Mr dr Buiskool tot rechter in Tanger benoemd Verbindingen en radarscherm zijn onvoldoende Hebben de Ambonese leiders rechten? Olieleidingen in West-Europa Hoogovens belagen de bollenkwekers Kroonprins Akihito naar Duitsland ADENAUER contra vakverbond Europese jeugddag op 10 October Z.K. Hoogheid won dressuurproef Dulles en Robertson naar Korea Ook Russische nota aan Westelijken Op de Antillen De heer Van Rijckevorssel roert tere kwestie aan Kamerlid Ilaken stelt de minister vragen RUSSISCH LID van het Internationale Hof neemt ontslag PROTEST op Tholen tegen herverkaveling Nederlander in Semarang mishandeld De reis van de Prins naar de Antillen 2,0li1 DAG a.s. zal Prins Bernhard in zijn kwaliteit van inspecteur generaal der Koninklijke Marine, zijn reis naar de Nederlandse An tillen aanvangen. De heenreis wordt over de Verenigde Staten ge maakt, waar de prins twee dagen bij zijn dochters in Cape Cod zal verblijven. DODELIJK ONGEVAL IN STAATSMIJN EMMA Meningsverschil over een verk iezingsoproep Schadeloosstelling voor nazi-slachtoffers IRA wordt weer actief Conclusies uit de oefening Coronet: Sabreen Venomzijn prima jagers Twee Indochinese staten eisen onafhankelijkheid Poolse minister zou zijn weggezuiverd Hogere grens voor schuld der Ver. Staten Kroonjuwelen Frederik de Grote gestolen Veiligheidsverdrag komt aan de orde Onze tips voor Duindigt en Groningen ZATC1DIO T AUGUSTUS '953 (Vervolg van pag. 1) IAAT Is allemaal deels prettig en leuk, u deels sensationeel. We zouden er nog aan kunnen toevoegen, dat ex- koning Faroek plannen heeft gehad om in Tanger een grote speelbank te openen, er een groot feestschip in de blauwe baai te doen ankeren, waar lieftallige jonge dames in „zeerover- bikini" zouden bedienen, en het Ara bisch paleisje te kopen, dat de Ameri kaanse multi-millionnaire Barbara Hut ton in de kasbah bezit. Maar Barbara wil haar paleisje niet kwijt, want ze is inmiddels weer van haar zoveelste echtgenoot de Russische prins Troe- betskoi gescheiden en heeft een tot Ier geneutraliseerde Tsjech als gigolo in dienst genomen voor de fooi van 1.000 dollar (belastingvrij) per maand. Nu het paleisje, dat Faroek als Euro pese harem had willen inrichten niet doorgaat, wil de laatste en omvangrijk ste der Farao's ook de speelbank en het feestschip niet door laten gaan. Faroek wil zijn zin hebben, daarvoor is hij tenslotte ook multi-millionnair (200 millioen gulden aan deviezen buiten Egypte gesleept!) precies als Barbara Hutton! Maar dat is het allemaal niet, waar om Tanger zo belangrijk is. De beteke nis van deze internationale stad draait om twee dingen. Ten eerste klopt in Tanger de polsslag van de Arabische wereld, welke de Ia,atste jaren zo in beweging is, om niet te zeggen in be roering. Herhaaldelijk wordt er door bekende persoonlijkheden uit de Ara bische Liga geconfereerd. De relletjes, die begin van het vorige jaar plaats hadden en waarbij 57 doden vielen, liggen nog vers in het geheugen. Onlangs werd gemeld, dat de Am bonese leiders, die op Nieuw Guinea verblijf houden, naar de Antillen kun nen worden opgezonden. Het Tweede Kamerlid van Rijckvors- sel heeft in verband hiermede de mi nisters van Overzeese Rijksdelen en van Buitenlandse Zaken een aantal vragen voorgelegd betreffende de vrij heden, die deze leiders zich mogen veroorloven. Mogen zij bijvoorbeeld in de Antillen publicaties doen over de schending van de supra-nationale RTC- overeenkomsten door de Nederlandse regering? (Het is bekend, hoe door deze schending het zelfbeschikkings recht van de Republiek Zuid Moluk- ken om hals is gebracht). Verder wil de heer Van Rijcksvorssel weten of de Ambonese leiders in de Antillen