FEIT Verdrinkingsgevallen aan Scheveningse strand Westduitse Bondsdag kant zich tegen Frankrijk fzömeraanbieding .VAM WILLIGEN I KONINGSTRAAT Blouse- GEVAERT biedt u 8 goede foto's voor Churchills rust veroorzaakt vele problemen België handelt in strijd met de Benelux-gedachte Wij gaan door met onze speciale voor prijzen die U verrassen!! UW OMZET n VERGROTEN Brussel in gebreke gebleven inzake de arbitrage-clausule Persoonlijke schade wordt vergoed ELTEN weet niet wat het wil Middenstand zeer teleurgesteld Engelse Melange BARRE toestand in Oost-Berlijn verkoop anders Minister Mansholt over „tomaten-kwestie" Nederland neemt er geen genoegen mee Prins Bernhard sprak tot de getroffenen en commentaar Zee had gevaarlijk karakter Niet bij Nederland en niet bij Duitsland Gemunt goud gespaard Huishoudster krijgt helft van de opbrengst terug Over huurverhoging en de compensatie Anti-papisme in Voorburgse Raad? Geniet Douwe Egberts ZIET ONZE ETALAGES Oude Vos" wordt gemist Hoe warm het was... (Van onze parlementaire redacteur) [)E GEDRAGSLIJN van de Belgische regering inzake de invoer van tomaten in België is wel in overeenstemming met liaar feitelijke bevoegdheden, maar niet met de Benelux-gedachte. Aldus verklaarde minhtei Mansholt Donderdagmiddag in de Tweede Kamer in antwoord op de vragen ter zake van de heer Den Hartog (V.V.D.). Minister Mansholt achtte voorts de ontstemming in tuinderskringen over het verbod van tomaten-invoer voor een deel begrijpelijk. Reeds einde 1950 was in beginsel overeenstemming tussen de Benelux-regering bereikt om door middel van arbitrage een einde te maken aan eenzijdig optreden van één der regeringen inzake in- of uitvoer. De Belgische regering, die destijds over deze arbitrage-clausule nog moeilijkheden met de volksvertegenwoordiging vreesde, zegde toe de aanvaarding der arbitrage met kracht te zullen bevorderen. Maar, zo zei minister Mans holt, zij is in deze nalatig gebleven. De Nederlandse regering streeft er echter met kracht naar ook bij de thans aan de gang zijnde besprekingen een alsnog tot stand komen van een arbitrage, daar zij niet bereid is duur zaam met de huidige situatie genoegen te nemen. Mocht terzake geen overeenstem' ming worden bereikt dan zal de Neder landse regering nader overwegen wat haar te doen staat. Vervolgens werd de discussie over de tweede reeks conclusies voor het nieuwe Burgerlijk Wetboek voortgezet. De Kamer de ideale film voor weekend en vacantie Uit de fabriek van de beroemde GEVAPAN (Advertentie. Ing. Med.) (Vervolg van pag. 1) DE prins wees er nog even op, dat de getroffenen de middenstand in hun eigen gemeenten weer op de been kunnen helpen, door het nieuwe huisraad bij hen te kopen. De prins besloot zijn toespraak tot de 45.000 getroffen gezinnen met de woorden: „Wij hopen dat men later van het Rampenfonds zal kunnen zeg gen, dat het een rechtvaardige ver deling heeft tot stand gebracht en dat het met voldoende snelheid, maar ook met omzichtigheid zijn taak heeft verricht". In de officiële mededeling van het N.R.F., die eveneens gisteravond ge publiceerd werd, wordt nader toege licht, dat men besloten heeft reeds thans over te gaan tot een tweede uitkering van 50 procent op' basis van de oude regeling. Degenen die ervoer in aanmerking komen, krijgen later een siotuitkering op basis van de nieuwe regeling. Opgemerkt wordt, dat men zelfs de schijn van een „be stedingscontrole" (welke had kunnen bestaan uit het verschaffen van waar debonnen) heeft willen vermijden. De slachtoffers krijgen hun schade vergoedingen contant uitgekeerd. De nabestaanden van de omgeko menen of invaliden, dan wel de inva liden zelf, zullen in beginsel een periodieke uitkering ontvangen, welke binnen redelijke grenzen de handha ving of het herstel verzekeren van het levenspeil waarop de betrokke nen vóór de ramp gewend waren te leven. CLARENCE HCNTER BRACHT AFSCHEIDSBEZOEK OP SOESTDIJK De heer Clarence Hunter en zijn echtgenote hebben gisteren op paleis Soestdijk een afscheidsbezoek gebracht