DeMeteor-straaljagers zijn al volkomen verouderd Naumannisvrij I SED erkent bestaan van een ondergrondse beweging Polder op Sch ou wen -Du ivelan d weer in de boeien geslagen Uitwisseling van gevangenen begint op vijf Augustus Machteloos tegen nieuwe typen straalvliegtuigen E.D.G. (3) In Berlijn voedsel voor Oostduitsers Een betonnen deur in dijkgat geperst Hoogste Duitse hof beslist over Polak Kabinet-De Gasperi gevallen Woensdag 29 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1200 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Belangrijke lessen van Coronet Geen grond voor langere gevangenschap Padvinder uit Beverwijk in Duitsland verdronken Zonniger vacantieweer Weerbericht Aanhang in verscheidene grote fabrieken Partijleden in paniek na opstand Nu nog drie gaten te dichten Ook Wongsonegoro faalt Franse wijnboeren contra de regering Bordcauxprijs in het geding Dulles Zondag naar Korea Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal I 6.05, per maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 J-jET IS THANS wel duidelijk, dat de Meteors, die Nederland in ge bruik heeft, in een luchtoorlog weinig kans meer maken. De moder ne jagers zijn alle sneller en ook de moderne slraalbommenwerpers zijn voor een Meteor practisch onbereikbaar geworden. Dat is nog eens ge bleken in de nacht van Maandag op Dinsdag, toen in het kader van de grote Westeuropese luchCmachtoefening Coronet twee strijdmachten van dertig Canberra's of Lincolns het gebied van Westonia van Essex (Engeland) uit binnendrongen. De eerste aanval ging over hel. IJssel- meer en boog toen zuidelijk af naar Belgie, om via Hoek van Holland terug te keren. De tweede aanval was gericht op Keulen en kwam even eens via Nederland. Eskaders Meteors stegen op om de bommenwerpers le onderscheppen, maar zij hadden weinig succes. De Canberra's waren te hoog en te snel om zich ook maar iets aan te trekken van de onder hen cirkelende Meteors, die wanhopige pogingen deden, de tweemoto- rige straalbommenwerpers te bereiken. £)R. WERNER NAUMANN, ex-staats secretaris van Goebbcls' ministerie van propaganda en leider van een na- tionaal-socialistische samenzwering, is gisteren tezamen met zijn medc-con- spirator dr Bornemann op vrije voeten gesteld. Het Duitse staatsgerechtshof achtte geen gronden aanwezig, beide mannen langer gevangen te houden. Naumann werd op 15 Januari teza men met zes andere nazi-grootheden door de Britten gevangen genomen. Het_ zevental,, werd. beschuldigd van samenzwering tegen de veiligheid der Britse bezettingsautoriteiten. Ook wer den zij ervan verdacht, het nationaal- socialisme nieuw leven te willen in blazen. De Britten droegen in April de zaak over aan de Duitse autoritei ten. Sindsdien zijn achtereenvolgens alle verdachten op vrije voeten gesteld. Van Britse zijde is verklaard, dat men niets begrijpt van de motivering van het gerechtshof te Karlsruhe. Na mens het Hof wordt echter medege deeld, dat het vooronderzoek tegen het zevental doorgaat. Er moet nog wor den uitgemaakt, of de betrokkenen zich hebben schuldig gemaakt aan deelneming aan een beweging welke in strijd is met de grondwet. Gisteren is een Nederlandse scholier, de 13-jarige Bob Veerbeek uit Bever wijk, bij het baden in de Ruhr bij Mülheim, vermoedelijk tengevolge van hartverlamming, verdronken. De jongen was met de padvinders- groep Admiraal van Kinsbergen uit Beverwijk, onder leiding van Hopman M. van der Windt, op een vacantie- tocht in Duitsland. UET weer is deze week voor een groot aantal vacantiegan- gers van belang, en hiermee samenhangend, ook voor de bad plaatsen. De eerste dagen van deze week mochten buiig en on bestendig zijn, gisteren was het al iets beter. De depressie bij Schotland boet steeds aan acti viteit in en hierdoor wordt het overdag al belangrijk beter, tlr komen nog wel enkele kleine storingen van de oceaan over Engeland naar het Uosten, maar de kans op buien is voor de kust provincies kleiner geworden. De vacantie-vooruitzichten zijn door deze ontwikkeling voor de ko mende dagen heel wat gunstiger. Wel zouden wij het graag nog iets warmer hebben, maar daar moeten wij