De O.L.-school Den Burg is vernoemd naar dr Jac. P. Thijsse Wilt u even noteren? Vruchtbaar werk voor Texelse gemeenschap Tachtig oudjes uit Koegras hadden genoeglijke dag Nieuws uit Anna Paulowna Timmerman C. Kuiper gaat nog graag „op karwei" Waterleiding" komt nader Van het witte doek „SintJan" verzorgde vrolijke avond 99 Hogere subsidie voor de kleuterscholen VOSSENJACHT op Texel BURGERLIJKE STAND Laatste zitting „oude" raad Burgemeester De Koning keek naar het verleden en de toekomst Scheidende lid J. BRUIN ontving ere-penning Jaarlijks uitstapje bij mooi weer Urk Breezand Een blik in het verleden Zeeuwse kinderen naar Noord-Holland Piet Kee won eerste prijs te Haarlem Venetiaanse prenten in Het Rijksmuseum Duitse matroos verdronken ZATERDAG 18 JULI 1953 Hoewel wij in het kort reeds enkele der voornaamste punten uit de jong ste vergadering van de Texelse ge meenteraad hebben vermeld, laten wij hier het uitvoerige verslag van onze correspondent volgen. Onder de mededelingen en ingeko men stukken waren enkele opmerke lijke feiten. Zo bleek de reeds lang door De Koog begeerde brandspuit op de begroting van 1954 geraamd te zul len worden. Over de Burgerbescher ming was een rapport ontvangen, waaruit bleek dat de brandweer op Texel aan alle eisen voldeed, zeker als de inmiddels goedgekeurde mistblusser is aangeschaft. Over het Roode Kruis en de sociale voorzienin gen was een iets minder optimistisch geluid, terwijl de opruimingsploegen geheel ontbreken. Hier moet dus als nog in worden voorzien. Naar aanleiding van opmerkingen in een vorige vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat besprekin gen aangaande de vuilnisbelt nog niet tot resultaat hadden geleid. Om dezelfde reden werd eveneens medegedeeld, dat de bestrating van de Brink in gemeenteuitvoering goedko per was geweest, dan wanneer zulks was aanbesteed. Nadat de geloofsbrie ven van de nieuwgekozen raadsleden waren onderzocht, werd overgegaan tot de keuze van de nieuwe leden van de Culturele Raad, op voordracht van B. en W. Gekozen werden M. L. Kem penaar (8 stemmen), ds C. H. van Rhijn (11), H. Westerdijk (8), J. Buis man (11), E. Dijt (11), mevr. J. Ko ning—Bruin (9), Jn. Daalder (10), E. H. LubertiVan Bergen (10), C. Mets (11) en mr J. WitteManders. Mevr. VrijdagKeijser deelde vóór de stem ming mede, dat zij zich niet beschik baar stelde. Oorspronkelijk negen le den tellend, wordt dit aantal uitge breid tot elf. Op voorstel van wethou der Hin werd er nog een kleine wij ziging in het besluit aangebracht. Be sluiten konden worden genomen, in dien zes der negen leden aanwezig waren, dit wordt nu zeven van de elf. Tot hoofd der Openbare Lagere School te Zuid-Eierland werd be noemd de heer W. B. Boersma te Vierlingsbeek, terwijl tot onderwijzer aan de ULO-school werd benoemd de heer W. Poeze te Alkmaar. Bij deze laatste was overigens geen keuze, want de voordracht was niet groter. De openbare lagere school van Den Burg krijgt een naam en wel Dr Jac. P. Thijsse-school. Aanleiding hiertoe vormde het initiatief van de ouder commissie. Dergelijke initiatieven, zo zeide de voorzitter, juichte hij harte lijk toe. Mevr. VrijdagKeijser vond het wel enigszins bezwaarlijk dat er slechts één school een naam kreeg, maar stemde overigens vóór het voor stel. In verband met het overschrijden van het inwoneraantal van de ge meente met tienduizend inwoners, moest er een nieuwe salarisverorde ning komen. De