Robertson bereikt een accoord met Syngman Rhee fc3siif3%i Moskou weigert Amerikaans voedsel voor Oostzone Rood China en Beria's val „Grote Vier" moeten eerlang bijeenkomen Nederlandse reisbus in Keulen aangereden Mededelingen over de inhoud spreken elkaar tegen E.D.G. VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN „Drie maanden lang geen verzet" Franse post bij Hanoi vernietigd Staat van beleg in Berlijn opgeheven Vrij Albanië conditie voor vrede op Balkan Een vechtpartij met dodelijke afloop Koelwagen raakte in brand Maandag 13 Juli 1953 78e Jaargang No. 1186 Bemoedigende klanken uit Seoel Egypte verwerpt Brits ultimatum „VESTZAK-ATOOMBOM" IN AMERIKA Washington treedt beledigend op" Aanbod blijft gehandhaafd WEERBERICHT Nederland helpt nu Japan Stellendam wil zijn haven behouden Trein liep op een mijn Een belangrijke politieke les Welwillender houding jegens de kerk Winkel in Diever geheel uitgebrand Mariacongres te Den Bosch besloten Westelijke ministers menen: Eisenhower sprak met ministers Negen-en-twintig personen gewond De Russen leverden elf gevangenen uit Eerbewijs voor Tensing Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 44904] Telefoon 2345 TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—elk woord meet 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, pei maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 EEN BELANGRIJKE HINDERPAAL op de weg naar een bestand in Korea ts Zaterdag e.ndelijk uit de weg geruimd. Robertson, de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, die de koppige Zuid- koreaanse-president Syngman Rliee tot rede moest brengen, is er in geslaagd, de verzekering te krijgen, dat deze heer geen roet in het eten zal gooien. eliswaar zal hij een bestand in Korea niet erkennen, zo heeft hliee \crklaard, maar hij zal er zich ook niet tegen verzetten. In ruil hiervoor verkrijgt hij een veiligheidsverdrag. Bovendien zullen de troepen der erenigde Naties niet uit Korea worden teruggetrokken, voordat de lunezen verdwenen zijn. Tenslotte zal een politieke confe rentie, volgend op het bestand, binnen vier maanden resultaten moeten afwerpen; zo niet, dan zal zij verder worden geboycot. Rhee schijnt verder te liebhen afgezien van zijn eis, dat de Verenigde Staten hem met strijdkrachten zullen moeten helpen. Korea te herenigen wanneer de politieke conferentie mislukt. In Seoel heerste Zaterdagmorgen de overtuiging, dat een hestand nu op korte termijn zal kunnen worden ondertekend. I ijnlijk is alleen, dat de verklaringen van Rhee aangaande liet accoord met Robertson op verscheidene punten in tegenspraak zijn met de inhoud van het communiqué, dat aan het einde der besprekingen is uitgegeven. TN HET COMMUNIQUÉ wordt name- 4 lijk medegedeeld, dat de beide staatslieden in de afgelopen weken grote vorderingen hebben gemaakt in de richting van een accoord over kwesties, verband houdende met een wapenstilstand, de uitwisseling van krijgsgevangenen en de politieke con ferentie na eer. bestand. Beide rege ringen zijn vastbesloten, zo heet het verder, samen te werken om zo spoe dig mogelijk het gemeenschappelijke doel: een vrij, onafhankelijk en ver enigd Korea te bereiken. Zij kwamen tevens overeen, een verdrag voor wederzijdse verdediging te sluiten, waarover de onderhandelin gen reeds gaande zijn. Ook hebben zij gesproken over de samenwerking op politiek en economisch gebied cn op het terrein der defensie. Daarbij bleek een grote mate van overeen stemming over deze kwesties te be staan. Van Zuidkoreaanse zijde i ten aanzien van deze punten nog mede gedeeld, dat