Nu aderlating voor onze ploeg door ernstige valpartij Van Swol en Rinkel plaatsten zich bij de laatste acht Jef Jansens martelgang Geblesseerde Jansen zag zijn heroïeke poging niet beloond h r DE STAND IN DE TOUR Dehnert-Van Dalsum werden doorHolst-Wiegers verrast Suyckerbuyk was aggressief Pronk en Bakker gepasseerd «5 M8MI Pellenaars pleitte tevergeefs Moord en zelfmoord te Franeker? Nog acht Nederlanders in de Tour de France Internationale tenniskampioenschappen Fenny ten Bosch verloor van Goldsworthy ,,Een KIND kan de kip doen De Kadt in de Gortzak an een speciale verslaggever) DE TOCHT VAN LE MANS NAAR NANTES is er een zonder historie geworden Weliswaar werd de Italiaan Isotti winnaar met een sprong van bijna acht minuten op de Koblets, Robics, Magnis en Van Esten, maar deze zuidelijke knecht en zijn gezellen Quentin, Quennehen, Remy, Labertonniere en Rotta, waren zo slecht geklasseerd dat het wat de favorieten betreft ook nog wel 18 minuten had mogen zijn. Alle Ne- derlanders, behalve de geroutineerde Jefke Jansen eindigden in de grote groep welke door Hu go werd aangevoerd. Evenals gisteren zijn dorpsgenoot Henk Stevenskwam de Zuid-Limburger te laat door de controle Hij was evenwel niet zoals Stevens te licht bevonden. Nauwe- lijks enkele kilometers na de start werd Jansen betrokken bij een val- partij. Zeker tien a twaalf renners waren daarvan de dupe. Het was een kluwen van armen en benen, valhelmen en fietsen. Jefke kwam met zijn hoofd tegen een motor terecht en toen hij zich enkele minuten later realiseerde wat er was gebeurd, kwam hij tot de ontdekking dat zijn voor- en achterwiel gebroken waren. Jansen bloedde hevig uit een wond boven de rechterknie en kon slechts met grote achterstand de tocht voortzetten. Hij hield kranig vol, maar de opgave bleek voor de ge blesseerde Elsloër te zwaar. De betrekkelijke rust in de zevende etappe vond waarschijnlijk zijn oorzaak in de zware course, welke de Tour- ridders vandaag wacht. Tussen Nantes en Bordeaux liggen 345 lange kilometers, die de ontwerpers van deze Ronde van Frankrijk de jubi leum-etappe hebben genoemd. De karavaan moet daarvoor bij het krieken van de dag uit de veren komen, want reeds om vijf uur wordt het startsein gegeven. Is het wonder dat men, met een dergelijke Ma rathon voor de boeg en zes enerverende etappen achter de rug, in de zevende course weinig lust tot grote daden had? KOBLET heeft ook gisteren niet kun nen laten om enkele speldeprikken uit te delen. Vijftien kilometer na de start, demarreerde hij met aan zijn wiel onze landgenoot Jan Nolten en de re gionaal Paret. Veertien andere renners stormden onmiddellijk achter hen aan. Daar waren drie Nederlanders bij, Van Est. Suvkerbuyk en Van Breenen, verder Isotti, Quentin. Bastianelli, Adriaenssens, Dacquay, Huber, Vivier. Baroni, Debruyne, Caput en ook Mag- ni, wat er op wees dat men deze vlucht in het Italiaanse kamp ernstig opvatte. Deze groep van 17 liep drie a vier honderd meter uit en handhaafde zich tot Gerans. Toen doofde de strijdlust en kwam de hergroepering tot stand. Een kwartier later, bij Clermont- Creans, 34 km van Le Mans en 147 km voor Nantes, ontsnapten wederom zes renners uit het peloton. Het waren Quennehen, Isotti. Quentin, Laberton niere .Remy en Rotta. De hoofdmacht verzette zich niet, en zowel Koblet als Bobet, Magni en Bartali bleven rustig. Want van de vluchtelingen had de gene. die