Jongens van Kaap Mentjoerie op weg naar huis Jimmy Brown en de Oranjehemden Winkelbediende stal f 2000.- van zijn medeminnaar Voor de jeugd KERMIS-SNOEPJE Een geronselde garnalenvisser moest psalmen zingen j~mzzzzzzzzzzzzzzz: Dames- en llerenhorloges Vijftig planken voor één gelogen golf KORTVERHAAL VAN HET ZOUTE WATER door Jim Morée Grootste atoomoven van Europa gereed V Vervolg Stadsnieuws Tussen Haaks en Kuitje EXAMENS Scheepvaartberich ten Eis van anderhalf jaar JAC. DE BOER KLEINE HANDELS. ADVERTENTIES Dktiultand voor xakanhadta 20 Ct 39 Ct 25 ct. 49 ct. Wielrijder dodelijk verongelukt Steun uit de V.S. voor de Oostduitse vluchtelingen In Birmingham Moeilijk formateurschap voor De Gasperi Oproer in Amerikaanse vrou wengevangen is Nixon, vice-president V.S., naar Verre Oosten Het Europees Legerverdrag weldra in Belgische Kamer 29. Meneer Bikkebakker zat wel niet in de elftalcommissie van De Big- gers, maar zijn invloed was groot ge noeg om de heren te bewegen Jackie Brown. over wie zij zulke opgewonden verhalen hadden vernomen, bij wijze van proefneming als middenvoor van het eerste op te stellen. „Helemaal op uw verantwoording meneer Bikke bakker". zei de voorzitter van de elf talcommissie, die Klaas Kiezema heet te. „Helemaal op mijn verantwoording" antwoordde meneer Bikkebakker. „En dat bezwaar, dat u noemde, dat wij "nu Dries Drabbeldruif reserve moeten ma ken, ook dat telt niet mee. Ik ga wel even met Dries praten om hem duide lijk te >aken, dat de jonge garde nu eens aan de beurt moet komen. We zijn net er trouwens over eens dat die Dries Drabbeldruif de laatste tijd ook maar brandhout was". Meneer Bikkebakker ging dus in eigen persoon naar het huis van Dries Drabbeldruif, die vlak te genover hem in de Hoogstraat woonde waar hij een welbeklante sigaren winkel dreef. Deze winkel kon men zo n beetje als het sportieve middel punt van de stad beschouwen, want alles en iedereen die van sport hield. kwam bij Dries Drabbeldruif, die reeds jarenlang de ster en de goalgetter van De Biggers was, zijn cigaretten en siga ren kopen. Dries maakte ook elke Zondagavond de voetbaluitslagen be kend en er ontstond dan steeds een volksoploop voor zijn zaak, die heel toepasselijk „Magazijn Koning Voet bal" heette. Dat stond althans met grote witte letters op zijn winkelruit. Toen meneer Bikkebakker diezelfde middag bij Dries Drabbeldruif de win kel binnenstapte, voelde hij zich toch niet helemaal op z'n gemak. Hr. Ms. mijnenveger „Goeree" is gisteren naar Rotterdam vertrokken om te worden gedemagnetiseerd. Het is morgen hoog water om 6.15 en 18.45 uur en laag water om 12.35 uur. De temperatuur van het zeewater was 17,6 graden Celsius. Acht leerlingen van de VEV-cursus, één der practijk-winteravondcursussen van de Ambachtsschool, hebben op 6 Juli te Amsterdam examen gedaan voor het diploma Sterkstroommonteur. Het diploma werd behaald door de heren J. Commandeur, H. J. Dames, M. Dijkhuizen, J. Grande, D. J. Ie Mair en J. B. Sommer. Voor het Unie-Practijkdiploma Ste nografie Nederlands slaagde mej. II. Wigbout, wonende te Wieringen. Voor het examen Machineschrijven 175 aan slagen per minuut slaagde mevr. S. L. de Leeuw-Lim. Voor het Unie-Practijk- diploma Machineschrijven slaagden de dames C. W. Kater, R. Pais, M. A. Smit, C. W. Tebbes, N. Veer en de heren R~ Koster en P. Schager, allen wonende te Den Helder. Allen waren leerlingen van het Instituut „Mercu- rius". Alamak, 6-7 n.m. te Genua. Amers- kerk, 7-7 te Rangoon verwacht Amor, 5-7 te Tunis Amsteldlep, 6-7 te Suez Argos, 6-7 van Palermo naar Eleusis Axeldijk, 7-7 van R'dam te New York verwacht Alphard, vertr. 