aan H.M. de Koningin en prins Bernhard. ging thans zonder meer accoord met de door minister Donker gewijzigde conclu sie inzake de uitsluiting van aansprake lijkheid door ondernemers van tekortko mingen van hun arbeiders. Deze uitslui ting zal beperkt kunnen worden of als andere uitzonderingen onderworpen kun nen worden. Voorts wisselde een viertal leden nog uitvoerig van gedachte met prof. Meyers over de werking van de goede trouw bij het nakomen van overeenkomsten. Ten slotte besloot de Kamer zonder discussie, dat bij verkoop van een bepaalde zaak het risico eerst bij de levering zal over gaan. ANNEXATIE UTRECHT Tenslotte begon de Kamer nog met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van de gemeen te Utrecht en haar randgemeenten. Dit is een vraagstuk, dat al meer dan veer tig jaar geleden aan de orde werd ge steld. Was het toen een wenseiykheid, thans is het alleen al uit stedebouwkun dig oogpunt dringend geboden, dat Utrecht aanzienlijk wordt vergroot. Thans is de situatie zodanig, dat voor de wo ningbouw het volgende jaar geen bouw grond meer beschikbaar zal zyn binnen de huidige gemeentegrenzen. Drie spre kers hadden bezwaren tegen de annexatie van Zuilen. Het debat wordt later voort gezet. Er stort een straaljager neer. De piloot komt om het leven. Acht regels gemengd. Punt. Een auto raast, tegen een boom. Drie doden veertien re gels. Af. Twee treinen botsen op elkaar. Eén. dode, enkele lichtgewonden en een ravage, die werd aangericht. Minstens twee kolom nieuws met de nodige plaat jes er bij. Waaruit men zou moeten concluderen, dat de Spoorwegen wel bijzonder in het centrum, van de be langstelling staan. Dit is ook inderdaad zo. De Ned. Spoorwegen vormen een organisatie, die respect afdwingt en die over het algemeen haar devies „Vlug, Veilig, Voordelig" met ere voert. Over het al gemeen, want deze week zijn we toch wel even geschrokken van een bericht uit het dorp Oosthuizen, waaruit we lazen, dat daar in een kort tijdsbestek meerdere malen de Diesels langs de „bewaakte" overweg snorden zonder dat de bomen waren neergelaten. En dat jl. Zondagmiddag het was ook zo warm niemand in het wachthuisje aanwezig bleek te zijn, zodat het sein op onveilig stond en bleef staan. De treinbestuurder is in arren moede toen maar uit zijn trein gestapt, heeft een ruitje ingeslagen en heeft daarna het station Hoorn opgebeld om instructies. We houWen in Holland van ge moedelijkheid, maar als het Oosthuizer bericht juist is en daaraan twijfelen we niet gaat dit toch wel iets te ver. Toen we het vorig jaar met de vroeg- trein ergens in de provincie reden en het spoortje moest stoppen omdat de chef van een dorpsstation nog niet uit z'n zoete dromen was ontwaakt, heb ben we het geval van de vrolijke kant bezien, omdat er met die stilstaande trein immers toch niets kon gebeuren. Als er, zoals onlangs onder Ho om, ver traping ontstaat, omdat koeien de lijn blokkeren, wrijven we dat de N.S. niet aan. Maar zodra er door een ergerlijke nonchalance mensenlevens in de waag schaal worden gesteld, bezien we dat toch wel even door een andere bril, door een vrij donkere bril wel te ver staan. Want bewaakte overwegen, die niet bewaakt worden zijn tien maal ge vaarlijker dan onbewaakte. Uiteraard is dit Oosthuizer geval, zoals het hier werd aangehaald, niet bedoeld als reprimande, doch het wil wel een vingerwijzing zijn, dat vertrou wen een heel subtiel begrip is, subtiel en dus zeer kwetsbaar ook. Woensdagmiddag had de zee aan het Scheveningse strand een gevaarlijk ka rakter. Een zesjarig jongetje uit Den Haag, dat aan het zwemmen was, werd plotseling door een gevaarlijke onder stroom meegevoerd en verdronk. In het Drostamt Elten, dat door de grenscorrectie van enige jaren geleden bij Nederland is gevoegd, weet men niet goed wat men wiL Ondanks het feit dat het de bewoners goed gaat, voelen de meesten er toch weinig voor Nederlander te worden. Het gros ziet evenwel ook geen heil in een terug keer bij Duitsland. Als onafhankelijke staat