cANATOGEN Élli] Minister Kernkamp terug uit Nieuw-Guinea Helicopterdienst Rotterdam- Brussel geopend Castella maakt U charmant Prof. Heynderickx ook in hoger beroep veroordeeld W agtmans en V an Est op glad ijs Ronde van Duitsland gaat niet door Kleuters ontkomen aan de vuurdood Gevaarlijke konijnenpest in Frankrijk BOEKEN BULLETIN In Korea op 26 Juli gesneuveld 7f«(/WKt*c"TE"' Wim van Est won te Kerkrade De Zwitserse wielerploeg voor Lugano Ook Libanees Bleik bedwong Kanaal De Gymnaestrada leverde batig saldo op Maasstad weer in het internationaal luchtverkeer opgenomen Accen t op samenwerking met Australië Trophy Cork weer 8.3 hoger. Er zijn thans drie soorten Castella U kunt Uw jeugdige teint behouden Vonnis van rechtbank bekrachtigd Argentinië breidt zijn handelsrelaties uit Collectieve veiligheid zegevierde Doodstraf voor elf Griekse communistenleiders Een blijde gebeurtenis op Heliport Franse jongen in Waal verdronken Data verzending zeepost De opvoeding van de hond W.M.A. gaat vergaderen in Den Haag Dak van sportfondsenbad stortte in het water Wïelrijdster te Haarlem overreden DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 u het zenuwtonicum 1 noornu wïv.v.v.v. (Advertentie Ing. Med.) MET ONGEËVENAARDE GENEESKRACHT (Advertentie Ing. Med.) Dat Wout Wagtmans en Wim van Est na hun voortreffelijk rijden in da Ronde van Frankrijk op het ogenblik tal van contracten afsluiten om de good-will, welke zij met Kees Pelle- naars en hun andere ploegmakkers hebben gekweekt, in klinkende munt om te zetten, is hun goed recht. Wij zouden daar geen enkel bezwaar te gen kunnen aanvoeren, ware het niet dat zij zich 11 Augustus op glad ijs gaan begeven. De paardensportvereni ging te Hilversum heeft de Tour de France-ploeg uitgenodigd op die avond te starten in een wedstrijd over 23 km. Deze wedstrijd wordt gehouden na afloop van de avondcourses. Ook daar is niets tegen, maar naar onze smaak gaan de organisatoren te Hil versum toch wel te ver door tussen de courses door Wim van Est en Wout Wagtmans tegendravers te laten rijden. In de athletiek hebben zich ook dergelijke uitwassen voorgedaan. De athletiekorganisatiefe konden daar niets tegen doen omdat die athleten hun amateurstatus hadden prijsgege ven. Hoewel Van Est en Wagtmans de wielersport tot hun beroep hebben ge maakt geloven wij toch niet dat de KNWU kan toestaan dat deze renners op deze manier hun geld gaan verdie nen. Zij kunnen daarmee hun sport alleen maar in discrediet brengen en bovendien is het voor coureurs van een dergelijke klasse toch bepaald niet nodig. ronden: 8 Thys Roks (4 pnt), 9 Jos Suy. kerbuyk (1 pnt), op 5 ronden: 10 Hein van Breenen (2 pnt). Te Kerkrade werd een wielerwedstrijd voor professionals gehouden over 80 km, waaraan de Nederlandse Tour de France- ploeg deelnam. Voor de aanvang van da wedstrijd werden de renners van de Ne derlandse Tour-ploeg gehuldigd. De uit slag was: 1 Wim van Est 2 uur 9 min. 5 sec. (8 pnt), oP 1 ronde: 2 Piet Haan (11 pnt), 3 Van As (11 pnt), 4 Wout Wagtmans (0 pnt), op 2 ronden: 5 Henk Stevens (11 pnt), 6 Lambrichs (0 pnt), op 3 ronden: 7 Jan Nolten (4 pnt), op 4 De Ronde van Duitsland 1953 voor professionals die van 13 tot 27 Sep tember zou worden gehouden, gaat niet door. De oorspronkelijke data voor deze Ronde waren 9 tot 23 Aug., doch deze termijn werd verschoven naar September in verband met de verkiezingen voor de Bondsdag in West-Duitsland. Een