Weldra nieuwe o.l. school in 't Zand BURGEMEESTER Breebaart gaf algemeen overzicht Nieuws uit Hippolytushoef Van het eiland Texel De gecombineerde sportdag te Anna Paulowna werd succes Raad Zijpe nam op de valreep belangrijke besluiten 7 Zand Marktoverzicht van Purmerend SPORTDAG van de lagere scholen De ruilverkaveling Oudeschildse dames kampioen Als Wieringen naar Texel komt Strijd om de man en de vrouw Woningbouw in drie plaatsen Grote waardering HET POGRRAMMA VOOR DE OUDJES VAN BOOM TOT JAPON RONDE van Wieringen Wieringen 800 gymnasten op het „Succes" terrein Goed geboerd BESOMMINGEN l|MUIDEN ALKMAARSE VEEMARKT De Boys ontvingen Slootdorp BKC, Dokeven Concordia werkten samen ürk Weekoverzicht visserij WOENSDAG 8 JIII 1958 £LKE REGEL heeft zijn uitzonderin raadsvergaderingen in deze tiid 'lnU1' 5^ de yegel, dat de meeste L-r^V. b deze M we.n.g belangrijk zijn, i„ verband inen. De opnieuw met het feit, dat de nieuwe raden d l jT T' "1 vergadering van de raad der gemee,ne Zbne w ^enk° «eer belangrijk. Doordat i„ deze vergadering enlVl^Tm,,nf,le "'""7"' genomen, die betrekking hebhen 1 i besluiten werden „or d« „nf., dis tuoen neu, cn lipa— b">"l!'smee.ter Brecbn.rl, 11 uoor' dat de plannen voor de bouw nieuwe openbare lagere school in 't Zand krijgen. vaste vorm van een beginnen te TEN EINDE te kunnen worden ver wezenlijkt, zullen deze plannen voor 1 September kant en klaar moeten ziin Het zal wel gebeuren ook. Wij kregen deze interessante mededeling te horen in een bespreking, die de gemeente architect, de heer Groot, met de raad had naar aanleiding van de riolering aan de Bosweg, eveneens in 't Zand en tevens de plaats waar de nieuwe school zal komen te staan. Deze riole ring zal alleen uitvoerbaar zijn indien er een electrisch gemaaltje op komt te staan, dat het water in de nabtf- zijnde poldersloot pompt Het peil ligt nl. te hoog. De raad besloot hiervoor een bedrag van f 1900 te voteren. Bouwbedrijvigheid Dus binnenkort nieuwe bouwbedrij- vigheid door het bouwen van deze nieuwe school. Het blijft er niet bij. De raad besloot in deze laatste vergade ring in de oude samenstelling om in t Zand een stuk weiland te kopen van de heer G. A. de Wit, groot 1,1180 ha. voor de prijs van f 0,75 per m2, beno digd voor de bouw van genoemde school, het doortrekken van een weg en het bouwrijp maken van een gedeel te van dit terrein voor woningbouw. Voor dit laatste voteerde de raad een bedrag van f 9200. Ook Schagerbrug zal een deel krij gen van de nieuwbouw. De raad be sloot tot aankoop van een stuk grond van mevrouw weduwe Bakker-Rosse- naar te Schagerbrug, groot 550 m2 te gen de prijs van f 2 per m2. Aan de ■woningbouwvereniging Zijpe zal wor den verzocht plannen te doen ontwer pen voor de bouw van twee dubbele woonhuizen op dat stuk grond. Het zal aan genoemde woningbouwvereniging worden verkocht en besloten werd de nodige voorschotten voor grond en bouw te verstrekken. Het moet be paald in de bedoeling van B. en W. hebben gelegen bij het scheiden van de markt de verschillende dorpen de volle maat te geven. Immers het bleef niet bij de mededeling, dat de twaalf woningwetwoningen in 't Zand bijna gereed zijn. Er aan vastgekoppeld was de mededeling dat er in Oudesluis binnenkort zes woningwetwoningen zullen worden gebouwd. Hoe ver de plannen zijn? Nog deze week zal er een bespre king zijn tussen architect en woning bouwvereniging, aldus de secretaris, de heer De Boer, op een vraag van de heer Hopman. Het is de bedoeling, dat deze woningen worden gebouwd naast de openbare school. Als nog achter de hand hebbende werd er voorts op gezinspeeld, dat er in Oudesluis nog vier woningen zou den kunnen worden gebouwd, gepaard gaande met krotopruiming. Nadat de Lange Jammer