De emigratie in een nieuw daglicht Kreiswoordpezzle r /7 1 /z P MI L n Br 1 p V a i 1 B 1 Jl zsi V if m m m W W' M r ■WEK DE GAL UW LEVER OP Om het geluk van Peter Soms een bedreiging van onze export Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Emigranten kunnen ons land nog van dienst zijn Sneller dan snel K westi e -Kasjmir nadert oplossing .4ÜL In Canada Wereldkampioenschap in het ploegen Prinses Margaret en haar moeder terug in Londen Pimf Pam, Pom en de wonderlamp Radioprogramma voor dit weék-end HILVERSUM (Bektndm tchriHetijkë cursus) door Kitty Lessels Luister eens naar: ZATERDAG 18 JULI 1988 PRINS BERNHARD heeft enige tijd geleden voor de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Dordrecht een korte ope- ningsinleiding gehouden, waarin hij erop wees, dat de emigratie nog vaak met verkeerde ogen wordt gezien. Maar al te dikwijls wekt men bij het buitenland de indruk dat wij Nederlanders blij zouden zijn ons bevolkingssurplus kwijt te raken. Nu is er wel degelijk sprake van een surplus, doch van een waardevol surplus, dat het bevolkingstekort en inzonderheid het tekort aan geschoolde arbeidskrachten in onder- bevolkte gebieden kan aanvullen. Tot zover Prins Bernhard, die ons met zijn woorden in zekere zin een hart onder de riem heeft gestoken, want inderdaad, onze visie op het emigratieprobleem is vaak te defaitis tisch geweest. KON MEN NIET allerwegen de klacht vernemen, dat wij vele milli- oenen ten koste leggen aan het onder wijs en aan de opvoeding van de kin deren, die mettertijd ons land als emi granten zullen verlaten? En daarbij werd nog gewezen op de uitzonderlijk hoge belastingen die ter bestrijding van deze nutteloze kosten worden ge heven. „Wij financieren het buiten land met deze dwaze handelwijze", hoorde men dikwijls beweren, uit wel ke bewering wel bleek, dat men het nut van de emigratie voor het buiten land onderkende. Nu gaan wij dit nut als het ware vooropstellen en verbinden daaraan nog een andere gedachte, samenhan gend met onze economische positie in de wereld. Zal Nederland zich op de duur kunnen handhaven, dan zal het blijvend goederen en diensten moeten exporteren. Op het ogenblik is het af- zetprobleem nog niet zo'n nijpend probleem, doen het komt weer op, nu Duitsland en Japan weer als geduchte concurrenten op de markt komen. On ze lage lonen en dientengevolge onze lage exportprijzen helpen ons vandaag de dag nog, doch weldra zullen wij niet meer de goedkoopste natie van de wereld zijn. Hoe zullen wij onze export handhaven? Het antwoord luidt nü; met behulp van onze emi granten! Op welke wijzen kunnen onze emi granten ons van dienst zijn? Zij zul len onze goodwill in het buitenland bevorderen, zij zullen door hun plaat selijke kennis de wegwijzers voor on ze exporteurs vormen en zij zullen de Nederlandse consumptiegewoonten verbreiden, niet alleen door hun na komelingschap, doch ook door hun contact met de niet-Nederlanders overzee. Een klein voorbeeld daarvan leveren de Verenigde Staten van Noord Amerika, in welk land wij sinds jaren onze typisch eigen producten zoals haring, kaas, jenever en bier hebben; geïntroduceerd. Deze produc ten worden alom door de in Noord- Amerika gevestigde voormalige Ne derlanders geconsumeerd en, voorzo ver ook andere bevolkingsgroepen der Amerikaanse smeltpot van deze pro ducten genieten, is het door contact met de Nederlanders. DIT LIJKT heel mooi, doch er zijn net