salarissen van burge meester en secretaris gaan omhoog en de andere cijfers in verhouding hier mee. De heer J. Bruin (PvdA) voelde enkele bezwaren. „Zijn arbeidershart" zo zei hij „kon het niet verdra gen dat de hogere salarissen met tien en de lagere slechts met drie procent omhooggingen". Doch de voorzitter wees er op, dat de maatstaven hier voor niet door B. en W. waren vast gelegd, maar landelijk. De heer Tim mer (KVP) die zich overigens bij de woorden van de heer Bruin aansloot, wilde de salarissen van de wethouders die straks de werkzaamheden on derling zullen verdelen ook op het peil zien gebracht, dat in overeenstem ming is met de werkzaamheden die zij verrichten. De voorzitter meende, dat dit laatste nog niet aan de orde was, maar geregeld zou worden, tege lijk met de verdeling der werkzaam heden, in October of November. Wet houder Hin rekende de heer Bruin nog even voor dat de respectievelijke verhogingen niet 10 en 3 procent wa ren, maar 6 en 4 procent. Verschillen de ontwerpen, voortvloeiende uit de wijziging van de salarisverordening, werden zonder meer aangenomen. Dan wordt, zonder enige discussie, een nieuw Ambtenarenreglement aan genomen en diverse, daaruit voort vloeiende bepalingen. De nieuwe va- cantiegratificatieregeling, waarbij de maxima van 75 en 50 vervallen Dat de zevende Vossenjacht van dc NCRV op Texel zou plaatsvinden, het geen toch wel enkele voorbereiding eist, was zo goed verborgen gehouden, dat slechts enkele ingewijden de ware aard van de radio-agent en de twaalf rneter hoge mast op een duin nabij de -biut- ter", die de stemmen van de twee kleine zendertjes moest relayeren, kenden. De aanwijzingen in het begin van het programma van Donderdagavond ais „Tesselschade" en het liedje over Paul Jones, de kaper, die op de Texelse rede zijn toevlucht had gezocht in een ver en woelig verleden, waren dus met vol doende om hele volksstammen in bewe ging te brengen. De vlakte met het gras, dat een uitheemse taal sprak, 'Engels gras, dat in overvloed in de Slufter groeit) maakte echter al enkele mensen opmerkzamer en langzamer hand groeide uit de woorden van om roeper Peter Koen in de studio en Jo- han Bodegraven en Goos Kamphuis, die achter de kleine zend- en ontvang- installatie. ieder op een andere plaats in de Slufter verborgen opgesteld, het juiste begrip van plaats. En dra staken op de toppen van de duinen aan oe rand van de Sluftervlakte donkere fi guren af tegen de avondhemel, figuren die ijverig speurden naar de verborgen i,Vossen". Het was de huishoudster van de heer Wetsteen aan de Slufterweg, mej. H. Venju, die het eerst zout op de staarten van de beide vossen kon 'eggen en de tweede, die daarin slaag de. was de heer Wetsteen zelf. Dat hun activiteit en speurzin bovendien nog beloond werd met een fraai pontiac- horloge voor de dame en één voor de haer, was een extra-attractie. zijn verklaard, gaat onder de hamer door. SUBSIDIERING van de kleuter scholen wordt verhoogd, met 35 procent voor een volledig bevoegd hoofdleidster, voor een hoofdlcidster met akte A met 20 procent en voor bevoegde leidsters eveneens met 20 procent. De bedoeling hiervan is te stimuleren, dat er bevoegde leerkrach- ton aan de kleuterscholen zullen wor- den aangesteld en dit onderwijs dus meer doelmatig zal zijn. In verband met het gestegen aantal inwoners van de gemeente zal voort aan, behalve op Vrijdagmorgen, ook op Maandagmorgen gelegenheid zijn om