Amerika op grote schaal militaire en economische hulp zal blij ven geven en dat Zuid-Korea een stem zal krijgen op de politieke conferentie na een bestand. Rhee zou zich volgens deze mededelingen hebben verbonden, niet alleen tegen de Noordelijkdi op te trekken, zeker niet zolang een poli tieke conferentie nog geen volkomen onaanvaardbaar verloop heeft. Dit alles klinkt niet zo onaanvaard baar. Rhee schijnt echter Robertson ten zeerste te hebben geschokt door vlak voor de publicatie van het ge meenschappelijke communiqué in een onderhoud met een Amerikaanse ver slaggever een bepaald niet opwekkeh- de interpretatie ervan te geven. Strijdkrachten van de Vietminh heb ben Zaterdagavond de Franse post Phoeong Troe. aan de oever van de Rode Rivier, ongeveer 25 km ten Zui den van Hanoi, vernietigd. Er zijn geen berichten over het lot van het ongeveer vijftig man tellende garni zoen, dat hoofdzakelijk uit Vietname- zen bestond. Een patrouille heeft het lijk van het dorpshoofd onder de puin hopen van het plaatsje gevonden. Egypte heeft Zondag een Brits ulti matum verworpen, waarbij voor mid dernacht de uitlevering werd geelst van een Brits militair, die te Ismailia is verdwenen. In het ultimatum werd gezegd, dat de Egyptische gemeenschap van Ismai- lia zeer ernstige schade zou ondervin den als de soldaat niet wordt terug gevonden. De Britse soldaat wordt sedert 9 Juli vermist. De Verenigde Staten bezitten een klein model atoombom, dat kan worden ver voerd door een eenmotorig eenpersoons vliegtuig. z„ heeft de hoofdingenieur van de Douglas vliegtuigfabrieken, Heineman, verklaard. Rhee zei dat hij zich niet tegen een wapenstilstand zou verzetten. Dit niet- verzetten zou drie maanden duren, zo had hij met Robertson afgesproken. Indien de Amerikanen geloofden dat zij in die tijd Korea met vreedzame middelen konden herenigen en de Chinezen konden dwingen het land te verlaten ze zouden het mogen pro beren, Rhee geloofde er echter niet in. Robertson heeft op deze uiteenzetting geen commentaar willen geven. WEL IS VAN AMERIKAANSE zijde een andere Zuidkoreaanse bewe ring nadrukkelijk tegengesproken. Vol gens met Rhee verbonden kringen zouden Robertson en hij namelijk zijn overeengekomen, dat de Ver. Naties de communisten te Panmoendjon ook zullen verzoeken, India, Polen en Tsjechoslowakije niet in de neutrrle commissie voor toezicht op de krijgs gevangenen op te nemen, en alle bui tenlandse landstrijdkrachten uit Korea terug te trekken binnen drie maanden nadat de politieke conferentie zal zijn begonnen. Zouden de Chinezen hier mee niet accoord gaan, dan zouden de Zuidelijken de strijd hervatten, aldus deze mededeling. De tegenspraak nu betuft met name het eerste punt, de wering van India, Polen en Tsjecho slowakije uit de commissie van toe zicht. Zulk een afspraak, zo is te Washington verklaard, zou inhouden, dat men practisch van voren af aan kan beginnen met onderhandelen over de kwestie der krijgsgevangenen. Dat is beslist de bedoeling niet vai. het opperbevel der VNdit streeft naar een snel einde van de oorlog. Ten aanzien van de rest heeft men opgemerkt, dat Robertson de Verenig de Naties niet heeft verplicht tot een overeenkomst, welke dreigt te leiden tot het rekken of mblukken van de wapenstilstandsonderhandelingen. De politieke conferentie zal immers reeds de kwestie van het terugtrekken der vreemde troepei. bespreken. De Noordkoreanen blijven echter, blijkens hun radiocommentaren, de oprechtheid der VN wantrouwen. De verklaring van Robertson en Rhee kan daarom niet hun instemming verwer ven, omdat deze geen