Komt er een nieuwe crisis in de Britse koninklijke familie? De Welstandscommissie in Noord-Holland r CASTELLA OOK UW IDEAAL! Om het geluk van Peter De romance tussen Margaret en Peter Townsend Helpt de kunstenaar, door de koper te helpen" Held uit de slag om Engeland Bouwactiviteit van gemeenten beperken Werkster plunderde brandkast H er ZIJN DE AMERIKAANSE en niet de Bril se kranten geweest, welke de hele zaak aan het rollen hebben gebracht. De eerste, die over de romance tussen prinses Margaret en kolonel Townsend schreef, was Cholly Knickerbocker, de befaamde en tegelijkertijd gevreesde „gos- sip-writer van de „New York Journal American". Hij vergeleek o.m. de vrolijke, plezier-zoekende prinses van een jaar geleden met de ern- stige, bijna zwaarmoedige jonge vrouw van dit ogenblik. Townsend zou volgens Knickerbocker kunnen hertrouwen, zonder de positie aan het Engelse Hof in gevaar te brengen de vrouw van de kolonel is ■namelijk door de rechtbank als de schuldige partij aangemerkt doch het was de vraag, of hij, ook als onschuldig gescheiden man, naar de hand van een lid van de Engelse koninklijke familie kon dingen, zonder de strenge hof-étiquette geweld aan te doen. Opmerkelijk plan van l Prins Bernhardfonds Bouwers raden: Reddingboot met „dochter" Geestelijk leven Beroepingswerk PimPain, Pom en de wonderlamp Vruchtbaar werk over 1952 ADVERTENTIE Bloemenzeep wint aller harten Keus uit drie soorten Castella door Kitty Lessels (Wordt vervolgd). Luister eens naar: Radioprogramma (Van onze correspondent te Londen) £)E IN RIJWEL alle Britse boulevard-blad en gestelde vraag, waarom dc anders zo vrolijke prinses Mar garet de laatste maanden zo weinig lacht, is nu eindelijk beantwoord. De 22-jarige zuster van koningin Elizabeth II is verliefd, doch de man van haar keuze: de 36-jarige gescheiden adjudant van EngelamTs vorstin, kolonel Peter Towsend, schijnt om verschillende redenen niet acceptabel te zijn. Het Engelse Hof laat zich uiteraard niet over deze romance uit, m aar er zijn de laatste weken toch enkele dingen ge- beurd, welke duidelijk in de richting van deze affaire wijzen. |"\E „New York Daily News" en de „New York Daily Mirror" kwamen een paar dagen later met soortgelijke verhalen. Volgens de „Daily News" was het probleem, waarvoor prinses Margaret stond eenvoudiger dan dat, wat haar oom David (de hertog van Windsor) in de dertiger jaren de kroon heeft gekost. In de eerste plaats was ze derde en niet eerste in de lijn van troonsopvolgingin de twee de plaats zou kolonel Townsend anders dan Mrs. Simpson toendertijd! gunstig bij de Engelse koninklijke familie staan aangeschreven. De Britse kranten waren tot nu toe met heel wat meer voorzichtigheid te werk gegaan. Geen enkel blad had de naam van prinses Margaret aan die van kolonel Townsend verbonden, laat staan geprobeerd in bijzonder heden af te dalen. Een Zondagskrant had alleen letterlijk weergegeven, wat de Amerikaanse kranten over de romance geschreven hadden, zonder er zelf een eigen commentaar of inter pretatie aan te verbinden. Pas toen duidelijk werd, dat Townsend het Engelse Hof voorgoed verlaten zou, zijn ook de Britse bla den aan het speculeren geslagen. En op het ogenblik is het onderwerp prinses Margaretkolonel Townsend één van de „topics" van de Engelse populaire pers geworden, een gegeven ook, waarover in de toekomst nog vele Tüoïömmen geschreven zullen worder Het eerste, dat op de „verbanning" van de jonge kolonel wees, was