on der het gezag en de verantwoordelijk heid van de landsregering aldaar staan, of dat de Nederlandse regering hen onder haar vleugelen neemt. En tenslotte: Wat gebeurt er met de Am bonezen, die weigeren naar de Antil len te gaan, nadat zij hebben verno men welke gevolgen deze verplaatsing voor hen zal hebben? AARDGASBORING BIJ OOTMARSUM Op het ogenblik wordt door de Ne derlandse aardoliemaatschappij ten Noorden van Ootmarsum een nieuwe aardgasboring voorbereid. De boring zal geschieden in de onmiddellijke na bijheid van de Duitse grens tegenover de plaats waar op Duits gebied even eens boorinstallaties zijn opgesteld. In samenwerking met Ameri kaanse oliemaatschappijen zijn plannen ontwikkeld, om West- Europa te voorzien van een net van buisleidingen, waarbij be oogt wordt het olietransport uit het Midden-Oosten te vereen voudigen. De ruwe olie zal, in dien dit plan wordt uitgevoerd, naar Marseille worden verscheept, om vandaar vanuit de tankers in de leidingen te worden gepompt. Antwerpen, Rotterdam, Bremen en Hamburg zullen het eindpunt worden van deze leiding. Later zal ook Bordeaux worden aange sloten op dit net. Dit zal echter zijn om vanuit Amerika aange voerde olie over Europa te dis tribueren, In derde instantie worden Pa rijs, Duinkerken en Keulen opge nomen. Het gehele net van bijna 2000 km lengte zal een capaciteit hebben van 2(1 millioen ton olie per jaar TEN tweede is de ligging van Tanger tussen Europa en Afrika zodanig men kan van Tanger uit Zuid-Spanje zien liggen dat het de natuurlijke verbinding vormt tussen deze beide werelddelen. Men spreekt dan ook van Tanger als de toekomstige hoofd stad van het verenigd Europa-Afrika. Welnu, de modernste flatgebouwen en wolkenkrabbers kan men er aantref fen naast de wonderlijkste oude, in heemse huizen. En Tanger is oud, tussen de 3000 en 4000 jaar een van de oudste steden van de aarde! Een stad met een verleden dus, maar ook met een toekomst. Mr Buiskool zal in Tanger een min stens even gemengde bevolking naar ras en nationaliteit aantreffen, als hij in Suriname voor het hekje kreeg en ook minstens even moeilijke proble men. Voor drs Speekenbrink zal het een wonderlijke sensatie zijn, dat hij, die eenmaal een superdirigent was on zer geleide economie, thans de finan ciën zal leiden op de Noordkust van Marokko, waar Nederland tot een der acht besturende mogendheden behoort. Maar aan de Tangerijnse vrijheid zal hij wel niet raken. Overigens krijgen de beide heren salarissen zo van 30.000 tot 40.000 gld. per jaar, belastingvrij om van te watertanden! Het communistische Tweede Kamer lid Haken heeft aan twee ministers vragen gesteld over de schade die door industriegasscn van de Hoogovens wordt toegebracht aan de tulpen, iris sen en gladiolen, welke op de geest gronden in Beverwijk en omgeving worden geteeld. Volgens de heer Haken worden de schadelijke industriegassen veroorzaakt doordat er bij de Hoogovens met aard olie wordt gestookt. De georganiseerde landbouw is met de kwestie op de hoogte gebracht, maar maatregelen tot verbetering van deze toestand zijn uit gebleven. De heer Haken vraagt zich af of de giftige zwavelstoffen, welke de indu striegassen bevatten ook niet schade lijk zullen zijn voor de in de omgeving wonende en werkende mensen. Ten slotte vraagt de heer Haken welke maatregelen de ministers denken ke nemen, om aan deze toestand zo spoe dig mogelijk een einde te maken. Post voor militairen, die deelnemen aan de oefening „Drietand", moet als volgt worden geadresseerd: Rang, naam, voorletters, legernummer, onder deel met de toevoeging NAPO 231. Alle stukken moeten volgens het binnen lands tarief worden gefrankeerd. De