Schaer verliest „gouden" trui aan woelwater Hassenforder OMYL FEIT Eerste Kamer over Ambonezen en Indische Nederlanders VLAARDINGS f 60.000.- ziekenhuis voor benadeeld Onze ploeg niet langer op de eerste plaats fi I)E STAND IN DE TOUR Drieste maar domme achtervolging van Jan Nolten Ook derde militair in arrest Verdelg ze met ÖMYL! Japanse kroonprins naar Nederland Nederlanders kuurden in het peloton „Jan, ge zijt zot" ;jp Overval op taxichauffeur ONTSLAG voor technisch adviseur „Ommelanden" EN COMMENTAAR Begroting Maatschappelijk Werk Velen vroegen om een oplossing MAASTRICHT krijgt een helicoptèreverbinding De kas werd nooit gecontroleerd VALSE toegangsbewijzen voor voetbalwedstrijd F 6.228.000 voor twee provinciale ziekenhuizen WOENSDAG 8 JTTI.I IfiSS nv nnnr l - 1 n speciale verslaggever) pE lltHH, kan met altijd gespannen blijven. Na de alom geprezen krachtsinspanning in de eerste vier etappen, welke haar bekroning vond in Gerrit Voort,ngs formidabele sprintzege te Dieppe heeft Pellenaars witte garde, met uitzondering van fan Nolten gisteren rust" gezocht tussen de wielen van het peloton, in de schaduw van Koblet, Magni, Bar- teii en Bobet. Deze rustkuur kostte de Nederlandse ploeg de eerste plaats in het algemeen ploegen- klassement welke thans wordt ingenomen door Frankrijk Noord-Oost-Centraal, dat in de veelbe- lovende Hassenf order en Walkowiak twee vluchte lingen had, die met etappe-winnaar Mallejac, vier andere Franse regionalen en de Belg De Bruyne, na 92 km ...hi revoir zeiden en reeds tien minuten te Ca en de feestvarkens speelden alvorens de Tour- elite met negen Nederlanders op sleeptouw de finish passeerdenMallejncs eindsprint bracht licm de etappezegemaar de gelukkigste man was Roger Hassenf order, die dertien seconden later de Zwit serse couponknipper Schaer de gele „gouden" lei derstrui ontfutselde en hiermede Wagtmans naar de derde, Roks naar de vijfde. Van Est naar de zeven- de en Gerrit Voorting naar de dertiende plaats in het algemeen klassement verwees. Hassenf order, de t voel- DE ATMOSFEER was geladen toen het peloton Dieppe verliet. Algemeen was de verwachting dat de grootmees ters zich in de strijd zouden werpen en onder die druk voelden de kleinere goden er niets voor om hun krachten te verspillen in uitlooppogingen vlak na de start. Anderhalf uur lang was de course dan ook volkomen dood. En. kele kilometers voor Rouaan veerde het rustig draaiende peloton echter plotseling op toen Schaer zich ten strijde gordde. Zodra de andere gega digden voor de leiderstrui echter be gonnen te jagen, liet de Zwitser zich terug vallen. Meer succes had het of fensief dat Hassenforder en Lauredi even voorbij Rouaan inzetten. De reac tie bleef uit en binnen zeer korte tijd had dit snelle tweetal een driehonderd meter genomen. Toen Walkowiak en De Bruyne een tiental kilometers later aansluiting kregen en er een kopgroep van vier man was ontstaan, was dit de ouverture van het grote offensief dat Koblet en Bobet zouden ontkete nen. De Zwitser liet deze dag eens klaps zien waartoe hij instaat is. Hij demarreerde zo bliksemsnel, dat alleen Astrua zijn wiel kon houden. Getwee ën joegen zij waarbij Astrua zich tot volgen bepaalde achter de kop groep Hassenforler, Lauredi, De Bruy ne en Walkowiak aan, die bij