Tijdens feestelijke vergadering was de bibliotheek geopend FaJ.N.Querelle De Jong werd kampioen over vier etappen Dertienongeluksgetal Jimmy Brown en de Oranjehemden Jubileum Geen athletiek Gunstige vooruitzichten ten aanzien van nieuw gebouw OPRUIMING BREGMAN Keurige prestatie van Koning in laatste rit over 40 km Schone perspectieven voor het onderwijs in Nieuw Den Helder Rijkswaterstaat laat bunkers opruimen IN HET KORT Lyceïsten bezochten „De hoge Veluwe" V Portegijs eerste in de B-klasse Veertig jaar Openbare Leeszaal Tussen Haaks en Kuit je Expositie boeken van de zee PINDABRANDERU POLDERWEG HELDERSE „TOUR" TEN EINDE RAADSREFLEXEN Callantsoog Lijk van man aangespoeld DE VIERING van het veertigjarig bestaan van onze Openbare Lees zaal en Bibliotheek in de Breewaterstraat is geen uitbundig feest geworden. Daartoe was in deze bouwvallige omgeving maar heel weinig aanleiding. Niettemin wilde het bestuur deze dag ook niet geheel onop gemerkt voorbij laten gaan, zodat besloten was een min of meer feestelijke bestuursvergadering te houden, waarbij verschillende oud bestuursleden alsmede enkele dames en heren, die in de loop der jaren deel hebben uitgemaakt van bet personeel, waren uitgenodigd. Het is kenmerkend, dat de uitleen-bibliotheek tijdens deze feestelijke vergade ring normaal voor het publiek geopend was. De voorzitter, de heer P. J. N. van Doorne, kon in 't bijzonder welkom heten de ere-voorzitter, dr C. H. Ket- ner, uit Alkmaar, die van de oprich ting in 1913 tot voor enkele jaren zon der onderbreking de functie van voor zitter van het leeszaal-zestuur heeft bekleed; de heer Zwier, inspecteur van de Centrale Vereniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in Neder- lan, die min of meer toevallig op deze gedenkwaardige dag naar Den Helder was gekomen voor het houden van een bespreking, alsmede het aanwezige oud-personeel, waarvan in het bijzon der moet worden genoemd de heer W. F. La Lau, die van 1913 tot 1934 als conciërge aan de Leeszaal is verbonden geweest. De heer J. de Jong, de enige nog in leven zijnde oprichter van de Helderse Openbare Leeszaal en nog steeds hier woonachtig, kon door om standigheden deze vergadering niet bijwonen, hetgeen door het testuur zeer werd betreurd. Na een kort overzicht te hebben gegeven van de moeilijkheden, die in de loop der jaren moesten worden overwonnen, waarbij de belangrijke arbeid van wijlen de heer C. F. van Hetusden met grote waardering werd genoemd, en na een vergelijking te hebben gemaakt tussen het verleden en het heden, deelde de voorzitter mede, dat de houding van Rijk, Pro vincie en Gemeente de laatste jaren wel zeer ten gunste van de O.L.B. is gewijzigd. Er bestaat dan ook een redelijke kans dat binnen afzienbare tijd het werk van de O.L.B. kan worden voort gezet in een modern, naar de eisen des tijds ingericht gebouw. Het is moge lijk dat dit zal gebeuren in een meer gewijzigde vorm, bijvoorbeeld als Ge meente-instelling, waarbij het beheer wórdt opgedragen aan een plaatselijk bestuur, zoals ook in andere gemeen ten reeds het geval is. In elk geval zijn de vooruitzichten niet meer zo hopeloos als gedurende vele jaren het geval is geweest. Van de gelegenheid om gelukwen sen aan te bieden werd een ruim ge bruik gemaakt. De heer Ketner betrok in deze gelukwensen eveneens de di rectrice, mej. H. van der Graaff, die kort geleden haar 35-jarig jubileum als zodanig heeft gevierd. Mej. van der Graaff feliciteerde het bestuur mede namens het personeel, de inspecteur C. V. gewaagde van hoopvolle perspectieven voor de Lees- De bewoners van Kerkgracht en omgeving werden gistermiddag enkele malen door een ontploffing opge schrikt. De knallen bleken