Nederland is niet langer goedkoopte-eiland SEIZOEN-OPRUIMING HERMAN NYPELS AIRWASHER SCHELLINGER ®A@fl(lAP-iniaAf*ïl§ Vijf ministeriële pleidooien voor het E.D.G.-verdrag Werkgevers en loonvorming Bijna zes milliard dollar voor hulp aan buitenland Tienduizend bijbels werden vervangen DE BESTE RECLAMEI Japan wil relaties met Rusland herstellen Indonesisch leger is nog niet klaar Geen meerderheid voor De Gasperi? Assemblee wijzigt de Franse grondwet Om vreemdelingen te blijven trekken is meer steun van overheid nodig Algemene klachten over ons fooienstelsel Venetiaanse meesters in koelwagen In goede financiële controle voorzien Nieuwe koopjes in alle afdelingen Spoorstraat - hoek Koningstraat - Den Helder De zaak voor échte koopjes 11.50 Schapenvlees en -vet Motorrijwiel schoof onder stilstaande auto Noordhollandse biggen in Oude Tonge Nog geen inkrimping van hyacinthenareaal Historische parade van praalschepen Beknot programma door Huis aanvaard Buitenlandse hulp is nog onontbeerlijk Wongsonegoro zoekt twee vice-premiers Premier dreigt met nieuwe verkiezingen Arrestaties in Saksen VRIJDAG 24 JULI 1958 (Van onze Haagse redacteur). JJEDERLAND t, dit jaar en vooral in deze vacantietijd bij' de buitenlanders mseTtnerist\sch landeif teuoren- Metar {s niet meer, omdat het temidden van de toeristische landen een goedkoopte-eiland zou zijn. Men bezoekt het om zijn schoonheden, zyn bezienswaardigheden, om het vriendelijke optreden van zijn bevolking. Goedkoop is Nederland niet meer. Dat. verklaarden ons unaniem de vertegenwoordigers van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in België, Luxemburg, Zweden, West-Duitsland Frankrijk en Engeland, die wij ontmoetten in het kantoor van de A. N. V. V. V. m Den Haag. In het algemeen achten de buitenlanders, die ons land bezoeken, de prijzen nog wel redelijk, maar er zijn vele bijkomende kosten, voornamelijk voort vloeiende utt het xn Nederland geldende, onbegrijpelijke fooienstelsel. ALS MEN de vreemdelingen, die Ne- derland bezocht hebben, vraagt of z(j klachten hebben, dan is vrijwel de enige, dat men zich door het steeds weer klaar staan door bedienend per soneel om een fooi gedupeerd gevoelt. Ook heen het Hollandse ontbijt met name in de grote steden, waar enkele hotels hun prijzen hebben op gevoerd, zijn attractie verloren. Óp het platteland is het voor de buiten landse tourist nog steeds goedkoop. Een handicap voor de Fransen is, dat zi] om in Nederland te komen, een pas nodig hebben en voor de Duitsers, dat vele formaliteiten vervuld moeten worden om aan een visum voor Ne derland te komen. De vertegenwoordigers van de ANVW in het buitenland zijn ervan overtuigd, dat nog meer vreemdelingen naar Nederland zouden trekken, als het tegenwoordige passensysteem door een eenvoudiger stelsel werd vervan gen. Op Zondag 10 Mei bv. moesten aan de grenspost Wernhout meer dan 100 automobilisten worden teruggestuurd, omdat zij niet in het bezit waren van een geldig paspoort. üR BESTAAT momenteel enige L vrees, dat nu Nederland niet meer zo goedkoop is, als men het wil doen voorkomen een deel van de buitenlanders de voorkeur zal gaan geven aan Duitsland om de vacantie door te brengen. De Engelsen denken heel sterk aan Spanje, waar zij voor hun verblijf minder moeten betalen dan in Nederland. Men zal daarmede in ons land rekening moeten houden en dienen te bedenken, dat niet alle vreemdelingen rijk zijn. De Zweden bijvoorbeeld, die hier te lande de af sluitdijk en de polders willen zien, die graag aan onze vlakke kust ver toeven en voor wie de „schoongewas sen huizen" en het vele water een attractie vormen, zijn niet zelden ge wone arbeiders, die gespaard liebben om enkele weken buiten de eigen landsgrenzen indrukken op te doen. Van de Duitsers die in Nederland gereisd hebben hoort men nagenoeg geen klachten over een minder vrien delijke bejegening. In het algemeen zijn de vreemdelin gen vol lof over de uitzonderlijke voorkomendheid, hulpvaardigheid