Stad en omgeving Verdeling van de zendtijd voor kustvisserij gewenst KVH, HKV en DTV nemen deel aan basketball-tornooi HAV Jimmy Brown en de Oranjehemden Uit caroussel geslingerd Nieuwe regeling kledingtoelage voor militairen Strandvonder eiste groot anker op IN HET KORT De Bioscopen VAN STRAATEN Streefbedrag N.R.F. overschreden In huidige chaos komt niemand aan bod Anna Paulowna Wedvlucht „AltijdVerder" BESOMMINGEN IIMUIDEN WITTE „Muiterij" TIVOLI „De drie piraten" Tussen Haaks en Ruitje TEXTIELBOKSERS KEIZERSTRAAT 69 Tegelveld is plaats van de strijd J Thans 126.9 millioen Ook tegemoetkoming voor res.-officieren OVERZICHT MARKT PURMEREND ]n „De Kustvissclier" troffen wij een tweetal artikelen aan van de hand van de heer J. van de Vis Anth.zn. uit Oosterend. Hij begint zijn eerste stuk aldus: „Het is weer de beurt van de afdeling Oostcrend om een bijdrage te leveren voor „De Kustvisser". Dit schijnt in de practijk welhaast nog moeilijker te zijn dan het gebruik van de onlangs aan de kustvisserij toegewezen golflengte voor de zendapparaten"'. Het artikel wordt aldus vervolgd: Nu alle zenders kristal zijn afge stemd, is er op zijn best besproken een chaos ontstaan! Hier is van een beurt geen sprake meer. Het voeren van een gesprek onderling en over een af stand is in de meeste gevallen on mogelijk geworden. Daar de schepen, die op deze 136 meter zijn aangewezen, practisch alle toebehoren aan de leden van de Ne derlandse Vissersbond, zou ik aan de collega's willen voorstellen, hierin door onderling overleg verbetering aan te brengen. Zoals het nu is, gaat het niet meer. Hoeveel gesprekken moeten niet drie of vier maal worden herhaald, doordat ze onverstaanbaar worden en doordat er telkens weer anderen tussenkomen. En dat gaat zo de gehele dag door. Laten we daarom trachten, door overleg met de belanghebbenden, van de verschillende afdelingen, tot een regeling te komen. Als men 's mor gens om 7 uur begint en doorgaat tot 's avonds 7 uur is er 12 x 60 minuten is 720 minuten beschikbaar. Als we deze tijdsruimte nu eens verdelen onder bij voorbeeld een aantal van 100 schepen, dan is er voor elk vaartuig ruim 7 mi nuten beschikbaar. Meestal gaat een gesprek tussen twee scheepsstations. Dat betekent dus een kwartier voor zulk een gesprek. Wanneer in deze geest de zendtijd wordt verdeeld, kan men heel wat vertellen, zonder dat men in herhaling behoeft te treden. Hierdoor zou veel narigheid worden opgeheven en zou een ieder meer nut kunnen hebben van zijn dure instal latie. Het tweede artikel handelt over een geheel ander onderwerp: de strand vonderij, waarmee de vissers ook nog wel eens te maken hebben. Dit moge uit het onderstaande blijken: Zoals enkelen bekend zal zijn, visten we onlangs een enorm groot anker op van wel 2.125 kg. Met grote moeite en onder ernstige beschadigingen van ons vistuig, wisten we na 4 uren arbeid dit gevaarte aan boord te krijgen. Het moet een anker zijn geweest uit -de dagen vara--De -Ruyter-, gezien.: de omvang en de uitvoering. We kregen dit anker in onze netten in het.Diepe- gat en wie zal zeggen hoeveel netten onze vaderen reeds aan dit obstakel hebben verscheurd of verloren. BELANGSTELLING Daar IJmuiden onze aanvoerhaven is, kwamen wij ook ditmaal aan het einde van onze visreis aldaar aan om te markten. Groot was de belangstel ling voor dit zeldzame anker uit ver vlogen tijden. Directeur en afslagers van het Staatsvissershavenbedrijf toon den hun belangstelling. De wekelijkse schoenenruilbeurs van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk wordt vanmiddag van