KLEINE HANDELSADVERTENTIES HET VET IS VAN DE KETEL VOOR DE VISSERS Uitbreiding der pluimveestapel brengt gevaren mee JIIP "ï"1"-ri-"™de I Van Willigen Het is 's nachts druk op het IJsselmeer Voor het rampgebied Zeemleer, Sponzen, Dweilen, Boenders, enz. Visser9 s Bazar, Spoorgr. 30-31 GROOT percentage ondermaatse Interessante lezing te Breezand Voor en tegen beheersing Vragen in Eerste Kamer over tariefwijziging PTT Urk Zijpe BURGERLIJKE STAND Oudesluis SCHOLIEREN OP REIS Koffers Linnen Reistassen Leren Reistassen Rugzakken Zonnebrillen Veldfles Spirituscomfoor Dekenspelden Schuifbekers Boterdozen Strandballen Kampeerbestek Eierdozen UITSLUITEND VOOR ZAKENLIEDEN Robertson's Slijterij Lekker brood De Graaf's brood. Warme Pinda's. Met vacantie? 1001 Koopjes Ceintuurs. Kampeert enten- Marklin Phüishave Sanitaire installaties Goede manden Weide-, afrastering en drooglgnpalen. P. C. Plaatsman Voor betere Uw gehele gezin Jo-Ja's Cedudor Rijwielen Massage Taxi's 4 en 6 pers. Hoover Neyts' Verfhal Kampeerders Breiwol Kermlspaling Pracht bananen Koffers Reclame Honderden D.K.W. Dealer Wij gaan door Voor huisvlijt Elk jaar worden de vangsten geringer 3 re» er™,Rl™li;"AIUMSTnli.l!KS 1900 »°S "voerde, i, th.tt» weer een klcfne 10 nfiM ani »»'1^ I*» «I steee ,ooridu!enTr!i en"en »P vaderland» bodem, bet veel utrer eieren den wii'r'elUel.raïe "'l'"'"ioc"; Z'J Pt»d"<>«"'ii i-v k bruiken en vele fftuui dan ook over rle f.' 3 - :n m,T,!' "V"9' tnbometenbron voor óns an tot nu steeg de uitvoer van 392 millioen tot 1345 mil- n™m'ïn'enn,o. n ,PMr' *I"k'P1«i«.w. t'»<'ide in die jnren vnn - nrtlhoen gulden. Voor ongeveer 111(1.1)00 gezinnen 111an' %00r t,e anderen zorgen de kippetjes ge- ïTeiaJa dit het"111 T- inkomsten- 1Ict is zeker een nationaal 1 ehng dat het met onze pluimveestapel en allen, die daar geheel of ge- deeltclijk van moeten leven, goed blijft gaan. Met de kippetjes zelf zal dat wel schikken. De kennis van wat goed voor hen is neemt steeds toe en de behan deling en vooral het voorkomen van ziekten door inenten vindt meer en meer toepassing. Er kan alleen vrees bestaan, dat het t e goed gaat met die pluimveestapel, dat de uitbreiding te groot wordt. Het is mogelijk gebleken, zelfs zon der grond veel pluimvee te houden, in grote hokken, zonder uitloop en mis schien zijn de uitkomsten van zulke bedrijven, (die goedkoop geëxploiteerd kunnen worden), bij een goede verzor ging nog beter, dan bij het houden van kippen op een stuk land, dat immers besmet kan worden met ziektekiemen, die de dieren aantasten en het bedrijf grote verliezen bezorgen. Bij ongebrei delde toepassing hiervan zou de pluim veestapel een enorme uitbreiding on dergaan en de eierproductie eveneens. Als 't nu maar zo was, dat we zeker heid hadden, ook die grotere hoeveel heden te kunnen uitvoeren, dan zou den de kleine boeren, waarvoor de in komsten van de kippenhouderij van zo groot belang zijn, niet bevreesd be hoeven te zijn voor hun, thans redelijk goed, bestaan. Die zekerheid bestaat echter niet. Export heeft men niet al leen in eigen hand, want zelfs als men in kwaliteit en prijs tegen ieder ander kan concurreren, blijft men afhanke lijk van de vraag in het land, waar heen men uitvoeren wil en van de maatregelen die het tegen invoer neemt. Er is dus reden om over beheersing van de pluimveestapel te denken, die, zo als we boven aangaven, zich na de oorlog op de gewone bedrijven toch