Nederlandse Rijnvloot bij Duitse achtergesteld de Rechten van de Mens in geding bij wetsontwerp over naturalisatie Japanse Kroonprins in Den Haag Delft is de grootste „snocpstad" KMA-feesten worden verlengd Eerste Kamer bijeen In hoog tempo naar het zomerreces Limburgs vlag gaat vandaag in top Omwenteling in de keuken Franse aanval op de Vietminh bij Hue Nota overhandigd VredespaleisMaurits- huis en Madurodam bezocht Nationale wedstrijd in het machineschrijven Snelend kind stootte beeldhouwwerk om Hoogste hoge ome Het HV ijvert voor meer invloed in het leger Geestelijk leven Beroepingswerk Tandartsen zien er de gevolgen van Lederwarenbeurs geopend in de RAI Om het kampioenschap pe nploegen van Nederland Grote buit door klein gaatje Buschauffeur in hoger beroep veroordeeld In een pantserwagen naar de vrijheid Ieder heeft recht op een nationaliteit Vele ontwerpen vonden geen genade Werkgemeenschap en KNP gaan praten met KVP WOENSDAG 39 JTTTJ IDn» De Nederlandse ambassadeur in Bonn heeft de Westduitse rege- ring een nola van zijn regering overhandigd, waarin deze uiting geeft aan haar ernstige ongerust heid over het door de Duitse auto riteiten gevoerde Rijnscheepvaart- beleid. Over deze nota is geen overleg gepleegd met de regerin gen van andere landen, die bij de Rijnschecpvaart zijn geïnteres seerd. In de nota wordt erop ge wezen, dat Nederland er niet in kan berusten, dat zijn Rijnvloot wordt behandeld als een vervoers- reserve, terwijl aan de Duitse vloot een beschermde en overheersende positie wordt verleend. Akihito, de Japanse kroonprins, is gistermiddag door Koningin Juliana en frws Bernhard op het landgoed '1 er Horst te Wassenaar ontvangen. De kroonprins gebruikte hier het noen- viaal, waarna hij per auto naar Den Haag vertrok voor korte bezoeken aan het Mauritshuis, het Vredespaleis en aan Madurodam. Ben escorte motorrijders van de Koninklijke Marechaussee bege leidde de auto van de kroonprins. Bij het bezichtigen van een drietal zalen met de werken van de Neder landse 17e eeuwse meesters, in het Mauritshuis, toonde Akihito grote be langstelling voor Rcmbrandts „Anato mische les". In het vredespaleis werd de grote zittingzaal van het Internationale Hof vzn Justitie bezichtigd. De prins en zijn gevolg verwijlden nog enige tijd in de Japanse zaal crp de eerste ver dieping van het paleis. In de miniatuurstad Madurodam ver toonden de Japanse persfotografen, die het bezoek van de prins op de film willen vastleggen, de vreemdste capri olen om de zoori van de Dai Nippon toch maar goed in de lens te krijgen. Eén der fotografen veroorzaakte zelfs een trein-ontsporing in de miniatuur stad. De Japanse ambassade bood gister avond een diner aan, ter gelegenheid van het bezoek vn de kroonprins. Ver schillende Nederlandse ministers, waaronder ook de premier, dr Drees, zaten aan dit diner aan. De nationale kampioenswedstrijd in machineschriiven ter gelegenheid van de „Damesbeurs van de Dameskro niek" wordt dit jaar op Zaterdag 19 September gehouden in de rotonde van de Houtrusthallen in Den Haag. Ook dit jaar zal om de Babylon- wisselbeker worden gekampt, thans ook voor het eerst op electrische ma chines. In de wedstrijd van verleden jaar werd gedurende dertig minuten onaf gebroken getvpt. Bij de eerste wed strijden is gebleken, - dat zij. die niet boven de 300 aanslagen per minuut uitkomen, geen enkele kans hebben. Indien het aantal foutieve aanslagen procent van het totale aantal aan slagen overschrijdt, is men al evenzeer kansloos. Adres wedstrijdleiding na tionale kampioenswedstrijden in ma chineschrijven: Mauritskade 49. Den Haag. Een spelend kind heeft gisteren gro te schade aangericht op de tentoonstel ling „Het dier in de beeldende kunst", die te Bolsward is geopend. Het kind stootte een kostbaar beeldhouwwerk, een in beton gegoten vogelfiguur van Rtidi Rooijackers, van zijn voetstuk. De ouders van het kind zijn na bezichtiging van