Samenwerking met Australië op Nieuw-Guinea gestart Communisten bereid een bestand te tekenen De defensie pijnlijke kwestie Nadruk (nog) op economisch en sociaal gebied Overheidsbevoegdheden voor wederopbouw rampgebied Een nieuw onderzoek in de zaak-Evans HITTEGOLF in Pakistan eiste 600 a 1000 doden Salaris verhoging Mandaat V anHeuven Goedhart verlengd Buitenlandse Zaken corrigeert McCarthy Nederlandse ploeg onttroond SLECHT gietwerk geconstateerd Koninklijk bezoek aan de hoofdstad Ruim tweehonderd Mau-Mau's gedood „Siamese" tweeling in Siam geboren •Woensdag s juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No' "83 H.C. voor vluchtelingen Bibliotheken der VS Oosterse gasten op paleis Soestdijk Doorover en zonder Zuid-Korea? In het drooggevallen gebied werden ruim 900 woningen verwoest TWEEDE KAMER over Utrechts grenzen VN verantwoordelijk voor ontsnappingen Tour de France De nieuwe kruisers John Christie moet getuigen Balans van 12 dagen WEERBERICHT Noodweer in Zwitserland Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meet 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 JN CANBERRA OIFICIEEL medegedeeld, dat Australië binnen kort zal deelnemen aan het onderhouden van een geregelde lucht- verbinding tussen Lac in Australisch Nieuw-Guinea en Hollandia, de hoofdstad van Nederlands Nieuw-Guinea. Dit is het eerste resultaat van het onderhoud, dat thans plaats vindt tussen de Australische reger.n" en de Nederlandse ministers Luns en Kernkamp. De besprekingen hebben betrekking op de samenwerking tussen Nederland en Australië op het op een na grootste eiland van de wereld, dat Nieuw-Guinea is. Men wenst directer samenwerking op het gebied van de landbouw, de gezondheidszorg en in het algemeen op sociaal terrein. Australië zou zeer waarschijnlijk in verband met de uitermate be langrijke strategische positie van Nieuw-Guinea (mcn denke siec|lts aan de tweede wereldoorlog) verder willen gaan en ook op defensief gebied ten aanzien van dit eiland tot samenwerking wensen te komen. Edoch. ONZE CORRESPONDENT in Sydney meldt ons, dat het bezoek van de twee Nederlandse ministers in de Australi sche pers in hoofdartikelen en berich ten uitvoerig wordt besproken. Dit is begrijpelijk, omdat de onzekere positie van Nederlands Nieuw-Guinea sinds het eind van de oorlog Australië steeds een doorn in het oog is geweest. Nieuw- Guinea is voor Australië als het ware wat eens de waterlinie voor Holland en de Maginot-linie voor Frankrijk be tekende, met andere woorden de be langrijkste defensielinie, waarom de gehele bescherming van dit land tegen mogelijke aggressie draait. Nieuw- Guinea ligt als een beschermende pa- rppluie boven Australië's Noordoost kust. Nu Nederland definitief heeft be kend gemaakt, dat aan zijn souvereini- teit over de Westelijke helft van Nieuw-Guinea niet te tornen valt, is het ook niet meer dan noodzakelijk, dat de beide staten, die voor dit eiland en zijn bevolking verantwoordelijk zijn. samenwerken voor de ontwikkeling van dit nog grotendeels onontsloten gebied. Beide partijen hebben de ander het nodige te bieden. Australië heeft, zoals minister Luns onmiddellijk na zijn aan komst in' Sydney opmerkte, meer aan de ontwikkeling van zijn helft gedaan dan Nederland dit tot heden kon doen. Nederland daarentegen beschikt over de nodige kennis met betrekking tot de ontwikkeling van afhankelijke ge bieden, dank zij drie eeuwen van min of meer succesvol koloniaal beleid, welke Australië als jonge natie na tuurlijk niet bezitten kan. Zodoende kunnen Nederland en Australië als De Economische en Sociale Raad van de Ver. Naties heeft gisteren te Genève met zestien stemmen vóór en twee tegen een resolutie aangnomen, waarin wordt aanbevolen het mandaat van de Nederlander mr G. J. van Heuven Goedhart. Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, met vijf jaar te verlengen. Het mandaat van n>r Heuven Goedhart loopt in December van dit jaar af. Tegen de resolutie stemden Polen en de Sovjet-Unie. De resolutie zal op de komende algemene vergadering van de Ver. Naties ter goedkeuring worden in gediend. Naar verluidt, heeft het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za een lijst van ongeveer 50 verboden boeken gestuurd aan 189 Amerikaa bibliotheken in het buitenland j opdrach' alle werken, die verwijderd z{jn en niet op de Ujst voorkomen, te rug te plaatsen. Op deze wijze zullen van de 300 boe ken, die als gevolg van de door McCarthy gevoerde campagne jver Verwijderd, ongeveer 250 weer ter schikking komen. ideale partners in de verdere ontwik keling van dit enorme gebied be schouwd worden. Voorlopig zal, althans volgens de uitlatingen van Nederlandse en Austra lische zijde, de samenwerking beperkt blijven tot technische zaken, zoals de ontwikkeling van land en volk. Tot nu toe heeft het wel volkomen ontbroken aan de meest eenvoudige uitwisseling van ervaringen. Hierin zal hopelijk na de besprekingen in Canberra defini tief een einde komen en zullen Neder landse en Australische bestuursambte naren niet alleen van eikaars ervarin gen kunnen profiteren, doch zal men in verschillend opzicht van een werke lijke samenwerking kunnen gaan spre ken. Een uniform wegennet en een be hoorlijke verbinding te water en door de lucht tussen de beide helften zal een werkelijke samenwerking in de ontwikkeling van het land eerst recht mogelijk maken. De oorspronkelijke inwoners van de beide helften van het eiland behoren wat ras en traditie betreft tot één be volkingsgroep. Zodoende kan ook wat betreft de emancipatie van dit volk één lijn worden getrokken, wanneer het tot een nauwe samenwerking tus sen Nederland en Australië komt. Ook op economisch gebied kan een nauwe samenwerking rijke vruchten afwerpen. Nieuw-Guinea biedt nogon- gekende mogelijkheden op het gebied van bosbouw, mijnbouw en tropische landbouw. Tot nu toe gingen Neder land en Australië ieder hun eigen gang bij het onderzoeken en aanboren van deze rijke natuurlijke bronnen. Teza men kan men natuurlijk veel intensie ver en ook veel goedkoper deze moge lijkheden onderzoeken en voorberei den. De defensie van deze gebieden is, echter steeds het pijnlijke punt ge weest. Tot nu toe zorgt Nederland uit sluitend voor de verdediging van de Westelijke helft van het eiland en Australië voor de defensie van het Oostelijk deel. Niets zou natuurlijker zijn dan dat Nederland en Australië tezamen dit ene eiland zouden be schermen, doch hiertegen zijn van In donesische zijde zoveel bezwaren ge maakt, dat van Nederlandse zijde de mogelijkheid van een militair of zelfs maar een politioneel verdrag herhaal delijk en hardgrondig zijn ontkend. Dit doet, ook volgens de Australische pers, nogal gewrongen aan. Wanneer de landen van West-Europa zioh in de NAVO kunnen verbinden en zelfs over een Europees leger kunnen spreken, dan doet het vreemd aan, dat om de gevoelens van Indonesië te sparen, de twee voor één eiland verantwoordelij ke naties geen defensieverdrag zouden mogen sluiten. Voorlopig wil men het echter bij technische samenwerking en bijstand laten en hiermede is reeds een gewel dige stap in de goede richting gedaan. Het zal uiterst belangwekkend zijn te volgen, hoe de Nederlandse en Austra lische samenwerking op Nieuw-Guinea zich in het belang zowel van beide na ties als van de autochtone bevolking ontwikkelen gaat. Gistermorgen ontvingen H.M. de Koningin en prins Bernhard op Soestdijk de vice-premier van India, Sir Radhanprishaman en diens echtgenote. Op onze foto v.l.n.r. de echtgenote van de vice-premier, de ambassadeur van India, de hoge gast zelf, de Prins en de Koningin. DE NOORDELIJKE ONDERHANDELAARS te Panmoendjon heb ben vanmorgen aan de VN-opperbevelhebber, generaal Mark Clark, een brief overhandigd, waarin zij erin toestemmen een bestandsovereen- komst te tekenen, zonder deelneming van Zuid-Korea. Dit was het ant woord op een brief, die generaal Clark de Noordelijken op 29 Juni j.1. had doen toekomen. De Chinese en Noordkoreaansc bevelhebbers stem den in met besprekingen van de bestandsdelegatics op een geschikt tijd stip. Het opperbevel wordt verzocht, doeltreffende maatregelen te nemen ter beveiliging van een bestand, terwijl de Verenigde Naties te allen tijde verantwoordelijk blijven voor de aanhouding van alle ont snapte Zuidkoreaanse gevangenen, aldus de brief. DE TWEEDE KAMER heeft gis- teren in