De wapenen rusten in Korea Minister LUNS voldaan over bestand in Korea Japanse kroonprins Akihito in Nederland aangekomen Verhoging brood- en melkprijs nog niet aan de orde Wilhelm Zaisser in ongenade VS nemen eerste maatregelen voor hulpverlening E.D.G. (2) Uitwisseling van de gevangenen Het eerste voedsel in Berlijn verdeeld Dodelijk ongeluk bij „Coronet" Nieuwe commandant Karei Doofrnan Watersnood in straten van New York Wongsonegoro stuit op moeilijkheden Nederland en E.D.G. Dinsdag 28 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1199 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulov/na Tachtigduizend pakken in één dag Slecht vacantieweer Weerbericht Opschuiven van IJzeren Gordijn voorkomen Oude banden tussen Russische gelukwens voor Kim II Soeng beide landen Voorbarige geruchten in enkele kranten Masjumi stelt condities Drastische herzieningen in SED-leiding Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironumnaer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per ma5nd f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 QISTERMIDDAG om (wee uur Nederlandse tijd is de strijd in Korea gestaakt. Het sein hiertoe werd door hoornblazers gegeven. In Nie mandsland, het gebied tussen de stellingen van beide partijen, haalden de patrouilles de patronen uit hun wapenen, waarna zij zich gereed maakten om de stellingen, waarvoor zij bitter hebben moeten vechten, »e verlaten. Reeds is een begin gemaakt met het opblazen van de ver dedigingswerken, waaraan men twee jaar heeft gebouwd. Op allerlei manieren is men thans met de liquidatie van het conflict begonnen. Reeds heeft president Eisenhower tweehonderd millioen dollar bij het Congres aangevraagd ter bestrijding van de eerste kosten der hulpver lening. Tienduizend ton voedsel uit de Amerikaanse voorraden in Japan is onderweg naar Korea ter verdeling onder de bevolking. De Algemene Vergadering der Verenigde Naties komt op 17 Augustus bijeen ter be spreking van de toestand. Men hoopt, dat zij binnen een week gereed zal zijn met haar debat. IJITERAARD wordt thans begonnen met de terugzending van de gevan genen, die beide partyen hebben ge maakt. De Noordelijken hebben mede gedeeld, dat zU 12.736 man zullen uit leveren; 4577 man zullen niet-Korea- nen zijn. De verbondenen zulten direct ongeveer 5000 Chinezen en 6900 Noord- koreanen repatriëren. Zij hebben be loofd, dagelyks ongeveer achttienhon derd gevangenen vrij te laten en bo vendien 360 zieken en gewonden te zenden. De Noordelijken zuilen dage lijks driehonderd gevangenen overdra gen. De eerste groep Noordkoreaanse ge vangenen is heden per schip van het eiland Koje naar Intsjon vertrokken. Vandapr zullen zij de reis per trein CR BLIJKT voor de uitreiking van levensmiddelen aan Oostduitsers in West-Berlijn een enorme belangstelling te bestaan. Reeds de eerste dag zijn er tachtigduizend pakketten met voed sel aan de gegadigden overhandigd. Veten hadden een verre reis gemaakt, om wat etenswaren in ontvangst te kunnen nemen. Op negentien plaatsen in West-Ber- voortzetten lijn reikte men Maandag de kaarten uit, waarop levensmiddelen zouden worden verstrekt. Reeds om vier uur 's morgens stonden er mensen in de rU. Sommige wachtenden vielen flauw van uitputting. De pakketten bevatten vier en een halve kilo voedsel, met name vet, gecondenseerde melk, meel en erwten. Er waren mensen uit Jena. Lcipzig, RostocK en zelfs van het eiland Ruegen. De volkspolitie heeft gisteren geen pakjes in beslag genomen. Het Rode Kruis verschafte onderdak aan mensen, die niet aan de beurt konden komen of niet naar huis terug kenden. De hulpactie duurt tot 9 Augustus. In deze periode zal voor vijf millioen mark aan voedsel worden uitgereikt. Maandag is in Hamburg het eerste schip met door president Eisenhower beschikbaar gestelde levensmiddelen aangekomen. zij onder de hoede van de