Meer invloed van het Westen in Centraal Europa Mukarto faalde Duits-Oostenrijkse expeditie op top Nanga Parbat [8120 m.] Westelijke „Grote Drie" naar Londen inplaats van Bermuda? Rhee blijft nog koppig Voldoening in Vietnam en Laos over Franse verklaring Oceaanreis eindigt op strand Voorwaarde neutralisering van Duitsland Zege van Gerrit Voorting Verwijt VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN Koude oorlog wordt weer feller Bus met voetballers door trein gegrepen Dinsdag 7 Juli 1953 78e Jaargang No. 1182 Een nieuw plan van Moskou? Crisis duurt al 5 weken Weg met de M.S.A. Advies van de heer Taft... NEDERLANDSE DAG IN DE TOUR Nieuwe overwinning in de Himalaya De berg eiste reeds vele levens De besprekingen in Washington WEERBERICHT In Frankrijk Sprekende wassen beelden Nauwevrijwillige band met Frankrijk Een STANDBEELD voor senator McCarthg „EENZAAM AVONTUUR" Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 H°l'^ ^L IN KOREA DE „HETE" oorlog nog steeds voortduurt, komt de „koude oorlog in Duitsland weer meer en meer op het eerste plan te 9,aa"- Het i9 wel zeker, dat de komende gesprekken van de Westelijke Drie in Washington en op de Bermuda's of in Londen aan de nieuwe ontwikkeling in Duitsland grote aandacht zullen besteden. De Westduitse Bondsdag is met vacantie mede ter voorbereiding van de algemene verkiezingen, waarvan de uitslag niet alleen voor de Bonds republiek zelf, doch voor de gehele Westeuropese politieke ontwikke- ling van groot belang zal zijn. In dit verband kan men er veilig van op aan, dat Moskou ook meer dan ooit het oog op de situatie in Duitsland gericht houdt. Volgens welingelichte kringen in West-Berlijn, die hun nieuws ont vingen van leden van de Oostduitse Liberale Partij, zou de Sovjet-Unie bereid zijn de Westelijken grotere invloed te geven in uitgestrekte ge bieden van Centraal-Europa in ruil voor „neutralisering van Duitsland". In Moskou zou een proefplan zijn opgesteld, volgens hetwelk de Russen hun bijzondere positie in Oostenrijk en Tsjechnslowakije zouden willen laten varen om tot een overeenkomst tussen de Grote Vier of Vijf te kunnen komen over een neutraal Duitsland. Het plan zou de Weste lijken via de gewone diplomatieke kanalen worden voorgesteld. Eén der voorwaarden zou zijn, dat de Westelijke Grote Drie afzien van enige voor-conferentie. Mukarto, die van de Indonesische president Sukarno opdracht had ont vangen om een nationaal zakenkabi net te vormen, is er niet in geslaagd een nieuwe regering samen te stellen. Gisteravond gaf hg zijn mandaat aan Sukarno terug. Hg faalde op het laatste ogenblik ln het bereiken van ore reen stemming met de Masjumi over de samenstel ling van het kabinet en de keuze van ministers. Sukarno deelde de pers mede, dat hij een diepgaande studie van de situatie zal maken en hoopt spoedig een of meer nieuwe forma teurs te kunnen aanwijzen. De vierde kabinetscrisis in Indo nesië had gisteren 34 dagen geduurd. Achtereenvolgens faalden Rum, Man- gunsarkoro en Mukarto in het samen stellen van een nationaal kabinet met voldoende steun in het parlement. Thans is Mukarto ook niet geslaagd in het vormen van een zakenkabinet. Senator Taft heeft medegedeeld, dat hij Harold Stassen, de directeur van het bureau voor wederzijdse beveili ging (MSA) heeft aangeraden, bij de volgende Congreszitting een plan tot liquidatie van het program voor we derzijdse bijstand in te dienen. Taft zeide niet te geloven, dat de Congres zitting van 1954 zou willen stemmen voor voortzetting zelfs van militaire bijstand, behalve dan voor het vol tooien van reeds overeengekomen le veranties. Zoals bekend heeft de Senaat vori ge week gestemd voor beëindiging van economische en militaire leveran ties respectievelijk in 1956 en 1957. WI "TBERLIJNSE politici zeiden naar aanleiding van dit bericht, dat zij hopen, dat het Westen niet naar een dergelijk Sovjetvoorstel zul len luisteren, omdat de ontwikkeling in West-Duitsland thans te zeer in Westelijke richting is gegaan, dat een plotselinge „neutralisering" nog mo gelijk is. In regeringskringen te Washington wordt overwogen in Oost-Duitsland een „psychologisch offensief" te ope nen tegen de Sovjet-Unie met het doel het Kremlin in verlegenheid te bren gen en bondskanselier Adenauer te helpen bij de a.s. verkiezingen. Vol gens de „New York Times" is aan de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland verzocht aanbevelingen te doen voor een dergelijk offensief. De Amerikaan se regering zou die aanbevelingen willen voorleggen aan de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie, die Vrijdag in Washington bij een komen. Het idee zou zijn grote voorraden overtollige boter, vlees, tarwe, e.d. uit de V.S. naar Oost- Duitsland te zenden met het oog op de daar heersende grote voedsel schaarste. De Oostduitse regering heeft intus sen bepaald, dat de boeren dit jaar in plaats van 700.000 ton, 400.000 ton groente en fruit behoeven te leveren. De boeren kunnen, na voldoen van de leveringsplicht, de rest vrij verko pen. Ook Franse diplomatieke kringen noemen als voornaamste oorzaak van de ommekeer in de Hongaarse politiek een „acute economische crisis". Het Zweedse liberale blad „Expressen" schreef gisteren, dat de Hongaarse ar beiders op het laagst mogelijke be- staansniveau leven. Als brood te koop is, kost het per kg 1.20. Een kg aard appelen kost 1.80, een kg kaas 15, een kg boter 21,50 en een ei ko-t per stuk bijna 1.50. De gemiddelde Hongaarse arbeider verdient per week 57. Het is aan geen twijfel onderhe vig, dat de veranderingen in Honga rije zijn geschied op last van Moskou. VIVIEN LEIGH BESTOLEN Uit het landhuis van de actrice Vi- vien Leigh zijn Zondagavond juwelen ter waarde van 70.000 gulden en een aantal kledingstukken van bont gesto len. AFGUNSTIG keken de Fransen, Belgen, Italianen, Zwitsers en Spanjaarden naar de Nederlandse volgers in de Tour de France, die gistermiddag te Dieppe een rondedans uitvoerden. Die afgunst was begrijpelijk, want die vreug de in het Nederlandse kamp werd veroorzaakt door het feit, dat onze equipe andermaal haar stempel op de etappe had ge drukt. Het was gisteren al Ne derland wat de klok sloeg. Gerrit Voorting behaalde een fraaie etap pezege, door in de eindsprint de Fransen Mirando, Lauredi en Audaire te kloppen. Dank zij het feit dat dit viertal de vierde etappe beëindigde met een voor sprong van vijf minuten steeg Voorting naar de twaalfde plaats in het algemeen klassement. Vier Nederlanders dus in de voorste gelederen, want Wagtmans, Roks en Van Est behielden resp. hun 2e, 4e en 6e plaats. Nolten reed zich gisteren voor de eerste maal in de prijzen, door beslag te leg gen op de zesde plaats. Een goed resultaat, temeer als men weet dat hij zich voor de bergetappes moet sparen. Bovendien klasseer de Wim van Est zich als elfde, hetgeen met de overwinning van Voorting en de zesde plaats van Nolten voldoende was om de Ne derlandse ploeg voor de derde maal de eerste plaats te bezor gen in het dagklassement. Alle overige Nederlanders kwamen gisteren in het grote peloton aan de finish. (Voor het verslag zie men pag. 3) Een OostenrijksDuitse expeditie heeft de top van de 8120 meter hoge Nanga Narbat in bet Westen van de Himalaya bereikt, aldus is gisteren in Karatsji vernomen. Een Oostenrijker, Hermann Buhl, zette vier Juli het eerst voet op de 'top van deze berg, op drie na de hoogste ter wereld. Buhl komt uit Tirol. De leider van de groep klimmers was de 52-jarige Oostenrijker Peter Y Aschenbrenner, veteraan van twee vo rige expedities. HU overleefde in 1934 met een andere blanke een sneeuw storm, waardoor negen man om het leven kwamen. Men was toen slechts veertig meter van de top verwijderd. De huidige expeditie werd door slecht weer gehinderd. Men bracht hul de aan de moed en het uithoudings vermogen van de (inheemse) Hunza- dragers. De Naga Parbat staat bekend als de .Duitse berg', daar vooral Duitsers ge tracht hebben de top te bereiken. De eerste, die een poging ondernam, was de Brit Mummery, die in 1895 door een