dit verhaal ge noemde e-*ecorle He categorie van de eters en de donors Pellenaars H>p hen pllen 1rent oehtlo v>et niet nodig da* zii nog dp wee renden opgaan Fo zei* gaven zü er oeV n'°t de wens toe te kennen Tin laatste dag is ook voor her een vrüwel pgmoietp rustdag gewees HE GEHELE DAG is men gister in de u grote hal van het jaarmarktgebouw doorgegaan met het uitreiken van trui en, petten, en ander materiaal voor de renners. En in de permanence daar naast presenteerden zich de laatkomers onder de journalisten om de onont beerlijke papieren in ontvangst te ne men. Voor wie in cijfers belang stelt. delen wij mede, dat de tourkaravaan ditmaal ongeveer 1500 personen zal om vatten, van wie 119 renners de Lu xemburger Gillen mag van de dokter niet mee 400 journalisten, fotogra fen en hun helpers, 100 chauffeurs, 80 motorrijders en 30 agenten van de mo torbrigade. Het budget van de tour bedraagt volgens de ene schatting 120 millioen francs en volgens een andere 150 millioen francs, waarmee naar het schijnt alle records zijn gebroken. MATUURLIJK wordt er druk gespro ken over de tactiek, die de verschil lende ploegen zullen volgen, en over de kansen van de deelnemers. Vermoede lijk zullen de meeste ploegleiders al thans in de eerste etappes, wel de tac tiek volgen, die ook Pellenaars zal toe passen: de renners zoveel mogelijk vrij' laten om de kans te grijpen zodra die zich voordoet. Pas over een dag of wat zal de eigenlijke tactiek, gericht op de zege voor de beste man van de ploeg zich gaan aftekenen. En dan nog zal die tactiek waarschijnlijk niet al te stug kunnen zijn, maar screpel moeten blijven en zich aanpassen aan onvoor ziene mogelijkheden, welke zich tij dens de wedstrijd kunnen openen. Wat de kansen van de renners aan gaat, komt men geheel in het gebied van de speculatie terecht. Bijna ieder een heeft daar zo zijn eigen gedachten over, welke hij met kracht van argu menten min of meer aannemelijk kan maken. Interessant is de verdeling, waar Jean Leulliot, een groot man in de Franse wielerwereld, zich aan ge waagd heeft. Hij tipt als „supercrack" en logisch favoriet natuurlijk Hu en Koblet, en wij geloven niet dat hij zich hiermede op glad ijs waagt. Vervol- Gisteren is de „Johan van Oldebarne- veldt", met aan boord 1440 Nederlanders die een betere toekomst in de vreemde trachten te vinden, uit Amsterdam ver trokken. Het 20-jarige meisje Branden burg uit Oirschot, dat met haar ouders naar Australië zou emigreren, doch kort voor het vertrek van de boot spoorloos verdween, is ook bii de in schening niet verschenen. Men ver moedt dat zii zich met haar verloofde in België ophoudt. gens brengt Leulliot 12 renners onder in een categorie van „azen", die hij in staat acht onder bepaalde omstandig heden Koblet te bedreigen en de Tour te winnen. Dat ziin Magni, G»miniani Schaer, Impanis. Te'sseire, Dotto, Ro- bic. Anzile, Bartali, T ouison Bobet en twee Nederlanders: Wim van Est en Jan Nolten. Daarna komt er een groep van 40 renners, van wie men goede prestaties mag verwachten volgens Leulliot en die hij tot de eerste categorie rekent. Wout Wagtmans en Gerrit Voorting zijn d-arbij, evenals Rolland. Deledda. Close, Audaire, Goldschmidt. Astrua Cdrrieri, Grosso, Rossello, Gauthier en Couvreur. Tenslotte noemt hij 12 ren ners. die voor crote verrassingen zou den kunnen zorgen, zelfs voor sensaties. En bij die 12 zijn Bober. Van Genechten en ook Hassenforder, de opkomende ster op wie de Fransen grote verwach tingen bouwen voor de toekomst. Dp tijd z'1 leren in hoeverre