Zware gevechten in de centrale sector van Koreaanse front J Geen interventie van de VS in Brits-Egyptisch geschil Grote Franse actie in Indo-China Avifauna is failliet verklaard Onverwacht Jan Nolten komt naar voren Heden 300 ton over Kanaal Nieuwe zuivering in Oostzone Poging van Harahap zonder succes Foster Dulles brengt verslag uit Spoedig conferentie met Joegoslavië Zaterdag 18 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1191 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verloren terrein goeddeels heroverd Zware verliezen aan beide zijden Tour de France Morgen meer zon WEERBERICHT Tomaten-export De Sociaal-democra ten worden vervolgd Berichten over plannen tegengesproken PNI handhaaft eisen SPD wil uitspraak van Hof te Karlsruhe Prins Bernhard bij schouw van Lekdijk Gratis voedsel voor Oostduitsers Eerste zending op weg Cam. Paris verongelukt Prof. Lieftinck bezoekt ons land Groeiende wrok bedreigt wereldvrede Parachutisten vernielen rode voorraden Zuid-Afrika steunt het Rampenfonds Schuld van f 750.000 Laatste seizoen van het vogelpark De Westelijken leveren nieuwe typen wapenen Meerderheid voor Townsend Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 neuKE (imtïï TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 NOG SI ELDS duren de zware gevechten in de centrale frontsector in Korea, in het gebied tussen de Sluipschuttersbergrug in het Westen mi de rivier de 1 orklian in het Oosten, in onverminderde lievigheid voort. De Zuidkorcancn, dit Donderdag tot de tegenaanval overgingen, hebben rijdag bun offensief tegen de Chinezen voortgezet en een groot deel van het begin dezer week verloren terrein heroverd. Echter zijn de communisten nog niet op hun uitgangsstellingen teruggeworpen. Op vele plaatsen is een terreinwinst geboekt, die varieert van anderhalf tot twee kilometer. Gisteren waren er hevige gevechten van inan tegen man gaande over de gehele breedte van het front, dertig kilometer lang. Beide partijen trachtten met zwaar artillerievuur de aanvoer van troepen en voorraden bij de tegenstander te verhinderen. nE ,'IUIDKOREANEN ondervonden veel steun van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten, die dank zij zonnig weer de kans kregen, de communisten met grote hoeveelheden bommen te be stoken. Ook namen Amerikaanse tanks en vlammenwerpers aan de gevechten deel. Om een indruk te geven van de hoeveelheid munitie, die bij deze slag wordt gebruikt: Donderdag en Vrijdag heeft alleen de luchtmacht zestienhon derd ton bommen op de communisti sche stellingen laten vallen. Geschat wordt, dat de Chinezen in de afgelo pen week zeker een en twintigduizend man aan doden en gewonden hebben verloren. De geallieerden hebben het echter evenzeer zwaar te verduren. Het aantal gewonden is zo groot, dat transport vliegtuigen. welke gewoonlijk worden gebruikt voor vrachtvervoer, thans moeten dienen voor het transport van gewonden, merendeels Zuidkoreanen. Dat de geallieerden zo hard van zich af slaan, is een gevolg van een afspraak tussen de geallieerde opperbevelhebber, generaal Clark, en de verbonden rege ringen. Dezen zijn het er namelijk over eens geworden, dat de Verenigde Na ties hun troepen niet kunnen blnven blootstellen aan krachtige en groot scheepse aanvallen van de communis ten. terwiil de geallieerden in afwach ting van een bestand weigeren, tot een actie van enige betekenis over te gaan. Ook de veertiende etappe van de Tour de France is gekenmerkt door een vlucht, welke de drieste onderne mers vele minuten winst bracht. Een groepje van vijf man. o.w. onze land genoot Jan Nolten arriveerde met veer tien minuten voorsprong op het pelo ton, dat alle Nederlanders een plaatsje bood. te Nimes. Een poging van Jan Nolten om met- nog 30 km te rijden een soloren te ondernemen mislukte. Quennehen behaalde een verdiende etappezege voor Tonello. Le Quilly en Jan Nolten. Wim van Est kwam als achtste binnen, de overigen werden ex aequo als elfde geklasseerd- In het dagklassement bezette