Iedere dag nieuwe verrassingen VAN EST SPRAK VAN OPGEVEN De balans van de Juni-opstand Robic, Mahe en v. Est werden de woestijn ingestuurd DE STAND IN DE TOUR Interesse voor gymnaestrada overtreft verwachtingen Wagtmans draaide lustig in Bidots koningsploeg Aaneenschakeling van topprestaties McCarthy's fortuin keerde Heffing Zuivelfonds is verlaagd Militair bestal een dronken zakenman Mallejac derde Breton in het geel Eerste KLM-Liftmaster overgedragen Belgische ploeg voor de wielerkampioenschappen Meer dan 2300 doden en gewonden in Oostzone Wagtmans weer strijdlustig als in eerste dagen Suykerbuyk zag Robic vallen Nederlanders uit USSR nog niet naar huis Prinsessen Beatrix en Irene in New York VRIJDAG 17 JULI 1953 (Van een speciale verslaggever DE.RONDE VAN FRANKRIJK 1953 is aangekondigd als de Jubileum- J our maar als de cmquantenaire ten einde is, zal zij worden ge- boekstaafd als de Tour der verrassingen. Jean Robic, pretendent voor de eindzege, heeft in de dertiende etappe moeten gedogen, dat zijn achterstand op de gele trui ,n kwartieren kan worden uitgedrukt. Malie, Woensdag op 21 minuten voor de elite, werd op de weg van Albi naar Beziers door zijn ploeggenoot Mallejac niet alleen onttroond, maar met twintig minuten verl.es de woestijn in gestuurd. Wim van Est, de Zatopek van het rennersgilde, Woensdag met angstige blikken door zestien vluchters beloerd, was nu geen schaduw van wat hij een etmaal tevoren was. In deze Tour de France leeft men op een vulkaan. Wie vandaag een held is, klimmer par excellence of favoriet voor de lauwerkrans ui Parijs, verdwijnt morgen in de kleurloze middenmoot. Over Hassenforder wordt niet meer gesproken, Kohlet is in liet ver- geetboek geraakt en J^nn Robic kwam te Beziers binnen als een gebroken man, nauw» ks in staat zich te bewegen. Hij bad het geluk met zeventien lotgenoten de tijd van binnenkomst te overschrijden, zodat de wedstrijdleiding besloot de limiet van 10 op 15 procent te brengen, ij de gratie van de jury mag hij morgen als een kansloze starten. De jub.leumronde stelt ongekend hoge eisen aan het phvsieke en psychische vermogen van iedere renner. Nimmer is er rust, dag aan dag heerst er een nerveuze spanning en vraagt men zich af wat er nu weer zal gebeuren. Gisteren draafden nejren dapperen, het restant van een groep van 17, de sintelbaan van Beziers op. Lauredi won de sprint en onmiddellijk na hem flitsten nog drie tricolores Geminiani, Bohet en Rolland naar de ploegprijs voor Marcel Ridot's nationale team. Wagtmans. rijdende als in zijn beste dagen, eindigde met Astrua. de nieuwe gele truidrager Mallejac. de suikerpriiswinnaar Mirando en de Belg Close in dit groepje, waar bij de zesde plaats veroverde. Zeven minuten later peddelde Jos Suykerhuyk, als was het de gewoonste zaak van de wereld, in de schaduw van de grote Magni als 13e over de sintels en toen weer twee minuten daarna Jan Nolten arriveerde, was de fraaie tweede plaats in het dag-ploegenklassement voor Neder land. Gevoegd hij de 22e plaats van Geryit Voorting. de 27e van Roks, *fe -9e an Adri oorting waren deze prestaties een goed tegenwicht voor de teleurstelling, welke Wim van Est (41e) ons bereidde. HE FRANSE nationale ploeg is de grote winnares van deze etappe geworden. Vier renners op de