De helft van de bromfietsers na 1 Augustus vogelvrij Moskou bereid tot deelneming aan gesprek Grote Vier Amerikanen verloren 140.000 man in Koreaanse oorlog Kan Japan arbeidskrachten voor Nieuw Guinea leveren Veertig merken (ook de Solex) geen rijwiel en geen motor Berlijn Voedsel blijft naar Berlijn stromen Vluchtelingen mogen de VS binnen Schertsregeling is onuitvoerbaar Grotewohl wil de grondslag leggen Anderhalf millioen uit Zuid-Afrika Blinde bouwde een vaartuig Donderdag 30 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1201 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Congres keurt gewijzigd plan-Eisenhower goed PROTEST VAN VERBAASDE ANWB Opmerkelijk bericht van Franb ^ad SALISBURY is tevreden Versterkingen worden opgeruimd Weerbericht Vredesresolutic van de Senaat der V.S. Rampenfonds Ontvluchte Van der Neut te Uslar gepakt Lesvliegtuig neergestort Vraag aan Minister Luns: Regering toont zich gereserveerd Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 Honderden tonnen extra voedings middelen voor de Oostduitsërs zijn Woensdag met vliegtuigen en auto's uit Hamburg naar Berlijn gebracht. De Oostduitse douane hield de eerste vrachtauto aan, maar liet haar vier uur later door, nadat de chauffeurs •waren ondervraagd. Men verwachtte gisteren tweehon derdduizend mensen aan een voedsel pakket te kunnen helpen. Maandag en Dinsdag zijn reeds tweehonderdvijftig duizend voorzien. Duizenden mensen kwamen met treinen uit alle delen van Oost-Duitsland naar Berlijn om eten te halen. De grote toeloop maak te verdere uitbreiding van het aan tal uitdeelposten noodzakelijk. De ter mijn voor de distributie is verlengd van 9 tot 13 Augustus. UET VERZOEK van president Eisen- hower, om in de komende drie jaar 240.000 vluchtelingen en andere specia le immigranten in de Verenigde Stalen toe te laten, is niet geheel ongehavend het Congres gepasseerd. Het Huis van Afgevaardigden maakte er met 221 te gen 185 stemmen 217.000 vluchtelingen van, de Senaat verlaagde dit bijzondere quotum met 63 tegen 30 stemmen zelfs tot 209.000. Er zijn bovendien nog enkele wijzi gingen van ondergeschikt belang in aangebracht. Zo nam het Huis een amendement van senator MacCarran aan, volgens het welk tweeduizend Chinese vluchtelingen moeten worden toeglaten, welk aantal in mindering komt van dat voor Europa. Daaren tegen is een amendement van senator Jenner verworpen, volgens hetwelk Eisenhower te allen tijde de bevoegd heid zou hebben, deze immigratie stop te zetten. Volgens het voorstel zijn in dit extra quotum vierduizend wezen onder de tien jaar begrepen, onder wie duizend Koreaanse oorlogswezen. De eerste lading levensmiddelen die per vliegtuig vanuit Amerika naar Duitsland werd gezonden en die bestemd was voor de Oost-Duitsers werd officieel op het vliegveld van Hamburg in ontvangst genomen. Als vertegenwoordiger van de West-Duitse bondsregering ontving staatssecretaris Thediek het eerste levensmiddelenpakket. Oost-Duitsland is bereid, de route van Zweden via Trelleborg—Sassni'.z naar Berlijn te heropenen. Deze weid verleden jaar gesloten. QE A'.N.W.B. heeft, zicli tot spreekbuis gemaakt van duizenden Neder landse bromfietsers, door protest aan te tekenen tegen de nieuwe minis teriële regeling van het bromfietsprobleem. Deze regeling is gisteren in het staatsblad afgekondigd, en op 1 Augustus in het hoogseizoen zal zij in werking treden. Desalniettemin zullen ruim 120.000 bromfiet sers, bijna de helft van het totaal aantal, nog steeds niet weten waar zij aan toe zijn, aldus de A.N.W.B. Voor ongeveer 55 procent van de brom fietsers is de positie van hun voertuig in het verkeer nu wettelijk ge regeld. Zij zijn namelijk ingedeeld bij het langzame verkeer en daardoor behoren ze thuis op het rijwielpad. De rest behoudt zijn allesbehalve pleizierige positie van voorheen: geen vlees en geen vis. HE minister van Verkeer en Water staat heeft in het Staatsblad de eigenschappen gepubliceerd, die wor den vereist voor een rijwiel. Minister Algera constateert, dat aan een rij wiel aanwezig moeten zijn: een stuur inrichting, trappers, één