twee tot drie uur in de Molenstraat gehouden; het spreek uur is vanavond van half acht tot half negen ten huize van de secretaresse, Piet Heinstraat 1. Het wekelijkse spreekuur van de vereniging „Pro Juventute" wordt van avond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, tel. 2129. De ambtenaar van de kinderwetten houdt vanmiddag van drie tot vijf uur spreekuur in het gebouw van de Keu ringsdienst, Spoorgracht 6. In de zaal „Mouton" is vanavond een ledenvergadering van de „Sportfok- kers". Zondag 2 Augustus hield de P.V. „Al tijd Verder" een wedvlucht vanaf Quie- vrain, nadat er eerst een vlucht was ge weest vanaf Mons. Deze ging over 277 km. Met Z.W. wind werden de dui ven om 7.40 uur gelost. De eerste duif maakte een snelheid van 1379 m p. mi nuut en klokte om 11.01 uur. Prijzen en punten: A. Liefhebber 1 5 7 11 14 met 48 punten; A. v. d. Zee 2 21 met 47 pnt.; P. Blaauboer 3 6 15 17 18 met 46 pnt.; G. Nieuwenhuizen 4 10 met 45 pnt.; J. Janssen 8 met 41 pnt.; N. W. Kaan 9 20 met 40 pnt.; J. Flipse 12 13 16 met 37 pnt.; M. v. d. Berg Fz. 19 met 30 pnt. Vanaf Quievrain bedroeg de afstand 287 km. Los om 7.30 uur kwam de eerste duif om 12.03 uur op 't hok. Uitslag: A. Liefhebber 1 6 15 met 46 punten; P. Blaauboer 2 16 met 45 pnt.: J. Flipse 3 5 9 met 44 pnt.; A. v. d. Zee 4 12 14 met 43 pnt.; N. W Kaan 7 met 40 pnt.; J. Janssen 8 10 17 18 met 39 punten; G. Nieuwenhuizen 11 13 met 36 pnt. Besommingen van Dinsdag: trawlers TJm 73 f 15.900—, IJm 116 f 25.500—, lJm 129 f 11.300—, Loggers KW 75 f 3660—, KW 129 f 2130.-, KW 159 f 6870—, Totale aanvoer 4580 kisten. Per 1 kg: heilbot 2 05; tong: grm. 2.10. kim. 1.96—1.85, kl. 1 1 80—1.74, kl. II 1.20—1.06; tarbot 1 2.60—2.00. Per 50 kg: kl schol II 22 5013; bot 8: v. haring 20—14; makreel 15—10; schelvis: kim. 51 —42. kl. I 49—45, kl. II 21—8: wijt'ng 14 —8; gul: gr. 30—16, mid. 18.50—12, k). 14—8; kl. haai 26—12.50; kl. koolvis 210 29. Per 125 kg: gr kabeljauw 104—64; gr, koolvis zw. 58—48. Maar ook de strandvonder toonde belangstelling en wel in die geest, dat hij het anker kwam opeisen. Dit ver baasde ons ten zeerste, daar naar onze mening de strandvonderij aller minst recht had op dit anker. Wij wei gerden dan ook beslist, om dit af te geven, temeer daar we tengevolge van het opvissen van dit anker ernstige schade hadden geleden aan ons net werk en verder zoveel vistijd hadden verzuimd, dat de schade aanmerkelijk groter was dan de waarde van dit anker. De vraag doet zich dus vooir: hoe ver strekt de bevoegdheid van de strandvonderij zich uit! Heeft deze in stantie het recht, goederen op te eisen, die worden opgevist van de bodem van de zee buiten de territoriale wateren! Toevallig las ik in het blad „Schut- tevaer" een stukje over de strand vonderij door de rechtskundige advi seur van dit weekblad, waarin deze als zijn mening te kennen gaf, dat, hoewel de wet daarvan niets aangeeft, gerekend moet worden, dat de be moeienissen van de strandvonderij gaan tot de grens der territoriale wateren, dus de 3-mijls grens. Het is voor de vissers wel zeer belangrijk te weten, hoe het staat met deze zaak; een duidelijke uitspraak in deze is wel zeer gewenst! Mark Stevens en Angela Lansburry spelen voorname rollen In „Muiterij op het goudschip", een rolprent in kleuren, die zich niet boven de middelmaat ver heft. Het zij vermeld, dat het verhaal wel weet te bteien en dat de „schurk" toch nog een heldendood sterft. „Muite rij op het goudschip" gaat alleen van avond nog. Donderdagavond wordt in de Witte-bioscoop gedraaid „De dief". Rita Gam en Ray Milland