Als een bliksemschicht flitste Voorting naar etappetriomf Zege resultaat van ploegwerk Drie Fransen verstarden Goddet klaagde zijn nood Achttiende Landbouwweek in Wageningen begonnen CASTELLA houdt Uw huid jong! DE STAND IN DE TOUR Voorting loste pijlsnel een belofte in Werkloosheid liep verder terug Twee Amerikanen in arrest De Pel is ziek! Salarisverhoging rijkspersoneel Pelle's commando ondernam raid op Dieppe Nu drievoudig keus Geniet van de heerlijke Bloemenzeep in Castella Rampgebied trok vele arbeiders aan Wegens overval op een taxi-chauffeur Het wereldkampioenschap motorrennen Waterschapsbestel in het middelpunt der deskundige belangstelling Zeer fraaie afweging van grote en kleine belangen Wetsontwerp ingediend DINSDAG 7 JULI 1913 (V an een speciale verslaggever) ZELFS DE NUCHTERSTE NEDERLANDER 10» er zijn hoofd bij verliezen Gemt Voort,ng heeft gisteren op verbluffende wijze de auccessenreeks .n de Ronde van Frankrijk voortgezet door in grootse atyl de vierde etappe van Rijssel naar Dieppe op zijn naam te brengen. Daarvoor moest h.j de Fransen Mirando, Lauredi en Audaire, die met hem vijf minuten voor het grote peloton te Dieppe finishten, uit de vielen rijden. Voort.ng, geladen door de tegenslag van Zondag, kon door die drie kransen niet worden verslagen. Mirando trok de sprint aan, waarvan Lauredi dacht te profiteren, maar nog voordat deze ver vaarlijke fransman op volle toeren was, had Voorting al gereageerd en ging met zeker een lengte voorsprong over de eindstreep. Met dit fraaie resultaat van Voorting was de koek voor de Nederlanders nog niet op. Jan Nolten klasseerde zich op de zesde plaats, Wim van Est werd elfde en alle overige Nederlanders eindigden ex aequo met een grote groep op de 13e plaats. Evenals in de eerste en de tweede etappe prijkt de naam van de Nederlandse ploeg ook nu weer op de ere-plaats in het dagklassement, zodat de mannen van Kees Pellenaars tevens hun posi tie in de algemene rangschikking verbeterden. In het individuele klas sement behielden Wagtmans, Roks en Van Est resp. hun 2e, 4e en (>e plaats en Gerrit Voorting rukte op naar de 12e positie. „JLS GAGNENT TOUT" riep Jacques Goddet uit, toen Gerikt Voorting met een brede lach als eerste over de streep gleed. Later zei hjj tegen Kees Pellenaars: „Laat voor ons Fransen ook nog wat over, want jullie mogen niet vergeten, dat jullie gasten zijn". Gaston Benac, de nestor van de Fran se sportjournalisten heeft de Neder landse équipe als „Le roi du Tour de France" uitgeroepen. Bjj alle vreugde in het Nederlandse kamp en de be wondering die alle buitenlanders open lijk voor de witte garde uitspreken, mogen w(j ons door deze successen niet laten verblinden. Wjj moeten met twee benen op de grond blijven en er rekening mee houden, dat als straks de Tourmalet. de Aspin, de Izoard en al die andere meedogenloze cols moe ten worden beklommen, tegenslagen niet zullen uitblijven. Intussen heeft de Nederlandse ploeg echter in het algemeen klassement reeds een voor sprong van dertien minuten en daar moet men toch niet licht over denken. Kees Pellenaars is geen dwaas. Hij zal zeker niet alle troeven in het be gin van deze monstercourse uitspre ien en dat blijkt ook wel uit zijn tac tiek door telkens andere Nederlan ders naar voren te sturen. IN DE VIERDE etappe is, voor het eerst in deze Tour, het gemiddel de iets gebleven onder dat, door de organisatoren berekend. Maar men kan ook niet in elke etappe zulke ra ces