Zuivering in de mode op komst U moet kleur bekennen KEES IN DE KOFFER SASKIA M VOOR DE HONDSDAGEN De Franse modekoningen zijn soepeler geworden DOOR Wel te rusten Goud-geel verdringt het zwart Fath propageert de terugkeer van het corset Verwarring over de lengte van de rok B.W. 93 GEEF U NU OP: HUIDEKOPERSTRAAT 20 - AMSTERDAM Fransen wassen zich niet best (Van onze correspondent te Parijs). JN FRANKRIJK wordt de mode beschouwd als te zijn een kunst. Jacques ath en Christian Dior worden tot de grootste Franse kunstenaars gerekend wier werk een bekende Parijse modekoning z„n nieuwe collec ie toont, dan is dat minstens net zo'n belang- rijke gebeurtenis als de première van een stuk van Jean Paul Sartre of de opening van een tentoonstelling van Picasso. De belangstel ling is misschien alleen nog algemener, omdat alle Franse vrouwen toch min of meer rekening moeten houden met de lijnen, die de modeartisten aangeven. Natuurlijk, het is bekend, dat in heel Frankrijk hoogstens een paar duizend vrouwen zich kunnen veroorloven om al hun kleren bij de „maisons de haute couture" te kopen. De meeste klanten van deze onbetaalbaar dure huizen komen uit het buitenland. Maar de Irancaises, die niet met milliardairs getrouwd zijn, trachten op de ócn of andere slinkse manier een invitatie voor een „presenta- tion' bij Dior of Balmain, enz. te krijgen, waarna zij hun jurken naar de geziene voorbeelden door een goedkoop naaistertje laten namaken. AAN het einde van deze maand zul- A len de Paryse modehuizen ons tonen, hoe de vrouwen de volgende winter gekleed zullen moeten gaan. Voordat men deze modeshows ge zien heeft, is het heel moeilijk er achter te komen, welke nieuwighe den gelanceerd zullen worden. De voorbereiding van de shows gaat met de grootste geheimzinnigheid gepaard en de grote modehuizen beschikken over uitgebreide en uitstekend ge organiseerde veiligheidsdiensten, die de geheimen tot op het laatste mo ment moeten bewaken. Toch heeft het grootste Franse avondblad, Fran- ce Soir, zijn lezeressen dezer dagen kunnen vertellen, wat de lijnen zul- (Van onze modemedewerkster) HE „enveloppe" lijn van Pierre Bal- main heeft ons deze tweede dag van de Parijse shows zeer bekoord. koning Christian Dior heeft bij zijn nieuwe creaties het „mes in Frankrijks beroemde mode- de rok gezet". Soms met een overslag, dan weer al leen maar door draperieën gevonden, geeft deze ijn de bovenstukken de japonnen en tasjes de>- mantelpakken een onmiskenbare gra'ie Behawe dl nieuws was er dan de lengte der rok ken. schouwend als men daarbij dia van Dior vergelijkt, want tussen deze twee bestaat wel vijftien cm verschil. Een dergelijke botsing tussen twee .mode opvattingen, hoe elegant allebei ook. geeft toch wel een onbehagelijk gevoel, in de geest van „Is Parijs niet me<|1 wat het vroeger was?" Toch was de collectie van Balmain zeer evenwichtig en fraai en veel rustiger dan die van Dior, welke laatste behalve de kortere rokken (ca 40 cm van de grond) een hyperslank figuur decreteert en zyn modellen vrijwel zonder uitzondering daarop instelt. Ook hier een accent op de schouders en vooral op de buste, waar de wijdte, welke op sndere Plaatsen volkomen zoek is, hoogtij viert. De uiterst nauwe japonnen wor den gedragen onder wijde mantels; een ..Eiffeltoren" onder een „Koepel zoals de. beide symbolen van deze couturier luiden. Wanneer men zich hierbij korte rok denkt, zal men zich kunnen voorstellen, dat met het woord „schok kend" niets te veel gezegd is. Van de vele nieuwe mannequins, cue dit seizoen in Parijs emplooi hebben gevonden, zijn er ook twee bij Dior neergestreken. Wonderlijk genoeg zijn zij allebei, wat lengte betreft althans, meer van het formaat der gemiddelde vrouw dan doorgaans met deze jonge dames het geval is, en wellicht komt het hierdoor dat de