of meer za dels van voor een normale fiets be schikbare vorm en afmeting. „Deze delen moeten zodanig zijn aange bracht", aldus de minister, „dat het rijwiel, ook met blijvend uitgescha kelde hulpmotor, gedurende langere tijd en met een redelijke krachtsin spanning zowel door een op het zadel gezeten bestuurder door middel van de trappers, als door een voetganger aan de hand kan worden voortbewo gen". „Voorts moet de middellijn van de wielen met luchtbanden ten minste 50 cm. bedragen". De A.N.W.B. is van oordeel, dat het kennelijk in de bedoeling van de mi nister ligt, om alle bromfietsen gelijk te stellen met het normale rijwiel. (Er is ons geen bromfiets bekend, die niet aan deze eisen voldoet). In de staats courant worden echter slechts 13 van de ruim 50 merken genoemd, die als rijwiel moeten worden beschouwd en dus op het rijwielpad thuis horen. H rest valt nu onder geen enkele bepaling. Bepaald lachwekkend is het in deze scherts-regeling, dat de Solex, notabene de stamvader van alle na-oorlogse brommers in Neder land, ook niet op het rijwielpad mag, maar dit geldt nog voor bijna veertig andere merken. Op de grote weg mo- 'Zen deze bromfietsen evenmin rijden, want ze hebben geen nummerbord. De A.N.W.B. betreurt het diep, dat de lijst van „geregelde brommers" niet compleet is, juist nu duizenden van de vacantie en hun vehikel willen profi teren. De merken, die minister Algera in de Staatscourant noemt, zün: Peugeot, Mobylettc, Boy, Mosquito, Fuchs, Foxi- nette, VAP, Bcrini, Cycle Star, Cycle Master, Pluvier, Magneet en Cucciolo. De voorgaande bromfietsen zijn dus ^AAR VERLUIDT zal de Sovjet-Unie binnenkort mededelen, dat zij bereid is deel te nemen aan vier-mogendhedenbesprekingen. Het Franse rechts-radicale dagblad 1'Aurore, dat dit in een telegram van zijn correspondent te Moskou bericht, vermeldt hierbij, dat de voor waarde zal worden gesteld, dat slechts de staatshoofden aan deze ont moeting zullen mogen deelnemen. Het blad vestigt er de aandacht op, dat deze tijding de Russische censuur zonder wijzigingen is gepasseerd. Daarentegen weet het Engelse blad Daily Sketch te vertellen, dat de Russische premier Malenkof telegrafisch aan Sir Winston Churchill zou hebben bericht, het voorstel tot het houden van een vier-mogendheden- conferentie in de herfst te steunen. t/RIJGT de Oostduitse premier, Gro- tewohl, zijn zin, dan zullen aan een komende conferentie der Grote Vier besprekingen tussen Oost- en West- Duitsland vooraf moeten gaan. Deze wens was vervat in de regeringsver- DF, AMERIKAANSE strijdkrachten in Korea hebben 140.546 man verloren. Hiervan zijn er 22.359 man gesneuveld, en 104.698 gewond, terwijl nog 13.489 personen worden vermist. In deze lijst zijn de verliezen van de laatste dagen voor de wapenstiltsand nog niet be grepen. Over het gehele front in Korea zijn de geallieerden "r de communisten thans bezig, de versterkingen te vernielen en voorraden munitie op te blazen Verwachting tot nedenavona PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking, met plaatselijk enkele buien. Matige wind tussen Zuidwest en West Weinig verandering in tempera tuur. VRIJDAG: Zon op 4.59, onder 20.32. Maan op 22.07. 'nder 11.52 Mannen van beide partijen doorkrui sen het. gebied tussen de linies op zoek naar gesneuvelden en met-ont plofte granaten. De waarnemers van de bestandscommissie zullen zo spoedig mogelijk met hun werk beginnen. Tot dit doe! is het gehele front in tien sectoren verdeeld. De vijf en zeven tig Zweedse leden zijn tezamen met zeven leden van de Zwitserse delega tie in Korea aangekomen. Vierduizend man Indische troepen zullen eind Au gustus met wee Britse schepen naar Korea reizen, om de bewaking van de krijgsgevangenen die niet naar hl is willen op zich te nemen. De communisten hebben de geallieer den ervan beschuldigd, op acht ver schillende plaatsen de ordei „staakt het vuren" te hebben geschonden De verbo' denen hebben deze klachten van de hand gewezen. De Amerikaanse Senaat heeft een resolutie aanvaard, waarin het verlan gen van de Verenigde Staten naar vre- c en ontwapening wordt uitgespro