kosteloos in het huwelijk te tre den. De door de heer W. de Haas te Oosterend geschonken grond een gedeelte van de Nieuwstraat wordt vanzelfsprekend door de gemeente in dank aanvaard. Met de Ned. Herv. Gemeente te Den Burg worden enkele stukjes grond ge ruild. Een ruil waarmede beide par tijen gebaat zijn. De muur langs de Binnenburg kan nu worden afgebro ken en verder naar binnen wear wor den opgebouwd, waardoor er dus meer ruimte voor de straat ontstaat. Het ontwerp-markt, opdat er nu een wan delpad kan komen en dat een meer aesthetisch verantwoord geheel kan worden verkregen, vooral nu de kerk en de toren zijn gerestaureerd. Nadat voor De Koog ontheffing van de winkelsluitingswet was verleend gedurende het seizoen van 16 Juni tot 31 Augustus en wel zo, dat de win kels Zondagmiddag van twee tot zes en 's avonds tot 9 uur open mogen blijven, kwam nu ook een soortgelijk verzoek van Den Hoorn binnen. De heer Beumkes pleitte voor in williging van de door Den Hoorn voorgestelde wijziging van middag- in morgenuren, maar de raad wenste één lijn te trekken en schonk Den Hoorn dezelfde voorrechten als De Koog. Bij verschillende raadsleden bleek ove rigens ook principieel bezwaar tegen de Zondagmorgenuren te bestaan. De loswal Noorderdijk gaat verdwijnen en daaruit volgende besluiten werden zonder meer geaccepteerd. Bij de rondvraag bleek, dat mevr. Vrijdag—Keijser niet bijzonder tevre den was over de papierwinkel die was ontstaan, omtrent de al of niet aan sluiting van de ingezetenen op de rio lering. Haar mededeling dat zij géén aansluiting wenste ontlokte de voor zitter de opmerking, dat hij het wel merkwaardig vond, dat raadsleden, die het plan tot riolering aannemen, zelf geen aansluiting wensen. De opmer king van do heer Van der Vis, dat het in De Koog nog „stonk" veroor zaakte ernstige gezichten en de mede deling, dat het onderzocht zou worden. Mevr. VrijdagKeijser vroeg waar om er nu weer proefboringen naar de waterleiding geschieden. Voorzitter antwoordde, dat meerdere instanties zich daarmede bemoeiden. Hoe ver men precies was, wist hij niet mee te delen, maar wel meende hij dat er in November zou worden begonnen met de aanleg van buizen. Omtrent de fi nanciële regeling kon hij niet meer zeggen, dan dat deze zich momenteel gunstiger ontwikkelde dan verwacht was. De heer Timmer wenste in het ka der van de komende ruilverkaveling te komen tot de stichting van een complex volkstuinen, waarmede een belangrijk sociaal werk zou worden verricht. Burgemeester Koning vond dit een zeer gelukkig initiatief. Wel was er een groot gebrek aan grond bezit bij de gemeente, maar hij stelde voor dit aan de orde te brengen in de vergadering van de ruilverkavelings commissie. Verder wees de heer Timmer op de eventuele noodzaak, dat wanneer een stuk grond door de waterwinning on vruchtbaar zou worden, de gedupeer den schadeloos te stellen. De voorzit ter stelde voor dit als opmerking ter kennis te brengen in de vergadering met P.W.N. en Ged. Staten. De titel „ril see you in my dreams" en de naam Doris Day zeggen waar schijnlijk voldoende om een hele scha re liefhebbers naar de bioscoop te lok ken. Danny Thomas is haar tegenspe ler. die als schrijver van songs, met de hulp van zijn teerbeminde Doris als trouwe gade, furore maakt- Dat er veel gezongen wordt, behoeft geen betoog. Van een geheel ander genre is de rolprent: The Conspirators, in Neder land gebracht onder de fascinerende