lawine werd bedolven. Bij een Duitse expeditie in 1937 kwamen alle leden door een lawine om. Er zijn in totaal zes expedities mislukt. van NA EEN VERGADERING het Britse kabinet deed gisteren te Londen het gerucht de ronde, dat met het oog op de gezond heidstoestand van Churchill de markies van Salisbury Dulles en Bidault zal voorstellen om de conferentie van de „Grote Drie te Londen in plaats van op de Ber muda-eilanden te houden. De Britse minister van Financiën Butler heeft gisteren in antwoord op «en,vra.?ft in het Lagerhuis medegedeeld, dat nu Verwachting tot hedenavond. AANVANKELIJK OPKLARINGEN Aanvankelijk opklaringen, maar later op i'e dag weer toenemende bewolking met op de mee^® plaatsen lichte regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Wes en Zuidwest. Iets hogere tempe raturen. WOENSDAG; Zon op 4.30, onder 21.00. Maan op 128, onder 19.21. een voorstel om de uitgestelde confe rentie van de „Grote Drie" te Londen te houden, „verstandig" vond. Maar men moet, aldus de minister, in deze kwestie niet overijld te werk gaan. Het voorstel was gedaan door het socia listische lagerhuislid Lewis. Butler trad op als plaatsvervanger van eerste- minister Churchill. Generaal Sir Brian Robertson, de voormalige Britse opperbevelhebber in het Midden-Oosten, zal de markies van Salisbury, de waarnemende Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, deze week naar Washington vergezellen. Verder zullen deskundigen op het ge bied van Duitse aangelegenheden en die van het Verre Oosten naar Washington gaan. Het feit, dat generaal Robertson van de Britse delegatie deel uit maakt, be tekent. aldus Reuter, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Drie" van gedachten zullen wisselen over het Brits-Egyptische geschil over de Suez-kanaalzone. Volgens gezagheb bende zijde te Londen wil dit nog met zeggen, dat Engeland nieuwe voorstel len ter regeling van het conflict zal doen. De Oostenrijkse ambassadeur te Lon den heeft een onderhoud gehad met lord Salisbury. Zoals bekend zal te Washington ook worden gesproken over de kwestie van het Oostenrijkse staats verdrag. Generaal William Tunner is aan gewezen tot opvolger van generaal Lauris Norstad als opperjevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in Europa. Een foto van de Vickers-Super- marine ,£wift" op het vliegveld bij Londen met de testpiloot Mike Lithgow, die met zijn toe' stel het record LondenParijs verbeterde. De straaljager deetl over deze afstand 19 minuten en 18 seconden Dezer dagen is in tegenwoordigheid van generaal Chouteau ,de weduwe van maarschalk Leclerc en tal van voor aanstaande figuren in l'Aigle (Ome) „de sprekende galerij van de strijd om Normandië" geopena. Dit is een soort wassenbeelden-kabinet van de strijd om Normandië, waarbij generaal De Gaul- le, Maurice Schumann, Pierre Bourdan, Jean Oberle, Jean Marin allen in aan wezig zijn. Ook ziet men er Churchill, Roosevelt, Stalin, Hitier, Rommel enz. Wat echter het merkwaardige van deze verzameling is, is het feit dat op een moment ieder begint te spreken op de hem eigen wijze: generaal De Gaulle houdt op zijn korte afgebroken wijze het appèl van 18 Juni, Pierre Bourdan spreekt met Jean Oberle en de dictatoren brallen tot de opgezweep te menigte. Churchill en Roosevelt spreken ernstig tot het Franse volk en tenslotte hoort men de stem van maar schalk Leclerc, de bevrijder van Parijs. Te Florence is op 76-jarige leer tijd de bekende Italiaanse bariton Titta Ruffo gestorven. Gerrit Voorting De Zuidkoreaanse president, Syng- man Rhee, is, zo werd gisteren ver klaard, nog altijd geheel en al tegen een wapenstilstand. De president zou, er op vertrouwend dat de Amerikanen hem wel zullen redden als dat nodig mocht zijn, nog altijd zijn soldaten be vel willen geven naar het Noorden op te rukken. Wat het redden aangaat, in alle ge zaghebbende militaire kringen te Tokio is men van oordeel, dat hij stellig ge red zal moeten worden in geval van een opmars naar het Noorden. Medewerkers van Rhee zeiden, dat