deel van de rij wielindustrie heeft na de data-veran dering van deelneming afgezien. De organisatoren moesten daarna om fi nanciële redenen- de Ronde-voor 1953 annuleren. Met het oog op de samenstelling van de Zwitserse ploeg voor de wielerkam pioenschappen wielrennen Zijn de vol gende renners aangewezen voor de trai ning welke 10 Augustus begint te Alra bij Lugano, profs: Kuebler, Schaer, Mar cel Huber, Eugene Kamber, Graf, Pia- r.ezzi, Lafranchl, Metzger. Brun, Reiser, Sluckiger en Russembergher. Amateurs: Winter. Werner Arnold, Jaquet, Moresl, Strehler, Hutmacher, Kobi, Scherer, Ho- lensteln, Sala en Trachsel. De opneming van Kuebler, Schaer, Huber, Winter, Ar nold, Jaquet en Moresl ln de ploeg staat reeds vast. De 23-jarige Libanees Toufik Bleik uit Beyrouth is erin geslaagd Het Kanaal over te zwemmen. Na Zondag omstreeks middernacht bij Cap Gris Nez te water te zijn gegaan zette hij 18 uur later te St Margarets Bay bij Dover voet aan land. Bleik, die het grootste gedeelte van ziin tocht ln een dikke mist moest af leggen, had reeds twee maal vergeefs ge tracht Het Kanaal te bedwingen. Vorig jaar Juli kon hij het ln de strijd met de golven niet bolwerken en een week ge leden had hij, op enkele kilometers van zijn doel (Dover) verwijderd, zijn poging als gevolg van de ruwe zee eveneens moeten staken. De afwikkeling van de eerste gym naestrada, die te Rotterdam is gehou den van 15 tot en met 19 Juli, is thans zover gevorderd, dat enige resultaten kunnen worden meegedeeld. Het aantal betalende bezoekers bij de zaaluitvoe ringen en de stadiondemonstraties be droeg op enkele honderden na hon derdduizend. Het werkelijke aantal toeschouwers ligt aanzienlijk hoger in verband met de omstandigheid, dat zeer vele autoriteiten uit de veertien deelnemende landen als gasten de uit voeringen bijwoonden en dat de dui zenden medewerkers uiteraard ook niet in bovengenoemd aantal zijn be grepen. Het verheugende gevolg van deze grote belangstelling is, dat nu reeds vaststaat, dat noch de f 25.000 subsidie, verleend door de gemeente Rotterdam, noch de f 25.000 aan garan ties, gegeven door het Rotterdamse bedrijfsleven er, het Kon. Ned. Gym- nastiekverbond, behoeven te worden aangesproken. HZ EN PO WATERPOLO KAMPIOEN VAN NEDERLAND Door ln de hoofdklasse heren met 7-3 te winnen van De Meeuwen (Amsterdam) heeft HZ en PC (Den Haag) voor de derde achtereenvolgende maal beslag ge legd op het waterpolo-kamploen:chap van Nederland, Rotterdam dan gisteren in het internationale luchtverkeer inge schakeld. Onder grote belangstel ling daalden enkele hellcopters op „Heliport". De dienst Brussel—Rot terdam v.v. is geopend... Op de voorgrond talrijke officiële personen. Zondagmiddag is de schuur van de heer H. J. Kaltman aan de Zwolseweg in Apeldoorn brand ontstaan doordat twee buurkinderen (vijf en drie jaar oud) met lucifers hadden gespeeld bij het in de schuur opgeslagen stro. De heer Kaltman rende op het hulpgeroep van de kinderen naar buiten en slaagde er nog maar nauwelijks in de kleuters, die zich door het snel om zich heen grijpende vuur de uitgang versperd za gen. uit de schuur te redden. Met ern stige brandwonden overdekt werden de kinderen naar het ziekenhuis overge bracht. De Apeldoornse brandweer, ge assisteerd door een groep kampeerders, bluste de brand. (JIl WISSELING van gegevens met Australië, besprekingen over ge meenschappelijk onderzoek, een ge coördineerd