Favoriet Hugo Koblet door val uit de Tour Prins Bernhard reikte vier zilveren anjers uit Grootse race van onbekende Lerono Buchaille in Van Est's ravijn Hugo Koblet was te roekeloos De acht Nederlanders vredig bijeen DE STAND IN DE TOUR Worden Ambonese leiders naar Antillen overgebracht? Alle Nederlanders veilig en tijdig over de Col d'Aubisque Wagtmans snelste Nederlander Vreemd. Buchaille volgde Wim van Est DERDE zweefvlieg record voor KLM-er O. P. Koch Wagtmans: ,fHet was zwaar N* Wegens verdiensten op cultureel gebied Drie gewonden Motor vloog dwars door huis heen Prof. OUD op reis naar Zuid-Amerika NEDERLANDS MEISJE IN DE VS VERMOORD Britten zoeken naar scheeps-atoomkanon Franse posten bij Saigon verloren gegaan Amerikaans watervliegtuig verongelukt Vervolging tegen Reimann Landsregering wil asyl verlenen D'NSr» - (Van een speciale verslaggever.) STRIJD OM DE AUBISQUE heeft meer sensatie gebracht dan de 1960 Tour-kilometers, welke aan de 100 km lange klim- en daalpariij van Pau naar Les Cauterets vooraf zijn gegaan. Hugo Koblet, favoriet no. 1, op de rug van het Colletje de Souleur gevallen en uitgeschakeld, Buchaille in het ravijn gebuiteld, waarin ..gele" Wim van Est twee jaar geleden zijn legendarische duik nam. Ilassenforder, tot voor enkele dagen de trotse leider van de rennersbent, onmachtig om de Aubisque te bedwingen en José Lerono. op een na de laatste in het algemeen klassement, door een indrukwekkende prestatie uit de grauwe onbekend- heid in de hoogtezon der publiciteit verschenen. Ziedaar enige facetten van deze emotionele kennismaking met de Pvrenceën. Tussen Pau en Cauterets zijn renners door de diepste dalen der wanhoop en over de hoogste toppen der opperste vreugde gegaan. Koblet en Buchaille gelukkig niet zwaar gewond alsook Hassenforder zagen de keerzijde van de medaille. José Lerono de zwarte Spanjool, die als een berggeit de Col d'Aubisque besprong en de beste klimmers ja zelfs Koblet deed stille staan, vergaarde de roem, welke des triomfators is. En de Nederlanders? Tot grootse prestaties kwamen zij niet. doch evenmin is er reden tot teleurstelling. Zij waren niet bij de strijd welke zes minuten achter Lerono. enige spiralen onder de Span jaard, tussen Robie. Schaer, Astrua e.a. werd uitgevochten, doch evenmin bevonden zii zich tussen de kreunende, de gehele Tour verwensende martelaren, die in de achterste gelederen met de moed der wanhoop tegen het onverbid delijke sluitingsuur van de controle vochten. Wagtmans on de zestiende plaats. Nolten 19e. Van Brccnen 2Se. Suvkerbuvk 28e. Van Est 31e, Boks 35e, Gerrit Voorting 56e en Adri Voorting 58e. Waaremnel het had nu veel slechter gekund. Het algemeen klassement mag dan aan flarden ziin gescheurd, Wagtmans behield achter Schaer de tweede plaats, de Nederlandse equipe werd in bet ploegenklassement nog niet uit haar positie verdrongen. Roks. Van Est en Voorting staan nog steeds op eervolle plaatsen en de overige Nederlanders schoven zo waar naar voren. Er is dus alleszins aanleiding om de banden in dankhaarheid dicht te knijpen en met vertrouwen zii bef met gepaste nnoliterlmid en zonder te grote verwachtingen de elfde etappe met obstakels als de Tourmalet en de Aspin tegemoet te zien. 