al sterk uitbreidde. Men heeft voor die beheersing ook al plannen ontworpen, plannen, die, als ze worden uitgevoerd, de bestaande bedrijven niet zullen aantasten, maar er op gericht zijn, aan een ongebrei delde vermeerdering van het aantal kippen een halt toe te roepen. Het bovenstaande vertelde de heer G. Vergaay op een vergadering van de Pluimveehoudersvereniging „Anna Pau- lowna", nadat hij. eerst een historisch overzicht van de groei van onze pluim veestapel, met wat daaraan vast zit, had gegeven en het dus ook had gehad over verbetering van de broedmachines, ziektenbestrijding, teeltregeling, hoen derparken, enz. Zelf zag hij niet veel heil in een beheersing. In het eigen land zal men niet altijd uitbreiding tegen kunnen gaan, als er, zoals in het Oosten en Zuiden nogal eens gebeurt, door split sing van een bedrijf weer nieuwe kip penhouders bijkomen. Maar z'n hoofd bezwaar was: het is een artikel, waar van de exportprijs niet door ons alleen kan worden vastgesteld, maar interna tionaal wordt bepaald en dan, wat zal het buitenland doen als wij ons wel beperkingen opleggen? Het tweede onderwerp, dat de heer Vergaay behandelde was: komt er op nieuw heffing op de granen? We kunnen, betoogde spr., alleen blijven exporteren als we op de wereld markt kunnen concurreren. Maar dan zullen we ook het voer tegen wereld marktprijs moeten kunnen kopen. Nu is men bang. dat in de naaste toekomst de graanbouw niet meer lonend zal zijn. Overtuigd, dat elke crisis een be- gin vond in de landbouwsector, heeft de regering regelend ingegrepen en heeft men de boeren gedwongen hun graan beneden de wereldmarktprijs te In Frankrijk is het grote proces van de juivelenroof van de Begum van Aga Khan in volle gang. Op de foto: rechter en juryleden in volle discussie. De Begum zelf tcas ook aanwezig en scheen zicli dikwijls flink te amuseren over de wijze van het proces, dat meer van een comedie dan van recht spraak schijnt wee te hebben. verkopen. Maar deze zullen, als de bouw door 't zakken van de wereldprijs niet meer lonend is, met recht kunnen eisen, dat zij een toeslag krijgen óf, dat er een heffing Op de invoer komt. Het voer zou dan hier tegen hogere prijs dan de wereldmarktpijs gekocht moeten worden, dus te duur zijn om te kunnen concurreren. De eierenexport is dan alleen te handhaven als er een export premie wordt gegeven. De binnenland se consument zou dan wél de hoge eierprijs, (boven de wereldmarkt) moe ten betalen en men loopt het gevaar de dichtstbijzijnde klant, de Neder landse consument, te verliezen, voor wie het ei, blijkens het gebruik, nu ook al te duur is. Er is, vóór de oorlog, een tijd geweest, dat het ei, althans enige maanden van het jaar, een volksvoed- sel mocht heten. Dat is het nu niet meer. Er gaan dan ook stemmen op, die roepen om stimulering van het eiergebruik in eigen land. Men zou dan minder afhankelijk worden van de ex port. Want men is het er algemeen over eens, dat als de graanprijs keldert er een grote kans is dat een graanhef- fing komt en een exportpremie voor de eieren kan dan wel helpen, maar men weet ook, dat bij contingenteren van de invoer door het buitenland het systeem faalt. Er wordt gezocht naar een ander systeem dan het verlenen van een exportpremie, omdat de hoog te daarvan eigenlijk niet zuiver is te bepalen en men wil het invoeren van heffing van graanrechten als 't kan tegenhouden. Maar ook wil men trach ten het