BERIA VAN FUNCTIES ONTHEVEN Onderhandelaars in Korea vandaag weer bijeen Brits-Franse aandrang bij de VS voor gesprek met Russen Buitenlandse hulp moet nog 10 jaar duren Twee principieel vérstrekkende voorstellen aanvaard Vijand van het Sovjetvolk Reizen wAT is een natuurlijker drang in de mens dan éénmaal per jaar do wijde verten op te zoeken en elders nieuwe indrukken op te doen, opdat hij daarna fris naar geest en lichaam zijn dagelijkse taak kan hervatten? Het is, geloven wij niet overdreven te zeg gen, dat de reislust van de Nederlan ders met het jaar stijgt. Dit is niet al le- eer gevolg van het feit, dat mr-n „er eens helemaal uit" wil en bereid is zich daarvoor gedurende een jaar offers te getroosten, maar vooral ook van de omstandigheid, dat een vacam'.e in Nederland zeker niet minder duur is dar een verblijf in het buitenland. Sterker nog: wie in zijn vacant: - niet direct belust is op een luxe-verzorging om het beter te hebben dan thuis kan voor betrekkelijk, weinig geld re delijk verre reizen doen. Drie millioen turven in het veen hij Emmen verbrand EDG en Duitse eenheid in het centrum der belangstelling In Pakistan nu 3000doden Na een rapport van Malenkov Jefke Jansen door val uitgeschakeld WEERBERICHT Brug naar Sicilië Regen kwam later de brandweer helpen Bonn zond een nota Vrijdag 10 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1185 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Stassen (MSA): Oorzaak: blijvend Sovjetgevaar Tour de France De werkwijze der Tweede Kamer Tijdelijke schorsing werd voorkomen MALIK WEER IN LONDEN Nog geen militaire steun aan Midden-Oosten Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus Incassokosten Weekabonnementen 0.49 Het hoofd van het Bureau voor We derzijdse Beveiliging (MSA), Stassen heeft gisteren te Washington in de Senaatscommissie voor toewijzingen medegedeeld, dat naar zijn oordeei voor de tijd van tien jaren de hulp aan het buitenland in de een of andere vorm moet worden voortgezet. Hij zei- de dit bij de behandeling door de Se naatscommissie van het wetsontwerp betreffende de hulp aan het buiten land. Het wetsontwerp voorziet in een hulp van vijf milliard dollar. Het gevaar van de zijde' van de Sovjet-Unie zal, naar Stassen dacht, nog een tiental jaren duren. In deze tijd dienden de Ver. Staten tenminste aan enkele van hun bondgenoten (Stassen noemde Turkije en Formosa), militaire hulp te verschaffen. Stassen legde er de nadruk op, dat het aan het Congres is om ieder jaar te bepalen of de hulp moet worden voortgezet. De Senaat sprak zich eerder uit voor de opheffing van het Bureau voor de Wederzijdse Beveiliging op 30 Juni 1955, de economische hulp diende uiter lijk in 1957 te worden gestaakt. Het Huis wilde, zoals wettelijk werd geregeld, het bureau midden 1954 ont binden en de hulpverlening, zowel de economische als militaire, in 1956 be ëindigen. Volgens Stassen is de Ame rikaanse regering van plan de bijzon dere bijdragen voor de Franse en Brit se bewapeningsproductie na volgend jaar te staken. Het bureau van de bijzondere Ame rikaanse vertegenwoordiger in Europa, geleid door de Amerikaanse ambassa deur in Frankrijk, Hughes, zal voor taan „Amerikaanse missie bij de Navo en Europese regionale organisaties" worden genoemd. Het hoofd van de missie zal ook optreden als de Ame rikaanse vertegenwoordiger bij de OEES. gERIA, DE SOVJ ETRUSSISCHE minister van Binnenlandse Zaken en vice-premier, is afgezet. Volgens een bericht van liet Russische pers bureau Tass wordt Beria beschouwd als vijand van de Communistische 1 artij en het Sovjetvolk. Tot opvolger van Beria is benoemd Serge Nikiforowitsj Kroeglov. Beria werd na Stalins dood lid van het in feite dc Sovjet-Uniu regerende driemanschap, mede gevormd door Malenkov en Molotov. Het besluit om Beria uit de partij te stoten werd genomen op een recente bijeenkomst van bet Centrale Comité van de partij, waarop premier Malenkov verslag uitbracht over misdadige, tegen partij en staat gerichte activiteiten, die ten doel hadden de Sovjetstaat te onder mijnen in bet belang van buitenlandse kapitalisten. Het dossier van Beria's „misdadige activiteiten" zal voor onderzoek worden gezonden aan het Opperste Gerechtshof van de Sovjet-Unie. TASS meldde, dat