de expositie met stille trom vertrokken. Het werk was gelukkig verzekerd. De yerhoudi. g tussen de verschil lende vervoerstakken in Duitsland wordt alleen volgons Duitse inzichten bezien, zonder dat er rekening wordt gehouden met de beginselen, die in de Rijnvaartacte zijn neergelegd Ken re geling voor de Rijnscheepvaart, geba seerd op een Europese vervoersvisie. wordt daardoor onmogelijk gemaakt De Duits-nationale rijnvaartpolitiek moet plaats maken voor een Europese vervoers- en rijnvaartpolitiek, aldus de nota. Nederland heeft over deze nota geen overleg gevoerd met de andere linden, die bij de Rijnscheepvaart belang heb ben, omdat Bonn en Den Haag ten aanzien van grote Europese proble men, bijvoorbeeld de EVG, een ge meenschappelijk standpunt innemen. Men mag de nota in zekere zin be schouwen als een stap, welke ten doel h- .ft een definitief stellingnemen van de Duitse regering ten aanzien van de. - materie uit te lokken. De sous-chef van de luchtmachtstaf, commodore vlieger J. H. van Giessen, heeft gisteren ziin eerste solovlucht in een straaljager gemaakt. Tocscnouwers op de grond, die zagen hoe onvervaard de sous-chef zijn Meteor liet klimmen, mompelden dat dit de hoogste hoge ome was, die ze ooit zagen De commodore-vlieger is na zijn so lovlucht Nederlands oudste straaljager piloot geworden. Hij is namelijk 49 jaar. Uit mededelingen, die de nieuw be noemde directeur van het humanisti sche vormings- en bezinningscentrum, de heer H. J. J. Lips gisteren heeft ge daan. kan worden afgeleid, dat het humanistisch verbond er naar streeft meer invloed onder de militairen te verkrijgen. Als ideaal wordt gezien een humanistisch-geestelijke verzorging in bet leger, naar het voorbeeld vande Prot. en R.K. geestelijke verzorging Voorlopig echter zullen er geestelijke raadslieden worden verbonden aan een drietal militaire tehuizen. In gar nizoenen wil men clubs oprichten, die eens per week, met een raadsman aan het hoofd, bijeen zullen komen. De verschijning van een humanistische krant voor militairen is nog slechts een kwestie van tijd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kampen: H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Hen-Venhui zen J. v. d. Werff, cand. te Assen. Be dankt voor Almkerk, toez.: W. L. Hey- mans te Oudelande. Bedankt voor Har- lingen, R. Bijl te Berlikum. Benoemd tot vic. te 's-Gravenhage J. v. Duin, vic. te Noordwijk aan Zee. Benoemd tot hulppred. te Nieuw-Buinen, H. Slomp catecheet te Drouwenermond. Gcref. Kerken. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Sneek, W. de Joode, cand. te Apeldoorn. Bnige dagen geleden werd gemeld, dat de schooltandartsendienst te Deljt in een impasse is geraakt door de met in te halen achterstand welke er is ont staan als gevolg van het zeer grote vul- hngsgemiddelde dat 2,6 bedraagt. Als oorzaak van de slechte gebitten der kinderen is door de schooltandartsen dienst aangevoerd het veelvuldig snoe pen op de scholen. De inspectie voor de schooltandver- zorging in ons land beschikt over cij fers, waaruit blijkt, dat Delft een zeer sTioepgrage bevolking heeft. Erger dan enige andere gemeente in het land. De oorzaak hiervan moet waarschijnlijk worden gezocht in het grote arbeiders- percentage van de stad. In verband met de grote nadelige gevolgen die aan het snoepen zijn verbonden, zijn er plannen in voorbereiding om een actie tegen het snoepen te gaan voeren. Met deze actie zou men in Delft, zijnde de grootste ..snoepstad" willen beginnen en haar later uitbreiden over andere gemeenten van ons land. Omstreeks November zal in Lei den een dochterfabriek van de Ameri kaanse „Royal Typewriter Companv Ine" worden geopend. Deze fabriek zal de bekende Royal-schrijfmach nes gaan assembleren voor de Westeurope- se en andere markten. In een openbare bijeenkomst op het fees'.terrein van het Valkenberg te Bre da is bet stichtingsbestuur „125 jaar KMA" bijeengekomen om in