Leulliot goed gezien heeft. In elk geval heeft hii ge probeerd de rangschikking zo onpar tijdig moceliik te maken, waarbij hii de Nederlanders niet over het hoofd heeft pezien. Rod van Mesdag .s er.n ge. iaagd in de Royal Regatta roei wedstrijden te Hen- ley tot de halve finales van de Diamond Seuils (skif) door te dringen. In de kwartfinales sloeg hij de Belg Van Sti- chel met vijf lengten, een tijd van 8 minuten 19 sec. noterend. Het was Van Stichel, die, een tempo van 34 roeiend, kort na de start met miniem verschil de leiding nam, maar bij de barrière had Van Mesdag (33) zijn achterstand weg gewerkt. Daarna liep Van Mesdag lang zaam van zijn tegenstander weg en bij Mile Post lag hij ongeveer driekwart lengte voor, voornamelijk dank zij slecht sturen van zijn tegenstander. En toen even voorbij Mile Post Van Stichel uit de baan raakte, waardoor Van Mesdag twee lengten kon uitlopen, twijfelde nie mand meer aan de zege van onze land genoot In de halve finales zal Van Mes dag de Engelsman Tony Fox ontmoeten, die in acht minuten 4 sec. 15 sec. sneller dus dan de Hilversummer over de Zwitser Paul Meyer met anderhalve lengte zegevierde. De vier zonder stuurman van Willem III (Jansen, boeg, Brunmaier, Loek en Van Schelt, slag) heeft het in de strijd om de Steward Cup niet ver kunnen brengen. De A-ploeg van de London Ro- wing Club, die 7 min. 19 sec. noteerde, liet de Amsterdammers in de eerste De sportcommissies van de KNAC en de KNMV hebben het wegdek van het circuit van Zandvoort ongeschikt ver klaard voor het houden van motor- en sportwagenraces, die er door beide or ganisaties op Zondag 26 Juli zouden worden gehouden. Deze wedstrijden zullen dus geen doorgang vinden. Naar aanleiding van dit besluit heb ben wij ons gewend tot de dienst der publieke werken van de gemeente Zandvoort, welke het circuit onder houdt. De heer M. Deutekom, direc teur van de dienst, noemde he.t besluit „verbazingwekkend". Hij vroeg zich af, waarom men op 7 Juni op hetzelfde cir cuit en met hetzelfde wegdek de inter nationale races met rijders als Ascari, Fangio. Gonzales, enz. wei had laten doorgaan. Ongevallen deden zich tij dens deze strijd over een afstand van 360 km niet voor en zelfs werden enkele baanrecords gebroken. De heer Deute kom gaf toe, dat het baanvak (nog) niet geheel onberispelijk is, maar het zal vanzelfsprekend in orde worden gemaakt. Zandvoort zal heus niet toe staan, dat er ook maar één klein klei nigheidje aan het „veiligste circuit van Europa" mankeert. Mdus de heer Deu tekom. Zandvoort zal zijn goede naam in geen geval willen verliezen. Tijdens de Henley-race won R. II. van Mesdag van de Hilver sumse roeiver. Cornelis Tromp) met een voorsprong van vier lengten op de heer R. D. Waterer uit Sydney. Met duidelijke voor sprong op zijn tegenstander bereikte Van Mesdag de finish. heat een lengte achter zich. Het werd een voor Willem III min of meer drama tische race. Op een kwart mijl lagen de Nederlanders (tempo 36) een kwart leng te op de Rowing Club voor, op de helft van de baan was deze voorsprong tot een halve lengte uitgegroeid, maar bij Mile Post waren de Engelsen, dank zij een tempoverhoging tot 37 slagen, tot op een taftlengte teruggekomen. De strijd werd nek aan nek voortgezet, met Wil lem III iets in het voordeel. Maar toen op een gegeven ogenblik de riemen van Harry Brunmaier en Piet van Schelt een der drijvende boeien, die als afscheiding van de baan dienen, raakten, was het met de volkomen uit balans gehaalde Amster damse ploeg gebeurd. Rob Jansen klom