geven de hoofdper sonen gestalte. De film is alleen al de moeite waard, omdat er in het geheel nret in wordt gesproken. In het Tivoli-theater wordt tot en met Donderdagavond vertoond „De drie pira ten", een Italiaanse film, die in het genre „tien doden voor een dubbeltje" eén goede kans heeft op de eerste plaats. Het driemanschap in de hoofdrollen doet den ken aan „De drie Musketiers", die het recht nastreven en het kwade bestraffen. „De Lichtstraal", een scheepje van de vereniging „De Lichtboei", heeft de haven van Nieuwediep aangedaan en ver trok daarna naar Oudeschild. Gisteren arriveerde de Nederlandse kustvaarder „Oreon", die met een lading palmpitten op weg is naar Zweden. Van morgen werd de reis voortgezet. De Duitse kustvaarder „Anna Ohl" ging op de rede voor anker. Voor onze stad staan deze maand twee basketball-tornooien op het program ma. Er is in deze sport dus een ruime activiteit. Na het succesvolle FAC-tor- nooi, dat onlangs op het tegelveld aan de Sportlaan werd gehouden, organi seert de HAV aanstaande Zondag een basketball-dag, welke duurt van tien uur tot half zes. Op de laatste Zondag van deze maand, 30 Augustus, wordt het tornooi van KVH (Korfbalvereniging Helder) gehouden. Ook de wedstrijden van HAV krij gen hun beslag op het tegelveld op het HRC-terrein. Hieraan nemen deel de verenigingen DTV (A'dam), KVH (Den 'Helder), HKV (Den Helder) en HAV. Het wedstrijdrooster ziet er als volgt uit: 10-10.50 uur junioren HAV-HKV; 10.50-11.40 uur dames KVH-HAV- 11.40 -12.30 uur heren DTV-KVH; 12.30-13.20 uur junioren HKV-DTV; 13.20-14.10 uur dames DTV-KVH; 14.10-15 uur heren KVH-HAV: 15-15.50 uur junioren HAV-DTV; 15.50-16.40 uur dames HAV -DTV; 16.40-17.30 uur heren HAV-DTV. In elke groep zijn.drie prijzen be schikbaar en de wedstrijden dufen tweemaal twintig minuten met vijf minuten rust. Als wedstrijdleider zal de heer H. Posthuma optreden. De. prijsuitreiking is om ongeveer kwart voor zes in clubhuis „De stille wer ker" van HRC. 53. De resultaten die de Biggers in de nu volgende maanden in de com petitie behaalden, waren zo verbijste rend, dat de hele Nederlandse sport wereld er de mond vol van had. Er werd des Maandagsochtends niet in de eerste plaats gevraagd hoe N.A.C. of Heerenveen of de Enschedese Boys ge speeld hadden. Neen,' het eerste dat men wilde weten was: met hoeveel hebben do Biggers nu weer gewonnen? Met 13—3? Nou, dat valt me niet eens mee, want de vorige week wonnen ze met 230! De ene grote krant na de andere stuurde een speciale verslagge ver naar Wilgenwolde, teneinde een hooggestemde beschouwing te schrijven over het wonderbaarlijke voetbal, dat Jackie Brown week in week uit demon streerde en toen op een keer het Ne derlands Elftal met 1—6 tegen de Bel gen een smadelijke nederlaag leed. duurde het niet lang of alle jurnalisten begonnen Jackie's naam te noemen, als de speler, die de Keuze Cimmissie maar zo gauw mogelijk een oranje-hemd moest aantrekken, „want", zeiden zij, „die Piet Pingel, die nu middenvoor is, kan niet in zijn schaduw staan". De kranten hielden dit refrein zo lang vol, dat meneer Ballewipper, die de voor zitter van de Keuze Commissie was, tenslotte een reis naar Wilgenwolde niet langer kon uitstellen. Hij nam de bondstrainer Harry Hinkeldop mee. In de trein er heen trokken de beide he ren nog al lange gezichten, want geen van tweeën hadden zij veel fiducie in het wereldwonder, dat zij te aanschou wen zouden krijgen en dat het de pers was geweest die hen naar deze uithoek van het land had gejaagd, dat zinde hun nog minder. De Medemblikker kermis had