naam: Het mysterie van de Gouden Adelaar. We gaan hiervoor terug naar de ja ren '40—'50, de tijd van de „onder grondse", de tijd van spionnage en contra-spionnage. Hoofdpersoon in de ze boeiende geschiedenis is de jonge Nederlander Vincent, die naar Lissa bon komt om contacten te leggen, maar daarbij nogal wat moeilijkheden oo te lossen krijgt. Dat hij daarbij verliefd wordt ligt voor de hand. Dat zij echter getrouwd is met een lid van de Duitse delegatie, maakt het weer ingewikkelder. Dat het echtpaar deel uitmaakt van de on dergrondse. verhoogt de spanning. Dat ten slotte die Duitser een verrader van de illegaliteit blijkt schept een kans. die door Vincent wordt benut. Dat het hartelijke applaus, dat op klonk uit Ue flink bezette zaal toen het doek voor de laatste maal viel, voor een groot deel bestemd was voor Juul Timmer in zijn rol van stoker-butler, js buiten twijfel. En dat zijn medespe lers zich aan zijn spel hebben kunnen optrekken, zodat er geen „dood" tegen spel ontstond, moet regisseur Logman die ditmaal zelf ook op de planken verscheen, zij het In een bescheiden bij rolletje voldoening hebben gegeven. „Drie is te veel" van J. Blaaser had bepaald niet veel om het lijf. Het was een klucht van een vrij gering gehalte en de talrijke verwikkelingen waren beslist niet altijd logisch of zelfs maar aannemelijk. Dat er toch uitbundig ge lachen is. komt dus op de debetzijde van „Sint Jan" met Juul Timmer aan het hoofd. Het echtpaar Gravesande (mevr. Rijk-Koster en Kees '"'itte („grote Kees") bezitten een huwbare dochter (mevr. Keesom-Logman), een gedienstige (mej. A. Bakker), een but ler (Kees Witte, „kleine Kees") en een stoker (Juul Timmer). Een Amerikaanse echtpaar (J. Ver voort en mevr. Sambeek-Schrama) be zit een huwbare zoon (Henk Schrama), die tijdens een vroeger bezoek aan Hol land de huwbare dochter heeft liefge- kregen. Er is een medeminnaar, de wat onnozele en schuchtere student (Aad v. Heerwaarde). Verdere medespelenden zijn: de oma van de verliefde Ameri kaanse millionnair (mevr. Verberne), de dochter van de stoker (mej. H. Bak ker), de burgemeester (dubbelrol van „kleine Kees"), een arts (G. Logman) en een wat vreemde figuur, Lou de Bokser (G. Bakker). De verwikkelingen ontstaan, als doch ter Enny aanvankelijk niet en later wel wenst te worden gekoppeld aan de Amerikaan en de stoker als butler moet fungeren. Het spel van Juul Timmer als de overijverige, maar dwaas amicale but ler hebben wij reeds geprezen. Zijn droge humor droeg het hele stuk. Een scène, waarin hij de deftige Oma aan de drank brengt, was werkelijk koste lijk. De andere spelers kan allemaal het predicaat goed worden geschonken, al was de dreiging van de „Bokser" niet overweldigend en imponeerde hij be slist niet. Geboren: Monica Maria Anna, d. van Albert W. Bakker en Pieternella Ver berne: Abram, z. van Pieter de Ridder en Aafke Hoekstra: Johannes Cornelis Gerardus, z. van Cornelis W. Bakker en Geertruida J. den Blanken: Wilfried Maria, z. van Joannes G. Nauta en Catharina A. Graaf: Petrus Theodorus. z. van Johannes N. Witte en Reinera V. Barhorst; Alida Wilhelmina, d. van An- ton Smit en Alida W. Sukel. Ondertrouwd: Hubertus E. van Ton gelen en Johanna M. van Heerwaarden. Getrouwd: Harrie J. Arnout en Ger- ritdina H. Jonker. Overleden: Souwtje Cornelia Timmer, 69 jaar, echtgenote van Pieter Buis. PEGEVENS voor deze wekelijkse rubriek kunnen worden ingediend bij het Agendabureau van de Helderse Gemeenschap, Erasmusstraat 14, telefoon 2141 toestel 007 (na zes uur telefoon 3524). Hier volgt de agenda voor de periode van Zaterdag 18 Juli tot en met Zaterdag 1 Augustus 1953. Zaterdag 18 Juli Zondag 19 Juli Maandag 20 Juli Dinsdag 21 Juli Woensdag 22 Juli Donderdag 23 Juli Vrijdag 24 Juli 14.00 Marsdiep: Jaarlijkse hengelwedstr. „Elgawa' 14.30 Noordhollands Kanaal: WSOV Zwemwed strijd over 3 km. 19.00—21.00 Museum Den Helder. 