verwachten zoals de renners ons tot nu toe hebben voorgezet. Goddet vond de krachtsinspanning van Wagt mans in de tweede rit al buitensporig en zelfs onredelijk. „Hij had moeten bedenken dat we pas aan het begir van de Tour staan", vond de directeur» van 1'Equipe. Evenwel moet men niet denken dat er niets te beleven viel tussen Rijssel en Dieppe. Al heel gauw na de start liepen zes renners weg, Suykerbuyk. Paret. Koblet. Redolf'. Quentln én Hassenforder, bh wie zich later nog Langarlca en Walkowiak voegden. Z(j namen meer dan een hal ve minuut voorsprong en men maakte zich al klaar cm de tegenaanval van Robet, Bartall en Magni bil te wo nen, aangezien de super-crack Koblet Immers in het kongroepje zat toen achtereenvolgens Quentln en Walko wiak wegens lekke banden afvielen. Het tempo aan de kon daalde en bij Lens. $8 kilometer van de start, was de orde hersteld en de eerste scher mutseling geëindigd. Voor het tweede bedrijf zorgden drie Franse regionalen, t.w. Caput, Baffert en Desbats. 7,ij demarreerden ln de buurt van Lievin, zes kilometer verderop. Drie dappere mannen, geen van allen van de top-klasse. maar stugge volhouders die het initiatief van de aanval namen, omdat de grot» heren bltikbaar niet van plan waren ook maar iets harder aan te trappen dan strikt noodzakelijk was. Het trio liep dus uit, en h»t verschil werd ge leidelijk groter. Bjj Fienvlllers, 93 ki- Darrlgade door onophoudelijke demar rages het peloton uit elkaar getrok ken. Zjj gingen Bohet en Nolten voor bij en ruim 80 kilometer voor de finish was de positie als volgt: op kop Lau redi, Audaire, Mirando en Gerrit Voorting, op 3 min. ,5 sec. Quenne- hen, Darrlgade en Nolton en op 3 min. 55 sec. het grote peloton, uiteenge- rekt tot een lange sliert. Het parcours voerde nu over vrij geaccidenteerd terrein, maar het tempo bleef hoog, vooial aa.i de kop, waar de vier leiders, zonder pogingen te doen elkaar te lossen om beurten als gangmakers fungeerden. Quenne- hen kon het in het tweede groepje niet bijbenen en zakte af. Nol ten en Darrigade bleven bjj elkaar, maar ver loren terrein en ook het grote pelo ton kreeg meer achterstand op de vier jakkeraars aan de kop, alhoewel Bartali, Koblet en Schaer zich niet moer tot volgen bepaalden, maar lus tig hun partD meebliezen. Gezamen lijk arriveerden de drie Fransen er. de enige Nederlander op de strandboule- vard van Dieppe, waar Gerrit Voor ting op schitterende wijze de s- rint won. Vjjf minuten later gingen Darri gade en Nolten, die nog bijna door het peloton werden achterhaald, door de finish. Koblet won de spurt voor de zevende plaats vóór Magni en Robic. Enkele groten uit de Tour. Bar tali aan de kop, gevolgd door Robic, Magni, Astrua en Bobet. lometer van de start, was het gat meer dan acht en een halve minuut wijd. Zouden de grote mannen hun te rughoudendheid zover drijven, dat zij andermaal met vele minuten achter stand op een paar kleine luiden door de finish zouden moeten gaan? I OUISON BOBET en Austrua wens ten zich niet langer bjj de stand van zaken neer te leggen. Zij demar reerden scherp, samen met Thys Roks, Diot en Bernard Quennehen en terstond kreeg de tot dan toe saaie wedstrijd een heel ander karakter. Er werd in een geweldig tempo gereden, waardoor eerst Quennehen en wat later ook Roks en Diot moesten los sen. De vlucht van Bobet had een on middellijke reactie ontketend van Ko blet, Magni en Bartali'en het gehele peloton Joeg nu achter de kopgroep aan. De drie