zo goed voorbeelden aan te wij zen, dat de emigratie van Nederlan ders leidt tot een bedreiging van onze export. In de jongste oorlog b.v. zijn de van oorsprong Nederlandse boeren in de Amerikaanse staat Wisconsin met de productie van Goudse- en van Edammer kaas begonnen. In Argen tinië werd door voormalige Neder landers onze jenever nagemaakt en de Nederlandse bollenkwekers hebben in Noord-Amerika een inheemse bol- lencultuur gesticht. Indien wij dus in een geschoolde arbeidskracht 27.000 investeren, aleer hij als emigrant wordt uitgezonden, dan is het lang niet zeker, dat wij dit niet geringe bedrag met rente terugbetaald krij gen; integendeel, het is heel goed mo gelijk dat zo'n emigrant ons nog et telijke millioenen schade berokkent ook. Doch laat ons niet te somber zijn; wellicht valt er iets te bereiken, in dien wij contact met onze geëmigreer de landgenoten onderhouden en hen erop wijzen, dat het voormalige moe derland zoveel goeds voor hen gedaan heeft, dat zij aan de overzijde van de oceaan moreel verplicht zijn het moe derland te steunen. Accoord, deze, steun heeft zich vlak na de oorlog' overal gemanifesteerd; ieder, die overzeese familie had kon op iets re kenen en trouwens ons gehele volk heeft op ruime schaal van de over zeese „charity" geprofiteerd. Wij Kolonel William Barns van de Ame rikaanse luchtmacht heeft Donderdag het snelheidsrecord voor vliegtuigen gebroken. Hij bereikte met een Sabre- straaljager van het type F-86D een ge middelde snelheid van 1151 km per uur. OP SKI's OVER HET KANAAL _De in Engeland woonachtige Poolse Uitgewekene Alexander Wonzniak is van plan volgende maand met behulp van een paar door hem geconstrueerde waterski's het Kanaal over te „wande len". Bij wijze van proef wil hij komen de week het Kanaal van Bristol over steken. U anlt 'i morgens „kiplekker" olt bed springen, r Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S I.EVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plart.-.nrdig zacht middel, onovertroffen om de Cal te doen stromen. Eist Carter'» Leverpilletjes. (Advertentie, Ing. Med.) moeten onze emigranten cultureel en economisch steunen, zoals dat b.v. van Duitsland, Zwitserland en Dene marken uit gebeurt. „Nederlanders gaan vlugger dan anderen in de be volking van een nieuw land op", al dus zei mr J. A. Halffman onlangs op een vergadering van het instituut „Plafi Export". Laten wij hier nog even wijzen op een gevaar. Nauwe culturele samen werking met voormalige landgenoten overzee kan door de autochthone be woners van het nieuwe vaderland met wantrouwen worden begroet, omdat men er vaak politieke drijfveren ach ter zoekt. Men denke aan de vereni ging Dante Alleghieri en de Deutsche Bund in de Verenigde Staten van Amerika kort voor het uitbreken van de tweede wer.eldoorlog. Culturele be trekkingen met het moederland, ac coord, doch deze mogen een assimila tie niet in de weg staan. Assimiliatie wil overigens niet zeggen, dat men de banden met het voormalige mo.eder- land geheel verbreekt. Veeleer voelen wij voor nauwe economische betrek kingen met de geëmigreerden. Hoe veel ondernemingen laten hun emi grerend personeel maar lopen, zon der te denken aan de mogelijkheid dat deze mannen en vrouwen haar in het buitenland een pied terre van onschatbare waarde kunnen geven? Inderdaad, op dit gebied kan heel wat worden gedaan. Nederland's po sitie in de wereld is goeddeels afhan kelijk van