eerste plaatsen en uiteraard de dagprijs voor de ploegen, met Nederland keurig op de tweede plaats. Er zaten in deze etappe twee cols, die meetelden voor het bergklasse- ment maar er waren er wel tienmaal zoveel, die er buiten vielen, en die des ondanks zulke hoge eisen stelden aan de renners dat op een gegeven moment een debacle dreigde. In werkelijkheid ■waf de hele etappe een aaneenschake ling van steile cols en venijnige afda lingen met nog heel wat meer boch ten en lussen dan de fameuze ..Duizend bochten", welke de automobilisten van de Tulpen Rallye zo goed kennen, en deze moeilijkheden werden nog ver zwaard door de grote 'hitte; Dinsdag droegen de volgers dikke jackets en warmden de toeschouwers zich in de nevels der Pyreneeën aan de houtvuren, gisteren droeg menigeen niet anders dan een korte broek. Vóór het vertrek heerste er onzeker heid en spanning in de karavam, die nog niet geheel bekomen was van de sensaties van de vorige dag. Er liepen zelfs geruchten, dat de Italiaanse ploeg er de brui aan wilde geven omdat de verdiensten zo laag waren gebleven, maar onze Italiaanse collega's bezwoe ren bij hoog en bij laag, dat er geen sprake van was en dat wie zulke onzin verkocht bewees, niets van de wieler sport in het algemeen en van de Itali aanse renners in het bijzonder te be grijpen. Nu, de gebeurtenissen stelden hen in het gelijk, want de Italianen verschenen natuurlijk aan de start en toen een groep j van 17 man al kort na de start ont snapte, waren daar drie groene truien bij. Evenwel was het strijdvuur al eer der opgelaaid, enkele kilometers na de start. Toen sprongen Suykerbuyk Nol ten, Corrieri, Adri Voorting en Bober weg, wat opschudding teweeg bracht. Maar zij werden achterhaald. Enkele kilometers verder vormde zich dan, precies als daags tevoren, een groep van 17 man, die met alle geweld ten aanval trok en waarvan er 9 niet meer ingehaald zouden worden Suyker buyk was weer van de partij, maar ook Wout Wagtmans, voorts drie Italianen, te weten Drei, Astrua en Magni, vier man van de Franse nationale ploeg, Bo&ei, Rolland, Lauredi en Geminiani, dan de gevaarlijke Bauvin, die minder dan jt minuten achterstand had op de gel truidrager Mahe, voorts de Luxembur ger Dierkens, de Belg Close en tenslotte de Franse regionalen Bober, Mirando, Darrigade, Forestier en Mallejac. Dc aanwezigheid van Bobet en zijn maa s wees er op. dat de Franse nat1""4'® ploer een grote slag wilde slaan. Maar uiteraard was Mallejac, van de West- ploeg, de equipe van Mahe en Robic, meegegaan om te trachten een oogj het zei te houden. Dit geduchte groepje, waarin Wagt mans en Suykerbuyk hun parut Kran» méebliezen en waaruit Dierkens al spoedig verdween, zette er zo'n gang in, dat het bij Castres. waar de klim naar de col van de Fauredon eigenlijk al be gint, 4 min. vóór lag op Labertonni..e en 4(4 minuut op de voorste gelederen van het peloton. Wim van Est en Van Breenen. die geen van beiden hun dag hadden, draa den moeilijk en zakten af naar de staart. Maar ook Robic ging moei nik en kreeg een grote achterstand, hoe voortdurend drie of vier van znn ma ten in zijn nabijheid blevert. Tildens de afdaling, een kilometer of drie voorbn het 74 km van Albi gelegen dorpje Angles. raakte de vermoeide Robic met zijn voorwiel het wiel van