kleine luiden konden het niet houden. Bij Abbeville, 65 kilo meter van de finish, waren Bobet en Austrua hen tot op 2 minuten 40 sec. genaderd, terwijl net peloton toen al ruim 5 minuten achter lag en kort na de bevoorrading in laatstgenoemde plaats was het groepje al bijna inge lopen. Austrua viel terug in het pelo ton, waaruit Jan Nolton zich inmid dels los gereden had. Hij en Bobet re den enige tijd samen, achter het lei dend trio en met anderhalve minuut voorsprong op het jachtend peloton. Het volgend hoofdstuk begon bh Cambron met nog ongeveer 60 kilo meter voor de boeg. Baffet, Caput en Desbats werden ingelopen, en de arme Baffert kreeg meteen zo'n geweldige inzinking dat hij ver achter raakte. Intussen hadden eerst Lauredi en Audaire, vervolgens Mirando en daar na Gerrit Voorting, Quennehen en ADVFRTENTIE De nieuwste aanwinst van cj>®teU.a de onverpakte Bloemenzeep me zéér lage prijs van slechts 20 cent p stuk, brengt een frisse, schu mende zeep binnen ieders bereik De Bloemen zeep heeft een heerlijke lentegeur en U verkrijgbaar in vier zachte tint Er is thans Castella voor iedere vrouw, voor iedere huid en voor iedere beurs. Ook in de warmste zomerdagen, ook als het extra druk is en U haast tijd te kort komt, kunt U zich met Castella toch het genot verschaffen van een weldadige massage. U kunt immers kiezen uit drie soorten. Heeft Uw huid behoefte aan veel zacht, overvloedig schuim, neem dan Castella Spécial "(32 ct). Is Uw huid het meest gebaat bij de klassieke Castella Schoonheids- zeep - ook deze kost slechts 32 cent. Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken van deze heerlijke zeep voor slechts 50 cent. Profiteer nog heden van dit bijzondere aanbod! En wilt U voor een lage prijs toch het genot hebben van een echte merk- zecp, dan is er thans Castella Bloemen zeep voor U, met de geuren en tinten van lentebloemen, voor de zéér be scheiden prijs van.. 20 cent per stuk' (Advertentie, Ing. Med.J De uitslag van de vierde etappe van Rijssel naar Dieppe over 188 km luidt: 1 Gerrit Voorting (Ned.) 5.20.19, 2 Mi rando (Fr. Z.O.) z.t., 3 Lauredi (Fr.) z.t., 4 Audaire (Fr. W.) z.t., 5 Darrigade (Fr. W.) 5.25.21, 6 Nolten (Ned.) z.t., 7 Koblet (Zwits.) 5.25.28, 8 Magni z.t., 9 Ro bic (Fr. W.) z.t., 10 Van der Stockt z.t-, 11 Van Est (Ned.) z.t., 12 Schaer (Zwits.) z.t., 13 ex aequo een grote groep renners ln dezelfde t tjd als Koblet (5.25.28), bij wie alle overige Nederlan der: Jansen, Roks, Stevens, Suykerbuyk, Van Breenen, Wagtmans en Adrl Voor ting, voorts onder meer: de Italianen Austrua, Bartali en Grosso, de Belgen Close en Couvreur, Kirchen (Lux.), Ern- zer (Lux.) Bobet (Fr.), Deledda (Fr.). Het ploegenklassement van de vierde etapep luidt: 1 Nederland (Gerrit Voor ting, Nolten en Van Est) 18.10.08, 2 Frankrijk (Lauredi, Bobet en Deledda) 18.11.15, 3 Frankrijk West (Audaire. Ro bic en Chupin) 18.11.15, 4 Frankrijk Zd.- West 16.18.17, 5 ex aequo: Zwitserland 16.16-25, Italië z.t., België z.t., Frankrijk Noord-Oost Centraal z.t., Ile de France z.t., Luxemburg z.t., Spanje z.t., 12 Frank rijk Zuid-Oost 16.26.51. Selzormverkzaamhcden, alsmede een opleving in de schoenindustrie, de textielfabrieken en de metaalbewer king hebben geleid tot een verdere daling ln de werkloosheid in ons land. Deze lien in de afgelopen maand term: van 62.501 tot 56.202; ook het aantal MJYV-arbeiders verminderde en wel Van 17.314 tot 15.450. In vergelijking met het vorige jaar ligt de werkloosheid