neutrale re patriëringscommissie zullen worden gesteld- Ook is heden de militaire wapen stilstandscommissie voor het eerst te Panmoendjon bijeengekomen. Zij moet, bijgestaan door waarnemers uit viet verschillende landen, de naleving van het bestand controleren. Daartoe zul len de waarnemers zich begeven in de neutrale zone. welke is ontstaan door dat de strijdkrachten van beide par tijen een strook van twee kilometer breedte aan weerszijden van de be standslinie hebben ontruimd. Deze be standslinie loopt over het geheel Noor delijker dan de 38ste breedtegraad, de oorspronkelijke grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Zuid-Korea verkrijgt hier door een netto-terreinwinst van 3800 vierkante kilometer. QP HET STUK van de onderhande- lingen tussen Amerika en Zuid- Korea is thans nog bekend gemaakt, dat de Amerikaanse minister Dulles in zijn briefwisseling met president Syng- man Rhee verscheidene eisen van deze heer heeft afgewezen, toen het er om ging, op welke voorwaarden Zuid- Korea het bestand niet zou tegenwer ken. Zo werd verworpen, dat Amerika de politieke conferentie zou verlaten, wanneer Zuid-Korea dat deed; dat de verbondenen automatisch de oorlog zouden hervatten, wanneer de confe rentie er niet in slaagde, tot een Vreedzame regeling voor het Koreaan se geschil te komen; en dat Amerika een actie van Rhee. om Zuid- en Noord-Korea met wapengeweld te ver enigen, met militaire hulp zou onder steunen. Rhee heeft Maandag een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt. dat de ver standhouding tusseh Amerika en Zuid- Korea de doelmatige samenwerking tussen beide landen bij het handhaven van de veiligheid op het terrein van het wederzijdse belang verzekert. Zuid- Korea zal vlug en doelmatig weer op de been worden geholpen. Het voor naamste doel blijft echter het herwin- (Van een speciale verslaggever) Een Vampire, die deelnam aan de oefening „Coronet" is gistermiddag twee myi van Butsweilerhof (West- Duitsland) neergestort en op een bun galow terechtgekomen. De piloot van het vliegtuig werd op slag gedood. De bungalow braftdde geheel uit. Verdere slachtoffers vielen bij dit eerste onge luk in de luchtmachtoefening niet. Naar wij vernemen, wordt in de kringen van de groothandel gevreesd, dat het contract voor levering van 150.000 vaten haring aan Rusland een prijsstyging van de haring in Neder land ten gevolge zal hebban. Dit zou dan weer een terugslag kunnen heb ben op de exportprijzen. IVEZE week zal ongetwijfeld een der drukste vacantieweken zijn. Gedurende de slechte dagen van deze week zijn het vooral de krachtige wind en de buien, die het weer onbestendig en zelfs herfstachtig maken. De buien zijn, vooral verder in het binnen land, zwaar en gaan van onweer vergezeld. Plaatselijk viei giste ren meer dan 15 millimeter regen. Hier in het kustgebied is de bui igheid kleiner, maar de wind kracht is daarentegen groter, waardoor het weer, ook langs het strand, minder fraai is. Het is te verwachten dat het weer ge leidelijk wel iets beter wordt, maar het zal d® eerste dagen toch allesbehalve zomers genoemd kunnen worden. Met westelijke Winden wordt koele lucht aan gevoerd, al zal het langzaam zon niger werden. Intussen is de zomer spoedig weer een week ouder en blytt onze hoop op een langdurige verbetering nog steeds een illusie. Verwachting tot hedenavond. KOEL WEER Veranderlyke bewolking met plaatseiyk enkele buien. Voorna- meiyk landinwaarts, waarvan sommige met onweer. Matige, tij delijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Weinig ver andering in temperatuur. WOENSDAG: Zon op 4.56, onder 20.35. Maan op 21.35, onder 8.57 •naar Panmoendion. waar non van de Noordelijke provincies. De Japanse kroonprins Akihito heeft op zijn Europese reis ook een bezoek gebracht aan de Belgische Koninklijke familie. V l.n.r.: Ex-Koning Leo- pold, Kroonprins