de Nederlandse ploeg de derde plaats en in het alge meen klassment klom zü naar de twee de. In de individuele rangschikking schoof Jan Nolten tien plaatsen naar voren en staat thans op de 21e plaats In de positie van de Nederlanders kwam geen wijziging, met uitzondering van Adri Voorting. die van de 50e naar de 52e plaats zakte. (Zie verder elders in dit blad) Wet front van de depressie, die bij Schotland ligt, bereikte Donderdagavond ons 1 and en bracht veel regen, o.m. tn ven Hel der, waar vijftien f viel, tegen slechts twee wiiHmete op Schiphol. Gisteravond kwamen j enkele onweersbuien tot ontwik keling. De kans op regen en on weersbuien is vandaag nog grote dan gisteren, maar na vandaag een langzame verbetering te ver wachten. Achter de depressie, welke in de richting van Noo wegen trekt, stijgt, de tuchtaruK belangrijk. Ditmaal vooral in onze kustprovincie, waardoor lange perioden van zonneschijn 2uuen kunnen voorkomen. Het laat zien daarom aanzien, dat het weer mor gen minder onbestendig zal zij dan vandaag. Verwachting tot hedenavond: IETS KOELER Wisselende bewolking met ohele verspreide buien en een kans op onweer. Overwegend matige Zuidwestelijke wind. Iets lager® middagtemperaturen dan gisteren. Zondag: Zon op 4.42, onder 20.49 uur; maan cp 14.09, onder 23.14 uur. Maandag: Zon op 4.44, onder 20.48 uur; maan op 15.23, onder 23.3b uur. Wat de bestandsonderhandelingen aangaat: de delegaties zouden op ver zoek van de Noordelijken heden op nieuw bijeenkomen. Intussen heeft Ra- dio-Peking reeds een verklaring uitge zonden, waarin wordt ontkend, dat de delegatie der VN Donderdag een ulti matum zou hebben gesteld- De omvang van de tomatenexport van Nederland naai Engeland, die met ingang van heden wordt hervat, zal voor deze dag beperkt blijven tot 300 ton. aldus deelt het ministerie van Landbouw mee. Er zal nader worden vastgesteld, in welk tempo deze export zal worden geregeld- Het ziet er naar uit, dat Oost- Duitsland een periode van nieuwe zui veringen tegemoet gaat.„Neues Deutschland", het orgaan van de SED. heeft aangekondigd, dat alle vroegere sociaal-democraten uit de "gelederen der partij moeten worden verwijderd; ook uit berichten in andere bladen blijkt, dat een onderzoek zal worden inge steld naar het politieke gedrag van de functionrrissen in regering en partij. In West-Berlijn vermoedt men zelfs, dat er reeds een aantal van deze lie den gevangen is gezet. Hilde Benjamin, die Fechner als mi nister van justitie is opgevolgd en die berucht is o.i haar fanatisme en haar rechtsverkrachting, heeft naar verluidt opdracht gekregen, nieuwe processen tegen de leiders van de opstand van 17 Juni voor te bereiden. De onrust duurt nog steeds voort. Ondanks het drastische optreden van de veiligheidspolitie. Erfurt, Dresdem, Dessau en Halle zijn haarden van gis ting; de arbeiders eisen vrijlating van stakers en mopperen over de slechte voedselrantsoenen. De Russen streven thans met kracht de opruiming van alle verze*-'- aarden na, met het oog op eventuele besprekingen over de Duitse eenheid. JJE NOTA, die de Amerikaanse ambas sadeur te Cairo, Jefferson, Donder dag aan de Egyptische regering heeft overhandigd, heeft allerminst de bete kenis van een Amerikaanse interventie in het Brits-Egyptische geschil. Inte gendeel bevat het stuk slechts zakelij ke mededelingen omtrent hetgeen er ter conferentie van Washington is be sproken. Voorstellen voor regeling van het conflict zijn er niet in vervat. Al dus verluidt van Amerikaanse zijde te Cairo. Nadrukkelijk wordt dan ook tegen gesproken, dat de nota een plan van vier punten voor een regeling zou heb ben bevat. Hiervan is namelijk sprake De Indonesische kabinetsformateur Harahap heeft met de Partai Nasional Indonesia geen overeenstemming kun nen bereiken over de samenstelling van een nieuwe regering. De PNI bleef bij haar eis. dat haar lid Sastroamidjojo. thans ambassadeur in Washington, ore- mier zou worden. Men verwacht, dat Harrahap zijn man daat zal teruggeven, al