EERARD WORM Engeland zet invoer van tomaten stop Zomerschoeisel 10 pCt. KORTING Militairen zullen helpen bij de pootaardappel- en vlasoogst Wal „CEBUCB"-UITfiftVE VADEMECUM Firma Jan Hoogenbosch Ouden van dagen Oudesluis werden met muziek begroet Courses Hilversum BRIDGENIEUWS Extra voordelige aanbiedingen KEIZERSTRAAT 58 To Pellen Urk Texel Boven Alkmaar ruim 1000 man tekort Geen mensen voor de oogstcolonnes Geen tomatentijd tóch tomaten Scheepvaartberich ten Enorme schade voor onze tuinbouw Profiteert NU van onze Kwaliteitsartikelen tegen spotprijzen ZIET ONZE ETALAGE. Bovendien geven wij op al ons KONINGSTRAAT 91 DEN HELDER „De zaak met de röngentcontröle". Een prachtige dag Seizoen Opruiming HET LANDBOUWGEBIED van onze provincie benoorden Alkmaar tTv ta" Werkkrac5,en voor de van pootaardappelen n r» inzetten van de bekende oogstcolonnes van Bureau Oog.tyoorsien.ng: op dit ogenblik is er ook elders geen man meer beseh.kbaar Daarom is er door de Sociale Commissie van de Stichting van de Landbouw een beroep gedaan op de Minister van or og om militairen beseh.kbaar te stellen. Voor de kop van Noord- Holland zullen duizend tot twaalfhonderd militairen nodig zijn. Door bemiddeling van de Ned. Jeugdgemeenschap kan voorts worden be- sch.kt over honderd en vijftig jeugdige vrijwilligers. Uit andere pro- vincies werken er momenteel ongeveer vierhonderd oogstarbeiders in ons gebied HET VERSCHIJNSEL van een te kort aan arbeidskrachten is nieuw. De heer Jac. Lindenbergh uit Anna Pau- lowna, voorzitter van de Sociale Com missie in Anna Paulowna en voorzitter van het district (op wiens initiatief de moeilijkheden Woensdag in Schagen in groter verband zijn besproken) kon er niet zomaar een verklaring voor ge ven. Vorige jaren waren er altijd ge noeg mensen en het is aannemelijk, dat hun aantal niet minder is gewor den. Bij de arbeidsbureaux staan er echter geen werkloze landarbeiders ingeschreven, zelfs niet in de gebie den, die normaal een overschot hebben aan arbeidskrachten (N.O. Groningen). Wellicht spelen de door regenval „uitgerekte" hooioogst en de door die zelfde regen noodzakelijk geworden intensievere verpleging van het gewas een roL Om grote belangen Het gaat bij de pootaardappeloogst om enorme belangen. Een zeer groot deel van de oogst is bestemd voor de export, terwijl in verband met de be strijding van de aardappelmoeheid is bepaald, dat een belangrijke hoeveel heid van het product voor 20 Juli en de rest voor 25 Juli moet zijn gerooid. Voor de telers, die er niet in slagen de aardappelen voor de vastgestelde data uit de grond te krijgen, betekent slagnatie ren financiële strop omdat ze na de streefdatum een klasse lager worden ingedeeld. Met name in De Streek krijgen de telers bovendien moeilijkheden met hun teeltplan voor komende jaren. Inschakeling van werkloze arbeiders uit andere beroepen is minder een- De uitslagen van de gisteren te Hilversum gehouden courses luiden: Rijksmuseumprijs, afstand 1980 me ter, prijzendraverij voor paarden, die nog geen f 750 hebben gewonnen; eerste afdeling: 1. Rinjio (Jos. Leeu wenkamp) tijd 2.59,4, km tijd 1.32,5; 2. Quecn Daria; 3. Quatrieme Enfant. Totalisator: winnend f 7.80, plaats f 2.60, 4.10, gekoppeld f 55.90, cover- cal f 5.90. Tweede afdeling: 1. Quartus Spencer (W. H. Geersen) 3.02,4, 1.32,1; 2. Quirina Fanfare, 3. Quality F. To talisator winnend f 