9-7 van Porto Alegre naar Rio Grande do Sul Am- steldijk, 6-7 van Halifax naar Alexan- drië Baam, 6-7 te R'dam Blitar, 7-7 te Marseille Boschfontein, 7-7 van Tanga naar Mombassa Bali, 6-7 van Belawan naar Singapore Bintang, 10-7 te Legaipi verwacht Bloemfontein, 6-7 Finlsterre gepass. naar Tenerlffe Blom- mersdljk, pass. 6-7 Sclllys Borneo, 2-7 van Surabaja naar Makassar Callisto, 6-7 op de St. Laurens Caltex Delft (t). 6-7 van R'dam naar Sidon Caltex Lel den (t), pass. 6-7 Kaap Finlsterre Cal tex The Hague (t), pass. 6-7 Malta Cistula (t), 7-7 van Brlsbane te Ballk Papan Delft, 7-7 te Arlca verwacht Dongedijk. 7-7 van Antwerpen te R'dam Duivendrecht, 6-7 van R'dam naar W. Afrika vla Dakar Danae, 7-7 van Go- tenburg te A'dam Ena (t), 6-7 van Cu- raca0 te Gent Enggano, 6-7 n.m. te Port Sald FeUpes (t), 6-7 van Tandjong Prlok naar Pladju Graveland, 4-7 van Paranagua Gaasterland, pass. 6-7 st. Paula Rock naar Las Palmas Gordlas. 7-7 van Triest te R'dam Groote Beer, 10-7 van New York tc R'dam verwacht Haarlem. 6-7 van R'dam naar Ham burg. 7-7 te Bremen verwacht Hector. 6-7 van Cadiz naar R'dam Hathor. 5-7 te Salonlkl Hilversum, 6-7 te Finlsterre verwacht Indrapoera, 6-7 van Cheribon op rede Semarang Japara (KRL), 6-7 te Bandarshapur Johan van Oldenbar- nevelt, pass. 6-7 Burlings naar Port Sald Jupiter, 6-7 van Patras naar Piraeus Kedoe, 7-7 van Bintang naar Singa pore Langkoeas, 7-7 van Surabaja te Tandjong Prlok Leersum. 6-7 te Ant werpen - Lekkerkerk. 6-7 nm. van Bahrein te Kuwait Loppersum. 3-7 van New Castle te Sorel Maas, 8-7 van Algiers te Malga verwacht Maasdam, 6-7 600 mijl oost van Kaap Race naar Southampton, alwaar 10-7 2 uur ver wacht Maashaven, 7-7 te Schiedam (Werf) Markelo. verm. 8-7 van Londen naar Goole - Mentor, pass. 6-7 Kaap Finlstere naar Oran Molenkerk, van Madras Notos, 5-7 te Odense Oranje, pass. 6-7 Perlm naar Suez Oranjefontein. 7-7 te Antwerpen ver wacht Ootmarsum, 6-7 van Antwerpen raar Ala Pallice, pass. 7-7 1.15 uur Vlls- aingen Polyphemus, 7-7 te Penang ver wacht Prins Frederik Hendrik, verm. 7-7 van Le Havre - Radja, 4-7 van Tand jong Prlok naar Semarang Rempang. 6-7 te Ras Tanura - Rottl. 5-7 van Bey- routh naar Port Sald - Rijndam 6-7 870 mijl west ten zuiden van Valenti naar Hallfax Stad Amsterdam, van op 8-7 van Wabana te Glasgow verwacht Stad Dordrecht, pass. 6-7 ouessant Stngkep, 6-7 van Livorno naar Alexan- drië - Slamat, pass. 6-7 Finlsterre naar Marseille - Straat Makassar, 7-7 te Ma nilla Tablan, pass. 6-7 n.m. Finlsterre Tero, 7-7 van Tenerlffe naar Antwer pen Tabtnta. 6-7 te Suez Th®m,*t°' 6-7 n.m. van Quebec te R'dam - Tomint. 6-7 n.m. van Steenkool te Hollandia Van Spilbergen. 5-7 van Kotonu te Ta- koradl Veendam. 