IN HET INNIG DEENSE KOPENHAGEN Van de zeven huisjes naar de nieuwe haven is een noodlottige stap YIRIGLEY Om het geluk van Peter Vijftigduizend huizen tekort Politiek brengt volk uit humeur kruiswoordpuzzle RADIO onderdeel TELEFOON? Geestelijk leven Beroepingswerk Pim, Pam, Pom en de wonderlamp Radioprogramma voor dit week-end door Kitty Lestsels Luister eens naar: (Van een bijzondere medewerker). ALS KEIZER CEASAR nu nog leefde zou hij de helft van zijn lijfwacht uit Denen hebben gere- cruteerd. Het zouden mensen naar zijn hart zijn. De man zag graag corpulente gasten om zich heen, die goed konden eten en slapen. Met een paar van hen is de salon vol. Rondneuzend in het gemoe delijke, cosmopolitische en innig Deense Kopenhagen denkt men even aan Ceasars gevoel voor proporties. Het is geen bezoeking om een paar etmalen in de intieme, huislijke en uithuislijke sfeer van de noorde lijkste continentale stad te verpozen. Men beweegt zich soepel en gemakkelijk onder de Denen, al is het tnet de kronen een beetje uitkijken. De Kopenhagenaars geven het seizoen z'n vaart. Tienduizenden Zweden, Noren en minder aggres- sieve voorbijgangers worden meegezogen. Zodoende komt het topzware amusementsbedrijf enigszins aan zijn trek, al spelen heel wat orkesten en strijkjes door de week voor verdwaalde mensengroepjes, kellners en onrustige lui, die de boot hebben gemist. De weekeinden maken het weer goed. Daarom kan het ermee door, dat een sober levend man als uw verslaggever op Maandagavond in een weelderige tent kalmaan een kroes Karlsberg-bier bestelt en daarbij het deviezenrijke program van Europa's beste artisten opvangt. Wat in de kelder aan port en whisky ligt opgestapeld, wacht toch op een beter publiek, en eigenlijk ook op een betere tijd. HET OUDE LIEDJE klinkt ook in Tsjubmhamm, zo noe men de Zweden de Deense me tropolis. Wat de Denen ervan maken, is niet phonetisch uit te werken. Er zouden spatjes van komen. De directies klagen over hoge belastingen, extra aanslagen, vlijmscherpe concur rentie en andere tegenwerken de service. Driekwart van alle restaurants zou met verlies wer ken. Men overbiedt elkaar. Sommige gelegenheden schen ken dranken tegen inkoopsprijs. Andere hebben aardigheden en knusse attenties bedacht, huisjes, elk in eigen stijl, sma kelijk en smaakvol ingericht, met ingewikkelde menu's op tafel, vette forellen voor het uitzoeken in het aquarium en wat het belangrijkste is drank tegen kleinhandelsprijs. De Denen, die elkaar graag er gens in de stad ontmoeten, zijn op deze en gene gevallen afge vlogen. Ze zijn ook hard aan gepakt, al maakt bijvoorbeeld het budget van laten we luk raak zeggen een vakarbeider zoals de „Syv smaa hjem" bij in de metaalindustrie nog niet de Raadhuspladsen. Het be- zo'n nooddruftige indruk, staat uit zeven verschillende Hij verdeelt zijn jaarlijkse in komen van ruim f 6000.— als volgt: levensmiddelen 1800, kle ding 750, belastingen 600, hy giëne en culturele uitgaven 500, amusement en genotsartikelen 600, verzekeringen, ziekenkas en vakverenigingscontributie 550, brandstof en licht 500, on derhoud woning 250, reizen 200, diverse uitgaven 150 gul den. Dit is een standaardvoor beeld van een gezin van vier personen, dat een vooruitstre vende, financiële politiek voert. Er zijn ook andere voorbeelden, maar daarin moet men zich niet al te veel verdic en. De autoriteiten, de politie en de maatschappelijke werkers zou den excessen, gezinsrampen en sociaal onheil ook liever voor komen. De Denen drinken nog al veel, evenals hun Scandina vische broedervolken. Drank veroorzaakt hier veel morele schade, echtscheidingen, lief desdrama's en ontstellend veel zelfmoorden. Men zoekt deze al te geavanceerde dingen niet direct achter een massa, waarin gezellige mannen en beschei den, teder-rossige vrouwen do mineren. Op 't eerste gezicht zou men het ook niet zeggen, tenminste als men niet uit de goede