het door Buckingham Palace afgekondigde besluit, dat niet Townsend, maar Lord Plunkett koningin-moeder Elizabeth en prinses Margaret op hun tour door Centraal-Afrika zou vergezellen. Op zichzelf zou deze afkondiging niets om het lijf hebben gehad, ware het niet, dat Townsend al was voorbestemd de reis van het koninklijke gezelschap als adjulant mee te maken. Zou één en ander nu ook betekenen, dat de kolonel, die op de nominatie stond hoofd van het huishouden van de koningin-moeder Elizabeth te worden zijn aanspraken op deze voorname post verliezen zou? Een volle week ging voorbij. Ko ningin-moeder Elizabeth en prinses Marga vertrokken met Lord Plun kett naar Centraal-Afrika; koningin Elizabeth II en de hertog van Edin- burgh vertrokken met.... kolonel Townsend op kroningstournée door Ierland. En toen, op de dag, dat het koninklijk bezoek aan Ierland eindig de, verschenen er een paar regels in de „London Gazette" (het Engelse staatsblad), welke het einde van Townsend's hofcarrière betekenden en het begin van tientallen speculaties zouden worden. Townsend, zo stond er in de „London Gazette" te lezen, was tot militair luchtvaart-attaché in Brussel benoemd. Hij zou tevens „extra equerry" van koningin Eliza beth II worden: buitengewoon adju dant dus, doch in de practijk houdt deze functie weinig in. Van de 24 buitengewone adjudanten, over wie de Engelse vorstin beschikken kan, is er nog nooit één in tijdelijke dienst ge roepen.. Is het toevallig, dat de kolonel op 15 Juli naar zijn nieuwe standplaats zal vertrekken één dag voor de thuiskomst van prinses Margaret uit Afrika dus? Niemand kan dit met de beste wil van de wereld geloven. Het schijnt de wens van koningin Eliza beth te zijn, dat de kolonel '.aar jon gere zuster voorlopig niet meer zal ontmoeten en zonder meer zou men dan ook kunnen zeggen, dat Townsend uit het land verbannen is. WIE is deze knappe, slanke kolonel, die het hart van prinses garet veroverd heeft? Hij is een beroeps officier van de Britse Luchtmacht, die g-durende de bange dagen van de „Battle of Britain" grote naam heeft gemaakt. Als jong Spitfire-piloot schoot hij niet minder dan elf Duitse jagers neer en hij is in het bezit van diverse hoge dapperheidsonderscheidin- ëen D(istinguished) S(ervice) O(rder), l(istinguished F(lying) C(ross) etc. Tn 1944 benoemde koning George VI hem tot van zijn persoonlijke adjudanten, en in de loop der jaren is e een hechte band tussen hem en dj loden van de Engelse koninklijke familie ontstaan. Townsend heette de gunsteling van het Britse Hof te zijn, die niet alleen om zijn organis turische talenten, maar ook om zijn wrange humor bekend stond. Sinds de dag, dat Townsend aan hel Encelse Hof kwam, is hij vaak met prinses Margaret opgetrokken Hij rhaneronneerde haar op haar reizen in binnen- en buitenland en werd wel dra ook tot de persoonlijke piloot van de jeugdige prinses benoemd. In 1952 liet hij zich scheiden van zijn vrouw, met wie. hij elf jaar tevoren in de echt was verbonde.i en die hem twee kinderen had geschonken. Het grote struikelblok voor een huwelijk schijnt niet in de eerste plaats het feit te zijn, dat Townsend een „commoner" is en Margaret van de hoogste Engelse adel stamt. De graaf van Harewood, neef van de koningin en zevende in de lijn van troonsopvolging, is met een Oosten rijkse pianiste getrouwd en zijn broer met een Engelse toneelspeelster. Ko ning George VI zelf is ook \er bene den zijn stand getrouwd, evenals trou