het pu bliek de vraag te behandelen of de leesten in de stad Breda zouden moe ten worden verlengd ja dan neen. Er ontstond een dikwijls zeer geestig dis cours tussen diverse bestuursleden, die het onderling niet eens konden worden of men al of niet lot verlenging moest besluiten. Tenslotte haalde men er de thans in het feestelijk Breda optreden de goochelaar Crochet uit Rotterdam bij en deze toverde voor het verraste publiek een vel papier waarop met reu- zeletlers stond geschreven „Verlenging". Dit wil dus zeggen dat de feesten in verband met het 125-jarig bestaan van de KMA met een weck zullen worden verlengd. Toen de Amsterdamse juwelier T. gistermorgen te half negen de rollui ken van zgn winkel bij het Spui wilde optrekken, ontdekte hij in de etalage ruit een gaatje ter grootte van twee vierkante centimeter. Daardoorheen moet in de tweede helft van de afge lopen nacht een wit gouden armband met-briljanten ter waarde van om streeks 8100.zijn ontvreemd. He' sieraad is, vermoedelijk door middel van een staaf met haakje, over een afstand van dertig cm naar buiten getrokken. De eigenaar heeft onmid dellijk aangifte gedaan, Van de dader of daders ontbreekt nog ieder spoor. In Eexpel, bij Emmeloord zijn de Nederlandse kampioenschap pen-ploegen gehouden. De beste ploegers zullen worden uitge zonden naar de wereldkampioen schappen in Canada. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren conform de eis het von nis bevestigd, dat de Utrechtse recht bank onlangs heeft uitgesproken tegen de 29-jarige chauffeur O. B. uit Zeist, t.w. drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf. B. had als chauffeur van een autobus der Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij op 15 De cember j.1. bij de halte Kloosterpark te De Bilt tegen de voorschritten van zjjn maatschappij in. de deuren van de wagen gcs'uten, juist op het moment dat de 76-jarige mevroöw A. H. C. de autobus wilde verlaten. Doordat zij bij het uitstappen door de dichtklappende deuren werd belemmerd in haar be wegingen, raakte zij onder de achter wielen van het zich in beweging zet tende voertuig. Zij overleed ter plaatse,. In een zelfgemaakte pantserwagen zijn drie Tsjechen uit hun vader land „aar hel westen gevlucht. Bij hun veilige aankomst tn Regens- burg, werden de Tsjechen door journalisten bestormd. (Van onze parlementaire redacteur) fERWIJL drommen vacanticgangers buiten het Binnenhof bevolkten, zwoegden Dinsdagmiddag binnen in hun koele vergaderzaal de hoog edelgestrenge lieren van de Eerste Kamer aan de laatste loodjes voor bet zomerreces. Hetgeen overigens eerst volgende weck zal kunnen in gaan, daar enkele wetsontwerpen nog niet konden worden afgedaan. Wellicht waren deze omstandigheden mede aansprakelijk voor de al bijzonder snelle en veelbelovende start. Zo gingen niet minder dan vijf tien wetsontwerpen, waaronder bet ontwerp financiering stormvloed- schade publiekrechtelijke lichamen, in luttele minuten onder de voor zittershamer door. Slechts bij de voorzieningen inzake het ingestelde departement van Maatschappelijk Werk verhief prof. Molenaar V.V.D.) zich om mede te delen, dat zijn fractie overwegende bezwaren tegen het instellen van weer een nieuw departement had. ^jAAR toen was het ook met het ijl tempo van de Kamer gedaan; over het ontwerp inzake het treffen van voorzieningen ter wegneming van de staatloosheid van rond veertigduizend in Duitse krijgsdienst getreden perso nen ontspon zich een zeer breedvoerig debat. Dit spitste zich in hoofdzaak toe op twee principieel zeer belangrijke kwesties: verdraagt dit ontwerp zich wel met de universele verklaring van de rechten van de mens en is gegeven het karakter van de vervallen verkla ring van de Nederlandse nationaliteit discriminatie bij de naturalisatie wei geoorloofd? Artikel 15 van bedoelde universele verklaring stelt namelijk, dat iedereen recht heeft op een nationaliteit. Prof. Beaufort (K.V.P.) nu meende, dat dit ontwerp, dat nadrukkelijk een bepaalde groep van voormalige Nederlanders op grond van hoogst ernstige vergrijpen het verloren Nederlanderschap niet wil teruggeven, met dit beginsel in strijd is. Minister Donker betoogde daaren tegen, dat genoemd beginsel nadere uitwerking in het internationale recht behoeft, daar het geenszins beslist in de kardinale vraag welke staat in een bepaald geval de nationaliteit behoort te verlenen In het geval van wapen dragers in vijandelijke dienst achtte hij het veel meer voor de hand liggen dat de vijandige dan de eigen staat die zou doen. QOK prof. Diepenhorst (A.R.) ging in een uitmuntend gedocumenteerd be toog, dat hij zelf „zo taai als visdeeg" achtte uitvoerig op de principiële vraagstukken rond dit ontwerp in. Met name het karakter van het vervallen verklaren van het Nederlanderschap in geval van zonder Koninklijk verlof in vreemde krijgs- of staatsdienst treden had zfjn volle aandacht. Met vele ge leerde schrijvers was hij van oordeel, dat hieraan toch bezwaarlijk ieder straf karakter kan worden ontzegd. Maar dan is het ook onjuist, dat niet de rechter maar de administratie in deze de beslissing hoeft. Door discrimine ren tussen ernstige en minder ernstige gevallen kan de administratie de straf verzwaren. Met een beroep onder meer op tal van voorbeelden bij de gewone natura lisatie hield minister Donker staande, dat het in deze gaat om een maatregel van administratieve aard. Alle natura lisaties worden getoetst aan het Neder landse belang, naturalisatie is niet een recht, maar een gunst, waarbij de waar digheid van de te naturaliseren persoon van doorslaggevende betekenis is. Van discriminatie mag men dan ook niet spreken. IN zekere zin was het een merkwaar dige geschiedenis met dit ontwerp Men zal zich herinneren, dat het oor spronkelijk ingediende ontwerp be oogde alle tijdens de Duitse bezetting st-atloos gewordenen met een penne- streek het Nederlanderschap terug te Ceven. Toen dit bij de Tweede Kamer op weerstand stuitte, kwam minister Donker met een aantal diepingrijpende wijzigingen. De Eerste Kamer nu gaf ook bij monde v~n de overige sprekers, blijk veel meer met het oorspronkelij ke ontwerp op te hebben. Zo uitte ba-- een hernieuwde zuivering en een te lange duur van de procedure. Ook mr Kolff (C.H.) was bang voor half werk. Minister Donker was van oordeel, dat een en ander in rond twee jaar zou kunnen worden afgewerkt. De betrok kenen zullen op de mogelijkheden, die deze wet hun biedt, worden gewezen. De bezwaren van mr Cammelbeeck (P.v.d.A.) tegen het afwijzen van aan vragen zonder motivering kon hij niet delen; men weet zeer wel waar dan de schoen wringt. Overigens zal men ten departemente eventueel nadere in lichtingen kunnen verkrijgen. Boven dien zullen de richtlijnen voor de al- d?n-niet verlening van het Nederlan derschap. te zijner tijd in de Kamer kunnen worden besproken en aldus bubliek worden. Het wetsontwerp werd tenslotte aan genomen met 29 stemmen voor en 5 tegen. Prof. Diepenhorst, baron de Vos van Steenwijk. de heer Louwes (V.V. D.) en de beide communisten hand haafden hun afwijzend standpunt. VADAT prof. Molenaar tevergeefs met het oog op het vergevorderde uur had getracht van de op dit punt niet te vermurwen voorzitter een etens- pauze te verkrijgen, kwam minister Mansholt aan het woord ter verdedi ging van het wetsontwerp tot regeling van enkele rechtshandelingen inzake landbouwgronden. Hij betoogde o.m., dat de georgani seerde landbouw zich voor beheersing van de grondprijs heeft uitgesproken zodat de Kamerleden die zich tegen deze beheersing hebben verklaard, wel met zeer sterke argumenten moeten komen. Het doel van de wet. die thans in voorbereiding is, is het langzaamaan komen tot een beter grondgebruik, voorkomen van versnippering van de grond en medewerken aan een goede verkaveling. "Een systeem volgens het welk kleine bedrijven