de goodwill die wij kwe ken en wij bezitten reeds een good will. „You are an industrious People" (u bent een arbeidzaam volk) zei een Amerikaan, die lk In Washington ontmoette. „And therefore you will succeed In this country" (en daarom zult u in dit land slagen) voegde hij eraan toe. Ja, onze emigranten zul len economisch en menselijk moeten slagen, dan zullen zij ons onschatbare diensten bewijzen. Daarvoor is ech ter ook activiteit van onze kant nood zakelijk. De belangen van onze gc- emigreerden zijn ook onze belangen; indien wij hen zoveel mogelijk terzij de staan, zullen wij daarvan de vruch ten plukken. SEDERT 1947 bestaat tussen India en Pakistan onenigheid over het bezit van Kashmir. Aanvankelijk werd ge tracht het conflict met de legers van beide landen uit te vechten. Na ver loop van tijd heeft men het vuren ge staakt en een oplossing gezocht in lang- ftan R*hltfan| CHINA Z. j V i 6> /O IV 15 /s 9 zo Z1 Z5 Zé zè Jo Ji JJ JV JJ jé J9 v° 4iO\ V' VI VJ q vv VJ Vé V/ so 5/ \?3 SV ss sV 2— Horizontaal: 1. kellner, 5. hen gelsnoer, 7. top, 11. groet, 13 lijst van werkzaamheden, 15. laatstle den, 16» deel van vleugel, 18. die rengeluid, 19. in orde, 21. school, 22. familielid, 23. moe, 25. lieden, 26. meisjesnaam, 27. wie daar? 29. Japanse munt, 31. melkklier, 32. ik heb gezegd, 33. pen, 35. inhouds maat, 37. jongensnaam, 39. ont kenning, 40. jongensnaam, 41. smal, 42. zilvermunt (Sp.), 45. vocht, 47. meisjesnaam, 48. vogel, 52. bevel, 53. verwoesting, 55. in sider, 57. zonder titels, 58. omroep, 59. hondennaam. Verticaal: 1. Europ. hoofdstad, 2. deel van huis, 3. lengtemaat, 4. Europeaan, 5. bevel, 6. omslag, 7. stift, 8. voorzetsel, 9. uitgave, 10. zuivelproduct, 12. onderwijs, 14. meisjesnaam, 17. mestvocht, 20. schouderbedekking, 21. toonkun stenaar, 23. dier, 24. plaats op de Veluwe, 26. boom, 27. goed, 28. schijn, 30. gevangenis, 34. Zuid- Am. vrucht, 36. rechterlijke kledij, 38. Wilde woudezel, 42. planeet, 43. spinsel, 44. vragend vrnw., 46. wandeltuin, 48. huisdier, 49. li chaamsdeel, 50. filmmaatschappij, 51. loot, 54. merk fietslamp, 56. op 't ogenblik. (Voor de oplossing zie men ons nummer van Dinsdag). TÏÏTTTTn Sowje V Kashmir 1 •sniNAGAR Tibet durige besprekingen, die echter nooit tot enig resultaat hebben geleid. Thans zijn beide partijen bereid de nog steeds bestaande bestandslijn als scheidingslijn te accepteren, temeer daar hiermede ongeveer de scheiding tussen Hindoes en Mohammedanen in Kashmir is aangegeven. Het gebied rond Srinagar, de z.g. Kashmir-vallei, dat door de bijzonder vruchtbare bodem een geheel aparte plaats inneemt in ashmir, tal een ze kere mate van onafhankelijkheid ver krijgen. Het ligt in de bedoeling dal in de loop van de komende maand de regering van India en Pakistan in deze geest tot overeenstemming komen. Van 8 tot 9 October zal te Coboury in Canada voor het eerst een wedstrijd om het wereldkampioenschap in het ploe gen worden gehouden. Ook Nederland is uitgenodigd hiervoor een team van 3 personen af te vaardigen, nl. X teamlei der en 2 ploegers. Om tot een zo goed mogelijke Nederlandse afvaardiging te komen, wordt op Dinsdag 28 Juli bij Espel in de Noordoostpolder een selec tiewedstrijd georganiseerd. Hieraan zul len 18 ploegers uit alle delen van Ne derland deelnemen. Geploegd zal wor den met 2-scharige rondgaande ploegen, achter tractoren. Deze wedstrijd wordt gehouden onder auspiciën van agrarische organisaties. Esso Nederland N.V. heeft'op zich ge nomen de kosten van de afvaardiging van het team naar Canada voor haar rekening te nemen. De koningin-moeder van Engeland en Prinses Margaret zijn te Londen te ruggekeerd na hun bezoek van zestien dagen aan Zuid-Rhodesia. 