afkomstig te zijn van de eerste bunker in de Dijk voorbij de in aanbouw zijnde Ma- rine-cantine welke men over ongeveer zes weken hoopt te hebben opgeruimd. Het is bij Rijkswaterstaat steeds de vraag geweest, of deze bunker en de bunker even verderop gelegen, zouden worden opgeblazen. Naar dus gisteren bleek heeft men besloten de grauw grijze gevaarten uit het stadsbeeld weg te nemen. Het werk wordt uit gevoerd door de N.V. P. Daalder's Aannemingsbedrijf te Alkmaar. Wij vernamen, dat men tot de af braak is overgegaan, daar het straks, wanneer de aldaar geprojecteerde wo ningen worden gebouwd, niet meer mogelijk zal zijn. De bouw van deze huizen is, zoals velen zullen hebben gezien, momenteel in het laatste sta dium van voorbereiding. Hr Ms mijnenveger „Deurloo" is gisteren van het Bassin doorgeschut naar de Buitenhaven. De voor Rusland gebouwde hop perzuiger, die onlangs in de haven heeft gelegen, kwam voor het maken van proeftochten naar de rede en het Marsdiep en vertrok gistermorgen weer naar zee. Het is morgen hoog water om 10.45 en 23.25 uur en laag water om 4.55 en 17.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 16.8 graden Celsius. Nog steeds van prachtige Leren Tassen tegen spotprijzen. Breewaterstr. 5 (b(j de Spoorstr.) zaal-arbeid in Den Helder, de heer La Lau bleek nog met hart en ziel aan de Leeszaal verknocht. Tijdens deze vergadering kwam nog aan het licht dat de secretaris van het bestuur, de heer S. de Bock, deze func tie 12'/» jaar had vervuld, zodat hij mede in de huldiging werd betrokken. Op zijn beurde zwaaide de secretaris lof toe aan de penningmeester, de heer G. J. Grobben, voor de belangeloze, niettemin zeer belangrijke arbeid, door hem in alle bescheidenheid verricht. Tenslotte werd onder dankbetuiging afscheid genomen van een der be stuursleden, de kapitein-luitenant ter zee van administratie, J. C. W. Jobse, intendant der Zeemacht te Willems oord, die Den Helder gaat verlaten in verband met zijn benoeming tot bur gemeester van Rilland Bath. De voor zitter hoopte, dat bij de Marine een waardige opvolger zal worden gevon den. Hiermede was het officiële gedeelte van deze plechtige doch sobere jubi leum-viering geëindigd en bleef men, onder het genot van thee met gebak nog geruime tijd gezellig bijeen. Te Sydney in Australië is onze oud-stadgenoot, de heer Jac. Rauwen- daal, geslaagd voor het staatsexamen mijn-deputy. In de Tivoli-bioscoop wordt van avond een reprise gegeven van de befaamde film „Zij die wij vereren", met Claudette Colbert, Paulette God- dard en Veronica Lake. Vanavond om acht uur begint in het Julianapark een tentconcert door „Accordeonola" onder leiding van de heer D. H. Steinroth. Het veertigjarig bestaan van de Leeszaal is. zoals men in begaand artikel kan lezen, op bescheiden wijze in intieme kring gevierd. Toch heeft men daarmee niet wil len volstaan en zo rijpte de ge dachte, om tot en met de volgen de week uit eigen materiaal een tentoonstelling van boeken-van- de-zee in te richten. Gisteren heb ben wij deze expositie gezien. Op drie grote tafels zijn de boeken uitgestald. Er zijn romans over de zee, jongensboeken over de zee, werken over de geschiedenis van de zeescheepvaart, bandjes over het diepzee-leven, een afdelinkje boeken over zeerovers- en redders en vanzelfsprekend ook over de Marine en de zee. Het zou te ver voeren, de titels alle op te sommen. Men kan er van verzekerd zijn, dat op aller lei gebied met betrekking tot de zee iets is van de gading der bezoekers. De expositie, uiteraard, van uitleen-boeken, geeft op dit gebied een goed beeld van het vrij uitgebreide bezit van de Openbare Leeszaal. l Advertentie, tng. Med.) (Adv. Ing. Med.) De