Akihito, Koning Booudewijn, Prins Alexander en Prinses Liliane bij het Kon. Paleis te Laeken. VOG STEEDS komen er allerlei reacties op het sluiten van het bestand in Korea binnen. Deze zyn steeds zeer voorzichtig en vaak zelfs min of meer teleurgesteld van toon. Zo heeft minister Luns, die samen met minister Beycn het departement van Buitenlandse Zaken beheert, verklaard, dat de wapenstil stand tot grote voldoening strekt, al mag niet worden vergeten, dat het streven van de Verenigde Naties, het tot stand brengen van een verenigd Korea, nog geenszins het verlangde resultaat heeft gehad. De minister zeide het evenwel van groot belang te achten, dat de Verenigde Naties in staat zijn geweest, door vastberaden solidariteit de aggressie tot staan te brengen en een opschuiven van het yzeren gordijn in Azië te voorkomen. Voorts herdacht hy met eerbied al degenen, die met hun leven het hoogste offer voor de gemeenschappelijke zaak hebben gebracht. In Poesan zal namens de Nederlandse regering een bloemenhulde worden gelegd bö de graven der .gesneuvelde Nederlanders. HE RUSSISCHE premier Malenkof heeft de premier van Noord-Korea, Kim II Soeng, telegrafisch gelukge wenst met de succesvolle afloop van de wapenstilstandsonderhandelingen. De Sowjet-Unie beschouwt het besluit der onderhandelingen als een grote_ over winning voor Koreanen en de Chinese vrijwilligers. Wordt in een Noordelijke dagorder de Noordkoreaanse en Chinese strijd krachten op het hart gebonden, waak zaam te blijven en te letten op schen dingen van het' accoord door geallieer de strijdkrachten, in een dagorder van generaal Clark aan de troepen der V.N., wordt gezegd, dat deze strijdmacht zal worden gehandhaafd om de tegenstan der te kennen te geven dat de republiek Zuid-Korea tegen een aanval zal wor den verdedigd. Volgens een correspondent bij de ge allieerde strijdkrachten vertoonden de troepen, toen het nieuws van de onder tekening bekend werd, minder opwin ding dan toen het er twee maanden ge leden naar uitzag, dat er een bestand zou worden gesloten. Wel was er aan beide zijden van de bestandslijn een vuurwerk van seinpatronen, toen het „staakt het vuren" werd geblazen. Ook in de Verenigde Staten werd het nieuws zeer lauw ontvangen; de onderhande lingen bleken te lang te hebben ge duurd. Daarentegen werd in Noord- Korea een nationale feestdag gehou den en wapperden in Denemarken de vlaggen van alle openbare en van vele particuliere gebouwen. De Japanse kroonprins, Akihito, Is gisteren onder betoon van vreugde in Den Haag ontvangen. De negentien jarige keizerszoon zal een vyftal dagen in ons land verbleven en hy zal gedu rende die tijd zyn intrek nemen op kasteel Oud-Wassenaar. Dc Nederland se ambassadesccretaris te Tokio, mr G. Jongejans, vergezelde de prins op zijn tocht van Roosendaal naar Den Haag. De prins, gekleed in een grijs cos- m met wit overhemd en blauwe ofltving op hél kasteel vertegen woordigers van de Nederlandse pers. Hij sprak hier een korte rede uit, waar in hij uiting gaf aan zijn vreugde, dit land te mogen bezoeken. Nederland is bekend om zijn hoge culturele en in- Op de effectenmarkten heeft de wa penstilstand eveneens weinig effect ge had. Het accoord werd immers reeds lang verwacht; al weken lang waren er met het oog hierop verkopen gaande. Het sterkst was nog de reactie op de vrije goudmarkt. Met ingang van 1 Septefcber a.s. is benoemd tot commandant van de „Ka- rel Doorman" de kapitein ter zee A. M. Valkenburg Kapitein (toen nog ka pitein-luitenant) ter zee Valkenburg heeft in de Koreaanse wateren het be vel gevoerd over Hr Ms torpedoboot- jager „Van Galen". Nadien is hij hoofd geweest van de Marinevrouwenafde- ling. (Van onze Haagse redacteur) In navolging van het K.K. dagblad „Het Binnenhof" maakt „De .Tele graaf" de veronderstelling, dat dc re gering voornemens is het subsidie op de levensmiddelen