kan Elten evenmin bestaan, dus wat nu? HERDENKINGSBORD VOOR ZK.H. PRINS BERNHARD Z.K.H. Prins Bernhard heeft op zijn verjaardag een herdenkingsbord ont vangen dat ter ere van het veertigjarig bestaan der luchtmacht is vervaardigd. Van dit bord bestaat slechts één exem plaar. Ter hoogte van golfbreker 45 werd een 13-jarig meisje, dat op kniehoogte in het water stond, meegesleurd. Twee politie-agenten, een badmeester en de 22-jarige messroombediende S. uit Den Haag, probeerden het meisje te redden. De messroombediende is bii dit red dingswerk verdronken. Meer dan tienmaal moesten zwem mers - meestal kinderen - die in levens gevaar verkeerden, uit zee worden ge haald. Kunstmatige ademhaling bleek in alle gevallen voldoende te ziin om de slachtoffers te behouden. Een zes en zestig jarige huishoud ster uit Delft had vele jaren lang gouden muntstukken van allerlei lan den gespaard als „appeltje voor de dorst". Onlangs moest zij haar goud belenen, omdat zij er financieel nogal moeilijk voorstond. Toen bleek echter, dat zij in strijd met het deviezenbe- sluit van 1945 had gehandeld. Zij had geen gemunt goud voorhanden mo gen hebben. De economische politierechter ver oordeelde haar tot f 10 boete en ver beurdverklaring van het goud. In beroep bij het economisch ge rechtshof te Den Haag werd bevesti ging van dit vonnis gevorderd. Het gerechtshof heeft nu het vonnis be vestigd, maar tevens bepaald dat de huishoudster de helft van de op brengst van haar gespaarde munten terugkrijgt. De Nederlandse katholieke midden standsbond heeft in een vergadering het gehele samenstel van wetsvoorstel len betreffende huurverhoging en een daaraan verbonden compensatie, „hoogst teleurstellend" genoemd. Zowel in de privé- als in zakelijke sfeer betekenen de voorgestelde maatregelen een we zenlijke achteruitgang voor 't midden-, groot- en kleinbedrijf. De voorgestelde verlichtingen verschaffen niet eens compensatie voor de lastenverhoging, welke voor de middenstanders uit het complex van maatregelen voortvloeit. Bij de desbetreffende instanties zullen pogingen gedaan worden één en ander in een voor de middenstanders gun stige zin te herzien. De twee katholieke wethouders wel ke het gemeentebestuur van Voorburg telt zijn enige tijd geleden afgetreden, na een conflict over de bouw van een katholieke school. Behalve de KVP- fractie had de gehele Raad tegen deze bouw bezwaren. De wethouders, me nend dat achter de houding van de Raad een anti-lcatholieke geest schuil ging, traden hierna af. Na korte tiid echter, stelden ze zich weer voor het wethoudersschap herkies baar, doch nu koos de Raad in hun plaats een CH- en een PvdA-wethouder. Voorburg is daardoor een gemeente zonder katholieke wethouders gewor den. r„.-C;.." v, Douwe Egberts' Pickwick thee munt uit door zijn typisch-Engelse, kernachtige smaak en zijn diepkleurige, rijke afschenk. Engelse melange (groen etiket) 74 cent. Ceylon melange (geel etiket) 88 cent. (Advertentie, Ing. Med.) \LVORENS ZICH IN HET GEIVELD van de verkiezingscampagne te storten hebben de leden van de Westduitse Bondsdag gisteren een paar anti-Franse demonstraties laten zien, die niemand zal misverstaan. Het parlement eiste, dat de afscheiding van het Saargebied ongedaan zal voorden gemaakt en weigerde te erkennen, dat Frankrijk een vor dering van bijna twaalf millioen dollar op de Duitsers zou hebben voor de hulp, die dit land tussen 1945 en 1948 aan de hongerende bevolking van de Franse zone heeft geboden. Zelfs een groot deel van de afge vaardigden der regeringspartijen heeft aan deze demonstratie deelge nomen, De afwijzing van de Franse vordering veroorzaakte de grootste opschudding, aangezien zij een onderdeel is van de overeenkomst van Londen. Hierin erkent West-Duitsland tegenover vijf en zestig staten, veertien milliard mark schuldig te zijn. Houdt de Bondsdag voet bij stuk, dan komt het gehele-aflossingsplan voor deze schuld op losse- schroeven te staan. AVERIGENS verwacht men in Bonn, afkomstige afgevaardigden, hetgeen