en vriendelijkheid -,*an politie, tramcon ducteurs en burgers. Zij prijzen de prachtige autowegen en de stiptheid, waarmede de treinen en de autobussen rijden. Die vinden zij bovendien zeer goedkoop. De taxi's echter achten rij te prijzig. CR IS volgens de uit ons land naar hun haardsteden teruggekeerde toe risten voldoende vermaak in Neder land, al voelt men het wel eens als een hinder, dat men in sommige plaat sen op Zondag aan beperkingen on derworpen is. De Fransen, die naar het Friese merengebied trekken, kla gen erover, dat daar na des avonds zes uur weinig meer te beleven valt. Geen enkele vertegenwoordiger van de ANVW had er in het buitenland ooit van gehoord, dat men ons land meed, of zijn bezoek er tot slechte en kele dagen beperkte, omdat er de rou lette niet draait De vreemdelingen-industrie is in ons land een belangrijke bron van in komsten geworden. Daarom zal men buitenlanders moeten blijven trekken. Enige keren heeft men buitenlandse journalisten in Nederland laten rond reizen. Zij schreven enthousiaste ver halen in hun bladen met het gevolg, dat onmiddellijk de animo onder de lezers om Nederland te bezoeken toe nam. Deze propaganda kost echter veel geld en de ANVW is niet bij machte haar te betalen. Trouwens: ons land slaat nog steeds een schriel figuur te genover andere landen, die de propa ganda voor hun land op een veel groot sere manier hebben aangepakt. Men zal hier moeten gaan beseffen, dat de kost voor de baat uitgaat en dat die „kost" voor een niet onaanzienlijk deel van dc overheid zal moeten komen! Aan allen, die door de watersnood hun bijbel verloren, is door het Neder lands Bijbelgenootschap, in samenwer king met enkele bijbeliiitgevers in ons land een nieuwe bijbel aangeboden. Krachtige steun werd hierbij ook ont vangen van veel bijbelgenootschappen in andere landen. Thans is dezer dagen namens het hoofdbestuur van het bij belgenootschap de 10.000ste „waters- noodbijbel" vergezeld van een oorkon de overhandigd aan de familie Dubbel dam in het zo zwaar getroffen Oude Tonge. Zeventig schilderijen uit Schaffhau- sen voor de grcrte zomertentoonstelling „De Venetiaanse meesters" in het Rijksmuseum te Amsterdam zijn giste ren op het emplacement aan de Plan tage Doklaan aangekomen. Een deel der schilderijen werd vervoerd in een koel wagen, waarin de temperatuur op 22 a 23 graden werd gehouden. Voor de grote stukken (er was er een bij van 3 bij 4 meter verpakt in een met ijzer beslagen kist, met een totaal gewicht van 500 kilo) was een speciale wagen nodig geweest, waarvan de voor- en achterwand geheel geopend kunnen worden. Van de aankomst, het transport en het uitladen bij het museum werd voor een Amerikaanse televisieprogramma een film gemaakt. Onder escorte van motorpolitie ging de zending per auto naar bet museum, waar in de voor het verkeer afgesloten onderdoorgang de doeken door twee Deense en twee Ita liaanse deskundigen, die ook de schil derijen hadden ingepakt en tijdens het transport begeleid, werden uitgepakt Vervolg van pag. 1 MINISTER VAN DER KIEFT zei, dat de regering zal waken tegen het op schroeven der E.D.G.-salarissen, mede met het oog op de ongewenste gevol gen voor onze interne verhoudingen. Ook minister Van der Kieft kon met de heer Korthals (V.V.D.) zich wel vinden in de wijze, waarop de finan ciering der E.D.G. is geregeld. Een Europese belasting-heffing achtte hij voorhands nog wel zeer bezwaarlijk, al heeft deze gedachte wel enige aan trekkelijke kanten. Er is wel degelijk een goede finan ciële contróle voorzien door een soort internationale rekenkamer. Het natio nale parlement zal daarentegen wel iets van zijn bevoegdheden terzake verliezen. TENSLOTTE wijdde minister Zijlst.a nog enkele opmerkingen aan de economische gevolgen van de aanvaar ding van de E.D.G. In de vrije concur- rentie-sector is in beginsel geen plaats voor prioriteiten en protectionisme, al moet de mogelijkheid niet geheel wor den uitgesloten, d 1 strategische over wegingen zekere beperkingen kunnen opleggen. Op verschillende punten worden nog orderhandelingen gevoerd. Hij beoordeelde de positie van de Nederlandse industrie onder het ver- drc^ bepaald niet ongunstig. Men moet de bevoegdheden van het E.D.G.