verdwenen is, dus bin nenkort ook opheffing van de Korte? Om dan nog even bij de woningaffaire te blijven, onbewoonbaar werd ver klaard de woning van de heer Th. Kooijman. Toch niet gemakkelijk? Als we de afdeling Schagen van de Nederlandse Aannemersbond mogen geloven, i3 't bouwen in Zijpe toch niet 7®1 gemakkelijk. Er was een adres gericht aan de raad, waarin werd be- rooga dat die welstandscommissie toch zo lastig is en dat het aanbeveling zou verdienen, bepalingen te maken, waar. door verbouwingen niet aan het oor deel van de commissie zouden worden onderworpen. Burgemeester Breebaart wees er op, dat door de splitsing der commissie, waardoor Schagen nu zetel is gewor den voor een aantal gemeenten, een verbetering in de werkwijze niet uit gesloten moet worden geacht. Verder kan de raad er wel over praten, maar m feite behoort het tot de bevoegd heid van B. en W. Persoonlijk zou hij er niets voor gevoelen, dat de beoor deling van verbouwingen door de ar chitect en B. en W. zou geschieden en ook de architect zelve gevoelt er niets voor. Verbouwingen hebben juist het meest het oordeel van aesthetici nodig. De heer Doorn, we spitsten ons reeds op zijn verweer, was opmerkelijk kalm. Hij betoogde wel, dat het vroeger on der opzichter De Leeuw ook goed ging en vertrouwde, dat de heer Groot het wel aankon, maar tenslotte verenigde de raad zich met de suggestie van de voorzitter, om eens een gesprek te or ganiseren tussen de raad en de wel standscommissie. Ten aanzien van de leegstaande wo. ning te Zijpersluis deelde de voorzitter mede, dat Waterstaat nog in onder handeling is met Warmenhuizen over een zg. voetveer. Hangende deze on derhandelingen zal geen beslissing over betrekking van deze woning worden genomen. Grote waardering Woorden van warme waardering sprak de voorzitter ten aanzien van de heer Hollander uit Petten, die onlangs is overleden en in wiens plaats in de sociale dienst als bestuurslid werd ge kozen de heer J. Kouwenberg. De heer Hollander stelde zijn leven in dienst van de openbare zaak en verdient onze grote dankbaarheid, aldus de voorzitter. Besloten werd in ae vacature dood graver op de algemene begraafplaats te Petten niet te voorzien, maar het werk op te dragen aan de directeur van de algemene begraafplaats te St. Maartensbrug. In verband daarmee zal diens salaris worden verhoogd. Het verse kadetje De bakkers waren in Zijpe Maan dagsmorgens gesloten. Ze hadden ech- ler de ontdekking gedaan, dat dit geen gunstige morgen is. Het brood is op die morgen Immers oudbakken en de klanten willen wel eens 'n vers kadetje hebben. Resultaat: Verzoek aan de raad, ook van nog enkele andere mid denstanders, o.m. ook over verkoop van taart e.d. op Zondagmorgen, ad vies van de Kamer van Koophandel en wijziging van winkelsluitingsveror dening. Bakkers en kruideniers sluiten nu Woensdags om 1 uur. Kappersbe- drijven Maandags na 1 uur, alle an dere bedrijven Maandagsmorgens voor 1 uur. Geen genade kon het verzoek vin den om banket te verkopen op Zon dagmiddag. De Kamer van Koophandel wilde er niets van weten. De heer Raatgers daarentegen wel. die betoog de dat het maar goed lastig was, als vissers Zondags aan 't Zand niets kon den kopen op Zondagmorgen. De heer Kok had een bakker gesproken, die zich gelukkig prees, dat er winkel sluiting op Zondag was. Het voorstel inzake tandverzorging werd teruggenomen, er schijnen nog andere perspectieven te zijn. Een gul den per dag subsidie werd verleend aan de afdeling Kraamzorg van het Wit-Gele Kruis. Een renteloze geldlening werd ver strekt aan gemeentebode Mosk voor aanschaffing van een motor, groot f 1500, af te lossen in acht jaar. De heer Hooij achtte dit in principe ge heel onjuist en vroeg zich af, waar net eind zou