wens koningin Elizabeth II. Want de hertog van Edinburgh mag dan van Griekse koninklijke bloede zijn, toen hij kennis kreeg aan de toenmalige kroonprinses, was hij niet meer dan een luitenant-ter-zee, die al zijn titels en rechten herroepen had. De man van Margaret's keuze is helaas echter een gescheiden man, een persoon dus, die voor de Engelse wet een andere rechtspositie inneemt dan voor de „Church of England". Want in de Engelse staatskerk geldt een hu welijk alleen als ontbonden, als één van de beide partijen het tijdelijke met het eeuwige verwisseld heeft. Een gescheiden man, hoe onschuldig hij ook mag zijn, wordt, tijdens het leven van zijn voormalige vrouw, niet ge acht te hertrouwen. Doet hij dit toch het tweede huwelijk van de Engel se minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is hier een typisch voorbeeld van dan kan dit alleen voor de wet, niet voor het altaar dus, gebeuren. Als hoofd van de Anglikaanse kerk is koningin Elisabeth II de eerste, die deze kerkelijke wet onderhouden en gehoorzamen moet. Zij, die geacht wordt gescheiden en hertrouwde men sen zo veel mogelijk uit haar omge ving te bannen, kan, zonder de op vattingen der kerk tot een farce te maken, geen toestemming voor het huwelijk van haar zuster geven zolang de eerste vrouw van kolonel Towns end nog in leven is. In Engeland vraagt men zich dan ook af, of het Britse koninklijk huis voor de tweede keer in nog geen twintig jaar tijds aan de vooravond van een ernstige familie-crisis staat. Als prinses Margaret voet bij stuk houdt, kan ze kolonel Townsend na- t-urlijk trouwen, doch dit zal moei lijk zonder de herroeping van haar titels en het afstand doen van al haar rechten gaan. 99 Het Prins Bernhardfonds is van plan om het probleem de kunst te steunen van een andere kant aan te pakken. Men heeft namelijk ontdekt, dat het Nederlandse volk grote belangstelling voor de beeldende kunst heeft meer nog dan vóór de oorlog doch dat het de contanten ontbreekt, om zich kunst werken aan te schaffen. Dat de kunstenaars hierdoor in moei lijkheden komen is duidelijk. Tot dus verre s'eunde het Prins Bernhard fonds de noodlijdende kunstenaars door het verstrekken van subsidies, doch nu wil men het zo regelen, dat het publiek in staat wordt gesneld, zich kunstwerken tegen geringere prijs aan te schaffen. De kunstenaar zou in dat geval het gevoel krijgen ergens voor te werken, en heel diep in het achter hoofd gelooft men, dat er dan ook weer die wisselwerking kunstenaar-publiek zal ontstaan, die beide immers ten goede komt. Het initiatief is door kunstenaars organisaties met grote belangstelling OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. kapel, 5. tarwe, 10. bod, 11. nul, 13. e.k., 15. pip, 17. mijl, 18. ra, 19. toe, 21. kroos, 23. duo, 24. egge, 26. olm, 27. heir, 28. a.u.b., 30. vos, 31. vlie den, 33. jongensnaam, 34. R-D.P., 37, poel, 39. Tom, 41. soda, 43. i.p.v., 44. gemak, 46 Sas, 47. o.a., 48. bed, 49. K.L.M., 51, St„ 52. dam, 53. Inn, 55. horst, 56. atlas. Verticaal: 2 Ab., 3. pop, 4. edik, 6. anijs 7. rul, 8. W.L., 9. netel, 12. Maori, 14. kog, 16. pro. 17. mom, 18. rui, 20. ega, 22. olie oom, 23. des, 25. euvel, 27. honds, 29. b.l.o., 30. ver, 32. spion, 33. lev, 35. pos, 36. kaste, 38. opa, 39, Ted, 40. mak, 42. das, 44. gems, 45. klit, 48. bar, 50, mnl., 52. do, 54. na. ontvangen en men popelt naar de uit slagen van een studie die hieromtrent zal worden ingesteld. Men wijst er wel op, dat niet