20.00 CJMV-gebouw: Instuifavond. 20.30 MOOC-sociëteit: Eindsoirée MOOC dansclub Excursie afd. Natuurvrienden IVAO naar Zuivelfabriek. Fortgrachten: Hengelconc. HSV „Den Helder" WGW-terrein: Jaarl. voetbal-athletiekdag WGW. Basketball velden (Windwijzer): Basketball- tornooi FAC. 18.00 Groen van Prinstererschool: Onderl. wed strijden „Turnlust". Basketballtornooi FAC. 19.30 Puzzlewandeltocht WSOV/Rijkswerf. 19.30 Avondprestatietocht Kynologenver. „Den Helder" en dresseerver. „De Windwijzer. Basketballtornooi FAC. 19.30 Postbrug: Ledenvergadering Postzegelvereni ging „Den Helder". 19.30 Avondprestatietocht Kynologen- en Dresseer- vereniging. Basketbaltornooi FAC. 19.00 Avondprestatietocht Kynologen- en Dresseer- vereniging. Basketballtornooi FAC. Marinecantine: Prijsuitreiking Kon. Marine. Watervierd. Zaterdag 25 Juli 19.00—21.00 Museum Den Helder. 20.00 CJMV-gebouw: Instuifavond. 20.30 MOOC-sociëteit: Eindsoirée MOOC Jeugd- dansclub. Woensdag 29 Juli Donderdag 30 Juli Zaterdag 1 Aug. IVAO (afd. Natuurvrienden): Excursie naar de Vuurtoren. 6.00 Vacantiebustocht NCRV naar Nijmegen. Ouden van Straatcollecte t.b.v. Autotocht Dagen. Fortgrachten: Hengelconc. HSV „Den Helder' 19.0021.00 Museum Den Helder. 20.00 CJMV-gebouw: Instuifavond. Na afloop van de laatste zitting van de raad in zijn huidige samenstelling, releveerde burgemeester De Koning het belangrijkste werk uit deze pe riode. En hij meende dat de activiteit van dit college vooral te vinden was In de sfeer van het onderwijs, de lichamelijke opvoeding en in de cultu rele sfeer. Er is bijzonder veel tot stand gekomende landbouwhuishoud- school, de landbouwschool, de openba re lagere school te Den Burg en het waardevolle gymnastieklokaal daarbij, dat nu gebouwd wordt. Vooral dit laatste noemde hij zeer verheugend, omdat dit in de tegenwoordige tijd uitermate moeilijk was. Uitgebreid werden de ULO met twee nieuwe lokalen, de CVO en de R.K. lagere school te Den Burg. De outil lage en de voorraad leermiddelen zijn sterk uitgebreid. In Oosterend is een gymnastiekzaal- tje gekomen. Scholen voor De Koog en De Waal zijn inmiddels aanbe steed en in opdracht van Gemeente werken wordt de nieuwe school van Den Hoorn voor de begroting van volgend jaar „zeilklaar" gemaakt. Het professor Keesom-studiefonds kwam tot stand. Groot van naam groot van opzet, maar voorlopig r/g mej bescheiden middelen. En het al lerbelangrijkste voor de toekomst, al dus de spreker, de Culturele Bond, waarvan hij grote verwachtingen koesterde. Ook op het gebied van de gezond heids- en de welvaartszorg was er veel gepresteerd. Er is opdracht ge geven tot het samenstellen van een sociografisch rapport, zij het dan dat dit rapport wel lang uitblijft. De verwerkings-inrichting, „een unicum in den lande" is tot stand gekomen. Door het verstandige beleid van de Raad is in de nabije toekomst een waterleiding te verwachten. De vuil nisophaaldienst is aanmerkelijk ver beterd. De schooltandverzorging