Stad en omgeving Resultaten enquête over behoefte aan zaalruimte EEDTE Poolse kustvaarder „Pilica" op Haaksgronden gestrand Idylle op marinevaartuig GOEDE PRESTATIES van Van Veldhuijzen en Aalbersberg Gemeenschap Stimulans Kapitein onbekend met vaarwater? IN HET KORT Zevende étappe DOK Beiaardconcert WENSEN geuit door 70 verenigingen .- I &tPf k.ec'sroujrs s'isssc sr»- Heden op eigen kracht vlot gekomen Kapitein G. A. Boegborn in Canada overleden Uit de raadsportefeuille Rapport van Helderse Gemeenschap De Nationale Vijfkamp Kraus tweede in totaal klassement N°G meer feest, maarzit HetS f«'8eu-!^k. Reen nieuws. GISTERAVOND, OMSTREEKS HALF TWAALF is de 480 hrt metende Poolse „Pilica" op een rug ten Zuiden van „De Razende Bol" ten Westen van Huisduinen vastgelopen. Waarschijnlijk is het Poolse gouvernementsvaartuig door onbekendheid met het vaarwater uit de koers geraakt. Er stond enige zeegang bij een stevige Zuidwestenwind, maar het licht liet te wensen over. De reddingboot „Prins Hendrik" voer kort na de stranding uit, weidra ge volgd door een Helderse botter met een vlet op sleeptouw. De sleepboot „Nestor" van Weismuller verliet om één uur de haven van IJmuiden e bereikte de „Pilica", die zich, niet te genstaande het opkomende water steeds vaster scheen te hebben ge> werkt, om kwart voor vier. Inmiddels was ook de „Noord-Hol land" van Weismuller uit IJmuiden vertrokken. Om half zeven hedenmor gen. juist toen deze sterke sleper de „Pilica" tot op enkele scheepslengten was genaderd, kwam er beweging in de Pool. Volle kracht achteruitslaande profiteerde de „Pilica" van het gun stige tij en de krachtige wind. Het schip kwam vrij van de zandbank, maar In het hospitaal te Halifax (Can.) is overleden kapitein ter zee G. A. Boeg born, die op studiereis naar de Verenigde Staten was in verband met zijn toekom stige functie van onderhoofd der afdeling hydrografie van de Koninklijke Marine Kapitein ter zee G. A. Boegborn is op 2 October 1906 te Soerakarta geboren. In Mei 1940 was hij in Rotterdam ge plaatst bij de mariniers. Na zijn krijgs gevangenschap in Duitsland heeft hij ge werkt aan de opbouw van het corps mari niers. Bij het einde van de oorlog was hij chef van de staf van het mariniersoplei dingskamp „Lejeune" in de Verenigde Staten. Hierna werd hij geplaatst bij de afdeling hydrografie van de Koninklijke Marine. Hij was o.m. commandant van Hr. Ms. „Hydograaf" en later van Hr. Ms. „Jan van Brakel". Voorts was hij de eer ste commandant van Hr. Ms. „Snellius", d'e onder zijn toezicht is afgebouwd en die hij in 1952 naar Nieuw-Guinea heeft gebracht. Daarna kwam hij terug bij de afdeling hydrografie. Voorgesteld wordt, de heer J. Slort, onderwijzer aan de openbare la gere school, n. 2 te Huisduinen, óver te plaatsen naar school 11 aan de Brak- keveldweg. Voorgesteld wordt, dé heerJ. Buijs, onderwijzer aan de openbare lagere school nr. 1 te Julianadorp. over te plaatsen naar school 9 aan de Fazan tenstraat. Voorgesteld wordt, de heer A. Stieher, onderwijzer aan school 11 aan de Brakkeveldweg, over te plaatsen naar school 3 aan de Klaas Duitstraat. Voorgesteld wordt, het perceel Spuistraat 12, ter oppervlakte van ruim honderd vierkante meter, voor f 3400 aan te konen ten behoeve van het We- deopbouwplan A. De wekelijkse schoenenruilbeurs van de Helderse Stichting voor Soci aal Werk wordt vanmiddag van twee tot drie uur in de Molenstraat ge houden het spreekuur is vanavond vin half acht tot half negen aan het adres Piet Heinstraat 1. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. Voor het marinepersoneel houdt dr ,T. M. Lodewijks morgenavond ia de Marinecantine een praatje met films over „Merkwaardige mensen en die ren in Australië". Van heden- tot en met Zaterdag avond worden in Tlvoli de traditionele feestweekvoorstellingen van Herman Rinket's variété „Faveur".gegeven. De met hout geladen Duitse kust vaarder „Rügen" arriveerde gisteren uit Aarhus en zette, na ingeklaard te zijn, de reis binnendoor voort naar Am sterdam. lag daaraan evenwijdig, zodat geraffi neerd manoeuvreren nodig was, om de steven naar dieper water gewend te krijgen. Na bijna een uur beurtelings voor en achteuit slaan, werd het harde werken van de bekwame Poolse ge zagvoerder beloond en zette de „Pelica" op eigen kracht vlot gekomen koers naar het veilige Schulpgat. Om vijf minuten voor half acht konden de reddingboot en de sleepboten naar hun thuishavens terugkeren. Na aanvankelijk fel bedreigd te zijn door Post is ook de zevende étappe (voor de A-klassers 64,4 km.) in een overwinning voor de drager van de gele trui. De Jong, geëindigd. Hij maakte de fraaie tijd van 1.41.2. In het totaalklassement over zeven étap pen (443.9 km.) staat hij nummer één met 12.13.58. Koning, Ridder en Lemmers kwar men binnen als nummer twee, drie en vier, in dezelfde tijd als de winnaar. In het klassement is Ridder tweede, Lemmers derde en Koning vierde. In de B-ploeg, die 55,2 km. reed, werd Heertjes winnaar, in een tijd van 1.32.55. Hij staat nu als vierde in het klassement over 375.4 km. De kop heeft Portegijs met 10.41.50, tweede is H. Koopman met 10.44.57, derde H. de Wit met 10.47.03. Vanavond om zeven uur wordt bij de Donkere Duinen gestart voor de achtste étappe. De stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, bespeelt morgenavond van acht cot neger, uur weer het carillon in het monument „Nederlands Red dingwezen". Uitgevoerd worden: 1. Daar was laatst een meisje loos; 2. Voor ieder wat wils (Dito); 3. Op de schaatsenbaan (Diamant); 4. Varia; 5. Andante cantabile (Denijn). DE HELDERSE GEMEENSCHAP HEEFT, nadat hiertoe in de jaar- vergadering van 30 Juni 1952 was besloten, getracht een inzicht te krij gen in de behoefte aan zaalruimte, waarover de laatste jaren allerlei soms tegenstrijdige meningen waren gelanceerd. Nu eens werd met klem aangedrongen op uitbreiding van het aantal kleinere zalen, dan weer werd geweeklaagd over het ontbreken van een grote goed-geoutilleerde schouwburg en soms kon de klacht worden vernomen dat nergens in Den Helder van een behoorlijke toneelacoustiek kon worden gesproken. Het lag voor de hand, dat subjectieve factoren daarbij een rol spelen. Tonelisten, die zich door een tekort aan volume of een gebrek aan rou tine niet verstaanbaar kunnen maken, zijn eerder geneigd over de acoustiek in de zaal te klagen dan degenen die op dit punt geen moei lijkheden ondervinden. Het was zeker dienstig, dat een onpartijdige want met een zekere verantwoordelijkheid jegens alle betrokkenen be laste instantie als de Helderse Gemeenschap eens een enquete in stelde om concrete gegevens op tafel te krijgen. AAN DE HAND van deze gegevens konden alle wensen en verlangens, klachten en opmerkingen op hun reële waarde worden getoetst. Teneinde de conclusies zo breed mogelijk te base ren, werden meer dan vierhonderd verenigingen al of niet aangesloten bij. de Helderse Gemeenschap recht- streeks door hét secretariaat .aange schreven. Een groot aantal kwam vrij spoedig terug, maar er waren toch ook vele gevallen dat men (beducht voor „pottenkijkerij?") eerst