Geen spoorwegkaartjes meer naar West-Berlijn Overeenstemming over globale loonsverhoging Sovjet-protest afgewezen De Brusselse helihaven geopend Negentien jaar onschuldig in de cel Volkspolitie belet bevolking pakketten te halen Woningbouw Driezwaargewonden bij botsing Prins Carnaval deed n u zijn intocht Verbannen prinses Nam II minister van Buitenlandse Zaken Piccioni formateur in Italië Bevolking zweeg uit angst voor politiechef Prins Bernhard naar Antillen vertrokken Maandag 3 Ang. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaareai1s No- 1204 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulovrna Maatregelen tegen levensmiddelenactie Millioen Oostduitsers zijn voorzien Autobus met werklieden gekapseisd Goede kans op een zonnige week WEERBERICHT Beroepsvervoer over de weg Ingaande op 1 Augustus Senator Taft krijgt een staatsbegrafenis Sikorsky over toekomst van zijn toestel De gerechtelijke molens muien langzaam in Italië Inauri Georgisch minister van Binnenlandse Zaken Pieck is weer in Berlijn Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties i„Juttertjes".) tot 15 wooi den 11—, elk woord meei 5 cent Abonnementen: per kwartaal I 6.05, pet maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 „TENEINDE de uitdagende acties van de westerse mogendhedctj jegens de Oostduitse republiek te verijdelen, beeft de directie van de Oostduitse spoorwegen bepaald, dat voorlopig geen spoorweg kaartjes meer voor West-Berlijn zullen worden verstrekt", aldus heeft bet officiële Oostduitse persbureau A.D.N. medegedeeld. Met deze maatregel poogt de Oostduitse regering liet afhalen van de door de Amerikaanse regering beschikbaar gestelde levensmiddelenpakketten in West-Berlijn tegen te gaan. In de vorige week namen een millioen Oostduitsers een pakket in ontvangst. Knarsetandend heeft de Oost duitse bevolking zich gisteren bij de nieuwe maatregel moeten neer leggen. Op de stations, waar de Volkspolitie met geweren en revolvers m de aanslag de hongerige inwoners van de Sovjet-zone belette de levensmiddelen te gaan halen, zag uien Zondag wenende vrouwen de vuist schudden tegen de politiemannen. Arbeiders uitten hun teleur stelling in bedreigingen en verwensingen. Toch konden gisteren nog ongeveer 45.000 levensmiddelenpakketten worden uitgereikt. Het grootste deel van hen, die Zondag een pakket haalden, waren naar de uitreikposten gekomen, voordat de maatregel om geen kaartjes naar West-Berlijn te verkopen, van kracht was geworden. Nadien slaagden slechts enkele honderden erin de westelijke sector van de stad te be reiken. DEEDS Zaterdag werden alle leden van de Oostduitse S. E. D. door het partijorgaan opgeroepen „vastberaden en offensief" op te treden tegen alle burgers die in West-Berlijn een levens middelenpakket in ontvangst wilden nemen. De Westelijke hulpactie werd een „demonstratie met een misdadig karakter" genoemd. Het feit. dat vele Oostduitsers de persoonsbewijzen van QP DE RIJKSWEG Amsterdam—Hil- versum zijn Zaterdagmorgen, even voorbij Muiden, een personenauto en een autobus in botsing gekomen. De drie inzittenden van de personenauto, de 50-jarige procuratiehouder K. v. d. Z. uit Bussum, zijn 24-jarige zoon, die aan het stuur zat en zijn eveneens 24- jarige dochter, zijn met ernstige ver wondingen overgebracht naar een ziekenhuis te Naarden. De personen auto werd zwaar beschadigd. De auto bus, waarin zich twee passagiers be vonden, kreeg slechts enige deuken aan de voorzijde. Op de weg tussen Losser en En schede is Zaterdagmiddag een autobus met 24 werklieden gekanteld, toen de chauffeur plotseling moest uitwijken voor een auto, die van rechts de voor- rangsweg naderde. Op zijn kant schoof de bus nog een eind door en kwam tot stilstand tegen een boom. Hierbij werd het schuifdak oj,en gerukt, waardoor de passagiers naar buiten konden klauteren. Vier van hen kregen