een van zim voormannen. Hii maakte een tuimeling was even buiten westen, werd bijge bracht en zette zowaar de tocht voort nadat zijn hoofdwonden verbonden wa ren Maar toen was zijn achterstand wel zo groot, dat Robic uitgeschakeld moest worden geacht voor de eindzege in deze Tour. En daarmee was meteen de brandende kwestie of de uitlooppo ging van Mahe in de vorige rit al dan niet met zijn volledige instemming was geschied, geheel van de baan. Na de afdaling van de Fauredon bleef de kopgroep doorjakkeren over de smalle bochtige stijgende en dalen- ae wegen, afgezet met platanen, waar in honderdduizenden krekels hun aan wezigheid door een zagend geluid aan houdend kenbaar maakten. Achter de vluchtelingen zag men Nolten in gezelschap van Rossello Dac- quay en Serra. die na de Fouredon een achtervolging waren begonnen en aan de voet van de „Dertien Winden" 6% min. achterstand hadden. Nolten, die in het begin van de etappe bandenpech had gehad, reed rustig en met zelfver trouwen. Biina aanhoudend had hii de kop en wanneer één van de beide ande ren de leiding overnam daalde het tem po onmiddellijk. De Col van de Dertien Winden stijgt 270 meter over een af stand van 3 km. maar voor tal van renners werd deze col met zijn venij nige hellingen een ware iijdenstocht. De sneldalende weg voerde met lus sen en zigzagbochten en door dorpjes waar geen twee wagens elkaar konden passeren naar Herepian. En nog was het leed niet geleden en de strijd niet geëindigd. Een laatste colletje, dat van de Petafy moest wor den overwonnen en deze opgave bleek voor menigeen te zwaar om de verkre gen posities te behouden. Na de afda ling bestond de kopgroep maar uit ne gen man: Bobet. Geminiani, Lauredi, Astrua, Wagtmans, Rolland, Mirando, Close en Mallejac. Bober en Suyker buyk hadden toen al een minuut of 5 achterstand en zouden gezelschap krij gen van Magni en Darrigade, die in het leidend peloton hadden gezeten, doch door toedoen van Geminiani en Lauredi die een hoog tempo onderhielden, had den moeten lossen. Op de athletiekbaan van Beziers won Lauredi de eindsprint van Geminiani en Bol>et, die onmiddellijk na afloop de winnaar met verwijten overstelpten. Blijkbaar was de oorspronkelijke op zet geweest, dat Bobet de etappe zou winnen, waartoe Geminiani op de baan het zijne trachtte bij te dragen, door de sprint voor Bobet aan te trekken, maar waaraan Lauredi zich niet stoor de. Aan de goede verstandhouding en urenlange samenwerking was dus op het eritieke moment een eind gekomen. Overigens had de Frans nationale ploeg met de bezetting van de eerste vier plaatsen geen klagen, al ging de gele trui van Mahe naar een andere Breton Mallejac. De uitslag van de dertiende étappe van Albi naar Beziers over een afstand van 189 km was: 1 Lauredi (Fr.) 5 uur 18 min. 41 sec.; 2 Geminiani (Fr.) z.t.; 3 Bobet (Fr.) z.t.; 4 Rolland (Fr.) z.t.; 5 Astrua (It.) z.t.; 6 Wagtmans (Ned.) z.t.; 7 Mirando (Fr. Z.O-) z.t.; 8 Close (Belg.) z.t.; 9 Mallejac (Fr. W.) z.t.; 10 Magni (It.) 5.2540; 11 Darrigade (Fr.Z-W.) z.t.; 12 Bober (Ile de France) z.t.; 13 Suyker buyk (Ned.) z.t.; 14 Bauvin (Fr. N.O.C-) 5.27.14; 15 Nolten (Ned.) z.t; 16 Fores tier (Fr. N-O.C.) z.t.; 17 Serra (Sp. z.t.; 18 Bartali (It.) 5.30.30; 19 Schaer (Zw.) z.t.; 20 Drei (It.) z.t. 21 Dacquay (Fr. N.O C.) z.t. 22 Gerrit Voorting (Ned.) z.t.; 27 Roks 5.38.27; 29 Adri Voorting z.t; 41 Van Est 5.46.22; 47 Van Breenen z.t Het ploegenklassement van de 13e étap pe luidt: 1 Frankrijk Nationaal 15.53.33; 2 Nederland 16.11.35; 3 Italië 16.14.51: 4 Frankrijk Noord-Oost Centraal 16.24.58; 5 België 16.35.35; 6 Frankrijk West 16.43.30; 7 Spanje 16.44.08; 8 Frankrijk Zuid-Oost 16.46.01; 9 Zwitserland 16.55.19; 10 Ile de France 16.58.24; 11 Frankrijk ZW. 17.07.00; 12 Luxemburg 17.19.06. Een groepje uit het Tour-leger. Astrua op kop, direct gevolgd door Louiron Bobet en Molineris. MA DE DERTIENDE ETAPPE is het algemeen klassement in de Tour de France als volgt: 1. Mallejac (Fr.W.) 72.45.10; 2. Astrua (It.) 72.46.23 op 1.13; 3. Bobet (Fr.) 72.48.23 op 3.13; 4. Bauvin (Fr. N.O.C.) 72.49.34 op 4.24; 5. Close (Belg.) 72.49.51 op 4.41; 6. Mahe (Fr.W.) 72.50.70 op 4.57; 7. Lauredi (Fr.) 72.51.05 op 5.55; 8. Schaer (Zwits.) 72.51.18 op 6.08; 9. Anzile (Fr. N.O.C.) 72.52.30 op 7.20; 10. Rolland (Fr.) 72.52.59 op 7.49; 11. Geminiani (Fr.) 72.53.25 op 8.15; 12. Mirando (Fr. Z.O.) 72.59.14 op 14.04; 13. Ernzer (Lux.) 72.59.20 op 14.10; 14. Wagtmans (Ned.) 73.00.42 op 15.32; 15. Gerrit Voorting (Ned.) 73.04.12 op 19.02; 16. Bartali (It.) 73.05.30 op 20.20; 17. Magni (It.) 73.08.18 op 23.08; 18. Van Est (Ned.) 73.09.01 op 23.51; 19. Roks (Ned.) 73.11.04 op 25.54; 20. Rossello (It.) 73.11.42 op 26.32; 27. Suy kerbuyk (Ned.) 73.20.23 op 35.13; 31. Nolten (Ned.) 73.26.25 op 41.15; 33. Van Breenen (Ned.) 73.28.04 op 42.54; 50. Adri Voorting (Ned.) 73.51.05 op 1.05.55. UET PLOEGENKLASSEMENT: 1. Frankrijk Noord-Oost-Centraal 11 217.10.14; 2. Frankrijk-West 217.43.38; 3. Nederland 217.46.54; 4. Frankrijk-Nationaal 217.54.57; 5. België 217.55.18; 6. Italië 218.27.05; 7. Ile de France 218.47.40; 8. Spanje 219.29.11; 9. Luxemburg 219.41.10; 10. Frankrijk Zuid-Oost 219.43.09; 11. Frankrijk Zuid-West 219.45.56; 12. Zwitserland 219.50.59 UET BERGKLASSEMENT: 1 Robic (Fr.W.) 28 pnt.; 2. Lerono (Spanje) 24 pnt.; 3. Schaer (Zwits.) 21 pnt.; 4. Bobet (Fr.) 20 pnt.; 5./6. Bauvin (Fr.N.O.C.) en Astrua (It.) 19 pnt.; 7./8. Huber (Zwits.) en Mirando (Fr. Z.O.) 14 pnt.; 9. Le Quilly (Fr.) 9 pnt.; 10./11. Desmet (Belg.) en Van Genechten (Belg.) 7 pnt.; 12. Lau redi (Fr.) 4 pnt.; 13./14. Wagtmans (Ned.) en Mallejac (Fr.W.) 3 pnt. UET JUBILEUMKLASSEMENT: 1. Schaer (Zwits.) 164 pnt.; 2. Magni (It.) 199 pnt.; 3. Robic (Fr.W.) 212 pnt.; 4. Geminiani (Fr.) 226(4 pnt.; 5. Van Est (Ned.) 286 pnt.; 6. Rolland (Fr.) 291 pnt.; 7. Astrua (It.) 323 pnt.; 8. Gerrit Voorting (Ned.) 328 pnt.; 9. Bar tali (It.) 339 pnt.; 10. Bauvin (Fr.N.O.C.) 366 pnt.; 18. Nolten (Ned.) 467 pnt.; 20. Van Breenen (Ned.) 482 pnt. Op vier verschillende plaatsen te Rotterdam begon men Donderdagmor gen met de zaaldemonstraties van de Gymnaestrada en Donderdagavond had men van dit gedeelte de eerste zeven voorstellingen achter de rug. Het ge- bodene is wel zeer in de smaak geval len en misschien heeft men zoals bij voorbeeld in de Ahoy-hal nimmer te voren zulk een enthousiast publiek ge zien waar Donderdagavond de oefenin gen op de lange mat door de Zweden en de Noren wel het meest spectacu lair waren. De heren elite-ploeg van de Zweedse gymnastiekbond vooral leverde presta ties, die men