als een gebroken man uit de boot, maar de andere Willem Ill'ers zetten zich kra nig over de tegenslag heen en beurden met stevige schouderkloppen hun boeg weer op. Woensdag zijn in Makassar drie personen, waaronder twee Nederlan ders, door een bende ontvoerd. De ontvoering had plaats, toen de slacht offers, die van het kantoor van de Javase Bank kwamen, de beruchte stadskampong Beroanging passeerden. De slachtoffers van de ontvoering, die om half elf 's morgens geschiedde, zijn de directeur van de constructie- werkplaats „Tello", de heer Muller, de bedrijfsleider de heer Van Aalst en de kassier, de heer Thio. Hun auto werd later teruggevonden. Het lag voor de hand, dat het ge zelschap, dat op de laatste dag van de maand van de bank terugkwam, geld bij zich zou hebben voor uitbeta ling van lonen. „GEMBER"-VARKENS Omdat de lichthuidige variëteiten van het witte varken in Zuid-Afrika erg van zonnebrand hebben te lijden, heeft men nu een nieuwe soort met een gemberkleurige huid uit de Ver. Staten ingevoerd. (Van onze tennismedewerker) WIMBLEDON 2 Juli Wonderlijk volk toch, dat Engelse- Buiten de poor ten van Wimbledon kamperen tiental len liefhebbers om de halve finales te kunnen zien. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zal dat nog wel erger wor den voor de eindstrijden, die Zaterdag worden gespeeld. Vrijwel tegelijkertijd werd een crickettmatch tussen Enge land en Australië op het beroemde veld van Lords in Londen gespeeld en door tienduizenden kijkers bijgewoond, ter wijl tenslotte in Henley de minstens evenbéroemde roeiwedstriiden worden gehouden, waaraan tal van buitenlandse en ook Nederlandse ploegen deelnemen. Wonderlijk volk, dat heel wat nodig heeft om warm te lopen, maar het voor de sport in een oogwenk doet. Daarvoor zoudt U de diepe zuchten eens moeten horen, die langs de houten tribunes rond het centrecourt van Wimbledon opruisen, wanneer een af andere spe ler een bal, prachtig geraakt en even mooi geplaatst, net naast de zijlijn ziet verdwijnen. Of wanneer een kogel van een service een paar inches buiten de servicelijn terecht komt, waardoor de linesman op de servicelijn een acute spierverrekking in zijn nek oploopt. En het gebeurt zelfs herhaaldelijk, dat de scheidsrechter dit gedisciplineerde En gelse publiek tot stilte tijdens de rallye r^not manen. Zo leeft men mee. Wie de rauwe aanmoedigingskreter van Henley eens door ziin oren heeft horen gieren en het donderend ap plaus na een „zes" tegen de boundary op Lords op zijn trommelvlies heeft ho ren roffelen, die weet, dat er in iedere Engelsman twee mensjes schuilen: de man met de boord en het hoge hoedje van de Londense city cn de man met een geknoopte zakdoek op zijn hoofd en in hemdsmouwen op de tribune rond een sportveld- De enige totaal onbewo- gene is de scheidsrechter, die als een koele accountant geluk en ongeluk met een streepje op ziin scoringsheot noteert en Engelser dan Engels de stand af roept. Als het moet 4 V, uur lang en ge durende 93 games. Zonder zich te ver- gissen. Dat hebben wij vandaag, een koele dag, zelfs een beetje mistig zitten be denken toen twee Amerikaanse ionge- darrios vclffens do rpnnlon van de ki-nst twee andere jongedames afslachtten Vier landgenoten nog wel. want het da- mesenkelsnel is al sinds iaar eri dac een zuiver Amerikaanse affaire. Er is - met alle eerbied - overigens iets on- nopmeliik vervelends in dat damesspel gekomen Twee Amerikaanties steken zozeer met kon en schouder boven de rest uit. haar spel nad?rt zo dicht het internationale mannenpeil. dat de ove rigen met half hoge drives, ondicne services en minder snel lonen er rin< aan te nas komen. Connoii" hpt lipve drive-automaatie. geselde Fhirlev Frv met 61. 