collectie van Dior de indruk wekt eerder op de kleine slanke vrouw, dan op de grote dito af gestemd te zijn. Evenals wij gisteren bij Jacques Fatn en ook bij Balmain gezien hebben, is de wijdte van de rokken, indien aan" wezlg, niet gevonden door plooien doch door het ruim aanzetten van de rok aan een strakke taille, waardoor een klok- vorm ontstaat, (die echter absoluut n'et „klokkend" Ist. Opvallend zijn de vele Imprimé's die °P bontsoorten geïnspireerd zijn. len zijn van de nieuwe wintermode. Nu moet u niet denken, dat dit uit de school klappen alleen de dames interesseert. De heren der schepping lezen deze artikelen net zo graag. Zij tonen een duidelijke belangstel ling voor de kleding van hun vrouw, waarbij zij natuurlijk ook wel willen weten, wat hun dit alles weer gaat kosten. HET is nu reeds zeker, dat er op het gebied van de mode een gro te zuivering met enige overdrij ving zou men kunnen zeggen: een flinke revolutie op komst is. Wat vandaag nog mode is, zal men over enkele maanden eigenlijk niet meer kunnen dragen, ofschoon ik er van overtuigd ben, dat u hier toch niet zo heel verschrikkelijk van zult schrikken. Maar wilt u de Franse modebladen geloven, dan zullen er in uw klerenkast heel wat slacht offers moeten vallen. De modekleur was dit jaar zwart. Weg daarmee, hebben de modeko ningen gezegd. En zy besloten, dat de kleur van de cognac, dus een zacht goud-geel, de wintermode zal beheersen. U heeft net een mantel pakje met de tot nu toe voorgeschre ven wespentaille laten maken? Jam mer voor u, want de „taille étranglé" (de gewurgde taille) is afgekeurd voor het volgende seizoen. Verder hebben de modeartisten hun veto uitgesproken over de korte kapsels en de hoge hakken, die men in Pa rijs juist vry algemeen ziet dragen. Dit neemt niet weg, dat men zegt, dat de mode liberaler zal zyi., waar mede men bedoelt, dat iedere vrouw de permissie heeft om zich zo te kleden, dat zij niet meer op haar buurvrouw lijkt. De dictatoren van het vrouwelijke uiterlijk zullen dit jaar voor het eerst toestaan, dat men ook naar zijn eigen fantasie luistert. U zult daar waarschijnlijk ietwat om moeten lachen, aangezien u niet op deze toestemming heeft zitten wachten om u te kleden, zo als u dat zelf wilt. Maar gezien in het Kader van de strenge Franse mode is dit een ingrijpende ver andering. WANNEER u zich volgens de laat ste mode wilt kleden, dan zal uw silhouet er over enkele maanden als volgt uitzien; Bredere schouders, weinig uitkomende borst, taille iets boven de normale plaats, smalle heupen, rechte jurk, half-hoge hak ken. Uw ceintuur zult u heel hoog moeten dragen, bijna halverwege tussen uw taille en uw borst. (Van onze modemedewerkster) CEN van de belangrijkste shows In Parijs was ongetwijfeld die van Jacques Fath, welke couturier na een inzinking weer aardig omhoog gekrab beld is. Wij meenden in zijn collectie wel een sterke invloed van de tulpiyn te zien, welke Christian Dior in het Vorige seizoen met zoveel succes lan ceerde. Natuurlijk heeft Fath deze tulpljjn niet ongewijzigd overgenomen, dat zou hem meteen al zün positie on der de „groten" gekost hebben, maar zijn wijdte over schouders en boven armen. gecombineerd met een lijfje, dat de ribben nauw omsluit en de buste plotseling ruimte geeft, doet er wel sterk aan denken. Dezelfde ribben-omsluitende neiging zagen wij sterk bij de ceintuurs, dik wijls breed, die hun onderkant op de natuurlijke taillelijn hebben. Het is dan ook wel heel duidelijk, dat onder deze kleding een strak corsetje gedra gen zal moeten worden, zelfs door de in onze ogen toch al zo hyper-slanke mannequins. De rokken der japonnen zijn hier wat korter geworden; ca 32 tot 35 cm van de grond. De mantelpakken van deze couturier zijn aangesloten of licht getailleerd, doch het wijde, récht naar beneden vallende