Zuid-Korea mis schien wel een paar divisies zou verlie zen in het eerste stadium van de veld tocht. Volgens deze medewerkers zou den de strijdkrachten van de Ver. Na ties geen gelegenheid hebben om tijdig het land té verlaten. Deze strijdkrach ten zouden dan met de Zuidkoreanen meestrijden en ter zelfder tijd zou de publieke opinie in de Ver. Staten en de wereld zich ten gunste van de Zuidko reanen wijzigen, aldus deze medewer kers van de Zuidkoreaanse president De Vietnamese regering heeft gis teren een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Zijne Majes teit Bao Dai en de Vietnamese rege ring, na bestudering van de verkla ring van 3 Juli, van mening zijn, dat deze verklaring de wil van Frankrijk vertolkt om de verlangens van het Vietnamese volk ten volle te bevre digen. „Vietnam zal de plechtige be lofte tot het verlenen van algehele onafhankelijkheid beantwoorden met een algehele mobilisatie van zijn krachten in een oorlog, die de zijne is geworden en voor een vrede, die zijn hoogste doel blijft. De onafhankelijkheid, die verwer- Aan de route van de pan-Amerikaan- se spoorweg, 4 kilometer van het plaatyje Trujillo in Peru, deed zich een ernstig ongeluk voor toen bij een spoor wegovergang een autobus werd gegre pen, door een trein, die uit de richting Ascope kwam In de bus bevond zich het voetbalelftal van de club „Juan Aurich" uit Lambatecano en een aan tal supporters. Twintig personen wer den b{j dit ongeval gedood, terwijl 16 personen verwendingen opliepen. Een autohandelaar te Baltimore (VS) heeft voor zijn huis een monument van bijna drie meter hoogte ter ere van Senator McCarthy laten oprichten Zaterdag, de dag der onafhankelijkheid, heeft hij het onthuld. Er komt een bas-reliëf op voor, de senator voorstel lend in gevecht met slangen. kei ijkt zal worden door de overdracht van alle bevoegdheden, die nog bij Frankrijk berusten, zal voor Vietnam een reden te meer zijn om vrijwillig de hechte banden met Frankrijk nau wer aan te halen. Door te besluiten zijn betrekkingen met Vietnam op nieuwe beginselen te baseren, be kroont Frankrijk de offers, die het zich tot dusver voor ons land en de vrije volken heeft getroost", aldus het communiqué. De premier van Laos, die op het ogenblik te Parijs vertoeft, heeft zijn grote voldoening uitgesproken over de jongste nota, die Frankrijk aan de verbonden staten van Indo-China heeft toegezonden. De premier heeft beslo ten onmiddellijk zijn voornaamste medewerkers naar Frankrijk te laten overkomen, opdat zonder uitstel met de Franse regering van gedachten kan worden gewisseld. Frankrijk beloofde in de nota her ziening van zijn betrekkingen met de verbonden staten in de richting van grotere zelfstandigheid. jjet is niet leuk wat het bestuur van de ANWB publiek heeft gezegd over het gedrag van Nederlanders, die op reis in het buitenland zijn. Zodra onze landgenoten de grens aan gene zijde gepasseerd zijn, zijn het altegader toffe jongens en toffe meisjes wat de klok slaat. Dat heeft de ANWB ons willen vertellen, uiteraard met de bedoeling, dat wij ons leven beteren, opdat het buitenland een gunstiger indruk van ons krijgt. De eerlijkheid gebiedt in de eerste plaats de vraag te stellen of het be stuur van de ANWB nu wel de juiste instantie is om de Nederlander de les te lezen. Wij geloven zelfs van niet. Bovendien mogen wij gerust vaststellen, dat de ons land bezoekende buiten landse toeristen ook lang niet altijd door een ingetogen gedrag uitmunten. Sommigen zullen wellicht opmerken, dat het vaderlands jolijt over de gren zen een gevolg is van het feit, dat de betrekkelijke goedkoopte van een ge- zelschapsreis het onbekende buitenland dichter bij Iedere Nederlander heeft gebracht, terwijl reizen vroeger een voorrecht van de hogere klassen was. Maar wie „vroeger" eens met zulk een reis van bevoorrechten is meegeweest, zal mét ons de indruk hebben gekre gen, dat ook die brave mensen weten mee te praten over vaderlandse „lol" indien dit afschuwelijke woord in dit verband geoorloofd