-com- missariaat inzake de export niet over drijven. Het commissariaat bezit im mers geen zelfstandige operationele of strate"'-:he-politieke bevoegdheden. Op voorstel van de Kamervoorzitter, dr Kortenhorst, werd de spreektijd v. ir de replieken per fractie zonder discussie op een half uur gesteld. De heer Weiter (KNP) gaf als eerste spreker nogmaals uiting aan zijn twij fel inzake de doeltreffendheid van de E.D.G. Minister Beven vroeg de heer Wei ter zich nog eens goed rekenschap te geven van de moeilijkl.-den met de inschakeling van Duitsland in de NA VO, en met name ook het verzet hier tegen van de Fransen, Engelsen en Duitsers zelf in aanmerking te nemen. DIJ DE BEHANDELING van het D goedkeuring lontwerp vond nog een discussie pl ats over het door me juffrouw Klompé (KVP) ingediende amendement, om de uitvoeringsover eenkomsten van het F,.D.G.-verdrag aan de goedkeuring van de Staten- Generaal te onderwerpen. Het amen dement werd ondersteund door de A.R. en de V.V.D., bestreden door de PvdA. De voorstanders waren van oordeel, dat het E.D.G. verdrag zo belangrijk is, dat de Kamer enige directe zeggen schap bij de uitvoering moet behou den. De bedoeling is bepaald niet om remmend te werken op de internatio nale rechtsvorming, gelijk de tegenstan ders stellen. De heer Van der Goes van Naters achtte het aanvaarden van het amendement het inslaan van een zeer gevaarlijke weg. MAMENS DE REGERING opperde de minister-president, dr W. Drees, zeer ernstige bedenkingen. Het amen dement zou de werking van bet ver drag zeer ernstig belemmeren. De ar beid van de supranationale organen zou nieuwe hindernissen ontmoeten, daar de buitenlandse volksvertegen woordigingen in deze in het algemeen veel langzamer werken dan het Neder landse parlement. Onder bepaalde om standigheden zal een vertraging zeer ernstige gevolgen kunnen hebben, zo als bij het vaststellen van leger-op- bouwplannen. Ook het aangaan van de uitvoerings overeenkomsten van het NAVO-ver- drag is aan de regeringen overgelaten. De buitenlandse grondwetten kennen thans alleen een goedkeuring van ver- drags-, niet van uitvoerings-ervereen- komsten, door de volksvertegenwoor diging. Mocht echter een der andere deelnemende staten hiertoe wel beslui ten, dan zal de Nederlandse regering haar standpunt opnieuw moeten bepa len. In ieder geval zal de regering in geval van twijfel of een uitvoerings overeenkomst wel volledig door het E.D.G.-verdrag wordt gedekt de over eenkomst aan de Kamer voorleggen. Dit zal ook gebeuren, als een dergelij ke overeenkomst afwijkt van de hier te lande geldende grondwet of wetten. niT KLEMMENDE BETOOG kan de voorstanders echter niet overtuigen. Het gaat hier immers, zo betoogde de heer Korthals (V.V.D.) om zaken, die op dit ogenblik nog niet kunnen overzien; zaken, die van groot belang zijn voor het persoonlijk leven van onze militairen. Na een laatste beroep van de ministerpresident, geen spaak in het E.D.G.-wiel te steken, aanvaardde de Kamer, zoals reeds vermeld, het amen dement en enkele minuten later het gehele verdrag. Vervolgens is de Tweede Kamer tot 8 September op zomerreces gegaan. mm De kleine, maar per- .fecte wasmachine. v. GALENKTKAAT 48. verkrijgbaar bij f'. JACOBS. MOLENSTR. 