deze week niet op rekenen, daar ons land voorlopig in de westelijke luchtstroming zal blijven liggen. Maximum temperaturen van 18 d 20 graden Celsius, bij zonnig weer en niet veel wind, zullen heet wat va- cantiegangers naar de duinen en de badplaatsen doen trekken. Verwachting geldig tot heden avond: WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering van temperatuur. Donderdag: Zon op: 4.58, onder 20.34; Maan op: 21.50, onder 10.25. »ll—».ll»ll>. DEEDS eerder is gebleken, dat nieu we types als Venum en Sabre wel opgewassen zijn tegen de Canberra's evenals de Hawker Hunter, die Neder land is toegewezen. Het zal echter nog wel even duren, voor de eerste Hunter in ons land van de band komt. Tot zo lang zal men er goed aan doen, om over de luchtverdediging van ons land niet al te optimistisch te zijn. Voor het eerst is in deze oefening gewerkt met wat de Engelsen Window noemen: strookjes zilverpapier of licht metaal, die bedoeld zijn om de vijan delijke radarstations in verwarring te brengen. Deze strookjes geven name lijk een reflex op het radarscherm, waardoor het niet meer uit te maken is, of deze afkomstig van een vliegtuig dan wel van de lokeend Window. De radarspecialisten van Westonia hebben van deze metaalstroken reeds veel last gehad. .De radarspecialisten zoeken reeds druk naar een oplossing. Nog een antlér belangrijk punt ls bij deze oefening-aan de'dag getreden. Dot is de omstandigheid, dat een betrek kelijk zwakke tegenpartij de lucht- operaties ernstig kan belemmeren en zelfs geheel kan doen stoppen. Zulks bleek namelijk, toen een Belgische le gereenheid een aanval deed op 't vlieg veld bij Geilenkirchen, dat door En gelse luchtvaarttroepen werd verde digd. Fantasia en Westonia weten sinds gisteren, waar hun hoofdkwartier ligt. Boven dat van Westonia in de bossen bij Brueggen (Zuidwest-Duitsland) is reeds enige malen een fotovaegtuig verschenen. Telkens op dezelfde tijd spatten de blitzlampen boven de bos sen en voordat de nachtjagers er bij kenden zijn, was het vliegtuig veeial weer verdwenen. Gisteren ondernamen vier Thunderjets een aanval op 't hoofd kwartier. Daarentegen menen vlieg tuigen van Westonia het hoofdkwartier van Fantasia te hebben gevonden. Men vermoedt het vlak ten Noorden van Trier. Ook hier zal wel een aanval vol gen. |)E OOSTDUITSE communistische partij, de SED, heeft in een Dinsdag ge publiceerd verslag erkend, dat cr in haar werkgebied een ondergrondse beweging bestaat. Zij noemt deze „fascistisch" en beweert, dat de Amerikanen haar hebben opgericht en gesteund. Het verslag, dat in het blad Neues Deutsch- land is opgenomen, is dit weekend vastgesteld op de conferentie van het cen trale comité der partij. De ondergrondse beweging heeft volgens het verslag in verscheidene grote fabrieken aanhang gekregen. De voorstanders werden niet alleen onder de arbeiders maar ook onder de leden van de communis tische jeugdorganisatie, de FDJ, gevonden. VOLGENS het verslag stond de be weging onder leiding van vroegere nazi's en van burgerlijke elementen wier bezittingen aan de staat waren overgegaan. In enkele steden waren verscheidene andere groepen, die stagt éri regering vijandig gezind waren. Sommige partijleden waren volgens het rapport in paniek geraakt na het abeidersoproer van de vorige maand. De partij had de fout gemaakt, dat zij de zware industrie op te grote schaal wilde uitbreiden, de klasse van ie grootgrondbezitters en middenstandeis wilde liquideren, de boeren vvildé dwingen tot aansluiting bij collectieve boerderijen en voor de problemen van dc arbeiders en boeren geen oog had gehad. Het antwoord op al deze fou ten is een energieke uitvoering van de nieuwe koers der partij, aldus het rap port -Ook de vakbonden worden in het verslag gecritiseerd. Zij hadden het contact met de arbeiders verloren, hiel den onvoldoende rekening met hun belangen en waren al te vaak verleng stukken van de bedrijfsdirecties Som mige vakbondsleiders liepen op 17 Ju- (Van een speciale verslaggever) HET tachtig meter brede gat in de Noordelijke zeedijk van de polder „De Vier Bannen", op hel Duivelandse deel van Schouwen-Duive- land