wel en grote bedrijven niet onder de prijsbeheersing zullen vallen, is niet uitvoerbaar, zo zeide de minister in antwoord op een vnag van de heer Kolff. Boerenarbei ders kunnen beter aan een eigen be drijfje worden geholpen door de me- 'hodp die destijds in de Wieringermeer is toegepast. Vrije, hoee erondnrijzen zijn niet direct van belang voor de eigenaar. Het gaat hier om het rende ment. Ingaande op afzonderlijke vra gen zei de minister, dat men in verschil lende streken, waaronder Noord-Hol land, tot sanering zal moeten komer zoals op Walcheren. De wet kan dan een bijdrage leveren tot behoud van dc gesaneerde toestand. Gisteren is de vijfde Nederland se lederwarenbeurs in het RAI* gebouw te Amsterdam geopend. De burgemeester van Waalwijk toont zijn Amsterdamse collega een hoog-frequent lasmachine voor leer. Na vijf jaar van ontwerpen, over leggen, bepraten en nog eens ontwer pen, heeft de provincie Limburg dan eindelijk een eigen vlag gekregen. De vlag heeft twee banen, geel en wit, waarop een gekroonde leeuw met dub bele staart. Er ziin sinds 1948 verschillende ont werpen voor een Limburgse vlag inge diend, maar geen van alle kon de in stemming van de provinciale staten, van Limburg verwerven. De leeuwen vlag, die nu eindelijk met algemena stemmen is geaccepteerd, heeft ver schillende malen een wijziging onder gaan. Vanmiddag wordt de nieuwe vlag officieel gehesen op het zoge naamde drielandenpunt te Vaals, het hoogste punt van Nederland. Zowel de Katholieke Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid als de Katholieke Nationale Partij hebben de uitnodiging van de Katholieke Volks partij tot een open gesprek over het vraagsuk van de eenheid der katho lieken ten aanzien van de politiek aan vaard. De Werkgemeenschap wijst er op, dat zij voor zulk een gesprek steeds open heeft gestaan en stelt voor, dat de voor zitters van de deelnemende groepen contact met elkaar opnemen voor een nadere regeling van datum en proce dure van het gesprek. ADVERTENTIE Wondermiddel zorgi voor de vaal en voor Uw handen. De huisvrouw, die zucht: „Wat heb ik een berg werk!", denkt er vaak niet aan, wat de moderne techniek al voor haaar heeft gedaan. Wie verlangt nog terug naar stoffer of kolenfornuis? En nu komt een nieuwe vinding van da Castella-fabrieken opnieuw verlichting brengen in het huishoudelijk werk. De afwas kan nu letterlijk zingend worden gedaan. Castella Vaatwas, een fantas tisch nieuw product, introduceert een geheel nieuwe methode. Een lepa Castella Vaatwas levert teilen vol ac tief schuim op, waarin vuil, vet en aan slag direct verdwijnen. Men behoeft zelfs niet af te drogen! Vaatwerk, lepels, borden, vorken.... het blinkt en flonkert U tegen. En eindelijk is ook dat euvel van ruwe „afwashanden" verdwenen. Castella Vaatwas zorgt voor fluweelzachte handen. Al met al valt de opgang, die dit wondermiddel (25 ct. per pak alom maakt, best te be grijpen! (Adv. I.M.) Vijf-en-veertig kilometer ten Noord westen van de Indochinese havenstad Hue ziin tienduizend man Franse Unietroepen Dinsdag een gevecht tegen een tweeduizend man sterke strijd macht van de Vietminh begonnen. Volgens de eerste berichten heeft da aanval een goed verloop. De Fransen vallen de communisten van vier kanten tegelijk aan. Zij wor den gesteund door luchtstrijdkrachten en parachutisten. De premier van Cambodja, Penn Noeth, heeft verklaard, dat zijn land volledige financiële onafhankelijkheid van Frankrijk wenst, teneinde voort aan gespaard te blijven voor de„fi- naneièle dwaasheden" van Vietnam, zoals hij het piasterschandaal noemde. Noeth zeide verder, dat hij een her ziening van de wisselkoers tussen Franc -> piaster verlangt en dat er een com missie dient te worden gevormd, welke moet nagaan, welke bevoegdheden np het gebied vanleger, politie en justitie onmiddellijk aan ziin regering kunnen worden overgedragen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3