'AL DADELIJK na de start werd een aanval ingezet door Huber en Dar- rigade. Bij Laruns, na 35 km, hadden zij 214 min. voorsprong op José Le rono en ruim 4 min. op het uiteenge- rekte peloton. Halverwege de col was de positie veranderd, want nu leidde Lerono, Huber, Drie, Koblet cn Darri- gade. En zonder een moment te ver slappen zette de Spanjaard de lclim voort. Uit het peloton waren intussen behalve Koblet nog enkele andere mannen met klinkende namen naar voren gekome- Ook Bobet, Astrua, Schaer, zij begrepen allen dat de tijd van afwachten voorbij was en dat zij stuk voor stuk zouden moeten rijden voor wat zij waard waren, hetzij om hun positie te handhaven, hetzij om die te verbeteren. Ook de oude Bar- tali, „il vecchio", die tot nog toe eigen lijk alleen maar had meegereden in het peloton, sprak zijn reserves aan. Maar l.Ji is toch zeer beslist de oude niet meer en moest zowel de vier ge noemde renners als nog tenminste een dozijn anderen voor laten gaan. Bij de pasovergang van de Aubisque, waar het niet zo overweldigend druk was, als wij vroeger wel eens hebben meegemaakt, kwam Lerono het eerst door, en naar de stormachtige toejui chingen te oordelen, waren er heel wat Spanjaarden onder de toeschou- v -s. Op ngeveer 5'/t min. volgden vrjjwel op een lijn Koblet, die er nr.g monter uit zag en Huber, die elkaar voortdurend gezelschap hadden gehou den. Daarna op 5 min. 46 sec. Astrua, Van Genechten, Bobet en De Smet, op 5.55 Schaer en Adriaenssens, op 6.15 Robic, met zijn onafscheidelijke valhelm op, op 6.40 Buchaille, i.. 6.45 Impanis, op 6.50 Lucien Lazariöes, Mallejac en Rolland, op 7.20 Le Guil- ïv, Geminiani en Massip, op 7.25 Bar tali en op 7.30 als verste Nederlander Wout Wagtmans. Nolten ging 7 min. 50 sec. na Lerono over de col, nog weer 40 sec. later kwamen Van Est en Suykerbuyk, samen met Mahe, Lauredi en Drei, die een halve mi nuut voorsprong hadden op Magni en daarna zagen wij achtereenvolgens Hein van Breenen op 10 min. 3 sec., Gerrit Voorting op 10.30, Roks op 10.45 en Adri Voorting op 10.57. De Aubisque, een col van de eerste categorie, 1200 meter stijgen over 17 km vormde de voornaamste hin dernis van de étappe. Maar niet de enige, want na een steile afdaling door zig-zag boch' en andermaal een stij- ginkje naar de Col de Soulor, die niet meetelt voor het bergklassement, wer den „'eheel andere kwaliteiten van de renners gevergd voor de gevaarlijke „afzink" zoals de Belgen met een raar woord zeggen naar het dorpje Arge- les, 1000 meter lager gelegen dan de Soulor i 20 km dichter bij de finish Men weet dat dalen in hoog tempo een even lastige kunst is als klimmen en Magni, die hierin uitbli kt evenals Camini„.ii, stormden dan ook tal van renners voorbij. Wout Wagtmans liep eveneens een minuut van zijn achter stand in, Nolten daarentegen verloor terrein, evenals Gerrit Voorting, die een lekke bai had gekregen eo Van Est, die al veel vroeger op de hellin gen van de Aubisque harde tiksen van de man met hamer had ont vangen Na Argeles voer ie het par cours door een vlakke vallei over 7 km en toen ging het voor de laatste 10 km weer tamelijk steil naar boven naar het 450 meter hoger gelegen plaulsje Les Cauterets, op een col van de tweede categorie Tijdens deze laatste klim kon José Lerono zijn voorsprong weer wat vergroten, ter wijl Robic, zonder de Spanjaard ooi maar in het minst te bedreigen, zich van de tweede plaats verzekerde Hij kwam binnen in een groepje "an drie met i-na en Schaer die hij in de eindspurt zou kloppen -n vlak achter hem kwamen Bobet, Van Genechten cn Bauvin. Bartali had het laatste deel alleen gereden en Wagtmans za gen wij tussen Argeles en Les Cau terets sam» met Le