Gerrit Voorting vergiste zich in de finish Beslissingswedstrijd tussen RCH en Eindhoven Zwitser Schaer weer in de gele trui DE STAND IN DE TOUR Terlouw liet de Haarlemmers geen zege behalen Wagtmans, Roks, v. Est en Gerrit Voorting zagen hun positie verbeterd Verlengstuk aan kampioenscompetitie Het Tour-circus aan de voet der Pyreneeën Nolten hield zich wijselijk rustig Pellenaars Als ze mij gezegd hadden GRE DE JONGH BRAK EIGEN RECORD Op de 800 meter Jacq. Hairabedian is half- zwaargewicht kampioen van Europa 1 Ste Eindhoven was prachtig op dreef Zaterdagavond in het Fegenoord-stadion Eindhoven op schot De promotie ■w 1 Fanffio won Vue des Alpes MAANDAG 13 JITI.I 19,*.3 V an een speciale verslaggever) GERRIT VOORTING heeft in de eerste etappe na de rustdag te Bordeaux een vergissing gemaakt, die liern een redelijke kans op zijn tweede etappe-zege heeft ontnomen. Onze landgenoot kwam als eerste liet circuit van de ruime Place de Verdun te Pau op met een voorsprong van zeker twintig meter op een groep van dertig coureurs. Met ongeveer hetzelfde verschil ging hij ook als eerste over de witte streep, maar ver gat, dat er nog een ronde moest worden gereden. Het is niet zeker dal hij zonder die fatale vergissing de negende etappe van Bordeaux naar Pau over een afstand van 197 km op zijn naam zou hebben gebracht, maar vast staat dat hij in ieder geval bij de eerste drie of vier zou zijn geëindigd. Nu moest hij met een twaalfde plaats genoegen nemen en de eer aan Magni laten. Alle favorieten zaten overigens bij elkaar. Kohlet, in de sprint op duidelijke wijze geklopt, werd tweede, Robic derde, Schaer vierde, Bartali vijfde en Wim van Est zesde. Dit zestal kans hebbers arriveerde met een peloton waarin ook onze landgenoten Wagt mans, Suykerbuyk en Roks zaten. Van Breenen werd 36e met een achterstand van ruim twee minuten en Jan Nolten en Adri Voorting zaten in het peloton waarvoor dezelfde tijd als voor Van Breenen werd genoteerd. Voor de „gele rijder" Hassendorfer was het een slechte dag, Deze Franse regionaal heeft verbeten moeten vechten om het hoge tempo te kunnen volgen. Het is hem niet gelukt en met een achterstand van 6 min. 33 sec. op Magni arriveerde hij te Pau. Zijn leiderstrui ging daarmee over naar Schaer, die dit winstgevend tricot tot en met de vierde etappe heeft mogen dragen. Voor de Nederlanders had het falen van Hassendorfer tot resultaat, dat Wagtmans weer tweede, Roks vierde en Van Est zesde in het algemeen klassement werden. Gerrit Voorting maakt zelfs een sprong van drie plaatsen en staat thans als zevende ge klasseerd. Met deze stand gaan onze jongens morgen de gevreesde Aubisque beklimmen. VRIJ ALGEMEEN had men ver wacht dat de renners hun krachten in de laatste vlakke etappe voor de Pyre neeën zouden sparen. Hoewel het aan. tal uitlooppogingen zeer minimaal was, hebben de renners niettemin een zeer hoog tempo gedraaid. Het uurge middelde steeg weer boven de 38 km en dat wijst er toch wel op, dat de ka ravaan allerminst heeft geluierd, te meer als men weet dat het weer onge woon slecht was voor het Zuiden van Frankrijk. Bij de start te Bordeaux viel er een druilerige motregen, hal verwege het parcours regende het pij- pestelen en de renners finishten in een hevige stortbui. De dreigende toppen van de Pyreneeën gingen geheel schuil in laaghangende wolken en de vallei en waren toegedekt met dichte nevel sluiers. Vooral voor de niet klimmers in de Tour belooft het morgen een zware dag te worden. Naar alle waar schijnlijkheid zal het algemeen klasse ment een grondige wijziging onder gaan en uiteraard interesseert het ons in hoge mate of onze landgenoten Wagtmans, Roks, Van Est en Voorting zich kunnen handhaven, wat Jan Nol ten zal presteren en of Suykerbuyk, Van