het best geplaatst is in de al gemene rangschikking, Quentin, toch nog ruim 23 minuten achterstand op de gele-trui-drager en de anderen stonden meer dan een half uur achter, Maar de aanval was wel belangrijk, omdat in het kopgroepje twee man van de Franse Noordoostelijke Centrale ploeg zaten. Quennehen en Labertonniere. die er op order van hun teamleider Ducazeaux op aanlegden, de leidende positie van de ploeg in het Ploegkljf" senment te verbeteren, een opzet die ook zou lukken. Het grote peloton beperkte zich w volgen en raakte geleidelijk steed. meer r-Mor. Bij kilcrmeterpaal 96 hadden de ue kop 5% minuut voorsprong op de hoofdmacht, die vooraf werd ge gaan door Claude Rouer van de ploeg Ile-de-France. Even later voegde Suy- kerbuyk zich bij de fransman, en me dan 50 km lang heeft dit duo alle krachten aangewend om zich het p lotcm van het lijf te houden Suyk"- buyk reed uitstekend en lag njeesta aan de kop. Wat Rouer betreft, nij deed wat hij kon, maar dat was ni bijster veel. Aanvankelijk liepen de twee uit op het peloton, tot bijna s minuten bij de bevoorrading Ingranqes. Maar zij verloren op de zes leiders, d geweldig hard jakkerden. Toen peloton het tempo opvoerde moesten Suykerbuyk en Rouer spoedig n hoofd buigen en werden zij achter- Wat wij al hadden gevreesd is dan toch eindelijk .ebeurd. De directeu van het Olympisch Stadion, de neer Van Bessem, organiseert aanstaand Dinsdag wedstrijden met motorgang- making, zonder de stayers Jan Fron en Kees Bakker. Nog enkele maanden geleden wa^e" zij de meest prominente Nederlandse rijders, maar sinds er moeilijkheden met gangmakers zijn ontstaan, is de vorm van beiden met grote sP™"gen terug gelopen. In ieder geval hebben zij dit seizoen op de Stadionbaan nog maar weinig laten zien. Van Bessem verkoos De Best, die hij als Neder lands kampioen niet kan passeren en Bijstei, winnaar van de reva"^"e" wedstrijden, boven Pronk en Bakker. Jammer voor dit tweetal, maar vanuit het standpunt un de Stadiondirectie gezien, zeer begrijpelijk. Of Bijster en De Best veel in de melk krijgen te brokkelen tegen Verschueren (Belgie), Queugnet (Frankrijk), Lohman (Duits land), Meier (Zwitserland) lijkt niet Waarschijnlijk. Bovendien krijgen de Nederlanders Wierstra en Kunst een kans om in dit sterke internationale gezelschap hun kunnen te tonen. De wedstrijden achter grote motoren be staan uit drie manches, namelijk één van 20, én van 30 en één van 40 km. Plattner, Jan Derksen en Arie van Vliet komen tegen elkaar uit in een omnium, bestaande uit sprint, tijd- race over 500 en een tijdrace over een kilometer. haald. Wij vreesden, dat de blonde Jos nu de tol voor zijn inspanning zou moeten betalen, maar hij bleek niet vermoeid en handhaafde zich gemak kelijk in de grote groep. De zes aan de kop arriveerden ten slotte tezamen ojj de wielerbaan van Nantes, waar Livio Isotti, die zeer in telligent en tactisch had gereden voor een verrassing en voor de Italiaanse etappe-zege zorgde, door, alhoewel hij in zijn land slechts als een matig sprin ter bekend staat, met veel brio de eindspurt te winnen voor Quentin, Quennehen, de vermoeide favoriet Re my, Labertonniere en Rotta. Bijna zes minuten later kwam Mahe binnen, die zich enige tientallen kilometers voor de finish uit de hoofdgroep had los ge reden en met bijna 8 minuten achter stand op de winnaar arriveerde het peloton. Wagtmans lag aan kop bij de aankomst