jasje is geheel verdwenen. Zij hebben ook weer de wijde schouderlijn en zijn dikwijls met bont gegarneerd aan de kleine kraagjes en manchetten. Madeleine de Rauch, een couturière van naam en vooral van belang voor de confectionnairs, omdat haar model len altijd zo draagbaar zijn, heeft ook nu weer een prijzenswaardige collectie getoond, waarbij ook de ruimte aan schouders en buste opviel, als tegen stelling tot de strakke rokken. Ham „o^rdor-inopn wplkp nr> beschikt over wollen materiaal in VAN de veranderingen, welke op oneindig veel kwaliteiten. En och. til zijn, zullen wij er hier een een dunne zalmkleurige wollen ga- „at nader onder de loupe nemen, Jg, vermeng me^aoudjele. dra- omdat het kleurengamma nu lam'é eenmaal een belangrijke rol Voor sport denkt men wel dat camel een veel gevraagd artikel zal speelt. worden. Immers, iedere vrouw voor Naar het tweede plan verhuizen ,;„u (or-rfprTP tP hpra- eveneens de traversstrepen; de leng- zich, dient zich terdege t testrepen zijn weer in de running, den, of de kleur, welke haar Voor de zomer is moiré-zijde een vriendin zo alleraardigst staat ideale dracht, vooral in ons klimaat. c ju ™if Zwart en wit spelen een grote rol of ,,zo goed ophaalt haar zeil bjj jacques Fath, reden waarom hij niet misstaat. Vandaar dan ook, een van zijn aardigste modellen in dat de zaken met de grootste ^^^"co^la^oTmet elegante keuze in tinten en dessins de snit kan voor véle gelegenheden van meeste aftrek vinden en vooral als zi] bovendien beschikken jje iosse zomermantel, welke dicht- over personeel, dat een welge- geknoopt, eveneens zeer goed kan meende raad boven de verkoop eÏI steltcorsage verleent aan het geheel een aparte charme. Het kleurenschema is wat ver- pe mantel is een zwart-geel com- bleekt. Lila zal niet meer zoveel binatie en doet het uitstekend bij worden gedragen, daar het ais niet de zwarte ia on welke sierlijk is modern werd gekwalificeerd De d haar eenvoud. gryze nuances met havanna, beige en bruin zijn een tikkeltje in waarde §ezakt, d.w.z. zij staan op het twee- e plan. Groen zou tezamen met cherry of rood en marine met wit in Frank rijk wel eens de eerste viool, kunnen gaan spelen en tot dé modetint kun nen gaan behoren. Maar, zeker is dat nog niet. Per slot van rekening hebben zij, die moeten besluiten, nog de beschikking over het veto. fn Engeland zou lamé wel eens op de voorgrond kunnen komen. Enge land heeft wel geen lamé, maar dat schijnt er niet veel toe te doen. Het TyE DAMES, die haar vacantie nog te goed hebben, verrassen we dit maal met het patroon van een vlot luchtig japonnetje, dat met een hoog gesloten vestje erin tot iets meer ge kleed te maken is. V ziet het hier zonder vestje, uitgevoerd in een fris ruitje, dat voor de biezen lanpj hals, armsgaten en zakken in een andere richting genomen is. Bjj het tweede figuurtje is het een effen jurkje, ge garneerd met zigzagband. U heeft ervoor nodig ca 4 m van 80 breed, voor het vestje 40 cm. Kunt u de stof voor de rok dwars nemen, dan knipt u hem aan één stuk, dus 2.40 m wijd met één zijnaad links. U zet er de met een stippellijntje aan gegeven voeringzak in, die u met een pat van dubbele stof afwerkt, in voor- en rugpand stikt u de figuur naadjes en sluit de zij- en schouder naden. Hals- en armsgaten werkt u met 4 cm brede garneerbiezen af. Des gewenst kunt u deze ook als beleg aan de binnenkant naaien. In de Kn- kerzijnaad maakt u een taillesplit met trekslulting. Het vestje is geheel van dubbele stof. U tekent het met een 4 d 5 cm brede onderslag (stip pellijn). Op de middenvoorlijn brengt u de sluiting aan. De halsrand zet u tussen de dubbele stof van het kraag- te. Het jurkje is ook aardig in tweeer- lei stof. b.v. effen stof voor het lijfje en de rok van een dwarse streep, die u dan voor de garneerbiezen naar verkiezing