koers raakt en per onge luk in Nyhr i en Vesterbro belandt. DE NIEUWE HAVEN is alles be halve een Zondagsschool voor arge loze toeristen. De politie adviseert om er niet naar toe te gaan. Fatsoenlijk volk heeft er niets te maken. Nyhavn is wel op bezoek berekend. Er zijn 214 kroegen, op elke vijftien meter en haast achter elke gevel één. Hier houdt Kopenhagens onderwereld re ceptie. Voor nieuwsgierige vreemde lingen en dagjesmensen uit de pro vincie is het in deze buurten niet ver trouwd. Er gebeuren veel roofover- vatteir op-gasten, die' zich buiten hun positieven hebben gedronken. Nog er ger is, dat Nyhavn een berucht nar cotica-nest is. De politie heeft een vliegende controle, in burger, inge steld. Elke avond worden de meeste kroegen geïnspecteerd, maar 't schijnt niet afdoende te zijn. Nahavn is de zwarte plek in het hart van de stad. Er is hier niet veel opbouwend sociaal werk te doen. Een slordige tienduizend stamgasten heb ben zich in dit milieu vastgezopen. Het zijn meest werklozen, die juist genoeg steun krijgen voor voedsel en onder dak. Ze zoeken daarom bijverdiensten in hun lugubere lijn. Onlangs zijn er stemmen opgegaan onder verontwaar digde Kopenhagenaars om de kroe- genwijk op een of andere wijze te sa neren en „kroegen met cultuur" op te zetten, maar degenen die kunnen combineren en oordelen, vrezen dat het er niet beter van wordt. Trou wens, hoe zou het moeten gebeuren? Nyhavn is bovendien nuttig voor de fiscus en de deviezenrekenende Na tionale Bank. Woningbouw twee jaar achterop IN EEN VREEMDE STAD kijken we altijd plichtmatig of, er een geschikte, goedkope flat leeg staat, liefst van al le comfort voorzien, in een rustige buurt, met goede verbindingen. In Kopenhagen is niet veel keus. Men zit gauw op een maandelijkse huur van 250 tot 400 gulden. De woningpositie Is wel gunstiger dan in de meeste landen. Het hnuwprogram is slechts twee jaren achterop, dat wil zeggen, dat er een globaal tekort is van 40 tot 50 duizend woningen. Op het platte land heerst geen woningnood. Politiek aan 't hoofd DE DENEN BEMOEIEN zich liever niet met zaken, die hun goede humeur en gemoedsrust verstoren. Dit jaar zijn ze bij de haren bij iets gesleept, waarvan ze van nature niets moeten hebben: de politiek. De regering heeft onder hoogspanning gewerkt om drie verkiezingsdagen te organiseren, waarvan nu twee achter de rug zijn. De laatste is op 22 September vast gesteld. Het ging eerst om de verkie zing van het nieuwe parlement, daar na om een volksreferendum. Op het nieuwe parlement rustte de taak om de voorgestelde grondwetsherziening goed te keuren. Dat is gebeurd. Daar na moest het volk deze goedkeuren. De nieuwe grondwet werd op het nippertje door het kiezerskorps aan genomen. Dit betekent, dat Denemar ken een enkelvoudige Kamer krijgt, in de geest van de Finse Rijksdag. (Advertentie Ing. Med.) Het Folketing. zoals het heet, zal 179 leden tellen. Een meer tot de fantasie sprekende wij ziging is, dat in de toekomst ook vrou wen de Deense troon mogen bestijgen, in het eerstvolgende geval dus de oudste dochter van de koning, Margrethe. De op positie, die „geen rokken op de troon" wilde zien, moet zich erbij neerleggen. Er wordt nu over gep---', welke tevenspart ner de 15 jarige prinses te wachten staat. Een Duitse prins1 Dat moet tot elke prijs worden voorkomen, zegt men. Een lid van de geldadelf Neen. Een zoon van een in dustriebaron of een reder? Pa Frederik en moeder lngrid hebbr laten doorscheme ren, dat hun dochter de keuze van haar hart mag doen. Het vorstenhuis is hier zeer democratisch. Bovendien heeft 't geen haast. Koning Frederik staat nog, ijzersterk, midden in het leven. Men noemt hem de krachtpatser onder de koningen; nog wel getatoueerd. De Denen houden van hun vorst. Hij geeft hun verheven afleiding van beslommernissen der politiek, door bij voorbeeld niet onverdienstelijk de dirigeer stok in de concertzaal te hanteren. H. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brandwijk: J. Noltes, cand. te Wierden. Aangenomen naar Neerlangbroek: J. Kruyt, cand. te Gouda, die bedankte voor Aalst, Ernst, Goederede en voor Rouveen. Aangenomen naar Buitenpost (als geestelijk verzorger der rechtzinnig hervormden): J. Ph. Hilhorst, cand. en vooganger der Vereniging van Recht zinnig Hervormden aldaar. Bedankt voor de benoeming tot hulp prediker te Haarlem: Dr J. C. Rooze, emeritus predikant te Groningen. Chr. Ger. Kerken. Beroepen te Arnhem: W. de Joode, cand. te Apeldoorn; te Ouderkerk a. d. Amstel: G. J. Buys, cand. te Aalsmeer. Horizontaal: 1. spinachtig diertje, 4. vaartuig, 6. afval van graan, 9. kledingstuk, 11. stand, 14. deel van bijhei, 16. tot andere ge dachten brengen, 18. op deze wijze, 19. laan, 21. deel van vinger, 23. Europeaan, 24. oud vrouwtje, 26. stonde, 27. geladen deeltje, 28. rust punt, 30. soort walvis, 32. varens gasten, 33. Oosterse titel, 35. muur rand, 36. bundeltje, 38. biersoort, 40. ik, 41. gezet, 42. werktuig, 44. meer naar beneden, 46. startsein, 47. echter, 50. legeronderdeel, 51 nabijwonende, 52. ogenblik, 54. motormerk, 55. harde kreet, 56. 01. Comité. Verticaal: 2. keurmerk, 3. rivier (It.), 4. vogel, 5. voertuig, 6. dappere vrouw, 7. reeds, 8. opspo ringsdienst, 10. meisjesnaam, 12. boom, 13. hoofd, 15. drietal, 17. mannen van adel, 18. pijn, 20. al leen, 22. degelijk, 24. rechtbank, 25. snelschrift, 27. meisjesnaam, 28. lidwoord, 29. plaats in Utrecht, 31. zoogdier, 34. heel, 37. aardgeel, 39. roofdier, 41. naar beneden gaan, 42. scheepvaartmij, 43. Radio Volksuniversiteit, 44. Bulgaarse munt, 45. klip, 48. eenheid van ar beid, 49. bron, 51. zeilboot, 53. windrichting. (Voor de oplossing zie men ons nummer van Dinsdag a.s.) 82. Siem Spatsie, de bekende ijsco-man uit Dierendorp, was niet van plan het erbij te laten zitten, zoals hij dat noemde. En toen hij Piet Pakkum op hpt plein zag komen, had hij deze dienaar der wet al gauw in de arm genomen. „Agent, kijkt U eens, wat daar aan de hand is. Ik zie daar die kinderen van Mevrouw Woeffie, die Pam en Pom, met een iiskarretje staan. En ze verkopen ijs ver bene den de prijs! Daar kan ik niet tegen op! Ik moet eerlijk zeggen, ik ne- grijp er niets vanMogen deze kin- deren ijs verkopen? Hebben zij een vergunning gekregen om met ijs te venten? Dan had IK dat toch wel mogen weten. Ik heb nog geen cent verdiend vandaag...." Hier zweeg de ijsman even om adem te schep pen. Op dat ogenblik schalde er een nieuw gejuich over het marktplein. Pim deelde zulke dikke wafels uit, dat de kinderen ze bijna niet meer vast konden houden. „Hoort U dat? riep Siem Spatsie bitter. „Zo gaat het de hele tijd al! Gratis ijs delen uit. Snapt U dat?" „Stil maar Siem, zei Piet Pakkum, terwijl -nj een hog. borst opzette. „Laat het maar aan mij over. Ik weet, hoe ik met die jongens moet omgaan. Bin nen de minuut zijn zij met hun ijs- karretje van het marktplein ver dwenen. Reken daar op! En met grote stappen verdween hb m üe richting van Pim, Pam en Pom. (Advertentie Ing. Med.) ZONDAG 2 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m.: 8.00 KRO, 9.30 NCRV. 10.00 IKOR, 12.00 NCRV. 12.15 KRO, 17.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis 9.30 Nieuws en Waterstanden. 9-45 Gram. 10.00 „In de open deur", causerie. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Gram. 1215 Apologie. 12.35 Gram. 12-55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Viool en piano. 13.40 Boekbespre king. 13.55 Gram. 14.55 en 15.35 Idem. 1610 Katholiek Thuisfront Overal. 16.15 Gram. 16.30 Vespers. 17.00 Geref. Kerk dienst. 18.30 Gram. 18.50 Gewijde mu ziek. 19.30 „Elia, mijn God is de Heere". causerie. 19-45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.35 „Psmith* Journalist", hoorspel. 21.30 Sym- phonette Orkest en sol. 22.05 Actualitei ten. 22.15 Grinzingklanken. 