6-7 van R'dam naar New York Waterland, 5-7 te Bah la Waterman, 6-7 680 mijl oost-noordoost van Kaap Race - Willemstad6-7 n.m. van Cristobal naar A'dam via Aruba Willem Ruys, 9-7 te Colombo verwacht Wonosari, pass. 6-7 Sabang naar Colombo IJssel, 6-7 van Iskendrun naar Cata- nla Zuiderkruis, 8-7 310 mill zuid-zuid oost van Kaap Race naar Southampton Zijpenberg, 6-7 ca. 21.30 uur van Mor- tnugao te R'dam. Dc officier van Justtile bij de Haag se rechtbank heeft gisteren één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis ge vorderd tegen de 25-jarige winkelbe diende W. C. H. Ij. uit Den Haag, die er van was beschuldigd f 2000,te hebben gestolen van een Leidse vriend van zijn pensionhoudster en minnares, de 42-jarige Johanna F. B. Deze laatste had op verzoek van L., enige dagen voor Kerstmis van het vorige jaar de sleutel van het huis van haar Leidse vriend meegebracht. Naderhand had zij hiervan spijt ge kregen, zo verklaarde zij tijdens het onderzoek, en L. de sleutel niet gege ven. L. nam de sleutel uit haar bont jas weg en ging met de 37-jarige gla zenwasser W. de P. uit Den Haag naar Leiden en stal een sigarenetui, waarin f 2000 zat, uit een kast in het huis van de Leidenaar. L. en De P. gingen hierna terug naar Den Haag en kochten voor f 660 kleren. De rest van de buit verdeel den zjj. De vriendin van L., zou een deel van de buit ontvangen, maar deze had dit niet willen aannemen. L. verborg het geld onder een goot steentje. De vriendin vond het en ver stopte het in haar bed, met de be doeling om het, zoals zij later ver klaarde, aan haar Leidse minnaar te rug te geven. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest tegen de pen sionhoudster wegens heling en mede plichtigheid aan deze diefstal. De glazenwasser, De P., ontkende ter zitting iets te maken te hebben gehad met de diefstal. L. verklaarde, als getuige, echter dat De P. wel te zamen met hem de diefstal had ge pleegd. De P. had, volgens L., op de uitkijk ge3taa.i, terwijl hij ging stelen. Voorts werd als getuige genoord de verkoopster van de kleien, die L. en De P. hadden gekocht. De officier var. Juscitie achtte be wezen dat De P. schuldig was aan het hem ten laste gelegde en vorderde een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Uitpsraak over veertien dagen. Werkelijk, Hjj verdient het! Als hij zijn exsftnen met goed gevolg heeft afge legd, verdient hij werke lijk beloond te worden met een mooi horloge. En dit geldt natuurlijk ook voor „haar"! Verras hen eens op deze grootste dag in hun jonge leven. Laat ze eens kiezen uit onze inderdaad schitte rende collectie 't Is verdiend; Koningstraat 48. Rgkged. horlogemaker. PORTRET ATELIER KEIZERSTRAAT 116 DEN HELDER OPNAMEN WOENSDAG j OÓNDEHDAC VRIJDAG i ZATERDAG I van 2-5 uur TROUWFOTO'S BESPREKEN Kamperen per Touringciar 8 dg. Ardennen 20, 8 dg. Limburg a.d. Lahn (D.) 23, 8 dg. Oostenrijk 60. C.K.C., Vijzelstraat 121, Tel. 64662, A'dam. Prijt: 4 gedrukte regelt grote kop inbegrepen 1M, elke rep. meer 0J0 Kopy nlaattai 6 ZUURSTOKKEN van 30 et. voor 25 Ct. 3 ZUURSTOKKEN of POEDERKANEELSTOKKEN van 30 ct. voor 25 ct. ZUURSTOKKEN of I'OEDERKANEELSTOKKEN van 25 ct. voor 250 gram GEVULDE DRUPS voor 6 JOCHIES (Lollies) voor EN BOVENDIEN Een pot heerlijke SINAASAPPEL-PRUIMEN JAM voor 250 gram prima '10 stukken prima Koffiebonen voor l bo Huishoudzeep voor Du Cl JAMAICA RUMBONEN 200 gram voor 49 Ct. UNOX Zwaar Belegen Leverpastei Edammer Kaas p. blik, 200 gram 55 Ct, (pikant) 40+ p. blik, 100 gram 34 Ct. per 100 gram 29 Ct. U KOOPT ALTIJD VOORDELIGER ENPRETTIG BIJ UIPKES KCjSINUSTKAAT 8 - SLUISDIJKSTRAAT 58 BRAKKEVELDWEG 69 Maandagmiddag, omstreeks 5 uur, Is op de Rijksstraatweg onder de -emeen- te Limmen de 59-jarige wielr' der B doo een personenauto, komende uit de richting Alkmaar, gegrepen en In het St. Eiisabeth-Ziekenhuis te Alkmaar aar de bekomen verwondingen over leden. De oorzaak van dit dodelijk en- geluk was dat B., zonder op het ver keer te letten, plotseling de weg over stak. Het slachtoffer was gehuwd. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Juli. 83.000 kg aardappelen 15,2017,30, Doré 20.10—21,70. rode Scholten 19,50—21.10, Saskia 15.6016,50, blauwe Eigenheimers 20,9021,90, grove 1415,50, drielingen 12,30—13,80 en kleine 7,70—11,20; 24.000 kg rode kool 8,10—10,60; 2000 kg gele kool 7,60—10,10; 2000 kg witte kool 12— 12,0; 475 kg tomaten: A 55—68, B 49 en C 51; 800 stuks bloemkool: AI 3942 en AH 15; 575 bos peen 12,7015,20. De Amerikaanse afgevaardigden op het wereldcongres van het Internatio naal Verbond van Vrije Vakverenigin gen hebben gisteren medegedeeld, dat htm organisaties een grote financiële bijdrage zullen leveren aan een fonds tot steun aan Oostduitse vluchtelingen en de achtergebleven betrekkingen van de slachtoffers van de opstand in Oost-Berlijn. De Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, Conant, is in West- Berlijn aangekomen voor besprekingen met de Westberlijnse burgemeester en geallieerde autoriteiten. Vertegen woordigers van de waterleidingbedrij ven in Oost- en West-Berlijn zijn over eengekomen, dat Oost-Berlijn weer drinkwater zal leveren aan het Weste lijke stadsdeel. In Juni waren deze le veranties stopgezet. HET SCHIP VAN LINIE ZEELANDlag al dagen lang op te bok sen tegen een stijve Noordwester bries, koers naar het Nieuwediep. Fijn verstuivend en als een mistwolk doorwekend het oplopend want, kwakte het koppige Noordzeewater bruisend tegen de boeg. Massief, het hoge tuig scherp bij de wind gebrast, tornde het schip van oorlog op tegen de wind, zonder veel werking van het schip zelfdaarvoor was hoger zee en sterker wind nodig; alle zeilen die niet gebruikt werden waren model gerold op het hout. Wind en tij waren tegen. Witkoppig en schuimend-bonkig water rees en daalde eindeloos rondom het schip, pogende de stugge opvaart van het linieschip te stuiten en met harde knallen van uitspattende golven te toornen, tegen de boeg. Het schip van linie Zeelandlag in de wind op, lange streken makend om, zo lang mogelijk, het ruime sop te hou den en dan vanaf de Noord het gat binnen te vallen, terwijl aan boord scherp werd uitgekeken naar de loodsrinkelaar, die, naar gehoopt en verwacht werd, op deze hoogte moest kruisen. De officier van de wacht beende rusteloos heen en weer, tersluiks kompas en zeilen controlerende, bij op- en afgang van het schip. Aan het stuurrad achter de bazaansmast, stond een eerste klas, toezicht hou dend op de lichtmatroos, die als roerganger zijn torn als leerling vol bracht. Een half uur van te voren had de provoost „voor en achter laag water" gebruld, het sein aan de opvarenden voor de grote middag- rastEn Janmaat sliep! Sliep, op het kuildek tussen de kanon nen in de kuilbatterijpn. of daar waar tenminste geen buiswater zijn rust zou kunnen verstoren, sliep in een oppertje, in hoeken en gaten waar, volgens zijn mening, de zachtste plank zou zijn. DE „ZEELAND" WAS op de thuis reis van een trip voor vlagvertoon, die bijna vier maanden had geduurd; met een zes-miilsvaartje lag de oude dame onder scherp gebrast tuig in de wind. een tikje «stampend, als