Senator Robert Taft overleden Inbreker voerde koude oorlog Mrdr Buiskool benoemd tot rechter (met belastingvrij salaris) Scherpe nota's over incident voor Wladiwostok AVRO Man van grote bekwaamheid en integriteit Vier maal candidaat, nimmer president Lady Baden Powell gast in Frankrijk De toekomstige hoofdstad van verenigd Europa - Afrika OOK de Solex naar het rijwielpad Vreemde aanvaring op de Noordzee Veertien gewonden bij aanrijding Wordt de radio een onderdeel van interlocale telefoonverbindingen? de „Effe an me maat vrage Zaterdag 1 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargal,g No' 1203 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verenigde Staten lijden ernstig verlies Volkspolitie confiskeert de voedselpakketten Beroepsvervoer Vandaag besprekingen met rijksbemiddelaars Twee Nederlanders naar Tanger Russen schieten Amerikaans Superfort omlaag Het aantal overlevenden nog onbekend IJmuidense treiler met averij binnengelopen Verkeerde manoeuvre van automobilist Eerste Augustusdagen1 koel maar zonnig WEERBERICHT Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 ADAI HIJ reeds geiuiuie tijd was verpleegd, is gisteren in een ziekenhuis tc Ntw ^oik overleden de bekende Amerikaanse senator K. A. Taft, de leider van de republikeinse fractie in de Senaat. Taft leed de laatste tijd aan kanker van een zeer kwaadaardig soort. Zijn vier zoons waren aan zijn sterfbed. President Eisenhower beeft ziek terstond met zijn echtgenote naar de woning van mevrouw Taft he geven, om haar zijn leedwezen te betuigen. Op zijn order zijn op alle regeringsgebouwen in Washington en Ohio de vlaggen halfstok gehesen. Zowel minister Foster üulles als oud-president Truman hebben het heengaan van Taft een groot verlies voor het land genoemd. Dulles sprak zelfs van een tragedie en memoreerde voorts in dankbaarheid veertig jaar van persoonlijke vriendschap. Tafts heengaan zal waar schijnlijk tot gevolg hebben, dat de republikeinen hun meerderheid in de Senaat verliezen, zodat de beslissing bij stemmingen afhangt van vice-president Nixon. nOBERT ALPHONSO TAFT. de grote isolatiomist, was de laatste jaren de leider van do meerderheid der repu blikeinen in de Senaat, waarin hij in 1938 afgevaardigde van de st3at Ohio werd. Robert Taft, de zoon van Wil- liam Howard Taft, die in 1908 tot pre sident der Verenigde Staten werd ge kozen, is er, hoewel hij een ernstige mededinger was naar de republikeinse ROBERT A. TAFT grote figuur ging heen candidatuur voor het presidentschap, nooit in geslaagd dit doel te bereiken. Wilkie won het van hem in 1940, De- we.v in 1944 en in 1948, Eisenhower in 1952. Taft was een uitgesproken isalationist en stemde derhalve tegen de invoering van de dienstplicht, tegen de deelne ming van de Verenigde Staten aan de tweede wereldoorlog, tegen de oprich ting van de Wereldbank, tegen het Handvest der Verenigde Naties, tegen het Marshall-plan en tegen het Noord- atlantisch Pact. De laatste jaren had Taft zijn standpunt evenwel iets ge wijzigd. Hij was er niet meer tegen, dat de Verenigde Staten ten strijde trokken, indien ren van de NAVO-lan- den zou worden aangevallen. Ook stemde hij voor vermeerdering van hulp aan de landen, die op duidelijke wijze het communisme bestreden. In de binnenlandse politiek hing hij de leuze „vrijheid versus socialisme" aan en hij had o m. een belangrijk aan deel in de totstandkoming van de Taft- Hartley-Arbeidswet van 1947, welke de vakverenigingen aanmerkelijke beper kingen oplegt. Door 'sommigen werd de republikeinse senator wel een „levend anachronisme" genoemd, overtuigd als hij was, dat het Amerika van omstreeks 1910, dus tijdens het bewind van zijn vader, het meest ideale leven weer spiegelde. Robert Taft, die drie en zestig jaar oud is geworden, studeerde rechten te Yale Harvard. Na de eerste wereld