Nationale zeilwedstrijden der K.M.J.C. weer onder ideale omstandigheden Stavenisse begroef zijn doden Zweedse sloep Tylönstak concurrenten de loef af De heer A. Klopper 40 jaar in dienst der P.T.T. ZFC verknoeide vele kansen Ditmaal in zijn eigen aarde J Jimmy Brown en de Oranjehemden Farmsum-beker voor sloep „Bennekom" Collega's bijeen ter viering van jubileum IN HET KORT „Rijdend Bijbelhuis" naar Den Helder V Jaarlijks watersportevenement op zee en rede Bruinvissentornooi Toelatingsexamen RHBS Vacantiesluiting van het postagentschap Tuindorp Mede - oprichter van de Post fanfare Regeling storingsdienst Tussen Haaks en Kuitje Damkampioenschappen van Den Helder EEN DOELPUNT bracht Oosterparkers zege 't Zand Zijpe WONINGBOUW Wieringen Koe op postauto Minister Beel woonde de plechtigheid bij MAANDAG 6 JULI 1953 HET ZEEZEILEN heeft een ongekende bekoring, en brengt de deel nemers in aanraking met moeilijkheden, die de zeilers op binnen wateren en meren geen hoofdbrekens opleveren. De invloed der getijstromingen en het soms door zeenevels slechte zicht brengen elementen in de strijd, die voor de echte watersportliefhebber de attractie slechts kunnen verhogen. De deelnemers aan de Zaterdag en gisteren gehouden nationale zeilwedstrijden van de Koninklijke Marine Jachtclub hebben wind en stroom in alle binnen redelijke grenzen gelegen variëteiten op hun grillig pad ontmoet. De jachten, die gister morgen om kivart over negen startten voor de Halve Haaks-race, alsook de drie RORC-ers, die van start gingen voor de aflooprace naar Hoek van Holland, hebben nog een poosje te kampen gehad met heiig weer. Zij moesten de eerste uren kruisen, wat in de betonde vaarwaters voor Den Helder de nodige oplettendheid vergde. De scheepjes, die hun taak op de veilige rede moesten vervullen, hebben over de weers- omstndigheden zeker geen klagen gehad. Vooral daarom was het jammer, dat het aantal deelnemers iets kleiner was dan verleden jaar. door de heer Dijkstra, die zowel Za terdag als Zondag eerste werd (ach ter de „Tylön"). De „Eda.m" van H. A. L. werd Zaterdag tweede. De „Oranjefontein" met stuurman J. Vis ser van de V.N.S. eindigde Zaterdag als nummer drie en gisteren als num mer twee. Derde werd gisteren de „Cottica" van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Modelsloepen. Bij de modelsloepen werd torpedo maker H. Avelink van Hr. Ms. „Her tog Hendrik" winnaar in de kam pioenswedstrijd, waaraan de prijswin naars in de drie categorieën uitkwa- j^ISSCHIEN had de heer H. Roovers, voorzitter van H.W.N., gelijk, toen hij gisteravond het teruglopen van de belangstelling ten dele toeschreef aan de moeilijkheden, die het weer verle den jaar voor de kleinere scheepjes had meegebracht. En voorts is het inderdaad mogelijk, dat verscheidene zeilers de voorkeur hebben gegeven aan de nachtwedstrijden met de daaraan verbonden feestelijkheden die door de Alkmaarse Roei- en Zeil vereniging gelijktijdig waren georga niseerd. Mocht dit het geval zijn, dan verdient in de toekomst enige coördi natie aanbeveling. Hoe het ook zij, de K.M.J.C. kan evenals de voorgaande jaren met vol doening de voorgaande jaren met vol- terugzien. Uit de woorden, waarmede de vice-voorzitter van de K.M.J.C., kapitein-luitenant ter zee A. C. M. de Neeve, gisteravond in de Marine club de prijsuitreiking inleidde, viel op te maken, dat de grote Haaks-race enige zwarigheden heeft opgeleverd. De niet met het vaarwater bekende deelnemers zouden door het uitzetten van de route in het nadeel zijn ge weest tegenover de anderen. Dit heeft tot een later ingetrokken pro test geleid, met enkele disqualifica- ties tot gevolg. Namens het bestuur kon overste De Neeve toezeggen, dat ook volgend jaar de gewraakte ton duidelijk zichtbaar jsal zijn en zo no dig bovend'/m gemarkeerd door een echip. De Zaterdag verzeilde grote Haaks- race is gewonnen door de „Vrouwe Emilia" van H. C. M. Merkx (gezeil de tijd 7.35.39, berekende tijd 5.42.56); nummer twee werd de „Fortuyn II" van de KMJC (ltz. II F. Oostenburg) met 8.17.42 (6.09.41); nummer drie de „Trial" van E. G. van de Stadt., 9. 