af te schaffen, liet gevolg daarvan zou zijn, dat de melk drie cent per liter duurder wordt en het brood één cent per 800 gram. Deze prijsverhoging zou begin volgend jaar ingaan. Dit bericht ls zo bleek ons bij navraag te bevoegder plaatse ge heel en al een veronderstelling. Want in werkelijkheid is in regeringskrin gen de afschaffing van het subsidie i- de daaruit resulterende prijsver hoging nog niet concreet ter sprake geweest. Wel streeft de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorzie ning, de heer Manshojt, naar vermin dering, respectievelijk afschaffi g van het subsidie op levensmiddelen doch dit doet hij reeds een aantal jaren Trouwens: het subsidie is sedert 1945 al aanmerkelijk verlaagd Er zit met het oog op de aan staande huurverhoging een loons- Neiv York werd overvallen door een regenstorm die vele straten van de stad in een ogenblik tijds veranderde in stromende ri vieren. Hoe snel alles in zijn werk ging laat de jotn zien. verhoging in dc luch' Daarin zou men eventueel tevens een prijsstijging van melk en brood kunnen verdisconteren De te verwachten nieuwe loonronde en het nog altijd bestaande streven by de regering om tot vermindering oi afschaffing van het levensmiddelen subsidie te komen, zullen wel lanlei- ding geweest zijn voor het gerucht van de stijging van de prys van melk en brood. Afgewacht zal moeten worden, of de regering inderdaad in die richting iets van plan is. Op het ogenblik is deze vraag nog niet aan de orde. dustriële standaard, terwijl de betrek kingen tussen beide landen teruggaan tot de zeventiende eeuw. „Het is mijn ernstige wens, de vriendelijke betrek kingen uit vroeger dagen te herstel len", zo zei de prins, die hiermee ter zijde doelde op het onbeschrijfelijke leed, dat de Japanners in het voorma lige Nederlands Indië hebben aange richt, onder het goedkeurend oog van de Dai Nippon, Akihito's vader. De prins, hoewel mede drager van de talloze kleurrijke tradities van het Japanse hof, volgt een Westerse leef wijze. In Japan gebruikt hij altijd Euro pees voedsel en ook in Nederland zal hij de maaltijden naar 's lands wijs en smaak gebruiken. Akihito hoopt in ons land vele kleurenfoto's te maken. Van- midag wordt hij ontvangen door ko ningin Juliana en Prins Bernhard op het landgoed Ter Horst te Wassenaar, waar hij ook de lunch zal gebruiken. Het zag er gisteren naar uit, dat de Indonesische kabinetsformateur Wong sonegoro goede vorderingen maakte. De Masjumi liet niet-officieel weten, dat zy accoord ging met de samenstel ling van een regering, zoals Wongsone goro zich deze had gedacht. Niettemin bleek achteraf, dat zij nog vele ver langens had en onder meer enkele candidaten van andere partyen voor ministerszetels onaanvaardbaar achtte. De formateur was dan ook gedwon gen, aan president Sukarno verlen ging van de hem toebedeelde termijn te vragen. Het kabinet, dat Wongsone goro zich heeft gedacht, zal twintig portefeuilles teilen, waarvan de Mas jumi en de PNI er elk vier bezetten. Voor de PNI zyn het premierschap en het ministerie van buitenlandse zaken gereserveerd. De Masjumi krygt o.m een vice-premierschap en het ministe rie van binnenlandse zaken. Als pre mier wordt genoemd de waarnemende hoge commissaris in Den Haag, mr Su- santo Tirtoprodjo, als minister van Bui tenlandse Zaken de ambassadeur in Washington, mr Ali Sastromidjojo. Wongsonegoro wordt eveneens vice- premier, voor gezondheid wordt ge noemd dr Leimena, lid van Parkindo. Naar aanleiding van desbetreffende berichten heeft een vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandse Zaken met stelligheid ontkend dat een hoge functionaris van dg Westduitse Bondsregering hier te lande met de Nederlandse regering besprekingen heeft gevoeru kort voor ae behande ling van het EDG-verdrag in de Twee de Kamer. Deze geruchten zijn van alle grond ontbloot, aldus de