de besluiten van het Centrale Comité „eenstemmig en met applaus" werden goedgekeurd. Malenkov en andere sprekers op deze vergadering legden de nadruk op het feit, aldus Tass, dat het besluit „buiten gewoon gewichtig is voor de partij en de gehele Sovjet-Unie." In de tegen Beria geuite beschuldi gingen is voorts nog gemeld, dat hij „verdorven" pogingen aanwendde om Binnenlandse de regering het Sovjetministerie van Zaken te plaatsen boven en de communistische partij. Kroeglov was minister van Binnen landse Zaken voor de reorganisatie van de regering na Stalins dood. [_AWRENTIA BERIA, die langer dan welke van zijn voorgangers ook aan het hoofd heeft gestaan van de Russische geheime politie en veilig heidsorganisatie, is meer dan 20 jaar medewerker van Stalin geweest samen met Malenkov en Molotov. Hij werd in 1899 in Georgië geboren en in 1917 lid van de communistische (bolsjewistische) partij, acht maanden vóór de revolutie, die Lenin en zijn bol sjewisten aan de macht bracht. Het feit, dat hij evenals Stalin een Georgiër was, werd veelal beschouwd als een van de redenen, waarom Stalin hem uitkoos voor het vervullen van hoge posten. Bij de grote plechtigheid op het Rode Plein in Moskou ter gelegenheid van de bijzetting van Stalin voerde hij, na Malenkov, het woord. Hieruit werd al gemeen afgeleid, dat Beria, na Malen kov. de belangrijkste figuur in de Sov jet-hiërarchie was. Tot 1938 was Beria hoofd van de po litie en de partij in de Kaukasus. Ge-' durende de tweede wereldoorlog was hij een van de vijf leden van de de fensiecommissie, die de oorlog leidde. Zijn verdiensten werden na de oorlog beloond met een benoeming tot maar schalk van de Sovjet-Unie. Voorts be zit Beria o.m. de drie hoogste Russi sche onderscheidingen: de orde van Le nin, van de Rode Vaan van de Arbeid en van Soevorov. (Van een speciale verslaggever Marcel Themar de Tour-inquisiteur dreigt een bekende figuur te worden in het Nederlandse kamp. Na de zesde etappe verscheen hij bij Pellenaars en zijn mannen om Henk Stevens officieel af te schrijven. Gisteren klopte hij voor de tweede maal aan en nu was het om Jefke Jansen begonnen, de tweede man uit Elsloo. Jansen kwam dertien minu ten na het sluiten van de controle aan de finish te Nantes, maar niet omdat hij, zoals met zijn dorpsgenoot Stevens het geval was, geen moed en geen fut meer had. Jansen werd twee kilometer na de start in Le Mans betrokken bij een valpartij. Niet alleen had hij zeven minuten nodig om zijn fiets te repa reren, maar tot overmaat van ramp bleek hij aan beide benen geblesseerd. Het is de tweede slag welke de Neder landse equipe binnen het etmaal moest incasseren. De Overige leden van het witte legioen hebben zich in deze vlakke course in de grote groep ge klasseerd, welke onder aanvoering van Koblet de baan te Nantes opstormde. De voor de favorieten ongevaarlijke Italiaan Isotti had toen de zegekus reeds té pakken. Hij was met zes an dere, „dwergen" ruim acht minuten eerdér op de plaats rn bestemming gekomen (Zie verder elders in dit blad L. P. BERIA tveggerangeerd (Van onze parlementaire redacteur) Qok gistermiddag heeft de Tweede Kamer nog langdurig beraad slaagd over haar eigen werkwijze. Een ogenblik kon men zelfs de in druk krijgen, dat deze beraadsla gingen door een tijdelijke schor sing over enige tijd opnieuw zou den moeten worden voortgezet. Maar het desbetreffende voorstel van prof. Oud (V.V.D.), die in dit verband van een dreigende grote warwinkel sprak, werd tenslotte met 52 (K.V.P., P.v.d.A. en enkele A.R.) tegen 23 stemmen verwor pen. Tijdens de verdediging van zijn voor stel tot invoering van een systeem van vaste commissie, beriep jonkheer Van der Goes van Naters (PvdA) zich en kele malen met grote nadruk op het soortgelijke, reeds in 1935 in de Belgi sche Kamer van Volksvertegenwoor digers ingevoerde stelsel. Terecht wees mr Roosjen (A.R.) er echter op, dat de Belgen een van het onze totaal ver schillend parlementair systeem ken nen, te weten de op de volkssouverei- niteit gebaseerde monistische vorm. Wat ginds als bevredigend werkend wordt aanvaard, behoeft daarom voor ons land nog geen uitkomst te bieden! Jonkheer Van der Goes, die zich in eerste instantie over het stilzwijgen der Kamer over deze