Elbeuf, 74 kilometer van Dieppe een minuut 15 sec. voorsprong had op de Zwitser en de Italiaan en 1% minuut op de hoofdgroep. Inmiddels was in de hoofdgroep al les in rep en roer geraakt. Boodschap pers zorgden ervoor, dat de Franse nationalen te «eten kwamen, hoe har| er door Koblet aan getrokken werden Louison Bobet, die steeds beter in vorm komt, stelde zich met macht en geweld te weer. Een dolle achtervol ging werd Ingezet, waarbU niet a»"" Bobet met de meeste verwoedheid vocht, maar Robic, Schaer en nog een gToepje andere renners, zich eveneens danig weerden. Koblet en Astrua kre gen aansluiting m.'l de vier man aan kop, maar de groep Bobet, die een hele sliert renners met zich meetrok, kwam onweerstaanbaar opzetten en tijdens de lange klim bij Saint-Pierre-des Fleurs, ongeveer 80 km van Dieppe _en 120 km. voor de Inisb smolten alle (Van een speciale verslaggever JAN NOLTEN, de Limburgse renner J waarin buitenlandse journalisten een concurrent voor Koblet hebben g is gisteren evenals in de vierde etappe wel zeer roekeloos met niet geringe krachten ome P h„ Zeventig kilometer voor Caf" met de onbekende re0ion?°'et) van achtervolging in op de kop9 BgcMs acht man. Parel kon hem "hter korte tijd gezelschap hou,^l aUeen Nolten 47 km lang moederziel al"™ tegen de felle wind *«ee*;J»Tzae kilometer voor de finish beo grote krachtinspanning zxch..^m^iee0 li v verloor terrein en bikomen leep gereden moest hij tenslotte f t dat het peloton hem op het mrcun Caen voor de ogen van duizenden schouwers inhaalde. Jan Nollen heeft zelf a*w°°'d.egedi geven op de vraag, waar01iïii!l tactiek tv.ee dagen deze otibeenipdt'.^ ons xn. op ae vraag, :,,tnrtiek dopen deze onbeprupeli) toepast, een uitlooppoging, die ons m ziens telkenmale slecht pettm-d Aan de finish vroed Van Est hem. Waarom zijt ge alleen wepP-B^^ !e zijt zot met zo n wind op Ge Jan NoIten, op wiens gelaat duidelijk Ciio »v—AnfO de sporen waren te vinden van ui,puttende rit van 70 km, fel en afgebeten: „Zot, zegt oth toch wel. dat er ze, Of acht weg waren en ge wist ook. dal er enkele Hollander bij was. En ben ik er tussenuit getrokken Jj verbeten van woede draaide om, stapte op de fiets en reed hotel. ka Van Est trok zijn «chouders op greer het argument van ztin D oepmaa natuurlijk heel poed, maar wa. temin van oordeel, dat Jnn_ dwaasheid had ui,gehaald. J sen drukte zich nop scherpe „Zelfmoord is het om alleen en op die afstand u>ep te gaan en btj zon win water van de Tour, die ook in de afgelopen dagen voor iedere ontsnappingspoging te vinden was en 'o ei Is voor de aanvang van de rondrit door „La douce rance als Frankrijks jonge hope was getipt, zit de maillot jaune als gegoten. In het groepje van acht man, dat de tveg naar de vrijheid koos, was hij ver uit de sterkste en waren zijn zeven lotgenoten van gelijke klasse geweest, dan zou de voorsprong op het peloton niet tien minuten, maar zeker een kwartier zijn geweest. Intussen heeft de Nederlandse equipe de tweede plaats in het ploegen klassement met IV 2 minuut achterstand op Frankrijk Noord-Oost Centraal loyaal genomen. „Dat halen wij met. de tijdrit weer gemakkelijk in", meende Gerrit Voorting en Kees Pellenaars. die zich gisteren een beetje beter voelde, tras van oordeel, dat de spanning door de geslaagdstvinstpoging