Guilly, die tot aan de finish bij hem bleef en Impanis die op het laatste stuk terugviel. Van Breenen vervulde In de laatste fase van de rit voor de zoveelste maal en op zulk een bewonderenswaardige wijze de taak, die hem van het begin af aan is toebedacht, de rol van ma nusje-van-alles, van algemene reserve, die lastige karweitjes moet opknap pen. Als gangmaker van een zwoegen de Van Est, die de rootste moeite had om niet verder achterop te gera ken hee't hij zijn nut voor Ie ploeg ook vandaag overtuigend bewezen. Een belangrijk onderdeel voor onze Tour-renners is de verzor ging van de inwendige mens. Op onze foto doen Van Est rechts en Van Breenen zich tijdens een rust tegoed aan de Franse keuken De Belg Van der Siockt arriveer de met vijftig minuten achter stand op de winnaar van de tiende etappe te Cauterets. Niettemin mocht hij toch in de elfde etappe starten, omdat de wedstrijdcom missarissen van mening waren dat de omstandigheden tegen de Belg waren geweest. Van der Stockt namelijk was even uoorby de pasovergang van de Aubisque gevallen en liep daar enkele diepe vleeswonden op. Wy zouden vrede hebben gehad met de be slissing van de wedstrijdcommis sarissen, ware het niet dat Jansen enkele dagen geleden door een valpartij een kwartier te laat arri veerde en aan de kant werd gezet. Een vreemde gang van zaken, die in het Nederlandse kamp ver wondering heeft gewekt. Geïsoleerd of grotere en kleinere groepjes gingen de renners in Caute rets over de streep. Lerono de beste man van het hele veld werd eerste met bijna 6 min. voorsprong op Robic, Astrua en Schaer, d'.e op enkele secon den gevolgd werden door Bobet, Van Genechten en Bauvin. De best ge plaatste Nederlander, Wagtmans, werd 16e op 8'/« min., de laagst geplaatste, Adri Voorting 58e op ruim 16 min., de zelfde tijd als voor zijn bron Gerrit werd genoteerd. Dit is, wat de Neder landers betreft, ge i resultaat om over te juichen, maar ook niet om in de put gitten. Want na Adri Voor ting, onze laatste man, kwamen nog 38 renners binnen, bij wie Couvreur, Corrieri, Caput, Guegun en Gauthier, allen mannen, die een reputatie te verliezen hebben. LIET KLASSEMENT van de 10e étappe van Pau naar Cauterets (103 km) luidt: 1 Lerone (Sp.) 3.14.30; 2 Robic (Fr. West) 3.20 26; 3 Astrua (It.) z.t.; 4 Schaer (Zwits.) z.t.; 5 Bobet (Fr.) 3.20 34; 6 Van Genechten (Belg.) 3.20.37; 7 Bauvin (Fr N.O.C.) z.t.; 8 Rolland (Fr.) 3.20.49; 9 Bartali (It.) 3 21.07; 10 Massip (Sp.) 3.21.55; 11 Rossello (It.) 3.21.58; 12 La- zarldes (Fr. Z.O.) 3.22.00; 13 Magni (It.) 3 22-06; 14 Clore (Belg.) z.t.; 15 Geminiani (Fr.) 3.22.20; 16 Wagtmans (Ned.) 3.23.04; 17 Le Guilly (Fr.) z.t.; 18 Impanis (Belg.) 2.23.19; 19 Nolten (Ned.) 3.23.32; 20 De- ledda (Fr.) 3.23.48; 25 Van Brccnen (Ned.) 3.24.50; 28 Suykerbuyk (Ned.) 3.25.27; 31 Van Est (Ned.) 3.26.32; 35 Roks (Ned.) 3.27.05; 56 Gerrit Voorting (Ned.) 3.30.41; 58 (Adri Voorting (Ned.) z.t. Het ploegenklassement vqn de tiende étappe luidt: 1 Spanje 10.02.05; 2 Italië 1003.31; 3 Frankrijk Nationaal 10.03.43; 4 België 10.06.02; 5 Frankrijk West 10.09.13; 6 Nederland 10.11.26; 7 Frank rijk Noord Oost Centraal 10.12.13; 8 Frankrijk Zuid Oost 10.14.38;v9 Zwitser land 10.20 56; 10 Luxemburg 10 27.02; 11 He de France 10.28.20; 12 Frankrijk Zuid West 10.30.49. ff (Van een speciale verslaggever) MAANDAGOCHTEND ontbeten wij in Pau in dezelfde zaal als de leden van de Zwitserse ploeg. Kobüet zat aan het hoofd van de tafel en