na herhaald aandringen de gevraagde gegevens ver strekte. Ten slotte beschikte de Helder se Gemeenschap over een kleine twee honderd, voor het merendeel volledig ingevulde, formulieren. Eén der eerste conclusies was, dat slechts circa zeven tig verenigingen wensen hadden ten aanzien van het zalenvraagstuk. Deze verenigingen waren als volgt over de secties verdeeld: Jeugd 12, Muziek 3, O. en O. 23, Sociaal en Maatschappelijk Werk 17, Sport 11, Zang 4. Na groepering van de geuite wensen met betrekking tot aard en grootte der zalen, bleek dat zeven verenigingen be hoefte hadden aan een zaal met 1000 zitplaatsen voor toneeluitvoeringen concerten, vergaderingen etc. Twee verenigingen hadden voldoende aan een zaal met 800 zitplaatsen, één met 600 a 800, twee met. 600, één met 500 a 600 en twee met 500 zitplaatsen. Elk dezer verenigingen had de gewenste zaal hoogstens enige malen per jaar nodig. De overige verenigingen konden met een zaal voor 400 personen of minder volstaan. Wat de behoefte aan club-, oefen- en repetitielokalen betreft, bleek onder meer het volgende: Vier jeugdveren! gingen hebben wensen t.a.v. honken en lokalen voor binnenspelen. De padvin ders hebben behoefte aan onderkomens en terreinen voor buitenspelen. Een mu ziekvereniging vraagt een lokaal voor 45 personen. Drie cabaretgezelschappen zoeken een geschikte repetitie-gelegen heid. Een toneelvereniging vraagt om een verwarmd repetitie-lokaal. De amateur-fotografenvereniging wenst 'n vergaderzaaltje met donkere kamer. De Terwijl op het Marsdiep de deelnemers aan de nationale zeilwedstrij den elkander de loef trachtten af te steken, kruiste Hr. Ms. „Y 807 met belangstellende toeschouwers rond. Opeens werd aller aandacht getrokken door een klein meisje, dat moegekeken, een knus plekje had gevonden: als een vogeltje in een nestje, op het achterdek, in een keurig opgeschoten meertros. Zij was daar in slaap gevallen en vormde een dankbaar object voor onze fotograaf. bond van plattelandsvrouwen begeert een verenigingsgebouw te Julianadorp. De landelijke rijvereniging wenst een theorie-lokaal. De wielrenners zoeken een zaal voor home-training in de win termaanden. Vier verenigingen vragen om gymnastieklokalen. Van de zijde der kleindierensportver- enigingen en de Noorder Kunstkring zijn wensen geuit met betrekking tot een geschikt tentoonstellingslokaal. Sommige verenigingen zoeken naar een geschikte lokaliteit vo<)r hej. houden van bazar8,"'Ten slotte blijkt dringend behoefte të bestaan aan een nieuwe Openbare Leeszaal. Resumerende kwam de Heldérse Ge meenschap tot de conclusie, dat een be trekkelijk gering aantal verenigingen behoefte beeft aan zalen met tussen de 600 en 1000 zitplaatsen. Wat de be schikbare grotere zalen betreft worden verbeteringen in toneelacoustiek en -accommodatie wenselijk geacht, ter wijl er vele wensen leven omtrent de kleinere lokaliteiten, met name de club- en ocfenlokalen. (Van een verslaggever) GISTERMORGEN waren de deel nemers aan de Nationale ijf- kamp verzameld in de scherinzaal van de Prins Willem 11 I-kazerne voor liet onderdeel schermen op degen om één treffer. Korte par tijen dus hetgeen van de Vijfkam pers zeer veel uithoudingsvermo gen vergde, omdat tientallen par tijen afgewerkt moesten worden. Het werd dan ook een zware dag. Ondanks de vele nieuwelingen stond het vertoonde op behoorlijk peil. Tijdens de wedstrijden kwa men generaal Schepers en de oud- vijfkamper kolonel der mariniers, W. van Rhijn naar de verrichtin gen kijken. Menige spannende partij werd