gezondheidsplan: Dat zijn enige concrete resultaten van mijn reis naar Nieuw-Guinea", verklaarde prof. dr. W. J. A. Kernkamp, de m - nister van Overzeese Rijksdelen, na- dat hij gistermiddag in de KLM-con- stellation „Vlaardingen" uit Biak op Schiphol was geland. „Die resultaten komen dus neer op samenwerking met Australië", zoals die ook wordt weer spiegeld in de nieuwe luchtlijn Lae— Hollandia". Prof. Kernkamp werd bij zijn aan komst verwelkomd door zijn collega zonder portefeuille mi J. M. A; H. Luns, die enige weken geleden op Nieuw-Guinea met hem is samen- geweest, en door de heer A. T. Stir- ling, Australisch ambassadeur in Ne derland. „Mijn besprekingen met Australië zijn m.i. gunstig geweest voor de po litieke ontwikkeling van Nieuw-Gui- nea", vervolgde de minister. „Wat de economische ontwikkeling betreft, met wat geluk, voor alles indien met ex ploratie spoedig iet3 wordt gevonden, dat geld oplevert, heeft het land een goede toekjmst. Er wonen nu 14.000 Nederlanders, en er is geen reden, waarom dat er in een jaar of vijf niet 25.000 zouden zijn. Alle vaklui zijn er welkom. Voor de Indische Nederlan ders zie ik in Nieuw-Guinea geen tweede vaderland, maar zij die er wo nen zijn merendeels tevreden". De minister herhaalde wat hij in vorige persbijeenkomsten had gezegd, Den Haag, 3 Aug. Trophy Cork heeft bekend gemaakt dat het accres zich ln de maand Juli heeft voortgezet. De omzet was weer 8.354 hoger dan in Juni. Insiders zijn door deze onafgebroken stijging niet verrast, gezien de uit stekende kwaliteit van deze zachte 75 cents Vlrginia sigaret. (Advertentie Ing. Med.) U heeft thans de keus uit drie soorten Castella, je zeep met de heilzame, ver frissende werking. Vooral op warme zomerdagen, als U zich eens een keer extra wilt verfrissen, heeft U Castella nodig! Voor degenen, wier huid over vloed van schuim nodig heeft, is er de rijke Castella Spécial (32 et) en voor de liefhebsters van de vanouds bekende Castella blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 ct) favoriet! Om de voortreffelijke eigenschappen van deze Schoonheidszeep onder ieders aan dacht te brengen, levert Uw winkelier U tijdelijk twee stukken voor slechts 50 ct Profiteer dezer dagen vooral nog van dit bijzonder aanbod! En vergeet vooral niet, dat een origi neel stuk Castella (pas op, dat U geen imitatie in handen krijgt) thans binnen ieders bereik is door de extra lage prijs van de geurige, onverpakte Bloemen- zeep, slechts 20 ct per stuk! (Advertent'e Ing. Med.) Wilt U voor zéér bescheiden prijs een echte merkzeep gebruiken met de volle garantie van de Castella kwaliteits producten, neem dan proef met de heerlijke onverpakte Castella Bloemen- zeep. Fris en schuimend, met rozige geuren en kleuren, kost deze Bloemen- zeep toch slechts.... 20 ct. per stuk. UET HAAGSE GERECHTSHOF heeft gisteren uitspraak gedaan in het geding tussen de Belgische Staat en prof. Heynderickx en arrest wijzende het vonnis van de Haagse rechtbank bekrachtigd en prof. Hendrickx ver oordeeld tot de kosten van het ge ding, zijnde f 480, vermeerderd met het salaris van de procureur. Zoals bekend, had generaal Von Falkenhausen op 6 September 1940 in België een verordening laten verschij nen, waarbij bepaald werd, dat de ac tivisten, die tussen de jaren 1914 1918 met de Duitsers hadden samen gewerkt en tengevolge van de reac tie van de Belgische overheid op hun optreden schade hac.den geleden, van