maakte grapjes alsof hem geen zorgen druk ten, in tegenstelling tot de andere ren ners, die soms even door de ramen gluurden, waardoor de toppen van de Pyreneeën waren te zien. Na het ont bijt wensten wjj de Zwitsers veel suc ces. Hoffelijk als altijd dankte Koblet vrolijk en riep ons een „auf wieder- sehen" toe. Om drie uur in de middag ha.d dat weerzien plaats. Maar toen lag Koblet met een dodelijk vermoeid, wit door piln vertrokken gelaat in de auto van een Zwitserse journalist. Bij de afdaling van de Col de Sou- leur, een onbetekende berg, die niet eens in het bergklassement voorkomt, was Hugo even te roekeloos geweest In zijn ijver om de onweerstaanbare Lerono, die zes minuten voorsprong op het Zwitserse fenomeen had geno men, te achterhalen, stortte hij zich met een snelheid van tegen de zeven tig kilometer in het spoor van de Spanjaard. Te laat ontdekte hij een scherpe bocht, remde nog uit eile macht, vloog tegen een witte steen en tuimelde van zijn fiets. Met een ge broken rib en een verwonding aan H. KUBLbl' het achterhoofd, is Hugo Koblet naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn verdwij ning van het strijdtoneel heeft de Tour ongetwijfeld van veel luister be roofd. Op het moment, waarop Koblet viel, had de Tour reeds een slachtoffer ge ëist Bij de afdaling van de Aubisque, niet ver van de plaats waar Wim van Est twee jaar geleden in een raviin stortte, is de Franse regionaal Bu chaille van de weg geraakt en in de afgrond terecht gekomen. Spraken de eerste berichten van een schedelbreuk, gelukkig bleek de Fransman later al leen enige vleeswonden te hebben op gelopen. Ook voor hem was de Tour evenwel ten einde. De ijking van de registrerende hoog temeter door het Nationaal Luchtvaart Laboratorium heeft uitgewezen dat de KLM-gezagvoerder O. P. Koch onlangs boven Teriet een hoogte van 4633 meter heeft bereikt. Het oude record stond op naam van Lt. t. z. A. H. D. Honpener met 4368 m. Voor erkenning wordt een veri^tering van 5 nCt. geëist en hier aan is blijkens de iiking dus voldaan. Koch's hoogtewinst tijdens deze vlucht is tegelijk vastgesteld op 4190 meter. Dit is ruim 1000 meter hoger dan het oude record, dat op naam stond van de nationale kampioen 1953 De Boer. Koch, die reeds voor de oorlog het (nog steeds niet verbeterde) record voor doelvlucht op 240 km bracht, heeft nu dus drie Nederlandse zweefvliegrecords op ziin naam. Zondag trachtte hij de laatste proef voor het gouden brevet - een vlucht van 300 km - af te leggen. Op 230 km afstand van Ieriet moest hii echter na bij Marburg in Duitsland landen. Van een speciale verslaggever nE ACHT NEDERLANDERS zaten gisteren na de kracht proef op de hellingen van de Col d'Aubisque vredig bijeen in de massagekamer van Hotel de la Paix in het Franse bergdorpje Les Cauterets. „Een zware rit is het geweest", zei Wout Wagtmans tegen Pelle- naars. „En het zal moeilijk zijn om die pittige Fritz Schaer van de kop te verdringen". Met zijn zestiende plaats in de etappe en het behoud van zijn tweede plaats in het algemeen klassement was Wout echter toch wel tevre den. Jan Nolten moest het er bij het beklimmen van de Aubisque te gen Wag'mans afleggen. Toen de weg in serpentines omhoog ging lag Nolten achter in het peloton, zodat hij veel energie en kracht heeft moeten geven om zich naar voren 'e werken en zich bij de klimmers te voegen. Van Breenen heeft voortreffe lijk gereden. Roekeloos, maar stuurvast nam hij de bochten, zodat