heer S. A. Golunski, het In 1951 benoemde Russische lid van het inter nationaal gerechtshof te Den Haag, heeft bij de president van dit rechts college zijn ontslag ingediend. Van deze ontslag-aanvrage is, zöals gebruikelijk, mededeling gedaan ran de secretaris-generaal van de UNO en hierna is de zetel van Golunski offi cieel vacant geworden. De gezondheidstoestand van de heer Golunski was reeds bij zijn verkiezing in 1951 delicaat, zodat hij toen niet naar Nederland kon komen. Hij hoopte echter op verbetering, maar nu deze niet is ingetreden, werd hem door de medici verboden ook dit jaar naar Den Haag te komen. Akihito, de Japanse kroonprins, die een Officieel bezoek aan ons land heeft gebracht, is gistermiddag met de KLM- Constellation „Delft" naar Frankfort vertrokken, voor een bezoek aan West- Duitsland. De prins werd o.m. uitge leide gedaan door de chef van het Mi litaire Huis van H.M. de Koningin. Dinsdag a.s. wordt een wetsontwerp met betrekking tot de agrarische we deropbouw en de herverkaveling van gebieden in de door de watersnood ge troffen provincies behandeld. Aan de fractieleiders van alle partij en is thans een adres gezonden, onder tekend door circa 250 grondgebruikers of eigenaren van het eiland Tholen, waarin wordt gevraagd hun instem ming met het wetsontwerp nog niet te betuigen en de herverkaveling voor het eiland Tholen op te schorten, totdat de resultaten op het eiland Walcheren en de herverkaveling aldaar geheel kun nen worden overzien en totdat aan de ondertekenaars van het adres bekend zal zijn wat met betrekking tot hun belangen wordt besloten. Vandaag wordt in Tholen nog een protestverga dering belegd. De spinnerij Djantra in Semarang is Woensdag de gehele dag gesloten geweest als gevolg van een ernstig in cident, dat zich de avond tevoren had voorgedaan tussen arbeiders en de Ne derlandse employé Bos. Als gevolg van dit incident moest de Nederlander zwaargewond in het ziekenhuis wor den opgenomen. Het ontstond, nadat zestig arbeid sters van de fabriek op diefstal van garens waren gefouilleerd. Daarbij bleek, dat dertig hunner inderdaad ga rens hadden gestolen. Na de fouil lering verlieten vijftig arbeiders van de avonddienst zonder opgaaf van redenen de fabriek. Toen de heer Bos dit trachtte te beletten, werd hij met stenen bekogeld en met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen, waardoor hij een hersenschudding en een lichte schedelbreuk opliep. De politie heeft vier van de hoofddaders gearresteerd. Tegen de stelende arbeiders zullen maatregelen worden genomen. De Place de France in Tanger, waar de uit onze provincie stammende mr dr Buiskool tot rechter is benoemd. Banken en kantoorgebouwen domineren in het centrum van deze stad. Op 5 Augustus reist de prins naar Curagao en twee dagen later zal hij de marinebasis bezoeken. Na dit bezoek zal de prins een monument onthullen dat door het Nederlandse volk aan dè bevolking der Antillen is aangeboden als dank voor de in de oorlog verleen de hulp. 's Avonds zal de hoge gast het bestuur van het onlangs gestichte „Prins Bern- hardfonds-Nederlandse Antillen" in stalleren. Na een kort bezoek aan Aruba, zal de prins naar Nederland te rugkeren. Hij wordt Maandagmorgen, 10 Augustus op Schiphol terugver wacht. In een steengang op de 410-meter verdieping van de staatsmijn Emma te Trebeek, geraakte gisteren de 51-jarige locomotief-machinist J. Smal uit Sit- tard, met zijn hoofd bekneld tussen zijn locomotief en een zijwand van de gale rij. Hij werd daardoor zo ernstig ge wand, dat hij. voor, hij vervoerd kon worden, reeds overleed. GESLAAGDE PROEFVAART VAN DE „KUNGSHOLM" Het Zweedse schip Kungshalm, dat bij