zelden ziet, zo perfect werden deze uitgevoerd. Maar reeds thans is gebleken dat het verloop van de Gymnaestrada een lange aaneen schakeling van topprestaties belooft te worden. Want ook Donderdagmorgen kwam de hier te lande reeds bekende groep Zwitserse keurturners met een uitstekende klassikale oefening voor de dag en de Finse jongensgroepen gaven aan rek, brug, ringen en springtuig eveneens bewonderenswaardig werk te zien. De roem, die de Duitse dames van de Medan-Schule was vooruitge gaan. bleek niet ongegrond. Zij waren een klasse apart met nieuwe en inte ressante oefenstof. De belangstelling voor dit alles over treft de verwachtingen. En al is het thans nog moeilijk om een volledig In Santa Monica (Californië), is giste ren de eerste DC-6-a „Liftmaster", het grootste na-oorlogse Amerikaanse vracht vliegtuig voor de burgerluchtvaart, aan de KLM overgedragen. De KLM heeft twee „Liftmasters" besteld en is daarmee de eerste luchtvaartmaatschappij buiten de VS, die met deze machines gaat vlie gen. Dinsdag zal de eerste Liftmaster op Schiphol worden gedoopt. Het toestel krijgt de naam van „Dr Ir M. H. Damme", oud-directeur-generaal van de PTT. die veel voor de ontwikkeling van de bur gerluchtvaart heeft gedaan. De tweede ..Liftmaster", die in November zal arri veren, gaat de naam dragen van generaal j C J. Snijders. Met het toestel dat Dinsdag aankomt komen specifieke producten mee, die ge schonken zijn door alle 48 staten der VS. De goederen zijn bestemd voor het Roode Kruis. overzicht te krijgen, de Nederlandse gymnastiekleraressen en -leraren, die hier aanwezig zijn, zullen ongetwijfeld vele nieuwe ervaringen opdoen. De Belgische ploeg voor de wereld kampioenschappen wielrennen op de baan, die van 22 tot en met 26 Augustus te Zurich worden gehouden, is als volgt samengesteld; Profs: Sprint: Gosselin, Pauwels, Verbruggen; reserves: NihatU, Van de Wielle, Buelens. Achtervolging: Glorieux, De Beukelaer; reserves: Jo- chums, Gielen. Stayers: Verschueren, Michaux, Goethals; reserves: Leliaert, De Stobbeleire. Amateurs: Sprint: De Bakker, Gosselin, Mariens; reserves: Peeters, Mariens. Achtervolging: De Paepe. Raymond; reserves: Batsle, Ver plaatse. (Vervolg van pagina 1) HET WAS voor het eerst, dat de suc ces-dronken McCarthy een nederlaag leed op waarlijk alle fronten. Doch men onderschatte hem niet voortijdig. Hij accepteerde, gratieloos, het ontslag van Matthews en sprak enige volzinnen vol loftuitingen aan het adres van de gees telijkheid In het algemeen. Onmiddelliik daarna ging hij over tot de aanval. Hij richtte zich tegen een van de vertrou welingen van het Witte Huis. Allen Dul- les, hoofd van de voornaamste inlichtin gendienst, intimus van Eisenhower en broer van Foster Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken. Zoals McCarthy het formuleerde, moest één van Allen Dulles' medewer kers zich voor de thans uit louter Republikeinen bestaande onderzoek commissie komen verantwoorden over een persoonlijke bijdrage van 400 dol lar aan het verdedigingsfonds voor Al- ger Hiss, de employé van het State Department, die veroordeeld is wegens meineed, gepleegd tegenover een andere commissie van onderzoek, en wiens loyaliteit jegens de V.S. als gevolg van deze daad in ernstige twijfel is komen te staan. Allen