getrokken. Geen enke le deelnemer durfde enig risico te nemen zodat zij meestal niet zon der zenuwen en uiterst geconcen treerd op de mat kwamen. Voor de Helderse mariniers Van Veld huizen en Aalbersberg is het een suc cesvolle dag geworden. Van de 31 par tijen won Van Veldhuizen er 23 en Aal bersberg slechts één minder dan zijn ploegmaat. Van Kregten uit Wassenaar wera eerste met 27 gewonnen partijen met op de tweede plaats IJzendoorn uit AlKmaar die 24 partijen won. Vier andere Heidenaars zorgden voor eer volle plaatsen. Korporaal De Wijn werd o.m. achtste. Janszen negende, Kraus tiende en na Dolmans uit Heer (L) kwam Snijders op de twaalfde plaats. In het algemeen klassement hebben de schermwedstrijden een ware revolutie teweeg gebraent. Kamminga uit Breaa zakte ineens van de eerste naar de der tiende plaats aangezien schermen blijk baar zijn sterkste zijde zeker niet is. Sergeant Kraus behield in het klasse ment zijn tweede plaats, nu met 12 punten, gevolgd door IJzendoorn. Drie andere Heldenaars hebben zich eveneens in de kopgroep genesteld en naar hun strijdlust te oordelen zijn zij blijkbaar niet van plan veel krimp te geven. Het zijn Janszen, Aalbersoerg en korporaal de Wijn die op de vijlde, zesde en zevende plaats resp. met la, 19 en 20 pnt. staan. Voor Mentink, Thijssen, Klaassen, Kraus, B. E. Bos en Lugtenaar is liet schermen niet meegevallen. Zij eindig den in de onderste regionen en dat was ook-niét bevorderlijk voor hun totaal prestaties. Over het algemeen waren de jeugdige deelnemers, die voor ue eerste maal in de Vijfkamp gemeen schap ingelijfd waren, nerveus. Zij zui len zich nog wat moeten inleven. Ook van de jongere mariniers verwachten we dat zij zich vooral de laatste dagen het best zullen weren. Het onderdeel zwemmen en de Veldloop ligt hun wel en juist daarmede kunnen zij een be scheiden positie op de ranglijst belang rijk verbeteren. Behalve de groep waarin alle mari niers van Nieuwediep zijn verenigd, zijn er nog deelnemers die de eersie dag met paard, en motorrijden zijn be-, gonnen en daarna gemakshaIve met deze groepsnaam worden aangeduid. Dus er zijn drie groepen: handgranaat- werpen, paardrijden en motorrijden. Voor het paardrijden bestond de eer ste dag weinig belangstelling. Slechts drie ruiters waren komen opdagen. Sneijers op „Frontier" (Apeldoorn) werd eerste, Beukers (Tilburg) bereed Sint Hubertus en maakte een goede koers waarna hem de tweede plaats ten deel viel. Van Wijllek nam de dei- de plaats in. Voor bet overige verwij zen we naar de uitslagen: Groep Handgranaatwerpen (volledig) 1 Van Kregten (Wassenaar) 27 gew (Alkmaar) partijen; 2 IJzendoorn 3 Van Velhuijzen (Helder) 23 Aalbersberg (Helder) 22 gew.; gew gew 5 Kragting Hospes (Ni (Soesterberg) 21 gew.; 6 ...unspeet); 7 Dupré lD°orn>; 8 De Wijn (Helder): 9 Janszen (He - der); 10 Kraus (Helder); 11 J. Dol mans (Heer); 12 Snijders (Helder); 13 Jonkers (Doorn); 14 Lems (Apeldoorn); 15 Sonneveldt (Helder); 16 Van Loo (Kerkrade); 17 v. d. Veer (Tilburg); 18 J. Bos (Helder); 19 Gossiau (Maas tricht)- 20 Kippers (Zuilen); 21 Oost- woude' (Helder); 22 Delforterie (Amers foort); 23 Hagman (Helder); 24 Men tink, 25 Thijssen, 26 Klaassen, allen uit Helder; 27 Kamminga (Breda); 23 Krause (Helder); 29 B. E. Bos (Helder); 30 Anthonijsz (Breda)- 31 Lugtenaar (Helder); 32 Kiliaan (Nunspeet). Het totaal klassement groep handgra naatwerpen ziet er als volgt uit: 1 Van Kregten 5 pnt.; 2 Kraus (Helder) 12 p.; 3 IJzendoorn (Alkmaar) 15 pnt.; 4 Kragting 15 pnt. (na barrage); 5 Jans zen (Helder) 15 pnt; 6 Aalbersberg (Helder) 19 pnt.; 7 De Wijn (Helder) 20 pnt.; 8 Dolmans (Helder) 22 pnt.; 9 Dupré 23 pnt.; 10 Kippers 23 pnt.; 11 Veldhuizen (Helder) 24 pnt.; 12 Gos siau 27 pnt.; 13 Kamminga 28 pnt.; 14 Oostwoude (Helder) 30 pnt.; 15 Men tink (Helder) 31 pnt.; 16 Jonkers 33 p.; 17 Van Loo 34 pnt.; 18 Lugtenaar (Hel der) 36 pnt.; 19 Hospes 38 pnt.; 20 Lems 39 pnt.; 21 v. d. Veer 39 pnt.; 22 Thijs sen (Helder) 39 pnt.; 23 Snijders (Hei der) 41 pnt.; 24 Sonneveldt (Helder) 41 pnt.; 25 J. Bos (Helder) 41 pnt.; 26 Krause (Helder) 47 pnt.; 27 Kiliaan (Helder) 49 pnt.; 28 Klaassen (Helder) 50 pnt.; 29 Hagman (Helder) 51 pnt.; 30 Delforterie (Amersfoort); 31 B. E. Bos (Helder) 56 pnt.; 32 Anthonijsz (Helder) 61 pnt. Het totaal klassement in de groep paardrijden is: 1 Sneijers 3 pnt.; 2 Van Wijlick 4 pnt.; 3 Beukers 5 pnt. Groep motorrijden: 1 Siebeler 5 pnt.; 2 Edenburg 5 pnt.; 3 Mulein 9 pnt.; 4 Brederode 10 pnt.; 5 Handgraaf 11 pnt.; 6 Van Neck 11 pnt.: 7 Boin 12 pnt.; 8 Bakhuis 17 pnt.; 9 Wijnberg 18 pnt.; 10 Stamnis 19 pnt.; 11 Voogd 20 pnt. en 12 Angelbeek 23 pnt. De luitenant Handgraaf, in vorige jaren een regelmatige favoriet voor de Vijfkamp, won in zijn groep bij het schermen-de meeste partijen. Hij zege vierde over alle tegenstanders evenals zijn stadgenoot Siebeler. Na barrage kwam Handgraaf als eerste uit de bus. Op de schietbanen van de Leusder heide nabij Amersfoort worden van daag de schietwedstrijden gehouden. Dan komen er weer andere cracks aan bod om hun positie te verbeteren. Hot ziet er echter wel naar uit dat het per centage, dat in aanmerking zal komen voor net Vijfkamp diploma en/of Vijf- kampkruis, dit jaar bijzonder hoog ligt. QMTRENT de taak van de derse Gemeenschap blijken zowel binnen als buiten deze org^ satie nog altijd misverstanden u 'heersen. Wij neigen, na enige jarp (1 gang van zaken nauwlettend u hebben gevolgd, tot de veronderstel, ling dat veelal sprake is van „niet willen" begrijpen. Een ieder, die 0„ de hoogte heeft willen komen van het. geen de Helderse Gemeenschap beoogt heeft daartoe alle gelegenheid gehad! Onzerzijds is menigmaal uitvoerig aan. dacht aan deze dingen besteed, terwijl de Helderse Gemeenschap harerzjjd, geenszins haar visitekaartje onder d, dekmantel heeft gehouden. Het meest, betreurenswaardige is, dat zo dikwijij wordt uitgegaan van de vraag: „Wat kunnen wij bij de Helderse Gemeen- schap halen?" Zijn deze vragenstellers er wellicht innerlijk van overtuigd dat zij niets te geven hebben? In an! dere gevallen wordt teveel gekeken naar de samenstellende delen in plaats van naar het geheel. Het sa, menwerken in de Helderse Gemeen- schap vooronderstelt geen enkels rechtstreekse relatie tussen de aange- sloten verenigingen onderling, met uitzondering van die betrekkingen welke zeer simpel omschreven grote doel van de Helderse Gemeenschap dienen. Discussies, als welke zijn ge voerd over de toelating van de konij, nenfokkers vereniging „De Sporttok. kers" en de winkeliersvereniging „K, S. K.j', bewijzen evenzeer het bestaan van misverstanden als de trage gang van zaken in het «overleg met de Helderse Sportraad. Voor de objec. tieve beschouwer wordt de zaak al« leen maar vertroebeld indien men het al of niet aangesloten zijn bij „erken de" landelijke bonden in het geding brengt. De erkende landelijke bonden staan hier volkomen buiten. Mochten hun besturen een andere mening zijn toegedaan, dan matigen zij zich be« voegdheden aan die hun niet toeko men. Het ligt niet op de weg van de Helderse Gemeenschap, eventuele