414.20 (6.13.09); nummer vier de .Zeevalk" van C. Bruynzeel Jr„ 8.11.39 (6.15.31). De halve Haaks-race werd Zaterdag gewonnen door de „Landfall" van ba ron G. W. W. C. van Hoevell, 4.57.13 (3.01.45); tweede werd de „Marina" Van J. H. van der Waals. 5.08.18 (3.07.27). De uitslag van de gisteren verzeilde halve Haaks-race kon nog niet worden medegedeeld, daar enkele deelnemers nog thuis moesten ko men. Deze prijzen zullen worden na gezonden. Farmsum-beker Hoewel de Zweedse koopvaardijsloep „Tylön" van de heer J. Koppenol met glans eerste werd bij de koopvaardij- 6loepen (de capaciteiten van dit scheep je werden zeer geprezen), viel de be gerenswaardige Farmsum-beker (in overleg met de heer Koppenol, die een bijzondere prijs toegezegd kreeg) ten deel aan de „Bennekom", bestuurd De Helderse Bruinvissen waren gis teren de gastheren van de eerste en tweede herenteams van Neptunus en Kroosduikers en de dameszeventallen van genoemde verenigingen. De uit slagen waren als volgt: Heren: Neptu nus IKroosduikers I 01, Bruinvis sen IKroosduikers I 13, Bruinvis sen INeptunus I 23; Neptunus 2 Kroosduikers 2 40, Bruinvissen 2 Kroosduikers 2 3—0, Bruinvissen 2— Neptunus 2 09. Dames: Waterlelie (damesafdeling van Neptunus)Kroosduikers 50, Bruin vissenKroosduikers 31, Bruinvissen Waterlelie 40. Verder werd giste- en de competitiewedstrijd tussen de derde zeventallen van Bruinvissen en Neptunus gespeeld. De uitslag was 3—1 voor Neptunus 3. Voor het toelatingsexamen tot de eerste klasse van de Rijks H.B.S. zijn geslaagd: Gonda Baard, Simon Bak ker, Johan van Ballegooy, Herma Bandsma, Frans Beets, Rla Boerman, Dina van den Brink, Ronnie Broek huizen. Kees Buitink. Remco Ekkers, Ben van den Engel, Erik Govers, Jan Govers, Larry Hartsteen, Maria Ja cobs, Peter Jansen, Kees de Jong, Marien Jongedijk, Janna Kip, Maar ten de Kok. Izak Kole, Kees de Ko ning, Jan Kwak, Robert Lammerts van Br eren. Jan van Leuvensteyn, Karei van der Linden. Peter Majolée, Tini Minnes, Paul Muller, Jaap Nelis, Ali van den Nieuwendijk, Kees Nieuw- poort. Poter va.n Oosterum, Rudi Prin sen, Hans Rasch. Marielouise Rasch, Hennie Rienks, Pietie Slot, Marijke Smit, Remie Smith, Nelly Stuyven- berg. Jonie Tax. Aard Visser, Greta Visser, Hanm'e Vries. Marian Vui'k, Suus Westenberg, Jan Brinksma, Mia Heijnen. men. Adjunct-commies J. H. Jacobs van de Rijkswerf won de wisselbeker en de eerste prijs in de categorie mo delsloepen, gestuurd door officieren adelborsten. Tweede werd hier luite nant ter zee b.d. C. H. Frijlink. Boots man R. Kooistra van de „Neptunus" werd één in de tweede categorie, met achter zich schipper C E. Ufkcns, bootsman T. Berghout en sergeant telegrafist L. H. calama. Winnaar bij de korporaals en manschappen werd (voor de tweede maal!) mastenmaker J. Quant van de Rijkswerf, met ach ter zich matroos III H. Donker, sloe penmaker H. Kramer en torpedoma ker III H. Averink. Overige klassen. De uitslagen in de andere klassen luiden: Niet-gemeten kajuitjachten; Zaterdag. 