alles in de kunst is 'e regelen, maar de hier geschetste plan nen zijn in ieder geval ook op het pu bliek (de vaak weggecijferde factor) gericht. De bond van Nederlandse architecten en de raad van bestuur van het bouw bedrijf, hebben tezamen een verzoek aan alle gemeenteraden in ons land gericht, om de gemeentelijke bouwactiviteit zo veel mogelijk te beperken. Men gaat daarbij uit van de overtui ging, dat de productie primair als een particuliere taak moet worden gezien. De overheid kan het algemeen belang In hoge mate dienen, door het inschakelen van particuliere diensten. Nog nimmer is aangetoond, dat de overheidsdiensten die zich met ontwerpen en uitvoeren van bouwwerken bezighouden, deze werk zaamheden goedkoper zouden kunnen verrichten, aldus de brief. Een Duitse reddingboot, die gisteren Rotterdahi passeerde, had nogal veel be kijks. De kwestie was. dat de reddingboot die „Bremen" gedoopt is, een „dochter" aan boord had. Dit was een klein bootje, met geringe diepgang, dat wordt aange dreven door twee Volkswagen-motoren. Het kleine ding kan uitstekence diensten bewijzen, bij reddingspogingen in ondiep water, b.v. in de Waddenzee. In Zwolle is door de politie aange houden het 22-jarige meisje H. S., dat bii een NV ter plaatse kans heeft ge zien in een jaar tijds een bedrag van verscheidene duizenden guldens te ste len. Volgens de NV bedraagt het kas- tekort f 16.000, Het meisje, dat bij de NV schoon- maakwerkzaamheden verricht, kon ge regeld in de brandkast komen. Het kwam wel voor, dat zij verscheidene keren per week in de brandkast kwam. Van het gestolen geld kon f2400,— worden teruggevonden, evenals een aantal goederen, dat het meisje van het geld had gekocht. Het geld en de goederen zijn door de politie in be slag genomen. Voorts is wegens heiing aangehouden een zekere S. M. Ncd. Herv. kerk Beroepen te Haarlem, A. A. Koolhaas te Amersfoort. Beroepen te Nederlang- broek, J. Kruyt, cand. te Gouda. Beroe pen te Lienden. R. de Bruin te Barne- veld, die bedankte voor Rouveen. Aangenomen naar Hillegersberg, toez. 7e pred- plaats voor de arbeid onder vrijzinnig hervormden, M. C. G. Mulder te Baslo. Bedankt voor Poortvliet. J. Spelt te Dinteloord Benoemd tot vloot- predikant, G. Julius te Nü-Beeus. Be roepbaarstelling: de heren G. Messie, cahd. te Harfsen, J. Noltes, cand. te Weerden in Overijsel, en M. Rennes, cand. te Zeist stellen zich beroepbaar. Geref. kerken. Beroepen te Ottoland. R. Reiksma. cand. te Ee in Friesland. Aangenomen naar Twijzel. A. M. Lindeboom te Kan tens. die bedankte voor Elim in Drente (nadere beslissing). Chr. Geref. kerken. Bedankt voor Arnhem; J. H. Velema te Zwolle. Doopsgez. Broederschap. Beroepen en aangenomen naar Mid- delstum; H. J. Witteveen. prop. te De venter, die bedankte voor Stavoren- Hindelopen. EXAMENS Aan de Theol. Hoge School te Kam pen is geslaagd voor het prop. examen de heer J. A. de Vries te Krommenie. PROF. Dr. W. BANNING NAM AF SCHEID VAN „KERK EN WERELD" Wegens ingang van zijn emeritaat heeft prof. dr W. Banning, hoofddocent aan de academie van „Kerk en Wereld" te Driebergen, gisteren zijn afscheids college gegeven. In dit laatste college heeft de scheidende docent zijn achtja rige arbeid aan „Kerk en Wereld" over zien, waarbij hij de bezettingsjaren me moreerde die hebben geleid tot de tot standkoming van „Kerk en Wereld". Dr A. J. Rasker heeft namens de syno de prof. Banning dank gezegd voor zijn arbeid. 