61 de baan af in een no<""enk. Doris Hart vcrinee mevrouw Knode met 6—2, 62. Hebben wij goed geteld, dan heeft Maureen- met-de-leuke-sjerpjes gedurenae héél Wimbledon acht games verloren!. Gaat alles volgens de tennisrekenmachine van haar vrouwelijke coach Tenant dan zal de finale op Zaterdag een soortge lijk beeld geven. Wij hebben maar één, nogal overwegend bezwaar: dit spel is geen spel, maar ernst, terwijl Huizin- ga jaren geleden heeft aangetoond, dat veel wat wjj ernstig plegen te nemen een vorm van spel is Het herenspel is nog niet veel gewij zigd. Zowel in de enkelspelen als in de dubbel*» con vollovp Groundstrokes ziet men maar weinig. Na de service vliegen de spelers naar het net om de return af te volleren. Is deze return bijzonder snel dan helpt halfcourt de halfvolle.ve. Voor een dri ve kun je om zo te zeggen een streepje aan de balk zetten. Voor ons de belang rijkste vraag, omdat naar ons gevoel de schoonheid van het tennisspel ervan afhangt, is of een bepaald ogenblik een speler te voorschijn zal komen, die door middel van werkelijk haarzuivere dri ves dit service en volleyegeweld kan doorbreken. Op dat moment keert na melijk de echte tennisstrategie in het spel terug. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het moderne tennis aeen bewonderenswaar dige kanten heeft. Integendeel: gecon- De Amerikaan VIC SEIXAS met het gezicht naar de camera ge richt versloeg in een spannende strijd de Australiër ROSE in het enkel-spel voor heren. Tijdens de match voor de semi-finale. troleerde kracht is altijd prachtig, goed gebouwde lichamen, die zich elegant voortbewegen zijn immer een lust voor het oog, maar aan dit tennis ontbreekt toch de weelde van de tactiek uit het achterveld, het voorbereidende werk door de groundstroke en eventueel de scorencie volleye aan het net. Ge moet overigens gezien hebben over welk een flitsend anticipatievermogen deze moderne spelers beschikken, om het te kunnen geloven- Vier man aan het net en dan maar keihard op elkaar volleren, totdat er één in een onderdeel van een seconde te laat ingrijpt. Dan is het. een punt. Het is zenuwslopend en bliksems slecht voor de ogen. Van dit alles zullen we morgen (he ren single-finale!) en Zaterdag trouwens wel het toppunt beleven. De uitslagen luiden Dames-dubbelspel, derde ronde: mej. A. Mortimer en mej. J. Shilock (GB) sl. mevr. G. Erdoedi-Baard en mevr. Z. Kor- moczl (Hong.) 6-4, 6-4. Kwartfinales: mej. H. Fletcher en mevr. J. Rinkel-Quertier (GB) sl. mej. R. Ben- nett en mej. J. Petchell (GB) 7-5 6-0; mej. A. Mortimer en mej. J. Sholcock (GB) sl. mej. M. Eyre en mej, V. White (GB) 6-4 6-4. Heren-dubbelspel, halve finales: Hart- wig en Rose (Austr.) sl. Seixas en Mul- loy (VS) 14-16 6-3 6-3 6-4; Hoad en Rosewall (Austr.) sl. Brichant en Washer (Belg.) 4-6 6-0 6-4 3-6 6-1. Gemengd dubbelspel, vierde ronde: mej. J. Scott (Z-Afr.) en Michelmore (GB) sl. het echtpaar Dawes (GB) 6-3 8-6. Kwartfinales: mej. P. Ward (GB) en Worthington (Nw-Zeel.) sl. mevr. Z. Kormoczi en Asboth (Hong.) 6-2 4-6 6-1; Shirley Fry (VS) en Morea (Arg.) sl. mej. J. Scott (Zd-Afr.) en Michelmore (GB) 6-1 6-3; Doris Hart en Seixas (VS) sl. mevr. v. Alvensleben (Zwits.) en Sko- neckt (statenloos) 6-2 6-1; Julie Sampson (VS) en Hoad (Austr.) sl. mevr. J. Rin kel en Paish (GB) 6-3 6-3.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3