enkele garantie bevat, dat Rhee de bepalingen van e ,n bestand niet zal schenden of de laat ste gevangenen niet zal vrijlaten. De premier van India, Nehroe, heeft thans voor de derde maal aan Lester Pearsor een brief gezonden, waarin hij vraagt op bijeenroeping van de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties ter bespreking van de Koreaanse kwestie. Pearson zou te verstaan heb ben gegeven dat de Algemene Verga dering in geen geval voor het sluiten van een bestand bijeen zou kunnen komen. - T. f.4' v,:-: De Russische regering en Oost- Duitsland hebben Zaterdag het Ameri kaanse aanbod, om voor vijftien milli- oen dollar aan levensmiddelen naar de Oostzone te zenden, van de hand ge wezen. Moskou heeft op het aanbod van Washington geantwoord, dat de Amerikaanse regering verkeerd is in gelicht over de toestand in Oost- Duitsland. „Amerika is, door het aanbod aan de Sovjet-regering te doen zonder Oost- Duitsland daarin te kennen, opgetre den op een wijze, die zelfs de bevol king van een kolonie zou beledigen, laat staan het Duitse volk en zijn wet tige democratische regering", zo heet het verder in de Russische bekendma king. Tenslotte wordt gezegd, dat Rus land reeds voedsel naar Oost-Duitslaud heeft gezonden en bereid is nog meer te zenden. De Amerikaanse stap wordt een propaganda-manoeuvre genoemd, die niets te maken heeft met de ware belangen van de Duitse bevolking. ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele buien hier en daar met onweer. Matige tot zwaKke wind tussen zuid en Zuid West. On geveer dezelfde temper i',uren. Dinsdag zon op 4.36 onuer 20.55. fyaan op 4 19, onder 22 10 Door geld te storten op girorekening nr 512679, ten name van de CARE-missie in Nederland, te Den Haag, kan men bij dragen aan de verzending van kleding- pakketten naar het Japanse noodgebied, waar overstromingen meer dan een mil- lioen mensen dakloos hebben gemaakt. Samengesteld worden: een dekenpakket (f 38.-), een baby-voedselpakket (f 38.-), een groot voedselpakket (f 38.-), een klein voedselpakket (f 19.-), een katoen- pskket (f 26.60) en een breiwolpakket (f 38.-). Een Stellendamse belangengemenschap heeft geprotesteerd tegen het feit, dat er in de commissies die de plannen voor afsluiting van de Stellendamse vissers haven bestuderen, geen vertegenwoordi gers van de directe belanghebbenden zijn benoemd. Het verlies van de visserij wordt voor Stellendam economisch en sociaal als funest gezien. In Indo-China is Zondagochtend een trein, halverwege Hanoi en Haiphong op een mijn gelopen .Dertig soldaten van de strijdkrachten der Franse Unie zijn om het leven gekomen of gewond. Nederland zal op het Internationale congres van Jehova's getuigen, dat van 19 tot 26 Juli te New York wordt gehou den, door een delegatie van 48 personen zijn' vertegenwoordigd. Het Witte Huis heeft verklaard, dat het aanbod wordt gehandhaafd. Er wordt naar mogelijkheden gezocht, om het voedsel toch naar Oost-Duitsland te krijgen. Men ziet er twee: kerkelijke liefdadigheidsinstellingen zouden een „pakkettenactie" voor Oostduitsers kunnen houden; ook zou men het voed sel in plaatsen langs de zonegrenskun nen opslaan, waar de Oostduitsers het dan zelf zouden moeten afhalen. De zending is reeds ten dele in West- Duitsland aangekomen. De Chinese communistische regering heeft door middel van haar officiële orgaan „Het Pekingse Volksdagblad" Beria aangevallen. „De communisti sche partij van China en het Chinese volk uiten hun diepe verbolgenheid over het misdadige gedrag van de ver rader Beria", schrijft het blad o.m. De maatregel tegen