1.70, plaats f 1.10, f 1.10, f 1.10. Gekoppeld f 6.50. Cover- cal f 4.30. Universiteits-prijs, afstand 1880 m. Serie-prijzendraverij voor paarden, die f 2000 doch nog geen f 5000 hebben gewonnen: Eerste serie: 1. Redloff WB (N. Oosting) 2.43,2 1.27,7; 2. Qui- rinus; 3. Playsir. Totalisator winnend f 3, plaats f 1.70, 1.50, 2.20. Gekoppeld f 4.90, Covercal f 4.60. Tweede serie: 1. Queeny Dillon (B. U. de Jong) 2.45,2 1.27,9, 2. Quick Star, 3. Nimble s Boy. Totalisator winnend f 4.10, plaat) f 2.40 4.80. Gekoppeld f 30.20, Covercal f 11.30. Finale: 1. Quinnus (W. H. Geersen) 2.43,0 1.26,7, 2. Redloff WB. 3. Nimble's Boy. Totalisator win nend f 4.70, plaats f 1.90, 1.80, f 6.70. Gekoppeld f 8, covercal f 4. Paleis-prijs, afstand 1960 meter. Prij zendraverij voor paarden, die f 750 doch nog geen f 2000 hebben gewon nen 1. Qui est-ce qui (P. Smit) 2.55.1 1.29.4, 2. Quo Vadis Duluth Z. 3. Olym- pia S. Totalisator: winnend f 2.19, plaats 1.30, 1.30, 3.10. Gekoppeld f J.iu. Covercal f 3. Westerlorcnprijs, afstand 1960 meter. Prijzendraverij voor paarden die f 5000 doch nog geen f 9000 hebben gewonnen: 1. Qui Hollandia G (W. n. Geersen) 2.45,2 1.24.3, 2. O Nelly Zora, 3. Nemetor B. Totalisator winnend f 2.20, plaats f 1.40 1.30 f 2.20. Gekop peld f 4.40, Covercal f 2.70. Muntprijs, afstand 2360 meter. PrÖ* zendraverij continentaal voor paarden die f 8000 of meer hebben gewonnen. 1. Madame B (F. J. van Lee* wen) 3.25,6 1.24,9; 2. Oriënt Express G. 3. Lady Zora. Totalisator: winnend f 3.2U, plaats f 1.50, f 2. Gekoppeld f 6.70, Covercal f 3.60. Totalisator omzet f 62.710,50. voudig dan men zou denken. Met uit zondering van de Wieringermeer, be schikt men in onze provincies niet over de nodige kampruimte. Overigens is het zo, dat niet alleen het Noordelijk deel van onze provincie met het tekort aan arbeidskrachten heeft te maken. Ook andere gebieden (we noemen de Noord-Oostpolder en het Friese kleigebied) zullen een be roep op de minister van Oorlog moe ten doen. Als ir C. Staf echter zijn oude liefde tegemoet komt, zal er in de landbouw over het tijdelijke tekort aan werkkracht toch niet worden ge mopperd. Het mag zelfs verheugend worden genoemd, dat er in deze sector in het volle seizoen werk is voor ieder een. De uitslag van de laatste in „Het Wa pen van Petten" gehouden onderlinge bridge-drive was als volgt: G. en I. Rade- maker 37 p.; T. Watertor—Jb. Eriks 33'/, p.; W. BoontjesJ. Vriesman 29'/t p.; familie Geensen 28 p.; M. Nanne—A. van der Vlies 26i/t p.; gebr. De Groot 23'/j p. TWEE Nederlanders, de heren 1 Dubbelboer en Vos, hebben enige tijd geleden een systeem bedacht, om tomaten voor lange tijd houdbaar te maken. Het ys- teem is enkele malen beproefd en het heeft deskundigen geest driftig weten te maken. Een la ding tomaten werd per schip naar de V.S. en terug vervoerd. Bij opening van de verzegelde Icding, die o.m. onderweg een hittejolf had meegemaakt, ble ken de tomaten nog als vers te zijn. Het zal nu mogelijk zijn, in de zomer overvloedig ge kweekte tomaten van zeer goede kwaliteit na bewerking «op te slaan en te bewarenom ze in maanden van schaarste in verse toestand op de markten in bin nen- en buitenland te brengen. Stroppen, als thans Engeland ons er één bezorgd heeft, zullen dan minder gevoelig zijn. Adinda (t), 8-7 van Pladju naar Sura- baja Aldegonda, 8-7 van Bangkok naar Pladju Alkaid, 