een vermoeid karrepaard. De al dagen lang grauwe lucht dreigde met verandering en een eigenaardig breken van bet zwerk in het Zuiden deed de officier van de achtermiddagwacht de leerling naar beneden zenden, om deze werking te rapporteren en barometerstand te verzoeken. De jongen was achteruit nog niet verdwenen, of er schoot een valse ruk wind "bakboord-achterin. Twee opeen volgende windstoten deden de eerste officier met gang aan dek verschijnen en te loevert hoogte nemen van de toe stand van het tuig. DP schipper in één run geporö. kwam zijn duffel dichtknopend, op de brug óm orders voor zeil zetten. Sner pend gilde de bootsmansfluit m toon aarden aan alle trapgaten en de lang- corekte giltonen, aan iedere koekoek omlaag gefloten, deden de rustenden omhoog vliegen. R ij z e n Hollend en kankerend stormden al len naar de mast, waar zij ingedeeld geworden waren; de langzamen aange spoord door de zware zeelaarzen van de schipper, die, schoppen en meppen uitdelend, als een furie „voor en ach ter" bulderde. „Alle hens aan dek!" „Ieder bij zijn mast!' „Klaar aan de zeilen!" „Enter op!" Matrozen enterden omhoog. Op zes plaatsen tegelijk vloog Janmaat het onderwant in en de jongens klauwden zich met handen en voeten als apen naar boven. De kleinsten onder hen het eerst, die moesten het hoogst; de paarden aan de bovenra's zijn ondieper en het tuig lichter. „Leg uit!" „Zeilen los!" Het zeilveranderen gebeurde als op een exercitiemast. Lei-donkere ban ken kwamen opzetten en joegen langs het zwerk. De stijve noordwester bries kromp in naar het zuidwesten en, stevig doorzettende, drukte de wind bak boord achter op. De „Zeeland" ioeg van de wind de ruimte in, zij had drie grote marszeis bijstaan, terwijl de enorme bazaan achterop en de kluiver vóór met harde knallen neer kwamen. Op het bovendek was het één chaos van volk en touwwerk. Waar hulp nodig was, sprongen mannen toe op het want; aan de brassen, schoten en vallen stonden potige kerels klaar. De bruggewacht en de roerganger ver huisden naar het halfdek. De mars- schoten werden voorgebaald en de baantjesgasten krioelden ter weerszij den van één der drie lange vallen, die benodigd zijn om over de schijfblok- ken de zware ra's omhoog te trekken. Honderden sterke rampen en honder den stampende zeebenen kwamen in beweging. Op het. eerste fluitsein gooi den zich de bonken voorover in de touwen, in één lange trek. Het fluiten van de bootslieden, be geleid door het huilen van de wind, het klapperen van de zeilen, het bon ken van de blokken en kletsen van touwen tegen de masten en op het doek tijdens het neergooien van de gordels en vallen, het leek een geweldige chaos, maar in die chaos heerste de >rde van een ijzeren discipline. Het schip rees gemakkelijk op de inmiddels hoge golven, de bazaans- boom hing geheel buiten de campagne, de geweldige kluiver op het voorhout stond ruim bij, tilde mee aan het ton- nengewicht bij het rijzen. De zeilen waren gezet De bramzeilen, onder zeilen en stagzeilen stonden volgebrast. Aan dek werd het touwwerk geklaard en binnen een half uur werd er negen mijl gelogd. Huis toe Nieuwediep, het grote doel van menige verre reis Nog vijf-en-tachtig zeemijlen DE „VETTE" GEBRUIKTE één hand voor de schuit en één voor zichzelf. Dat was al ongeschreven wet, toen 'ie nog te garnaal-vissen most op de wad den, om di Noord