op de wielerbaan, maar hij werd op de laatste 400 meter gepas- serd door een grote groep. Koblet olaatsie zich Rste voor Darrig-de. Robic en Schaer de anderen werden ex aequo geklasseerd. Hierbij waren alle Nederlanders, behalve de onfortuin lijke Jefke Jansen, die zijn val zo duur moest betalen. De Noord-Oost Centrale ploeg heeft zich stevig op de eerste plaats genesteld van het algemeen landenklassement, met niet minder dan ongeveer 22 mi nuten voorsprong op Nederland. In het persoonlijk klassement zijn aan de kop geen belangrijke wijzigingen gekomen. De uitslag van de zevende etappe van Le Mans naar Nantes (181 km) luidt: 1. Isotti (It.) 4 uur 46 min. 8 sec., 2. Quentin (Ile de France), 3. Quen nehen (Fr. N.O. Centr.), 4. Remy (Fr.), 5. Labertonniere (Fr. N.O. Centr.), 6. Rotta (Fr. Zuid Oost) allen in dezelfde tijd als Isotti. 7. Mahe (Fr. West) 4.52.39, 8. Koblet (Zwits.) 4.54.14, 9. Darrigade (Fr. Zuid West) z. t., 10. Robic (Fr. West z. t., 11. Schaer (Zwits.) z. t., 12. ex aequo het grote peloton in dezelfde tijd als Koblet. In deze groep bevonden zich vrijwel alle bekende renners, o.w. onze landgenoten Nolten. Roks, Suykerbuyk, Van Breenen, Van Est, Wagt mans, Gerrit en Adrj Voortin g. Het ploegenklassement van de zeven de etappe was: 1. Frankrijk Noord Oost Cèntraal 14.26.30; 2. Italië 14.33.36; 3 Ile de France 14.34.06; 4. Frankrijk Zuid Oost 14.34.36; 5. Frankrijk Natio naal z. t.; 6. Frankrijk West 14.41.07; 7 Zwitserland 14.42.42; Frankrijk Zuid West z. t.; Luxemburg z. t.; België z. t.; Nederland z. t.; Spanje z. t. Twee groten in de strijd. Schijn baar heel rustig zitten Lauredi rechtsen Hastenforder, nog steeds drager van de gele trui, op hun fietsen. Mli ÏSi m*.vips»'::™ v s 1* '.u \]A DE ZEVENDE étappe luidt het algemeen klassement in de Tour de France als volgt 1. Hassenforder (Fr. N. O. Centr.) 38.50.412. Schaer I7w.) 38.51.29 op 48 sec.; 3. Wagtmans (Ned.) 38.52.31 cp 1.50; 4. Renaud (Iie de France) 38.54.59 op 4.18; 5. Roks (Ned.) 38.55.24 op 4.43; 6. Bauvin Fr.N. O. Centr.) 38.56.09 op 5.28; 7. Meunier (Fr. N. O. Centr.) 38.56.12 op 5.31; 8. Van Est (Ned.) 38.56.55 op 6.14; 9. Close (Belg.) 38.57.08 op 6.27; 10. Mahe (Fr. West) 38.57.15; 11. ex aequo in 38.57.29; Robic (Fr. W.), Anzile (Fr. N. O. Centr.) en Astrua (It.); 14. Ernzer (Lux.) 38.57.34; 15. Gerrit Voorting (Ned.) 38.57.37; 16. Diot (Ile de France) 38.58.36; 17 Lauredi (Fr.) 38.59.17; 18. Caput (Ile de France) 38.59.31; 19. Impanis (Belg.) 38.59.34; 20. Serra (Sp.) 38.59.53; 23. Geminiani (Fr.) 39.01.57; 27. Van Geneugden (Belg.) 39.03.21; 28. ex aequo in 39.04.06: Koblet (Zw.), Debet (Fr.), Magni (It.) en Bartali (It.); 45. Van Breenen (Ned.) 39.08.54; (•2. Adri Voorting (Ned.) 39.17.12; 66. Suykerbuyk (Ned.) 39.20.53; 71. Nolten (Ned.) 39.26.24. LJET PLOEGENKLASSEMENT: 1. Frankrijk Noord Oost Centr. 116.04.45; 11 2. Nederland 116.26.18; 3. Ile de France 116.26.28; 4. Frankrijk West 116.28.15; 5. Frankrijk Nationaal 116.33.14; 6. België 116.40.36; 7. Italië 116.43.00; 8. Zwitserland 117.07.37; 9. Luxemburg 117.09.33; 10. Frankrijk Zuid West 117.11.53; 11. Frankrijk Zuid Oost 117.12.05; 12. Spanje 117.22.33. LIET JUBILEUMKLASSEMENT, dat wordt samengesteld door de klasse mentsplaatsen van de renners in de verschillende étappes op te tellen, waarbij een fmishfilm de volgorde in ex-aequo-gevallen bepaalt: 1. Schaer (Zw.) 80 punten; 2. Robic (Fr. West) 