leerlingen van het gemeentelijk lyceum hebben dit jaar een school reisje naar het nationale park „De Hoge Veluwe" gemaakt. In vijf bus sen werd deze tocht ondernomen. Een eerste rust werd genoten in „Birkho- ven", een uitspanning bij Amersfoort. In de stad zelf werd een indruk ver kregen van de vele oude bouwwerken. In Barneveld werd de toren beke ken en verder ging het naar „De Hoge Veluwe". Na wat verpozing in de thee- schenkerij „De koperen kop" werd een bezoek gebracht aan huize Sint Hu- bertus. Onder deskundige leiding werd deze schepping van de architect ir H. P. Berlage bewonderd. Met de docent in de biologie werd een flinke wandeling gemaakt door het Otterlose Zand, met als slot een bezoek aan het Rijksmuseum „KröllerMuller". In het nieuwe gedeelte van dit museum hebben de leerlingen de unieke gele genheid gehad om de werken van Vin cent van Gogh te bekijken. Deze wer ken waren zéér fraai opgesteld en aangevuld met allerlei foto's en bij zonderheden betreffende het leven van de grote kunstenaar. De terugreis ging over oud-Valke veen, waar men nog enige tijd ver toefde. Tegen elf uur arriveerde de gehele karavaan weer in Den Helder. De jongelui hadden een jaar hard werken met een prettige en leerzame dag besloten. 36. Toen scheidsrechter Liedfluiter op de grote Zondag van de wedstrijd van De Biggers tegen de Grasvinken het beginsignaal blies, zaten en ston den de toeschouwers zo dicht opeen gepakt op de tribunes, dat er geen muis meer bij kon. Jimmy Brown zat als donateur in een ere-loge en zijn ogen volgden maar één figuurtje in het veld: zijn pleegzoontje Jackie. „Denk er aan", had hij nog op het laatst tegen hem gezegd, „dat je nu niet alles alléén wilt opknappen. Al maak je geen enkel doelpunt, dat is helemaal niet erg. Als je er maar voor zorgt, dat je mede spelers mooie kansen krijgen". Jackie had hem plechtig beloofd, dat hy daar aan zou denken. En met deze gedachte in zijn hoofd was hij de wedstrijd be gonnen. Jimmy moest toegeven, dat Jackie zijn raad goed in de oren had geknoopt. De jongen had verschillende malen de bal weten te bemachtigen en hij had hem dan ragzuiver naar een medespeler toegespeeld. Dat geschiedde wel tien twaalf maal, doch telkens wa ren die spelers de bal weer kwijt ge raakt aan een tegenstander, zodat Jac kie niet veel plezier had van zijn mooie voorzetten en zuivere passes. Het gevolg was, dat de Grasvinken hoe langer hoe meer in het offensief kwamen en dat zij na verloop van een kwartier in één minuut tijd vlak achter elkaar twee prachtige goals konden maken. Zo ston den de Grasvinken dus met 20 voor en dat werkte zo demoraliserend op De Biggers, dat zij hoe langer hoe slech ter begonnen te spelen. De achterhoede knoeide zo verschrikkelijk, dat de toe schouwers op de tribune er draaierig van werden. Weer volgde een verras send snelle aanval van de Grasvinken en weer ging de bal er geheid in. De Grasvinken leidden toen met 3—0! VOOR EEN KLEINE AFSPIEGELING van de grote Tour de France heeft de laatste weken de wielrenvereniging D.O.K. gezorgd. De wed strijd over tien étappen, met negentien deelnemers begonnen, moge van minder allure zijn dan het internationale evenement dat zich thans weer in Frankrijk afspeelt, er schuilen toch zeker elementen in die de lief hebbers van de wielersport naar waarde weten te scliaten. De D.O.K.