dwars of recht kunt ne men. Het vestje kan dan ook van de zelfde effen stof gemaakt worden. Een randstot voor de rok is even eens leuk. Ook daarbij een effen lijfje in de donkerste tint van het dessin en een vestje m d® lichtste. Niet minder bekoorlijk is een effen iiirkie met de garneerbiezen van Tt- roler band, teru>ül liefhebster, van T KRAAG r a 2 8A /5 2// 50 O V 13 25 \2 i '2 handwerken de banden van dezelfde stof nemen en ze van een fleurig bor duursel voorzien. U ziet er zijn heel wat mogelijkhe- nen. Aan u de keus! HEZE KOLOM is het opgewekte re-1 griepje in bed lag, sloeg ik zijn sultaat van een paar wonderlijke levensverhaal open met de gretigheid gedachtensprongen. U moet mij dat maar vergeven: ik was een koffer aan het pakken, en dan is het in een vrouwenhoofd sprekend een stoom- carrcrussel. Het geval toert gestadig rond op het muziekje van: Dit moet wèl, dat moet niét, ik blijf maar pakken en telkens draait er een ander paard- je-leeuwtje«-gondeltje voor: hansa- plast zonnebril badtas vul pen boek O ja: boek, liefst boeken. Wie van al mijn gelezen en ongelezen dier- baarnedün is geschikt en solide ge noeg om meegesleept te worden op een vacantietocht? Ik weet het na tuurlijk allang, zij staan-el-maanden te huppelen om mee te mogen. Maar met dat ik het eerste exem plaar, behoedzaam ingepakt, tussen de zakdoeken vlijde, dacht ik: Hoe zou het er nu in andere koffers uit zien? Zou daar vóór alle dingen ook een boek op het lijstje staan? Ik hóóp het, al waag ik het niet miizelf op dat punt te geloven. Het boek is tegenwoordig lelijk in discrediet: de lezende vrouw vergenoegt zich nu merendeels met het vervolgverhaal in het damesblad. Willen wy het nu niet over hebben dat is weer een kolossaal draai- molenpaardje apart. Maar als er nu tegelijk met mij een vrouw over een koffer gebogen staat, weifelend: Wat zal ik in deze vacantie nu eens mee nemen om te lezenAls dat onverhoopt waar mocht zijn: mag ik u dan met de meeste klem, met de hartstochtelijkste drang een jeugd liefde van mij aanbevelen? O, het kan geen kwaad hoor: het is een aardig joch van een jaar of twaalf, van wie ik evenwel levens lang gecharmeerd blijf. Misschien overkomt u na lezing hetzelfde, en zo niet: u zult er niet aan bekocht zijn. Voor één vijf en twintig een héle vacantie onder de pannen wat lectuur betreft: het is heus te geef. U moet weten, dat ik die gezellige knaap eens volslagen toevallig tegen het lijf liep. Ik had hem letterlijk als een lot uit een loterij cadeau ge kregen, en daar ik juist met een mild (AdvtrttnU* ing. Med.) waarmee men in zulke omstandighe den elk stuk gedrukt papier ver slindt. En met de proloog was het al met een op slag raak: „Vele mensen schij nen Kees Bakels niet eens te heb ben gekend, en dat is eigenlijk niet goed te begrijpen. Is hij niet zowat de belangrijkste jongen geweest, die er ooit bestaan heeft?Ik maak me sterk, als ik een beetje op slag weet te komen met deze beschrij ving, dat sommige lezers af-en-toe zullen zeggen: „O, dié jongen? Nee maar nou herinner ik me toch óók- wel: zeker, die heb ik ook gekend: 't is een tijdlang zelfs een speciaal vriendje van me geweest!" Het is aan die lezers, dat ik met een knip oogje dit rare boek opdraag". Nu, raar was het, zó raar, dat ik kronkelend van plezier die hele griep eenvoudig weggelachen heb. Want het levensverhaal van die Kees Ba kels is wel zo heerlijk doordrenkt van een springlevende, doodernstige humor, dat een mens by lezing maar één spijtigheid gevoelt: Waar is ter wereld die onbekommerde argeloze levensblijheid heengevaren? Begrijp me goed: aan de hele historie is in wezen niets bijzonders. Een doodgewone vertelling van een jongen uit een winkeliersgezin, oudste van drie en op de grens tus sen schoolkind en aankomend vol wassene. De winkel verloopt, vader