84 punten; 3. Magni (It.) 94 punten; 4. Van Est (Ned.) 101 punten; 5. Rolland (Fr.) 128 punten; 6. Koblet (Zw.) 130 punten; 7. Geminiani (Fr.) 135 punten; 8. Diot (Ile de Fr.) 172 punten; 9. Gerrit Voorting (Ned.) 173 punten; 10. Astrua (It.) 190 punten. (Van een speciale verslaggever) ZEVEN MINUTEN had de dap pere Jefke Jansen bij zijn val verloren, maar niettemin was hij toch altijd nog gelukkiger dan Sabbadini, die per ambulance naar een ziekenhuis moest worden ver voerd. Met de moed der wanhoop zette Jansen zich in het zadel. Veertig kilometers heeft hij alleen geworsteld in de hoop dat hij een maat zou treffen, waarmee hij deze martelgang tot een goed einde zou kunnen brengen. Hij trof Grosso, ook een van de slachtoffers van de valpartij en gezamenlijk heeft dit (Van onze tennismedewerker) y.f/V SWOL, ALS ACHTSTE geplaatste, en Wilton zijn de enige Neder landers, die zich bij de laatste acht voor het herenenkelspel van de internationale tenniskampioenschappen van Nederland, wedstrijden welke gisteren op de banen van de Noordwijkse Sportvereniging werden voortgezet, hebben geplaatst. Alle andere Nederlanders zijn gesneuveld. In de kwartfinale komen nu tegen elkaar Wilton—Hond. Vleika— Wilderspin, Morea tegen van Swol en Ayre tegen De Vroe. Onze grote belangstelling gaat uiteraard uit naar de partij MoreaVan Stvol. l)e resultaten van Van Stvol van dit jaar zijn dusdanig geweest dat hij zeer zeker in staat geacht moet tvorden hardnekkig tegenstand te kunnen bieden. Ditzelfde zal Wilton doen maar die lijkt ons tegen Hoad kans loos. HEN UITSTEKENDE partij speelde Van Dalsum tegen Wilderspin on danks de wind, ondanks de pijnlijke arm kwam hij reeds in de eerste set met 4—3 vóór, maar verloor deze set met 6—3 In tweede set vocht Van Dalsum als de bekende leeuw, kwam met 5—3 voor, verloor de twee vol gende games, maar won nu met 7—5. In di laatste set na 1—1, won Van Dalsum zijn service op love 2-1. Wi - derspin liep nu uit tot 5—2. Van Dal sum gaf zich nog met gewonnen en 'brak door Wilderspin's service heen f53Verloor echter de eindservice en daarna de partij met 6—3. Even eens heeft Holst een prima partij ge speeld tegen Ayre. Holst, de man u'r met gebalde vuist speelt en geen punt cadeau geeft. Nijdig, vinnig, maar prettig om te zien. In de eerste set kwam lij 5—2 voor en op set point. De Australiër liet het hierbij niet zit ten en zijn grotere vastheid en varia tie gaven hem de eerste set (7—5). In de t\ eede set werd het een hevig gevecht van beide kanten, 55, 6—6, 7—7, 8—8. Holst verloor zijn service en daarmede zijn partij (108). In het damesenkelspel had Fenny ten Bosch in haar partij tegen mej. Goldworthy drie tegenstanders, na melijk mej Goldsworthy, de wind en zichzelf. De forehand liet haar volko men in de steek. Zo verloor zij de eerste set met 6—1. De tweede gaf een totaal ander beeld. Fenny kreeg het gevoel in haar slagen, gaf enkele uitstekende dropshots en liep uit tot 51 en setpoint. Verloor deze game toch, ook de volgende, maar won toen de s-t met 63. De laatste set verloor zij verdiend met 63. Grotere vast heid, sneller reageren en beter lopen van mej. Goldsworthy gaven haar de overwinning. In het gemengd dubbelspel zijn reeds twee halve finalisten bekend, namelijk me-r. Knode HeadVieira en mej. Ten BoschWilderspin, die na spannende strijd mej. Woodgate— Ayre sloegen met 9—7, 64. In het dames dubbelspel hebben