zijn. Er kunnen er meer ko men. De voorzitter was het in principe met de heer Hooij eens. Hij wees er echter op, dat de heer Mosk grote af standen moet afleggen en de vergoe ding van de gemeente, f 156 per jaar voor de motorfiets, niet hoog is. De heer Hooij hield echter voet bij stuk en wees er op, dat de betrokkene wel had kunnen sparen. Steun kreeg hij echter niet, zodat conform het voor stel van B. en W. werd besloten. J)E LAATSTE vergadering van de raad van Zijpe kreeg wel een zeer bijzonder cachet door de magistrale afscheidsrede van de burge meester, waarin hij een overzicht gaf van de zeer vele werkzaamheden die de raad heeft moeten verrichten in de periode 19481952. Het is ons niet mojelijk in verband met de plaatsruimte deze dingen uitvoerig te vermelden. Het kan trouwens uit de talloze verslagen die we in de loop van deze vier jaren in onze courant hebben bcpubliceerd voldoen de bekend zijn, dat er in Zijpe één en ander is gebeurd. Scholen in Petten en Burgerbrug, Zuiderzon, kleuterschool in Burger- brug, woningen in 't Zand, opbouw van Petten, te veel om op te noemen. Verzorging op 'sociaal terrein, ambte lijke bemoeiingen, het was om de woorden van de heer P. Doorn te ge bruiken Als je zo al die raadsvergaderingen meemaakt, dan ontgaat het je wel eens dat er zo veel te doen is in de gemeente, maar als je het aan het ein de van een vierjarige periode hoort op sommen, dan word je er stil van. Het relaas was inderdaad indruk- De commissie ter voorbereiding voor het jaarlijkse uitstapje van de ouden van dagen heeft besloten dit reisje a.s. Donderdag te doen plaatsvinden. Het ligt in de bedoeling om vanaf Hippolytushoef te vertrekken, om on geveer 8 uur naar Den Oever. Dan wordt over Hoorn naar Edam gereden, waar de koffie wordt gebruikt. Via Amsterdam wordt de reis voortgezet naar Hilversum om de studio s en net raadhuis te bezichtigen. Daarna rijdt men langs de Vecht tot Loenen en naar de Loosdrechtse plassen. Op de terug weg werd Anna's Hoeve in de buurt van Hilversum aangedaan. Aan de reis nemen plm. 200 oudjes deel, die met vier bussen en tien 3"t0S ,v®.rv° r zullen worden, 's Avonds kv'art, acht keert men terug in Hippolytus- hoef om in Concordia nog een kopje koffie te gebruiken. Bij de thuiskom t zal natuurlijk Harmonie aanwezig zijn om aan deze ontvangst een meer telijk tintje te geven. jio Mogen de weergoden onze oudjes die dag goed gezind zijn! Maandagavond waren ongeveer dames van de afdeling Vieringen jn de Bond van Plattelandsvrouwen ln Hotel De Haan bijeengekomen, ue agenda vermeldde een lezinge omtrent rayonstoffen, een s0°It... n' geschikt voor het maken van j - grovere producten. Het was dames interessant om te ^f^nnetie zien dat wanneer zij «n jaiKinne^e van rayonstof kopen, zij eigenHik ge kleed zijn in een Canadees CaMWr nlsch. Zweeds of Noors denneboompoe. Want hout is de grondstof voor dit cei lulose-product. Maar de weg de tot rayonstof is lang, dat toonde oe film duidelijk aan. verslag Mevrouw Bosker gaf een van het zomerreisje door de dames gemaakt Dezelfde darne bracht ve slag uit van de Jaarvergadering te Utrecht, mevrouw Asjes van mene vergadering in A 3 naaicursus doende deelname zal de naa'cu™ weer doorgaan. De avond kan zeer slaagd heten. Kermiszondag, dat is Zondag 1 Aug., wordt de derde wielerronde van Wie- ringen gereden. De voorbereidingen zijn in volle gang. Alvast kunnen we verklappen dat het parcours is: Park laan, Slingerweg, Zandburen, Helderst; straat. Start en finish vinden plaats op een weiland op Zandburen. Aan de ronde nemen dit jaar alleen amateurs deel en natuurlijk de trans- portfietsers. De deelnemers van deze race van het vorig jaar zijn van plan de winnaar van toen het vuur na aan de schenen te leggen