Breenen en Adri Voorting de Aubisque zullen bedwingen. Het begin van de etappe werd ge kenmerkt door een groot aantal lekke banden, een eigenaardig feit, want het wegdek verkeerde in goede staat. Door een landschap, dat eigenlijk niets ver. schilde van dat in Twenthe of op de Veluwe veel dennenbossen, loofhout langs de weg en hier en daar flauw- golvende velden met rijpend graan reed de karavaan in straf tempo in Zuidoostelijke richting. Telkens waren er korte, felle demarrages, die het pe loton verbrokkelden, maar steeds weer kwam na korte of lange tijd de fusie tot stand. Inmiddels zat Hassenforder te zwoe gen. Hij zat af en toe „dood", zoals de term luidt. Weliswaar kreeg hij steun van zijn ploegmaats, maar het feit dat in de tweede helft van de rit Forestier, ook een man van zijn ploeg, er even van doorging, zal zijn moreel niet heb ben verbeterd. Een kilometer of ze ventig van de start kwam het tot een valpartij, waarbij zeker dertig renners betrokken waren, nadat één hunner slipte op de tramrails. Het liep alle maal goed af en Nederlanders werden er gelukkig niet in jc.mengd. Zij reden overigens nogal fortuinlijk, alleen Adri Voorting kreeg eenmaal een lek bandje. Toen er ongeveer 130 van de 197 km waren afgelegd, leidde één der talrijke demarrages tot een uitlooppoging, die een wat ernstiger aanzien kreeg. Re- dolfi, Suykerbuyk, Corrieri, Quequen, Kemp, Darrigade en nog enkele ande ren liepen 300 meter uit. Toen zette het peloton onder le'ding van Moline- hem in de gaten en Astrua, Magni en Isotti gingen als hazewinden achter hem aan en brachten meester Hugo tot reden. Na de vergissing van Gerrit Voor ting op de Place de Verdun, werkten Magni en Koblet zich naar voren. Dit maal eindigde het duel in het voordeel van de Italiaan, die de sprint met min stens twee meter voorsprong won. De uitslag van de negende etappe van Bordeaux naar Pau (197 km) luidt: 1 Magni (It) 5 uur 9 min. 58 sec.; 2 Koblet (Zw); 3 Robic (Fr West); 4 Schaer (Zw); 5 Bartali (It); 6 Van Est (Ned.); 7 Impanis (Belg.); 8 Dupont (Fr. ZW); 9 Geminiani (Fr.); 10 Rolland (Fr.); 11 Bauvin (Fr. NOC); 12 Gerrit Voorting (Ned.); 13 Mirando (Fr. ZO); 14 Audai- re (Fr. W); 15 Darrigade (Fr. ZW); 16 Pontet (Fr. W); 17 Gauthier (Fr.); 18 Mallejac (Fr. W); 19 Wagtmans (Ned.); 20. Suykerbuyk (Ned.); 21 Renaud (Ile de France); 22 Bobet (Fr.); 23 Astrua (It.); 24 Roks (Ned.); 25 Lauredi (Fr.), allen in dezelfde tijd als Magni (5.09.58); 32 Een grote groep ex aequo onder lei ding van de Italiaan Corrieri, in 5.12.07. In deze groep bevonden zich onze land genoten Van Breenen, Nolten en Adri Voorting. De gele truidrager Hassenfor der eindigde op de 89e plaats in een groepje ex aequo in 5.16,51 met een ach terstand dus van 6.53. Het ploegenklassement van de negen de etappe was: 1 Italië, 15.28,54; 2 Frankrijk West 15.29,54; Nederland z.t.; Frankrijk Nationaal z.t.; 5 Frankrijk Noord-Oost Centraal 15.31,28; 6 Zwitser land 15.31,33; Frankrijk Z.W. 15.32.03; 8 Ile de France 15.34,12; België z.t.; Lu xemburg z.t.; 11 Spanje 15.35,46; 12 Frankrijk Zuid Oost 15.45,03. De prijs voor de strijdlustigste renner werd ditmaal toegekend aan Darrigade van de Franse Zuid West-ploeg. Jan Nolten, de gelukkige win naar van de achtste etappe van de Tour de France uiordt gefe liciteerd door Gerrit Voorting. werd bedwongen. Het was Suyker buyk die, vijftig kilometer voor de fi nish, andermaal wegliep en de stoot gaf tot een strijd, die het peloton spoe dig in twee grote groeppn splitste. In de eerste zaten behalve Suykerbuyk, Wout Wagtmans, Roks en Voorting, alle grote azen: Koblet, Bartali, Bobet, Magni, Schaer en de rest, in totaal een dertig man. In de tweede groep zagen we Nol ten, die zeer op zijn gemak reed, wat verstandig