snij- wonden, doch konden, na in een zie kenhuis te Enschede te zijn verbon den, huiswaarts gaan. Aan de sterke carrosserie van de bus is het waar schijnlijk te danken, dat de gevolgen niet ernstiger zijn geweest. FR WOEI gisteren nog een frisse wind, maar de invloed van een over Engeland naderend hoge- drukgebied werd al merkbaar. Nu durven wij niet te vroeg juichen, daar het deze zomer al meer keren gunstig leek en het toch na twee dagen weer regende. Zoals zich laat aanzien, kan het dit maal wel eens een weersverbe tering worden van langere duur. Boven de Noordzee en Scandina vië stijgen de barometers belang rijk, waardoor de wind naar Noordelijke richtingen draait. De vraag is nu wat het hoge druk- gebied gaat doen. Komt het over onze naaste omgeving stationnair te liggen, dan kan een groot deel van de week op droog zonnig weer gerekend worden. Bij deze situatie kan geen enkele depres sie van de Oceaan ons land be reiken. Zou Augustus dan toch nog iets goeds willen maken? Verwachting tot hedenavond: VRIJ ZONNIG Droog en vrij zonnig weer. Zwak ke tot matige Noordwestelijke tot Noordelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. 1 Dinsdag: zon op 5.06, onder 20.25 I Maan op onder 17.15. familieleden en vrienden meenamen om ook voor hen een pakket te halen, bracht het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken tot de waarschu wing, dat het misbruik maken van vreemde identiteitspapieren streng zou worden bestraft. Noch het bevel aan de leden van de S. E. D.. noch de waarschuwing van het ministerie konden echter verhinde ren. dat Zaterdag weer lange rijen Oostduitsers bij de uitreikposten ston den te wachten. Medegedeeld werd. dat in de eerste week van de actie aan ruim een millioen inwoners van Oost- Berlijn en de Sovjet-zone ruim 880.000 kg vet, ongeveer 4.000.000 bussen melk Zater- veraf namen haalden. Zij deelden mede. dat dagavond vele Oostduitsers in gelegen steden treinplaatsen voor West-Berlijn om daar levensmid delen te halen. Zij hadden de plaatsen genomen, voordat de directie der Oost duitse spoorwegen had medegedeeld dat de uitreiking van de spoorweg kaartjes voor West-Berlijn was stop gezet. £)E AMERIKAANSE Hoge Commis saris in West-Duitsland. James Co- nant, die gisteren ae uitdeling van de pakketten gadesloeg, verklaarde, dat het Oostduitse verbod op de verkoop van spoorwegkaartjes naar West-Ber lijn. aantoont. ..hoezeer de Oostduitse autoriteiten door ons hulpverlenings program zijn getroffen". Conant deelde burgemeester Reuter van West-Berlijn inede. dat de Ver. Staten nog gedurende negen weken wekelijks vijfduizend ton levensmidde len ter beschikking zullen stellen. Reuter verklaarde daarop, dat hij de uitdeling van levensmiddelen aan Oostduitsers ook na 15 Augustus a.s-, de datum waarop deze actie aanvanke lijk zou zijn geëindigd, zal voortzetten. De tweelingzuster van. de Sjah van Perzië, prinses Ashral, is weer in Zwitserland terug gekeerd, nadat zij door haar broer uit Per zie is gewezen, wegens liaar bemoeiingen met de politiek. Vandaag wordt in de rotunda van het Capitol te Washington een herdenkings dienst worden gehouden ter ere van de Vrijdag overleden republikeinse sena tor Taft. Daarna zal het stoffelijk over schot van de senator naar Cincinnati, de geboorteplaats van Taft, worden vervoerd, waar het ter aarde zal wor den besteld. De senaat besloot, dat Taft een staatsbegrafenis zal worden gegeven. President Eisenhowei en andere hoge regerings-autoriteiten zijn uitgenodigd de begrafenis bij te wonen, globale loonsverhoging, welke per 1 Augustus zal ingaan. ZATERDAGMIDDAG is bij een bespreking van partijen, betrok ken bij het beroepsvervoer over de weg, niet de looncomniissie van de Stichting van den Arbeid en bet college van Kijksbemiddclaars en meerdan ï.000 000"ks" peuTvr'ueh'tVn. overeenstemming bereikt over een benevens nog andere