1 „Vrijheid", dr J. Lourensr 2 „Noordster", F. Egner; 3 „Terpsi chore", G. C. Siebeling. Zondag: 1 „Vrijheid", dr J. Lourens (tevens winnaar wisselbeker)2 „Noordster", F, Egner; 3 „Lieuw", A. den Broe der. Drakenklasse. Zaterdak alsook Zon dag: 1 Irene", ltz. I. W. P. Coolhaas. Vergrote BM's: Zaterdag: 1 „Bo- reas", F. Trap (tevens winnaar wis selbeker). Zondag: 1 „Kereltje". C. H. Engalkes ;2 „Boreas", F. Trap. Men verzoekt ons mede te delen, dat het postagentschap aan de Brak- keveldweg in Tuindorp deze week, dus van Maandag 6 tot en met Zater dag 11 Juli, wegens vacantie gesloten is. TANTE POS weet de goede sfeer onder haar neefjes en nichtjes uit stekend te bewaren. Terecht gaat zij van het standpunt uit, dat een gewaardeerd employé meer gebaat is met een goed woord (en een gratificatie) wanneer daarvoor eens aanleiding bestaat, dan met schone redevoeringen en fraaie grafkransen na zijn dood. Stellig is dit een der factoren, welke de goede geest onder het PTT-personeel helpen bewaren. Een andere factor is de aanwezigheid van een gezonde personeelsvereniging met zoals in Den Helder het geval is een eigen muziekkorps. De man, die Zaterdag door zijn superieuren en collega's in de bloemetjes werd gezet, was enige jaren' geleden mede oprichter van de Postfanfare Den Helder. Geen wonder dus, dat de muzikanten de luister van deze jubileumviering gaarne wilden ver hogen. [)E heer A. Klopper was het middel- punt van de feestvreugde. Veertig jaar geleden kwam hij op een salaris van zevenhonderd centen in de week bij Tante Pos in dienst. Hij is haar trouw gebleven en zal inmiddels tot een gunstiger financiële positie zijn ge komen! Dat het hem bij het Staatsbe drijf der PTT goed is bevallen blijkt voldoende daaruit, dat ook zijn zoon is toegetreden tot de gelederen van deze nuttige instelling. „Dat mijn zoon Phi lip nooit zeeman worde", moet de le gendarische schipper Van der Decken van de eeuwig zeilende „Vliegende Hollander" hebben gezegd, maar de heer Klopper heeft een dergelijk stand punt beslist niet tegenover de poste rijen ingenomen. De directeur van het Post- en Tele graafkantoor, de heer K. Keizer, was de eerste, die de jubilaris met het be reiken van deze mijlpaal gelukwenste. Namens de directeur-generaal der PTT bood hij de gebruikelijke oorkonde aan, vervolgens las hij een schriftelijke fe licitatie voor van de inspecteur-gene raal en tenslotte overhandigde hij de heer Klopper de gratificatie en de gouden ster, welke Tante Pos altijd voor haar trouwe dienaren als deze disponibel Stelt. Ten overstaan van enkele late loket klanten, waaronder een heel jong Nieuwedieperinnetje dat muziek in een postkantoor wel vreemd scheen te vin den strooide de Postfanfare onder lei ding van de heer Joh. van Glabbeek vrolijke klanken over de in feestelijke stemming bijeen zijnde PTT-fami'lie. Toen de laatste bekkenslag was weg gestorven richtte de hoofdbesteller, de heer J. Borra, het woord tot de jubi laris, die in de rang van besteller eer- De bestuursraad van de Helderse Gemeenschap komt vanavond ten raad- huize in jaarvergadering bijeen. De heer J. Keulan, leerling van de gemeentelijke Zeevaartschool, is te Den Haag geslaagd voor het diploma derde stuurman grote handelsvaart. De storingsdienst der gemeente water- en lichtbedrijven is deze week als volgt geregeld: Electriciteit: Maandag A A. Corniel- je (Ruyghweg 201 telefoon 2842), Dinsdag J. P. Agema (Fabrieksgracht 16, telefoon 3594), Woensdag W. Oos tendorp (Reigerstraat 8, telefoon 2457), Donderdag F. Kramer (Niasstraat 17 telefoon 2877), Vrijdag A. Schutte (Ja- cob Beenstraat 25, telefoon 2431), Za terdag en Zondag W. Oostendorp (ïtei- gerstraat 8, telefoon 2457). Gas en water: H. J. Bennink (Bin nenhaven 147, telefoon 2882), S Bier steker (Ceramstraat 32, telefoon' 3467) D. Oostendorp (Van Limburg Stirum- straat 24, telefoon 2452). ste klasse de laatste tijd uitsluitend werkzaamheden in de binnendienst verricht. Op kernachtige wijze schets te de heer Borra de verantwoordelijk heid, welke de heer Klopper zo be scheiden