4) Tel. 2818. De meest» grote bedrijven hebben hun opkomst te danken aan de juiste wijze waarop zij hun reclame ge voerd hebben. In bijna alle gevallen i« drt daablad-reclame aeweest (Vervolg van pag. 1) Een bezwaar van practische aard tegen de wijze, waarop de loonpolitiek wordt uitgevoerd, is met name, dat bij de in komsten der werknemers niet steeds voldoende kan worden rekening ge houden met de differentiatie in de eco nomische resultaten in onderneming en bedrijfstak. £)E OMSTANDIGHEDEN, welke heb ben geleid tot de gevolgde politiek van loonbeheersing, hebben zich gelei delijk gewijzigd, aldus de verklaring. Thans achten de vier centrale werkge versverbonden de ontwikkeling zover gevorderd, dat het tot nu toe gevoerde beleid moet worden herzien op een zo danige wijze, dat met behoud van de aan dit beleid verbonden voordelen de bestaande bezwaren worden ondervan gen. REDELIJKER WIJ S mag worden ver wacht, zo vervolgt de verklaring, dat het verleggen van het zwaarte punt van de verantwoordelijkheid voor de loonvorming van de overheid naar het bedrijfsleven geen verstoringen zal brengen in het loonpeil, dat thans over het algemeen in overeenstemming is met het evenwicht op de arbeidsmarkt en het evenwicht in de betalings balans. Bij de vaststelling van de richtlijnen voor het loonniveau heeft de Sociaal- Economische Raad naar het oordeel van de centrale werkgeversverbonden een wezenlijke functie te vervullen. Het overlaten van de loonvaststelling aan het bedrijfsleven ontslaat de over heid niet van de plicht, om een zeker toezicht uit te oefenen op de loon vorming. Slechts onder bijzondere om standigheden mag dit echter leiden tot een directe Invloed van de overheid op de loonvorming. De vier centrale werkgeversverbon den zijn intussen bereid medewerking te verlenen aan loonmaatregelen van een algemene strekking ter compensa tie* van de door de regering tegen 1 Januari a.s. aangekondigde huurver hoging, voorzover deze verhoging niet door lastenverlagingen wordt opge vangen, Tegenover de vraag of hierbij tevens de nog resterende „verbruiks- beperking", welke voortvloeit uit de in Maart 1951 genomen regeringsmaat regelen, per 1 Januari a.s. voor de loon- en salaristrekkenden zal worden onge daan gemaakt, staan de centrale werk geversverbonden in beginsel niet af wijzend. Deze vraag kan echter naar hun oordeel eerst definitief worden be antwoord nadat de Sociaai-Economi- sche Raad zich hierover zal hebben uitgesproken, in welk verband met name de omvang van de totale lasten verzwaring voor het bedrijfsleven van grote betekenis zal blijken te zijn. J)E VOORZITTER van het CNV, de v heer Rupert, heeft naar aanleiding van deze verklaring meegedeeld, dat het CNV zich in het algemeen wel met de werkgeversopvatting t.a.v. een vrij ere loonvorming kan verenigen. Het CNV is het echter niet eens -met de genoemde verklaring, waar deze ham delt over de per 1 Januari te nemen maatregelen ter compensatie van de huurverhoging. Het CNV is van oor deel, dat de huurverhoging volledig moet worden gecompenseerd en dat de verbruiksbeperking moet worden af geschaft Slechts indien uit een oog punt van het behoud der werkgelegen heid bezwaren zouden rijzen tegen een bepaald percentage van loonsverho ging, zou bijvoorbeeld een tijdelijke matiging van deze loonsverhoging ver dedigbaar zijn. Het CNV is echter van oordeel, dat in een zodanig geval de lasten door het gehele volk en niet al leen door de loon- en salaristrekkenden dienen te worden gedragen. Overigens was men in CNV-kring nog niet pessimistisch gestemd over de stand van het overleg. Hoewel men de uitlatingen van werkgeverszijde niet in alle opzichten „gelukkig" noemde, achtte men het geenszins uitgesloten, dat met de werkgeversverbonden op behoorlijke basis overeenstemming zou kunnen worden bereikt. Op de Vondelingenweg te Rotterdam is de 31-jarige tekenaar P. v. d. Heul, die op een woonschip in de Eemhaven woonde, tengevolge van een verkeers ongeval om het leven gekomen. Hij reed met zijn motorrijwiel tegen een stilstaande trekker met oplegger. Ver moedelijk heeft hij de auto te laat op gemerkt of werd hij verblind door de lichten van een tegenligger. De motor schoof onder de auto en de tekenaar werd op slag gedood. Zijn schoonmoe der, die op de duo zat. liep ernstige hoofdwonden op en moest in bewuste loze toestand in het ziekenhuis worden opgenomen. Dinsdagavond reed een grote vee wagen, afkomstig uit Noord-Holland, ™t bouwbedrijf van