levensmiddelen. werden uitgereikt. Tegelijk met de maatregel van de directie van de Oostduitse spoorwegen heeft de Oostduitse volkspolitie Zon dag alle stations der Berlijnse boven grondse spoorweg afgezet. Alle passa giers van treinen uit Oost-Duitsland werden gedwongen uit te stappen, waarna hun papieren grondig werden nagezien en zij de reis moesten onder breken. Vele duizenden Oostduitsers demonstreerden woedend op de sta tions van Potsdam. Oraniënburg en Staakcn. Slechts enkele honderden slaagden erin West-Berlijn te berei ken. waar zij van hun ervaringen ver- De Verenigde Staten hebben Zater dag het Sovjetrussische protest tegen het neerschieten van een Russisch vliegtuig met 21 passagiers aan boord bij de Chinees-Koreaanse grens van de hand gewezen. In zijn nota zegt het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, het te betreuren, dat er bij het incident doden zijn gevallen, doch voegt hieraan toe, dat de Sovjet- Unie de verantwoording draagt voor het zenden van het vliegtuig in het Koreaans gebied, waar vijandelijkheden plaats vonden. Volgens Amerika werd het Russische toestel boven Koreaans grondgebied, op ongeveer 13 kilometer van de rivier de Jaloe door de Ameri kaanse toestellen aangevallen. Het Sovjet-persbureau Tass ver werpt deze lezing. In de Moskouse pers wordt op een kaart de vliegroute en de plaats waar het incident geschiedde, aangegeven. Volgens deze kaart scho ten de Amerikanen het vliegtuig boven Chinees rechtsgebied neer. In de ver klaring worden de Amerikanen ervan beschuldigd de aanval weloverwogen te hebben uitgevoerd. UEN VOORLOPIGE wijziging van de bestaande loonregeling zal dezer dagen in de Staatscourant verschijnen. Het overleg tussen partijen wordt voortgezet ten aanzien van een aantal detailpunten. Bij de overeenstemming is ten aanzien van de loonvoorwaar- den voor het wegvervoer het volgen de bereikt: Door het college van Rijksbemiddelaars zijn verhoging.n met ingang van 3 Augustus bindend ^gelegd voor de loonschalen X tot 6 variërend (voor de eerste gemeente klasse van f 2.70 per week voor loon schaal 1 tot f 4.09 per week voor loon schaal 6). Bovendien zal de pensir i- dispensatie, die voortaan f 2.35 per week zal bedragen, ook volledig gaan gelden voor de loonschalen 5 en 6 (deze dispensatie bedroeg voorheen voor loonschaal 5 slechts de helft en gold voor loonschaal 6 in het geheel niet). In de praktijk komt voor de loonschalen 1 tot 6 de regeling neer op een verhoging die varieert van 6 tot 7.4 procent. Voor de maandsalarissen en voor de conductrices zal een dienovereenkom stige oplossing op korte termijn nader worden besproken. Voor deze groepen zal de loonsverhoging 1 Augustus in gaan. Het hoofd der Noordkoriaanse on derhandelingsdelegatie te Panmoend- jon, generaal Nam II, tevens bevelheb ber te velde van het Noordkoreaanse volksleger, is benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken van Noord- Korea. Hij volgt als zodanig Pak Hen Jong op, die tot nu toe vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken was. In Tokio wordt jaarlijks voor onge veer 1.260000.000 gulden schade aange richt door ratten, waarvan het aantal op 14 millioen geschat wordt. Eerst Zaterdag is Breda begon nen met het vieren van zijn jaarlijkse carnaval, dut door de watersnood op de lange baan was geschoven. Hier ziet men Prins Carnaval na zijn aan komst een ererondje maken over het Stationsplein. De 61-jarige tot de rechtervleugel van de (katholieke) Christen-Demo cratische Partij behorende Piccioni, die gisteren door president Einaudi is ver zocht zich te belasten met de vorming van een nieuwe Italiaanse regering heeft na zijn bezoek aan de voorzit ters van de Kamer en Senaat ver klaard, dat hij voornemens is zo spoe dig mogelijk een kabinet te vormen. Piccioni. een anti-fascistische rechts geleerde en zoon van een onderwijzer, is sinds 