be- dat de Duitse bezwaren zullen wor- wiist hnpvepr wrok in dP harten vai den ingetrokken. De regeringspartijen wilden heden een nieuwe stemming over de Franse rekening uitlokken en niemand twijfelde er aan of deze zou warden aanvaard. De meerderheid, waarmee deze reke ning werd afgewezen, was maar klein: dertien stemmen. Maar die was niet mis te verstaan. De meeste afgevaar digden sloten zich immers aan bij de woorden van de socialistische profes sor Guelich, als zouden de Fransen tussen 1945 en 1948 meer uit hun zone hebben gehaald dan zij er heen brach ten. De socialist beweerde, dat de Franse autoriteiten in die jaren niet alleen de bezettingstroepen, maar ook de gezinnen van de manschappen op Duitse kosten hadden onderhouden Ook hadden zij grote winsten gemaakt uit de geforceerde export van Duits hout. Volgens Guelich hadden de Fransen voor iedere geëxporteerde meter hout slechts drie dollar op de Duitse reke ning geschreven, terwijl zij er zelf tien tot twaalf voor ontvingen. Nederland behaorde tot de voornaamste afnemers van het in die jaren in het Zwarte Woud gekapt hout. Aangezien de boek houding van de met deze export be laste Franse organisatie volkomen on voldoende was, bleek het niet mogelijk, een juist inzicht in de situatie te krij gen. Ook dat was vaor de socialisten een reden om het regeringsvoorstel van de hand te wijzen. Zij genoten daarbij de steun van alle uit de Franse zone wijst, hoezeer er wrok In de harten van deze mensen is blijven leven jegens een bezettingsbeheer, dat er geheel en al op gericht was, het Zuidwesten van Duitsland economisch aan Frankrijk te binden. UIERAAN was een kort, maar fel debat over de Saarkwestie vooraf gegaan. De socialisten stelden de eis, dat de regering haar streven naar Europese eenheid zou staken, totdat uit het Fran se gedrag jegens het Saargebied de Europese gezindheid van dit land vol doende duidelijk zou zijn gebleken. Zo ver gingen de sprekers der andere par tijen uiteraard niet Maar wel werd een motie aangenomen, door de socia listen ingediend, waarin de eis werd gesteld, dat aan de afscheiding van de Saar van Duitsland een eind moet ko men. Niemand hield ook maar enige rekening met de Franse argumenten. IN Oost-Berlijn zijn op het ogenblik 4 dertienhonderd personen, onder wie driehonderd Westberlijners, in een slachthuis geïnterneerd. Zij hebben daar een ruimte tot hun beschikking, waar op jn feite niet meer dan vijfhonderd personen kunnen worden onderge bracht. - Dé-gevangenen moeten eek bij de grootste hitte de gehele dag in hun zaal blijven. Zij liggen hier op dunne stro matrassen, die zij niet mogen verlaten. De verhoren worden uitsluitend des nachts afgenomen. De volkspolitie is belast met de be waking. Deze lieden schieten bij het minste of geringste dat zij in strijd met de voorschriften achten, met scherp over de hoofden der gevangenen. Twee geïnterneerden zijn door verdwaalde kogels zwaar gewond, twee anderen zijn krankzinnig geworden. Limonadeglas 14 Compótestel, v.a. diverse soorten. l.VD Bierglas 19 Kersenontpitters, nieuw systeem. 'J Bonbonstel, 7-dlg., verpakt in cadeaudoos /.DU Kop en schotel, pasteltinten, geel en blauw 68 Koektrommeltjes, a- vanaf VD Filterpot, vuurvast Z.1D Nylonpanspons 55 Plastic waslijn, 10 meter lo Schuifbckers, v.a. 50 Plastic mengbeker 9 Bloempotten, v.a. Grote collectie. 39 Schemerlampjes, pasteltinten, a -- leuk model 3.ÖD Bloempothangers, rotan, v.a. DD MODEHUIS Dit bareikt U door regel, matig te adrerterea in dit dagblad. (Vervolg van pag. 1) Men was niet alleen bevreesd, dat president Eisenhower voor de Engelse en ook Westeuropese aandrang om tot Oost en West te komen, zwichten zou, maar men is er daar sinds de revolte in Berlijn tevens van overtuigd, dat de Russische macht door „de strijd in het Kremlin" en „de oprust in de satel lietstaten" aan 't afbrokkelen is. In zulk een situatie zijn concessies van de Westerse kant volgens de Amerikanen niet meer noodzakelijk. Men kan Rus land zonder meer de wil van de NATO