en ook enkele „kat-uit-de-boom-kijkers" zijn van plan nu mee te doen. De organisatie is in handen van de wielerclub Alcmana Victrix te Alkmaar en de afdeling Wie- ringen van de Vereniging tot Bevorde ring van het Hardrijden op de Schaats. Hippolytushoef zal aanstaande Zon dag in het teken van de turnsport staan. Niet minder dan 800 gymasten, verdeeld over 18 verenigingen zullen deelnemen aan het grootse openlucht- turnfestijn dat op het „Succes -terrein i„ Hippolytushoef w0rdt. ^^kwekkfnd zal ongetwijfeld een indrukweKKenu gezicht zijn deze verenigingen door de straten van Hippo te zien marcheren. Vijfhonderd dames en meisjes zu>lcn deelnemen aan de massale turnoefe ningen. Direct na de officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Wierin- opn wordt de marswedstrijd ge*50ud£": De eigenlijke feesten beginnen dan om twee uur op het terrein. In de morgenuren is er dan reeds epn attractief programma uitgevoerd, dat o.m. repetities bevat van enkele nummers. Als het weer meewerkt kan het een d-ig worden, waarop sportminnenr' West-Friesland niet zal en mag ontbre ken. wekkend. Een compliment aan de werkkracht van de raad. Een nog gro ter compliment aan de werkkracht van het college van B. en W., maar, en het was zo uitstekend dat wethou der Ott er op attendeerde, „wij zou den te kort schieten, als we misken den, dat veel van wat er tot stand is gekomen, alleen kon gebeuren, door dat de burgemeester heeft getoond voor de gemeente een zeer warm klop pend hart te hebben. Daarvoor uit naam van de gehele gemeente onze hartelijke dank." Het was echt prettig, dat de raad in zo'n genoeglijke sfeer afscheid kon ne men van de heren Veter en De Maaijer, de laatste wegens werkzaam heden verhinderd. Zij behoorden niet tot de leden die dikwijls het woord voerden, aldus de voorzitter en al mo ge het zo zijn, dat we critiek op prijs stellen, we hebben ook waardering voor een stilzwijgende instemming. Deze heren keren dus niet meer in de raad terug. Goedgekeurd werden ditmaal de ge loofsbrieven van dertien raadsleden, daar de raad door het overschrijden van de 6.000 inwoners met twee leden zal worden uitgebreid. Nieuw in de raad komen de heren A.Brak, J. Ko men, F. Roozing en P. Voorthuizen. Tenslotte kan nog worden medege deeld, dat de plannen voor aansluiting aan de waterleiding van percelen in de Belkmerweg binnenkort zal ge schieden. De gemeente Zijpe heeft in het laatste jaar nog al één en ander gedaan. Ook iw de voorafgaande jaren. U hebt het regelmatig in onze courant kunnen leten. Op de financiën van de gemeente heeft dat tot dusverre nog geen invloed gehad. Over 1951 sloot de gemeenterekening met een voor delig saldo van f 107.969,69, met als totaal bedrag een post van f 1.065.112,57. De rekening van de Sociale dienst sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 102.199,81. De gemeente had aan deze instelling een subsidie ver leend van f 55.000,—. De besommingen van Dinsdag 7 Juli zijn: Kotters: IJm 208 f 5500. De tctale aanvoer bedroeg 180 kisten. Per kg: Heilbot 2.45; Tong: gr. 2 25, grm. 1.50, kim. 1.79—1.69; Tarbot I 1.80—1.66. Per 50 kg: Schol: kim. 65, kl. I 40, kl II 3020; Schar 17.50; Schelvis: grm. 36.50, kim. 40—50, kl. I 38—37.50 en kl. II 25—13; wijting 14; gr. gul 43; kl. gul 16. Per 125 kg: gr. kabeljouw 184—94. KNAPPE NAAISTERS Aan de modevakschool behaalden 'Pr. Dignum, H. Tiesen en G. Dignum het diploma lingerie- en costuumnaaien. Voor VGZO slaagden Atie Heddes, Aggie v. d. V/eij en Riek Pater. PURMEREND, 7 Juli: Er was gister morgen een vlottere handel in de vette koeien, ofschoon het aanbod vrij groot was. De prijzen waren iets vaster. Ook naar de slaehtstieren was meer vraag. Hiervan waren enkele zeer zware exem plaren aangevoerd. Op