binnenlands gebruik op te voe ren. (Nu 40% export 60%). De lange weg: kippenboer eierverzamelaar - handelaar - grossier - detaillist - publiek mag echter niet verlaten worden. Toch kan alleen door verkorting van deze weg een grotere afname door het bin nenland verkregen worden, meende spr., die bovendien de controle wél voor hel buitenland, maar niet voor het binnen land nodig vond. Het publiek stelt er blijkbaar ook geen prijs op, want in 't algemeen heeft men voorkeur voor ongestempelde eieren. Na de beantwoording van enige vra gen, die naar aanleiding van het voor gaande gesteld werden, kwam ter spra ke óf tffWöë'Jdeine. zelfstandige ver eniging zou omzetten in een kring van de Alg- Ned. Pluimveeteelt-vereniging. Zo'h' kleine vereniging kan maar wei nig voor haar leden doen. In groter verband is meer te bereiken; alleen de gote organisatie telt mee bij het bepa len van het algemeen pluimveeteelt- beleid. Verscheidene leden zijn indivi dueel al lid van de A.N.P.V. en men besloot, dan ook de bestaande, plaatse lijke vereniging op te heffen en een Kring van de A.N.P.V. te vormen. Het kassaldo, dat, zoals uit de reke ning van de heer P. van Genderen bleek, f 61.55 bedroeg, werd gestort in de kas van de pas opgerichte kring. Het Eerste Kamerlid, de heer De Vos van Steenwiik heeft de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat het hoofdbestuur der P.T.T vóór 1 Juli 1953 op onvol doende wijze aan de naderende ta riefswijzigingen bekendheid heeft ge geven? 2. Wanneer is de mededeling betref fende de wijzigingen, in vraag 1 be doeld. aan de brievenbussen aange bracht? 3. Is het voorts waar. dat het hoofd bestuur aan de postkantoren heeft medegedeeld, dat tot 31 Juli a.s. geen strafport in rekening behoort te wor den gebracht? 4. Indien de vragen 1 en 3 in hoofd zaak bevestigend worden .beantwoord, wat is dan het oordeel van de minister over het door het hoofdbestuur der P.T.T. in deze gevoerde beleid? DIT AARDIGE tweetal ivas te genwoordig bij het kinderbal, dat in Londen ten bate van de kinderbescherming werd gehou den. Het zijn de driejarige Jane Rotinoff, die een miniatuur kro ningsmantel met kroon draagt en daarmee Koningin Elizabeth ivil uitbeelden en de vierjarige „soldaat'" John Hatt, die stram in de houding voor zijn koningin" staat. Het volledige college van B. en W. te Urk bracht een bezoek aan de ge meente Stad aan het Haringvliet, om de f 1000, die de gemeente Urk had afgezonderd, voor de getroffen brand weer te Stad aan het Haringvliet, zelf te overhandigen. De ontvangst kan allerhartelijkst worden genoemd. Na dat de maaltijd in de Raadszaal was gehouden, werd door het gemeente bestuur van Stad aan het Haring vliet een tocht aangeboden naar de zwaar getroffen gebieden Oude en Nieuwe Tonge en naar de zwaar be schadigde zeedijken. Het een en ander heeft er toe bijgedragen dat de band tussen Ur'.: en Stad aan het Haring vliet (geboorteplaats van burgemees ter G. Keyzer van Urk) verstevigd is geworden. De onderwijzer J. Dijkstra, werk zaam alhier, ontving een benoeming als onderwijzer aan de chr. school te Drachten. Geboren: Gerardus W. z. van G. W. Apeldoorn en C. H. Slijkerman ('t Zand). Laurentia M., d. van G. Zo merdijk en C. E. Schilder ('t Zand). Anna C., d. van W. J. van Wel en N. van der Gulik (Oudesluis). Petrus M. A-, z. van A. Druijven en J. M. Portegijs ('t Zand). Judith A., d. van W. J. Koen- ders en P. J. A. Schutte (Burgervlotbrug). Bob, z. van J. Dekker en E. Govers (St. Maartensbrug). Franciscus N., z. van P. Veul en M. C. Koppes (Burger- biug). Jacobus S., z. van S. J. Ligt- hart en C. C. Koortens (Burgerbrug). Peter A. C-, z. van J. Vaartjes en J. D. Kardinaal (St. Maatensvlotbrug)Jo- hannes N., z. van P. J. van der Fluls en KI. M. Klaver (Schagerbrug). Hille- gonda C„ d. van C. Breed en P. van Wie- ringen ft Zand). Elisabeth M., d. van P. J. Ott en N. Gootjes (Schagerbrug). Ondertrouwd: Kolle Tassebajow en Cornelia C. Warmer (A'dam). Cor- nelis Weij en Jacoba Hemmes (Schagen). Dirk Weijgertze en Trijntje Doorn. Getrouwd: Jochem J. Kossen en Frouwtje Bisschop. Albert Breed en Jannie P. Schermer. Dick Rentenaar ('s-Gravenhage) en Neeltje Bakker. Theodorus C. Stoop (Harenkarspel) en Ca- tharina Kooijman. Overleden: Jacobus Breed, 61 jr, echtgenoot van Tr. Brommer. Gerrit Holander. 57 jaar, echtgenoot van E. de Jong. Willem Paarlberg, 75 jaar. echt genoot van Tr. Visser. De jaarlijkse schoolreisjes van de kinderen van de O.L.S. behoren ook hier alweer tot het verleden. Door de kinderen uit de hoogste klassen werd Vrijdag een bezoek gebracht aan Den Haag, waar tal van bezienswaardig heden werden bezocht. Werd deze reis begunstigd door mooi zomerweer: min der gelukkig waren de jongere kinde ren, die Maandag onder dikke, grijze regenwolken de reis naar Bergen- en Bergen aan Zee begonnen. Toen het later inderdaad begon te regenen, werd besloten naar Amsterdam te gaan en een bezoek aan Artis te brengen. Dat zi.i daar, ondanks het slechte weer, zeer hadden genoten, bleek 's avonds bij de thuiskomst. Zij raakten niet uitgepraat over al de wonderen, waarmee kennis was gemaakt. Al met al zi.in het dus toch twee geslaagde trips geworden. UW ADRES: Wif kmtinen uw advariantigo«d verzorgen ah U deze maar TIJDIG aan one opgeef f j 45505560 cm. 4.90 5.75 6.50 6.95 grote collectie var.af 3.95 vanaf 9.90 waterdicht met 1 voortas 5.50 met 2 voortassen zeer zware kwal. 10.50 grote collectie vanaf 50 Kinderbrllen 25 met viltbekledlng 6.20 1.85 14 Plastic 50 Aluminium 75 Aluminium met glazen inzet 1.20 Plastic 85 vanaf 70 lepel en vork I samen 65 3 delig met mes 1.45 Plastic 1.90 met zoutvaatje KONlNGSTR. 14 Er >it niet alleen stijging in ena abonnementen- aantal, maar ook de Handeldrijvende Middenstand aiet aijn belang en ad verteert in steeds toenemende mate PrQti 4 gedrukte regelt, grote kop Inbegrepen, I 1.50, elke regal meer I 0.30 «fl e.instem «Sn dag tevoren Piaatiing elke Olntdag en Donderdag Californisstraat 3. Tel. 2626 Whiskey - Gordon Gir Alledagen vers gebrand zo uit de oven. Kruithuis „Modern", Kelzerstr. 7. Tel. 3330. Dan natuurlijk op een R.S. Stokvisrijjwiel. Alle model len en kleuren voorradig, lletaling desgewenst 10.50 vooruit en verder 3.50 per week. Firma Monee, Ruyghweg, hoek Slulsdykstr. Tel. 3104 vindt U in onze opruiming. A. Brakhoven, Ruyghweg 5. Tel. 2158. Wij maken ceintuurs zoals U weet, nu zijn ze in één dag gereed. Joh. G. Veen, Koningstraat 57. verhuur. Keizerstraat 78. Thans ook electr. spoor H.O., Fleisch- mann en Rokal T.T. Ook losse onderdelen. „De Amateur", Sluisdykstraat 76. De gehele week tot 11 uur spoorwegbouwdemonstra- ties. Kloostertafelpakketten 29.50. Keukentafelpakket ten 10.95 en het betere speelgoed. reeds voor ƒ1.35 per week. T.raunshaver reeds voor 1.35 per week. Radio De Zeeuw, Kelzerstr. 