behandeling genomen het wetsontwerp, houdende rege len met betrekking tot de weder opbouw van het watersnoodgebied. Het ontwerp, dat de overheid een aantal bevoegdheden verschaft, welke voor een verantwoorde we deropbouw noodzakelijk zijn, werd z.h.s. aangenomen. De heren Bommer (PvdA en Van den Heuvel (A.R.)" pleitten voor krot- opruimin'g In de getroffen gebieden. De heer Van Vliet (KVP) was het eens met de minister dat het aantal noodverblijven tot een minimum moet worden beperkt, daar men geneigd is ze te laten staan, als ze er eenmaal Sn De heer Gortzak (CPN) wilde o.m. uit de gelden van het Raitinen- fonds niet-kapitaalkrachtige krotbe- zitters in staat stellen steun te ont vangen bij de bouw van een woning. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer W'tte zei in zijn antwoord, dat het beleid der gemeentebesturen met betrekking tot de opruiming van krotten nog al ver schild is, "doch geleidelijk zal men cr wel toe komen één lijn trekken. Met betrekking tot het wetsontwerp wordt als onderhavige waarde van m HF.VWE HITTEGOLF m gedeeld. In berichten van de plaatselijke p doden gesproken. inwoners, zijn volgens de politie In Pesjawar zelf. een stad van iektm huizen zijn 500 personen 111 personen bezweken. In de distric sz Zy-n tot fabelachtige met een zonnesteek opgenomen. e, i Dinsdag hebben eindelijk hoogte gestegen. In de nacht van Maandag op K moessonregens verkoeling gebrac it. het krot genomen de waarde voor de beschadiging. Het probleem der noodverblijven beJ sprekende zei de minister, dat in het drooggevallen gebied het aantal ver nietigde woningen geringer is dan aanvankelijk was geschat. Voor Zuid- Holland had men geschat 2080, vernie tigd zijn 430 woningen. In Noord- Brabant waren de cijfers resp. 400 en 259, in Zeeland resp. 530 en 239. In totaal zijn dus ruim 900 woningen verwoest. De minister verklaarde zich tegen de bouw van noodwoningen. Hjj zou niet ter wille van een half jaa.- eer der de mensen onder te kunnen bren gen het woningpeil willen verlagen. Het aantal noodverblijven Is nader verhoogd van 250 tot 300. Ten dele zijn de 700 door het buitenland aan geboden woningen reeds in ons land. In April zullen ze alle bewoond kun nen zijn. Er wordt een aanta' gere serveerd, zodat zodra Schouwen en Duiveland zijn drooggevallen, aldaar deze woningen opgebouwd kunnen worden. Dit kan zeer snel geschieden. De minister meende, dat men zich bij de krotopruiming moet beperken tot het absoluut nodige. Een alge mene aanpak van de krotopruiming in de getroffen gebieden moet verder worden gestimuleerd. Men moet niet verder gaan dan de urgente gevallen. O.m. sprak de minister als ziin me ning uit, dat de noodwoningen zo spoedig als het mogelijk is van de hand moeten worden gedaan omdat anders de kans bestaat dat ze perma nent jn (rebruik wordon genomen Het wetsontwerp werd z-h.s. aan genomen. Voorts heeft minister Beel gister middag met kracht in de Tweede Ka mer het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van de gemeente Utrecht verdedird. De re<mring acht te" een verder uitstel niet langer ver antwoord. aldus de minister, Utrecht beeft al veel te lang moeten wachten Zowel de b"er Sohens fP"dA) als de heer Van Koevorden (KVP) kwamen met een motie inzake de zogenaamde groene zoom rond het nieuwe Utrecht. Nadat minister Beel een nota van wijziging had ingediend, welke tot strekking had de gedeelten der ge meente Bunnik, waarin de landgoede ren Rhiinauwen. Oud- en Nieuw-Ame- liswaard ziin gelegen, bij deze ge meente te laten, trokken de heren Scheps ep Van Koevorden hun moties in. De eindstemming over de grens wijziging zal vanmiddag worden ge houden. pE Verenigde Natiès moeten verder de algehele verantwoordelijkheid op zich nemen, dat ontsnappingen, als on langs door Rhee werden geënsceneerd, niet meer zullen voorkomen. De com munistische leiders voegden in hun brief hieraan de waarschuwing toe, dat president Rhee en agenten van Tsjang Kai Tsjek trachten de nog resterende 8500 gevangenen te dwingen, hun kam pen te verlaten. De datum voor hervatting van de be- standsbesprekingen diende aldus de brief te worden bepaald door de verbindingsofficieren. Intussen heeft