66. Verontwaardigd was moeder naar de deur gerend toen het gebons da.i buiten niet ophield. „Hou op", riep ze boos. „Stop! Dadelijk" Meteen hield Ali op met kloppen en keel. Moeder Woeffie trouwhartig aan. Moedei kon natuurlijk niet wetend dat Ali alle be velen letterlijk uitvoerdeZe be greep er trouwens helemaal niets van, maar ken toch niet boos blijven op het kleine zwarte kereltje, dat vriendelijk tegen haar grijnsde. „Hoe oud hen je Ali'" vroeg ze. „Ali vergeten, meeste res. Wel meer dan duizend jaar', ant woordde het jongetje. Moeder moest nu werkelijk even lachen. „Je bent me een grappenmaker", zei ze. „ver tel me eens, voor wie kom jij reclame maken?" „Meesteres beveelt.... Ali gehoorzamen",zei het ventje weer, ter wijl hij achter haar de huiskamer btn- ncndribbelde. „Meesteres mag wens doen.. Ali zal wens vervullen". 'Hou nou even op met die onzin riep Moe der proestend. „Ik moet zeggen, je speelt je rol goed, al begrijp ik nog steeds niet waarvoor je gekken bent. Meesteres wens doen'zei Ali weer. "Ach jongen, wat zou ik moeten wen sen" zei Moeder, „je bent toch geen tovenaar?" Vooruit, ik moet weer aan mijn werk. Je hebt me lelijk opgehou den De aardappelen moeten ook nog geschild Ik wou dat die aardappelen maar vast klaar waren ja, dat wens ik welNauwelijks had Moeder Woeffie deze woorden uitgesproken of Ali greep de bak met aardappelen.... De Stichting „Noordhollandse Wel standscommissie" heeft blijkens haar jaarverslag over 1952 wederom vrucht baar werk verricht. Er kwamen bij haar niet minder dan 1081 bouwplannen bin nen die moesten worden beoordeeld en vooral voor Den Helder viel een flinke toename te constateren. De klacht, als zou het advies der commissie een snel le afdoening vertragen, wordt in het verslag verworpen, daar men als regel om de twee of drie weken vergadert om de zaken af te doen. Uit een specificatie van de adviezen blijkt dat deze als volgt werd verstrekt, 58 voor openbare en bijzondere gebou wen, 366 voor woon- en winkelhuizen, 81 voor gebouwen voor handel en nij verheid, 14 voor boerderijen en 562 voor schuren, verbouwinkjes e.d„ In de kring Alkmaar constateeerde de commissie bii een rondgang door haar rayon, dat er een groot verschil toestaat tussen de gemeenten, waar een deskundig bouwtoezicht in samenwerking met de welstandstoezicht het bouwen leidt en de gemeenten, waar één of bei de instellingen ontbreken. Tijdens de excursie zijn met gemeentebesturen contacten geleed, die voor de toekomst goede verwachtingen wekken. Het peil der ingediende ontwerpen ligt hier in doorsnee nog beneden de te stellen eisen. In niet mindere mate werd dit euvel geconstateerd door de commissie voor Noordhollands Noorderkwartier; vele plannen komen nog uit de handen van niet bekwame ontwerpers. De gemeen te Anna Paulowna. de enige, die hier haar plannen nog niet aan de commissie voorlegde, is daar thans ook toe over- gegaan. Het stemde de commissie voor tvcst- Friesland lot verheugenis, dat voor het toezicht een nieuwe kring tot stand kwam, waarvan de gemeenten Abbe- kerk, Midwoud. Opperdoes, Siibekars- pel en Twisk deelnemen. Vele plannen waren in dit district van onvoldoende gehalte en vormden een aanslag op de kleine landelijke bouwkunst. In de Zaanstreek tenslotte viel in vergelijking met voorgaande jaren een merkbare verbetering in het peil der plannen waar te nemen- Over het alge meen is het contact met de hoofden van gemeentewerken hier nog niet van de gewenste aard en is het aan twijfel on derhevig of door alle gemeenten alle voorkomende bouwplannen aan de com missie ter beoordeling worden voorge legd. Castella maakt het U mogelijk ook voor zéér bescheiden prijs te genieten van een echte merkzeep. Fris en schuimend, met rozige geuren en kleuren, kost de nieuwe onverpakte Castella Bloemen zeep immers slechts... 