van Nieuwediep. En wat zal een geronselde visserman zich inspannen op een schuit van de Repu bliek; al zat de langste torn er amper al weer op en zal Kaap „Mentjoerie", („Nieuwediep"), toch wei haast achter de kim opkomen. Z'n touwen-zolen schuifelend over de paarden, gleed de „Vette", als op een sullebaantje, naar de veiligheid van de grote mast. De machtige lappen zeildoek verborgen hem voor het al ziend oog van de schipper. „Beter hóóg in de mast, dan laag aan dek" was één van de principes van de „Vette", en een ruige arm omstrengelde één van de schoten, die stijf gespannen langs de mast naar beneden stonden, als een bundel orgelpijpen, waar een lied uitzingt. „Mooi", die melodie, de accoorden van de zee door het touw werk en de stagen; en de „Vette' luisterde naar het hooglied van „Oceanus". Daèr was de „Vette" de „Vette" niet meer, en kromden zijn vingers zich in gedachten op de knoppen van zijn harmonika, en trokken zijn mach tige armen spelenderwijs de grote balg van zijn instrument „Melodie der zeeën". De „Zeeland", vol van top, gierde diep beneden hem. Plotseling een krijsende dissonant. De wind drukte het schip op zijn lij zijde, de nokken der onder-ra's sleur den door het water en het zwiepende rondhout deed de „Vette" even „aan zijn asem" hangen, zwevend tussen lucht en water, en met een boog ver dween de „Vette" over boord. „Man over booooordüü!" Aan dek werden de stengen gescho ten, en het schip smoorde in de ko kende zee, maar krabde als een sloep In de na-eb. Honderd, drie-honderd meter achteruit greep een hand ver twijfeld naar een bos kurkenEn wederom waren de Goden mèt de „Vette" Druipend kon hij zich drie kwartieruurs later melden op het achteruit. NA HET PSALMEN ZINGEN, de vol gende morgen, maakte de „Vette" zich op wederom naar achteruit te gaan; thans om verantwoording af te leggen voor. „het zijn in de grote mast op een niet „gevorderd uur, en het zich buiten „boord begeven; daardoor schip en „bemanning blootstellende aan averij". De provoost bulderde al aan de trap; en de „Vette" bepeinsde zich. Hij mócht niet boven zijn, zat al voor straf, vanaf Finisterre, aan de bak van de baantjesgasten. En nou weer deze drukker, vlak voor „huistoe". Dat kostte hem zijn vrije torn om te be ginnenDan als bootsman, sloe- penwacht op de ree dat was zéker vier dagenKom Sn, als 't daar nou es bij bleef En, kerel, De „Oude" bul derde het laatste woord alis een draai bas op de „Vette" af. „Ja, ziet U, commandant, ik docht zo, 's jonge „Vette", wat heb je trek in een pruim, en daar zie ik troes toch zo een bekende golf. Ik docht, dat is diezelfde, waar ik toen die „kees", die ik van de „Blauwe" had gehad, in ge gooid had. En meteen zie ik die pruim óók nog, ik grijpen Toch enigzins verdwaasd, kijkt de „Vette" op. Zón barre leugen was 't toch ook niet, die pruim hód hij toen toch De „Vette" was nadien de beste psalmist aan boord. Vijftig planken voor één gelogen golfJ. M. Psalmen zingen aan boord: Schuren met steen van het dek. Troes: meteen. Paarden: touwwerk langs de ra's. Aan zijn asem hangen: geen hou'vast meer hebben. Provoost: Politie aan boord. Drukker: straf. Kaap Mentjoerie: Oude Marine-uit drukking, scheldnaam voor Nieuwe diep. Marszeis: zeilen. Baantjes-gasten: Matrozen die huis houdelijk werk verrichten, d.w.z. geen zeelui voor dekdienst. De grootste atoomspiytoven van Europa, de