de gelde markt was ook nog wel enige kooplust, maar hier belemmerden de hoge vraagprijzen een vlugge verl oop. Op de verse markt was iets meer animo. De nuchtere kal veren gingen weer heel goed, er was een vlotte handel met hoge prijzen evenals bij de fokkers. Met de vette kalveren ging het iets kalmer maar ofschoon er een grote aanvoer was, was er meer vraag dan vorige week. De wolveemarkt, die nog al aardig bezet was had toch een kalm verloop wat betreft de vette schapen, maar de export deed toch meer dan verleden week. Op de vette varkens- markt was in de vroegte slechts een klein aanbod zodat de prijzen met een flinke gang hoger afkwamen. Ook wa ren de prijzen voor de vette zeugen iets hoger. Op de biggenmarkt was de koop lust goed terwijl het met de fokzeugen daarentegen heel kalm ging. Op de paardemarkt gaf enkel de dood wat leven te zien voor de rest was het er stil, evenals op de pluimveemarkt. PURMEREND, 7 Juli 1953. Aan gevoerd 582 runderen, waaronder 270 vette koeien van f 2.25f 2.90 per kg, handel vlug; 90 melk- en kalfkoeien 6751050, meer vraag; 194 gelde koeien 580850 ,stug duur; 8 Pinken 350500, kalm; 30 vette kalveren 140325, kalm; 465 nuchtere kalveren voor de slacht 45105, vlug; nuchtere kalveren voor de fokkers 65120, goed; 20 stieren 6501700, goed; 299 vette schapen 70 115, vrij goed; 548 lammeren 4075, goed; 37 bokken en geiten 12—55, stug; 165 vette varkens 1.801.96 p. kg, vlug; 732 schrammen 5892.50, meer handel; biggen 3864, meer handel; vette zeu gen 1.66—1.74 p. kg, goed; 8 fokzeugen 260375, kalm; 23 paarden 6751025, kalm. Totaal 2889 dieren. 5000 kipeieren van f 12—f 13 p. 100 2700 oude kippen en hanen, rcrde en witte van f 1.70—f 1.80 p. kg.; 450 oude kippen en hanen, blauwe 1.90—2. 1800 jonge hanen, rode en witte 1.80 2.10; 400 jonge hanen, blauwe 2.50 2.60; 200 eenden 1.001.75 p. stuk; 500 konijnen 1.507.— p. stuk. stuks; 1000 eendeneieren f 10 per 100 stuks. PURMEREND, 7 Juli 1953. Eieren- veiling. Aangevoerd: 40.000 kipeieren van f 12.30f 12.72 p. 100 stuks, kleine 79 p. 100 stuks; 45000 eendeneieren 12.50—13.50 p. 100 stuks, kleine 56.50 p. 100 stuks. Er werd Maandag 6 Juli op de vee markt alhier het volgende aangevoerd: 2 paarden; 92 koelen van 600 tot 1175 per stuk, le kwaliteit 2,702,80, 2e kwa liteit 2,50—2,70 en overige soorten 2,30— 2,50 per kg; 71 nuchtere kalveren van 82 tot 78 per stuk; 214 varkens: vlees- en zware varkens 1,92—1,96, lichte var kens 1,80-^1)02 en zeugen 1,701,86 per kiloram. De belangstelling en animo voor de runderen was maar matig te noemen. Als gevolg hiervan is de handel bij een be trekkelijk gering aanbod niet anders dan stug geweest. De hoogste notering geldt uitsluitend voor de allerbeste dieren. Het zeer kleine aantal kalveren werd tegen hoge prijzen vlug verhandeld. Er waren te weinig varkens. Vandaar een vlugge handel met noteringen die ta melijk hoger waren dan op de vorige markt. ALKMAAR, 6 Juli. Schotse muizen 1216; slabonen 1,18—1,25; stoksnijbonen 821,25; tuihbonen 1016; peulen 24— 1,00; doperwten 3551; tomaten 41—64; bloemkool 1241; rode kool 8—13; spi nazie 8—28; postelein 8—15; sla 2,5010; andijvie 1320; radijs 8; rabarber 17,50 21.50: rode bieten 1222; bieten 9— 12; bospeen 21—29; waspeen 1220; uien 2834; selie 12,5014; soepgroenten 12— 16,50; rode aalbessen 40—75; perziken 3 —19; aardbeien 4861; bosuien 617'/f. In de afgelopen week heerste er een koortsachtige bedrijvigheid op het Texel-terrein. Er werd gesprongen, met ballen gegooid, het slaghout zwiepte door de lucht en vele kleine voeten roffelden over de zestig meter banen. Het was het sportfestijn der lagere scholen, het grote sportfecst van het jaar. Behalve individuele presaties, dio werden gehonoreerd met fraaie