kwestie had be klaagd, deed er in tweede termijn op deze principiële aanval tot veler ver bazing het zwijgen toe. Hij nam daar entegen het van de heren Romme (KVP), Schouten (AR) en Tilanus (CH) afkomstige amendement over, dat de strekking heeft de in te stellen vaste commissies voor elk departement naast de voorbereiding van de begro- tingsontwerpen slechts in te schakelen in bijzondere gevallen. Aldus zullen aa afdelingen en daarmee alle leden in beginsel bij het gehele Kamerwerk be trokken blijven. Het aldus zeer belang rijk gewijzigde artikel werd toen mei 60 (KVP, AR, CH en PvdA) tegen 14 (CPN, KNP, SGU, VVD en de CH- Verwachting tot hedenavond. plaatselijk enkele buien Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien en een Kans op onweer. Matige, af en toe v J krachtige wind, aanvankelijk tus-^ sen Zuidwest en West, later tu - sen West en Noordwest. K.oei weer. ZATERDAG: Zon op 4.33, onder 20.57; Maan op 4.36, onder 21.20. heren Krol en Van de Wetering) aan genomen. Maar niet dan nadat nadruk kelijk was uitgemaakt met alleen de stemmen van de PvdA tegen 49—22 dat deze vaste departementscom missies geen monopolie-posities zullen krijgen. Ook de reeds bestaande vaste com missies Buitenlandse Zaken, Mid denstand, Industrie, Handelspolitiek, enz. zullen gehandhaafd blijven. Het was deze algehele uitholling van mede door het Belgisch voorbeeld geïnspireerde voorstel-Van der Goes, die prof. Oud aanleiding gaf een voor stel tot schorsing der beraadslaging te dc Tenslotte willen wij nog wijzen op een tweede beslissing van principieel wijde strekking, die de Kamer in te genstelling met de vorige, zonder een enkel woord aanvaardde. Wij bedoe len i'e wijziging, die bepaalt dat er „een Centrale Afdeling is, bestaande uit de voorzitter der Kamer en vijf leden, die hij aanwijst uit verschillen de politieke groepen, elk met één plaasvervanger. De vetgedrukte woor den vormen namelijk de eerste in on ze gehele wetgeving voor komende po sitieve erkenning van de grote, zo niet beslissende functies, die de politieke partijen in ons staatkundig bestek uitoefenen. Toch vragen wij ons af of deze erkenning wel zo gelukkig is. Zij doet immers in beginsel de eerste stap in de richting van wat men wel :gt te noemen: de volledige partijen-staat Een type staat, waarmede onze Ooster buren nu niet direct gelukkige erva ringen tijdens de Weimar-republiek mee hebben opgedaan en die naar onze mening ook slecht past bij onze volksaard. Afgezien van deze princi piële eerste stap zal het echter nog wel zo'n vaart niet lopen, al blijft waakzaamheid ongetwijfeld geboden Tot slot van de middagvergadering nam de Tweede Kamer deels na zeer kort, deels zonder discussie nog een drietal door minister Mansholt verde digde ontwerpen aan tot wijziging van de landbouwbegrotingen voor 1952 en 1953 en tot goedkeuring van een overeenkomst inzake het gebruik van aanduidingen van de herkomst en be namingen van kaassoorten. De begro tingswijzigingen betroffen onder meer het opvoeren van de productiviteit in de landbouw met behulp van gelden uit de tegenwaarde-rekeningen van het Marshall-plan. Gisteravond behandelde de Tweede Kamer het wetsontwerp tot regeling van de agrarische wederopbouw en de herkaveling van gebieden in Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant in verband met de Februari-watersnood. Dit wetsontwerp, waarin wordt voor gesteld de herkavelingswet Walcheren éan toepassing te verklaren op andere gebieden in Zeeland, werd z.h.s. aan vaard Minister Mansholt meende, dat de hérverkaveling in vijf of zes jaren gereed zou zijn. De bedoeling is de stichting „Beheer Landbouwgronden in te schakelen. De minister verklaar de niet afwijzend te staan tegenover de gedachte om de koopsom van grond van hen, die emigreren, in de valuta van het land, waarheen zij gaan, te doen uitbetalen. Ingenieur Masi uit Milaan heeft een plan ontworpen om een brug te bouwen van Sicilië naar het vasteland van Italië. De brug zou een totale lengte van drie kilometer hebben en uit drie delen bestaan. Er sullen auto banen, rijwielpaden en twee spoorbanen op komen. De hoog te van de pilaren, die de brug zouden moeten dragen, sou 250 meter zijn. Hier ziet men ir Masi bij een model van de door hem voorgestelde