ken. Aan president Eisenhower wordt verzocht, de inhoud der resolutie ter kennis van He staatshoofden van alle landen te brengen, klaring, welke hij Woensdag in de Volkskamer heeft voorgelezen. De premier meende, dat een positief re sultaat als basis voor een vier-mogend- hedenontmoeting zou kunnen dienen. Grotewohl zeide, dat de besprekin gen liefst nog in Augustus zouden moeten worden gehouden en betrek king zouden moeten hebben op de na volgende punten: een nieuwe Duitse kieswet, de opheffing van de persoon lijke beperkingen bij het verkeer tus sen Oost- en West-Duitsland en uitj breiding van de handel tussen be.de landsdelen. Bonn is echter tot zulk een gesprek niet bereid. Lord Salisbury, de waarnemende Britse minister van Buitenlandse Za ken, heeft in het Hogerhuis verklaard, dat hij onlangs bü de besprekingen te Washington het voorstel van Chur chill tot het houden van een bijeen komst der Grote Vier heeft ingediend. Uit wat hij dienaangaande verder zei, laat zich afleiden, dat president Eisen hower sterk gekant is geweest tegen spoedige besprekingen met de Sovjet- Unie op het hoogste niveau. Volgens Salisbury is Churchill van mening, dat Engeland onder de gege ven omstandigheden te Washington de best mogelijke resultaten heeft be reikt. De uitnodiging aan Rusland, om in September deel te nemen aan een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, sluit geenszins de mogelijkheid van een bijeenkomst van regeringsleiders der Grote Vier uit. Te Washington is tegengesproken, dat Engeland de VS officieel zou heb ben voorgesteld, een bijeenkomst van de Grote Vier te houden naast de voorgestelde conferentie van ministers. In een rusthuis in New Britain (Con- necticut) is Dinsdag overleden een zekere Isaac Alkas Volgens de burgerlijke stand was hij 127 jaar. verplicht van de rijwielpaden gebruik tc maken. Op de rijwielpaden niet zwart bord mogen zy met uitgescha kelde motor ryden. TENZIJ er vóór 1 Augustus n-ig nieuwe beschikkingen komen, waar bij ook de overige merkenrijwielpad- waarts worden gezonden, zuilen vele bromfietsers in moeilijkheden komen. De A.N.W.B. zal veiligheidshalve aan de politie-autoriteiten in den lande, die de regeling au-serieux wenseh te nemen, het verzoek doen geen sancties toe te passen ten aanzien van de mer ken, die niet in de ministeriële be schiking zijn vermeid, totdat al'.e pro blemen in de bromfietsenwereld zijn opgelost en Nederland welgemoed kan gaan beginnen aan de ordening van het autoped-wezen Prins Bernhard, in zijn kwaliteit van voorzitter van het Nationaal Rampen fonds, heeft gisteren een cheque van 1.665.164,72 in ontvangst genomen. Dit bedrag werd hem door de ambas sadeur van de Unie van Zuid-Afrika namens het Zuidafrikaanse volk en regering aangeboden. Dinsdag is te Uslar, een stadje na bij Goettingen, een man gearresteerd, die toegegeven heeft, dat hij de uit Breda ontsnapte gevangene Van der Neut is. Het kantongerecht ter plaatse heef zijn inhechtenisneming gelast wegens misbruik van identiteitspapie ren. De man is naar het Huis van Be waring overgebracht. Van der Neut heeft gedurende zes maanden onder de naam Wilhelm Braun te Vahle geleefd. Hij zal deswege wor den vervolgd. Overigens zal de recht bank te Bonn uitmaken, wat er verder met hem moet gebeuren. De man is be waker geweest in het concentratiekamp te Amersfoort en is wegens de daar ge pleegde gruwelijke mishandelingen ter dood veroordeeld. Bij gratie is deze straf veranderd in levenslange gevange nisstraf. Op de vliegbasis Woensdrecht 's gistermiddag een Fokker F-ll lesvlieg- tuig tijdens een oefenvluent veronge lukt. De 27-jarige bestuurder sergeant majoor v). instr. H. Thierry uit Voór- burg, kwam hierbij om het leven. Het slachtoffer was gehuv. TS WEST-BERLIJN, zoals wy nog on langs betoogden, de toetssteen voor de daadwerkelijke vrijheidszin van het democratische Westen, dan is Berlijn ongetwijfeld het wrijfpunt. Want ter wijl alles wat wij doen altijd op enige afstand van de machtige tegenspeler geschiedt, raken de wederzijdse be langen elkaar met name in Berlijn. Deze stad is gevierendeeld, maar