draagt. De gelukwensen, die hij namens de collega's uitsprak, gin gen vergezeld van een glanzende radio tafel en een bloemstuk voor mevrouw Klopper. De voorzitter van de Postfanfare, de heer Joh. van Glabbeek Jr„ verklapte de niet-insiders, dat de jubilaris de functie van vaandeldrager vervult en verder op velerlei wijze de muzikan ten ten dienste staat. Met een aardige karakterschets van de heer Klopper, die altijd even gelijkmoedig is, oe- sloot de heer Van Glabbeek zijn felici tatie-speech. Nadat de heer J. Blaau- boer de gelukwensen van de Algemene Bond van Ambtenaren had overge bracht, besloot de heer P. Kroon, die als ceremoniemeester was opgetreden, de rij van sprekers met een enkel per soonlijk woord. Wederom werden verversingen rond gediend en liet de Postfanfare zich horen, waarop de heer Klopper zijn er kentelijkheid uitsprak voor de sympa thieke aandacht, aan zijn jubileum be steed. Hr Ms landingsvaartuig „L. 9602" is Zaterdag uit Engeland teruggekeerd. Het is morgen hoog water om 4.00 en 16.15 uur, en laag water om 9.55 en 22.45 uur. De temperatuur van het zee water was 19,1 graden Celsius. Ou een tournéc door ons land brengt het „Rijdend Bijbelhuis" morgen een bezoek aan Den Helder. Dit Is een autobus, die door de Nederlandse Spoorwegen ter beschikking Is gesteld en door het Nederlands Bijbelgenoot schap ingericht tot Bijbeltentoonstel ling en -winkel. Men is er in geslaagd, in de betrek kelijk kleine ruimte zeer veel beziens waardigs uit te stallen, terwijl in de winkelafdeling een zo grote verschei denheid van Bijbel-uitgaven in ver schillende talen en formaten verkrijg baar is, als men zelden of nimmer d£De wagen maakt een rondrit door de gemeente en staat van half elf tot twaalf uur te Julianadorp, van ha f twee tot half drie in Nieuw Den Hel der, daarna tot drie uur in Huisdui nen, van kwart over drie tot kwart ovei vier in Oud Den Helder, van half vijf tot kwart over vijf in de la- zantenstraat en tenslotte tot zes uur in de Spoorstraat. In verband met dit bezoek wordt door de afdeling Den Helder van het Nederlands Bijbelgenootschap een openluchtsamenkomst in de binnen stad belegd, aanvangende morgen- avond om acht uur. De strijd om de persoonlijke dam kampioenschappen van Den Helder Is nog in alle klassen onbeslist. In de eerste klasse heeft J. W. Beezemer de leiding, goed gevolgd door C. Leib- brand. In de tweede klasse heeft B. van der Heijden een veelbelovende voor sprong op nummer twee, maar hier is de wég nog lang.... Bij de jeugd zal de strijd tenslotte wel gaan tussen Jt. Keizer van R.O.E. en J. Boon van H.D.C. De standen zijn: Eerste klasse: J. W. Beezemer 4 ge speeld (8 punten); C. Leibbrand 3 (6); P. Oost 5 (6); J. van der Molen 3 (4); P. van Veen 4 (3); M. Kwast 5 (3); W. Wieren 4 (2); J. Bijl 4 (0). Tweede klasse: B. van der Heijden 4 (7); T. Schol 3 (4); R. Oost 3 (3); B. Bongers 3 (3); P. Arends 3 (2); A. Bekebrede 4 (1). Jeugdafdeling: Jt. Keizer 5 (9); B. Hooyenga 6 (8); J. Boon 4 (7); A. van der Heyden 5 (6); M. de Boer 5 (6); F. van der Molen 5 (6); H. van Gijzen 4 (2); R. Idema 4 (2); J. Sterk 5 (2); J. Janzen 5 (0). (van een onzer redacteuren) WANNEER ZFC ooit sterker is ge weest dan zUn tegenstander, dan s dat gistermiddag het geval geweest in de beslissende wedstrijd tegen Oosterpar kers. Gelijktijdig moet men echter ook zeggen: wanneer ZFC er ooit in g slaagd is kansen te verknoeien, dan heeft het dat gistermiddag gedaa"' Het was voor de Zaankantcrs om wan hopig van te worden! De eerste minuten was Oosterparkeis sterker en toen heeft het ook zijn ove - winning tot stand gebacht Er was nog maar acht minuten gespeeld of uit een vrije schop vloog de bal via het hoofd van midvoor Wolda over th