Maan dagavond nog een tragisch einde, door dat de 24-jarige G. Ruiter uit deze gemeente uit de draaiende electro- caroussel viel. Hij sloeg over de kop en kwam zo ongelukkig neer, dat hij met een schedelbasisfractuur naar een der Hoornse ziekenhuizen moest wor den vervoerd; zijn toestand is ernstig. Wat de oorzaak betreft, is gebleken, dat het slachtoffer tijdens de rit nogal wat capriolen maakte, waardoor hij onder de afsluitketting doorschoot met het vermelde noodlottige gevolg. Tot nu toe is in het Nationaal Ram penfonds een bedrag van 126.9 millioen gulden gestort. Hiermede is het streef bedrag van 125 millioen gulden ruim overschreden. Met dankbaarheid zul len eventueel nog te ontvangen giften en bedragen worden geaccepteerd. Tijdens een vechtpartij op de Nieu- wendijk te Amsterdam enige weken gele den werd een 38-jarige man, die onder invloed van sterke drank verkeerde, ge wond. Hij werd in het Wilhelminagast- huis opgenomen, waar hij gisteren aan de bekomen verwondingen is overleden. (Van onze militaire medewerker) Naar uit een dezer dagen versche nen, zeer omvangrijke, legerorder blijkt, heeft de Minister van Oorlog nieuwe regelen vastgesteld ten aan zien van de grondslagen, waarop mili tairen van de K.L. en van de Kon. Luchtmacht van kleding en uitrusting worden voorzien en ten aanzien van de wijze, waarop het onderhoud en de vernieuwing van kleding en uitrusting dienen plaats te vinden. Het spreekt vanzelf, dat deze legerorder alleen van belang is voor het beroepspersoneel en het reserve-personeel in de rang van vaandrig of hoger. Het overige militaire personeel ontvangt nu een maal alle kleding en uitrusting van rijkswege in bruikleen en ook het on derhoud en de vernieuwing van die kleding geschiedt, op een enkele uit zondering na, van rijkswege. Een van de belangrijkste bepalingen is ongetwijfeld, dat bij benoeming of aanstelling alle beroepsmilitairen en de tot het verlofspersoneel behorende mi litairen in de rang van vaandrig of hoger de tot hun uitrusting behorende artikelen van Rijkswege in eigendom ontvangen met uitzondering van de specifieke^ militaire uitrustingsstukken, zoals gasmasker, helm, plunjezak en met uitzondering bovendien van één battledress,' die in bruikleen worden ontvangen. Het onderhoud en de vernieuwing van de in bruikleen ontvangen goede ren geschiedt door en voor rekening I "T V INVALIDEN UET Roode Kruis is een prachtige instelling. Gra- du$ meent, dat niemand dit zal willen tegenspreken. Eén der initiatieven van de afdeling Den Helder is tel- kenjare een uitstapje voor invalide stadgenoten, die ge woonlijk weinig of niet bui ten de deur treden, doch op deze dag zelfs tot ver buiten hun woonplaats worden ge bracht. Het tochtje van ver leden jaar voerde onder an dere naar Egmond en IJ muiden en onderweg werden de inzittenden van de bus sen onthaald op snoeperij en sigaren. Gradus is toen meegeweest en hij moet zeggen, dat men uitbundig heeft genoten, alleen maar door te kijken en te babbe len en eens gezellig uit te zijn, en verwend te worden door de mensen van het Roode Kruis. Het tochtje wordt dit jaar op Zaterdag 22 Augustus gehouden, dat is over ruim veertien dagen. Men kan zich voor deelneming opge ven bij de heren K. Groene- wegen, Middenweg 142, en F. N. Winter, Molengracht 10. Waarhéén de reis deze keer leidt, wordt momenteel uitgeplozen. Er ivordt onge twijfeld weer een plezierig reisje gevonden met aan trekkelijke pleisterplaatsen, waar het goed verpozen is. Uw stukjesschrijver wijst er nadrukkelijk op, dat aan het uitstapje geen ouden van dagen