van Hassenforder nu pas goed voelbaar zou worden. Eén Nederlander had echter zijn goede humeur verloren. Dat was Jan Nolten, die een drieste, maar onverstandige poging heeft gedaan om met een soloren van 47 km tegen een felle wind het ontsnapte achttal te achterhalen. Op het circuit van Caen zag hij niet alleen zijn opzet mislukt, doch zich tevens door het grote peloton opgeslokt en met de anderen ex aequo als dertiende geklasseerd. imu; PaPNfêir* WlT - jr 1 >1* ft- groepjes en groepen weer ineen. De uit- lonppoging van Koblet, want op hem kwam het eigenlijk alleen aan, was gefnuikt. CR'WAm ZOVEEL werk verzet, dat het gezelschap een kilometer of 20 nodig had om uit te blazen. Toen gaf Hassenforder, de man van de ploeg Noord-Oost-Centraal Frankrijk, die in elke étappe popelt van strijdlust en ook nu weer aanhoudend loerde op een kans om weg te komen, het begin voor een nieuwe aanval. Zeven ren ners gingen met hem mee. Querinel, Debruyne, Diot, Walkowiak, Moline- ris, Mallejac en Morvan. De beide laatstgenoemden zijn Bretons en zij bleven de traditie getrouw, die wil, dat de Bretonse renners in de To'-r pas op hun best zijn, als zij hun ge boorteland beginnen te naderen. Bij de bevoorrading van Bernay, 121 km van Dieppe, hadden deze acht avontu riers 3 minuut voorsprong en dit verschil werd geleidelijk a oter. Vijf tig km voor de finish was het niet minder dan 8y minuut en op het laatste stuk kwam er nog bijna 1% minuut bij. Want het peloton reageer de niet, wat vooral van Schaer, die door Hassenforder sterk bedreigd werd door de eerste plaats in het algemeen klassement, verwondering wekte. Slechts één man in het gehele pe loton kwam in opstand. Het was Jan Nolten, die niet werkeloos wenste te blijven toezien, omdat er in de kop groep geen enkele Nederlander zat. Aanvankelijk draaide Paret lustig met hem mee, maar toen Nolten zijn tem po ging verhogen moest de Fransman afhaken. Onze landgenoot liep tot on geveer drie minuten uit, maar toen er nog 25 kilometer gereden moest worden, werd het de vraag of Nolten zich alleen tegen het thans jagende peloton zou kunnen handhaven. Het verschil was nog slechts twee minu ten en het werd elke kilometer klei ner. Nolten raakte vermoeid, maar hij verdedigde zich tot het uiterste met grote dapperheid, terwijl de volgers, Nederlanders, zowel als Fransen, Ita lianen en Belgen bedenkelijk het hoofd schudden. Hij handhaafde zich tot aan Caen en had zelfs nog een kleine voorsprong bij de aankomst op het 2750 meter lange circuit. Toen was zijn rol echter uitgespeeld en gingen enige tientallen renners hem in de eindspurt voorbij. Inmiddels was de Breton M 'lejac al bijna tien minuten over de streep gegaan en voor de zeven andere ren ners van het. kopgroepje van acht. Hassenforder werd tweede en ver wierf tevens de gele trui, een verdien de beloning voor de kranige prestaties welke hij heeft geleverd sinds de ka ravaan te Straatsburg van start ging. Als extra beloning vernam hij even later dat hem de suikerprijs voor de strijdlustigste renner was toegekend De uitslag van de vijfde étappe OieDpe Caen (200 km) was: 1 Malle jac (Frankrijk West) 5.38.35; 2. Has- De Tour de F rance verloopt niet zonder ongevallen. Een renner is gevallen en een arts snelde toe om hem de eerste hulp te verlenen. senforder (Fr. NO. Centr.) 