iian- den van keeper Lust heen het doel in. Daarna was het vrijwel 8edaa" Oosterparkers. Toen immeis g g ZFC-machine zo'n hoog toerental pen dat er voor de Groningers vrijviel geen houden aan was. En Jn het laat ste kwartier van de eerste helft was het zelfs zo .dat ZFC bijzonder goed speelde en Oosterparkers het mes op de keel zette. Maar als steeds ontbrak de afwerking. Het zelfvertrouwenwerd daardoor zodanig ondermijnd datrnen er halverwege de tweede helft toe over ging het hele elftal onderste boven te gooien. Spil Kuijper belandde in da voorhoede, midvoor Van der Horst kwam in de achterhoede, linksbuiten De Graaf werd rechtsbuiten en rechts buiten Prijs ging linksbuiten spelen. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Het vele werk op de boerderijen zal er wel oorzaak, van zijn geweest, dat de belangstelling voor de bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen in zaai Beeldman zeer matig was. Er werden verslagen uitgebracht van de reisjes naar de „Flora" en naar Friesland, af gewisseld met zang van „De Zang vogels", declamatie en voordracht. De volgende bijeenkomst zal op 28 Juli worden gehouden. VASTE BENOEMING Onze oud-plaatsgenoot, de heer N. D. M. Dekker, dierenarts, is met ingang van 1 Juli 1953 in vaste dienst be noemd tot wetenschappelijk ambte naar le klasse bij de veterinaire dienst voor inwendige ziekten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De heer Dekker was tot heden tijdelijk in deze functie werkzaam. Van die technisch zo veel betere ZFC. ploeg bleef niet anders over dan een hvper-nerveuse samenscholing van elf spelers, die elkaar tot grote vreugde van de Oosterparkers zo voor de be. nen liepen, dat alles mislukte en groen- wit na afloop van de ene vreugdedans in de andere kon vervallen... Voor ZFC, dat nu voor de derde maal aan de poort van de eerste klasse heeft geklopt, een wel heel tragisch slotl In de raad der gemeente Zijpe, dle Dinsdagmiddag om kwart over twee bijeenkomt zal in behandeling komen een voorstel om aan de woningbouw, vereniging Zijpe te verzoeken een ter rein te kopen in het dorp Schager- brug waarop twee dubbele woning, wetwoningen zullen kunnen worden gebouwd. B. en W. schrijven in hun toelichting, dat de 12 woningen in 't Zand bijna gereed z(jn en de plannen voor de bouw van 6 woningen te Oude- sluis in vergevorderde staat verkeren. Zo nodig zouden dan in Oudesluis nog vier woningen kunnen worden ge bouwd. indien mogelijk genaard gaan- de met krotopruiming. Voorts komt ook een voorstel aan de orde om een stuk terrein aan te kopen in 't Zand, ultbreldlngsplan- ln verband met nen. de Zaterdagmorgen reed de heer H. Naber met een auto van de firma Hoebe uit Schagen op de rijksweg tussen Hippolytushoef en Den Oever toen hij in de verte een koe de weg zag oprennen. Reeds geruime tijd daarvoor begon de heer Naber te remmen. De koe was schijnbaar le vensmoede. want in plaats van de benen te nemen sprong het dier op een gegeven moment op de auto. De auto liep hierdoor aanzienlijke schade op, de koe moest deze euvel daad met het leven betalen. De heer Naber kwam met de schrik vrij. De post had wel enige vertraging, maar deze kon tot een minimum worden beperkt, daar de heer Jong uit Scha gen, die met zijn auto passeerde, na in Den Oever zijn vracht te hebben gelost, de post bezorgde in Haukes, Hippo, Wieringerwaard en Schagen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ZATERDAGMORGEN. Stavenisse rouwt. De kerkklok luidt over dit dorp des doods, dat nu op eigen begraafplaats zijn slachtoffers gaat begraven. De deur van de toren staat open. Met rustig-trage bewegingen trekt de klokkenluider het touw, terwijl hij de Voorstraat intuurt. Slechts enkele mensen zijn