was, Van Breenen, Adri Voorting en Van Est. De man uit St. Willebrord voelde zich echter in het tweede peloton niet op zijn plaats, en ging eerst alleen weg, kreeg toen ge zelschap van een paar Fransen en een Spanjaard die echter spoedig terug viel en kon zich na een achtervol ging van 5 km, gereden in een tempo dat boven de 40 km lag, bü de kop groep voegen. De finish naderde, en in grote lij nen bleef de thans verkregen positie dezelfde. Wel probeerde Koblet, een etappe-zege ruikend, er door middel van een flitsende demarrage tussenuit ris de achtervolging in en de aanval te trekken, maar de Italianen hadden \JA DE NEGENDE ETAPPE Bordeaux—Pau is het algemeen klasse- ment in de Ronde van Frankrijk als volgt: 1. Schaer (Zwits.) 54 04.04; 2. Wagtmans (Ned.) 54.05.00 op 1.02; 3. Renaud Ile de France) 54 07.34 op 3.30; 4. Roks (Ned.) 54.07.59 op 3.55; 5. Bauvin (Fr. NOC.) 54.08.44 op 4.40; 6. Van Est (Ned.) 54.0.9.30 op 5.26; 7. Gerrit Voorting Ned.) 54.09.49 op 5.45; 8. Mahe Fr. W.54.09.50 op 5.46; 9. Robic Fr.W.) 54.10.04 op 6.00; 10. Astrua (It.) z.t.; 11. Hassenforder (Fr. N.O.C.) 54.10.09; 12. Meuniei (Fr. N.O.C.) 54 10.56; 13. Close (Belg.) 54.11.52; 14^ Lauredi (Fr.) 54.11.54; 15. Impanis (Belg.) 54.12.09; 16. Anzila (Fr NO.C.) 54.12.13; 17. Ernzer (Lux.) 54.12/18; 18. Diot (Ile de France) 54.13.20' 19. Serra (Sp.) 54 14.05; 20. Caput (Ile de France) 54 14.15; 25! Magni It 54.15.41; 26. Koblet (Zwits.) 54.16.11; 29. Bobet (Fr.) 54.16.41; 30. Bartali (It.) z.t.; 46. Van Breenen (Ned.) 54.23.38; 58. Adri Voorting (Ned.) 54.31.56; 63. Suykerbuyk (Ned.) 54.33.28; 64. Nolten (Ned.) 54.34.11. LIET ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Frankrijk Noord Oost Centraal 161.40.31; 2. Nederland 161.56.43; 3. Frankrijk West 162 01 59- 4 He de France 162.08.31 5. Frankrijk Natiunaal 162.10.59; 6 België 162.17.38, 7. Italië 162.19.45;' 8. Zwitserland 162.36.33; 9. Luxemburg 162.47 28; 10. Frankrijk Zuid West 162.51.47; 11. Frankrijk Zuid Oost, 163.04.59; 12. Spanje 163.05.38. LIET JUBILEUM KLASSE MENT: 1. Schaer (Zw.) 99 pnt; 2. Robic (Fr W.) 101 pnt; 3. Magni (It.) 107 pnt; 4. Koblet (Zw.) 146 pnt; 5. Van Est (Ned 153 pnt; 6. Geminiani (Fr. Nat.) 160y. pnt; 7. Gerrit Voorting (Ned.) 195 pnt; 8. Rolland (Fr. Nat.) 230 pnt; 9. Astrua (It.) 246 pnt; 10. Bartali (It.) 247 pnt. (Van een speciale verslaggever) „Wat is je totale indruk van de Ne derlandse ploeg", vroegen wij Kees Pellenaars, toen wij tijdens de rustdag te Bordeaux samen rustig op een ter rasje zaten. Even dacht de Pel na en zei toen: „Als ze me in Straatsburg hadden gezegd: Jonge, we rekenen er op, dat je na acht etappen te Bordeaux twee etappen gewonnen zult hebben, driemaal de suikerprijs en viermaal het dagelijks ploegenklassement en dat er vier Nederlanders bij de eerste tien zullen zijn in de algemene rangschik king, als ze dat van mij en de jongens hadden verwacht, dan zou ik hebben gezegd: „Mensen neem alsjeblieft het karwei van me over, want ik zie er geen kans toe". Met andere woorden, Pellenaars is dik tevreden. De renners hebben man voor man meer gedaan, dan ik had mogen verwachten. Wagtmans is nooit zo goed in vorm geweest in het begin van een ronde. Gerrit Voorting rijdt in topvorm en zijn broer Adri wordt een reuze coureurtje. Thijs Roks valt al leszins mee. Ik ben benieuwd wat hij nu in de bergen gaat doen. Als hij een maal op temperatuur is draait hij waarschijnlijk even rap als de beste. Nou en dan Wim van Est. Daar wordt nog steeds op gelet. In het peloton komt hij niet weg, want ze zitten da- deljjk aan zijn wiel. Maar zijn beurt komt zeker nog wel. Suvkerbnvck is een moedige jongen en van goede wil. Hij komt een beetje macht te kort. maar dat zal met de tijd wel veran deren. Hein van