dhr. L. Slis in )ude Tonge op, waar een groot aantal andarbeiders en kleine boeren reeds <tond te wachten. De Stichting voor ie Landbouw had in Noord-Holland een groot aantal biggen ingezameld thans aan de getroffen kleinveo- houders ten geschenk werd gegeven Niet r !oder dan tachtig varkens wer den uitgereikt. Enkele leden van de •ommissie waren mede naar Oude Tonge gekomen onder wie de heren Roepert en de rijkslandbouwconsulent W. Hartman, die zelf Oude Tongenaai van geboorte is. Naar wij vernemen kan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zich niet verenigen met het voorstel van het bedrijfschap voor sier teeltproducten tot inkrimping van het hyacinthenareaal met 20 Het voor stel is teruggezonden naar het bedrijf schap met het verzoek een nieuw te ontwerpen, dat meer tot tevredenheid i van de kleine hyacinthenkwekers zal I zijn. Op de Theems te Londen werd gisteren eert parade gehouden van praalschepen, die op symbolische wijze hoogtepunten uit de Engelse geschiedenis voorstelden. Hier ziet men de Lord Mayor van Londen in 1357 de Zwarte Prins en John van Frankrijk verwelkomen aan de voet van de London Bridge. UET Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zich verenigd met het door de commissie voor de toewijzin gen beknotte program voor hulp aan bet buitenland. In totaal zal 1.1 milliard minder worden toegestaan dan Eisen- hower had aangevraagd; vierhonderd millioen hiervan komt voor rekening van reeds toegestane, maar nog niet gebruikte gelden. Een poging van som mige afgevaardigden, om de verlagin gen ongedaan te maken stuitte op de af wijzing van de meerderheid van het Huis. De Senaat moet er zich thans over uitspreken. De regering verwacht, dat deze een deel der besnoeiingen on gedaan zal maken. Zoals het thans door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, vermeldt het verdelingsschema een bedrag van 1.860 millioen dollra voor rechtstreek se militaire hulpverlening voor Europa, 290 millioen gaan naar het Nabije Oos ten en Afrika, 985 millioen naar Azië en het Pacificgebied en 15 millioen naar Midden- en Zuid-Amerika. Daar ko men nog overschotten van verleden jaar bij ten bedrage van 1.1 milliard voor Europa, 250 millioen voor Nabije Oos- Japan heeft zich bereid verklaard, de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie te herstellen, indien deze mogendheid de onafhankelijkheid en souvereii.i'.rit van de Japanse regering erkent en het land verwelkomt in het ternation "s gezin van naties. Molotof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft kortelings aan de Japanse hoogleraar Ikoeo Oja- ma, die de Stalinprijs heeft gewonnen, practische stappen voorgesteld om de vriendschappelijke betrekkingen met Japan te hervatten. Buitenland De uitvaardiging van een decreet, waarin op duidelijke wijze de activitei ten van gewapende benden wordt ver oordeeld, kan nuttig zijn voor het her stel van de veiligheid. Dit heeft de sous-chef van de Indo nesische landstrijdkrachten, kolonel Suprapto, naar aanleiding van de re cente demonstraties tegen het bende wezen verklaard. Kolonel Suprapto zeide voorts, dat naar zijn mening de Indonesische strijd krachten nog steun nodig hebben van buitenlandse krachten. Deze steun is nodig voor het vormen van stafperso neel. Voor de opleiding van het lagere kader heeft het leger voldoende eigen instructeurs. Hij zeide, dat waarschijn lijk geen enkele mogendheid zoveel mi litaire krachten zal kunnen missen voor de opleiding van landmacht, luchtmacht en marine, als het geval is geweest met de Nederlandse missie. In ieder geval stelt de landmacht als voorwaarde, dat buitenlandse steun afkomstig moet zijn van één mogendheid, aldus kolonel Suprapto. Het is niet onmogelijk, dat de Indo nesisch kabinetsformateur Wongsone goro een lid van de Masjumi en een van de PNI zal aanzoeken voor de post van vice-premier. In dat geval zal de nieuwe Indonesische regering worden geleid door een premier en twee vice-premiers. Het