gezonde althans) kunnen deelnemen. Die ko men immers in aanmerking voor de autotocht voor ou den van dagen. Neen. het ritje met vertier van Zater dag 22 Augustus is uitslui tend bestemd voor stadgeno ten met lichaamsgebreken, thuis-zittenden, die zo'n reis-verzetje hard nodig hebben. RENNEN Ts het niet heerlijk een brief te krijgen van „Enige supporters van J. Ridder"? Uw aller Gradus heeft zo'n schrijven ontvangen. Het ge tuigt van ontevredenheid, dat epistel, en het handelt over sport. Ge moet weten, dat de knapen J. Ridder te weinig eer vonden aangedaan in de krant, nadat hij de eerste étappe van DOK's nieuwe, grote wedstrijd had gewon nen. Uw stukjesschrijver haalt aan: „Wij vinden het opvallend, dat Th. Koning, één van de sterkste tegen standers van Ridder, toen hij onlangs won een zeer groot verslag kreeg, Koning zege vierde met lVz minuut voor sprong en Ridder, die nu 7% minuut wist te nemen, wordt amper vermeld". Dit was zo één van de grieven. Verschrikkelijk, niet waar? Hoewel Gradus zich geenszins een verdedi ging behoeft op te bouwen, wil hij toch gaarne vertellen hoe de vork in de steel zit. Toen hij hoorde, dat Ridder met 7% minuut voorsprong eerste was geworden, is hij juichend overeind gespron gen. Niettemin kon hij in de krant slechts de gegevens vermelden, welke hem Ier beschikking waren gesteld. Gerust, Gradus gunt J. Rid der een groot verslag. Wan neer hij vandaag of morgen in een wedstrijd „buiten gaats'' een tegenstander als Van 't Hof met 7 y, minuut (al was het met Vfc sec.) klopt, dan zal hij de gewens te lap letters hébben. 't Is alleen jammer, dat de „supporters van J. Rid der" niet het verschil be grijpen. dat schuilt tussen een verslagje over de eerste étappe en een verslag over de laatste rit van een tien étappen-strijd. waarin de „algehele" winnaar bekend wordt en meteen, in enkele regels, wordt verteld, dat Koning de laatste étappe op zijn naam brengt. Laat ons het eenvoudig stellen, vrienden. Als Ridder de dertien-étappen-wedstrijd wint, dan verschijnt zijn naam in zwart en wit even klinkend in deze kolommen als die van Koning gedrukt heeft gestaan. Bij dit (mooie) aanbod intussen alle hulde voor de jongste zege van Ridder, waarvoor hij zeer hard heeft moeten trappen. Moge hij in de komende étappen even goed voor de dag komen, supporters van hem! Want het is de winnaar gegund, of hij nu Koning heet of Ridder, of hij nu vrienden heeft of suppor ters. Uw Gradus wacht be langstellend op alle berich ten, ook al is hier een on derlinge strijd gaande. Een onderlinge wedstrijd, wel te verstaan. OUD Qradus is er van overtuigd, dat er over zestig jaar mensen zullen zijn, die de stijl van de huidige kranten- schrijverij op z'n zachtst uit gedrukt „grappig" vinden. Daarom heeft hij thans het genoegen u allen een stukje voor te zetten, zoals dat op 2 Februari 1906 werd afge drukt; ,.F,r zijn veel mannen en vrouwen in Den Helder die met een verdrietige huid ziekte aangedaan zijn: ze hebben misschien aambeien of prikkelende huiduitslag en tevergeefs hebben zij ge tracht genezing te bekomen. Voor zulke inwoners zal de volgende openhartige verkla ring van iemand uit hun buurt een welkom, bemoe digend nieuws zijn. Mejuf frouw de Wed. De Haas, wonende Gasstraat 66 te Den Helder, zegt ons: Zeven jaren lang werd ik gemar teld door uitwendige droge aambeien. De steken *8 pijn, die hierdoor ontstond, even als de last van de jeuking, die ik te verduren had, zou ik moeilijk kunnen beschrij ven. Ik was ten einde raad, toen men mij wees op uw Foster's Zalf en waarmee ik mij in tijd van vijftien