thans ruim 34.000 lager. Bijna de helft hiervan komt voor rekening van het herstel der watersnoodschade. Alleen in de provincie Drente Is een vrij aanzienlijke toeneming van de werkloosheid te boeken, als gevolg van het aflopen der productiecam pagne in de veenderijen. In de provin cie Noord-Holland beliep de daling van de werkloosheid ongeveer 1500 personen. Er zy'n thans nog 12.527 mannen zonder werk. Vrijdagavond is een Amsterdamse taxi-chauffeur in de Haarlemmermeer polder door twee passagiers, die een Amerikaanse uniform droegen, over vallen, van een portemonnaie met een bedrag van enkele guldens beroofd en vervolgens op de weg geworpen. De auto werd later licht beschadigd in een bosje aan de Schipholdijk nabij de Fokkerfabriek teruggevonden. In verband met deze overval heeft de Rijkspolitie te Amsterdam in de nacht van Zondag op Maandag twee Amerikaanse militairen gearresteerd, die met verlof in ons land vertoefden. Naar een derde man wordt nog ge zocht. Na de grote prijs van België luidt de stand in de strijd om het wereld kampioenschap voor motorrenners 1953: 125 cc: 1. Haas (Dld.) 14 pnt., 2. Sandfcrrd (GB) 8 pnt., 3. Ubbiali (It.) 6 pnt., 4/5 Copeta (It.) en Zinzani (It.) 3 pnt., 6/7 Jones (GB) en Veer (Ned.) 2 pnt., 8/9 Webster (GB) en S i m o n s (Ned.) 1 pnt. 250 cc: 1. Haas (Dld.) 14 pnt., 2. An- derson (GB) 8 pnt., 3/4 Wunsche (Dld.) en Anderson (GB) 6 pnt., 5. Armstrong (Ierl.) 4 pnt 350 cc: 1. Amm (Rhodesia) 18 pnt., 2. Lorenzetti (It.) 14 pnt.. 3/4 Kavanagh (Austr.) en Anderson (GB) 12 pnt., 5. Brett (GB) 9 pnt. 500 cc: 1/2 Amm (Rhodesia) en Arm strong (Ierl.) 14 pnt,. 3/4/5 Brett (GB) Duke (GB) en Milani (It.) 8 pnt. (Advertentie. Ing. Med.) NA DE VIERDE ETAPPE van Rijssel naar Dieppe ziet het algemeen klassement van de Ronde van Frankrijk er als volgt uit: 1. Schaer (Zw.) 22.53.53; 2. Wagtmans (Ned.) 22.54.53 op 1.02; 3. Renaud (Ile de France) 22.57.21 op 3.30; 4. Roks (Ned.) 22.57.46 op 3.55; 5. Meunier (Fr. N.O. Centr.) 22.58.34 op 4.43; 6. Van Est (Ned.) 22.59.17 op 5.26: 7. Close (Belg.) 22.59.30; 8. ex aequo Anzile (Fr. N.O. Centr.), Astrua (Italië) en Robic (Fr. West) in 22.59.51; 11. Ernzer (Lux.) 22.59.5612. Gerrit Voor ting (Ned.) 22.59.59; 13. Lauredi (Fr.) 23.01.3914. Impanis (Belg 23.01.56; 15. Serra (Sp.) 23.02.15; 16. Bauvin (Fr. N.O. Centr.) 23.02.44; 17. Hassen forder (Fr. N.O. Centr.) 23.03.03; 18. Rolland (Fr.) 23.03.10; 19. Gemi- niani (Fr.) 23.04.19; 20. Rosello (It.) 23.04.21; 25. Bobet (Fr.) 23.06.28; 16. ex aequo in dezelfde tijd als Bobet: Bartali (It.), Koblet (Zwits.) en Magni (It.); 50. Nolten (Ned.) 23.12.52; 52. Jansen (Ned.) 23.13.59; 55. Van Breenen (Ned.) 23.15.29; 66. Adri Voorting (Ned.) 23.19.45; 69. Suykerbuyk (Ned.) 23.23.15; 87. Stevens (Ned.) 23.33.26. HET ALGEMEEN ploegenklassement luidt: 1. Nederland 68.37.48; 2. Frankrijk Noord Oost Centraal 68.50.31; Frankrijk 68 52.39; 4. Ile de France 68.56.23; 5. Italië 68.59.12; 6. Frankrijk West 69.00.52; 7. België 69.02.25; 8. Zwitserland 69.04.43; 9. Luxemburg 69.17.39; 10. Frankrijk Zuid West 69.18.59; 11. Spanje 69.29.39; 12. Frankrijk Zuid Oost 69.41.00. (Van een speciale verslaggever) JfiNDAG verloor Gerrit Voorting verscheidene minuten, toen zeven kilometer voor het einde zijn band klapte op het moment dat hij een be langrijke voorsprong op een peloton had, uiaarin zich vrijwel alle matadors bevonden. Bij de aan komst te Rijssel stapte een grimmige Voorting van zijn fiets. „Jammer