is dicht. Om precies negen minuten over half twee gistermiddag, loeiden de stoomfluiten van de sleepboten en klonk het gejuich van de honderden dijkwerkers over het water, dat zich door Nederlandse dijkenbouwers in de oude boeien liet sluiten. Oude boeien De dijk is weer dicht, dat is ivaar, doch nu ligt de polder achter een wal, die gedeeltelijk van beton is. Een caisson van vijftig meter lengte en vle duizenden tonnen zwaar, werd door nijdig puffende sleepboten in het vijftig meter brede dijksgat geperst, als een geweldige deur. ]~)E caisson werd doelbewust een paar meter door het gat heengeduwd. Tientallen kabels, gespannen aan landzijde, hielden het drijvende ge vaarte in bedwang. Eindelijk, enkele seconden na dood tij, toen de eb- stroom langs de wander. van de caisson naar zee trok, liet men de caisson voorzichtig vieren, tot ze als een blok in het dijkgat paste. Onmiddellijk werden de pijpleidingen, die reeds over de dijk waren klaargelegd, op dc perszuigers aangesloten, waarna be gonnen werd de caisson met zand vol Ook Wongscnegoro heeft geen enkele kans meer op succes bij zijn pogingen om een nieuwe Indonesische regering te vormen. De Masjumi heeft doen weten, dat zij aan een kabinet vol gens zijn ontwerp niet zal deelnemen. Zij heeft namelijk niet alleen bezwa ren tegen bepaalde personen, die in het ontwerp van Wongsenegoro waren genoemd, maar ook kon zij het met de PNI niet eens worden over de formu lering van het programpunt aangaande de olievelden in Noord-Sumatra. De formateur wil thans proberen, een kabinet zonder de Masjumi te vor men. Men geeft hem zeer weinig kans van slagen, aangezien enkele partijen niet willen deelnemen aan een kabinet zonder deze Mohammedaanse groe pering. te spuiten. Brullend gierde het zand door de leidingen en langzaam maar zeker zakte de caisson. Ook in de kleine openingen, die tussen de cais son en de dijk waren overgebleven, werd zand gespoten. MOG schuimde en kolkte het langs net betonnen lichaam. Men was nog allesbehalve zeker van de overwin ning, want op andere plaatsen is het meermalen gebeurd, dat een halfge zonken caisson als door reuzenhand een eind in zée werd gesmeten. De draaikolken en schuimvelden rond de caisson bewezen, dat de verraderlijke ebstroom onder en langs de betonnen deur naar zee perste. Eindelijk ver dween ook de laatste kolk en werd het water langs de wanden van de caisson weer helder. De dijk was dicht! Op Schouwen-Duivéland blijven nu nog drie gaten te dichten, twee in de zuidelijke zeewering bij Ouwerkerk en het enorme gat in de zuidelijke dijk van Schouwen bij Schelphoek, dat bij na 400 meter breed en 30 meter diep is. Doch ook hier zullen onze water bouwers, bijgestaan door de mensen van het „natte bedrijf" een zege be vechten enverkrijgen! MEER TOMATEN NAAR ENGELAND Het Engelse ministerie van Handei heeft het contingent voor de invoer van tomaten voor de maand Juli ver hoogd van vijfduizend tot zesduizend ton. Dit is gebeund met het oog op de marktsituatie in Engeland. TyE FRANSE wijnboe ren, heetgebakerd, als alle Romaanse mensen, hebben zo hun eigen methoden om een con flict met de regering op te lossen. Om de situatie even duidelijk te schet sen: de moeilijkheid be slaat hierin, dat de boe ren drastische maatrege len van de regering ver langen om de prijs van de wijn op peil te hou den. Het landsbestuur zou grote hoeveelheden uit overtollige wijn ge stookte zuivere alcohol moeten overnemen-, om de wijnbouwers een ver zekerd bestaan te waar borgen. Klaarblijkelijk heeft de ploeg van monsieur Laniel niet al te grif aan deze eis toegegeven, want de boeren hebben een klein formaat opstand ontketend, die het ver keer in Zuidwest-Frank rijk Dinsdag danig in disorde heeft gebracht. De boerenorganisaties in de vier Zuidwestelijke departementen hebben op alle wegen van enig be lang versperringen opge worpen, met het gevolg, dat het verkeer hier vijf tot negen uur werd op gehouden. Het Franse ministerie van binnenlandse zaken, dat tevoren van de actie op de hoogte was, haa Maandagavond bekend gemaakt, dat de wegen tot elke prijs zouden worden opengehouden Het is er niet in geslaagd, deze