Beria houdt vol gens het blad „een belangrijke poli tieke les" in voor alle communistische partijen. Verklaard wordt, dat het de taak is van de Chinese communisti sche partij en het Chinese volk om de eenheid van de partij te versterken, de vriendschap tussen China en de Sowjet-Unie hechter te maken, de strijd voor de wereldvrede te intensi veren en de economische opbouw van China krachtiger ter hand te nemen. In Den Bosch werd een Maria- omgang gehouden, welke 's morgens werd ingeleid met een pontificale Hoogmis. Voor de velen die geen plaats meer in de kerk konden krijgen, werd een openluchtmis gecelebreerd GENERAAL Dibrova, de Russische commandant in Oost-Bertün, heeft Za terdag de staat van beleg in het Oos telijk stadsgedeelte opgeheven. Deze werd afgekondigd na de opstand van de zeventiende Juni. Over de toestand in de andere Oostduitse steden wordt niet gesproken. Vluchtelingen hebben weliswaar verteld, dat de staat van be leg hier was afgekondigd en reeds weer opgeheven, maar officieel is hier van nooit iels bekendgemaakt. Kerkelijke autoriteiten in Oost- Duitsland berichten, dat er steeds meer symptomen te bespeuren vallen van een welwillende houding der autori teiten tegenover de kerk. Lutherse predikanten en andere personen, die op kerkelijk terrein werken, worden uit de gevangenis ontslagen. Vrijwel allen, die in de loop der tijden zijn ge arresteerd, zijn thans weer vrij. De ministers van Buitenlandse Za ken van Griekenland, Turkije en Joe goslavië zijn blijkens een Zaterdag uit gegeven communiqué in hun bespre kingen tot de conclusie gekomen, dat de onafhankelijkheid van Albanië een van de belangrijkste voorwaarden zou vormen voor de vrede en de stabili teit op het Balkan-schiereiland. Het land wordt rijp geacht voor een meer democratisch bewind. Besloten is. een permanent secreta riaat op te richten, dat conferenties moet voorbereiden en alle kwesties bestuderen, die tussen de drie landen kunnen rijzen. De generale staven moeten de mogelijkheden voor een nauwer militair sa-, engaan bezien en tenslotte zullen economische deskundi gen bijeenkomen voor het behandelen van gemeenschappelijke problemen. In het dorp Diever, in de buurt van Assen, is Zondag een winkelpand annex woonhuis, door onbekende oorzaak ge heel uitgebrand. Er werd gevreesd voor uitbreiding van de brand, temeer toen de dakgoten van een nabije kerk reeds vlam vatten. Men wist echter erger te voorkomen. Verzekering dekt de schade. Gisteren is te 's-Hertogenbosch het diocesane Mariacongres onder een enor me belangstelling op plechtige wijze be sloten. Gistermiddag trok de artistiek geheel vernieuwde plechtige omgang door Den Bosch. Deze bestond uit drie delen, t.w.: een testamentisch, een his torisch en een lithurgisch gedeelte. Van kerkelijke zijde namen aan deze plechti ge omgang deel: mgr W. P. A. M. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr L. J. Suenens en wij-bisschop van Mechelen als vertegenwoordiger van Kardinaal van Roey beschermheer van het diocesane Mariacongres. Bij de omgang sloten zich eveneens aan de ministers prof. dr L. J. M. Beel en mr J. M. L. Th. Cals. Het congres werd besloten met een Pontificaal Lof op de Parade. Het Diocesane Mariacongres, dat een week heeft geduurd, en tijdens welke tienduizenden pelgrims naar 's-Herto genbosch zijn gekomen, werd belegd ter gelegenheid van het eeuwfeest der te rugkeer van het wonderbeeld der Zoete Moeder in de Kathedrale basiliek. In de nacht van Zaterdag op Zondag ontstond er in Breda een ernstige vecht partij tussen de twee gebroeders A. en zekere L. en