70. „Nee maar, wat zie ik nu. Houdt U er ook al een bediende op na?" riep mevrouw Babbelgraag ver rast, tervvijl ze Ali nieuwsgierig aan staarde. „Wil je geloven, dat Pieter het daar óók met mij al over gehad heeft? Hij zegt, dat die zwarte be dienden zo goedkoop zijn.... nwu eerlijk gezegd, kan ik het U niet ver tellen", zei Moeder lachend. „Het is geen bediende van mij hoor. Hij helpt me alleen vanmorgen een beet je, is het niet Ali?" „Meesterrres beve lenAli gehoorrrzamen ant woordde het zwarte ventje, terwijl hij een diepe buiging maakte. „Zo heet jij Ali?" vroeg de baronesse min zaam. „En vertel mij eens hoe oud ben jij?" „Ali meer dan duizend jaar oud zijn", antwoordde het negertje ernstig. „Wat een grappig kereltje riep mevrouw Babbelgraag uit. Ze wist nu eigenlijk niet of ze voor de gek gehouden werd ja of nee. „Ja, dat heeft hij mij vanmorgen ook al ge zegd" verklaarde Moeder Woeffie. „Ik denk, dat hij als reclame gebruikt wordt door een of andere winkelier hier in het dorp". „Waar kom ja van daan?" vroeg Moeder Woeffie. „AU komen uit Bagdadwas het ant woord. „Wel heb ik ooit", riep ma- vrouw Babbelgraag verrast. „Daar ko- men wij juist ook van daan.,.. „Ali, ga jij nu naar de keuken en zet vlug een kop koffie", riep moeder streng, want zij vond dat Ali een beetje te brutaal werd. „Zo en nu kunnen wij eens even rustig praten", vervolgde ze, toen ze alleen waren. „Vertelt U me eerst eens, waar U dat snoezige hoedje gekocht hebt'. „Vind U het mooi?" vroeg de baronesse verrukt. „Mooi", riep Moeder. „Ik vind het ge woon een droom ZONDAG 19 JULI HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 KRO, 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 IKOR, 19.00 NCRV. 19.45—24-00 KRO. 8.00 Nieuw». 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuw» en Waterstanden. 9.45 Vocaal kwartet. 10.00 Bapt! Kerkdienst. 11-30 Gram. 11.45 Sa menzang. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13.30 Omroeporkest en so liste. 14.25 Boekbespreking. 14.40 Kerk muziek. 15.30 „Friese Bouwkunst", cau serie. 15.40 Gram. 16.10 „Katholiek Thuis front Overall". 16.15 Sport. 16.30 Ves pers. 17.00 Ned. Herv. Kerkdenlst. 18.00 Zangdienst. 18.45 „De Kerk luistert naar Uw vragen", causerie. 19.00 Gram. 19.30 „Gelooft U dat?", causerie. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.30 „Een circus vlucht", hoorspel. 21.30 Grinzingklanken. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Symphonette Orkest en sol. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram.muziek. HILVERSUM X. 298 m.: 8.00 VARA 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 18.30 VPRO 19.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 800 Nieuws, weerberichten en postduivenbe- rlchten. 8.20 Gram. 8.30 Lichte muziek, 8 55 Postdulvenberichten. 9 00 „Wat er groeit en bloeit", causerie. 9.10 Ad LIbi tam. 9.45 „Geestelijk leven", causerie 10.10 Lichte muziek. 10.30 „Met en zon der omslag", litt. kroniek. 11.00 Cabaret 11.80 Openluchtconcert. 12.00 Postduiven- berichten en lichte muziek. 12.35 „Even afrekenen", heren!". 12.45 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13 05 Mededelingen of gram. 13.10 Amus.muziek. Intermezzo: pianospel. 