20 ct. per stuk. Voor iedere huid en voor iedere beurs is er thans een voortreffelijke Castella- zeep. Vooral op warme dagen is het heerlijk als U zich eens extra kunt ver frissen met zo'n geurig, schuimend stuk Castella. Degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, gebruiken het best de overvloedig schuimende Castella Spécial (32 ct.) terwijl de liefhebsters van de klassieke Castella natuurlijk blijven' genieten van de heerlijke C a s t e 1 la Schoonheidszeep (32 ct.) Om nog eens algemeen de aandacht te vestigen op de voortreffelijke kwaliteit van deze Schoonheidszeep levert Uw winkelier U tijdelijk TWEE stukken voor slechts 50 ct. Laat dit bijzonder aanbod vooral niet ongebruikt voorbijgaan'. Iedere vrouw kan mooi zijn, nu Castella bovendien met de nieuwste aanwinst, de onverpakte Bloemenzeep, een echte merkzeep binnen Uw bereik brengt voor de zéér bescheiden prijs van slechts... 20 ct. per stuk! Geniet van de zachte geuren en de fijne tinten! (Advertentie. Ing. Med.) 55) Toen ik achterdochtig werd naar die manier en de fout beging om te proberen je moeder te waarschuwen, wat gebeurde er? Een thuisreis werd ijlings voor mij in orde gemaakt dat was, natuurlijk, door Beatrice ge arrangeerd." Zij hield op, uitgeput door de kracht van haar bitterheid. Toen vertelde zij tenslotte 't gebeurde met de sigaret op 't beddetafeltje. „Ik zag de rook ervan opstijgen, zoals nu van die sigaret van jou en later kwam ik terug in mijn kamer en wist, dat 't nodeloos was over mijn ontdekking te spreken en te ver wachten, dat die geloofd werd. Hoe zou ik door haar hechte muur van vol maaktheid kunnen breken met mijn ongeloofwaardig verhaal?" Na een lange tijd zei hij: „Je hebt geen bewijs, Lynne?" Zij gaf een enigszins veranderde be tekenis aan zijn vraag, toen zij ant woordde: „Ik kan niets bewijzen, hoe wel ik van dit alles overtuigd ben". Nee, zij kon niets bewijzen, hoewel zij nu wel een bewijs had. Hij had een gemoed, dat niet domweg alles geloofde, noch dat koppig onge lovig was. Een evenwichtig gemoed, nadenkend, gevoelig. Dit gemoed was diep geschokt door de mogelijkheid van Beatrice Pcnda's uitgedacht en voort gezet bedrog, door alle verwikkelingen ervan, de valsheid ervan en 't bereke nende oogmerk ervan. Hij had Beatrice niet lief gehad, maar hij had haar bewonderd als een vrouw van onvergelijkelijke deugdzaamheid, moed en uithoudingsvermogen. Dat zij dit bedriegelijke, corrupte wezen zijn kon, was bijra niet te geloven. En ter- Wijl hij er niet aan twijfelde dat Lynne hem dit alles verteld had uit haar eigen overtuiging dat dit de waarheid was, zocht hij reeds naar een verdedi- ging voor deze vrouw of liever gezegd, misschien naar een verdediging van ziin eigen illusies. ««vroeg: „Maar Leon dan? Leon zou t toch zeker wel weten, indien zij kon lopen. Zij kan anderen wat wijs ma- doen?"aar Z°U Z^ dat henl kunnen Daarop was geen antwoord te geven: geen antwoord dat z ij kon géven. "c en dlt waar is", ging hij voort en nu was 't eerder een alleenspraak dl? w^?i?Hnspraak' was z«n w«en aat worstelde om onpartijdig te oor- ff'en' "dan heeft zij 't innerlijk van II?,- van °e s.traat, maar in