zijn er nog steeds politici, die rekening houden met de mogelijkheid, dat hij een kabi net zonder de PNT vormt. De forma teur zelf heeft geen enkele uitspraak willen doen. De kabinetscrisis duurt thans zes en veertig dagen- De Westduitse socialistische partij heeft het hof voor grondwettelijke za- ker, te Karlsruhe verzocht, omstreeks 17 Augustus te beginnen met de mon delinge behandeling van de vraag, of het verdrag inzake het Europese leger en de Conventies van Bonn in over eenstemming ziin met de grondwet De partij vreest dat de redering d' beslissing van het hof nooet op te hou den tot nn de verkiezingen in Sentem her. uit vrees, da* de verdragen on Grondwettig zullen worden verklaard Dit zon de verkiezingscampagne van d' rpffcring kunnen sehaden. Uit een door de christen-democrati sche unie uitgegeven ve-klaring word' duideliik. dat de regeri-g zich teger het verzoek van de SPD zal verzetten Het hof bepaalt de datum voor demon delin"e behandeling van een zaak ge woonliik met goedvinden van beid nartiien- IN PENDSJAAB VERDRONKEN 60 MENSEN Op de rivier de Soetlel nabii Pirat- noer in Oost-Pendsjaab is een veer boot omgeslagen, waardoor ongeveer 60 mensen verdronken. geweest in een bericht van het Waf- distische blad Al Misrl. Gezegd wordt, dat volgens de nota Engeland Egypte's volledige souvereiniteit over het gehele grondgebied van het land moet erken nen. dat alle buitenlandse deskundigen onder toezicht van Egypte moeten ko men. dat de Arabische landen moderne wapenen en militaire uitrusting moeten ontvangen, en dat Egypte economische steun van Amerika moet ontvangen. Gelijk gezegd: dit wordt nadrukkelijk tegengesproken. Overigens is da een stemmigheid. waarmee de bladen mel ding maken van Amerikaanse steun voor het Egyptische standpunt, wel opmerkelijk zulks te meer. omdat deze niet wordt gedementeerd. Prins Bernhard heeft gisteren de uit Ce veertiende eeuw daterende schouw van de Lekdijk medegemaakt. Van Wijk bij Duurstede reed de prins met het college van dijkgraaf en hoogheemraden ln een open rijtuigje naar Schalkwijk om de or.derhoudstoestand van de dijk op dit traject te controleren. De contróle werd op grond van de uit de veertiende eeuw daterende voorschriften besloten met een lunch in het dijkhuis te Schalkwijk. Prinses Mar parat is neer mei liaar moeder uil 11.'uid-Rhudesw in Engeland teruggekeerd Ruim 2000 Londenaren waren bij ii- aankomst aanwezig om huur le verwelkomen. - - - Ma».-1Ï. ...- „Tijger" TENSING (links), die er onlangs in slaagde de Mounl Everesl-top te beklimmen, is hier met zijn familie op weg naar hel Buckingham Palace, waar hem tijdens een tuin-partij door H.M. Koningin Elizabeth de George-medaille werd uil- gereikt. DEUTER, de burgemeester van Wcst- Berlijn, heeft in een radiorede aan- gekendigd, dat iedere Oost-Duitser bin nenkort maandelijks" in West-Berlijn een pakket levensmiddelen van hoge voedingswaarde gratis zal kunnen ver krijgen. Het pakket is vijf mark waard. Verwacht wordt, dat ongeveer een mil- lioen mensen bet pakket zullen kun- C9 afhalen. Het voedsel zal, totdat de zendingen uit de Verenigde Staten binnen zijn worden onttrokken aan de voorraden, die uit voorzorg tegen een eventuele Russische blokkade in Berlijn ziin aan gelegd. De eerste zendingen zijn overigens onderweg. Gisteren is het vrachtschip American Inventor met een lading le vensmiddelen voor Oost-Duitsland naar Hamburg vertrokken. Dinsdag en Don derdag vertrekken achtereenvolgens nog de American Flyer en de Ameri can Clipper uit New York. Camilie Jacques Paris, de secretaris generaal van de Raad van Europa, is Vrij dag in de omgeving van Bordeaux om het leven gekomen, doordat zijn auto in botsing kwam met een vrachtauto. Vier kinderen, die in zijn wagen zaten, wer den gewond. Paris was 51 jaar en werd in 1949 be noemd tot secrelaris-generaal van de Raad van Europa, nadat hij hoofd was geweest van de Europese afdeling van he* Franse ministerie van buitenlandse zaken. „Ik kom voor zaken", zei prof. mr