woord voerder. r\E BEKENDE Amerikaanse commen- tator Walter Lippmann heeft in een serie artikelen gepleit tegen de tot standkoming van de Europese Defensie Gemeenschap, op grond van het leit dat Europa het eventueel in de Sowjet Unie aanwezige pacifisten niet onmoge lijk moet maken de weg van minne lijk overleg te bewandelen. De kans bestaat, zo redeneert hy, dat de de fensievoorbereidingen van het demo cratische Westen het militairisme in Rusland de overhand geeft op het pa cifisme. Deze redenering is even spitsvondig als aantrekkelijk. De argumenten, die Lippmann gebruikt, worden evenwel weerlegd door de feitelijke omstandig heden; wij mogen aannemen, dat de Sowjet-Unie militair paraat is; dit is met het democratische Westen zeker niet het geval. Indien wy dus de Rus sische pacifisten een volkomen vrije kans~ zouden geven, dan zouden wij een wissel trekken op een bijzonder ongewisse toekomst. Indien namelijk deze mannen in hun strevtn niet zou den slagen, dan zou het alternatief zyn dat een tot de tanden gewapenoe Sowjet-Unie zou komen te staan tegen over een verdeeld en niet paraat West- Europa. De Europese Defensie Gemeenschap heeft de bedoeling militair-technisch en strategisch de lijn recht te trekken. Pas wanneer er een soort „balance of power" of nog liever een Westelük overwicht tot stand zou zijn gekomen, zijn vredelievende strevingen in de Sowjet-Unie mogelijkerwijs succesvol. De bezwaren van Lippmann zijn niet de enig aanvoerbare. Tal van erkende schrijvers op het gebied van de de fensie, hebben de laatste maanden ernstige bezwaren geuit tegen de or ganisatievorm van de E.D.G. Ook wy hebben daartegen onze bezwaren, maar wij geloven anderzijds, dat de moei lijkheden pas uit de weg kunnen wor den geruimd, zodra de praktyk van het defensieve werk de opzet op papier gaat verdfingen. Deze praktijk be.; t t wanneer de nationale parlementen de E.D.G. hebben goedgekeurd en zij tot een vorm van uitvoering kunnen ge raken. Vóór die tyd zijn alle bezwaren theoretisch! Wat wij van harte hopen is, dat de Nederlandse regering met haar Be- nelux-partners in staat zal zijn in de E.D.G. de belangen van de lage landen met klem naar voren te brengen. Wij moeten wel begrijpen, dat iedere in stelling van een supranationaal orgaan afstand betekent van een stuk souve- reiniteit. Het moderne politieke den ken heeft eigenlijk al tal van zaken opzij gelegd, die vroeger nationaal ge zien vrijwel onaantastbaar waren. Dat wy voorzichtig zijn met de practyk, is niet anders dan een gelukkig ver schijnsel. Maar té grote voorzichtig heid leidt tot een aarzeling, die in de huidige politieke constellatie, alleen maar noodlottige gevolgen kan hebben De Nederlander zal als „toekomstig Eu.-peaan'' met deze nieuwe gedach ten in het reine moeten komen, even als straks de andere landen, die tot de E.D.G. zullen moeten toe- iZ] treden. UET IS thans zeker, dat Wilhelm Zaisser, de voormalige Oostduits» minister voor staatsveiligheid, in on genade Is gevallen. De SED heeft hem in een bekendmaking een vyaiul van het volk genoemd en verder medege deeld, dat Fechner, de kortelings ge arresteerde minister van justitie als vijand van party en staat uit de par ty is gezet. Zaisser en Hernrtstadt. de hoofdredacteur van het communisti sche blad Ncues Deutschland, zyn er van beschuldigd, een tegen de partjj gerichte defaitistische groep te hebben opgericht. Er zijn voorts drastische wijzigingen in de leiding der party aangebracht. Het uit elf leden bestaande secreta riaat is teruggebracht tot zes leden Slechts twee niervan, Ulbricht en Oeis- ner, hadden ock in het oude orgaan zitting. Het politieke bureau van de party bestaat weer uit negen leden. Twee ledery Dahlem en Zaisser, zijn vervangen T'an de zes vroegere candi- daatleden zyn slechts twee opnieuw aangewezen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1