prijzen, was er ditmaal nog een andere factor van belang: het vaardigheidsdiploma. Iedere jongen en elk meisje, dat over een normaal ontwikkeld lichaam be schikt, kan met geringe inspanning aar. de hiervoor gestelde minimumeisen voldoen, die van jaar tot jaar iets zwaarder worden. Alle Texelse lagere scholen deden hier aan mede en het is begrijpelijk dat hier een en ander aan te organiseren viel. Elke school kwam behalve op de indi viduele nummers ook nog uit met een slagbalteam. En voor de winnende ploeg had de gemeente een wisselbeker beschikbaar gesteld en voor de winnaar van de estafette een wisselmedaille. We kunnen onmogelijk hier alle in dividuele uitslagen vermelden en vol staan daarom met de mededeling, dat bij de slagbalwedstrijden Oudeschild één werd met de o.l.-school te Den Burg als tweede en dat de estafette werd ge wonnen door CVO te Den Burg met als tweede Den Hoorrf. De voetbal- en handbalverenigingen van Slootdorp hebben Zondag een prachtige dag op de parel der Wadden eilanden gehad. Een vijftigtal liefheb bers van deze takken van sport was Zaterdagavond over het Marsdiep ge komen en werd in het Sint Janshuis ontvangen. Onder het genot van een kopje thee werd kennis gemaakt met de pleegouders voor één nacht en daar na ging het naar het Boys-terrein, waar met de wedstrijden een aanvang werd gemaakt. De Boys bonden de strijd aan met DWOW 2 en wisten met 60 de eerste zege voor de eilanders in de wacht te slepen. Zondag speelden afwisselend de voet' bal- en de handbalploegen en wat de heren wonnen werd door de dames weer verspeeld, hetgeen overigens noch een wonder, noch een schande mag worden genoemd, want de DWO-dames hadden hét kampioenschap van de af' deling juist op hun naam gebracht en de Texelse dames kennen vrijwel geen „overkants" spel, door het gebrek aan contact De uitslagen waren als volgt: GDS 2 DWO 2 1—7; Tex. Bovs 1—DWOW 1 4—2; GDS 1—DWO 1 6—1. Hoewel het „gezellig samenzijn" in het Casino niet geheel geslaagd moent worden genoemd, heeft het geheel beide partijen zeer voldaan en was men algemeen voor een herhaling. Voor het ruilverkavelingsblok Texel ziin de volgende heren benoemd tot schatters: C. Bakker Dzn., Mennohoeve; C. Bakker Wzn., Sint Annahoeve; J. Beumkes, Den Hoorn; K. Breeman, Het Noorden: C. P. Eelman. Schilder einde; J. Hin Jaczn., De Nes; S. J. Keyser, De Laagte; J. H. Kikkert, Em malaan; S. W. Koning Lzn., Oosterend; C. Kuip Mzn„ Rozenburg; S. Lap Zzn., Den Hoorn: P. M. Mantje, Dijkmans huizen; S. Wuis A'zn. te Oosterend. MULO-EXAMENS De eerste candidaten van onze Texelse ULO-school hebben hun diplo ma weer behaald. Piet Smit, Diny Dros, Aafje Feikema behaalden het B-diplo ma en Corry Kikkert, Hanny Stiggel- bout, Henk Hoogerheide en Klaas Pran ger het A-diploma. (In totaal gaan er 31 candidaten op dit jaar; het grootste aantal, dat ooit op Texel is opgeleid.) HE JAARLIJKS terugkerende sport- dag, die door BKC. DOKEV en de harmoniekapel „Concordia" op het BKC-terrein wordt georganiseerd, is ook ditmaal weer, begunstigd door uitstekend weer, voortreffelijk ge slaagd. Goede gymnastiekprestaties, afgewisseld door handbal en voetbal vormden voor het veelkoppige publiek een smakelijk opgediend sportmenu. De Dokev-dames waren met haar vrije oefeningen het eerst aan bod. nadat allereerst Dokev, voorafgegaan door Concordia een rondgang door de Kleine Sluis had gemaakt. De rek stok heren gaf hier en daar goed werk te zien, zo ook de dames aan de rin gen. Vooral het nummer knotsoefe ningen dames vonden wij bijzonder ge slaagd, Tussen de bedrijven door, voer den mevr. Siewers-Totté en de heer P. Llefting nog enige solo-oefeningen uit. De Dekov-heren werkten ver dienstelijk op de brug. Het eerste gedeelte van de handbal wedstrijd 