is! Wat wilt Ge? Degene, die critisch weet te luisteren naar alles wat ons volk in feestzalen en via de radio als ontspanning wordt aangeboden, zal zich geenszins verbazen over de uitbundig heid, waarmee de buitenlandse bodem wordt betreden. Men wil het in zijn vacantie immers nog prettiger hebben dan thuis? Er moet vooral goed ge geten, goed gedronken en nog beter gefeest worden anders is die vacantie mislukt. De kern van deze kwestie zit dus veel dieper- Het Nederlandse volk is een verzameling handelsmensen, die voor weinig geld de beste waar willen hebben. Dat is een goede, zij het iet wat burgerlyke eigenschap. Ge moet eens vragen aan iemand, die op reis is geweest, hoe hü het heeft gehad. Tien tegen één, dat hij begint met op te merken, dat hij daar én daar zo „lekker" heeft gegeten. Maar zijn de buitenlanders in ons land zo anders? Wie gelegenheid heeft eenmaal per week vele toeristen gade te slaan zal hebben gemerkt, dat velen van hen de zonderlingste kledij hebben aangetrokken en dat zij zo luid praten, dat je jezelf nog maar nauwelijks kunt verstaan. Zegt het spreekwoord niet, dat bescheidenheid de mens siert, maar dat hij verder komt zonder deze eigen schap? De echte reiziger zal deze fouten niet maken. Hij gedraaf zich onopval lend. Maar wie kan vandaag de dag zichzelf tot zulk een „echte reiziger" opvoeden? Er is immers geen geld voor. Neen, in de vacantie wordt de tros losgesmeten en dan is het „van je hela, hola". Eenmaal per jaar. Daarna wacht het werk weer en de plicht. Zeker, de opvoeding tot wat meer allure moet bij de jeugd beginnen. Maar wie „liften" niet afkeurt, moet zich er niet over verwonderen, dat op de duur de brutaliteit geen grenzen meer kent. Hebben de brutalen niet de halve wereld? Het bestuur van de ANWB heeft naar onze mening een open deur in getrapt. Het kan zelf temidden van zijn leden een ontzaglijk stuk propa ganda voor de goede manier van rei zen voeren. Het is voorts de taak van de daarvoor aangewezen instanties om de inheemse „stijl" wat stijlvoller te maken. En men zal bij het begin moe ten beginnen. Hetgeen wil zeggen: thuis, in de eigen wereld. Maar zolang de mooie molens in ontsnanningsprogram- ma's nog lustig draaien, zolang om zouteloosheden wordt gegierd van het lachen, zolang hebben wij er een hard hoofd in. Hij. die zich in deze sfeer niet plezierig voelt, doet het best, een straatje om te lopen. En de ander zijn wijze van pret f71 maken van harte gunnen- T\E twee-en-dertigjarige Brit Colin Fox, die met zijn jacht van zeven meter lengte alleen de Atlantische Oceaan is overgestoken, heeft Zon dag zijn vaartuig bij Ocean City in de Ame rikaanse staat Maryland op het strand moeten zet ten. Het vaartuig dreef als gevolg van een wind stilte door de stromingen onder de wal naar de kust. Hiermee is misschien een eind gekomen aan een avontuur, dat ruim twee jaar geleden begon in een Zuidengelse ha ven. Fox namelijk ver trok toen samen met zijn vriend Clifford Broom: de mannen zouden sa men de reis van zeven duizend mül, ruim twaalfduizend kilometer, naar New York maken. Geen hunner had ook maar enige kennis van zeilen en navigatie. Over Frankrijk, Span- ie en Portugal bereikten de mannen Tanger in Noord-Afrika. Broom had er toen genoeg van Hij was vrijwel voortdu rend zeeziek geweest en verliet het jacht. Fox besloot daarop de reis alleen voort te zetten. Een jaar lang werkte hy in Casablanca om het geld voor de overtocht te verdienen. Toen begon hij aan de grote sprong. Gewapend met een paar goedkope boeken over navigatie, een chronome ter en enige kaarten koos hij zee. Zijn eerste doel waren de Canansche ei landen. vandaar trok hü naar de Bahama's. Hier bleef hü twee maanden. Eind Juni vertrok hfi in de richting New York. Hü heeft nog steeds hoop, dat hij over een paar dagen zal kunnen doorreizen naar New Ycfrk, uiteraard ook over zee. Daar wil hij het iarht ruilen voor een auto. waarmee hij een tocht door de Verenigde Staten wil maken.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1