Dulles stelde zich op het standpunt, dat een lid van de geheime Inlichtingendienst gevrijwaard is voor een optreden voor McCarthy's commis sie. McCarthy, daarentegen, stelde dat niemand, met uitzondering van een lid van het Congres, zich aan zijn verplich tingen jegens een Congres-commissie zou kunnen onttrekken. Dulles kreeg echter enige dagen de tijd om de bijzondere positie van leaen van de geheime dienst nader te overwe gen. d.w.z.: het probleem voor te leggen aan het Witte Huis. Het was duidelijk, wat McCarthy hiermee bedoelde. De president zelf zou moeten buigen voor de rechten van de Senaat en zijn leden. Of hij zou verantwoordelijk worden voor de weigering van Dulles, om zijn ondergeschikten verklaringen te laten afleggen voor de commissie-McCarthy. Verscherping van het conflict tus sen president en senator is thans wel haast onvermijdelijk. Het is voor het Witte Huis onaanvaardbaar, dat een senator, wiens activiteit zo langzamer hand de spuigaten uitloopt, een lid van de geheime dienst zou kunnen af schilderen als een politiek onbetrouw baar element. Bovendien weet elke militair, dat men McCarthy de ge nadeslag moet toebrengen op het mo- ment, dat hij nog duizelig is van de klap, die hem even te voren is toege diend. Op het ogenblik lijken de bord jes verhangen te zijn. McCarthy's op treden is in elk gevai eenmaal effectief geblokkeerd. Zijn tegenstanders vatten weer moed. Het einde van een onafge broken reeks kwalijke politieke zege pralen is in het zicht. Het is zeer wel mogelijk dat zijn invloed onder het Amerikaanse volk thans reeds is ge broken. °c>iQo> (Advertentie, Ing. Med.) WOLGEN S „DIE WELT", een onafhan- kelijk Westduits blad, heeft Zaisser, de Oostduitse minister voor de staatsvei ligheid, aan een vertegenwoordiger van de Russische geheime politie te Oost- Berlljn een gedetailleerd rapport over de gevolgen van de onlusten van 17 Juni doen toekomen. Volgens Zaissers opgave zijn er met inbegrip van 155 terecht- gestelden 569 doden en 1744 gewonden aan Duitse zijde. De Russen verloren 18 (Van een speciale verslaggever) Fi HET GEWOEL van de verbeten strijd en in de hitte van dc felle zonnestralen heeft het Nederlandse acht tal zich gisteren kranig geweerd. Er was slechts een man die minder goed reed en tot onze grote pech was dit onze best geklasseerde renner Wim van Est, die van de zevende naar de achttiende plaats duikelde. Heeft hjj de reactie ondervonden van zijn krachtpioef van de vorige dag, toen hij zeker 30 km lang alleen reed om Darrigade c.s. te achterhalen? Kan men in deze ronde niet nieer ongestraft op roekeloze wijze met zijn krachten omspringen? Met bijna een half uur achterstand op de winnaar kwam Van Est op dc athletiekbaan van Beziers. De grote winst van Woensdag had hij met een nog groter verlies moeten bekopen. Teleurgesteld over zichzelf en in verwarring gebracht door het onoverzich telijke gevecht verklaarde hij, nadat hij van zijn fiets was gestapt, dat hij morgen naar huis ging en, dat hij volgend jaar niet meer in de Ronde van Frankrijk zou uitkomen. Maar een nerveuze, vcrmoe.de renner zegt na afloop va i een zware etappe wei eens meer iets. dat hij later weer terugneemt. naar de derde plaats school. Woutje Wagtmans, Woens dag een bescheiden figurant en na afloop diep