het nieuwe bewind schadevergoeding zouden krijgen. De afwikkeling van deze schade geschiedde door ae zo genaamde commissie-Borms en ook de op dat tijdstip in Nederland verblijf- houdende Belgen konden hiervan via de clearing profiteren. De in Londen vertoevende Belgi sche regering vaardigde echter op 2 Juni 1944 een besluitwet uit, krach tens welke de uitgekeerde gelden in totaal een bedrag van 206.000.000 Belgische francs aan de Belgische Staat zouden moetei. worden terugbe taald. Een aantal in Nederland woon achtige Belgen, dat schadevergoeding had gekregen, betaalde vrijwillig te rug, maar anderen weigerden. De Belgische Staat maakte toen een pro ces aanhangig bij de Haagse recht bank, die in haar vonnis bepaalde, dat geld en rente aan de Belgische schat kist moest worden terugbetaald. De eerste procedure voor de rechtbank gold prof. Heynderickx, die van dit vonnis in appèl kwam. namelijk dat de vernieuwing ln Nieuw-Guinea met voortvarendheid ter hand wordt genomen. De medi sche verzorging noemde hij uitste kend. Na een succesvolle actie tegen de malaria wordt nu de tuberculose bestrijding krachtig ter hand geno men. Het onderwijs wordt langzaam beter. De telecommunicatie wordt deugdelijk opgezet. Als problemen noemde hij houtvervoer (van belang bij het bouwen) en gebrek aan ge schoolde arbeidskrachten. Nu de succesvolle onderhandelingen met Japan, Duitsland en de Sovjet unie in de afgelopen rier maanden, hoont Argentinië spoedig nog drie han delsovereenkomsten te sluiten met Eu ropese landen. Waarnemers menen, dat dit een te ken is van het herstel van Argentinië ten gevolge van de eerste goede oogst sinds vier jaar. Naar vernomen wordt maken de onderhandelingen met Oos tenrijk over een overeenkon.st ter waarde van 40 millioen dollar goede vorderingen en worden eveneens be sprekingen gevoerd met Hongarije over een verdrag met een waarde van 30 millioen dollar. Voorts worden han delsovereenkomsten overwogen met enkele andere staten in Zuid-Amerika te weten met Paraquay voor de ruil van goederen te. waarde van 15 mil lioen dollar en met Bolivia. Men verwacht, dat de invoer van Argentinië zoveel mogelijk zal bestaan uit kapitaalgoederen, zoals zware ma chinerieën, aehtstations, ijzer en staal en vervoer- en transportmiddelen. Voorts meent men, dat Argentinië zal trachten tot een oplossing te ko men van de financiële problemen met Spanje en Frankrijk. Het eerste jaarverslag van de nieu we secretaris-generaal, Hammerskjoeld is bij de Algemene Vergadering der Ver. Naties ingediend. De geschillen, die de wereld verdeeld houden, schij nen, aldus het verslag, onoplosbaar, doch er ontstaan voortdurend nieuwe mogelijkheden en men mag de hoop op een oplossing nooit opgeven. Het verslag, dat voor de onderteke ning van het bestand in Korea werd opgesteld, zegt, dat een bestand een overwinning van het beginsel van col lectieve veiligheid zou betekenen en de mislukking van de poging om Ko rea door gewapende aggressie te ver enigen. Hammerskjoeld wees op de noodzaak om Korea bij het herstel bij te staan. Alle landen worden opge roepen actief bij te dragen aan de ont wikkeling van economisch achterge bleven landen. Elf leiders van de in Griekenland verboden communistische partij zijn door het militaire gerechtshof in Athene ter dood veroordeeld. Tien der veroordeelden vertoeven in het buitenland. De elfde is Nicolas Plum- bides, die de leiding had van een communistische