sterft, moeder slaat zich met naaien en een thee-agentuur door het harde leven, Kees gaat van school en krijgt een kantoorbaantje.... Geen relaas om er gespannen uren nacht rust voor te offeren, en toch Het is zo ongelofelijk prachtig. Omdat die jongen zo écht is. Zo ont wapenend en verrukkelijk echt. Om dat hij, dwars door al die uiterlijke narigheid heen, die hem wezenlijk niet onberoerd laat, toch zo onaan- gerand jóngen blijft in de dagdro men, de ongebreidelde fantasieën van zijn levenshongerig ik, dat alle heldenrollen met de grootste verve en toewijding speelt. Als u dit boek leest zult u be grijpen waarom grote kerels met baarden zo stapelzot zijn op Wild- West-films, detective romans en ja gerslatijn. waarvoor u uw volwassen vrouwenneusje optrekt. Misschien dat u glimlachend zegt: Lóat ze ook maar na lezing van dit boek. Misschien dat u trouwens nog meer gaat begrijpen. Want die Kees is. behalve adspirant schaakgënie, aanstaand schermkampioen en le vensredder in hope. ook nog een pienteie knaap met heldere ogen in het hooid, die de volwassenen om hem heen zo nuchterweg drommels goed dóór heeft. Het kan voor moe ders met zonen zijn nut hebben dit eens onbewimpeld te horen. En dan, zoals ik zei: nuchterweg. Geen spoor van sentimentaliteit in dit boek, maar zoveel te meer echt heid en werkelijk gevoel. Zo heeft hij bij de begrafenis van zijn vader maar één zorg: „of hij wel alles doen zou, zoals het moest Maar als zijn moeder aan het eind van die trieste dag even bij zijn bed komt kijken met het keu kenlampje: „Wil je misschien 't lichtje vannacht hier houden?" vroeg moe. Hé, dacht Kees, hoe raadt ze dat zo precies? „Ja, wel graag", antwoordde hy. „Goed". Voor dat ene, en honderd andere dergelijke scènetjes, geef ik grif alle moderne paedagogische standaard werken en adviesbureaux cadeau. De titel? Ach, neemt u mij niet kwalijk: Kees de Jongen, door Theo Thijssen. De Fransen hebben nooit de reputa tie gehad, het helderste volk ter wereld te zijn, aldus „La Tribune des Nations". Maar toch krijgt men nog een ongerust gevoel, als men de laatste statistieken hierover bekijkt. Frankrijk komt op de 12e plaats voor het gemiddelde jaar lijkse zeepverbruik per persoon (on geveer 6 kg), terwijl België b.v. wel 13 kg gebruikt!; de V.S. gebruiken ge middeld 12 kg per persoon per jaar, Engeland 11 kg en dan volgen Zweden, Nederland, Cuba, Denemarken, Duits land, Zwitserland en Argentinië met 10 kg.... WOELT U iets voor deze zomerse prettig zittende nachtjapon? Dan treft u het! Een patroon, dat voor alle damesmaten geschikt is en bovendien zo eenvoudig te tekenen en te knippen, krijgt u niet elke dag voorgeschoteld. En het vraagt ook niet veel stof: 3,604 meter lingeriezijde van 90 breed is voldoende. V ziet hier het voorpatroon van het lijfje en het bovenste rokdeel. De rug knipt u met de stippellijn als bovenkant. U naait de zijnaden dicht en werkt de bovenrand af. Twee cm van de rand stikt u als aangegeven een schuif aan de binnenkant, Waardoor u elastiek of een lint haalt en zo het boven stuk op uw eigen maat inrimpelt. V kunt ook enige malen lastex doorstikken. Ook de taille rim pelt u op deze manier in. Ge bruikt u lastex. dan kunt u des gewenst het lijfje vanaf de taille tot even onder de buste geheel MIDDEN VOOR j doorstikken. Onderlinge afstand der naden >/j a cm. De schou derbanden, ca 46 cm lang en zo breed als u dat zelf wenst, maakt u van dubbele stof. Voor het on derstuk van de rok knipt u 3 banen van de gehele stofbreedte en elk ongeveer 85 cm lang. Die lengte meet u bij uzelf even na. U zet de zelfkanten aan elkaar, rimpelt de bovenrand in en stikt het bovendeel van de rok erop. De zoom erin naaien, even op strijken en klaar bent u voor dromenland. Wei te rustent

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 11