oorlog verbleef hij enige tijd in Europa, waar hij in het kader van de toenma lige Amerikaanse hulpacties werkzaam was, om zich vervolgens als advocaat in zijn geboorteplaats Cincinnati in Ohio te vestigen. Zijn politieke loop baan begon in 1921, toen hij als afge vaardigde van Ohio in het Huis var Afgevaardigden werd gekozen. Tafts leiding in het Congres is meermalen van onschatbare waarde voor Eisenho wer gebleken. De beide mannen werk ten in betrekkelijke eensgezindheid sa men. ondanks de vrij sterk uiteenlo pende politieke opvattingen. Hij werd bewonderd om zijn eerlijkheid en zijn bekwaamheid op het gebied der wet geving. Voor het eerst sinds het begin van de pakkettenactie voor Oostduitsers te Berlijn hebben de Oostberlijnse autori teiten strenge maatregelen genomen te gen personen, die met levensmiddelen uit het Westen terugkeren. De Westduitse politie heeft in Wann- see, de laatst Westberlijnse spoorweg- halte voor de sectorgrens, de reizigers op het feit attent gemaakt, dat de volkspolitie het station in Potsdam had afgezet en alle levensmiddelen in be slag wilde nemen. De volkspolitie te Potsdam hield echter na twee u" plotseling op met haar acties. Daarna kwamen redenaars op het station, die scherp tegen de uitdeling van levensmiddelen protes teerden en hun woorden door vlug schriften lieten accentueren. Vandaag hebben de bedrijfsunie Ver voer, de unie Verkeer en de Unie han dels- en kantoorbedienden een taespre- king met het college van rijksbemid delaars, over de moeilijkheden bij het beroepsvervoer over de weg. De loon- commissie van de Stichting van de Ar beid en werkgevers- en werknemers organisaties zullen aan de bespreking deelnemen. Van een medewerker) JN TANGER zijn twee Nederlanders benoemd, til. mr dr J. A. E. Buis kool tot rechter in het Gemengde Internationale Gerechtshof aldaar en drs A. B. Speekenbrink tot directeur van Financiën van het In ternationale Bestuur van Tanger. Mr dr Buiskool is tot 1947 lid en tot 1951 president geweest van het Hof van Justitie in Suriname, daarna was hij enige lijd president van de regeringsraad van Suriname en lid van de Grondwetscommissie. Drs Speekenbrink was o.m. Directeur- Generaal van de Buitenlandse Economische Betrekkingen aan het Mi nisterie van Economische Zaken en laatstelijk toegevoegd aan de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië voor de behandeling van de financiële aangelegenheden tussen Nederland en Indonesië. Wal betekenen deze benoemingen? OPNIEUW heeft een luchtincident geleid tot een scherpe nolawisse- ling tussen de VS. en de Sovjet-Unie. Een Amerikaans Vliegend Super fort met zevenliefi man aan boord is namelijk, naar eerst gisteren bekend werdWoensdag ter hoogte van Wladiwostok door twee Russi~ fche MIG-straaljagers aangevallen en neergeschotenHet geval heeft zich voorgedaan op veertig mijl uit de Siberische kust. Het vliegtuig was daar op een oefenvlucht. Een Amerikaanse torpedobooljager heeft ^én overlevende geredde tweede piloot John E. Rochedie elf uur in zee had gelegen en daarna nog eens elf uur op een rubberilot heeft fondgedreven dat hem door een Amerikaans vliegtuig was toegeworpen. Hoewel men met zekerheid niets 'eet omtrent het aantal overlevenden Van dit onaangename incident, neemt nien aan, dat er nog meer manschap- Pnn zijn gered. Er zijn namelijk dren kelingen op reddingsvlotten waargeno- !Ten,. 'n hun nabijheid bevonden zich •Russische schepen. De Verenigde Staten en de Sovjet unie hebben over dit geval scherpe nota's gewisseld. In de Russische nota, ?!e aan de ambasadeur der V.S. te Mokou is overhandigd, wordt gepro testeerd tegen schending van het Rus sische luchtruim door het Amerikaan se toestel. Het Superfort wordt er a!;r!?