5.38.48; 3. De Bruyne (Belg.); 4. Diot (Ile de France); 5. Morvan (Fr. West); 6. Querinel (Fr. West); 7. Molineris (Fr. Zuid Oost), allen in dezelfde tijd als Hassenforder; 8. Walkowiak (Fr. N.O. Centr.) 5.40 03; 9. Koblet (Zw.) 5.48.18; 10. Magni (It.) z.t.; 11. Darrigade (Fr. Zuid West) z.t.; 12. Robic (Fr. West) z.t.; 13. ex aequo het grote peloton in dezelfde tijd als Koblet. In deze groep bevonden zich Jansen, Nolten, Roks, Suykerbuyk, Van Breenen, Van Est, Wagtmans, Adri Voorting en Gerrit Voorting. Voorts Geminiani (Fr.), Teis- seire (Fr.), Bartali (It.), Schaer (Zw.) en tientallen anderen; 103. Stevens (N) 5.50.19. Het ploegenklassement van de vijf de étappe: 1. Frankrijk West 16.55.11 2. Frankrijk Noord Oost Centraal 17.06.39; 3. Frankr. Zuid Oost 17.15.24: België z.t.; Ille de France z.t.; 6. Spanje 17.24.54; Frankrijk Zuid West z.t.; Luxemburg z.t.; Zwitserland z.t.; Italië z.t.; Frankrijk nationaal z.t.; Nederland z.t. Minardi (It.) en Gil (Spanje) heb ben in deze étappe de strijd gestaakt. De Noord-Afrikaan Kebaili (Fr.Z.O.) is in Dieppe in een ziekenhuis opgeno men in verband met een acute blin dedarmontsteking. Gisteren hebben manschappen van de Amerikaanse militaire politie in Frankfort gearresteerd de Amerikaan se soldaat Neace, die er van wordt verdacht met twee zijner landgenoten de aanslag te hebben gepleegd op de Amsterdamse taxichauffeur Olij. Zoals men weet, waren reeds twee der drie Amerikaanse militairen in ons land gearresteerd. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben de Nederlandse auto riteiten reeds aangeboden de twee zich in Nederland in arrest bevindende Ame rikaanse militairen naar Duitsland over te brengen, teneinde ze daar dooi een Amerikaanse krijgsraad te kunnen berechten. Het drietal blijkt te zijn ge deserteerd en bevond zich dus niet met verlof in Nederland. Het nieuwe bestuur van „De Omme- lnaden" heeft onlangs besprekingen ge voerd over de positie van de enkele maanden geleden aangestelde techni sche adviseur bij de fabriek, de heer S. Jelsma, nu de heer F. de Boer weer als waarnemend beheerder van „De Ommelanden" is aangesteld. Het be stuur heeft de heer S. Jelsma enkele voorwaarden gesteld, waarover de heer Jelsma zich tot'gisteren kon beraden. Naar wjj thans vernemen heeft de heer Jelsma deze voorwaarden geaccepteerd. KIND ONDER BOERENKAR GEDOOD Het tweejarig dochtertje van de fa milie B. in de gemeente Deurne, is door een passerende boerenkar ge grepen en gedood. De voerman had het kind niet opgemerkt. De kar was met zandzakken geladen. Het meisje liep met haar broertje langs de zand weg, waar het ongeluk gebeurde. U zei toch, dat er tegenwoordig geen afstanden meer bestaan? Natuurlijk, wij hebben óók het be richt gelezen van die Britse „Swift"- straaljager, die in eventjes ruim ne gentien minuten van Londen naar Pa rijs vloog. De vraag is, of we ons deze snelheid nog wel voldoende realiseren. Alles gaat immers in het moderne verkeer zo snel, het is dikwijls zoda nig tot in fracties van seconden uitge kiend, dat we licht geneigd zijn een bericht als het onderhavige voor ken nisgeving aan te nemen. Maximale afstanden worden overbrugd in een minimum van tijd en tve zijn daar aan gewoon geraakt. Daar wordt niet ver der over