Breenen staat altijd klaar voor iedereen. Hij verdient zijn plaats in de ploeg. Hij is onze Hol landse Carrea, als je begrijpt wat F' bedoel. Ik wou er zo best twee of drie in de ploeg hebben. Voor Jan Nolten ben ik zo blij als een kind dat hij Vrijdag die vlakke etappe heeft ge wonnen. Er is nu meteen een eind ge komen aan het fabeltje dat hij alleen maar kan klimmen. Met die Nolten kunnen wij dit jaar de Tour nog n'et winnen, maar over twee jaar. dan spreken wij elkaar vader", aldus de Nederlandse ploegleider. Voor de zevende maal heeft Mc Donald Bailey de Britse titel op de 100 en 200 vards gewonnen. Zonder zich merkbaar in te spannen finishte hii resp. in 9.8 sec. en 21 4 sec. De miil was voor Bannister in 4.05 en Pirie zege vierde op de drie mi.il in 13.43.4. Gré de Jongh heeft Zondagmiddag te Amsterdam het Nederlands record op de 800 meter dames, dat zij kort geleden te Rüsw(jk met 2 min. 21 sec. op haar naam had gebracht, opnieuw verbcteid. Thans kwam de Zaanse Sagitta-athlete tot een tijd van 2 min. 19.3 sec. De uitslag van de 800 meter dames was: 1. Gré de Jongh (Sagitta) 2 min. 19.3 sec. (nieuw Nederlands record); 2. Truus Terra (Always Forward) 2 min. 23.2 sec.; 3. Wil Grezel (Sagitta) 2 min. 27.3 sec.; 4. Annie Schalkwijk (PSV) 2 min. 34.7 sec. In een gevecht over 15 ronden om het Europees kampioenschap half- zwaargewicht heeft de Fransman Jac- ques Hairebedian te Rome de Italiaan Renato Tontini op unten verslagen. De bokstitel was vacant sinds vorig jaar October, toen Conny Rux zich uit de ring terugtrok en beroepsworstelaar werd. 4 SPANJE SLOEG CHILI Te Santiago heeft het Spaanse voet balelftal een 2-1 overwinning behaald op Chili. Want -• ■"•■S Sj&ï •- iedere RICHM0ND zijn verwerkt de edele "SL0W-SM0KE"VIR0INIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON SALEM FIELDS USA i Advertentie ing Med.) RINUS TERLOUW heeft RCH in de wedstrijd tegen Sparta niet meer dan een doelpunt toegestaan. Daar ook de verdediging van de Haarlem mers moest capituleren en Eindhoven, voor het eerst op schot in de competitie om het landskampioenschap, met 60 van Vitesse won, gaan Eindhoven en RCH nog een beslissingswedstrijd spelen. Twee weken geleden stonden de lichtstad-bewoners nog op de onderste plaats en waren hun kansen op de titel vrijwel nihil. Thans moeten zij zeker als gelijkwaardige tegenstanders van RCH worden beschouwd. GROOTS VOETBAL is het in de wedstrijd SpartaRCH niet geworden. Begrijpelijk overigens want de be langen die op het spel stonden drukten uiteraard de prestaties. Slechts een man verdient een bijzondere vermel ding, Rinus Terlouw, die zo'n knappe partij speelde, dat hem menigmaal ap plaus ten deel viel. Hii was vooral in de eerste helft het struikelblok, waar op de snelle RCH-voorhoede vergeefs storm liep en dat de Haarlemmers waarschijnlijk de landstitel ontnam. In de eerste helft was RCH iets sterker dan de gastheren. De aanvallen wer den minder aarzelend en robuuster doorgevoerd, maar veel verder dan een behoorlijke kans voor Koster kwam men echter niet. Bovendien was Land man telkens op zijn post als een aan val van RCH gevaarlijk dreigde te worden. Aan het doelpunt dat RCH reeds na acht minuten in de tweede helft scoorde had de Rotterdamse doel- verdediger geen schuld. Een vlotte aan val van RCH resulteerde in een afge meten voorzet van Couwenhoven. juist buiten het bereik van Landman- De snel reagerende Koster nam de bal in een op zijn schoen en hoog en onhoud baar verdween het leer in het net Niettegenstaande het feit dat RCH moed puttende uit dit snelle succes telkens weer ten aanval trok. werd een kwartier later de geliikmaker gescoord Van Ede nam on links een hoekschor />rv met een zuivere kopstoot werkte Bcnningshof de bal achter