ook reeds twee combinaties de halve finale bereikt namelijk de dames Rin kel—Fletcher en SchmittRoos. Het eerste internationaal optreden van mevr. Roos was een overwinning met mej. Schmitt. Morgen komen zij te gen de dames Rinkel en Fletcher, een zware opgave, vermoedelijk tè zwaar. De grote verrassing in het heren dubbelspel was de nederlaag van de landskampioenen Dehnert—Van Dal sum tegen HolstWiegers 4—6, 6—4, 6-^4. De laatsten kwamen in de beslis sende set met 4—0 voor maar dit na men de kampioenen niet en het werd 4—1, 4—2, 43. Zouden ze toch....? Holst, fel gebrand op de overwinning, sleepte Wiegers mee in deze enerve rende strijd, 5—3. Service van Wie gers werd op love verloren (54). Nu de service van Dehnert. Het werd 30 40 en daarop sloeg Dehnert een ge makkelijke smash ver uit (6—4). Een opmerking moet ons nog van het hart. Deze partij we'd ernstig ontsierd door een menigte van voetfouten waarvan er geen enkele werd bestraft. Wij me nen dat de rechtspraak ten onzent in goede handen is en dat zeker op een internationaal tornooi als in Noord- wijk zoiets niet m jelijk moet kunnen zijn. tweetal doorgezet. Op de helft van de afstand gaf Grosso tekenen van vermoeidheid. In die periode heeft onze landgenoot veel en zwaar.werk moeten verzetten. He laas is het hem niet gelukt op tijd aan de controle te komen. Jansen en Grosso arriveerden dertien mi- nuten te laat. Pellenaars is, toen Jansen in het hotel was aangekomen, naar de per- manence van de Tour gegaan om cle mentie voor Jansen te vragen. Hij heeft daar gesproken met de drie com missarissen, de heren Baudart, Fer- nand Paul en De Giavanengelo. Pelle- naars wees de commissarissen op het feit, dat de te late aankomst van Jefke Jansen te wijten was aan de valpartij, welke vlak na de start te Le Mans had plaats gevonden. Verwondingen had Jansen daarbij opgelopen cn twee wielen gebroken. De drie heren luis terden heel ernstig naar Pellenaars maar kenden geen pardon: Jansen is te laat binnengekomen, een belangrijk aantal minuten meer dan de 10 pro cent van de winnaar hem toestonden. En dus: Jansen kon zijn koffer pak ken, de trein naar Parijs nemen en vandaar naar Nederland doorreizen. Pellenaars vertelde ons later nog, dat als Jansen 1 of 2 minuten na slui ting van de tijdcontfóle zou zijn aan gekomen, de commissarissen wel voor het maken van een uitzondering op het reglement zouden hebben gevoeld. Maar dertien minuten, dat was te veel. Verder gaf Pellenaars als zijn mening te kennen, dat hij het risico niet had mogen nemen om één of twee andere leden van de Nederlandse ploeg te la ten afzakken om te trachten Jansen binnen de vastgestelde limiet binnen te krijgen. Naar gelang de Tour vordert, wordt de strijd tussen de kop stukken van de equipes feller. Hier zet een groepje renners alles op alles in een poging op de tijd in te lopen. Gistermorgen vroeg is de vrouw van H. W. te Franeker zwaar gewond in haar woning aangetroffen en heel kort daarop overleden. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Uit de aard der verwondingen bleek, dat misdrijf in het spel moest zijn. De echtgenoot (zij was voor de tweede maal gehuwd) was spoorloos verdweenen. Er werd aan zelfmoord gedacht en te ongeveer half twaalf is zijn lijk uit het kanaal vlak bij de woning opgevist. Omtrent de reden van de moordaan slag tast men volkomen in het duister, daar de man en de vrouw buitenge woon goed met elkaar schenen te kun nen opschieten. De vrouw had zes kin deren uit haar eerste huwelijk en twee uit haar huwelijk met haar tweede man. ff „Een kind kan de kip doen". Dat kan de slagzin zijn van de fabrikant van een kippenplukmachine, waarmee men snel, veilig en afdoend 200 kippen per uur kan plukken. Aangezien een zeer goede poelier tot dusver een topprestatie van acht tot tien stuks per uur leverde, is hier wel van vooruitgang sprake. Qe ma chine kan bovendien döor de eerste de beste leek worden bediend. Dat is de mening van de Haagse poelier A. N. van den Burg, telg uit een oud poeliersgeslacht en nestor van vijf poelierende broers, die als eerste in Nederland een kippenplukmachine importeerde. Deze machine bestaat uit een elec- trisch aangedreven roterende metalen trommel, waarop vrij zachte rubber grijpers zijn gemonteerd. Indien men een dode, natte kip tegen deze grijpers houdt, dan wordt de kip in enkele se conden radicaal schoonaeborsteld door de wrijving tussen veren en rubber. De prijs van geslachte kippen kan in de toekomst waarschijnlijk vrij sterk zak ken. omdat het plukken nog altijd het meeste loon vergde. JEFKE JANSEN Jansen vond het ontzettend jammer, lat hij op deze manier was uitgescha keld. Als ik alleen gereden had en niet met die Italiaan, dan zou ik het misschien nog wel gehaald hebben, bromde hij. Maar Grosso reed slecht en had er weinig zin in zich extra in Van onze parlementaire redacteur) DE leden van de Tweede Ka mer hebben gistermiddag weer eens kunnen genieten van grote slagvaardigheid. Tijdens het ge bruikelijke vragenuurtje, waarin minister Beijen de verontwaardi ging van de heer Gortzak over de gebeurtenissen in Korea van de hand wees en enkele commu nistische misvattingen ter zake recht zette, stelde de heer De Kadt {P.v.d.A.) de aanvallende vraag of de minister ook niet sin oordeel was, dat juist de commu nisten wel allerminst het recht hadden over Korea verontwaar digd te doen. Minister Beijen: „Ik heb altijd het recht van verontwaardiging als één van de meest onver vreemdbare rechten beschouwd!" Onder hartelijk gelach consta teerde de heer Gortzak: „Dat is De Kadt in de zak". Repliek van P.v.d.A.-zijde: „Neen, De Kadt in de Gortzak". Onder grote hilariteit kwam al dus een einde aan dit vraag- en antwoordspel, dat een van de gro te waarden van het vragenuurtje uitmaakt. NIJMEEGSE ST. STEVENSTOREN GERESTAUREERD Gisteren is in Nijmegen de Sint Stevenstoren, welke bij de gevechts handelingen in 1944 ernstig werd ge havend, wederom in gebruik genomen. Tevens werd het stadhuis, r'at even eens is gerestaureerd, officieel her opend. Twee historische monumen ten zijn hierdoor wederom in oude luister hersteld. Tal van officiële gas ten woonden de plechtigheden bij. te spannen. Heuvel op, heuvel af, met een peloton gaat dat, tegen de wind in, heel wat gemakkelijker dan in je een- te of met z'n tweeën. Twee agenten op de motor hadden de weg voor bei de renners vrijgehouden, zodat zij van het verkeer en het publiek geen last hadden gehad. Maar eindeloos was die weg, zuchtte Jansen. Hij had niet ge dacht, dat hij Stevens zo gauw naar huis zou volgen. Het is jammer, maar er is niets aan te doen. In twee dagen tijds is de Nederland, se ploeg twee man kwijtgeraakt. Nog acht zijn er over. Een teleurstelling moet dat zijn, zeker voor Limburgse wielerkringen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9