gepraat Maar als we dan toch zullen pra ten, dan is het over de IJ-ponten te Amsterdam, waar het Zondagavond weer eens een chaos is gevieest. Er vormde zich in Amsterdam-Noord een verkeersfile van een lengte als men daar waarschijnlijk nog niet eerder heeft gekend. Touringcars, luxe wa gens, bromfietsen en andere vehikels vormden een onafzienbare rij. Wie slechts een uur moest wachten, had geluk, ivant velen hebben bijkans twee uren in de rij gestaan voor en aleer ze konden worden overgezet. Het was droevig om aan te zien. De afstand tussen twee hoofdsteden in West-Europa is tot minder dan twintig minuten teruggebracht, maar in de hoofdstad van Nederland heeft men als het tegenloopt meer dan een uur nodig om het sprongetje te maken van Centrum naar Noord. We weten, dat er tunnelplannen zijn, al hebben we daar reeds weer enige tijd niets van gehoord en we weten ook, dat het probleem binnen een aantal jaren zal zijn opgelost. Wie niet te oud is, maakt kans, dat hij nog eens een keer onder het IJ door- snort. Maar ook weten we, dat deze toestand onhoudbaar i$ en om verbe tering schreeuwt. Wie zei er ook weer, dat er tegen woordig geen afstanden meer bestaan? £)E EERSTE KAMER licclt giste ren o.m. de begroting van het departement van Maatschappelijk Werk in behandeling genomen, waarbij veel aandacht werd besteed aan de positie van de Ambonezen en de Indische Nederlanders in Nederland. De heer Diepenhorst (AR) was van mening, dat de zorg voor de be jaarden tot bijzondere voorzieningen zal moeten leiden. Ten aanzien van dt het afdoende middel ter verdelging van: vlieg, vlo, mug, luis, enz Deze onhygiënische, hinderlijke irv secten veronaangenamen U het Ie- ven en verstoren Uw gemoedsrust OMYL bevat twee insectendoden. de stoffen, waardoor het snel werkt èn lang blijft nawerken. OMYL als vloeistof om te verspuiten. Fles met 200 cm® I 1,15. Ook ver. Icrijgbaar in grotere flessen en bussen. OMYL als poeder om te verstuiven. 50 gram I 0,65 - 150 gram I 1,65 N.V. ORGANON-OS S (Advertentie. In* Med.) MA DE VIJFDE ETAPPE ziet het algemeen klassement van de Ronde van Frankrijk er als volgt uit: 1 Hassenforder (Fr. N. O Centr.) 28.41.21; 2. Schaer (Zw.) 28.42.09 op 48 sec.; 3. Wagtmans (Ned.) 28.43.11 op 1.50; 4. Renaud (Ile de France) 28.45,39 op 4.18; 5. Roks (Ned.) 28.46.04 op 4.43; 6. Meunier (Fr. N.O. Centr.) 28.46.52 op 5.31; 7. Van Est (Ned.) 28.47.35 op 6.14; 8. Close (Belg.) 28.47.48 op 6.27; 9. Astrua (It.) 28.48.09 op 6.48; 10. Robic (Fr. West) z.t.; 11. Anzile (Fr. N.O. Centr.) z.t.; 12. Einzer (Lux.) 28.48.14; 13 Gerrit Voorting (Ned.) 28.48.17; 14. Diot (Ile de France) 28.49.16; 15. Lauredi (Fr.) 28.49.57; 27. Bobet (Fr.) 28.54 45; 28 Magni (It.) z.t.; 29. Koblet (Zw.) z.t.; 30. Bartali (It.) z.t.; 48. Nolten (Ned.) 29.01.10; 51. Jansen (Ned.) 29.02.07; 55. Van Breenen (Ned.) 29.03.47; 65. Adri Voorting (Ned.) 29.08.03; 71. Suykerbuyk (Ned.) 29.11.33; 90. Ste vens (Ned.) 29.23.45. LIET PLOEGENKLASSEMENT: 1. Frankrijk Noord Oost Centraal 85.57 10; 2. Nederland 86.02.42; 3. Frankrijk West 86.06.03; 4. Ile de France 86 11 47; 5. Frankrijk Nationaal 86.17.33; 6 België 86 17.49; 7. Italië 86.24.06; 8 Zwitserland 86.29.37; 9. Luxemburg 86 42.33; 10. Frankrijk Zuid West 86.43.53; 11. Spanje 86.54.33; 12. Frankrijk Zuid Oost 