hij er in slaagde verschei dene minuten, welke hij bij de bestijging van de Aubisque had verlóren weer goed 'e maken. Bovendien heeft hij goed werk ff gedaan door geruime tijd bij Van Est te blijven, die met een zware inzinking had te kampen, waar schijnlijk veroorzaakt, naar hij zelf bevestigde, door een gefor ceerde klimpartij naar de Aubis que. Eerst had Van Est met Serra mee willen gaan, maar deze reed zeer onregelmatig, ging met rukken naar voren en liet zich daarna weer wat afzakken, een methode van rijden, welke Van Est, bij wie alles soepel en vooral regelmatig moet g^an, to'aal niet ligt. Daarna ging Van Est aan het wiel van Koblet rijden, maar de Zwitser loste hem halverwege reeds. zodM hij met meer dan drie minuten ach'er- stand op Koblet over de pas hoogte ging. Gerrit Voorting, de enige die een lekke band heeft gehad van de Nederlanders in deze etappe, heeft nie* zo best gereden. Over het algemeen had men meer van hem verwacht, maar we zijn niet ver van de waarheid af. indien wij beweren, dat de oudste der Voortings zijn reserve-krachten niet heeft aangesproken en loert op tijdwinst op zijn naaste concur renten in de tweede Pyreneeën- etappe van Dinsd?g. Hij duikel de een vrij grerot aantal plaatsen in het algemeen klassement. Suykerbuyk klom als een der bes ten en tegelijk met Van Est kwam hij boven. En in de afdaling deed hij geen roekeloze dingen, waardoor hij zijn aanvankelijke winst weer heeft moeten prijsge ven. Thijs Roks daalde uitstekend, maar zijn klimmen ging wat moeizaam. Roks komt pas op tem peratuur, als hij 100 kilometer -■chter de rug heeft. Maar deze bereetaone was juist bestemd voor de klimmers, die in een kcrr'e rit hun sneciale canacitpiten er juist in tiidwinst kunnen omzetten. Adri Voortine. die nog nooit een berg als de Aubisnue had gezien, klaagde over piin in de rug. ..Da' komt van het duwen on de peda len" verklaarde Pellenaars, „mor gen is dat wei over". „Ja, antwoordde de jongste der Nederlanders „ik moet het werk nog helemaal leren en aan die bochten bij de afdaling en dat ge- slinger zri ik nog moe'en wen nen. Want ervaring heb ik maar weinig". DE TIENDE ETAPPE luidt het algemeen klassement van de Tour de France- 1. Schaer (Zw.l 57 24.30; 2. Wagtmans (Ned.) 57.28.10 op 3.40; 3 Bauvin (Fr. N.O.C.) 57.29.21 op 4.51; 4. Robic (Fr. W.) 57.30.00 op 5.30; 5. Astma (It.) 57.30.30 op 6 min., 6. Close (Belg.) 57.33.58 op 9.28; 7. Mahe (Fr W.) 57.34.02 op 9.32; 8. Roks (Ned.) 57.3404 op 10.34; 9. Impanis (Belg.) 57.35.28 op 10.58; 10. Renaud (Ile de France) 57.35.38 op 11.08; 11. Van Est (Ned.) 57.36.02 op 11.32; 12. Lauredi (Fr.) 57.36.21; 13. Anzile (Fr. N.O.C.) 57.36.25; 14. Ernzer (Lux.) 57.36.30; 15. Geminiani (Fr.) 57.36.52; 16. Rol land (Fr.) 57.36.06; 17. Bobet (Fr.) 57.37.15; 18. Magni (It.) 57.37.47; 19. Bar tali (It.) 57.37.48; 22. Gerrit Voorting (Ned.) 57.40.30 op 16 min.; 32. Van Breenen (Ned.) 57.48.28 op 23 min. 58 sec.; 47. Nolten (Ned.) 57.57.43 op 33 min. 13 sec.; 50. Suykerbuyk (Ned.) 57.58.55 op 34 min. 25 sec.; 57. Adri Voorting (Ned.) 58.02.37 op 38 min. 7 sec.; 91. Lerono (Spanje) 58.50.32. LIET H PLOEGENKLASSEMENT: 1. Frankrijk Noord-Oost-Centraal 171.52.45; 2. Nederland 172.08.09; 3. Frankrijk West 172.11.12; 4. Frankrijk Nationaal 172.14.42; 5 Italië 172.23.16; 6. België 172.23.40: 7. Ile de France 172.36.51; 8 Zwitserland 172.57.29; 9. Spanje 173.07.44; 10. Luxemburg 173.14.30; 11. Frankrijk Zuid-Oost 173.19.37; 2. Frankrijk Zuid-West 173.22.36. LIET JUBILEUMKLASSEMENT: 1./2. Robic (Frankrijk-West) en Schaer n (Zwitserland) 103 pnt.; 3. Magni (Italië) 120 pnt.; 4. Geminiani (Frank rijk) 175,5 pnt,; 5. Van Est (Nederland) 185 pnt.; 6. Rolland (Frankrijk) 238 pnt.; 7. Astrua (Italië) 249 pnt.; 8. Bartali (Italië) 256 pnt.; 19. Roks (Nederland) 361 pnt.; 20. Nolten (Nederland) 362 pnt. LIET BERGKLASSEMENT; 1. Lerono (Sp.) 16 pnt.; 2. Austrua (It.) 11 n pnt.; 3. Huber (Zwits.) 