22 35 Gram. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23 00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.S 8.00 VARA, 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weer- en postduivenberich- ten. 8 20 Gram. 8.55 Postduivenberichten. 9.00 „Wat er groeit en bloeit", causerie 9.10 Ad libitum. 9,45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Lichte muziek. 10.30 Met en zonder omslag. 1100 Cabaret 11.30 Marinierskapel. 12.00 Postduivenberichten en lichte muziek. 12.35 „Even afrekenen, heren!". 12.45 Muziek uit het Oosten. 13.00 Nieuws. 13.05 Mededelingen of gram. 13.10 Lichte muziek. 13 30 Harmonie-Or kest. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Gram- 13355 Lichte" Biuziek. 15.00 "Filmpraatje. 15.15 Omroeporkest en soliste. 16.10 Lichte muziek. 16-30 Sportrevue. 17.00 Bas Kla ver speelt troef voor. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Ned. Herv. Kerk dienst. 19 00 Voor de jeugd. 19.35 Bijbel vertelling. 20.00 Nieuws. 20.05 Romanti sche muziek. 20.35 Causerie over dieren. 20.45 Gram. 21.30 Cabaret. 2200 Disco- causerie. 22.40 Piano-recital. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage of gram. 23.25 Lichte mu ziek. 23.45—24.00 Gram.muziek. MAANDAG 3 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7-30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9 35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Herhaling Vossenjacht. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 14 45 Voor de vrouw. 1515 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Koorzang. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Viool, clave- cimbel en viola da gamba. 17.45 Rege ringsuitzending: Prof. Dr. Ir. J. F. Kools; Houtsoorten uit Suriname". 18.00 Koor zang. 18.30 Gram. 18.35 Clavectmbel- recital. 19.00 Nieuws en weerberichten. 71) Haar antwoord was beknopt: „Heb je vergeten, wat ik je eens over Bea- trice verteld heb?" Gedurende een seconde zweeg Bryce, toen: „Grote hemc' dat?" riep hij verbaasd uit en meteen draaide hij zich om, om naar Leon te luisteren die zei: „Om u de gang van zaken geheel duidelijk te maken, mevrouw Garron, is 't noodzakelijk om terug te gaan tot op de dag, toen juffrouw Penda in de Santa Martine kliniek gebracht werd. Ik zal nodeloze details voorbij gaan: 't onderstrepen van mijn eigen fouten" zijn mond trok samen „is nauwelijks iets waarvan ik lust heb dieper in te gaan". Toen vertelde hij nog eens de ge beurtenissen van de avond van Bea- trice's ongelukdat treurige verhaal van zijn vergissing en de ellendige ge volgen van morele chantage. Hij was kort en bondig en spaarde noch zich zelf noch de vrouw, die hem neerge haald had in het slijk van haar voor- beraamd bedrog en veinzerij. Hij trachtte niet zichzelf vrij te pleiten. „Ik iiet toe, dat deze zaak doorging en doorging totdat die zijn laatste stadium bereikte: een verloving tussen haar en uw zoon, een verloving die zij bereikte door 't meest gemene en dui velse bedrog. Zelfs toen nog heb ik daarin meegewerkt, ik deed niets om het bekend te doen zijn ofer een eind aan te maken, maar kroop weg, mij zelf overtuigend dat mijn werk als chirurg heel veel belangrij ker was, dan te voorkomen, dat de levens van andere mensen vernietigd een vrouw. Maar tenslotte wist ik dat ik verkeerd was, dat zelfs mijn werk niet mijn zwakheid rechtvaardigde". Patricia was opgestaan; de speel goedaap gleed van haar schoot en viel met 't gezicht naar beneden op de grond. Haar ogen waren star gericht op Leon's vertrokken gezicht. Zij was een ongecompliceerde rouw en daar om was 't heel gewoon dat zij 't eerst en 't meest onder de indruk zou zijn door de menselijke en persoonlijke rampspoedigheid van zijn biecht. Zij zei vriendelijk en zonder erbij te denken dat zij grootmoedig was en hem wilde vrijpleiten. „Ik heb medelijden met u, dokter Leon; ieder men kan een vergissing begaan en, indien