in de put, reed in deze dertiende etap- pe zoals hij dat in de eerste en tweede had gedaan Ac tief en waakzaam kon hij het hoge tempo in de kop groep der zestien renners "«makkelijk volgen De aankomst op de sintelbaan van Beziers beviel hem GRU,LIG als de Tour zelve, zijn ook de verrichtingen van de Nederlandse ploeg, die gisteren maar weer eens even tweede in het dag klassement werd en in het algemene ploegenklassement niet. Hij vond dit te ge vaarlijk om mee te sprinten. „Was net maar op de weg geweest, dan had ik zeker mijn best geaaan om die Fransen te kloppen", zei Wout Wagtmans. Toen wij hem vertelden, dat hij met sprongen in het algemeen klassement omhoog was ge gaan hij h. d niet minder dan 15 plaatsen gewonnen zei hij ronduit: „Dat moest toch ook. En er ko men nog wel meer dagen, waarin zij mij zullen zien". Jos Suykerbuyk heeft zich lange tijd in de kopgroep der vluchtelingen kunnen handhaven. „Maar ik moet mij meer geven bij het af dalen. Dat aparte vak moet ik nog helemaal leren. Ik heb wat afgezien in deze etappe, die gemakkelijk leek maar bijzonder lastig wa: Jan Nolten, die voor- trtfl lijk heeft gereden, ze, einig toen hij van zijn fiets afstapte. Misschien had hij er spijt van, dat hij niet eerder uit het peloton was weggespurt. Hein van Breenen „stond de eerste 40 km volkomen stil" zoals hij het uitdrukte. „Maar daarna ging het beter en misschien had ik mij nog zonder tijdverlies op het leitje gekregen, als ik mij niet verplicht had gezien om bij Wim van Est te blijven. Maar de ploegleider eiste het van mij en na tuurlijk heb ik het toen gedaan", zei Van Breenen rondweg. Gerrit Voorting miste aan vankelijk de aansluiting bij de kopgroep maar hij her stelde zich voortreffelijk. Hij is de meest regelmatige rijder van de Nederlandse plcreg. En Adri Voorting zat juist achter Robic, toen de valpartij met de Breton plaats greep. „Het was in de afdaling van de Faure don, de eerste col", ver telde Adri ons, „dat ik Ro bic vlak voor mij zag. Bocht na bocht daalden wij, geen enkel recht stuk. Soms stond het volgende stuk weer haaks op wat wij hadden gereden. Robic dronk uit zijn bidon. Met een h-md los van het stuur, raakte hij juist in een bocht met zijn voorwiel het achterwiel van één der Fransen. Robic viel opzij, bezeerde op het losse asfalt zijn hoofd, zijn linker schouder en zijn dijbeen. Hij mompelde over op geven, hoorde ik later, maar hij werd gesteund door ploeggenoten en daarom heeft Robic doorgezet. Als een volkomen gebroken man kwam hij te Beziers aan. De organisatoren hebben hem en de anderen niet uit de course willen zetten wegens tijdove»scbrii'''"". maar bet zou mij niet verwonderen als Robic in de e'appe van morgen zelf opgaf". BE HEFFING van het Zuivelfonds IV, lopende van November 1952 tot November 1953, kan worden verlaagd. Zulks is mogelijk, omdat de uitgaven van dit Zuivelfonds vermoedelijk met het reeds aanwezige saldo en de nog te verwachten inkomsten ongeveer in evenwicht zullen zijn. Gedurende het lopende jaar zal, ln- plaats van de 30 cent per procent vet per 100 kilogram melk, slechts 20 cent worden berekend. Per 100 kilogram boerenkaas zal 6,60 per 100 kilogram, inplaats van f 9,85 worden geheven. Een Noordhollandse zakenman, heeft in Den Haag een vrii kostbaar ritje met