1948 vice-premier. Hij is ook korte tijd minister van justitie ge weest. Men verwacht, dat hij zal po gen steun der koningsgezinden te ver krijgen De opdracht aan Piccioni kwam onverwachts, daar er juist on derhandelingen gaande waren, om te voorkomen dat de Christen-Democra tische partij een rechtse koers zou In slaan. HE ARTIKELEN over de woningbouw in ons land, zijn wel niet meer te tellen. Op deze plaats hebben w'; bij herhaling verschillende kanten van het woningbouwvraagstuk behandeld. Toen de huid'ge minister van Volkshuisves ting kort na zijn benoeming opmerkte, dat Nederland thans moet bouwen voor de toekomst, hebben wij onzer zijds daaraan toegevoegd, dat wij we liswaar met deze ministeriële uit spraak mee konden gaan, maar dat er naar onze mening dan in kringen van de bouwwereld een moderne opvatting zou moeten groeien over de vraag in welke huizen de Nederlander van de toekomst?-zich op zijn gemak zal vos- len. Ten tijde van de discussie over de annexatie van randgemeenten door ae stad Utrecht, is er vaak van gedachten gewisseld over de vraag of de bou wers in Nederland er goed aan zouden doen tot hoge bouw over te gaan of zich te houden aan zogenaamde laag bouw. Men haalde in die tijd het voor beeld aan van de enorme stadsuitbrei ding in het zuidelijk gedeelte va: Den Haag, waar grote wijken met uitslui tend flatgebouwen werden opgezet. Deze wijken zijn door tal van buiten landse experts bezocht. Wij moeten bekennen, dat wij dit ty pe van de bouw foeilelijk achten. De stadsuitbreiding van Den Haag doet ons denken aan „kazernes" in de slechtste betekenis van het woord. Het is voor ons geen vraag of de Nederlan der van nature een flat verkiest boven een ééngezins-woning. Indien men evenwel om redenen van ruimte tot het bouwen van flatwoningen overgaat, dan zullen deze huizenmassa's altijd op enigerlei wijze aan onze zin voor schoonheid moeten voldoen en boven dien zal de inrichting rekening moeten houden met de eisen welke de moder ne mens aan een woning stelt. Het is eenvoudig belachelijk, dat er tegenwoordig nog huizen gezet wor den zonder badgelegenheid, even vreemd als wij het vinden dat er in de „moderne" huizen klaarblijkelijk geen plaats is voor centrale verwarming. Maar wel: twee kamertjes en suite en keuken enz., het geijkte, afgetrapte type. Vooral geen orginaliteit! Wie zijn oog kan laten gaan over woningblokken in ons gehele land, die kort geleden zijn opgeleverd, zal ten slotte met ons tot de conclusie komen dat van enige fantasie bij de bouwers of bij de architecten geen sprake meer is. De Nederlander is een individualist tot in merg en been en zijn kleinkin deren en achterkleinkinderen zullen wel individualisten blijven. De rijtjes huizen, die thans gezet worden, zijn smakeloos en lelijk en worden uitsluitend met vreugde be groet, omdat zij behulpzaam zijn Dij het oplossen van het woningprobleem. Veel meer goeds kunnen wij er niet van zeggen. i Zaterdag heeft de burgemeester van Brussel, Baron van de Meulebroeck, de Brusselse helihaven, die voorlopig het middelpunt van het Westeuropese hefschroefvliegverkeer zal zijn, ge opend. Onder de autoriteiten, die de opening van de haven op een terrein aan de Groendreef voor het oude sta tion, bijwoonden bevonden zich o.a. group-captain Peter Townsend van de Britse ambassade en Igor Sikorsky, de ontwerper van het nieuwste hefschroef- vliegtuig. flADAT zijn onschuld reeds in December 19.16 was gebleken, heeft een Italiaans Hof van Appèl eerst Zaterdagavond opdracht ge geven, de 43 jaar oude boer Carlo Corbisiero, die 19 jaar in de ge vangenis van Santo Slefano heeft doorgebracht voor een moord, die hij niet had begaan, op vrije voelen te stellen. Toen de onschuldig ver oordeelde, die intussen in ernstige mate aan tuberculose lijdt en meent nog slechts korte tijd te zullen leven, werd medegedeeld, dat hij de vrijheid