3KC-JHC (combinatie) was vooral in het begin, toen er nog niet zo veel ballen 1n de BKC-doelmond vlogen, aantrekkelijk om te zien. De JHC-dames (blijkbaar zeer versterkt door leden' van haar eerste elftal) bra ken door de BKC-defensie dat het een lieve lust Was en mevr. Ligtendag— Loer kon aan die 4 scores vóór de rust totaal niets verhelpen. De geel zwarte voorhoede bleef desondanks meerdere malen zeer actief en het duo Van TeulingenKossenMul maakte het de JHC-keeper meerdere malen lastig. Vervolgens kwam de eerste helft van de ontmoeting BKC—HRC combi natie, waarin meerendeels de geel zwarten domineerden. Tenminste zij kwamen tot gevaarlijker aanvallen en vooral Leyen en Hendrikse misten een paar juwelen -van kansen. De Hel- derse voorhoede nam haar kans beter waar, midvoor Bruin zag zijn moeite beloond toen hij alleen voor doelman Nap, de BKC-er geen schijn van kans gaf. Zo bleef tot de rust de stand 1-0 in het voordeel van de gasten. In de rust traden de Dokev-dames en -heren weer met paardspringen aan en direct daarop begon men aan de tweede helft van de voetbalwed strijd. Deze tweede helft, was wat BKC betreft, beter dan de eerste, daar de geel-zwarten meer combineerden en nu en dan de Helderse verdediging handen vol werk gaven. Buning kon kort na het begin de overigens goed werkende De Haan passeren. Niet zo lang daarna was het M. Wiggers. die een onvoldoende stoppen van De Haan afstrafte (2-1). BKC bleef nog gerui me tijd in de aanval, doch pl.m. 10 minuten voor het einde werd een HRC -speler in het BKC-strafschopgebled te hard aangevallen. De daarop toe gekende penalty betekende voor de gasten de gelijkmaker Met een 2-2 ge lijke stand kwam het einde, zodat strafschoppen de winnaar moesten aanwiizen. Drie penalties vlogen in hef BKC-doel één werd door Nap ge stopt, terwijl er één werd r.aastge- knald. De BKC-ers schoten beter. Vier strafschoppen betekenden even veel goals, waarmede het pleit was beslecht. De heren gebr. Vergouwe hadden voor deze strijd een mooie be ker uitgeloofd, zodat voorzitter Key- zer van BKC. onder dankzegging aan dé sportieve bezoekers, de beker aan aanvoerder Tie' kon uitreiken. De voorzitter van HRC. de heer De Boer, sprak daarna eveneens nog enige harteliike woorden tot BKC en de spelers en hoopte dat ziin vereniging nog meerdere malen tegen de geel zwarten zou mogen spelen. De laatste helft van de handbal- wedstrlid was een vriiwel getrouwe conle van de eerste neriode. Ook dit maal moeet d" BKC-keener 4 maai vissen zodat, bet einde kwam met een 8-9 overwinning voor de bezoek sters. Voor de tweede achtereenvolgende maal hebben de Oudeschildse dames van Zeemeeuwen I kans gezien om op het handbalkampioenschap van het eiland beslag te leggen. In een snelle wedstrijd rekenden zij definitief af met hun belangrijkste concurrent, GDS uit Den Burg. Tot de rust wist GDS het dreigend onheil nog enigszins af te wenden, maar na de rust waren Janny Dalmeyer c.s. niet meer te hou den en zij voerden de stand tot maar liefst 7—2 op. Blijkens de standenlijst is het Oude schildse team theoretisch nog geen kampioen, maar de titel kan hun niet meer ontgaan. Alle 13 gespeelde wed strijden werden gewonnen en men heeft 80 punten voor en 16 tegen, wat zeker een opmerkelijke prestatie mag worden genoemd. Ten einde tijdig de nodige voorberei dingen te treffen voor de returnwed- striiden tegen de- Wieringers zijn ver schillende besturen van Texelse sport verenigingen bijeengekomen. Het lijkt nog wel een hele tijd voor de 5e en 6e September zijn aangebroken, maar er moet nog zeer veel werk worden ver zet. De hievoor aangewezen commissie bestaat uit de heren; D. Dapper, voor zitter; J. Hooijberg, penningmeester; W v. Zeylen, mej. J. Dalmeyer en de heer