£r van beschuldigd, het vuur op ?e MIG's te hebben geopend, toen deze net toestel wilden onderscheppen. Daarentegen wordt er in de Ameri kaanse nota in de krachtigste bewoor- magen geprotesteerd tegen het neer geprotesteerd tegen schieten van het toestel Van de Russi clle autoriteiten wordt geëist, dat zij hulP onmiddellijk rapport zullen uitbrengen over de toestand van de overlevenden en bekend zullen maken, welke regelin gen er worden getroffen om hen zo spoedig mogelijk naar huis te zenden. Ontkend wordt, dat het Russische luchtruim zou zijn geschonden. De minister van Verkeer en Water staat heeft gisteren ook de bromfietsen van het merk „Solex" gelijkgesteld met rijwielen. Dit houdt dus in, dat de „Solex" ook op het fietspad mag. Dat de stamvader aller brommers zo laat in de rij der wettelijk gercgelden is geplaatst, komt door een ambtelijke traagheid van denken. Eeo gemengde commissie van oe Ame rikaanse Senaat en het Huis van Afge vaardigden is het eens geworden over een bedrag van 6.632 422.390 dollar voor het buitenland. AFGEZIEN van de persoonlijke kwa liteiten van de benoemden, zoif het nauwelijks de moeite lonen er in de dagbladpers de aandacht op te vesti gen, ware het niet, dat de Internatio nale zone van Tanger na de oorlog in stijgende mate in het licht van de wereldbelangstelling is komen te staan. Niet alleen omdat dit gebied zo groot als Walcheren en zoveel inwo ners tellend als de stad Groningen direct na de oorlog reeds het meest vrije gebied ter wereld was. waar het goud in de etalages van de banken lag en nog ligt, waar je zomaar Neder landse chocoladerepen kon kopen zon der bon, waar je net zoveel koffie, boter kon in- waar je geen thee, suiker, kaas en slaan als je wou en... cent belasting betaalde geen in komsten-, geen personele-, geen winst- omzet- en NV-belasting. En dat is nu nóg belangrijk! (Zie vervolg elders in dit blad) Gistermiddag is de IJmuidense trei ler „Flamingo" van de NV Scheeps- exploitatie-maatscliappij „Marezaten" de haven van IJmuiden binnengesleept, met averij aan de boeg. De „Flamingo" is in de nacht op de Noordzee aange varen door een onbekende treiler. Het IJmuidense schip maakte water. Schipper Krab van de „Flamingo", die op de brug stond, toen de aanva ring geschiedde, wilde gistermiddag weinig over het gebeurde vertellen. Het gerucht gaat, dat de treiler door een Oostduits vaartuig is aangevaren, maar dit kon niet bevestigd worden. Na de aanvaring is het andere schip direct weggestoomd. Gelukkig is de „Flamingo" niet zwaar beschadigd. Vanmorgen heeft het schip normaal zijn vangst gelost. Binnen enkele dagen zullen Egyptische en Britse afgevaardigden bijeenkomen voor besprekingen over de toekomst van het gebied langs het Suezkanaal. Lady Baden Powell, de weduwe van 's werelds eerste padvinder, Lord Baden Powell, was te gast bij de Jamboree van meer dan 2400 meisjes, die op het kasteel van Jambville (Frankrijk) ge houden werd. Lady Baden Powell iverd onstuimig begroet. Op de Rijksstraatweg te Hierden bij Harderwijk is gisteravond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Veertien perso nen werden gewond waarvan zes ern stig. De heer S. Koetsier uit Monniken dam, die per auto met echtgenote en vijf kinderen in de richting Harder wijk reed, ontmoette een boerenwagen met paard, waarachter twee auto's kwamen. Plotseling passeerde een \an deze auto's de bespanning, waardoor een botsing met de auto van de heer Koetsier onvermijdelijk was. Beide auto's werden geheel vernield. De heer Koetsier, alsmede vijf kinderen bene den de twaalf jaar werden ernstig ge wond in het Piusgesticht te Harder wijk opgenomen. Mevrouw Koetsier werd licht gewond. Ook de inzittenden van de andere auto. die bestuurd werd door de heer J. uit Elburg, werden allen gewond, doch zij konden het ziekenhuis, na ver bonden te zijn, weer verlaten. UET IF geloven wij niet overdreven te zeggen, dat de AVRO het moei lijkste jaar van