- renners zijn allen amateurs, voor wie een avondrit over veertig kilo meter evenveel toewijding, strijdlust, concentratie, uithoudingsvermo gen en doorzetten eist als een étappe in de Tour de France voor grondig getrainde cracks, die worden geinspireerd door een enorme belang stelling. Daarom een pluim voor Cor de Jong, die gisteravond om half acht als drager van de gele trui startte voor de laatste étappe en zicht om half negen als nummer één van alle 10 étappen geklasseerd zag. FSEZE tiende etappe over circa veertig kilometer was voor de A- en B-klas- sers gelijk. Buiten mededinging reden R. Koster (die in één der vorige etap pen reeds was uitgevallen) en de Utrechtenaar J. Stolker („voor de aar digheid") mee, zodat in totaal zes A- klassers aan de start bij de Basculebrug verschenen. Aan de zes B-klassers werd nog N. Ridder toegevoegd, die eveneens reeds was uitgevallen, maar toch graag DE VOORZITTERSHAMER werd Dinsdagavond gehanteerd door ivethouder Van der Vaart, daar de burgemeester met vacantie op Texel vertoeft. Het was voor de eerste maal tijdens de ambtsperiode van de heer Rehorst, dat hij een raadsvergadering niet kon bijwonen. Men zou zich kunnen voorstellen, dat het voor een wethouder een bijzondere gebeurtenis is, zomaar eens de voorzittershamer te hanteren. Met vol doening nam Raadsreflector waar, dat de heer Van der Vaart deze vergadering even vaardigpresideerde als de vele andere bijeenkom sten onder zijn leiding. De onbevangenheid, waarmee de loco-burge meester zich deze avond van zijn vervangende taak kweet, kwam op een gegeven moment aardig tot uiting toen de heer Van der Vaart in het vuur van een beloog zich iets liet ontvallen in de geest van: „En daar om, mijnheer de voorzitter,Wel een bewijs, dat de spreker onbe wust de functies van voorzitter en wethouder (hij voerde het woord in laatstgenoemde kwaliteitscherp scheidde. De hilariteit in de raadzaal had dan ook eerder een ondertoon van waardering dan van spot. Het was één van de aangename momenten in de dikwijls onvermijdelijke dorheid van discussies over zakelijke kwesties. VOOR een ander uitstapje van het zakelijke naar het ideële droeg de heer Smith zorg. Het voorstel om trent de aanschaffing van leermidde len en schoolbehoeften voor de nieuw te bouwen openbare lagere school aan de Duinroosstraat ontlokte hem een loflied op het veelbelovende leerplan, dat voor deze nieuwe school is ont worpen. Het ziet er naar uit, dat in dit moderne gebouw ook de modern ste onderwijsmethoden toepassing zul len vinden. De kinderen zullen daar worden opgevoed aan de hand van de resultaten, die op het moeilijke stuk van de onderwijsvernieuwing en -verfrissing reeds (hoofdzakelijk in theorie) zijn bereikt. Wanneer de wen sen van de heer Smith in vervulling gaan, is 13 in dit geval zeker geen on geluksgetal. Dan wordt school 13 een model-inrichting, van waar uit gans het onderwijs in Den Helder in goede zin zal worden beïvloed. Dergelijke injecties ten goede zijn natuurlijk al tijd welkom, maar Raadsreflector zelf een hele oorlog en een halvé vre de geleden bij het onderwijs betrok ken betwijfelt of het allemaal wel zo prachtig worden kan. Een onder wijzer, zelfs de allerbeste, blijft maar een mens, en een kind, zélfs het „knapste" en het „liefste", blijft een wezentje met allerlei eigenaardighe den. Zolang men gedoemd is, veertig kinderen of meer onder te brengen in één klas, moeten de schoonste onder wijsidealen als onbereikbaar wordén beschouwd. VRIJ welwillend reageerde de raad op het voorstel, een aanvullend crediet van ruim zestigduizend gulden te verlenen voor de bouw van deze school, waarvoor reeds een kleine tweehonderdveertigduizend gulden was gefourneerd. Bij het opstellen van de begroting had men verzuimd rekening te houden met de aanleg van' de centrale verwarming en het archi tecten-honorarium. Dergelijke abuizen zijn vooral daarom onplezierig, omdat zij de raad voor een fait-accompli stellen. De mogelijkheid is denkbaar dat de raad op 21 April 1953 het plan niet zou hebben aanvaard, als