belofte gestand te doen. De boeren bouw den met een fanatisme, een betere zaak waar dig, hun versperringen en gingen onverwijld lol herbouw over, wanneer militairen de obstakels hadden vernield. Ze genoten hierbij zelfs de steun van lagere gezagsdragers. Want niet alleen boeren betrokken de wacht bij de hinder nissen, ook burgemees ters en Kamerleden na men samen met de poli tie deel aan de wake. Waarbij dient le worden aangetekend, dat de bur gemeesters in Frankrijk door de gemeenteraden Worden aangewezen en dus voor hun herkiezing in belangrijke mate af hankelijk zijn van de volksgunst. Deze actie is aangekon digd als de eerste slag in een oorlog om de wijn- prijzen. Begrijpelijk is, dat thans de vier getrof fen departementen in spanning afwachten op ■welke frontseetor het volgende gevecht zal worden geleverd. In West-Bcrlijn maken duizen den Oostduitsers queue op de plaatsen waar de levensmidde lenpakketten, die door Amerika beschikbaar zijn gesteld, zullen worden uitgereikt. De Oystduit- se volkspolitie laat de run op W esl-Berlijn oogluikend toe, hoewel er officieel werd ver klaard, dat men van het Ameri kaanse voedsel-aanbod geen ge bruik zou maken. ni naar de reactie over en namen deel aan de stakingen. Uit het verslag blijkt tenslotte, dat Zaisser, Herrnstadt en Ackermann In ongenade zijn gevallen wegens een verschil van mening over de jpstand van 17 Juni. Zaisser en H vnstadt waren „bezweken voor de vijintelijke propaganda", Ackermann had een „verzoeningsgezinde houding" jegens beide afvalligen aangenomen. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Pan American World Airways zal morgen beginnen met het transport der levensmiddelen voor Oost-Duits- land van Hamburg naar Berlijn. Mor gen zal twee ton levensmiddelen wor den overgebracht. Zonodig zal de maatschappij een speciaal vliegtuig voor de transporten beschikbaar stel len. Het Westduitse staatsgerechtshof te Karlsruhe zal op verzoek van het 0.berlandesgericht te Celle moeten be slissen over het lot van de Amster dammer Polak, een der zeven man nen. die verleden jaar Kerstmis uit de strafgevangenis te Breda wisten te ontsnappen. Het hof moet uitmaken, of Polak de Duitse nationaliteit bezit of dat hij een vluchteling is in de zin van de grond wettelijke voorschriften dienaangaan de, en op die grond niet mag worden uitgeleverd, en of tussen de Bondsre publiek en Nederland wederkerigheid bij uitleveringen gewaarborgd is. LIET KAN wellicht nut hebben zeer in het kort te formuleren, welke de feitelijke betekenis is van het tot stand komen van de Europese Defensie Ge meenschap. Voor de soldaat is het slechts een kwestie van een ander uni form, dat veel gelijkenis vertoont met het Amerikaanse, en wr-mp een dis tinctief op de mouw zal aangeven, dat hij behoort tot het Europese leger, evenals zijn Belgische, Luxemburgse, Duitse, Franse en Italiaanse collega's. Aan de top der militaire organisatie verandert er evenwel veel. Zodra het verdrag in alle zes deelnemende lan den zal zijn aangenomen en bevestigd, worden de militaire zaken van het Europese leger in Parijs geregeld en niet meer in Den Haag. Het ministerie van Defensie raakt met andere woor den een groot deel van zijn zeggen schap kwijt. Het uit vertegenwoordi gers van de zes landen bestaande „Commissariaat" heeft zelfs 42 min of meer belangrijke bevoegdheden, waar over het van geen enkele regering enige order behoeft te aanvaarden. Dit wil niet zeggen, dat er ook geen enkele controle is, want de Raad van Minis ters heeft de bevoegdheid en het recht om zoveel mogelijk voor de nationale belangen te waken. Minister Staf heeft bij de behande ling van het verdrag in de Tweede Kamer de mogelijkheid geopperd, dat e-- Europees legercorps onder com mando van een Nederlands opper-offi- cier zal komen te staan. De politieke zijde is eigenlijk veel belangrijker dan de militaire. Een goe de verdediging van West-Europa is zonder deelneming van West-Duits- land niet mogelijk. Wij zullen over de t zwaren moeten heenstappen, even als wij zullen moeter- begrijpen dat er straks in het Europese leger Duitse solde1-"1 en Duitse piloten zullen op treden. Het is op het politieke vlak, dat er met name in Frankrijk grote moeilijk heden zijn gerezen. Wij mogen be kend veronderstellen, dat minister Ple- ven in 1950 reeds het plan heeft ge propageerd een Westduitse strijdmacht van kleine eenheden te „verstrooien" in een Europees leger. Duitsland is nu eenmaal ook op ander terrein de toets steen van de wil van het democrati sche Westen om de Vrijheid te hand. haven en de vrede te bewaren. Over de vraag hoe het met de be handeling van het E.D.G.