14.00 Boekbespreking. 14,20 „Louis Zimmerman 80 Jaar", klankbeeld. 14.45 Filmpraatje, 15.00 Kamerokest en solist. 15.55 Kamer koor. 16.05 Gram. 18.25 Sportfevue. 17.00 „Bas Klaver speelt troef voor". 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Kerkdienst. 19.00 Vcor de Jeugd. 19.35 Bijbelvertelling, 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.00 Cabaret £1.50 Surinaamse volksmuziek. 22.05 Tips voor tourlsten. 22.15 Gevaf. muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages of gram. 23.25 —24.00 Dansmuziek. Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij Sinds meer dan 10 )sar 8««lt onze „SehrlKolIjlce Kweek school ongegeneerde wcceuen. leder |eer liegen tientallen eunlilen voor hel Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen x!|n ook; H.B.S., Staatsexamen Gymnasium an Mulo. (Advertentie, Ing. Med.) 59) En Leon gaf een antwoord en dat ant woord deed 't laatste restje van zijn fatsoenlijkheid teniet: „Het is haar on mogelijk om ook maar één stap te doen". ,,Zie je nu wel!" zei Patricia Garron en Bryce draaide zich bruusk om en liep snel weg van het verwijt, dat hij in haar ogen las. Hij reed terug naar 't kantoor van zijn vader en bracht de rest van de middag door met te strijden tegen ae twijfel in zijn ziel. Hij was onrustig, hij kon zich niet concentreren, hij gaf 't op en kwam een uur voor 't diner thuis. En een uur voor 't diner was zowat Peter's bedtijd. Peter was met Beatrice in de tuin ge weest, gedurende de namiddag. Haar methode van voor hem te zorgen was om een bediende een hele stapel speel goed naar bulten te laten dragenver volgens ging zij zitten lezen in haar stoel, met een pergola, begroeid met bougainvillea, als een scherm tussen zich on de zuidelijke gevel van 't huis. Peter werd aan zijn lot overgelaten en wanneer hij onrustig werd.... Op dit ogenblik was hij onrustig. Hij had genoeg van zijn speelgoed, van zijn prentenboeken en vooral van zichzelf. Hij had er zo erg genoeg van, dat zijn eenzame kleine wezen er naar verlangde aangehaald te worden; en hij kreeg het zelfs in zijn hoofdje om naar haar stoel te kruipen, Zich op te trekken aan een van de wielen en, terwijl hij gevaarlijk liep te wag gelen, pakte hij de ivoorkleurige shawl beet. Hij was warm en vies en moe en hij had 't juist op dat ogenblik erg nodig om geliefkoosd te worden. Zij legde haar boek neer, duwde zijn handje van haar schoot af en zag de vlek, -die zijn vuistje op de effen zijde had achtergelaten. Haar mond trok onheilspellend. Peter probeerde manhaftig zijn even wicht te behouden en zei: „Op". „Ga weg en ga met je speelgoed spelen, kind", werd hem gezegd en zij veegde met haar zakdoek aan de vlek op haar shawl, wat niets hielp. Hij balde zijn ene vuistje en wreef ermee in zijn oogjes en maakte daar door zijn wang zwart; hij zag eruit als een heel klein, heel ongelukkig diertje. „Op", hield hij vol en terwijl hij een beetje waggelde, pakte zijn hand je weer w t het dichtste bij was als steu.1. Dat was te veel: die plotselinge weerstand tegen haar bevel, dat vuile pootje dat weer op haar shawl te recht kwam. Zij kneep haar oogleden toe; haar stem was de diepe orgeltonen kwijt: „Ga weg, jou vervelende zeur". Er klonk een geluid in de stille zwoelte van de tuin. Er waren meer van die geluiden de laatste tijd in deze tuin geweest, maar niemand hoorde ze