haar gezicht is er nooit iets van te zien. Indien t waar is, wat zal zij mij be spottelijk vinden, omdat ik zo'n beet genomen dwaas was. Maar Leon komt a e •Wïeek .naar de Casa cn indien de tragiek, die zij verspreidt namaak is, alleen om iets te berèiken is hij dan zo dom dat hij dit niet weet?" e.r?4 va!?.z«n sigaret steeg op van a/bak'>e- HlJ «eek haar aan; Lynne keek hem aan. Plotseling reikte hij over de tafel en sloot zijn handen om haar armen boven de ellebogen. u-"v. Wu a s Seloven, Lynne maar ik ben bang om 't te geloven. Ik milt hlid" ™hrTleCht h°ud*n totdat ik zeker heid heb. Je zou je hebben kunnen ver gissen met de sigarettendoos", hij sprak geduldig, verbeelding kan je gekke parten spelen. Lynne Hij" zag haar gezicht verstrakken, hij voelde dat zij zijnhanden weerstreefde, „Lynne ik twijfel niet aan je, lieveling; ik twijfel niet aan jouw mening over wat je meende dat die avond gebeurd is. Maar ik moet onpartijdig zijn. Ik moet zeker heid hehben, vind je niet?" „Ja, je moet zekerheid hebben, Bryce, maar hoe lang zal dat duren?" „Indien ik er van vlakbij op let, altijd door en als wat jij gelooft, waar is. dan kan zij zich zelf verraden". „Misschien ook niet", zei Lynne. „Zo lopen we vast. Wat nu behal ve dan om tenminste voor één nacht te vergeten dat de weg, die voor ons ligt, een warboel van twijfel is? Laten wij haastig voorbij gaan aan je verbroken verloving, voorbij aan 't weerzinwek kende spook van Beatrice, die in de schemering door haar kamer loopt achter zorgvuldig gesloten deuren. O, hemel, laten wij elkaar liefhebben en voor even alles vergeten, Lynne!" Hij riep dé kellner: „Neem deze wijn maar weg, Gustav, en breng apricot- brandy tegelijk met de koffie". Gustav verdween en kwam weer terug met, zoals altijd, enige flarden muziek die hem begeleidden. Zij klonken. Hij zei: „Op ons tafeltje. Lynne; 't oord van stormachtige ont moetingen die jouw nooit nader schijnen te brengen, maar die je steeds geliefder maken; op ons tafeltje op de binnen plaats". Zij hield haar glas aan de lippen; en toen zij opkeek, waren de schaduwen weer donkerblauw; en Gustav liep haas tig langs naar een ander tafeltje, waar hij kleine kreeften, bedekt met cham pignons bracht. Want dit was een oord voor geliefden Lang voor dat de morgenstond opaal- kleurig over Panama City koepelde, bracht Bryce Lynne terug naar 't hek van de Santa Martine. Zij stonden te zamen in de stille schaduw van een der ingangen; de maan, die haar schijnsel door de kronkelingen van de smeed ijzeren hekken liet doorspelen, was als zilveren confetti aan hun voeten en de muziek werd verzorgd door een zwer vend briesje in de palmbomen. In deze wereld was alles onwerkelijk; slechts een volmaakte eenzaamheid van de zilver-en-ebbenhouten nacht en de diepe stilte. Zijn armen werden naar haar toe ge trokken: op dit ogenblik waren zij al leen trouw aan hun wederzijdse liefde. Hij liet de krachtige, doch nooit wilde of vernietigende stroom van ziin liefde de vrije loop. Hij kuste haar op de lip pen en voelde haar vanzelfsprekende tegenzang. Hij kuste haar lippen nog maals en nogmaals- „Morgen, Lynne?" smeekte hij. „Nee, Bryce, 't spijt mij wel" Zii voelde zijn vlugge, scherpe blik en leg de hem uit: ,,'t Is niet om iets van je moeder of Beartice. Totdat je mijn achterdocht tegen Beatrice hebt kunnen bewijzen of te niet hebt gedaan, zouden we elkaar niet kunnen bliiven zien? 