werd in het leven geroepen (die overigens in een moeilijk stadium verkeert en waarvan alleen maar te hopen is, dat zij blijft functionneren). Te betreuren is alleen dat het ver bindingsprobleem niet tot een goed einde is gebracht De oplossing hiervan is nauwelijks dichterbij dan enige ^Talrijke restauraties heeft deze Raad doen verrichten: Kerktorens te Den Burg en Cocksdorp en die van Oos terend komt aan de orde; het per ceel Koogerstraat 1, de molens in het Noorden en te Oudesch.ld zijn onder haEnealsgeu.°t™kend resultaat van de na-oorlogse periode noemde de burge meester de Texelse brandweer, die zijns inziens zek'er uitstaik boven de norm dis. Nederland hiervoor kent. Op het gebied van de woningbouw is steeds en vaak met succes gevoch ten voor vergroting van het toege wezen bouwvolume. Ook werd de Burgerzinlening ge memoreerd, die volgens de spreker toch een veel beter resultaat had op geleverd, dan aanvankelijk was ge meend. De lijst van werkzaamheden was na tuurlijk nog veel groter, maar de be langrijkste dingen werden toch ge noemd. Met eerbied herdacht de voorzitter het overleden raadslid Zijm. Daarna richtte hij zich tot de schei dende leden J. Bruin, R. Timmer en A. v. d. Vis. Hij betreurde het heen gaan van de heren Timmer en v. d. Vis, omdat een goed team was ont staan, dat nu werd verbroken. Dan wendde burgemeester De Ko ning zich tot de nestor van dc Raad, de heer J. Bruin, die met een korte onderbreking tijdens de oorlog, 22 jaar zitting in de vroedschap heeft gehad. Alvorens hem toe te spreken werd een voorstel van B. en W. aan de orde gebracht om aan personen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt toe te kennen het ereburger- schap en een erepenning. Daarna werd het voorstel dit aan de heer Bruin als eerste toe te kennen, met applaus goedgekeurd. De heer Bruin, aldus de voorzitter, liet de mensen zien. hoe hij van bin nen was. Hij kenmerkte zich door een groot gevoel voor sociaal recht en on recht en stond steeds op de bres voor de verdediging van de zwakkere. Na voor het vele werk dank te hebben uitgebracht, overhandigde de burge meester hem de nieuwe erepenning. In een bewogen rede dankte de heer Bruin, die zoals hij zeide voor de laatste maal de presentielijst had ge tekend, de burgemeester en de raads leden. Vier burgemeesters had hij meegemaakt: Oord, Kamp, Rehorst en De Koning. Voor de beide laatsten had hij niets dan waarderende woor den. Er was niet altijd pais en vree geweest en zelfs was in het verleden de vuist wel eens op tafel gekomen, maar er zijn in de loop der lange jaren toch vele dingen ten gunste ver anderd en gewijzigd. De heer Timmer wees erop, dat „ver dwaalde kogels" hem in de politieke strijd buiten gevecht hadden gesteld, door de felle strijd binnen de gelede ren van de K.V.P. en dat deed hem pijnlijk aan. De heer Daalder had om gezond heidsredenen gemeend te moeten be danken, maar wenste de raad „Gods zegen op uw arbeid". Wethouder De Waard maakte zich tot tolk van de raadsleden om de heer De Bruin te bedanken voor de jaren lange prettige samenwerking en hij diepte daarbij vele oude herinneringen op. Nadat ook wethouder Hin zijn ge lukwensen hieraan had toegevoegd, sloot de voorzitter deb ijeenkomst. Om lialf acht Donderdagmorgen vertrokken van Julianadorp twee luissen met Ouden van Dagen uit Koegras voor het jaarlijkse uitstapje. De commissie van voorbereiding had dagen tevoren al met een beden