ooit. Niemand hoorde ge luid van nu: de klap van l.aa» hand tegen zijn wang. struikelde, maar hield zichzelf overeind door 't wiel van haar stoel vast te houden. Het waren de ogen van Lorna, die haar uit zijn gezichtje aankeken, wijdopen, zonder tranen; die keken in een soort van verlamde angst. Zijn lipjes beefden; hij ademde diep en benauwd. Zij zag, dat hij voor éénmaal zo haar opvoeding ver geten was dat hij zou schreeuwen. Zij pakte hem bij zijn schoudertjes beet; dat was alles. En nu was er geen angst in zijn ogen, maar een blik van stomme vrees 1 Hij schreeuw de niet. Er kwamen geen tranen, want die konden niet door de opge stapelde brokken van zijn gebroken wilskracht hdenbreken. Hij liet zichzelf op zijn handjes en knietjes zakken en kroop weg. Hij had slechts zijn instinct om hem de weg te wijzen en hoe onfeilbaar leid- de hem dat cm ver van haar weg te gaan. Zij nam haar boek weer op. En hij ging terug naar zijn speelgoed; maar hij kon dat speelgoed niet meer zién, dat niet tegen hem kon praten of de armen om hem heen kon slaan. En hij liet t in de steek en kroop verder, verder en verder over het grasveld, tussen de merkwaardige stekelige cactussen fnet hun eivormige vlezige vruchten door. Verder, in de richting van t vijvertje met de betoverende waterlelies j veel verder weg van Bea- trice, dan zijn instinct hem ooit eer der had gedreven. 't Was op dat ogenblik en dat was geen toevalligheid, omdat 't Pe ters baduurtje was dat mevrouw Garron kwam om hem te zoeken. Bryce op zijn weg terug van de garage en in zijn geval was het wel een toevalligheid, omdat hij door zijn onrustige stemming, ongewoon vroeg thuis gekomen was - Tg zhn moeder en liep met haar mee. Zij lie- ,®a"\en ?aa£ de stenen poort in de pergola, „k Ben maar met 't werk opgehouden - de hele beroerde boel scheen vandaag onderstboven be gon hij juist te zeggen, toen zijn stem eensklaps verstomde. Een gil had door de stilte geklon ken, hoog, vol panische schrik en met een scherpe uithaal van pijn erin. Zij stonden vastgenageld. Bryce en zijn moeder. Duidelijk hoorden zij daarop een plons. Niets meer: slechts'de stilte die weer overal heerste. „Wat was dat in 's hemelsnaam", stamelde Bryce. „Peter", zei zij, doodsbleek. „O Bryce, de waterlelie-vijver niet diep maar diep genoeg. Haar stem klonk ver door de tuin; zij was er on wetend van welke duistere gedachten die in het brein van Beatrice te weeg brachten en tot waarschuwing waren. Zij kwamen door de poort. Zij kon den Beatrice nu ook zien. En zij wist dat zij haar konden zien. Haar rug was naar hen toegekeerd maar zij wist dat zij naderden; zij hoorde ze en zij voelde hen naderen. Zij was er zich geheel van bewust, dat ZU volledig in hun gezichtskring zat. Haar brein tekende met een preciese en beslissende nauwkeurigheid elk sta dium en elke mogelijkheid van de situa tie aan: 't kind, dat voor zijn leven vocht iets verder weg op een afstand van niet meer dan dertig voet; niet >«eer dan vijftig passen, die zij zonder moeilijkheid kon maken, ongehinderd door dat letsel dat lang geleden ge heeld was; een twintig centimeter wa ter, helder, zondoorstoofd; maar toch was dit water verraderlijk in zijn diep te en kon een kind doen verdrinken; een jong leven in het allerergste ge vaar; een klein vuistje dat greep naar één van die wonderschone lelies, die harteloze, verlokkende lelies, die met onzichtbare vingers gewenkt hadden. Zij was er