B. De twist liep op een gegeven moment zo hoog, dat de gebroeders A. naar huis renden om hon denzwepen te halen, teneinde daarmee de tegenpartij af te ranselen. Daarop rea geerde L. met het trekken van een mes. Eén der gebroeders A. liep een steek op, die hem noodlottig zou worden. Binnen enkele uren stierf hij. Ook L. werd ge wond. Hij is in het ziekenhuis opgeno men. DUIZENDSTE RIT NAAR ROERGEBIED Van Gend en Loos onderhoudt sedert 1946 een geregelde dienst met het Roer gebied. Eind van de vorige week werd de duizendste rit genoteerd. De jubi- ieum-wegkolos kreeg een feestelijk uit geleide aan de grens. £)e Nederlandse regering schijnt haast te willen maken met goedkeuring van het verdrag tot instelling van de Europese defensie-gemeenschap. Haar memorie van antwoord is spoedig na het voorlopig verslag verschenen. De regering gaat in dit antwoord dan in de eerste plaats in op de op merking uit de Tweede Kamer, dat ons land bij deze haast niet gebaat is, om dat andere deelnemers het verdrag evenmin hebben geratificeerd. De re gering zegt daarop, dat spoed hele maal geen kwaad kan, omdat het ver drag niet door gaat, indien mocht blij ken, dat een der deelnemers niet tot ratificatie bereid is. Men kan zich af vragen, om welke redenen de regering dan toch op spoed aandringt, terwijl er tijd genoeg is en de politieke moei lijkheden inzake ondertekening met na me in andere landen veie en van ver schillende aard zijn. Naar onze mening speelt hier een psychologische kwes tie een rol. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat Europese samenwer king op het terrein van de defensie op een of andere wijze tot stand moet komen. Indien men dit inziet en dit inzicht is toch wel algemeen zou ratificatie door één der deelnemende landen op de daden van andere part ners een gunstige invloed kunnen heb ben. Dit is ook het oordeel van de regering. Wij hebben op deze plaats bij meer dan een gelegenheid als onze mening te kennen gegeven, dat de EDG eigen lijk de kroon op het werk van wer kelijke Europese eenwording moest zijn. De regering verklaart zich met dit standpunt, dat in het voorlopig verslag eveneens werd geformuleerd, accoord. Zij voegt daar aan toe, dat de totstandkoming van deze EDG sti mulerende invloed kan hebben op een verdere Europese integratie. De defensie-gemeenschap is een noodzaak, geboren uit de „ongunst der tijden". De internationale politieke situatie verdraagt hier geen geduld of langzame voorbereiding. Wij hebben er in ander verband op gewezen, dat de verdediging van het vrije Westen urgent blijft, ook al zijn de communis tische pacificatiepogingen uiterlijk nog zo spectaculair. Tot zover zijn de meningen in alle deelnemende landen vrijwel gelijklui dend. Maar zodra men gaat spreken over politieke, economische en finan ciële integratie zijn de opvattinger dermate uiteenlopend, dat het precies formuleren van het standpunt der ver schillende landen welhaast een hek sentoer mag worden genoemd. Maar nu wij toch voor de aanvaar ding van de defensie-gemeenschap staan, is er niets tegen daaraan de gedachte te verbinden, dat zij de een wording van Europa een stap dichter bij kan brengen. Dat wij hopen, dat de regering ge lijk heeft, wil nog niet zeggen, dat wij het ook geloven. Integendeel, hoe lan ger deze eenwording uitblijft des te moeilijker wordt het algemeen gel dende argumenten ervoor te vinden. De tijd werkt hier niet [Tl vóór- maar nadelig. MAAR de New York Times uit Wash ington meldt, zijn de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie het er in beginsel over eens ge worden, dat