86.56,24. LIET JUBILEUMKLASSEMENT: l. Schaer 55 pnt.; 2. Robic 61 pnt.; 3. Van Est 70 pnt.; 4 Rolland 99 pnt.; 5. Koblet 107 pnt,; 6. Geminiani 107 y. pnt.; 7. Magni 112 pnt.; 8. Gerrit Voorting 121 pnt.; 9. Diot 134 pnt.; 10 Astrua 140 pnt.; 16. Roks 170 pnt. gerepatrieerde Indische Nederlanders zei spreker ..Zie geen objecten van maatschappelijke zorg, maar levende mensen". Ook voor de Ambonezen vroeg hij de grootste zorg. opdat niet „een schoon volk zou ondergaan". De heer Reijers (CHU) von.1, dat het departement van Maatschappelijk Werk te veel een politiek karakter droeg. Hij vroeg of de minister bereid was van gedachten te wisselen over de status der Ambonezen en of hij zich van zijn taak in dit opzicht wel vol doende bewust was. De heer Van Lieshout (KVP) drong aan op de in stelling van een commissie van des kundigen op het terrein van het maat schappelijk werk, die advies zal moe ten uitbrengen over de vraag of de taak die aan het departement var, Maatschappelijk Werk is toebedeeld wel voldoende is voor het doeltreffend en harmonisch bestrijken van zijr, ar beidsterrein. De heer Van Lieshout meende, dat dringend een oplossing moest wo-den gevonden voor het probleem der eigen huisvesting van de Indische Neder landers en de Amboneren. De heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) achtte het onverantwoord de Ambonezen „in zalig n'ets doen" in de kampen te la ten. Binnen tien jaar zal de groep van 14.000 Amhonezen zich hebben verdubbeld. De heer baron de Vos van Steenwijk (VVD) vroeg bijzon dere aandacht voor de positie der fa- hrieksmeisies en der woonwagenbe woners. Ook deze spreker vroeg aan dacht voor de nos'tie der Indische Ne- drr'nnders en Amhonezen Vandaag za' de minister de sprekers beantwoorden. melk roomtSffe* naturel melkmocct -y melkhazclnool vanillt tAUvertentle. Lng. Med.) De Japanse kroonprins Akihito zal 27 Juli voor een vijfdaags bezoek aan Nederland in Den Haag arriveren. H(j zal logeren in het hotel „Kasteel Oud-Wassenaar" en op 28 Juli door Koningin Juiiana in audiëntie op Soestdijk worden ontvangen. Voorts zal hij o.m. een bezoek bren gen aan het Vredespaleis, het Maurits- huis, de Leidse universiteit, aan de Van Gogh-tentoonstelling in het Ste delijk Museum en aan het Rijksmu seum te Amsterdam, aan de Diamant bedrijven van de Fa. Asscher, het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, het Ethnologisch Museum te Rotterdam en de haven van de Maas stad. Voorts zal hij ontvangen worden door de burgemeester van Amsterdam en Rotterdam. Op 31 Juli zal de hoge gast van Schiphol vertrekken. De Maastrichtse gemeenteraad heeft gisteren met op één na algemene stém-" men besloten een contract aan te gaan met de Belgische luchtvaartmaatschap pij, Sabena tot vestiging van een heli coptèreverbinding, welke Maastricht inschakelt in de internationale lucht- verbindingen met Rotterdam, Brussel, Luik en Keulen. Verder voteerde de raad de gelden voor de aanleg van een landingsplaats voor helicoptères in het hartje van de stad op de zogenaam de griend, het treffen van de nodige terreinvoorzieningen en de oprichting van een stationsgebouw. In Bolsward zwom gisteren een jonge zeehond rond. Hij werd naar het Noorder Dierenpark te Emmen gebracht, waar nu getracht wordt met gemalen rauwe