-verdrag in andere parlementen is gesteld, kunnen wij kort zijn. In België zal de bekrach tiging in September plaats vinden. I" Luxemburg komt het in October ter sprake. De Bondsdag in Duitsland heeft zich ermee accoord verklaard, doch het wachten is op de handteke ning van de Bondspresident. Deze zal niet eerder gezet worden, dan het hoogste Duitse Gerechtshof heeft uit gemaakt of het E.D.G.-verdrag inbreuk maakt op de Grondwet. De behandeling in Frankrijk is door kruist door de jongste kabinetscrisis. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de 'stemming van de Nationale Vergadering ten opzichte van de E.D.G. niet ongunstig is. I Italië tenslotte liggen de kaarten onduidelijker omdat de parlementaire meerderheid van De Gasperi na de laatste verkiezingen, sterk is gereduceerd. T\E UITWISSELING van krijgsgevan- genen in Korea zal op 5 Augustus beginnen, zo hebben de stafofficieren van beide partijen uitgemaakt. De Noordelijken zullen dagelijks vierhon derd gevangenen overdragen, de ver bondenen ruim 2400 plus 360 zieken en gewonden. De geallieerde gevangenen zullen volgens communistische berich ten worden voorzien van brood, cake, vlees in blik, een deken, schoenen en sigaretten. Zij zullen met vrachtauto's en ambulancewagens worden ver voerd. Noord-Korea en China hebben de vtjf neutrale landen, die tezamen toezicht zullen houden op de naleving van het bestand, medegedeeld, dat zij de weigering van Zuid-Korea om hun vertegenwoordigers en personeel van het Indische Rode Kruis toe te laten niet erkennen, omdat zulks in strijd is met de reeds getekende accoorden. POSTER DULLES, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft medegedeeld, dat hij Zondag uit Washington naar Korea vertrekt. Hij zal politieke besprekingen met presi dent Syngman Rhee voeren en onge veer een week wegblijven. Republi keinse en democratische Congresleden zullen hem vergezellen. Dulles zal o.m. spreken over de politieke conferentie met de Noorde lijken, de economische hulpverlening aan Zuid-Korea en over een veilig heidspact tussen beide Lnden. De mi nister zeide zich te zullen verzetten tegen toelating van communistisch China tot, de Verenigde Naties, als prijs yoor de eenheid v-n Korea. Hij meende, dat de VS voldoende gezag hebben om China er buiten te houden. Ook erkende hij, dat zijn regering zich tegenover Rhee bereid heeft ver klaard, de politieke conferentie na drie maanden te verlaten, indien blijkt, dat de communisten te kwader trouw zijn. Amerika wil zich echter niet verplich ten, de vijandelijkheden automatisch ta hervatten indien de conferentie mis lukt. In Noord-Korea is een amnestie afge kondigd. Personen, die tot minder dat» drie jaar zijn veroordeeld, worden vrij gelaten. de straffen van hen die lar- ger moeten zitten worden gehalveerd. Voorts is aan de opperbevelhebbers de* Noordkoreaanse en Chinese strijdmach ten, maarschalk Kim II Soeng en ge neraal Peng Teh Hoeai, de titel van held verleend. Beiden zullen medailles ontvangen. HE ITALIAANSE regering-De Gasperi, die pas tic dagen aan het bewind was, heeft, toen zij gisteren in de Ka mer van Afgevaardigden de kwestie van vertrouwen stelde, geen meerder heid kunnen behalen. Zij bleef met 263 tegen 282 stemmen bij 237 onthou dingen in de minderheid. Dc regering bestond uitsluitend uit christen-demo craten. De val van het kabinet-De Gasperi t eft in de Westduitse hoofdstad Bonn grote bezorgdheid veroorzaakt. Men vreest namelijk, dat de conferentie over de Europese grondwet, die op 7 Augustus te Bai.en-Raden zou begin nen, zal moeten worden uitgesteld.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1