spion nagedienst. Ge durende vier jaar werden door deze or ganisatie Griekse militaire geheimen overgebracht naar de Kominform landen. Onder de veroordeelden be vinden zich twee vrouwen, die Plum- bides, terwijl deze voortvluchtig was, onderdak verleenden. RUSSISCHE KRUISER VAN OOST- NAAR NOORDZEE Gemeld wordt, dat een Sovjetrussi- sche kruiser van de „Sverdlof'-klasse Zondag j.1. in het Kattegat is waarge nomen, koers zettend in Noordelijke richting. De kruiser is later ter hoog te van Skagen, de Noordelijke punt van het Deense schiereiland Jutland, waargenomen. De Russische oorlogs bodem voer toen in Westelijke richting. Te Genève begint vandaag het der de Joodse wereldcongres, waarop o.m. zal worden gesproken over een verzoek aan de Sovjet-Unie om de Joodse gemeen schap aldaar toe te staan zich te organi seren en over de herleving van het na zisme in Duitsland. JJET WAS gisteren een heugelijke dag voor Rotterdam, want met in gang van Maandag 3 Augustus is de Maasstad weer opgenomen, even als voor de oorlog het geval was, in het internationale luchtverkeer, zij het dan met hefschroefvliegtuigen. Een groot aantal genodigden, onder wie de heren ir H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volks huisvesting namens de Nederlandse regering, mr D. G. Spitzen, secre taris-generaal van Verkeer en Waterstaat, E. J. H. P. van de Pitte, consul-generaal van België, luit.-generaal vlieger I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst en dr A. Plesman, president-directeur van de KLM, was gistermorgen aanwezig op het Rotterdamse vliegveld aan de Hofdi|k, dat de naam Heliport heeft gekregen, om getuige te zijn van de aan komst van het eerste hefschroefvliegtuig, een Sikorsky S-55, dat plaats biedt aan zeven passagiers. 70ALS bekend zal met dit type helt- copter een dienst van drie maal per dag worden uitgevoerd door de Bel gische maatschappij „Sabena" tussen Rotterdam via Antwerpen naar Brus sel en terug. Deze maand zullen de vluchten uitsluitend met vracht- en poststukken worden uitgevoerd en in September begint dan de passagiers- dienst. Zoals gezegd zal dan drie keer per dag worden gevlogen en wel 's ochtends circa half negen, 's middags omstreeks twaalf uur en 's avonds om ongeveer half zes- Het eerste vliegtuig kwam gister morgen om half twaalf op Heliport aan en werd gevlogen door de heer Vernieuwe. exploitatie-directeur van de Sabena, en voorts werd deze eerste reis meegemaakt door de Belgische mi nister van Verkeerswezen, de heer P. W Segers. de burgemeester van Brus sel. J. baron van de Meulenbroeck en de bekende Amerikaanse vliegtuigcon- Op de rivier de Waal zijn gister middag twee dertienjarige jongens, die met een kano midden op de Waal voeren, door een Zwitserse sleepboot overvaren. De dertienjarige jongen P uit Nijmegen wist zich.te redden en kon al zwemmende de oever berei ken. Zijn kameraad, een jonge Parij- zenaar, die in Nijmegen logeerde, kwam onder de boot terecht en is verdronken. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië met „Willem Rnvs (17 Aug.); Nederlands Nieuw-Guinea ms „Pyrrhus" (11 Aug.) Nederlandse Antillen ss „Bennekom" (12 Aug.); Su riname ms „Nestor" (19 Aug.); Unie van Z Afrika en ZW. Afrika ms „Pre toria Castle" (8 Aug); Canada ss ..Gro te Beer" (17 Aug.P ms „Johan Willem Friso" (11 Aug)- ms „Prins Willem V" (12 Aug Zuid-Amerika ss „Alcan- tara" (10 Aug.): Brazilië ms „Alhena" (12 Aug.); Australië ss „Otranto" (10 Aug); Nieuw-Zeeland via Enge land (8 Aug). De bekende hondenopvoeder P M. C. Toepoel heeft na zijn meer uitge breide werken „Onze honden" en „Van honden, mensen en ander leven" ook een beknopter boekje „De opvoeding van de hondgeschreven Toepoe, Schrijft met grote liefde voor deze aanhankelijke viervoeter, wiens gedrag hog maar al te dikwijls verkeerd wordt begrepen en uitgelegd. Het is 'n boeienr geschrift, vol praetische wenken zowc' (en aanzien van de psyche als van d< physiek van de hond In de serie „We ten en kunnen" van de NV Uitgevers maatschappij „Kosmos" te Amsterdam verscheen reeds de vierde druk. structeur Igor A. Sikorsky als passa giers. De inzittenden van dit eerste lijn- hefschroefvliegtuig werden verwel komd door de loco-burgemeester van Rotterdam, wethouder J. van Tilburg, die deze gebeurtenis vergeleek met binnenvaren van het eerste schip vla de Nieuwe Waterweg. Hierop volgde een feestelijke lunch ten stadhuize waarbii verscheidene sprekers het woord voerden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 26 Juli op Korea ziin gesneuveld: Tijd. res. 2e luit. H. Douma. onge huwd. wonende te Lemsterland. Sergeant J. H. Vreeswijk, gehuwd, wonende te Roosendaal. Sold. Ie kl R. Samuels. ongehuwd, wonende te Rotterdam. Sold. Beverinck M. C.. gehuwd, wo nende te Arnhem. Sold. M. J. Hampel. ongehuwd, wo nende te 's-Gravenhaee. Vermist worden: res. korporaal J. N. Plant te Dokkum. Sold. G. van Leeuwen te Valkenburg (Z.-H.). In de Ridderzaal te 's-Gravenhage zal op 1 September, waarschijnlijk door minister-president dr W. Drees de zevende algemene assemblee van de „World Medical Association" worden geopend die daar tot 8 September zal worden gehouden. Pi' congres zal zich bezighouden nut vraagstukken van sociaal-,nedisch-orga- nisatorisehe aard. Er zijn voorlopig ruim 350 inschrijvingen ontvangen (deelnemers en hun dames) uit meer dan dertig landen. Gistermiddag is in Heerlen het grote schuifdak van het Sportfondsenbad al daar in vlammen opgegaan. Enkele werklieden waren dit dak. dat bestond uit een iizerconstructie. waarop houten balken in een met mastiek bedekte houten betimmering gedeeltelijk aan het afbreken met het oog op herstel— iingswerkzaamheden. Het nog niet ge sloopte gedeelte geraakte toen plotse ling door onbekende oorzaak inbrand Het gevolg hiervan was, dat de ijzer- "onstructie van het dak het begaf en naar beneden stortte in het water van het bad De Heerlense brandweer wist te bereiken, dat de schade hiertoe he- perkt bleef. In het zwembassin bevon den zich. toen de brand uitbrak, alleen enkele jongens, die tijdig het water konden verlaten. De schade bedraagt tenminste f 20 000. In de Koningstraat te Haarlem is ostrrnvddag de 32-jarige mevr. M. G.- B. uit Santpoort, toen zij bij het pas eren van een geparkeerde auto de nacht over het stuur verloor, van haar fiets gevallen en door een achter- >p komende vrachtauto overreden, iij werd naar het St. Elisabeth gast uiis vervoerd, waai zij bij aankomsl reeds bleek te zijl. overleden. De vrouw, die weduwe was, laat twee kinderen achter. Onder de konijnen in Frankrijk heerst tegenwoordig de z.g. konijnen- pest myxamoloseMen tracht nu door massale injecties een cata- strophe voor de Franse bontbewerkings- en conservenindustrie te voorkomen. Op deze foto ziet men een veearts een konijn een injectie toedienen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3