dicteren, want het heeft slechts be hoefte aan één ding, namelijk vrede! MAAR IN West-Europa, waar deze politieke analyse slechts weinig aan hangers telt. heeft het nieuwe uitstel van de conferentie in Bermuda grote teleurstelling gewekt. Op Sir Winston die zichzelf, als een soort bekroning van zijn werk, de zware taak van ver bindingsman tussen het Oosten en het Westen heeft opgelegd, was alle hoop op een spoedig vergelijk gevestigd. De Locarno-gedachte (het wederzijdse ga randeren tegen aggressie dus) en het voorstel om tot een nieuwe Viermo- gendheden-conferentie te komen, zijn, vooral volgens de Engelsen, de moeite waard om uitgewerkt te worden. Natuurlijk, Bermuda is nog steeds niet van de baan, hoe graag de Ameri kanen dit ook zouden willen. In Lon den heeft men in de afgelopen dagen voortdurend weer kunnen horen, dat de conferentie is opgeschort en niet afgelast. Maar de wereld draait verder en de gebeurtenissen staan niet stil. Noch in Rusland, noch in Amerika, noch in het Verre Oosten zal men op het herstel van Sir Winston Churchill wachten, of op dat van zijn naaste medewerker, Anthony Eden. Het Is daarom ook de grote vraag, of de conferentie in Bermuda in Augustus of September niet door de feiten ach terhaald zal zijn. De wereld staat aan de vooravond van grote politieke ge beurtenissen (wapenstilstand of geen wapenstilstand in Korea; actie of geen actie tegen Syngman Rhee; moeilijk heden of geen moeilijkheden t.a.v. de erkenning van communistisch China, enz.) en Bermuda kan wel eens als mosterd na de maaltijd komen. Dat de gevaren, welke aan een ver der uitstel van de Bermuda-conferen tie verbonden zijn, scherp door Groot- Brittannië onderkend worden, blijkt wel uit het op Brits initiatief genomen besluit om de volgende of de daarop volgende week de ministers van Bui tenlandse Zaken van Amerika, Enge land en Frankrijk in Washington bij een te laten komen. Problemen van wederzijds belang zullen hier bespro ken worden in t bijzonder de recente ontwikkelingen in Europa en het Verre Oosten. ENGELAND, dat zich min of meer het initiatief op het gebied van de we reldpolitiek ontnomen ziet (met zijn voorstel om een Drie- en eventueel Viermogendheden-conferentie te hou den heeft Sir Winston het leiderschap van Amerika overgenomen) is door de ziekte van zijn premier ook nog voor een andere moeilijkheid .komen te staan. De afwezigheid van de twee top figuren van het Britse kabinet Sir Winston zal zeker niet voor half Augustus naar zijn post kunnen terug keren en Eden wordt pas in de herfst terug verwacht heeft de Engelse re gering op een wankele basis gezet. Sir Winston heeft het evenwicht enigszins trachten te herstellen door, zij het on der druk van de oppositie, Lord Salis bury tot waarnemend minister van Buitenlandse Zaken te benoemen. Maar de aanwezigheid van deze voormalige onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken maakt de regering van Sir Win ston Churchill weinig sterker. De lei ders zijn weg en mensen, die Sir Win ston en Eden kunnen vervangen, telt de conservatieve partij tot haar grote ongerustheid niet. Niemand heeft het de laatste dagen zo warm gehad als een jonge Zweedse zeeman, die in Stockholm aan de havenkant op een vat teer in slaap was geval len. Naar hem is de verbazing van het gehele Stockholmse poli tiecorps uitgegaan. Wat gebeurde er immers? Donderdag werd op een politiepost in de Zweedse hoofdstad een vat teer binnen gedragen. waaraan de jongeman zat vastgekleefd. Hij was er op gaan zitten, en, door de zomerse temperatuur „rozig" geworden, in slaap gevallen. Toen hij wakker werd, wilde hij zijn weg vervol gen, maar dat bleek onmogelijk. Door de hoge temperatuur was de zwarte massa gesmolten en aan zijn broek vastgekleefd. Toen twee politiemannen er evenmin in slaagden de man los te maken, hebben ze hem met zijn onaf scheidelijk geworden vat in een jeep gezet en naar een politie post gereden. Daar hebben ze zijn kleren losgesneden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5