haar gehele bestaan heeft beleefd. Wij hebben er geen be hoefte aan nogmaals de oorzaken van deze moeilijkheden te onderzoeken. Zij waren reëel en wij hebben niet ge schroomd duidelijk ons standpunt weer te geven. H :t is nog niet bekend op welke wij ze het professorale driemanschap, dat is aangezocht om de statuten van de vereniging te herzien, aan de AVRO- leden meer zeggenschap in de gang van zaken kan geven. Wij achten uit ze"s niet meer zo bijzonder interes sant .omdat de AVRO er in is geslaagd in veie opzichten de juistheid ven haar handelswijze gedurende het laat ste 1 jaar aan te tonen. Wat ons te doen staat is zeker niet „mokkend verder te gaan". Het lijkt ons zeer verstandig, dat de oppositie op het ogenblik aan de nieuwe mees ters de gelegenheid geeft te tonen wat zij op omroepgebied waard zijn. Het is nu eenmaal zo, dat een rad''•-omroep vereniging een hoge boom is, die uiter mate veel wind vangt. En hoe- el de bestuurders van de AVRO niet zijn achtergebleven in het zaaien van wind, zodat zij storm moesten oogsten, is het naar onze mening een zaak van alge meen belang, dat de strijdbijl, waar deze aanwezig mocht zijn geweest, wordt begraven. De goede verstaander zal uit onze publicaties hebben gelezen, dat wij weliswaar critisch stonden tegenover de handelingen van AVRO's dagelijks bestuur, maar dat wij er nimmer twij fel over hebben laten bestaan, dat de taak van deze omroepvereniging in onze maatschappij en haar plaats tus sen haar zusterv—enigingen van gro te importantie zijn. Juist omdat dit vrij algemeen werd ingezien, is er door de gebeurtenissen in Hilversum een schok door luisterend Nederland gegaan. Zou de AVRO om redenen van maat schappelijke aard alleen reeds een ge wichtige positie in ons land moeten innemen, zij moet zulks doen blijken door de kwaliteit van haar programma. Zij heeft bij de samenstelling van dit rooster een grote mate van vrijheid, omdat zij niet aan politieke, evenmin aan religieuze richtlijnen is gebonden. Haar verantwoordelijkheid is er om dezelfde redenen des te groter om. Wij willen thans wel de hoop uit spreken, dat de AVRO haar lastige tr met voortvarendheid zal weten uit te voeren, opdat na verloop van tijd ook uit het programma te horen zal zijn dat de vindingrijkheid van de leidende groep, gelijke tred houdt met herhaaldelijk gedane beloften. Alleen op deze manier zal de AVRO haar positie weten te versterken. Wij zouden wensen, dat zij haar werk rustig, en niet opgejaagd door onrechtvaardige critiek, mag ver- [X] richten. ("Van onze Haagse redacteur) Naar we vernemen is op het ogen blik bij de PTT een plan in voorberei ding om op een ruimere schaal dan ge durende de watersnood het geval ge weest is, interlocale telefoonverbindin- dingen tot stand te brengen, waarbij gebruik gemaakt wordt van radio. Voorlopig is gedacht aan zulke verbin dingen in noodgevallen. Tengevolge van de verwoestende overstromingen in de rampnacht van 31 Januari op 1 Februari jl. werden ook telefoonkabels vernield. Dank zij de overbrenging naar het watersnood- gebied van zenders en ontvangers is het niettemin mogelijk geweest naar en van geisolecrde streken mededelingen via de radio door te geven. Het eerste deel van een gesprek ging HE ROTTERDAMMERS zijn gisternacht vergast op een boeiend schouwspel in de Statenlaan, waar twee inbre kers in een huis zalen, terwijl de politie het aan de bui tenkant belegerde, ür werd met pistolen gezwaaid en er werd met schijnwerpers gewerkt, terwijl de politie met al haar overredingskracht probeerde de twee inbrekers naar builen te laten koincn. Af en toe verscheen er een louche gelaat voor één der vensters van het huis, waar op de politie dan weer de nodige sommaties liet horen. Eindelijk, nadat de dienaren van Hermandad zelf voor inbreker speelden, kwam er een eind aan de voorstelling. INTUSSEN