politieke program van Wongso negoro heeft de veiligheid als eerste en Nieuw-Guinea als een na laatste punt. MOORDAANSLAG IN LIBANON De Libanese oud-minister van finan ciën Mohammed el Abboed ls door een politieke tegenstander neergeschoten. Ht1 kreeg vier kogels in de bulk. De dader is gearresteerd. Ook ls een politieke te genstander aangehouden, de oud-minister van economische zaken Soeleiman el Ali. In Akkar, het kiesdistrict van belde politici, heerst grote opwinding. ten en Afrika, 210 millioen voor Azië en de Pacific en 30 millioen voor Mid den- en Zud-Amerika. Van de economische hulpvoor ver dedigingsdoeleinden krijgt Europa 218 millioen dollar plus een overschot van 113 millioen, Indo-China en Formosa 84 millioen en een rest van 11 millioen, en Frankrijk 400 millioen voor de aan koop van oorlogsmateriaal voor de strijd in Indo-China. Bovendien ont vangt het 85 millioen voor de vervaar diging van wapenen in het kader van de NAVO. Aan technische hulp voor onontwik kelde gebieden is uitgetrokken; voor het Nabije Oosten en Afrika 24 millioen dollar, voor Azië en de Pacific 33 mil lioen en voor Midden en Zuid-Amerika 20 millioen. Bovendien is vijf en een kwart millioen uitgetrokken voor Ame rikaanse technische hulpverlening in het algemeen. In totaal een bedrag van 5.733 millioen dollar. JJE Italiaanse premier De Gasperi, die Dinsdag met zijn nieuwe regering in bet parlement zal verschijnen, zal daar vermoedelijk geen meerderheid halen. De monarchisten hebben gister morgen laten weten, dat zij tegen hem zullen stemmen. De Gasperi heeft thans, na langdurig beraad met de christen-democratische fractie, doen weten, dat hy in geval van een neder laag nieuwe verkiezingen zal uit schrijven. De premier had er op gerekend, dat de monarchisten zich in het ongunstig ste geval van stemmen zouden onthou den en dat zij hem waarschijnlijk zou den steunen. Hij kan staat maken op de onthouding van liberalen, republi keinen en sociaal-democraten. Beslui ten deze alsnog om hem te steunen, dan kan hij een kleine meerderheid halen. De socialisten zullen echter in geen geval hun standpunt wijzigen. De monarchisten achten nieuwe ver kiezingen catastrofaal voor hun party. Gevaar is er evenzeer voor de drie middenpartijen, die tot voor kort met de christen-democraten verbonden wa ren. De Gasperi speculeert er waar- schijnlijk op, dat zij hem om deze re den toch steun zullen geven. De Franse Nationale Vergadering heeft zich accoord verklaard met enkele wijzigingen in de grondwet. Deze zul len thans worden doorgezonden naar de Raad van de Republiek. In Octooer komen ze in tweede lezing in de As- semblée in behandeling. De voornaamste wijziging is wel deze, dat een premier, om benoemd te zijn, voortaan voldoende zal hebben aan een meerderheid van de helft plus één, in- plaats van aan een voorgeschreven meerderheid van 314 stemmen. Verder zullen de communisten voortaan wor den uitgesloten uit zakenkabinetten. Deze moesten tot dusverre uit leden van alle partijen worden gevormd. Ten slotte en ook hierin ziet men een te gen de communisten gerichte beslissing zullen afgevaardigden tijdens de va- canties van het parlement ondanks hun parlementaire onschendbaarheid in hechtenis kunnen worden genomen. Sinds het begin van deze week zijn in het gebied van de Saksische ura- niumm'.' en tweehonderd arbeiders ge- „..^en gen" .en. Dit houdt verband met relletjes, die zich verleden week hebben voorgedaan. De mijnwer kers liebben toen gedemonstreerd tegen de "i zijn in ^vocht geraakt met de volkspolitie. De betogers eis ten vrijlathig van hun na 17 Juni ge vangen genomen collega's. De Öostduitse Volkskamer zal Woenrrlag en Donderdag bijeen komen om een verklaring van de regering- Grotewohl aan te horen. De katholieke en de socialistische vakbeweging in België nebben gisteren een 21-uursstaking by bepaalde staats instellingen gehouden ter accentuering van hun pensioeneisen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5