30 - Tel. 8055 J. v. Dam, Sluisdyk straat 40. Tel. 2210. en Rotan meubelen. Manden- en Rietmeubel- makery „Van Meurs", Koningstraat 99, Tel. 2283 Ka. H. Booy en Zn., Hout- en Steenkoolnaadel, Molenstraat 134, Tel. 2381 en 2396. Drogistery Sluisdykstraat 45. Tele foon 2571. Verhuur baby schalen. kousenreparatie „Succes" Mevr. Varenhorst, Am- bonstraat 84. Alle ladders 5 cent. gekleed voor 5.p. week Let welzonder voor uitbetaling. Vraagt inlich tingen by C. W. Scheltls en Zn., Keizerstraat 109. Rubber Corsetten zijn toch beter! Verkrijgbaar bjj Masrazyn „De Ster", Spoorstraat 2628. leveren wjj U op termyn- betaling. Uw adres Hoenderbos, Keizerstraat 5. manicure, pedicure, epile ren, ontharen, stoombad Instituut v. Huidverzorging Spoorstraat 111 tel. 2919. met verwarming en radio Garage Manshanden, Mid denweg. Tel. 2953. f- wasmachines te huur. A. Bekebrede, Slulsdijkstr. 56. Tel. 8031 Grondv. 2.20. Glansv. 3.20. Synth. Plasticlak v.a. 3.20 Extra voordelig. Li-lo luchtkussens 3.70. Li-lo luchtbedden 25.90. Gemakkelijk mee te nemen. M. Govers, alléén Spoorgracht 24. Kelimwol. Smyrnawol. Rits- luitlngen a"e malen. Het Kcltmhuis, Keizerstraat 25. Tel. 8090. Dit jaar standplaats Juliar.apark-h. Spoorstraat I. v. Drunen v.h. K. Leyen. per kilo 1.pracht Bessen kilo 0.40, pracht Pruimen W kilo 0.50, pracht Tomaten kilo 0.30. H. v. Zandbergen, Spoor gracht No. 37. Tel. 2173. Nu spotprijzen. 25 soorten, alle maten. CityMagazün, Spoorstr. 22. Permanent Nu 6.50 compleet Salon Schoonhoven Spoorstraat 22. profiteerden reeds van on ze geweldige koopjes! U ook al? Jan Govers, Konlngstr. 66. Smidts Automobielbedrijf, Parallelweg 89, Goverdwarsstraat 11. met onze ongekende ver- bouwings-opruiming. Jan Govers, Koningstr. 66. triplex," carton, latten, lijs ten, hard board, v.a. f 1.50 per m2, naar W. Klut, Sluisdijkstraaf, 21. (Van onze Enkhuizer redactie) WIJ VAREN IN DEZE MOOIE ZOMERNACHT ergens op het IJsel- meer. Hoog boven de botter zien wij het firmament, dat met zijn dui zenden sterren ons als een kostbaar baldakijn overhuift en rondom het dreunende schip zingt, als van ver, het water een golvend lied, dat won derlijk mooi geëffectueerd wordt door de stampende botters, daar ergens in het verlengde van de vuurtoren De Ven. Van stilte is er des nachts op het IJselmeer dan ook geen sprake. Hier op de botter moeten wij bijna schreeuwen om ons verstaanbaar te maken en de echo vertelt ons, dat het op een aan stuurboord van ons langsvarend schip al niet anders is. Het getjoemp van de zware Kromhoutmotoren moet, dunkt ons, doordringen tot in het centrum van het stadje, waar nachtwacht en politieman nu een praatje met elkaar maken. Misschien zeggen zij tegen elkaar dal het druk om de Noord is, maar dat zullen ze dan alleen maar zeggen om een gesprek te beginnen, zoals de kapper tegen zijn scheer klant zegt, dat het goed of slecht weertje is. Want altijd is het goed of slecht weer en altijd is het 's nachts druk om de Noord. Daar vindt men het vissersvolk rond het IJsselmeer. De Urkers met hun sterke schepen, de Volendam- mers met hun solide, statige botters, waarop de roodbruine zeilen het nachtbriesje opvangen, de Lemster- mannen met hun aken en daartussen de Enkhuizers en hun botters van velerlei soort en enkele Medemblik- kers in de lichte ijzeren scheepjes. Allen op jacht naar het glibberige goud: de aal. Terwijl onze schipper, een Urker in de kracht van zijn jaren, in het vooronder duikt om