Walter Robertson, de speciale afgezant van president Eisen- hower, vandaag zijn tiende bespreking met president Rhee gehad, over de voor waarden waarop de Zuidkoreaanse pre sident wil instemmen met een bestands overeenkomst. Na afloop van het onder houd wilde Robertson niet mededelen of er vorderingen waren gemaakt. Waarnemers menen, dat er gesproken is over de rol van het Amerikaanse Acht ste leger in Korea, in geval Rhee een crisis zou ontketenen. In de vijfde étappe van de Ronde van Frankrijk hebben zeven Franse regionalen en een Belg de reeks suc cessen van de Nederlanders doorbro ken. De coming-man van Frankrijk, Roger Hassenforder eindigde in deze étappe op de tweede plaats, dertien seconden na Mallejac, maar tien mi nuten voor het peloton, waarin alle Nederlanders behalve Stevens, alsme de de leider in het algemeen klasse ment Sc'iaer, als dertiende werden geklasseerd. Deze tien minuten waren voldoende om Hassenforder tot dra ger van de gele trui te promovere i. Voorts droeg hij er met zijn ploegge noot Walkowiak in belangrijke mate toe bij, dat de Nederlandse equipe in het ploegenklassement van de eerste plaats werd gestoten. Met 5 VS minuut achterstand is Nederland thans tweede achter Frankrijk Noord-Oost-Centraal. In het individuele klassement daalden Wagtmans, Roks, Van Est en Gerrit Voorting één plaats. (Voor de verslagen zie men pag. 3) Bij het dokken van de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provin ciën" voor onderzoek na afloop van de proeftochten, is gebleken, dat zich aan de achterstevens on der de waterlijn, ondeugdelijk giet werk van buitenlandse oorsprong bevindt. Dit zal moeten worden vervangen. De indienststelling zal niettemin vóór het einde van 1953 kunnen geschieden. Van 9 tot 14 September zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden een officieel bezoek brengen aan Amsterdam. In verband met het koninklijk bezoek zal het pa leis op de Dam tot 1 September in plaats van tot 15 September a.s. voor bezichtiging ziin opengesteld. Functionarissen van de Britse politie hebben gisteren te Londen een bespre king bijgewoond ter inleiding van een nieuw, geheim onderzoek in de zaak- Evans. Zoals bekend werd Timothy Evans drie jaar geleden opgehangen op be schuldiging van moord op zijn dochter tje van 14 maanden. Hem was aan vankelijk ook de moord op zijn echt genote ten laste gelegd Deze zaak heeft men toen echter laten rusten- Christie was in het proces de voor naamste getuige charge. Bi.i de bespreking waren o.m. aan wezig hoofdinspecteur Griffin en de Daartegenover waren 28 leden van de veiligheidstroepen en gezagsgetrou we Kikoejoe's gesneuveld. Dertien ver schillende soorten wapenen waren op verzetslieden buitgemaakt. In de periode van 23 Juni tot 5 Juli zijn in Kenia 241 verzetslieden gedood en 193 gevangen genomen- inspecteur bij de recherche Kelly, die het onderzoek in de zaak-Christie heb ben geleid. In het proces tegen Chris tie. die terecht stond wegens moord op zijn echtgenote, bekende de beklaagde, dat hij o.m. mevrouw Evans van het leven had beroofd. Over de dood van haar dochtertje zeide hij echter niets te weten. Men verwacht, dat Christie in het nieuwe onderzoek een van de eerste getuigen zal ziin. Voorts zal hoofdin specteur Jennings worden gehoord, die het onderzoek in de zaak-Evans heeft geleid In het Noordoosten van Thailand (Siam) zijn verleden maand in een boerengezin twee meisjes geboren, die met het onderlijf aan elkaar zijn gegroeid. De gezichtjes van de kinde ren z^jn naar elkaar toegegroeid. Dit is de eerste echte „Siamese" tweeling, aangezien de beroemde Sia mese tweeling Eng en Tsjang, die in de Ver. Staten heeft gewoond en daar overleden is, uit Chinese ouders geboren is. De tweeling en de moeder zijn naat Bangkok overgebracht. De kinderen die tezamen niet meer dan 4 kilogram wegen hebben samen één lever, doch alle andere organen zijn normaal. DEEDS geruime tijd is het een punt van ernstige zorg voor de regering geweest, dat tal van hoge ambtenaren 's Rijks dienst verlieten om hun capa citeiten aan het particuliere bedrijfs leven op een of andere wijze ten goede te laten komen. Dat was in het geheel niet