9-7 van Buenos Aires te Santos verwacht Arendskerk, 9-7 van Hongkong te Manilla verwacht Argos, 8-7 n.m. van Palermo te Eleusls Albireo, 9-7 van Paranagua te Rio Grande do Sul Alphard, 9-7 van Porto Alegre te Rio Grande do Sul Alamak, 9-7 van Genua naar Port Said Alwaki, 8-7 van Vittoria naar New York Amstelland, 9-7 van Buenos Aires te A'dam Ba- rendrecht, 9-7 van Gibraltar naar Stan- low Blijdendijk, 9-7 van Antwerpen te R'dam Breda, 9-7 van Curagao naar Cristobal Baarn, 8-7 van R'dam naar Delfzijl, Blitar. 9-7 van Marseille te Genna verwacht Castor, 10-7 van A' dam te Ciudad Trujillo verwacht Ce- ronia (t), 8-7 n.m. van Trinidad naar Aruba Caltex Nederland (t), pass. 8-7 Kaap Bon naar R'dam Caltex Pernis <t), 8-7 v.m. Ouessant gepass. naar Sidon Cistula (t), 8-7 van Balik Papan naar Singapore Clavella (t), 8-7 van Kopen hagen naar Trinidad Corilla (t), 8-7 n-m. van Mena al Ahmadi te Suez Dui- vendrecht, pass. 8-7 Ouessant naar Dakar Delft, 8-7 n.m. van Arica te Antofa- gasta Duivendijk, 8-7 van Vancouver te Tacoma Eemland, 9-7 te R'dam tos, 9-7 van R'dam te A'dam Esso Amsterdam (t). 8-7 van R'dam te Aruba Etrema (t), 8-7 n.m. van Berre te Port Okha Felipes, 8-7 van Pladju naar Tjilatjap Gaasterkerk, 7-7 van Penang naar Port Swettenham Garoet, 8-7 van Tandjong Priok naar Singapore Gooi land, pass. 8-7 Fernado Noronha naar Recife Graveland, 9-7 van Paranagua te Santos verwacht Hector, pass. 8-7 Kaap Finisterre naar R'dam Helena, 8-7 v. A'dam naar Barbados Hermes, 11-7 vm. van Cienfuegos te A'dam ver wacht Hoogkerk, 9-7 van R'dam te Marseille Johan van Oldenbarnevelt, pass. 8-7 Algiers naar Port Said Jupi- ter, 8-7 van Volos naar Thessalinik Kiel- drecht, 8-7 van Manilla naar Keelung Kota Baroe, pass. '8-7 Kaap St Vincent naar R'dam Limburg, 10-7 van Cebu te Balik Papan verwacht Madoera, 9-7 van Belawan te Colombo verwacht Mal- vtna (t), 8-7 van Niigata naar Hongkong Mentor, 8-7 van A'dam te Oran Molenkerk, 8-7 n.m. te Calcutta Mu- rena (t), 8-7 van Singapore te Madras Manoeran, 8-7 van Genua naar Port Said Mitra (t), 9-7 van Solsvaer te R'dam Maas, 8-7 van Malaga naar A'dam Maasdam, 8-7 520 mijl west ten zuiden van Lands End naar Southampton Mod- jokerto, 9-7 van Bremen te R'dam Oot- niarsum, 9-7 van Antwerpen te Lapallice Oranje, 9-7 van Colombo te Suez Orion, 8-7 van Alexandrië naar Beyrouth Parkhaven, 11-7 van Rotterdam te fiuenis Airés veYw'aclït Vrins Philips Willem. 8-7 van Bremen te R'dam Prins Willem V. 3-7 van Toronto naar Hamilton Rotti, 9-7 van Beirouth naar Port Said Ruys, 8-7 van Santos naar Montevideo Rita (t), 9-7 van Bangkok te Singa pore Rijndam, 8-7 600 m. oost-noordoost van Kaap Race naar Halifax Sibajak, 8-7 470 mijl zuidoost van Guardafui naar Aden Stad Dordrecht, pass. 8-7 Fi nisterre naar Palermo Stad Maastricht: 9-7 van Vlaardingen te Lulea verwacht Straat Banka, 8-7 van Mauritius naar Penang Straat Makassar, 9-7 van Ma nilla te Hongkong Sumatra, 8-7 van Singapore naar Labuan Tiba, 8-7 dwars van de La Plata-monding van Necochea raar R'dam Tjikampek, 8-7 van Pe nang naar Singapore Van Linschoten, 8-7 van Lagos te Luanda Veendam, pass. 8-7 Lands End naar New York Waterman, 8-7 360 mijl oost-noordoost van Halifax Wonosari, 9-7 van Be lawan te Colombo Zonnewijk, 8-7 Sta. Maria gepass. naar Mackenzie Zuider kruis, 8-7 810 mijl oost ten noorden van Kaap Race naar Southampton. Naar