een kop gloeiend hete thee voor ons te serveren. Je beN toch niet vies uitgevallen, hè maat? vermindert de knecht vaart. Nog even een bakkie en dan is het tijd om eens te kijken wat er uit de kuil, die als een bruidssluier achter de botter aansleept, vandaan zal ko men. WANNEER het zo ver is dat de kuil binnenboord moet worden ge haald, worden er niet veel woorden gewisseld. Ieder kent zijn taak en voor wij het weten ligt de vangst kronkelend binnen ons bereik. Voor ons, outsiders, lijkt het niet slecht wat deze trek bracht, maar de Urkers beamen onze opmerking daarom trent niet. Meer dan de helft van de aal gaat weer overboord. En we ver nemen dat dit percentage ondermaat se elk jaar groter schijnt te worden, tn het begin van dit seizoen vleide men zich met de hoop, dat de vang sten van de aal-aan-de-maat wel gro ter zouden worden als de tempera tuur wat milder werd. Maar het warme weer in de laatste weken vol deed niet aan die verwachtingen. Weliswaar werd het met de va gsten iets beter, maar de aanvoer blijft over het algemeen flink beneden het cijfer van voorgaande jaren. „We illen er niet aan", zegt de «chipper, „maar ons IJsselmeer wordt zo langzamerhand doodgevist". Wij voeren aan, dat het aantal onder maatse aal toch nog wel beloften voor de toekomst inhoudt, maar onze «chipper deelt die mening niet. „Die ondermaatse hebben we mischien wel al tien maal in de netten gehad, me neer; de aanwas staat in geen enkele verhouding tot de dagelijkse vangst". Terwijl wij huiswaarts varen, horen we nog meer over de visserij. De room is van de melk af bij de vissers. De buitenstaanders kijken hoog op tegen de gemaakte besommingen, maar ver geten wat er allemaal van afschiet. Duur materiaal, hoge onderhoudskos ten en bedrijfskosten om van te dui zelen. Dertig gulden brandstof per nacht is lang niet het hoogste bedrag dat besteed wordt. Wanneer wij 's middags nog eens even bij de haven kijken, zien we ten zuid-westen van het Enkhuizer Zand de breedgezeilde schepen van de Lem- mervloot. „Die liggen voor de dwars- kuil" zegt een oudgediende, die het weten kan. „Als u t' mij vraagt, me neer, zullen die Lemsterlui het zonder die oliezuipende motoren, 't langst uithouden. Het vet is er voor de vis sers af. Evenals van de aal. Het is hoofdzakelijk dun goed dat ter afslag wordt gebracht. Vannacht, morgennacht en de ko mende nachten dreunen weer de mo toren op het Meer; schuurt de kor weer over de visgronden en de visser man blijft, ondanks sombere voor spellingen, vol goede moed doorvis- sen. Toen de binnenzee werd afge sloten, werd de toekomst ook don ker tegemoet gezien. Donker als de nacht, waarin wij nu het blijde och tendlicht tegemoet varen.... VISSERIJBERICHT URK Woensdag werd door 54 vaartuigen aangevoerd: 4165 pond kuilpaling f 0.95 -f 1.13; 319 pond snoekbaars 45 51 cent; 88 pond rode baars f 0.97 f 1.01; 102 pond voorn 4 cent. Alles per pond. 430 bak nest f 2.60 per bak van 37% kg. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 8 Juli. 144.000 kg aardappelen 14,30— 16,90, Doré 18,20—19,50, Saskia 14,70— 15,10, rode Schotten 17,80—19,70, blauwe Eigenheimers 17,10—21,30, grove 14,30 13,10, drielingen 11,50—13,10 en kleintjes 6,80—9,70; 37.000 kg rode kool .5,90—9,30; 2500 kg witte kool 8,90—11; 1500 kg gele kool 1010,60; 2300 stukr b'oemkool: AI ■3136 en A II 817; 800 kg bospeen 10,90-12,40.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7