herkreeg, barstte liij in snikken uit. Behalve zijn vrijheid en zijn gezondheid verloor Corbisiero ook zijn vrouw, die kort na zijn veroordeling tot levenslang, echtscheiding aanvroeg en verkreeg. Zijn zoon lieefl echter nimmer opgehouden in de onschuld van zijn vader te geloven. Hij heeft in de afgelopen drie jaar samengewerkt met de rechtsgeleerden, die belangeloos alles in het werk hebben gesteld om een hernieuwd onderzoek in de zaak te verkrijgen. MEGENTIEN JAAR geleden werd Ca- lo Corbisiero uit Marzano tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld voor een moord op twee handelsreizi gers. Negentien jaar lang durfde geen enkele inwoner van het dorple te zij nen gunste te getuigen, ofschoon velen wisten dat hij de moord niet kon heb ben begaan. Zij waren allen bevreesd voor sergeant-majoor Armando Calo, plaatselijk politie-hoofd en een ge zworen vijand van de veroordeelde. De sergeant-majoor sneuvelde in de afgelopen oorlog in Noord-Afrika en drie weken geleden hebben inwoners getuigd, dat zij Corbisiero op de ochtend van de zestiende Mei 1934 op een punt, ongeveer vijf kilometer van de plaats waar de moord werd gepleegd en binnen enkele minuten van het tijd stip. waarop dit geschiedde, hadden waargenomen. Deze geruchtmakende zaak heeft de langzame werking van het Italiaan se gerechtelijke stelsel aangetoond, want reeds in December 1936 bleek, dat Corbisiero onschuldig moest zijn veroordeeld. Een stervende inwoner van Marzano, zekere Enrico Manzi, legde in de gevangenis een volledige bekentenis tegenover de gevangeniska- peiaan af. Hij zeide dat hij en zijn broe der Corbisiero van de moord hadden beschuldigd, in de hoop daardoor hun eigen straffen te verlichten en ook om sergeant Calo gunstig te stemmen. Sindsdien heeft de betrokken kape laan, hierin bijgestaan door vooraan staande rechtsgeleerden, onophoudelijk gepoogd een nieuwe behandeling van het proces tegen Corbisiero te ver krijgen. Hij is hierin eerst verleden jaar geslaagd. Het praesidium van de Opperste Sovjet van de Georgische republiek heeft A. N. Inauri benoemd tot minis ter van binnenlandse zaken van Georgië. Inauri volgt Dekanozof op, die onlangs werd ontslagen op beschul diging van verraderlijke activiteit in samenwerking met Beria. Laatstgenoemde verklaarde, dat de heiicopter „volwassen" is geworden ge durende de oorlog in Korea, waar bij na 11.000 soldaten dank zij deze toe stellen. het leven hebben behouden. Sikorsky geloofde niet ,dat het hef- schroefvliegtuig van belang zou worden voor het transatlantische verkeer, daar zijn rendement te gering zou zijn. Hij verwachtte grotere afmetingen en gro tere snelheden bij de verdere ontwik keling van de heiicopter. Wat de helicopter-diensten van de Sabena betreft, vernemen wij nog, dat de postdienst op Maastricht op 10 Augustus zal worden geopend en de passagiersdienst in begin September. Maastricht zal dan in twee lijnen zijn opgenomen: de luslijn Brussel-Luik- Maastricht-Brussel en de lijn Brussel- Luik—Maastricht—Keulen—Bonn vice versa. UITGELEIDE GEDAAN door Koningin Juliana is Prins Bern hard gisteravond om tien voor half elf met de „Jan Huyghen van Linschoten" van Schiphol naar New York vertrokken. De Prins zal twee dagen in Cape Cod hij de daar logerende prinsessen Bea trix en Irene doorbrengen en 6 Augustus in Willemstad op Cu- raeao aankomen. Hij wordt verge zeld van zijn adjudanten, majoor C. C. Geertsema en luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers. Na drie maanden in een herstellings oord op de Krim in de Sovjet Unie te hebben vertoefd, is de 77-jarige pre sident van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck, Zaterdagmiddag in Berlijn te ruggekeerd. Volgens mededelingen zag de president er goed uit, Vice-premier Ulbricht verklaarde, dat Pieck volledig is hersteld.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1