het dichtste bij: zij kon de eerste zijn, die hem bereikte; zij kon zo heel gemakkelijk die vijftien stap pen doen. (Wordt vervolgd). LOUIS ZIMMERMANN. Deze be roemde musicus wordt Zondag tachtig jaar. In verband hiermee zal hij voor de microfoon wor den geïnterviewd en zullen twee opnamen uit zijn glorietijd mor den gedraaid: een fragment uit zijn vioolconcert in d kl. t„ en een deel van hlet beroemde viool concert van Beethoven; b(j het laatstgenoemde fragment zal men bovendien nog eens het Concert gebouworkest onder leiding var» Willem Mengelberg kunnen be luisteren. Zimmerman is vele ja ren lang eenste concertmeester van dit orkest geweest en heeft aldus en als solist en componist een aanzienlijke bijdrage geleverd tot de muziekcultuur in ons land. (Zondag 14.20 over Hilversum II, 298 m.) ORGELCONCOURS HAARLEM. Helaas wordt niet de improvisa tiewedstrijd uitgezonden. Maar een eigen opname van het door de juryleden te geven concert zal men toch kunnen beluisteren. Zij spelen muziek uit hun geboorte land. Dat opzichzelf maakt het programma al belangwekkend. (Maandag 21.15 over Hilversum I, 402 m.) Televisie-programma. Pl.m. 14.25— Pl.m. 17.00 Gez. progr. v. AVRO, KRO, VARA en VPRO. Reportage „Gymnee- strada". MAANDAG 20 JULI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 16.30 Sopraan en plano. 16.50 Gram. 17.00 Herhaling Vossenjacht 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tulnbouw- mededelingcn. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuw». 13.15 Vocaal Dubbelkwartet. 13.43 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 1600 BljbeUoalng. 1630 Sopraan en piano. 18.50 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17-15 Violen, cello en claveclmbel. 17.45 Regerlngsultzendlng: K. A. Stracke en C. J, A. Soutendam: „Het cycloop-gebergte In Nleuw-Gulnea". 18 00 Kamerkoor. 18.25 Sport. 18.35 Cla- vecimbel-recital. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Gevar. minlek. 19.30 „Volk en Staat", causerie. 19.45 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 21.00 „In tern. samenwerking", rondetafelgesprek. 21.15 Orgelconcert. 22 45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 Gram. 23.25—24.00 Idem. HILVERSUM II, 298 m.: 700 VARA, 10.00 VPRO, 10.20-24.00 VARA. 7 00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 818 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gram. 10.40 Voordracht. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en Tutnbouw- mededclingen. 12.33 Voor het platteland 12.38 Orgelspel. 1300 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand, 13.20 Metropole-Orkest. 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14 15 Pianorecital. 14.40 Gram. 15.00 Gevar. muziek. 1600 Sopraan en plano 16.15 „De Herfst", oratorium. 16.45 Voor de i...» Gram' 1TÏS Rwmeens Or kest. 17.50 Militaire causerie. 18 00 Nieuws en commentaar. 18.20 Pianospel. 18 35 Parlementair overzicht 18.45 Voor de ïalx i9'25 Israelische kinderliederen, 19-45 Regeringsuitzending: Landbouw- rubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 Populaire 21U0ZÓeBesch30 ''NUl UUr "Ul"' klankbeeld. Hik »WJ?g Va" de rondo v- Frank- 62H> n Radio Philharmonisch Orkest. ;V° "?e vef8oeding van de Watersnood- schade causerie. 22.25 Gram. 22.40 In strumentaal kwintet. 23.00 Nieuws 23 15 Orgelspel. 23.30-24.00 Dansmuziek! plantv'unahyaViuuï (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 10