protonensynchronotron van de universiteit in de Britse stad Birmingham, is nadat men er zeven jaar aan heeft gewerkt, voltooid. Gis teravond wi^'d bekendgemaakt, dat de atoomsplijtoven op het ogenblik wordt beproefd. De natuurkundige prof. Moon zei, dat de synchrotron zal worden ge bruikt voor het teweegbrengen van een aantal processen die optreden bjj kosmische straling en voor ander on derzoek op het gebied van de kern- physica. Dit onderzoek heeft, aldus Moon, niets uitstaande met de atoom bom. „De resultaten van het onder zoek zijn voor iedereen beschikbaar". De Gasperi, de Christen-Democra tische premier van het oude Italiaan se kabinet, deelde president Einaudt gisteren mee, dat hij niet in staat is eet» nieuwe regering te vormen. Na twee dagen van overleg was het-hem niet gelukt een parlementaire meer derheid voor zijn regeringsprogram te vinden. Einaudi heeft de weigering echter naast zich neergelegd en De Gasperi wederom opgedragen een re gering te vormen. De Gasperi heeft deze opdracht na een lang onderhoud met de president „onder voorbehoud" aanvaard. De president zei zo te han delen „met het oog op de nationale en internationale toestand". Men denkt, dat De Gasperi nu zal trachten een tijdelijke regering te vormen. De for mateur heeft sinds 1945 aan het hoofd van zeven regeringen gestaan. Ongeveer vijftig gevangenen van een verbeteringsgestiebt voor vrouwen in Jessup (V!S.) kwamen gisteren in op roer. De vrouwen op een na alle negerinnen hadden zich gewapend met messen en stukken van kapot geslagen meubelen. Ook de dag te voren hadden zich in deze inrichting al enkele ongeregeldheden voorgedaan. Na vier uur kon de orde worden her steld met gebruikmaking van brand slangen en stokken- De politie verwij derde vijf en twintig oproerlingen. Twee vrouwelijke bewakers, die door de opstandelingen gevangen waren ge zet, werden door de politie bevrijd. Eén der politiemannen werd gedood. Van de zijde van het Witte Huis te Washington is officieel bekend ge maakt, dat de Amerikaanse vice-pre sident, Nixon, een reis naar het Verre Oosten en Zuid-Azië zal maken om begrip voor de Ver. Staten te verwer ven. De reis zal waarschijnlijk in Octo- ber of November van dit jaar worden ondernomen. Volgens de bekendmaking onder neemt Nixon de reis op verzoek van president Eisenhower en Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken. Nixon zal worden vergezeld doorzijn echtgenote en ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. De Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft gisteren besloten haar zomerreces uit te stellen, zodat door de Kamer beslissingen kunnen worden genomen over de EVG en de grondwetsherziening. Het zomerreces zou aanvankelijk op 16 Juli beginnen. DUITSE KOOPVAARDIJVLOOT GROEIT WEER GESTADIG Het herstel van de Duitse scheep vaart is in de laatste jaren met grote snelheid gegaan en binnen afzienbare tijd zullen de Duitse reders weer kun nen beschikken over de helft van de vier millioen bruto register ton, waar mee zij de oorlog in gingen. DE CHINEES-BRITSE HANDEL Van Britse officiële zijde is ver klaard, dat er officieel geen bijzon derheden bekend zijn inzake een han delsovereenkomst tussen een niet- officiële Britse handelsdelegatie eh communistisch China ter waarde van 30 millioen pond sterling.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5