kelijk gezicht naar de weerberichten geluisterd, doch de voor spelling: „gunstiger weer op Donderdag" is uitgekomen. De tachtig oudjes hebben de hele dag uitstekend weer gehad. Langs de duinrand reden de bussen naar „Velserend", waar de koffie werd gebruikt. Weer verder lang de duinen, over het Kopje van Bloemendaal, langs de boulevard van Noordwijk naar het dierenpark Wassenaar. Hier werd ge luncht, waarna een paar uur lang de vele dieren werden gadegeslagen. In Den Haag werd het Panorama Mesdag bekeken. Allen waren vol be wondering. Te Heemstede werd in Groenendaal smakelijk gegeten en na nog even in het aangrenzende park te hebben gewandeld, werd de thuisreis voortgezet. Om goed negen uur arri veerde men weer in Julianadorp. In café „Prins Hendrik" had op het toneel de harmonie „Kunstzin" plaats genomen, om de oudjes met pittige mu ziek te verwelkomen. Toen allen in de zaal een plaatsje hadden gevonden, nam de heer L. Tigchelaar als leider van de VISSERIJBERICHT URK Vrijdag werd door 106 vaartuigen aangevoerd: 9556 pond kuilpaling f 0.95 f 1.10, 1431 pond lijnaal f 1.25—f 1.35, 130 pond fuikaal f 0.97f 1.00, 457 pond snoekbaars f 0.70f 0.72. 143 pond rode baars f 1.30—f 1.51, 352 pond voorn f 0.04—f 0.06. alles per pond en 1035 bak nest, f 2.60 per bak van 37 y, kg. ZIJ SLAAGDEN Bij het gisteren te Alkmaar gehou den examen voor het Mulo-diploma slaagden onze plaatsgenoten de dames A. C. Hoep en A. A. de Vries. „Nou, een weck of zes kan ik Je wel gebruiken", zei baas Jan de Graaf, toen de negentienjarige Kuiper zich bij hem kwam aanbieden als timmer mansknecht. Dat was op 19 Juli 1903, dus as. Zondag 50 jaar geleden. Nu is de heer C. Kuiper 69 jaar, maar hij is nog altijd in dezelfde timmermans winkel en bij dc oude baas Jan en de tegenwoordige, Niek de Graaf, zijn die zes weken tot een halve eeuw gewor den. Een halve eeuw, vijftig jaren, heeft de heer Kuiper in één bedrijf gewerkt met hamer, zaag en schaaf en beitel. Ja, maar ook met nieuwe nachines. Want er is zo een en ander veranderd in die lange tijd, ook in het timmer vak. Stond men vroeger soms dagen achtereen te zagen, nu doet de ma chine datzelfde werk in een enkel uurtje af. Kant en klaar komen vaak de deuren, ramen en kozijnen van de fabriek en de timmerman verwerkt meer triplex en board dan gezaagd en geschaafd hout. Het vak wordt er in de ogen van iemand, die er van krul lenjongen af, op ouderwetse wijze in is opgegroeid, niet mooier op en Kui per is er blij om, dat er in de werk plaats van de heer De Graaf nog wel veel zelf gemaakt wordt. Maar toch zou hij de machines ook niet meer willen missen: zij nemen zoveel zwaar werk uit de hand. Hij werkt er ook dagelijks mee. Het is oppassen, maar, secuur als hij is, heeft hij er, kleine blessures daargelaten, nooit ongeluk ken mee gehad. Hij doet trouwens nog alle werk, alleen het klauteren en klimmen op het dak laat hij, nu hij naar de zeven kruisjes loopt, maar aan de jongeren over. Dia jongeren hebben, vindt hij, maar veel voor, met een goede ambachtsschool-oplei ding. Dat was er voor hem niet bij. Hij is al blij, dat hij tot zijn veertien de jaar op school mocht blijven, vóór hij „op het timmeren" kwam bij baas De Leeuw in 't Zand. Fietsen waren er nog maar enkele. Hij had er nog geen toen zijn ouders verhuisden, was dus gedwongen een andere baas te zoeken en kwam in de Polder terecht. Zijn eerste „klussie" was luiken ma ken voor het drukkerijtje