van die band, anders had ik gewonnen''' gromde hij tussen zijn tanden. Maar hij voegde daar aan toe: „Ik beloof je dat zij nog wat van me zullen zien". En hij heeft ivoord gehouden, reeds de volgende dag en op een wijze, die wij niet voor mogelijk hadden gehouden. In het Nederland se kwartier was men er namelijk van overtuigd dat Voorting een morele klap had gekregen. Waar schijnlijk juist daarom heeft de uitgeslapen Pelle naars Voorting tot activiteit geprikkeld. Hij had goed gezien. In één slag heeft Voorting zijn zelf vertrouwen weer hervonden. nE OVERWINNING van Voorting is voor een be langrijk deel ook te danken aan het werk van zijn ploeg genoten. Want alleen Nolten kon en mocht ontsnappen, de andere Nederlanders kre gen de opdracht: afstoppen voor het peloton, het tempo proberen te remmen en waakzaam zijn, dat geen an dere renners gelegenheid zouden krijgen weg te vluch ten. Dat consigne is er de oorzaak van geweest, dat Jefke Janssen het bijna met de Belg Van der Stockt aan de stok kreeg. Toen de Belg probeerde, nadat Voorting. Audaire, Lauredi en Miran do reeds lang waren ont snapt, te demarreren, stopte Janssen, trouw aan zijn op dracht. zo veel mogelijk, zo dat Van der Stockt geen hulp kreeg en woedend op onze landgenoot, zijn poging moest staken. Behalve Voor ting is Jan Nolten in deze rit opgevallen. Met slechts luttele seconden voorsprong geruime ijd had hij op 1V4 minuut vóór het peloton gelegen kwam hij met Darrigade binnen, de zesde plaats veroverend. Maar toch wel wat ontmoedigd dat hij niet meer winst had kun nen behalen. Woutje Wagtmans had ge durende de gehele rit scherp op Schaer, de rivaal voor de gele trui, gelet. Maar Schaer hield ook onze landgenoot in het oog. „Wacht maar", liet Wagtmans zich aan de finish ontvallen, „na de rust in Bordeaux, dan pak ik hem wel". Thijs Roks kreeg last van kramp in het rechter dijbeen. Daardoor kon hij met dat been niet voldoende kracht zetten en moest hij van elke aanval afzien. Henk Stevens, draaide heel wat beter dan in de derde etappe. Hij kon ditmaal uit stekend meekomen. Zijn angst is, dat hij om een of andere reden de Tour met kan uitrijden. Dat de ploeg in zijn geheel zovele succes sen boekt, dat de prijzen de Nederlanders in de schoot worden geworpen, ach, dat vindt hij prachtig, maar hij, Stevens, gaat gebukt onder de druk van zijn debuut. Hij denkt voortdurend aan hel volgend jaar, want hij wil ?aarne voor een nieuwe keuze in aanmerking komen Maar de Limburger heeft heej eoed begrepen, dat om dit doel te bereiken, hij thans de Tour moet uitrij den. [)E EERSTE DAG van de achttiende Nederlandse Landbouwweek, welke gistermiddag door mr J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, in „Janushoff" te Wageningen werd geopend, was de zgn. „Waterschapsdag". Verscheidene deskundigen spraken over Nederlands waterschapsbestel. Minister Algera zei in zijn openingswoord, dat de waterschappen, deze voor ons land typische corporaties, hun taak op uitstekende wijze hebben vervuld. De minister wenste de conclusie van de daartoe ingestelde commissie af te wachten, alvorens andere rege« lingen voor te bereiden. Wetgeving en bestuur mogen niet achterblijven hij de maatschappelijke ontwikkeling. DE discussieleider,- prof. ir F. Hellinga, stelde de actuele vraag in het mid delpunt „Is ons waterschapsbestel nog tegen alle eisen opgewassen?" Ir J. L. Klein, directeur-hoofdingeni eur van de Provinciale Waterstaat Zuid-Holland, bleek