mis vattingen op dit gebied te corrigeren. Anders zou deze organisatie juist de zucht tot inmenging demonstreren, welke blijkbaar hier en daar word* gevreesd. Men geve de Helderse Ge. meenschap eens een royale kans. En dat liefst zo spoedig mogelijk. Door ingewikkelde probleemstellingen en muggenzifterij bereikt men slechts.dat de Helderse Gemeenschap niet zonder remmingen draaien kan. Wie zou vreugde kunnen scheppen in zo'n pover negatief resultaat van kwasi- gewetensvol redeneren? I INDIEN wij wil zijn ingelicht, is er sprake van dat de gemeente Den Helder telkenjare een prijs gaat uit- loven voor een bijzondere prestatie op cultureel gebied. Wij zouden dit ten zeerste toejuichen, alleen reeds van. wege de stimulans, die van zo'n prijs kan uitgaan. Daarbij komt, dat het steunen „bij voorbaat" van culturele verrichtingen meestal uitdraait op het verlenen van subsidies, waartegen ve lerlei bezwaren zijn aan te voeren. Ze ker op cultureel gebied moet hier d» grootste voorzichtigheid worden be tracht. Het „gelijke monniken, gelijke kappen" doet licht opgeld en boven dien dreigt het gevaar, dat de over heid bepaalde verplichtingen aan het verlenen van een subsidie verbindt. Een „beloning achteraf" is veel ver kieslijker, als een stoffelijke onder streping van officiële waardering, welke nauwkeurig kan worden gefor muleerd. SNEL MINUTUS heeft gisteren een praatje gemaakt met het gouden bruidspaar Snel- Bruning, Van der Hamstraat 22. Er zijn veel Snellen in Den Helder, maar niet allen genieten zo'n ruime bekend heid als de heer J. J. Snel, zes jaar geleden gepension- neerd als ambtenaar van de gemeentelijke Waterleiding, voorzitter van het Wit-Gele Kruis, voorzitter van de R.K. spaarbank „Sint Antonius van Padua" en één der pio niers van het R.K. organi satieleven in Den Helder. Op 9 Juli 1003 voerde Jaco- bus Johannes Snel zijn bruid Maria Cornelia Bruning de huwelijkse staat binnen. Is het wonder, dat de ambte naar van de Burgerlijke Sta.nd vreemd opkeek, toen beiden ais geboortedatum en geboorteplaats „25 Dp- cember 1879 te Den Helder" opgaven? Hoe hebben ze el kaar gevonden! De kring, waarmede zij telkenjare op Eerste Kerstdag hun ver jaardag vierden, breidde zich gestadig uit. Er zijn nu acht kinderen en zestien kleinkinderen, die allen er toe hebben bijgedragen, dat bruid en bruidegom éénpa- ricj konden zeggen: „Wat zyn die vijftig jaren snel voorbijgegaan!" Spontaan voegde de bruid daaraan on middellijk toe: „Maar we hebben een mooi leven ge had!" En met deze woorden ■vatte zij met wijsgerig in zicht alle geluk en alle ver driet, alle ups en downs van een halve eeuw huwelijks leven samen. Alleen dit is reeds een zegen, dat bruid en bruidegom bij het terug zien op hun gezamenlijke ervaringen de donkere kan ten niet laten domineren, maar deze beschouwen als de achtergrond, die de licht punten des te beter doet uit komen Toen voor de heer Snel de tijd van zijn pen sionnering naderde, dacht hi) er over, zich meteen maar uit het verenigingsle ven terug te trekken. Het. is anders gelopen, en de brui gom. praat daarover niet met spijt. Hij heeft ervaren, dat een zinvol leven de grootste bevrediging schenkt en.. de ouderdom op een afstand houdt. Mevrouw Snel kan daarover meepraten, want zij zit nog altijd met haar getrouwde dochter in huis tussen de kinderkleertjes Minutuz vernam geen enkele klacht over de:e inwoning. e grijze bruid keek eerder nog opgewekter toen -ii heeft gekend. De toenmnlino directeur, da heer j n F Teune, kivam alleen or> 'j^OftVdagen „over