de koninklijke maatschappij „De Schelde" is gebouwd, heeft gisteren een zeer geslaagde proefvaart gemaakt. Het schip, dat bij de proefvaart 480 per sonen aan boord hr>d, is een aanwinst voor de Zweedse koopvaardijvloot. Tussen de Duitse christendemocrati sche partij en het Westduitsc vakver bond is opnieuw scherpe onenigheid onstaan. Aanleiding is thans de op roep, die het vakverbond dezer dagen heeft gepubliceerd. Daarin wordt, zon der dat de partij met name wordt genoemd, propaganda gemaakt voor de socialistische partij. Het verbond heeft daardoor zijn neutraliteit op het stuk van partijpolitiek niet gehandhaafd. Wat dr Adenauer met name heeft getroffen, is de slotpassage van de op roep. Daarin heet het, dat de kiezers er voor dienen te waken, dat in de komende Bondsdag die krachten wor den geweerd, „die het Duitse volk voor de tweede maal in de misère van tyrannie, oorlog en luchtaanvallen wil len storten". De Bondskanselier heeft hieromtrent aan de verbondsvoorzitter Walter Freitag opheldering gevraagd. In de rest van de oproep wordt uit eengezet, dat de Bondsdag in tal van voor de arbeiders zeer belangrijke kwesties is te kort geschoten. Zo heeft hij, instede van een nieuwe sociale orde in de industrie te vestigen, de oude bezitters in hun rechten hersteld. Men voorziet in de boezem van het vakverbond felle discussies over de socialistische inslag in de leiding. De christelijke leiders hebben in het ver leden al eens gedreigd met afscheiding. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de kans op een splitsing opnieuw groot wordt. De Westduitse Bondsraad (Senaat) heeft zijn goedkeuring aan een wets ontwerp, dat de schadeloosstelling van slachtoffers van het nazisme regelt. In de komende tien jaar zal hiertoe vier milliard mark, dat is 3.6 milliard gul den, beschikbaar worden gesteld, waar van de negen Westduitse landen vijf en tachtig procent zullen dragen. In 1954 zal de kostenverdeling opnieuw worden bezien. Vermoedelijk zullen vele honderd duizenden personen, onder wie vele Joden, van de wet profiteren. Er is een speciale regeling voor hen, die getroffen zijn door de zuivering na de aanslag op Hitier op 20 Juli 1944. Aan hen, die wegens geloof, ras of politie ke overtuiging gevangen hebben geze ten zal voor iedere maand vrijheids beroving 135 gulden worden uitbetaald. Het Ierse Republikeinse Léger (IRA), een verboden militaire organisatie die de Britten uit Noord-Ierland wil ver drijven, is na een lange periode van rust weer actief geworden. Vastgesteld is, dat de beweging schuldig is aan de bomincidenten kort voor het bezoek van koningin Elizabeth aan Belfast en aan een poging, om een trein met Britse oud-strijders te doen veronge lukken. Vermoed wordt verder, dat zij betrokken is bij de wapendiefstallen die de laatste tijd in Engeland zijn gepleegd. Een speciale afdeling van Scotland Yard heeft de afgelopen dagen te Lon den huiszoekingen gedaan en Ieren ondervraagd. De Britse autoriteiten i e- men de activiteit van de IRA zeer hoog op. [)E TWEEDE tactische geallieerde luchtmacht heeft uit de oefening Coronet belangrijke conclusies kunnen trekken, zo heeft de com- mandaat, luchtmaarschalk Sir Robert Foster, in een persconferentie té lirueggen medegedeeld. Met name de radarbescherming en de verbin- dingen zijn nog steeds zwakke punten. Gebleken is, dal het burgerlijke telefoonen telegraaf net niet aan de behoeften van het leger voldoet, liet militaire apparaat zal zelf veel meer lijnen moeten inrichten, om niet te veel afhankelijk te zijn. De militaire verbindingsapparatuur lussen Nederland en Belgie is een jaar ten achter ,n haar ontwikke. lirig. Ook is gebleken, dat het