een voorstander van het waterschapsbestel, aangezien het „in normale zowel als in abnormale omstandigheden een buitengewoon fraaie afweging van particuliere, locale en algemene belangen" is. Ir Klein meende voorts, dat door het voortdurend toezicht van de provincie op de water schappen een sfeer van vertrouwdheid ontstaat, welke in tijden van nood van grote waarde is. Spreker achtte een flinke omvang der waterschappen nood zakelijk. Als voorbeeld van een om vangrijk en dus krachtig waterschap noemde hij o.m. Noordhollands Noor derkwartier. Spreker waarschuwde •tegen subsidiëring, daar men door deze financiële steun zo vaak tot gezagsin- menging komt. Er moeten wegen kun nen worden gevonden, waarbij het Rijk gelegenheid krijgt bepaalde kosten voor zijn rekening te nemen in casu verbe- teringskosten en de aanleg van 'afdam- mingswerken. Vijf deskundigen, onder wie dijkgra ven en directeuren van cultuur-techni sche diensten, gaven hun mening over het door de heer Klein besproken on derwerp en bleken zich in grote lijnen te kunnen verenigen met het oordeel van de inleider. Uf?' een thans bij de Tweede Ka mer ingediend wetsontwerp blijkt, dat de regering heeft beslo ten de financiële positie van het burgerlijk rijkspersoneel niet onbe langrijk te verbeteren. Het hier voor in 1953 benodigde bedrag ivordt in het wetsontwerp geraamd op f 23.600.000. In de huidige opbouw van de sala rissen der middelbare en hogere amb tenaren wil de regering de overbrug gingstoelage vervangen door een per centage van tien procent. De vei ho gingen zullen geschieden met terug werkende kracht, m.i.v. 1 Januari 1953. Bovendien zullen de lonen van de vaklieden in overheidsdienst met drie cent per uur worden verhoogd, die van de halfvaklieden met anderhalve oent en die van de ongeschoolde met een cent per uur. De loopt^d van de loonschalen voor deze groepen wordt Ingekort van vier tot zes jaar. Wim van Est stond glun derend aan de finish. In de ochtenduren, bij het vertrek van Rijssel, was Goddet op hem toegekomen. De „grote baas" van de Ronde van Frankrijk had hem toever trouwd, dat Van Est te Rijs sel de derde etappe zeker zou hebben gewonnen, ais onze landgenoot die lekke band niet 40 km voor de finish had gekregen. En met die mening was Van Est het volkomen eens. Hij voelde zich in perfecte conditie, al heeft hij af en toe last van oorsuizingen, waarschijnlijk een gevolg van zijn val in België, ruim een week gele den. Jos Suykerbuyck, Adri Voorting en Hein van Bree nen hadden hun werk in het peloton rustig gedaan. Zij kwamen in goede conditie binnen. Tenslotte nog enkele woor den over Pellenaars. Aan de start te Rijssel vertelde bij ons, dat hij zich niet goed voelde. Waarschijnlijk kou gevat, hetgeen geen vervron- dering behoeft te wekken, indien men bedenkt, dat de Pel zichzelf niet spaart, al tijd het eerste op is en het laatste naar bed gaat. En tij dens de wedstrijd zijn com mando's geeft van zijn post in de jeep. waar wind en re gen doorheen zwiepen. Dok ter Hans Tetzner uit Amster dam, de oud-internationaal voetballer, die ook de Tour volgt, heeft hem Maandag avond medisch verzorgd tv de hoop, dat de Nederland se ploegleider bij de start van de vijfde etavpe weer volkomen fit zal zijn. Minister Mansholt heeft gisteren in de Haagse Ridderzaal het congres van de Union internationale des mal- tres-boulangers", de internationale bakkersorganisatie, geopend.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3