haring en volle melk het jonge dier in leven te houden. „Er was een meer dan slechte con trole van de vereniging en van de ge meente Vlaardingen. De sfeer in het ziekenhuis deugde niet. Bfj normale controle op korte termijn zou de ver duistering direct gebleken zün", zo be schreef het rapport van een rijks accountant de toestand In het zieken huis te Vlaardingen, die er toe geleid heeft, dat de 32-jarige admlnistra- Het moet bepaald in Buenos Aires net zo moeilijk zijn aan kaarten voor een interlandvoetbalwedstrijd te komen als in Nederland. Wij rechtgeaarde Nederlanders lopen, als wij per se ons nationaal elftal willen zien spelen, on ze invloedrijke kennissen in de KNVB af of kopen op de zwarte markt een toegangsbewijs. In Argentinië doet men dat anders. Bij de wedstrijd ArgentiniëSpanje waren namelijk naar schatting 20.000 toeschouwers die op een vals kaartje naar binnen waren gestapt. WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN VOOR JEUGDSPELERS Alle vier afgebroken partijen uit de vierde ronde van het tornooi om het wereldkampioenschap schaken voor jeugdspelers te Kopenhagen zijn in remise geëindigd. De uitslagen wa ren Groep A: Barda (Noorw.)Olafscn (IJsl.) Panno (Arg.)Reichel (Oostenrijk) iemms (VS)— Boey (Belg.) U Groep B: Darga (Dld.)Roessel (Ned.) y,—%. In groep A heeft de Zuidslaviër Ivkov, de titelhouder, thans met 3'/j punt de leiding. In groep B staat de Brit Penrose met 3U punt bovenaan Roessel deelt met Petri (Saarl.) de zevende plaats. Beiden hebben 1 y3 pt. teur-econoom W. van H. uit Wagenln- gen zich ten nadele van de Vereniging voor Ziekenverpleging te Vlaardingen vergrepen zou hebben aan diverse be dragen tot een (otaal van ongeveer f 60.000.—. Gistermorgen had deze zich voor de Rotterdamse rechtbank te verantwoor den. Uit de verklaring van de pen ningmeester van de vereniging bleek, dat de grootste verduisteringen in 1949 en 1950 waren gepleegd. „Het drama van het Vlaardingse ziekenhuis" noemde de officier van Justitie de zaak. „Verdachte deed een stomme zet toen hij trouwde op een klein salaris" en dit zag de officier als het begin van alle ellende. „Ware er een goede en regelmatige controle ge weest, dan was het nooit tot een ver duistering gekomen. De officier eiste tenslotte, rekening houdend met de slechte controle, een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek. In de gistermorgen gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland is besloten bij suppletoire begroting bedragen be schikbaar te stellen tot een totaal van 6.228.000 voor verbeteringen aan de provinciale ziekenhuizen van Sant poort en Bakkum. Het ziekenhuis van Santpoort zal o.m. een nieuwe upna- mekliniek krijgen, die twee millioen gulden zal kpsten. Verder zullen van beide ziekenhuizen de verblijfplaatsen van het verplegend personeel en de wegen op de terreinen worden ver beterd. Een bedrag van 10.000 wordt beschikbaar gesteld voor het te bou wen nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop" en een bedrag van 500 als jaarlijkse subsidie voor de bond „Heemschut". De Luxemburgse Kamer heeft de conventie van de rechten van de mens bekrachtigd. Thans is de conventie door het vereiste aantal landen be krachtigd om in werking te treden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3