brug. |)E GEALLIEERDE EN de Noordelijke onderhandelaars inzake de wapenstilstand in Korea zullen vandaag weer te Panmoendjon bij eenkomen, aldus is door de Ver. Naties in Tokio bekend gemaakt. Gis termorgen hadden de wederzijdse verbindingsofficieren een korte be spreking. Generaal Mark Clark, opperbevelhebber der V.N., heeft president Syngman Rhee van Zuid-Korea gisteren een brief overhandigd. De in houd kon nog niet worden onthuld. Clark en Robertson vroegen Rhee zo spoedig mogelijk te antwoorden. Robertson heeft met nadruk het gerucht tegengesproken, dat aan Rhee een ultimatum zou zijn over handigd om nu de wapenstilstandsvoorwaarden te aanvaarden. Rhee ontbood na het ontvangen van de brief zijn ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie. Ge behoeft er de advertentierubrie ken van dag. en weekbladen maar op na te slaan om zich ervan te overtui gen, dat de situatie in ons land thans ongeveer zo is, dat om het andere huis een reisbureau gevestigd is. En al deze bureaux organiseren de goedkoopste, de best verzorgde, de interessantste en de langdurigste reizen. Dat wordt ons wel als zeker verkondigd. Belust als wij zijn op ons jaarlijks uitstapje óver de grenzen het kan veelal niet schelen waarheen! bekijken we deze aankon digingen met een zekere voorpret, waarbij wij rekening houden met de inhoud van onze portemonnaie. Op dat moment lopen we kans een teleurstellende vacantie voor te berei den. Want in de eerste plaatc is het organiseren van reizen een vak, dat men niet in een oogwenk onder de knie heeft en voorts is het in stand houden van een reisbureau een zaak van bij zondere ervaring, van grote kennis van het buitenland en zijn mogelijkheden. Wij zouden onze hand er niet voor in het vuur willen steken, dat alle zich als zodanig afficherende reisorganisa ties deze eigenschappen inderdaad be schikken. Waarmee wij maar willen zeggen, dat de reislustige Nederlander er het ver standigst aan doet zich tot een bekend bureau te wenden en zich door de reis leider van dat bureau te „laten organi seren". In het andere geval loopt men het risico, na de vacantie de conclusie te moeten trekken, dat men goed geld tegen een nogal kwade zaak heeft aan gegooid. Deze ellende kunt u zich be sparen door bij het kiezen van uw reis uw verstand te gebruiken. I /CJ JN HET VEENGEBIED van Zuid- Oost Drente heeft de rode haan Woensdag en gisteren niet minder dan drie millioen turven in srneu- JJOEWEL DE VERWACHTINGEN van de vandaag te Washington be ginnende conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk van verschillende aard zijn, is het gisteren meer en meer duidelijk geworden, dat zowel van Britse als Franse zijde bij Eisenhower zal worden aangedrongen op een zich ac- coord verklaren met het spoedig houden van een conferentie van de Grote Vier. Bij aankomst te New York verklaarde de Franse minister Bidault, dat hij zich bij de verlangens van de Britten in deze zal aansluiten. Hel Franse standpunt is, dat een bespreking met de Russen vooraf dient te gaan aan de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag. De plaatsvervangen de Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Salisbury, die door F'oster Dulles werd verwelkomd, zei dat het houden van een conferentie van de Grote Vier mogelijk dit jaar nog zou afhangen van „de ontwik keling der dingen". Op een vraag of Churchills gezondheid zijn deel neming aan een dergelijke conferentie zou toelaten, zei hij: Ik zou niet weten waarom niet. De premier is erg vermoeid, maar al zeer vooruit gegaan". PEN ANDER belangrijk punt in dit verband is het feit, dat de West- duitse regering in een nota Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten heeft ver zocht de Sovjet-Unie mededeling te doen van de voorwaarden, die Bonn noodzakelijk acht voor het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Deze voorwaarden behelzen o.a. open stelling van de grens tussen Oost- en West-Duitsland, opheffing van de „dodenzone" aan de Oostzijde van de grens, volledige vrijheid van beweging in geheel Duitsland, vrijheid van me ningsuiting en vergadering en bescher ming van de enkeling tegen willekeu rige arrestatie, vervolging en terreur, De Westduitse regering heeft verzocht de nota ook onder ogen te