uw patiënt, mevrouw Soane, ten dode opgeschreven was, lijkt 't achteraf beschouwd niet zulk een grote misdaad, hoewel ik veronderstel dat 't officieel een zeer ernstig iets was. Maar", voegde zij eraan toe met een koppige weerstand van verdedi ging ten behoeve van haar wankelend idool, „ik kan nog niet goed begrijpen wat voor samenhang er is tussen dit alles 't feit, dat Beatrice de oorzaak van de plotselinge dood van mevrouw Soane wist en 't feit, dat zij hier kwam, met haar enkels zo gewond dat zij genoodzaakt was zichzelf in een rolstoel rond te rijden. U zegt, dat zij zich de voordelen bewust was: luxe medelijden en tenslotte een verloving met mijn zoon, maar u bedoelt toch z.er niet Zij hield op, daar haar man opstond en naar haar toe kwam. Voor ditmaal liet hij zijn diep medegevoel spreken 't Was te merken aan zijn stem en aan zouden worden door deze harpij vanzijn ogen toen hij zei: je begrijpt 't wel, mijn liefste. Je begrijpt t, maar omdat je zoveel misleide volmaaktheid in Beatrice gezien hebt, kun je niet hebben dat dit omvergehaald wordt. Je begrijpt, wat Leon bedoelt, Patricia; je begrijpt het geheel en al". ,,'t Kén niet waar zijn, Charles", zij hakkelde en zij was doodsbleek en geschokt en moest wel toegeven, dat zij 't begreep. In zijn ogen was zij op dat ogenblik nog heel jeugdig: niet ouder dan de achttienjarige, goedgelo vige Patricia, die men zo geheel en al kon liefhebben, waarmee hij getrouwd was en die hij naar de Casa gevoerd had. „Dokter Leon zal 't je vertellen dat 't waar is, lieveling", zei hij vriende lijk, „een waarheid, die onwrikbaar vast staat. En al was 't alleen maar terwille van Bryce, dan is 't toch ze ker beter dat je 't zoudt weten?" Haar blik gleed van hem af en richt te zich eerst op Bryce en toen op Lyn- ne. En opeens waren alle pijlen van wanhoop en spijt en twijfel, die in haar hart hadden getrild, verdwenen. Zij had zich bevrijd van Beatrice Pen- da: zij had zich zelf teruggevonden; zij was Patricia Garron, die voor im mer toegeeflijk, allerliefst en makke lijk te beïnvloed- zou zijn, maar die nooit meer zo geëxploiteerd en gedo mineerd zou worden door zoiets mon sterachtigs als Beatrice Penda, Zij keek naar Max Leon; en terwij] zij dai» t'."nd met de overblijfselen van Beatrice's voetstuk om haar heen en haar illusies wreed verstoord, kon zij toch medelijden met hem hebben. Want zijn smart as reëel, net zo reëel als haar menselijk gevoel. „Ik heb zo'n medelijden met u, dokter Leon", zei zij opnieuw en toen met een: „Zeg mij nu de waarheid, alstu blieft". ,,'k Wil u die liever aantonen", ant woordde hij, „en dan zal 't bewijs ge leverd zijn en u zult overtuigd zijn. En anneer u't met uw eigen ogen gezien 1 heeft, mevrouw Garron, zou ik u wil len onthullen dat dit enige tijd gele den door Juffrouw Carrick bekend had kunnen gemaakt worden, die het van mijn verloofde hoorde, maar die te loyaal was om het bekend te maken, zelfs terwillé van haar eigen geluk". En meteen liep hij door de hall naar de deur van Beatrice's kamer; en ach ter hem stond de koffie in de blauwe kopjes koud te woiden; en de speel goedaap lag zielig op z'n gezichtje en Bryce zag een verdrietig waas in Lyn- ne's ogen uit medelijden voor Leon, die zichzelf ten val brarh» Fn dit gaf Bryce de zekerheid, dat door deze standvastige vriendelijkheid, l.vnne merkwaardig genoeg op zijn moeder leekdoch zij beschikte over een kracht en helderheid van wil en visie, die nimmer misleid konden worden. Daarop zette Leon zijn laatste be drijf in elkaar. Hij klopte op Beatrice's deur en toen, terwijl zij haar stem liet kli.iken, precies zoals dat hoorde bij een patiënt met véél geduld en zij zei: „Kom binnen", toen opende hij haar deur. Hij bleef in de deur staan en van waar hij stond kon hij Beatrice zien, uewel zij niet in 't gezichtsveld was van die achter hem waren. Zij droeg haar schitterendste bed jasje: tere zwarte