er te zien. De warme zomerwind doet het vele zand, dat hier nog ligt, hoog opstuiven, een vage herinnering aan die Februarinacht, toen het wit-schuimende water wild opspatte tegen toren en dijk. Hier en daar is een vlag halfstok gehesen, de winkels zijn gesloten en alle werk is stilgelegd Tien minuten lang manen de klokketonen Stavenisse tot inkeer. Dan zwijgt het bronzen instrument en de stilte neemt opnieuw bezit van het dorp.... slechts, want de kerkeraad komt bin nen en ds J. van Dijk uit St. Annaland betreedt de kansel. Het derde en het vijfde vers van de twee en veertigste psalm wordt als openingslied gezon gen, zwaar en slepend. Het rhythmisch zingen heeft hier nog geen ingang ge vonden: „O, mijn ziel wat buigt g'U neder waartoe zijt g'in mij ontrust?" Ds van Dijk leest het verhaal uit Lucas, van dè dode jongeling, die uit gedragen werd door de poort van Nain, waar hij door Christus tot het leven werd geroepen. ,En de Here, met in nerlijke ontferming bewogen zijnde, zeide: Ween niet!" In de predikatie wijst ds Van Dijk op de ernst van de ramp. ,Het zijn de zonden van ons volk, waarvoor' de straffende hand Gods over ons is ge komen". Maar er is ook 'n troost, want Christus zegt „Ween niet" tot de rouw- dragenden want hij is de overwinnaar over de dood. En ds Van Dijk besluit: „Hij alleen kan troost geven tot in alle eeuwigheid. Amen". Hier en daar wordt geschreid in het kerkgebouw, zowel door mannen als door vrouwen, ieder stil voor zich uit. De Stavenissers dragen hun leed waar dig en met berusting en daardoor is deze sobere dienst indrukwekkend Inmiddels is het middag geworden. In een lange stoet gaan de ontroerde STIL IS HET EEN UUR LATER ook in de Hervormde kerk, waar de her denkingsdienst begint. Het orgel zwijgt nog. Dat herinnert aan eertijds, toen op Goede Vrijdag en Stille Zaterdag de orgels gesloten bleven, omdat de kerk dagen van diepe rouw meemaak te. Vijf maanden geleden dreven in dit godshuis de banken rond en bleef een bijbel hangen in een lichtkroon. De plankenvloer is nu weer helder wit en alles ziet er weer ordel'ik en verzorgd uit. Rustig neemt ieder zijn plaats in: de bevolking, grotendeels in het zwart ge kleed, en de genodigden: minister Beel, die namens de regering zijn medeleven komt betuigen, Gedeputeerde C. Phi- lipse namens het provinciaal bestuur, voorts justitie- en politieautoriteiten, burgemeesters van adopterende ge meenten en van gemeenten uit de om geving. Stampvol wordt het kerkge bouw. Stoelen worden bijgezet, doch velen moeten met een staanplaats ge noegen nemen. Dan plotseling preludieert het orgel. De organist medideert op zijn instru ment met zachte registers, korte tijd 27. '1'oen het vierde elftal van De Biggers na dat oefenpartijtje tenslotte het veld verliet, was het totaal ontred derd. Vooral de doelverdcdiger, een zekere Stein Stuiter was er slecht aan toe. Hinkend en vreemd met zijn ogen rollend zocht hij de kleedkamer op. Hij had 42 doelpunten moeten doorla ten, waarvan Jackie Brown er 38 voor zijn rekening had genomen. Het zege vierende elftal stond op hel punt Jac kie op de schouders te hijsen, maar de jongens kregen daar de kans niet toe omdat meneer Bikkebakker als een wl- loc°motie* °P volle stoom, het terrein kwam opstormen, om Jackie zyn gelukwensen aan te bieden. „Jac kie, riep hij met een van aandoening °\erf?aan£f,, stem. „deze demonstratie Ik hÓh o va!? .m'n leven vergeten. 