van de heer Slikker, dat nu niet meer bestaat. En aan zijn laatste is hij nog niet toe. Want hij voelt zich nog fit, gaat nog graag op karwei en zou niet thuis stil willen zitten. Maar Zondag wordt de langdurige arbeid toch onderbroken. Niet alleen omdat het Zondag is, maar omdat dan dat 50-jarig jubileum naar de wens van 'e baas, die hem eert als een ijverig en kundig vakman, met hart voor het vak en voor de zaak gevierd moet worden. Velen kennen de heer Kuiper. Zij zullen hem zeker Zondag middag. tussen 3 en 5 uur, op de re ceptie in Veerburg, willen feliciteren! tocht het woord. Hij richtte woorden van dank tot de inv/oners van Koegras, die dit uitstapje door hun bijdragen hadden mogelijk gemaakt. Niet in de laatste plaats werd dank gebracht aan de heren H. Kuit, K. Minnes en C. van Rossem, die de veraf-wonende oudjes ophaalden en wegbrachten, aan „Kunst zin" en aan allen, die op enigerlei wijze tot het welslagen van deze dag hadden bijgedragen. Van de deelnemers spraken de heren C. Korevaar en H. J. Spanjaard, die op een onvergetelijke dag terug zagen en daarvoor in het bijzonder de commissie van voorbereiding dank zegden. De afdeling Alkmaar van de vereni ging „Pro Juventute", waaronder de gehele kop van Noord-Holland alsme de West-Friesland ressorteert, organi seert een vacantie van vier weken voor 221 kinderen uit het zg. rampge bied. Deze kinderen zullen in diverse plaatsen van het arrondissement Alk maar worden ondergebracht. De eerste groep arriveert a.s. Dinsdag om 14.38 uur per Ned. Spoorwegen aan het sta tion te Alkmaar. De tweede groep >m 17.08 uur. Vanuit de Alkmaarse Mu- ziektuin zullen de kinderen naar hun tijdelijke woonplaatsen worden ver voerd. In de oude Sint Bavo te Haar lem is Donderdag de jaarlijkse Im provisatiewedstrijd op het orgel gehou den. waaraan vijf organisten hebben deel genomen. De prijs was de zilveren tulp van de gemeente Haarlem. De jury, be staande uit lady Susi Jeans uit Dorking (Engeland), Alf Linder uit Stockholm en Albert de Klerk uit Haarlem wees Piet Kee (Alkmaar) (onze oud-stadgenoot) ais winnaar aan. Prof. Heiller uit Wenen, die vorig jaar de wisselprijs won, werd twee de, Karl Richter uit München derde, Paul Barras uit Chaumont vierde en Mathleu Prange uit Vaals vijfde. De zg. „publiekprijzen" zijn gewonnen door de heren D. Scholtz (Amsterdam), D. K. Willingf Rotterdam) en J. Verkerk (Ouderkerk aan de Amstel). Deze drie kwamen tot een geheel met dat van de Jury overeenstemmend oordeel. Gister avond traden de Juryleden op: Susi Jeans met Engelse, Alf Linder met Zweedse en Albert de Klerk met Nederlandse wer ken. Als voorbode en onderdeel van de grote zomertentoonstelling „De Venetiaanse Meesters (1400—1800)", die van 25 Juli tot en met 11 October in het Rijksmu seum te Amsterdam wordt gehouden, is in de zalen van het Prentenkabinet een expositie van Venetiaanse tekeningen en prenten geopend. Er zijn 162 prenten, o.m. van Titlaan, Tintoretto, Tienolo, Verone- sc, en de gebroeders Bassano. Door onbekende oorzaak is gisteren de 19-jarige Duitse matroos Helmuth Metty uit Duisburg van zijn schip, het Franse slecpschip „Victor Hugo", in de Rotterdamse Schiehaven gevallen. Na enkele minuten werd de jongeman uit het water gehaald. Direct werd kunst matige ademhaling toegepast en werd hli naar het ziekenhuis Coolsingel ver voerd. Daar bleek dat hij was overle den.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5