8 pnt.; 4 Van Genechten (Belg.) en Schaer (Zwits.) 7 pnt.; 6./7. Bobet (Fr.) en Robic (Fr. W.) 6 pnt.; 8. Desmet (Belg 5 pnt.; 9./10. Bauvin (Fr. N.O.C.) en Wagtmans (Ned.) 3 pnt.; 11. Mahe (Fr. W.) 1 pnt. QE directiezaal van de Nederlandse Handelmaatschappij te Amsterdam is gistermorgen het toneel geweest ener plechtige uitreiking door Prins Bernhard als regent van hel Prins Bernhard Fonds, van „zilve ren anjers" aan de heren I. de Bruyn (vooraanstaand schilderijen verzamelaar en maecenas. die tal van schenkingen aan het Rijksmu seum deed), dr B. de Gaay Fort man, die een zeer werkzaam aan deel heeft in het bestuur van het „Reveil-Archief" en belangrijke arbeid verricht ten behoeve van de band met de overzeese Rijks delen in de West, L. W. Linssen, die in Zuid-Limburg hijzonder sti mulerend werk doet op artistiek terrein in de ruimste zin, en A. M. J. Gregoire. die een unieke ver zameling foto's heeft bijeenge bracht en ter beschikking gesteld van het Prentenkabinet der Rijks universiteit te Leiden, Als „paranvraphen" van de eehuldi»- den traden op: jhr D. C. Rnëll. hoofd- Een motorrijwiel is Zaterdagmorgen In Sittard dwars door een huis heen- gevlogen. Drie personen raakten daar bij gewond en een grote ravage werd in het huis aangericht. De eigenaar wilde de motor verko pen en de adspirant-koper zou een proefritje maken met de eigenaar als duo-passagier. De adspirant-koper raakte in een bocht de macht over het stuur kwijt, waardoor de motor over ëen vluchtheuvel en over de weg heen het trottoir onschoot. De eigenaar viel van de duo af en bleef op de weg lig gen, de motor met bestuurder reed door. vernielde de gesloten voordeur van een woning en schoot dwars door de gang en de keuken van het huis om tenslotte voor de keuken-buitendeur tot staan te komen. Een oude man, die in de keuken aan tafel zat. werd ge wond. Een fiets, die in de gang stond, werd vernield en ook in de 1 "uken werden verwoestingen aangericht. De eigenaar en adspirant-koper moesten naar een ziekenhuis worden overge bracht, de oude man kon thuis worden verpleegd. Zoals bekend, heeft prof. mr P. J. Oud. de vroegere burgemeester van Rot terdam, bij zijn vertrek van de burgerij een buitenlandse reis aangeboden ge kregen. De oud-burgemeester zal Vrij dag met de „Aldabi" naar Zuid-Ameri ka vertrekken. Hii blijft aan boord van dit schip en zal dus diverse Zuid-Ame- rikaanse havens bezoeken en op 29 September weer met de „Aldabi" te Rotterdam terugkeren. In Salt Lake City (V.S.) is Zaterdag de 22-jarige. uit Nederland afkomstige mej. R. Slierendregt van het leven be roofd- Achter het huis van de tandarts, waar zii als dienstbode werkte, is zij. naar de politie aanneemt, met een jacht mes doodgestoken. Mej. Slierendregt. die lid is van de kerk van de heiligen der laatste dagen (Mormonenkerk) is twee en een half iaar geleden naar Salt Lake City ver trokken. directeur van het Rijksmuseum (bij de heer Dc T 'yn), mej. M. E. Kluit, se- creta van „De Westindische Gids" (bij