een taxi gemaakt. De man was in zeer •benevelde toestand in een taxi gestapt, waar hij een korporaal reeds op de achterbank aantrof. De militair stapte na enige tijd uit. zodat de chauffeur met de dronken man bleef zitten. De passagier was te ver heen om inlich tingen te verstrekken, weshalve de taxichauffeur besloot hem maar aan het politiebureau af te leveren. Hier ontdekte de man, dat zijn portefeuille met f 2200 inhoud hem was ontstolen- Men dacht direct aan de korporaal, die reeds spoedig kon worden aangehou den. Hii leefde een welgesteld leven, doch nu zit hii In militair arrest. Er was nog ruim f 1700 over. DE MARGARINE WORDT DUUR BETAALD. Een maatschappij van de Unllever, is gisteren door de president van de Haagse rechtbank in het gelijk gesteld, in verband met de eis die deze maat schappij had ingesteld tegen een paar marktkooplieden. Deze hadden marga rine beneden de vastgestelde prijs ver kocht De rechtbank gelastte stopzet ting van de verkoop tegen lagere priis, op straffe van een dwangsom van f 500 voor elke dag dat de kooplieden zich niet aan de vastgestelde prijs zouden doden en 126 gewonden. In totaal zijn 5143 betogers gearresteerd, van wie er 2917 zijn vrijgelaten en 1076 veroordeeld tot gevangenisstraffen. De schade zou worden geraamd op 28.8 millioen Oostmarken, waarvan 20 millioen ten gevolge van de stakingen. Anderen ramen dit bedrag zelfs op 40 millioen. Het politieke bureau van de SED heeft de Oostduitse regering voorgesteld de lenen van de vier groepen met de laagste inkomens te verhogen. Ook zouden er speciale toelagen voor werk op Zondag moeten worden toegekend. In de Zeiss-fabrieken te Jena wordt nog steeds gestaakt en langzaam ge werkt. De arbeiders eisen vrijlating van de collega's, die na de opstand van Juni zijn gearresteerd, ontslag van de leiders der communistische partij en de vak bonden in de fabriek en terugkeer tot het vooroorlogse systeem van winstdeling voor de arbeiders. Enige weken geleden werd er uit de Sovjet-Unie bericht ontvangen, dat er een groep van 34 Neder landers, die sinds het einde van de oorlog in Sovjetrussische krijgs gevangenschap verbleef, zou wor den gerepatrieerd. De vierendertig N ederlanders zouden dezer dagen in Berlijn arriveren. Plotseling echter kwam het bericht, dat de aankomst van de groep enige ver traging heeft ondervonden. Na de nacht in het Waldorf-Astoria- botel te hebben doorgebracht, hebben de prinsessen Beatrix en Irene Donderdag ochtend winkels en warenhuizen aan de Fifth Avenue te New York bezocht. 's Middags woonden zij een voorstelling bij, waar een film volgens het cinerama- systeem werd vertoond. Het was de eer ste maal, dat de prinsessen een derge lijke filmvoorstelling zagen. Naar men verwacht zullen de prinses sen vandaag doorreizen naar Cape Cod 141 Chatham in de staat Massachusetts. Men weet nog niet of zij per auto of per trein gaan. KVP HAD BESPREKING MET BELGISCHE ZUSTERPARTIJ. De partijleiding van de Christelijke Volkspartij uit België en die der Ka tholieke Volkspartij, hebben deze week in Den Haag besprekingen gevoerd, waarbij de algemene politieke situatie in beide landen werd bestudeerd. Ook werd. er bijzondere aandacht gewijd aan de grote Europese vraagstukken-

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3