er een conferentie van dc Grote Vier dus mét de Sovjet-Unie moet worden gehouden. Zy hebben echter geen datum voor zulk een bUeen- komst vastgesteld evenmin voorwaar de- ervoor geformuleerd. Het blad acht het weinig waarschijnlijk, dat er voor afgaande aan zulk een bijeenkomst nog een „Bermuda-conferentie" wordt ge houden. President Eisenhower heeft Zaterdag een onderhoud gehad met de drie mi nisters van Buitenlandse Zaken, kort vóórdat deze hun besprekingen ovjr de wereldproblemen -oortzetten. Tevoren ontving de president John Foster Dulles zijn minister van Buitenlandse Zaken. Onder meer kwam bij dit „viergesprek" de betekenis van Beria's ontslag ter sprake. De ministers hebben later twee en een half uur vergaderd en gingen tot Maandag uiteen. In de boezem der Amerikaanse rege ring is over de „kwestie-Beria" druk overleg gaande. De Amerikaanse am bassadeur te Moskou, Charles Bohlen, die met vaeantie in Frankrijk 'vertoefde, is voor informatie in Washington aan gekomen. DE VACANTIETRIP VAN EEN 35-TAL Nederlanders, naar Tirol, heeft gisteren een droevig slot gekregen, toen de autobus, waarin de terugreis naar Nederland werd gemaakt, op een kruispunt in Keulen in botsing kwam met een zware koelauto. Negen en twintig personen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Tien biervan zullen voor lopig in Keulen in ziekenhuizen moeten achterblijven. De materiële schade is aanzienlijk. HE TRIP naar Tirol was georganiseerd door de Nederlandse Reisvereniging. De reisbus, waarmee de tocht was ge maakt, passeerde op de terugreis Keu len. De bus bevond zich op een voor- rangsweg, toen zij van links werd aan gereden door een koelauto met aanhang wagen. De reisbus sloeg om en ramde een mast .van de electrische bovenlei ding. De aanhangwagen geraakte in brand. De inzittenden van de bus raakten in paniek, daar de portieren niet ooen konden. Het was ook niet mogelijk snel door het dak de bus te verlaten, daar de draden van de electrische bovenlei ding op het noodluik lagen. Toen ds reizigers eindelijk waren bevrifd, ble ken er 29 verwondingen te hebben :ip- gelopen. Hieronder bevonden zich de beide reisleiders, waarvan mevrouw A. KloetDoornbos uit Hoorn er één was. Zij liep een hersenschudding op en zal voorlopig in een Keuls ziekenhuis ver pleegd worden. De chauffeur van de Duitse koelauto was er het ergste aan toe. Voor zijn leven wordt gevreesd. De Nederlandse chauffeur werd eveneens \erwond. De reizigers die geen letsel opliepen en zij, die slechts licht gewond werden, zullen naar Nederland terugkeren. De bus en de koelauto reden voor de bot sing plaatsvond, met een snelheid van circa 60 kilometer. Het is aan de op lettendheid van de buschauffeur te dan ken, dat het ongeluk geen ernstige ge volgen heeft gehad. Over de preciese oorzaak van de botsing is-nog niets be kend. Russische autoriteiten hebben Vrij dag negen zg. Volksduitsers uit Hon garije en twee Oostduitsers overgele verd aan de Westduitse grenswacht in de omgeving van Kassei. Acht van hen waren destijds door de Russen krijgs gevangenen gemaakt. Twee anderen kregen gevangenisstraf wegens verbo den wapenbezit. De elfde, een vrouw, werd in 1944 door de Russen van Hon garije naar de Snviet-Unie gebracht. De algemene raad van de regerings partij van Nepal, de nationale demo cratische partij, heeft aanbevolen de Mount Everest de naam „Tensingtop" te geven. Deze resolutie werd eenstem mig door de algemene raad aangeno men. Tensing was de Sjerpa-gids van de Britse expeditie die de Mount Everest bedwong.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1