verwonderlijk, want de eer het vaderland op een vooraanstaande post te dienen kon op de duur niet opwegen tegen de belangrijke materiële verbe teringen, welke het bedrijfsleven niet alleen te bieden had, maar ook bood. Vrij kort na de oorlog zijn om de zelfde redenen de ministeriële salaris sen in belangrijke mate omhoog ge gaan. De vrees was namelijk niet on gegrond, dat het ambt van minister nauwelijks begerenswaardig meer kon worden genoemd en slechts kon wor den uitgeoefend doof mannen, die uit particuliere fondsen een staat konden voeren, die evenredig was aan hun maatschappelijke positie. En terwijl elders op het stuk van de salarissen door middel van de belastingen oen ernstige nivellering tot stand werd ge bracht, besloot destijds de Kamer voor wat de ministers betreft een eerste de- nivellering toe te passen. Inmiddels bleven vele knappe man nen een onderdak zoeken bij het parti culiere bedrijfsleven. Het zijn er thans teveel om op te noemen. Met het oog op deze bijzonder on gewenste toestand heeft de regering het nodig geoordeeld bij de Tweede Kamer een voorstel tot wijziging van de begroting voor 1953 in te dienen, dat ten doel heeft te komen tot een verhoging van de salarissefn van het burgerlijk rijkspersoneel. De kasten van deze verhoging worden geraamd op 23.6 millioen over 1953. De vacan- tietoeslag zal naar het oordeel van de regering moeten worden gesteld op 2 procent zonder plafond en zonder on derscheid tussen gehuwden en onge,- huwden. De verbetering van de bezoldiging van bestuursrangen en toprangen zal leiden tot o.m. de volgende salarissen: commies 450.81 (3.49 omhoog), hoofdcommies 596.34 (5.01%), referen daris 741.87 (5.95 administrateur f 863.15 (6.50 hoofdadministrateur 984.42 (6.92 rubriek VII 1310.23 (7.69 Deze verbeteringen zien er niet gek uit. Wat wjj belangrijk achten is vooral deze tendens, dat het hoogste verho gingspercentage voor de hoogste sala rissen van toepassing is. Daarmee heeft de regering, voorzover wij weten voor het eerst, een einde gemaakt aan de volkomen ongezonde toestand .dat de middengroepen waartoe al deze zo éven genoemde categorieën behoren nu eens niet met het laagste percentage blijven zitten, zoals altijd en nog on langs bij de nieuwe belastingvoorstel len. De vraag is of wij deze geste van de regering als een precedent moeten beschouwen. Velen, die tot die midden groepen behoren, zullen dan dankbaar zijn, dat de ambtenaren thans mede voor hen het spit hebben afgebeten. Het zijn met name de grote concerns en buitenlandse of internationale insti tuten, die topmensen wegzuigen. Laten wij ons geen illusies maken: ook deze nieuwe voorstellen en de verhoogde salarissen, die met terugwerkende kracht van 1 Jan. 1953 af zullen gelden, trekken de lijn tussen overheid en par ticulier bedrijf niet recht. De verschil len blijven in vele gevallen enorm. Bovendien zullen wij nimmer mogen vergeten, dat de dusgenaamde midden groepen niet alleen werkzaam zijn bij de overheid of bij de grote concerns als Unilever, Philips of de BPM. Tal van andere groepjes komen er thans wel héél kwaad voor te staan. Nu de regering het voorbeeld van een eerste denivellering heeft gegeven, is het een voudig een eis van rechtvaardigheid, dat deze groepjes intellectuelen in betere levensomstandigheden geraken. Bij aan de gang zijnde of komende onderhandelingen over verlenging van collectieve arbeidsovereenkomsten is het onderhavige voorstel tot wijziging van de begroting een zeer belangrijk en een sterk (Tl argument. Verwachting tot hedenavond. LAGERE TEMPERATUREN Wisselende bewolking met enke le verspreide buien, matige tot krachtige wind tussen West en Zuid-West. Voornamelijk in het binnenland kouder. DONDERDAG: Zon op 4.31, onder 20.59, Maan op 2.20, onder 20.14. Midden- en het Frans sprekende deel van Zwitserland staan sedert enige dage bloot aan hevig onweer. In de Kantons Waadtland. Freiburg. Wallis, Bern en Luzern werden wegen ernstig beschadigd. Het verkeer ia hier onderbroken en er werd grote schade aangericht aan velden huizen en vee. In het dorp Marsens in Freiburg Sc*lf-(^e alleen reeds op f 250.000 geraamd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1