schatting ruim 300 ton Neder landse tomaten tot een waarde van minstens 200.000 gulden liggen aan boord van schepen in Engelse havens en mogen niet worden ingevoerd. Dit is het gevolg van een plotselinge maatregel van het Engelse ministerie van voedselvoorziening, dat Dinsdag avond onverwacht de invoer van to maten stop zette. En dit, terwijl Nederland aan Enge land Maandag voorstellen deed om die invoer aan minimumprijzen te binden, teneinde de Engelse tomatenkwekers niet te „dumpen". Deze voorstellen werden Maandag met grote sympathie, zowel door de administratieve organen als door de kwekersorganisatie, de „Tomato Marketting Board", ontvan- gen. Ondanks dit voorstel tot onderlinge iharktordening is het plotselinge in voerverbod Dinsdagavond laat, met in gang van Dinsdag middernacht, afgeko men De Nederlandse ambassade hoor de liet via de radio. Toen het bericht in Nederland doordrong, waren Woens dagmorgen nog Engelse orders normaal binnengelopen, de veilingen gehouden en de schepen met de bestelde toma ten, maar liefst 300 ton, reeds onder- weg. De Engelse importeurs, die ln de loop van Woensdag met expressebrie- ven van de maatregel op de hoogte waren gestejd, konden hun gegeven bestellingen niet annuleren, omdat de tomaten reeds onderweg waren. De Engelse douane kreeg Woensdag bevel geen buitenlandse tomaten meer bin nen te laten. En zo liggen dan enkele schepen voor de Engelse wal met een inhoud, die met het uur in waarde ver mindert. De verontwaardiging hierover in tuinbouwkringen is zeer groot. VISSERIJBERICHT Donderdag werd door 108 vaartuigen aangevoerd: 9443 pond Kuilpaling, prijs f 0.95—f 1.17. 85 pond Fuikaal f 0.87— f 0.90. 94 pond Snoekbaars f 0.49f 0.50. 73 pond Rode Baars f 1.10. 162 pond Vaan f 0.04, en 965 bak Nest, prijs f 2.60 per bak van 3714 kg. BESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Donderdag 9 Juli zijn: Ro 53 23.200. De totale aan voer bedroeg 1770 kisten. Prijzen per kg: heilbot 3.45—3.15, gr tong 2.95 —2.55, grm. tong 2 24-1.82, kim. rong 2.26—2.02, kl. tong 1 2.14—190, kl. tong II 1.77—1.43, tarbot I 3—2.60 - Prij zen per 50 kg: gr. schol 46, grm. schol 5748, kim. schol 46—43, kl. schol I 45—35, kl. schol II 38—13, v. Uit de fabriek van de beroemde GEVAPAN U staat niet langer machteloos tegen het zuurworden van melk (jlütcich -melk is bacterie-vrije melk en kan dus niet bederven. Vraag Uw melkslijter om -melk en let er goed op, dat U (Xotakft-melk krijgt! De fles met het SótcJcA -merk! SótotA SjütcJjJz -melk is gehomogeniseerdDe room is uiterst fijn door de melk verdeeld. (HotdA -melk heeft een heerlijke, :olle smaak en is licht verteerbaar. Alleen echt mei dit merk. Weiger! imitaties! van een aantal Marktanalytische gegevens per provincie. DEEL II: UTRECHT, als vervolg op DEEL I: NOORD-HOLLAND. Indeling naar verzorgingsgebieden H- cijfers omtrent: Bevolking Bevolkingsdichtheid Aantal dagbladabonné's Welstandgegevens Bedrijfstakken Ondernemingen Detailhandel en Ambacht Binnen een klein bestek een groot aantal nuttige cijfers Verkrijgbaar bg: CENTRAAL BUREAU VOOR COURANTENPUBLICITEIT Bezuidenhoutseweg 45, 's-Gravenhage Prijs: f 2.50 per exemplaar Het was voor de ouden van dagen uit Oudesluis wel een heel aange name verrassing, toen bij hun terugkomst van hun jaarlijkse uitgaans dag het Zijper fanfarecorps, dat zijn zetel heeft in 't Zand, gereed stond, om