brengen van de in Washington vergaderende minis ters. In de nota wordt voorts gezegd, dat de Westduitse regering er van overtuigd is. dat de vervulling van haar voorwaarden in aanzienlijke mate er toe zal bijdragen om vrije verkiezin gen in geheel Duitsland en tenslotte de Duitse eenheid tot stand te brengen. He Britse ministerie van Buitenlandse /aken heeft gisteren verklaard, dat Engeland West-Duitslands voorwaar den zal steunen bij eventuele onder handelingen met do Sovjet-Unie over hereniging van het land. De verklaring van Eisenhower van jl. Woensdag, dat naar zijn mening thans in gehee. Duitsland vrije verkie zingen zouden kunnen worden gehou den, afgezien van het feit of Duitsland al dan niet deel uitmaakt van de Euro pese Defensie Gemeenschap, heeft in Bonn krachtige reactie verwekt. In de omgeving van Adenauer is men het ge heel met Eisenhowers woorden eens. De Socialisten echter menen, dat Ei senhower zich van Adenauers stand punt heeft afgewend, daar deze altijd aansluiting van West-Duitsland bij het Westen voorrang verleende aan een spoedig herstel der Duitse eenheid. Zeker is, dat het vraagstuk van de Europese Defensie Gemeenschap, het gehele Duitse probleem en de houding van 't Westen ten aanzien van Moskou in Washington uitvoerig zullen worden bespraken en dat daarbij in vele op zichten de meningen van Engeland en Frankrijk op bep-alde mate afwijken van die der Amerikaanse regering. De hittegolf, die het Noordwesten van Pakistan geteisterd heeft en die gevolgd werd door zware regenval, heeft naar schatting aan drieduizend mensen het leven gekost. Vijfduizend mensen hebben een ernstige zonnesteek opgelopen. Op de eerste dagen van Juli schom melde dc temperatuur tussen 42 en 45 graden Celsius. In de nacht daalde de temperatuur niet. De Russische ambassadeur Jakob Malik is te Londen teruggekeerd. Hij heeft te Moskou gesproken met de mi nister van Buitenlandse Zaken Molo tov en andere Russische ambassadeurs. lende as doen vergaan. Door de felle Zuidwestenwind ontstonden vuurzones van soms een kilometer lengte. Melding na melding van weer nieuwe branden in het veen kwamen bij de brandweer in Em men binnen. Materiaaltekort was de oorzaak, dat sommige branden niet bestreden konden worden. Doordat het gistermiddag begon te regenen, heeft het vuur zich ge lukkig niet verder uitgebreid. Laat op de dag waren alle gemelde branden tenslotte geblust. WOENSDAGMIDDAG om half drie begon de reeks met een veen- brandje te Smeulveen op „plaats" 110. 2. Om vijf uur kwamen meldingen binnen van enorme branden, die zich zeer snel uitbreidden op de plaatsen 21 en 23, alsmede op plaats 60. Een verstikkende rook noodzaakte de brandweerlieden hier met achterlating van de slangen de vlucht te nemen. Een man ligt nu met rookvergiftiging in bed. In een half uur tijd joeg het vuur tot over een af stand van een kilometer over de turf- bulten, door naar de wildé bebossing op het z g. bovenveen. Door, een grote omtrekkende beweging te maken, kon men het vuur in de bossen eén halt toeroepen. De beroepsbrandweer kwam mannen te kort. Met twee spuiten heeft de par ticuliere brandweer van de turfmaat- schapnij Klazienaveen' helpen blussen. Woensdag om middernacht staakten de mannen het blussingswerk, omdat het voor de mannen levensgevaarlijk' is 's nachts in het donkere veen te ver keren. Doordat de wind op dat mo ment was gaan liggen, behoefde voor uitbreiding van het vuur niet te wor den gevreesd. Vanmorgen! vroeg zette de Emmer brandweer het werk voort op de oudo brandplaatsen, terwijl er bovendien meldingen kwamen van nieuwe bran den. Deze lagen te Barger Compascum en in de Emmer Hout. Bij het vermelde getal van drie millioen turven, die ver lóren zijn gegaan, is niet de schade ge voegd van de niet-gemelde branden. De berichten uit Cairo als zou Ame rika op korte termijn militaire hulp aan de Arabische landen hebben aan geboden ter consolidatie van de verde diging van het Midden-Oosten, zijn voorbarig, zo wordt in gezaghebbende kringen te Washington verklaard. Men merkt op, da. de Amerikaanse credie- ten voor hulp aan het buitenland (en speciaal aan de landen van het Midden- Oosten) nog niet door het Congres zijn goedgekeurd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1