't Is omdat Anton Croix een afspraakje heeft met een rose drankje en een slangentaille, en ik dus dienst heb". Hü trok vragend zijn linker wenk brauw op; hij lachte. „Wie is Anton Croix en wie in 's hemelsnaam is een rose drankje en slangentaille?" „Anton ig mijn medewerker in de apotheek en hij is écht Frans! Ik ken de naam van zijn laatste aanwinst niet; j- ie a'J?en z«n eigen beschrijving doorgeven. Maar zie je haar niet vóór je Bryce? Tronend op een hoog stncitie in de een of andere cocktail-bar; ontel bare laagjes make-up, centimoters-hoge hakken, een slangen-taille in zwart satijn gewrongen, bloed-rode nagels; en terwijl Anton voor haar rose drankje betaalt, zit zii r.He and- re mannen in de bar op hun waarde tc schatten en jiiet haar ogen zal zij afspraakjes ma ken met minstens een dozijn van hen". Zy lachte en voegde eraan toe: „Nee, morgenavond kan ik niet; maar, lieve- ling, kan 't niet de volgende zijn?" MIDDAGCONCERT. Behalve dc ouverture „Midzomernachtsdroom" van Mendelssohn en de prach tige Tweede Symphonie van Brahms staat op het programma een merkwaardig werk van Mo- zart: zijn cantate voor vijf solo stemmen en orkest „ll Re Pas tore" (de koning als herder) een typisch „Verlichte" tekst, waarin de taak van de koning als herder van zijn volk wordt bezongen. Het werk zou allang vergeten zijn, wanneer Mozart's muziek niet zo fraai was geweest- Woensdag 13.50 over Hilversum I, 402 m). WOENSDAG 15 JULI HILVERSUM I, 402 m-: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.25 „De Tog- netti's komen", hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Amus.muziek. 12.59 Klok gelui. 13 00 Nieuws. 13.15 „Met PIT op pad". 13.20 Gram. 13.50 Idem. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelconcert. 17.50 Gram. 18 05 Pianokwartet. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie, -en Verenigingsleven. 18.45 Kamerkoor. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Phil- harmonisch Orkest, koor en solist. 21.15 Gram. 21.30 „De Landbouw en de Wet op de publiekrechterlijke Bedrijfsorganisatie", causerie. 21-45 Hammondorgel. 22.00 Pro menade Orkest, Omroepkoor en solist. 22.45 Avondnverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20 0024.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Orgel spel. 8.50 Voor de hulsvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterstanden.) 10.00 „Boeken mee op reis en thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Metropole Orkest. 12 30 Land- en Tuln- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Gevar. muziek. 13.00 Nieuws, 13.15 Tentoonstellingsagcnda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 Gram. 14.00 „De weg om hoog", causerie. 14.15 Holland-Festival: Kamerkoor en Radio Philharmonisch Sex tet. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Hobo en klarinet. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram 17.50 Rege- r'ngsuitzending: H M. Laupman: „Nieuw Guinea en de zeevaarthistorie". 18.00 Nieuws cn commentaar. 18.20 Mil. cause rie. 18.30 Actualiteiten of gram. 18.3.5 Accordeon muziek. 19.00 Gram. 19-15 „De mocratisch Socialisten aller landen bij een", reportage. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20 05 Politiek commentaar. 20.15 „De Tovcrspade", sprookje. 2115 Ronde van Frankrijk. 21.25 Omroeporkest. 22.20 „Bacteriën onze vrienden of vijan den?", causerie. 22.35 Gevar. muziek. 23.00 Nieuws. 23-15 Socialistisch nieuws ln Esperanto. 23.20-24.00 Gram.muziek.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4