dr De Gnay Fortman), prof. dr H. van de Waal, directeur van het Prentenkabinet van de Rijksuniversi teit te Leiden en dr J. J. M- van San ten, voorzitter van de Haagse Ama teur-fotografen Vereniging (bij de heer Gregoire), en de heren Bernard Ver hoeven, directeur van de Jan van Eijck-academie te Maastricht en dr E. Batta, secretaris van het bestuur dezer academie (bij de heer Linsser.). De uitgereikte onderscheidingstekenen bestaan uit een zilveren schild met een citaat uit Horatius: „Tua res agitur", en een anjer, waarvan de steel met een B is versierd. Onder degenen, die d uitreiking bij woonden, bevonden zich mr H. J. Rei- nink, secretaris-generaal van O., K. en W., dr J. E. baron de Vos van Steen- wijk, commissaris van de Koningin in Noord-Holland, mr dr F. J. M. A. H. Houben, commissaris van de Koningin in de provincie Limburg en mr D. A. Delprat, voorzitter van de Amsterdam se Kamer van Koophandel. Volgens de News Chronicle zijn Brit se geleerden bezig met de vervaardi ging van een atoomkanon voor oor logschepen Reeds zijn er grote vor deringen gemaakt aangaande de op lossing van het moeilijke probleem van de plaatsing van zulk een wapen op een schip. De geleerden willen een kanon ont wikkelen, dat een grotere draagwijdte heeft dan het exemplaar, dat onlangs door het Amerikaanse leger is gepro beerd, en dat bovendien trefzekerder is. Het Amerikaanse exemplaar draagt near verluidt twee en dertig kilometer. Opstandelingen van de Vietminh hebben acht posten van de Franse Unie in een gebied van 75 km ten Zuidwesten van Saigon bestormd en het grootste deel van de bezetting ge vangen genomen. De regering van Vietnam heeft zich bereid verklaard, met Frankrijk te on derhandelen over grotere onafhanke lijkheid voor de Indochinese staten. Er is nog geen datum voor deze bespre kingen vastgesteld. Een „Marlin'-watervliegtuig van de Amerikaanse marine is Maandag met elf man aan boord 25 mijl ten Wes ten van Kaap Henry (Virginia) ver ongelukt en gezonken. Een Ameri kaanse duikboot pikte vier overleven den op en borg drie lijken. Het parlement van Noordrijnland- Westfalen heeft Maandag besloten, de parlementaire onschendbaarheid van Max Reimann, voorzitter van de West- dui'se communistische partij, op te heffen. Reimann wordt beschuldigd van „pogingen tot samenzwering tegen de veiligheid van de staat" en van „smaad'. Hij kan nu worden vervolgd. NEDERLAND OP INTERNATIONALE JAARBEURS TE LUXEMBURG Op de a s. internationale jaarbeurs te Luxemburg zal Nederland (behalve door talrijke individuele inzendingen worden vertegenwoordigd door een offi- eiële expositie, georganiseerd door de economische voorlichtingsdienst van het ministerie van Economische Zaken in samenwerking met verschillende instel lingen. Sir Anthony T'en, de Britse mi- t 'ster van Buitenlandse Zaken, die in Boston een galblaa operatie heeft on dergaan, zal op 24 of 25 Juli uit de Vc„. rigda Staten naar Engeland terug keren. De Nederlandse regering overweegt om de leiders van de republiek Zuld-Moluk- ken, die inderHJd op Nleuw-Gulnea wer den aangehouden, naar elderi over te brengen. Dit „elders" zijn vermoedelijk de Nederlandse Antillen De land'reeering van dat rijksdeel heeft inmiddels toestemming gegeven tot net verlenen van asvl Het wachten is nog op de berl-sslng van de gouverneur /an Nleuw-Guinea Het gaat hlei om de neren Manusama, Warltal, Nanlohy en Pattipeiloehoe.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3