de vloer" Wie zou het beter «ensen? Van mnutuTna" nens alle Gradianen eeri welgemeend ProiiciathH *e talloze feli^tX die de heer en mevrouw Snel dezer dagen ontvangen. ae^er sluitend door de kaïenriei- wordt voorgeschreven. Het is de eerste v0lle week in Juii en dus... Terwijl Mi- nutus vlijtig zit na te den ken crver de diepere zin van dit „zomaar" feesten trekt één der weinige vliegende colonnes van het kermis- leger aan zijn raam voor bij. Uit een accordeon ko men wijsjes, die door een draagbare drum worden om- stampt door doffe dreunen. Het liedje van zoeven was, althans voor Minutus, onher kenbaar, maar juist wordt aarzelend een nieuw motief ingezet. Het klinkt zeer vertrouwelijk en ver trouwd: „Wil jij een beetje, beetje, beetje van mij houden?" Minutus antwoordt diep van binnen: „Zeer tot mijn spijt, neen!" Gelukkig hoeft hij dat niet hardop te zeggen, want de muziek drijft ver der en wordt zowaar! overstemd door het ene draaiorgel, dat Den Helder deze week rijk is. Tussen het geknetter van een motor fiets en het geklapper van een paar haastige kinder voetjes door even luisteren Het is niet onbekendHa, daar is het refrein: „You ?ire. always in my heart!" Wat wij je nog meer. Maar het is intussen alweer uit een nieuw muziekboek wordt opgezet en onder en thousiast tromgeroffel gaat t verder over op „De toeter van papier!" Onder deze blij de tonen kan Minutus niet verder piekeren over de mens en zijn zoeken naar vertier. Waarom ook? hondje QVER melodieën gesproken. Minutus zat tijdens de zeilwedstrijden van de K. M. J. C. op hel terrasje van Piet Quast te genieten van de thuisvarende jachtjes. Opeens komt een pikant jong ding op hem aan-ge- darteld, heupwiegend en met vragende ogen zingend: ..How much is that doggie in the window?" Verrast over zoveel vloeiend Engels uit zo'n jong snuitje en misschien een tikkeltje be toverd door de bakvisachtige mengeling van élegance en slordigheid, speurt Minutus in een oogwenk alle schaar se ramen in de omgeving af. tot hij begrijpt; hier wordt een offerande geplengd aan Rosemary Clooney, het meisje met het winstgeven de spraakgebrek. Dit was nu het beroemde liedje, om met een radio-omroeper te spre ken, „gezongen en geblaft" door een jeugdige Nieuwe- diepse schone tussen tafel laken en servet. Minutus' koffie was koud geworden, toen hij zijn evenwicht her vonden had. ATTRACTIE VOOR de zeilers had Nieu wediep een heel andere en meer specifieke attractie in petto. Minutus sprak een deelnemer, die Zaterdag middag zo ongeveer in let- terlijke zin op 53 graden Noorderbreedte over het zoute water kruiste en daar tot zijn verbazing projectie len door de lucht hoorde suizen. Ergens in de hoogte zwoegde een klein vliegtuig je met een rode sloepzak achter zich. Ja. als deelne mer aan de K.M.J.C.-wed- strijden moet Je op een bij zondere decoratieve afwer king bedacht zijn. Eb cn vloed trachten in eendrach tige samenwerking met Jan de wind de zeilersinstincten op de zwaarste proef te stel len. maar bovendien schep pen de schutters op de schietbaan achter ,,KÜk' duin" illustratieve geluiden, zonder welke Nieuwediep allengs zichzelf niet meer zóu zijn. En die kogels dan? Wat zou het.De Noord zee is zo groot cn hoe klein is een zeiljacht. Zo heeft Minutus de deelnemer ge rust gesteld. Wie naar Den Helder komt, moet weten dat het hier een marineba sis Is. MINUTUS. Zoele kindertjes me, een nog zoetere lekkernij varen voor Graduslijffotograaf een prachtig object in deze kermisweek.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2