J. Wessels. Iedere Dinsdagavond vindt er in Den Hoorn de altijd weer attractieve strijd „om de man en de vrouw" plaats" in het schilderachtige Den Hoorn. Na tuurlijk verlenen de Hoornder „Bie tenbouwers" weer hun muzikale mede werking en even natuurlijk staat het geheel weer onder de beproefde leiding van Maestro Geraldo Coeverti. We twijfelen er dan ook niet aan of evenals vorige jaren zullen deze avon den vele honderden vreemdelingen trekken, kijkers zowel als strijdlustigen. VISAFSLAG Aangevoerd van 22 Juni tot en met 27 Juni: 1514 kg schol, 234 kg tong, 115 kg tarbot, 137 kg schar, 3 kg bot, 147 kg makreel, 59 kg poon, 109 kg pieterman, 2'/i kg zalm, 198 kg kruikels, 3340 kg kokhanen, 11.630 kg vispuf en 555 kg geep. MARKTBERICHT TEXEL, 6 Juli. 870 lammeren 44—54; 2 koelen 750—550; 58 biggen 40—55; 12 nuchtere kalveren 45—75. i iiv.-Av/ge s Nog steeds zijn de vangsten aan kuilpaling bijzónder laag. Ook de afge lopen week was de aanvoer aan de afslag onbevredigend. De vangsten va rieerden per vaartuig en per dag van 40 tot 140 pond. De prijzen voor de kuilpaling liepen nog steeds terug. De noteringen waren per pond van f 0.72 tot f 0.98. Ook de vangsten der lijnaal- vissers waren tamelijk onbevredigend. Per vaartuig n per dag van 50 tot 120 pond. De noteringen waren hier per pond van f 0.89 tot f 1.29. De aanvoer van fuikpaling was heel gering. Hier waren de noteringen per pond van f 0.72 tot f 0.80. De aanvoer van snoekbaars en rode baars was ge ring. Noteringen voor de snoekbaars liepen van f 0.38 tot f 0.48 p. p., voor rode baars van f 0.90 tot f 1.10 per pond. Andere soorten witvis werden bijna niet aangevoerd. De aanvoer van nest was deze weck iets beter. In totaal werd ongeveer 141 ton aangevoerd. Prijs per bak van 75 pond f 2.60. De weekbesommingen der kuilvis- sers waren onbevredigend: per vaartuig van f 250.— tot f 700.—. Bij de lijnaal- vissers was dit per vaartuig van f 200.— tot f 500.—. Aangevoerd werd; 40935 pond kuil paling; 6637 pond lijnpaling; 213 pond fuikpaling; 396 pond snoekbaars; 192 pond rode baars; 263 pond voorn en 282.488 pond nest. De totale omzet aan de afslag be droeg ongeveer f 50.375.—. GEMIDDELDE SCHUTTING VAN HONDERD SCHEPEN Blijkens het jongste drie-maandeliiks overzicht van Zuiderzeewerken pas seerden in 1952 op- en afgaande de Urker sluis 4380 schepen met een totale tonneninhoud van 703.200 ton. De ge middelde tonnage van elk schip be droeg 161 ton. Voor doorgaande vaart passeerden bovendien nog 417 schepen met een totale tonnen inhoud van 42.500 ton. Gemiddeld worden er dus iedere week zo'n kleine honderd sche pen geschut bij Urk. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan, zv K. Romkes en M. Wakker; Willem, zv W. H. Schraal en T. Loosman; Marijtje, dv J. Wakker cn C. Ras; Trijntje, dv H. Bakker en D. Hakvoort. Ondertrouwd: T. van Willigen en II. Kwast. VISSERIJ DAGSCHOOL Van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bericht ontvangen, dat op de subsidieaanvrage ten behoeve van de Visserijdagschool gunstig is beschikt door de Koningin. Thans wordt alles in het werk ge steld de school m.i.v. 1 September a.s. te openen in de cantine. Onze vissers- jeugd heeft veel interesse om deze school te bezoeken. VISSERIJBERICHT Dinsdag werd door 50 vaartuigen aangevoerd: 4203 pond kuilpaling. prijs f 0.95 f 1.12; geen aanvoer lijnaal; 242 pond fuikaal, f 0.94f 0.97; 29 pond snoek baars, f 0.45f 0.48; 37 pond rode baars, 0.89—f 0.90; 178 pond voorn, f 0.04 per pond en 305 bak nest, prijs f 2.60 per bak van 37% kg. NOORDSCHARWOUDE, 7 Juli. 8300 kg aardappelen: gewone Schotten 14.70— 15,80, grove 13,80—14,10, drielingen 10,90 -11,40, kleine 8—8,10 en Doré 19,10.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7