P. Lieftinck, oud-minister van Financiën, vertegenwoordiger van de Wereldbank tn Ankara, nadat hij gisteravond met het I<LM-lijnvliegtuig „Prinses Beatrix" uit Istanboul op Schiphol was geland. Ver der wilde hij zich niet uitlaten. „Zijn het zaken van de Wereldbank?", werd hem gevraagd. „Dat zeg ik niet", was het ant woord De oud-minister werd op Schiphol verwelkomd door de heer W. Slotemaker van de KLM, afdeling bijzondere diensten- Zodra hij de douane was gepasseerd be gaf prof. Lieftinck zich per taxi naar Amsterdam De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft Vrijdag avond in een radiorede verklaard, dat de „groeiende wrok" in de Oosteuro- pese staten een bedreiging vormt voor de wereldvrede en voor de Sovjet-Unie zelf. lljj bracht het Amerikaanse volk verslag uit over de besprekingen, wel ke hij deze week te Washington heeft gehouden met zijn Franse collega, Bi- dault. en de Britse waarnemende mi nister, lord Salisbury. Het belangrijkste resultaat achtte Dulles de uitnodiging aan de Sovjet- Unie om te spreken over de Duitse en de Oostenrijkse kwestie. HU stelde Rus land aansprakelijk voor de verdeling van Duitsland en was van oordeel, dat het Oostduitse volk in opstand is ge komen „wegens ziin lijden onder een bewind van terreur" De Noordelijke stelling, dat er geen wapenstilstand kan zijn. omdat het op perbevel der VN niet het gedrar van Zuid-Korea in de toekomst waarborgt noemde de Amerikaanse minister voorgestelde bestand garandeert het „dwaas", hieraan toevoegend: „Het toekomstig optreden van geen enkel land. Ik wilde dat iemand er een waar borg voor gaf. dat het communistische bewind in China zich in de toekomst goed zal gedragen". TN militaire kringen wordt wel eens de anecdote verteld vail' de divisie chef, die iemand van zijn staf een be paalde bataljonscommandant liet op bellen met de volgende mededeling: „morgen om tien uur vijftien zal de divisiechef een onverwacht bezoek aan uw kazerne brengen. Verzoeke alles voor de ontvangst in orde te brengen'. Hieraan moesten we denken, toen we het stuk van onze militaire medewer ker over een onverwachte mobilisatie in begin Augustus lazen; waaruit de Verenigde Staten zullen moeten aflei den hoe spoedig wij een divisie op ile been kunnen brengen. Ieder, die iets van militaire organi satie afweet, beseft, dat het mobilise ren van een divisie niet een kwestie is van mensen oproepen door de radio en vorderen van vervoermiddelen. Dit is eenvoudig genoeg. De stormramp in Februari heeft zulks duidelijk bewezen. Binnen twaalf uur stond ruir dertig duizend man voor de kazernepoorten. Het struikelblok is de regeling van zo'n grote troepentoevloed, de juiste ver spreiding, de ontvangst, het bewape nen en ten slotte het uitrukken voor actie met bijbehorende strategische juistheid. Bij de komende onverwachte proef- mobilisatie is dit struikelblok uit de weg geruimd. Nederland speelt dit spel eigenlijk toch al met één oog dicht, want op dit moment werken de ver schillende bataljonsstaven en de divisie staf al onder hoogspanning om het on verwachte gebeuren voor te bereiden. Men zou eigenlijk zo eerlijk moeten zijn, ook de organisatoren van de mo bilisatie pas op het befaamd uur Nul in te lichten! Hier kunnen we weer het stormramp voorbeeld aanhalen. De tienduizenden militairen waren op 1 Februari slechts gewapend met hun blote handen en méér was er ook niet nodig. Niettemin heeft het dagen geduurd, voordat er van georganiseerd optreden sprake kon eijn. Een moderne bliksemoorlog stelt an dere eisen. Eisen, waaraan niet voldaan wordt door het demonstreren van wat na nauwkeurige voorbereiding kan worden gepresteerd. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat Ne derland thans door een boefje poogt tegemoet te komen aan de dringende wens van de Verenigde Staten om „pa rate divisies" op de been te brengen. Het ongeluk wil, dat onze „mobilisa- biliteit" pas kan worden geleverd als.... Nederland wordt aange vallen. Dat bewijs hopen wU [71 nimmer te moeten leveren. Verscheidene bataljons parachutisten zUn gistermorgen vroeg nabU Langson, op 150 kilometer ten Noordoosten van Hanoi, uitgeworpen om vernielingen aan te richten in opslagplaatsen van de Vietniinh. Langson, dat in 1950 door de Fransen verlaten werd, is een kruis punt van aanvoerwegen uit China. Volgens bii het Franse opperbevel ontvangen berichten werden enkele schermutselingen geleverd bij de grot ten. waarin de opstandelingen hun voorraden hadden opgeslagen. De Fransen slaagden er echter in. vijfduizend ton materiaal, waaronder duizend automatische geweren en veel De bevolking van Zuid-Afrika heeft meer dan twee en een half milliocn gul den bijeengebracht voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland, België en Engeland. Hiervan zal ruim een mll- Uoen gulden aan Nederland worden af gestaan. afgezien van het bedrag van f 5B5.000, dat reeds werd overgemaakt. /\LPHEN AAN DE IUJN zal zijn grootste attractie over enkele maanden kwijt raken. Gistermor gen heelt de civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank onder praesidium van mr B. de Gaai Fortman namelijk het uitstel van betaling ingetrokken, dat tot vol gend jaar Mei was verleend aan de NV Bril i tn ij Vogelpark Avifauna en deze maatschappij in staat van laillissement verklaard. Dit zal het laatste seizoen zijn, waarin het publiek het bekende vogel park, dat deze zomer nog normaal geopend zal lij en, zal kunnen bezoe ken. Avifauna zal wegens een schuld, welke thans f 750.000.— bedraagt, in üctober worden geliquideerd. Het verzoek tot intrekking van het uitstel van betaling is tot de recht bank gericht door de bewindvoerders daar naar hun oordeel de dueeteui van Avifauna, de heer G van den Brink, eigenmachtig is opgelreden en geen gevolg heeft gegeven aan hun instructies. De bewindvoerders zijn van plan de crediteuren zo veel mogelijk schade loos te stellen Hoewei de hoeden zaken van de C.V Maison Van den Brink geheel buiten het. faillissement vallen, zullen de wuisten van dit be drijf niettemin aan de crediteuren van het Vogelpark ten goede komen. De directie van Avifauna zal tegen de bescHkkin0 van de rechtbank appèl aantekenen bij het Amsterdams ge rechtshof Het aantal bezoekers van het Vo gelpark was de laatste tijd aanzien lijk afgenomen. munitie, te vernietigen. De valscherm troepen moeten zich nu al vechtend een weg banen naar het door de Fransen bezette gebied. Het gaat hier om een afstand van honderd kilo meter. door bergachtig gebied. Het was de eerste grootscheepse Franse aanval sinds 1951. Er namen meer dan honderd Dakota's. jachtvlieg tuigen. bommenwerpers en vliegende verhuiswagens aan deel. Amerika, Engeland en Frankrijk heb ben Joegoslavië uitgenodigd voor be sprekingen over kwesties die voort vloeien uit de militaire hulp. die de Westelijke landen aan het rijk van Tito verlenen. De besprekingen zullen te Washington op een nog nader te be oalen datum beginnen. Het schijnt de bedoeling te zijn. om aan Joegoslavië in het kader van het program voor wederzijdse beveiliging typen wapenen te leveren, die het tot dusverre niet heeft ontvangen- Joegoslavië heeft de uitnodiging aan vaard. NOOKDOOSTI'OLDER KREEG 15000ste INWONER De Noordoostpolder heeft Donderdag ziin 15900e inwoner gekregen in de per soon van Petronella Johanna Maria Kwakman. Emmeloord. De vader kreeg een spaarbankboekje voor de ionggebo- Het Engelse blad „Daily Mirror' heeft onlangs een soort volks stemming gehouden over de vraag, of prinses Margaret al dan niet toestemming zou dienen te ver krijgen voor een huwelijk met kapitein Peter Townsend. Deze 38-jarige hot dignitaris, die thans is „weggepromoveerd" naar Brus sel, is gescheiden en heeft twee dochters. Alnemeen beschouwt men hem als een serieuze candi- daat voor een huwelijk met de prinses. De Daily Mirror eeft thans het resultaat van de stem ming gepubliceerd. 67.907 lezers verklaarden zich voor het ver lenen van toestemming, 22SS er tegen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1