5 r mir. aanschouwd. Acht- f goaltles en de een nog zui- k?» «Jan de,ander' Die laatste, Jac kie, wat een kogel! Wat een loeierd was dat. Weet je, hoe wij zo'n doelpunt technisch noemen? Een hete knoeperd! ik S ein ^te knaePerd. dat ver zeker ik je. Jackie wat zou je er van zeggen als we je Zondag eens in het eerste opstellen?" Jackie zag de opge- wonden meneer Bikkebakkef getroffen ker'" Hen h» i meneer Bikkebak- rl®P hlJ vol geestdrift uit. En toen tende hij naar Jimmy die op de tri wen6 Pannipf" Ttig aanschop- en- „Pappie!" riep hij al van verre d^nmertBhpfebakl:er zegt' d«VzSE Laten we rfin Ste mag meespelen, want HtI dan. gauw naar huis gaan wat trainen'? 11 We nodig same» n°g kerkgangers naar het kerkhof, waar 132 van de 158 slachtoffers een ge meenschappelijk graf hebben gekregen. Op kleine wit-geschilderde plankjes staan met zwarte drukletters de namen vermeld van allen, die men in dit dorp bij naam en toenaam kende. In het midden is één graf nog open. Daar wordt nu een der slachtoffers, symbo lisch voor de anderen, ter aarde be steld. Het is een meisje, dat hier wordt begraven, Johanna Hage, die met haar broertjes en haar ouders in de ramp nacht omkwam. Burgemeester L. A. Verburg spreekt een korte rede uit, waarin hij dank brengt aan diegenen, die deze her begrafenis hebben verzorgd. Dan is het droeve ogenblik aangebroken. De po litiemannen salueren stram en men ontbloot het hoofd. Zacht daalt de kist in de gapende groeve.... Het is be klemmend stil in dit middaguur cn op deze begraafplaats. Honderden staren, de handen krampachtig gevouwen, naar de kist. die in de aarde verdwijnt en ieder beleeft opnieuw het schrijnende leed van de plotselinge scheiding. „De Here heeft gegeven, de Here heeft ge nomen, de naam des Heren zij ge loofd!" Het is de burgemeester, die deze woorden van Job uitspreekt en daarmede de gespannen stilte ver breekt. Namens het gemeentebestuur legt de burgemeester een krans. Minister Beel treedt naar voren. Op bewogen toon houdt ook hij een korte toespraak, waarin hij namens de rege ring de nabestaanden oprecht mede leven betuigt: „Veel is geleden in die rampnacht, maar ook onnoemelijk veel gebeden. God kastijdt, maar heeft ook lief. Met het kruis geeft Hij krachtom het te dragen". Daarop legt hij een grote krans namens de regering aan de groeve. Sterkend cn troostend zijn ook de woorden, die gedeputeerde C. Philipse spreekt. Hij wijst de inwoners van Sta venisse op de toekomst, die hun ge biedt verder te gaan, een toekomst, waarin ook het dorp opgebouwd moet worden. Burgemeester Wytema spreekt NADAT ds Van Royen gesproken heeft namens mevrouw van Reyen— v. d. Lek de Clercque, de ambachts- vrouwe van Stavenisse, wordt het woord gevoerd door de burgemeester van Alkmaar, mr dr H. J. Wytema. Hij, doet dit namens alle adopterende ge-' meenten uit Noord-Holland. „Onze adoptie verplicht ons tot mede-lijden, in de letterlijke zin van het woord", zegt mr Wytema. „Wij willen deze zware gang met U inedegaan". De bur gemeester besluit met het prachtige vers uit het Wilhelmus: ,Soo het den wil des Heeren, op die tijd was ghe- weest, Had ick gheern willen keeren, van U dit swaer tempeest". Tenslotte spreekt de arbeiders R. de Blaaij van de C.N.A. te Sluiskil na mens zijn collega's worden ter nage dachtenis van de arbeider A. Hage, die te Sluiskil werkte, waarna namens de nabestaanden de heer A. van 't Veer ontroerd dankte voor alles, wat gedaan was om de geliefde doden een rust plaats in eigen gemeente te geven. Ds G. Enkelaar, emeritus-predil ant van Stavenisse, sloot de sobere plechtig heid met gebed. WARMENHUIZEN, 4 Juli. 21.800 kg aardappelen: gewone Schotten 13.10—14,20, grove 12,80—13, drielingen 10.5011.70, Doré 14.80—18.20 en Eigenheimers 9,70— 10,80. MEDEMBLIK. 3 Juli. Aardappelen: grove Muizen 13,80—14.30, grote Muizen 13,40—14.70, drielingen idem 9,60—11."O- kleine idem 4,30—6. rode idem 15,30— 17.10 en grote Saskia 13,50; bloemkool: AI 29 en AII 23.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2