kant, ha..dgeborduurd in goud draad. Verspreid op haar bed, tegen de achtergrond van de oesterkleurige satijnen beddesprel, lagen de ontwer- p n voor bruidsjaponnen. Zijn gezicht was doodsbleek, Juist zoals 't stof van zijn gebroken car rière; de gemartelde extase ontvlood hc m nu dat 't einde nabij was en die liet slechts de naakte werkelijkheid van zijn nutteloosheid achter. Maar ijn besluit was onveranderd en met alles vernielende snelheid en beslist heid, scheurde hij het verguldsel van Beatrice Penda af en er bleef niets over dan 't beest. (Wordt vervolgd.) S1NFON1A SEVILLANA, van de Spaanse componist Joaquin Turina, Turina, die in 1949 overleed, be hoorde met Manuel de Faiia tot de bekendste hedendaagse Spaanse componisten. In zijn werk vindt men zowel de Spaanse folklore als de wezenstrekken van het muzikale impressionisme terug. Zijn Sinfonia Sevillana is een fraai voorbeeld van zijn kunst. In zijn kleurig muzikaal coloriet verbeeldt hij zijn geboortestad ■Sevilla, de Guadaiquivir en een feest in een plaatsje In de omge ving. Vooraf gaat een ouverture van Mozart en de reeds eerder besproken Vier Letzte Lieder.vdn Richard Strauss, gezongen door de sopraan Elizabeth Lugt. (Zon dag 15.15 over Hilversum II, 298 m). ROMEO EN JULIA. Shakespeares drama heeft reeds velen geïnspi reerd. Zo ook de Rus Serge Pro- kofief, die muziek schreef voor een op het toneelstuk gebaseerd ballet. Men luistere zelf eens, hoe hij dit heeft gedaan. (Maandag 22.00 over Hilversum II, 298 m). 19.10 Gevar. muziek. 19-30 „Volk en. Staat", causerie. 19.45 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gram. 20.50 Rondetalel-* gesprek. 2105 Koorzang. 21.20 „BoerHar- develd", hoorspel. 22.10 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.15—24 00 Gram.muziek. HILVERSUM L 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram, 10.35 Voordracht 10.55 Voor de zieken. 11.35 Bariton en piano. 12.00 Instr. trio. 12-30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13-15 Voor de middenstand. 13.20 Koorzang. 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital. 14.45 „Het kind van de buurvrouw", hoorspel. 16.10 Or kestconcert en koor. 16.45 Voor de. jeugd. 17.15 Gram. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Gram. 18.35 Parlementair over zicht. 18.45 Voor de jeugd. 19.25 Viool, klarinet en piano. 19.45 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.35 „Zo ie Eva....l" 21.05 „Horen en bezorgen", klankbeeld. 21.45 „Sociologische aspecten van een politieke partij", causerie. 22.00 Radio Philharmonisch Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek MAAK ZELF JAM MEI NATUUR-^•l,•fl1, IN tO MINUTEN (Advertentie Ing. Med.) (Vervolg van pag. 1) De PTT, die de gunstige resultaten daarvan heeft gezien, bestudeert thans een plan om dit systeem in noodgeval- °P ruimere schaal toe te passen. Zelfs is daarbij in overweging om deze methode algemeen dus niet alleen in nood - in praktijk te brengen. Men staat daarbij echter nog in het prille be ginstadium van zijn studie en het is nog niet te zeggen, of de plannen dien aangaande verwezenlijkt kunnen wor- aen. Nieuw is dit voor de PTT niet, want reeds vóór de ramp bestond een derge lijke verbinding tussen Harlingen en Terschelling en tussen Vlissingen en Oostburg. eerstgenoemde is er nog al- ven D'e 'n ^eeIand is echter opgehe- MIDDENSTANDSBONDEN EN NVM De commissie van overleg van 'de middenstandsbonden, waarin de chris- 'ddenstandsbond, de Kon. Ned. middenstandsbond en de Ned. Kath middenstandsbond, heeft te kennen ge- xSh v u communiqué van het „Verbond, van middenstandsver enigingen inzake het loonbeleid der regering allerminst de mening van de georganiseerde middenstand vertegen woordigt Het NVM omvat slechts vijf duizend leden en heeft zi|n naam ge vormd naar analogie van die van het NVV, aldus de commissie.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 10