toen bekend was geweest, dat de totale bouwkosten de drie ton zouden nade ren. De crltiek op het gepleegde ver zuim valt ten dele terug op de raad, die destijds het ontbreken van enkele belangrijke posten niet heeft opge merkt. HE mededelingen, die loco-burge meester P. S. van der Vaart over het Lyceum-plan deed, werden door de raad voor kennisgeving aangenomen. Geen der fractie-voorzitters vond hierin aan leiding tot commentaar, hetzij om zijn vreugde te uiten over het vlotte ver loop der voorbereidingen, hetzij om langs zijn neus weg een vergelijking te trekken met de eindeloze moeiten en zorgen, die de bouw van de mieuwe Rijks HBS heeft meegebracht. Raads reflector meent zich te herinneren, dat men bij de architect van de Rijks HBS menigmaal op spoed heeft moeten aandringen, terwijl bij de architect van het gemeentelijk Lyceum alles van een leien dakje schijnt te gaan. De archi tect van de Rijks HBS is prof. Wieger Bruin, terwijl als architect van het ge meentelijk Lyceum niemand minder danprof. Wieger Bruin optreedt. De stof tot overpeinzing, die in deze coïn cidentie schuilt, werd door alle raads leden achteloos voorbijgegaan. Mis schien was dat wel verstandig, omdat inmiddels met voortvarendheid aan de nieuwe Rijks HBS wordt gewerkt en men mag aannemen, dat in het groeien de Den Helder voldoende bestaansmo gelijkheid voor twee flink-opgezette middelbare scholen zal zijn. HE opmerking, die de heer F. M. van der Woude maakte over de „tonne tjes" in de straten, die van een nieuwe riolering worden voorzien, was ook uit het hart van Raadsreflector gegrepen. Met alle geweld moeten we zien te voor komen, dat deze straten straks ettelijke malen in berglandschappen veranderen, telkens wanneer iemand zijn tonnetje voor een closet wil verwisselen. Nu ja met alle geweld.... Terecht zei wethou der Luijckx, dat de gemeente de men sen hiertoe niet kan dwingen. Maar de zachte drang, eventueel met steun uit het Terlingen-fonds, waarop wethouder Van der Vaart zinspeelde, kan toch stel lig worden toegepast. En misschien is het mogelijk (al gaat dat ogcnschijhlijk wat meer kosten), het riool meteen te voorzien van aansluitingen naar de huizen, die nu nog closet-loos zijn. Wel iswaar worden de kosten van dit riole ringsplan daardoor wat hoger, maar in de toekomst wordt geld gespaard. En wie weet. zijn we wat eerder van de „lucht" af.... RAADSREFLECTOR. aan deze laatste krachtmeting wilde deelnemen. De renners startten om de twee mi- -uten, de best-geklasseerden het laatst. Stuk voor stuk zetten zij er een hoog tem,po in, dat zelfs op het lastige dwars- wind-traject langs het Noordhollands kanaal naar de Stolpen bij de meesten niet ver van de veertig kilometer per uur lag. Wij hebben de renners verge zeld en konden ons dus overtuigen van de bijzondere inspanning, die zulk een tijdrit van de deelnemers vergt. Het is immers een zuiver individuele presta tie, waar van elkander „opjagen" geen sprake is. Iedere renner moet voor zich zelf weten waar voor het af te leggen parcours zijn maximum ligt, en hij moet dan voortdurend zo dicht moge lijk bij dit maximum blijven. Een keurige prestatie in deze laatste etappe leverde Koning, die bijna ander halve minuut minder nodig had dan Ridder, die als tweede eindigde. De drager van de gele trui kwam als derde over de finish, maar bleek nog met een redelijke voorsprong op Ridder als eer ste in het totaalklassement te zijn ge ëindigd. De uitslag van de tiende etappe was: A-klasse: 1 Th. Koning 0.58.08; 2 J. Ridder 0.59.33; 3 C. de Jong 0.59.48; 4 A. Lemmers 1.00.26; 5 R. Koster 100.12 (buiten mededinging); 6 J. Stolker 1.00.48 (buiten mededinging). B-klasse: 1 H. de Wit 1.01.05; 2 A. Por