zeer moeilijk is, land. en luchtoperaties in twee verschillende gebieden te combineren. Het gecombineerde hoofdkwartier voor land- en luchtmacht heeft in dit opzicht voortref- felijk gewerkt. WAN DE vliegtuigen hebben Sabre en Venom zeer goed voldaan, met na me de laatste. De Canberra's blijken voortreffelijk geschikt te zijn voor nachtelijke operaties. De techniek voor deze strijdvorm moet echter nog ver der worden ontwikkeld. Veel lof had maarschalk Foster voor de manschappen van de Ne derlandse en de Belgische luchtverde diging. Het vliegend personeel is zeer capabel, maar hun vliegtuigen, de Me- teors, zijn niet meer voldoende om tot de hoogste prestaties te komen. Als ze straks nieuwe vliegtuigen krijgen, zul len de Nederlanders en de Belgen ze ker een belangrijke bijdrage leveren tot de verdediging van West-Europa, meende maarschalk Foster. De oefening Coronet heeft verder bewezen, dat de oude radar-appara- tuur veel slechter is dan de toestellen, Ter gelegenheid van het tweede Con gres van Europa, dat van 810 Octo ber in de Ridderzaal in Den Haag wordt gehouden, organiseert het In ternationaal Jeugd Secretariaat van de Europese beweging een Europese jeugddag op 10 October. Behalve 3000 Nederlandse jongelui, nemen hieraan 1500 jongeren uit Frankrijk, Duitsland, Italië en België, Luxemburg en de Saar deel. Doel van de jeugddag is het uit drukking geven aan het belang, dat de Europese eenwording speciaal voor de jonge generatie heeft. Nationaal concours hippique op het Zuid-Hollands rijcentrum te Den Haag. Z.K.H. Prins Bern hard won in het nummer dres suurproef de eerste prijs van f 70.alsmede twee wissel- prijzen. Z.K.H. met zijn zojuist gewonnen prijzen op zijn paard Arquebuse. Howard en Iwan roken in Korea weer samen hun Lexington - de vredessigaret van America s Best Tabaccos. (Advertentie Ing. Med.) Koning Norodom Sihanoek van Cam bodja heeft opnieuw beloofd, dat hij zijn volk naar de onafhankelijkheid zal leiden. Hij voegde hieraan toe, dat het niet nodig is. hierover nieuwe on derhandelingen met Frankrijk te be ginnen. Dit land moet Cambodja eerst volkomen vrij laten; daarna zal er over kunnen worden gesproken, op welke voorwaarden dit zich bij de Franse unie zal aansluiten. Ook Bao Dai, de keizer van Vietnam, heeft te Saigon bij zijn vertrek naar Frankrijk volledige souvereiniteit voor zijn land verlangd, alsmede eon vrij deelgenoot schap in de Franse Unie. Dit is het antwoord van beide vors ten op het aanbod van de Franse re gering. de drie Indochinese staten on afhankelijk te verklaren. Inlichtingen uit Warschau schijnen er op te wijzen, dat de Poolse minis ter van binnenlandse zaken en hoofd van de staatsveiligheidsdienst, Stanis- lauw Ratkiewicz. is „weggezuiverd". De minister was niet aanwezig bij de viering van de Poolse nationale feest dag op 22 Juli, terwijl de feestelijk heden wel door alle topfiguren uit re gering en partij werden bijgewoond. In de Poolse hoofdstad wordt een en ander in ve^and gebracht met de val van Beria en andere politici in de Sowjet-landen. Het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft Vrijdagavond 't wetsont werp goedgekeurd, waarbij de rege- ring-Eisenhower volmacht wordt ver leend de staatsschuld tot een bedrag van ten hoogste 290 milliard dollar te laten stijgen. Deze limiet bedroeg tot nu toe 275 milliard dollar. Het wetsontwerp is doorgezonden naar de Senaat. Alle kroonjuwelen en de snuifdoos van de Pruisische koning Frederik de Grote, de maarschalksstaven en de ge waden van de Duitse keizers en andere kostbaarheden zijn in de nacht van Donderdag op Vrijdag uit het museum van het slot Hohcnzollern hij Hechin gen in Württemberg gestolen. die de Amerikanen momenteel in ge bruik hebben. De andere geallieerden hebben echter veel oud materiaal in dienst en zitten dus tot de komst van het nieuwe nog in moeilijkheden. Met lof heeft maarschalk Foster voorts gesproken over de prestaties van het corps luchtwachtdienst in Ne derland en België. In West-Duitsland is men thans bezig met de vorming van een soortgelijk corps, dat met Duits burgerpersoneel zal worden be mand. Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, ver trekt Zondag te zamen met ondei- minster Robertson per vliegtuig naar Korea, waar zij politieke besprekingen met presidei 1 Syngman Rhee zullen voeren. Het ziet er naar uit, dat zij zullen gaan onderhandelen over een veiligheidsverdrag tussen beide landen, te meer, omdat de komende week ook de onder-minister voor het leger, Ro bert Stevens, derwaarts zal reizen om aan de besprekingen deel te nemen. Blijkens een mededeling van de voor lichtingsdienst der V.N. zal er ten minste een milliard dollar nodig zijn om Korea economisch op het vooroor logse peil te brengen. Ruim een mil lioen burgers heeft het leven verloren door de oorlog. Vijf millioen mensen zijn geheel of gedeeltelijk ondesteund, honderdduizenden hebben op de rand der behoeftigheid geleefd. Verder zijn er nog twee millioen vluchtelingen. Tachtigduizend wezen en vele von delingen moesten worden verzorgd. De Sovjet-Unie heeft dezer dagen aan de Westelijke geallieerden nota's gezonden van dezelfde inhoud als die aan Oostenrijk. Ook hierin wordt dus intrekking van het ontwerp-korte ver drag voor Oostenrijk verlangd als voor waarde voor hervatting der bespre kingen over een staatsverdrag. AMERIKAANSE HULP VOOR VLUCHTELINGEN Het Amerikaanse bureau voor we derzijdse veiligheid heeft driehonderd duizend dollar geschenken aan vijf Duitse organisaties, die hulp verlenen aan vluchtelingen uit Oost-Duitsiand, Tussen Toronto en Montreal (Canada) is een autobus op een stilstaande vracht auto gereden en in een kanaal terecht Ee komen. Twintig van de zeven en dertig inzittenden verdronken. De paardensportliefhebbers heb- oen Zondag de keus tussen cour- ses te Groningen en Duindigt. Onze Ups lulden voor GRONINGEN ARIE A. COMMUS-PRUS: 1. Keuze N. Oosting (Ramona S, Queen Brewer); 2. Rex van Eiber- hof; 3. Regina N. Outs.: Rosa üignal. KEES F. OCKHORST-PRIJS: 1. Querelle Spencer; 2. Proximity; 3. Peter Scott. Outs.: Nellu Har- vester DE OUDE GARDE-PRIJS: 1. Nemetor B; 2. Nellie Gregor; 3. Nike van Hollo. Outs.; Keuze L. Ensing (Nerva. Putzelinde). JAN WUMA-PRUS: 1. Keuze B. Ui de Jong (Otto H, Queeny Dil- lon); 2. Nelly Major; 3. Lucienes B Outs.; Oeke. THEO MONSIEUR-PRIJS: 1 Olympia B; 2. Nico the Saint; 3 Casindra. Outs.: Niekie BH. JOHANNES SIDERIUS-PRIJS: l. Nerva; 2. Phenomenal; 3. Miss Zelda. Outs.: Nico Maire. GROTE JUBILEUM-PRIJS: 1. Over Again; 2. Nora Spencer; 3. Or de Casmdra. Outs.: Nieke BH. DUINDIGT VAN MAERLANT-PRIJS: l.Quita Oüts-%na hCk B°Vi 3-PaUlB- Vc-r,±VOüD^-pRUS: P'ter Spencer, 2. Quick Hollandia G; 3. Petulance K. Outs Pevsi Cnlh PRODUCT EN DRA V ErFJ S J fI ,Sp®"cer' 2Sonja Zora; 3. mr?bv nT' Outs.: Sir Messidor. 9 i,, Rol<">d; 2. Ria Kttty; 3Rhea Hollandia. Outs.: nonald. MULTATULl,PRIJS; Madame B, 2. Norton Williams; 3. P Louis IL Outs.: Stiirmann. 'ElER-PR'JS: 1. Thalia; 2. 3'Delbrassinne (Gitana, Ma- nola), 3. Arsenal. Outs.: Christina, opring Feeling. SmrPFfUn!,'RU,S: Dream (iïï;. Au ,0lniïhu,<: 3Sunrise. Outs.. AllairAlcazar. LUCAS BOLS-PRiJS; 1. Sakina; 2 Boekanier; 3. Karioka. Outs, Kenitra. Dicky. VESTDI.IK-PRI.1S: I. Dicky; 2. Beauchef; 3. Moqueuse. Outs Fréderique.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4