de wensen en gedachten van de bevol king lopen in geen enkel opzicht uit een. Wellicht is het tot voor enige weken zo geweest, dat de bevolking van Oost-Berlijn en Oost-Duitsland in het algemeen de indruk wekte door de druk van het communistische admini stratieve en militaire apparaat te zijn verlamd; de stakingen, gepaard gaan de met het oproer, hebben ons ge- leei.., dat er daar in het Oosten nog onvermoede krachten leven, waarmee de communistische bezetter ernstig rekening moet houden. Wij hebben vroeger al eens geschre ven, dat het nieuwe na-Stalinistische bewind in Moskou rust nodig heeft cm met zichzelf in evenwicht te ko men. Het lijkt erop, dat „de soldates- ka" in Moskou op de achtergrond is geraakt en dat de groep der „mana gers" de overhand heeft gekregen. Deze managers zijn geen avonturiers, maar in de eerste plaats realisten. Geen militaire romantici, maar man nen van de wat wij zouden willen noemen strikte accountancy. Zij werken volgens ijzeren wetten, gok ken niet en trekken onverbiddelijke conclusies, zoals Burnham eens in zijn beroemde boek hier al meer ter sprake gebracht uiteenzette. Het huidige communistische bewind is niet zachter of menslievender ge worden, het is slechts fundamenteel anders dan tijdens de periode van Sta- lin. Het is ontzaglijk moeilijk van hier uit te beoordelen hoe de verhoudin gen precies liggen. Het zou de moeite zeker lonen daarnaar een onderzoek in de Sovjet-Unie zelve in te stellen. Doch een compact" slagschaduw is be merkbaar in Berlijn, omdat daar de twee botsende werelden elkaar reëel raken. Om deze redenen zullen wy In de komende dagen eén poging dóen per soonlijk en ter plaatse met deze om standigheden in contact te komen. Wij zullen by ons bezoek aan Berlyn uiteraard over feiten genoeg kunnen beschikken. De statistici staan daar voor wel borg. Maar het is om de sfeer te ondergaan van deze scheiding van twee werelden, dat wij derwaarts reizen. In de hoop, dat wij onze lezers enige achtergrond kunnen geven, waartegen zij de gebeurtenissen moe ten zien. Wij hopen daarop over enkele dagen uitvoerig terug te komen, |^J nNZE minister van Buitenlandse Za- ken nummer twee, mr J. M. A. H. Luns, heeft gi.,teren nadrukkelijk ver klaard, dat met de Australische rege ring geen militaire of politieke overeen komst, betreffende Nieuw Guinea is gesloten. Beide landen zullen niet gebonden öoor verdragen e.d. sa menwerken op het gebied van bestuur, verkeer, gezondheidszorg, wetenschap en cultuur. MEN had de minister gevraagd, of het inzetten van Japanse arbeidskrach ten op Nieuw Guinea misschien een oplossing zou zijn, voor het bestaande tekort aan arbeiders. De heer Luns antwoordde, dat de regering hierom trent voorlopig een zeer gereserveerd standpunt inneemt. Men moet rekening houden met de bevolking van Nieuw Guinea, terwijl het nog te weinig zeker is, welke richting het na-oorlogse Ja pan zal uitgaan. Men behoeft zich achter deze op merking slechts het verraad te herin neren, dat de Japanners in het voor malig Nederlands-Indië hebben ge pleegd. Hun vijfde colonne heeft in 1942 onnoemelijke schade aangericht. In Indonesië sprak de minister over alle problemen die de verhouding tus sen dat land en Nederland raken. De oplossing van de vraagstukken zal ech ter moeten wachten totdat er in In donesië een nieuwe regering zal zijn gevormd. Voor Nederlanders bestaan er (theoretisch) enorme mogelijkheden in Indonesië, doch alles hangt af van de m'nier waarop het reeds in dat land geïnvesteerde kapitaal wordt behan deld. De arbeiders in Indonesië voelen het werken in 'n bedrijf, dat op buiten lands kapitaal draait, als „koloniale uitbuiting". Zandvoort is een nieuwe at tractie rijk; „Het ding", dat niet in een kist zit, maar langs de kust van Zandvoort vaart en te vens op het strand kan rijden. Het is gebouwd door een 31-jarige strandwerkerdie tijdens de oor log zijn gezichtsvermogen in Duitsland verloor. Het vaartuig tvordt voortbewogen door twee hefbomen, die de wielen doen draaien, waarin de spaken als schoepen fungeren.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1