hen met muziek te ontvangen en hen met een vrolijke mars naar de gratis beschikbaar en keurig versierde zaal van de heer Kreijger bege leidde, waar de laatste versnaperingen werden aangeboden, terwijl het corps een waar concert ten beste gaf. (Advertentie, Ing. Med.) Natuurlijk was men hiervoor zeer erkentelijk. Wij willen onze naam eer aandoen, aldus de voorzitter van dit wakkere muziekgezelschap. Wij heten Zijper fanfarecorps en als men een be roep op ons doet zullen we in alle dorpen van Zijpe onze medewerking belangeloos verlenen. Maar laat men dan ook bedenken, dat muziek maken geld kost en als v.'e straks in 't Zand onze fancy fair tonen, van zijn belang stelling doen blijken. Er werd meer gesproken in zaal Kreijger. De voorzitter van de afdeling van de Bond voor Staatspensionnering, de heer T. de Jong bracht hartelijk dank aan allen die door hun medewer king op welke wijze dan ook, oorzaak waren geweest, dat de ouden van da gen weer zo'n keurige dag hadden kunnen meemaken. Dat het een mooie dag geweest was, konden we vernemen uit de mond van de heer Voorthuizen, die de gehele tocht nog eens de revue liet passeren. Het bezoek aan het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen, waar zeer genoten werd van de voorwerpen en klederdrachten, de koffiemaaltijd in de bar, het rond wandelen in Artis, waar men schier niet uitgekeken raakte, het diner in de Hema, kortom zo veel, dat wij wel de indruk kregen, dat het een prachtige dag voor de deelnemers is geweest wat ze dan ook van harte beaamden. Er waren geen klachten, jubelde zijn ge hoor. Het was alles even keurig en in orde en men hoopt dat ook volgend jaar de medewerking weer zodanig is, dat weer een dergelijke tocht kan wor den georganiseerd. Namens de ouden van dagen sprak de heer Kossen enkele woorden van dank. Na het spelen van een feestelijke potpourri ging men vrolijk uiteen, ter wijl de buiten de kon wonenden weei werden thuis gebracht. BRIDGEDRIVE IN DE KOOG De eerste grote bridgedrive, onder auspiciën van de VVV Texel, in het badhotel te De Koog is een groot suc ces geworden. Een ongekend aantal deelnemers liefst 56 had zich voor de strijd laten inschrijven. In de A-lijn was het het echtpaar Jouwersma dat met 99(4 punt bovenaan eindigde, gevolgd doorr de heren Hof man en Bos met 96 en het echtpaar Barleus met 87(4 punt. In de B-lijn wisten Mantje en Venema het hoogste aantal punten te behalen, n.1. 106. Op de tweede plaats volgden de heren Buiser en Boek met 93(4 en als nummer drie kwamen de heren Landaal uit de bus met 91(4 punt. VAN HET WITTE DOEK Behalve de twee gebruikelijke films kan men ditmaal in het Texelse Bios cooptheater ook de kroningsplechtig heden van koningin Elizabeth bewon deren. Dan is er een gezellige show film onder de titel Marva's Ahoy. Veel dwaasheid en veel muziek maken het tot een genoeglijk geheel. In een heel andere omgeving bloeit de liefde eveneens, zij het "niet zo weel derig en uitbundig. Daarvoor is het dan ook veel kouder en koeler, want het speelt in het hoge Noorden. FEEST VOOR DE PAARDENSPORT LIEFHEBBERS Vandaag en morgen kunnen de min naars van de edele paardensport hun hart ophalen in de Texelse badplaats De Koog. Zeven ruiterijverenigingen uit de gehele kop van Noord-Holland zuilen met tezamen zeventig paarden dit festijn opluisteren.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3