tegijs 1.0148; 3 P. Heertjes 1.03.18; 4 H. Koopman 1.03.22; 5 P. Roele 10.04.51; 6 L. Koopman 1.05.05; 7 N. Ridder 1.06.20 (buiten mededinging). Het totaal-klassement luidde: A-klasse 612,6 kilometer: 1 De Jong 17.07.10; 2 Ridder 17.08.56; 3 Koning 17.09.40; 4 Lemmers 17.17.36; B-klasse 525.8 kilometer: 1 Portegijs 14.54.46; 2 De Wit 15.00.00; 3 Heertjes 15.04.43- 4 H. Koopman 15.09.51; 5 Roele 15.36.11; 6 L Koopman 16.41.45, Nadat alle deelnemers de finish bij „Dennenheuvel" te Huisduinen waren gepasseerd, deelde de voorzitter van D.O.K., de heer J. de Boer, de uitslagen van deze alleszins geslaagde tien-etap- penrit mede. De beide nummers één ontvingen een boeket, als voorproefje IJET jubileum van de Openbare Leeszaal te Den Helder is welhaast onopgemerkt voorbij gegaan. Het is ons nochtans opgevallen, dat, op één enkele uitzondering na, nóch van officiële zijde, nóch van de kant van de vele leden dezer vereniging op de jubileumdag zelf enige belangstel ling werd getoond. De jubileumviering moge dan op sobere voet zijn voorbe reid, toch heeft iedereen er in deze kolommen kennis van kunnen nemen. Wij zijn er van overtuigd, dat de vereniging geen waardering vraagt, doch als deze bij bijzondere gelegen heden als in dit geval blijkt, dan zal dat voor het bestuur, de directrice en haar ijverige helpsters ongetwijfeld een aansporing zijn om voor het cul turele welzijn van de Helderse bevol king hun beste krachten en gaven te blijven geven. HET behoeft eigenlijk niet gezegd, dat de Helderse Athletiek Vereniging al ja ren lang vol üver tracht de athletiek in onze stad op een hoger plan te brengen. Vele teleurstellingen heeft de vereni ging de laatste jaren te verwerken ge kregen. doch ondanks alles werd steeds opnieuw gepoogd een goed programma voor te bereiden. De laatste tiid leken de kansen daarop uitstekend- Nog on langs werden de schoolwedstriiden ge organiseerd en Zondag aanstaande had men Nieuwediep gaarne een groots ath- letiekfeest voorgezet; een festijn met vele deelnemers van buiten. Doch andermaal belegeft HAV een te leurstelling. Gisteren vernamén wit na melijk. dat de wedstrijden van Zondag geen doorgang zullen vinden. Het aan tal inschrijvingen van verenigingen buiten de stad was zo gering, dat het bestuur het tegenover deelnemers en publiek niet verantwoord acht de wed strijden te laten doorgaan. Men kan er van op aan. dat deze te genvaller niet in de laatste plaats het actieve bestuur van de HAV onaange naam heeft getroffen. Maar ook ons spijt het, dat de verenigingen uit Noord-Holland hun plicht hebben mis verstaan. Zü hadden kunnen bevorde ren. dat de athletiek. hun athletiek, ook in Den Helder weer wat meer in de belangstelling was gekomen. Niet alleen de HAV, de athletiek in het algeméén zou er bij gebaat zijn gweest. Maar Den Helder zal wel weer te ver zijn geweest Nabij kilometerpaa! 14 is gistermid dag het lijk aangespoeld van een on bekende man. Het verkeerde reeds in staat van ontbinding en was gekleed in een blauwe overall. van de eigenlijke prijsuitreiking, waar van de datum nog moet worden vast gesteld. Een aparte vermelding wijdde de heer De Boer aan de renners Ridder (wiens positie in het totaal-klassement door een lekke band zoveel was ver slechterd), Roele (die kostbare minuten had verspeeld door een wiel uit te lenen aan een A-klasser) en' L. Koopman (die al spoedig was uitgeschakeld en toch alle ritten heeft uitgereden). Vandaag viert het echtpaar C. Kramer-Ras, Van der Duyn van Maasdamstraat 11, het gouden huwelijksfeest. In de rubriek ,Op 53 graden Noorderbreedteheeft Gradus de lezer reeds uitvoerig over dit jubileum ingelicht.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2