had de belege ring twee uur geduurd. Het was zó begonnen: Een bewoner van de Statenlaan hoorde een bedenkelijk ru moer in het huis van zijn buurman, die met vacantie was. De man ging naar de politie en deze trok er on vervaard met een man of twintig op uit, om het be wuste huis te omsingelen. Versterkingen van het reeds uitgerukte corps volgden spoedig. Er werden schijn werpers op het huis gericht en de agenten klommen zelfs op het dak, om de in brekers het ontvluchten te beletten. INMIDDELS begon men van de straat af, met wat in de politiek „overleg met minderheden" wordt ge noemd. Doch de inbrekers leken niet van plan de re delijke argumenten van de politie te aanvaarden. Af en toe verscheen er een kop uit een raam, vergezeld van een revolverloop. „We schieten iedereen kapot, die binne komt!", klonk het in onver valst Leids. Met een zacht lijntje poogde de politie de twee knapen tot overgave te bewegen, maar de min derheden dachten er zelfs niet aan. Op zeker ogenblik kwam één van de heren met een kaars in de hand de trap af en weer werd hem aangera den te capituleren. „Effe an me maat vrage", zei de man en hij verdween weer. Later werd uit het raam ge schreeuwd, dat de capitula tievoorwaarden waren afge wezen, waarop de politie zelf in actie kwam. IVOOR een keukenraam klommen er enkele de tachementen naar binnen en nadat het hele /luis was doorzocht, vond men ten slotte één man op een zol derkamertje. Onder bedrei ging van een batterij vuur monden gaf hij zich over en toen bleek dat hij... onge wapend was! Daarna ging men de maat van de gearresteerde duisterling zoeken. Doch alle deuren waren op slot gedraaia, zodat het nog een hele herrie werd. Ladders wer den tegen de gevel ge zet en uit elke ruit werd een hoekje verwijderd, zo dat men de ramen kon ope nen. Toen eindelijk ieder hoekje en gaatje van hel huis was doorzocht, ver klaarde de gepakte laconiek, dat hij helemaal geen maat bij zich had gehad. Hij was moederziel alleen.' IV£ politie was helemaal niet zo manhaftig en trots meer als toen de belegering begon. Maar het publiek had rijkelijk zijn deel aan sensatie en vermaak gehad, en dat is ook wat waard. Rest ons nog te vertellen, dat dit een waar verhaal is en dat de held ervan de 22- jarige varensgezel D. B. uit Leiden is. bijvoorbeeld van Rotterdam over de kabel naar Barendrecht, vandaar „door de lucht" naar Brouwershaven, verder per kabel van Brouwershaven naar Goes en ten slotte weer „door de lucht" naar Vlissingen. Op deze wijze konden normale kruis- gesprekken worden gevoerd. (Zie vervolg elders in dit blad) UTANNEER er van depressies wordt gesproken, is het in de meeste gevallen onze kustprovin cie, welke de regen en de wind uit de eerste hand krijgt. Giste ren waren het de zuidelijke pro vincies die een regendag kregen, die er op leek. Hier en daar viel 30 millimeter regen. Ook in Den Haag stonden verschillende stra ten blank. De luchtdruk is nu weer stijgende als een gevolg van een rug van hoge luchtdruk die over Engeland naar de Noordzee komt. Dit komt juist op tijd, want het kan ons vandaag en morgen veel verbetering brengen. Het weer zal een vrij zonnig karakter kunnen hebben, maar toch blijft de kans op enkele buien bestaan. Westelijke winden zullen er voor zorgen, dat het koel blijft. Het mocht anders ook eens te warm worden! Juli heeft met twee i drie zo merse dagen een slechte indruk achtergelaten, vooral bij de va- cantiegangers. Verwachting tot hedenavond. OPKLARINGEN Opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Op de meeste plaatsen nogere temperaturen dan gisteren. Matige nu en dan krach tige wind tussen West en Noord. ZONDAG: Zon op 5 03, onder 20.29. Maan op 22.53, onder 14,43. MAANDAG: Zon op 5.04, onder 20.27. Maan op 23.28. onder 16.04.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1