Wille. Alle pogingen van Sparte ten spijt, heeft de RCH-verdediging het daarna niet moeilijk meer gehad. De voorhoe de opereerde te vaak met drie man en bovendien gaven de Haarlemmers geen kansen meer weg. Moeilijker was het voor Terlouw en zijn mannen. Telkens doken Wette. Galis of Koster in het doelgebied van de kasteelheren van Spangen op, maar Terlouw in grootse vorm redde iedere situatie hetzij alleen of in samenwerking met Landman Bijna nog zou deze Terlouw zelfs een overwinning voor zijn ploeg hebben bevochten. Hii was mee naar voren ge komen toen Van Ede een corner mocht nemen. Hii kreeg de bal op zijn hoofd, maar dank zij een noodsprong van Naar wjj vernemen, zal de be slissingswedstrijd tussen Eindho ven en RCH. met als inzet de titel van voetbalkampioen van Ne derland 1952'53, Zaterdag 18 Juli om 19 uur in het Feyenoord- stadion te Rotterdam worden ge speeld. Koster van R.C.H. rechts maakt het enige RCH-doel- punt in de belangrijke wed strijd legen Sparta Wille werd de kopbal nog juist tot cor ner verwerkt- Zo bleef de stand ge lijk, met het gevolg dat Sparta werd uitgesleten en RCH nog een kans krijgt in de beslissingswedstrijd tegen Eind hoven. HET IS GEEN WONDER dat Eind hoven met zulke duidelijke cijfers van Vitesse heeft gewonnen. De Arnhem mers schoten over alle linies te kort en vooral het feit dat Alberts op de backplaats door Wielheesen moest wor den vervangen, betekende een aan zienlijke verzwakking voor de Arn hemmers. Bovendien speelde Eindho ven de beste thuiswedstrijd van dit sei zoen met een verdediging die sloot als een bus, een middenlinie die zowel in de verdediging als in de aanval voor treffelijk werk liet zien en een voor hoede die zeer bewegelijk en schot vaardig was. Vooral aanvalsleider Van Melis kan op een uitstekende wedstrijd terug zien. Weliswaar maakte hii zelf geen enkel doelpunt, maar vijfmaal schonk hij zijn medevoorwaartsen schit terende kansen. Tebak en Snoek ga ven Eindhoven voor de rust een 20 voorsprong. Direct na de hervatting nrobeerde Hendriks de situatie voor Vitesse te redden door tweemaal op onsportieve wijze aan de noodrem te trekken- Scheidsrechter Niis was even wel niet van nlan om de wedstrijd in een ruwe partij te laten ontaarden, met het gevolg dat Eindhoven tweemaal een nenalt.v kreeg toegewezen. Tebak en Van Roov voltrokken deze vonnis sen. T.ouwers maakte daarna met twee keurige doelpunten het halve dozijn vol. IN DE PROMOTIE-COMPETITIE, tweede klasse groep C hebben Hel mond en Dosko de punten gedeeld, zeer ten gerieve van WH, de ploeg die nu één punt voorsprong heeft op DOS KO en bovendien een wedstrijd min der heeft gespeeld. Voor groep D werd "og gespeeld de ontmoeting Quick Kimbria welke door de gasten met 40 werd gewonnen. Van belang was deze uitslag overigens niet meer. daar Rig- tershteek inmiddels reeds is gepromo veerd. De standen luiden: Kampioenschap van Nederland: Eindhoven RCH Sparta Vitesse 13-8 8—7 11—8 10—19 Promotie tweede klasse WH '26 2 2 0 DOSKO 3 1 1 Helmond 3 0 1 groep C: 0 4 6—3 1 3 6—4 2 1 3—8 'p'- J tl lil- m -1 uméM él Promotie tweede klasse groep D: Rigtersbleek 4 2 2 0 6 105 Kimbria 4 2 115 12—5 Quick N. 4 0 13 1 2—14 In de Zwitserse Jura bij Neuchatel werd een autorace gehouden, welke bekend staat als de race van de „Vue des Alpes De Argentijn bereikte met zijn 2 liter Maserati over de twee manches een gemiddelde snelheid van 125,698 km per uur. In de eerste man che moest hij de eerste plaats delen met de Britse Era-rijder Ken Wharton. Fangio won de tweede manche. In het klassement werd Wharton tweede met een gemiddelde van 125,436 km per uur. De derde plaats was voor de Zwitserse coureur Baron de Graffen- ried met Maserati.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3