dagen totaal genezen heb en ik zal uit erkentelijkheid steeds gaarne uw goede zalf re commanderen. Ik onderge- teekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken, op welke wijze die u goeddunkt. Verzeker u, dat men u de échte Foster's Zalf geeft, dezelfde die mejuffrouw De Haas gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de hand tekening van James Foster voorkomt. Ze is te Den Hel der verkrijgbaar bij den heer J. Baarens, Spoorstraat 68. Toezending geschiedt franco, na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één, of f 10, voor zes dozen". Boven het stukje, waarde Gradianen, stond „Recla mes" en „Gevonden door een inwoner van Den Helder". Het doet Gradus goed, dat ge dit eens hebt kunnen le zen. Wat was men vroeger openhartig en wat was men gelukkig met Foster's Zalf! Dat waren beste eigenschap pen. MfSi9 ONGEVAL Qp de Rijksweg nabij de Stolpen heeft zich ver leden week een ongeval voorgedaan, dat een merk waardige goede afloop had. Een officier van de Marine, die met zijn Volkswagen zo'n negentig kilometer reed, was reeds bezig een vrachtwagen te passeren, toen deze plot seling naar links afsloeg. Voor de bestuurder van het personenwagentje was het zaak, snel te handelen. En dat deed hij ook. Links over de berm schoot de auto, ver volgens over de weg en toen rechts er weer af, terwijl daarbij de Volkswagen twee maal over de kop ging. Als door een wonder kwam de bestuurder vrijwel met de schrik vrij. Z'n auto man keerde ook bijna niets. Gra dus vindt, dat de Marine officier er uitstekend is'afge komen. Die dankt zijn leven aan z'n behendigheid, z'n Volkswagen ofaan een grote dosis geluk. Misschien ook aan al deze genoemde factoren tezamen. flSiëC ijpip^v Mussen en kraaien worden voor brutaal gescholden. Men dient evenwel ook de meeuwen niet uit te schake len. Regelmatig kan men zien, dat de meeuwen de lexelse boot vergezellen en speculeren op vriendelijke mensen met lekkere hapjes. En niet zelden pakken de meeuwen de passagiers het (aangeboden) brood uit de hand. De dame op de foto weet er alles van. van het Rijk. Daarentegen moet de betrokken militair zplf zorgen voor het onderhoud en de vernieuwing van de door hem in eigendom ontvangen goe deren, maar ter bestrijding van de daarvoor te maken onkosten ontvangt hij een bepaalde kleding-toelage. Alle beroepsmilitairen en de verlofs militairen in de rang van vaandrig (adjudant) of hoger, die na 31 Juli 1947 gedurende zes jaar aaneengesloten werkelijke dienst hebben verricht (en in die zes jaar zelf voor het onder houd en de vernieuwing van hun uit rusting hebben moeten zorgdragen) ontvangen een tegemoetkoming van 200.— of 300.(afhankelijk van de rang). Indien zij daarna opnieuw 4 jaar onafgebroken hebben gediend, krijgen zij opnieuw een tegemoetko ming van resp. 300.en 200. In totaal ontvangen dus alle beroeps militairen of zij, die als zodanig dienst doen over een periode van 10 jaar werkelijke dienst, te rekenen vanaf 31 Juli 1947 een bedrag van 500.— als tegemoetkoming in de kosten van ver nieuwing en onderhoud van hun uit-' rusting. Voorts is bepaald, dat een res. offi cier bij opkomst voor herhalings-oefe- ningen een tegemoetkoming in de kos ten van vernieuwing en onderhoud van zijn uitrusting van 6.per maand ontvangt, tot een maximum van 360.gebaseerd op het aantal volle kalendermaanden, welke zijn verstre- ken sedert hij vcor het laatst met groot verlof ging. De eerste 48 volle kalendermaanden, in groot verlof door gebracht na de benoeming tot vaan drig, tellen daarbij niet mee. Indien men van de Landmacht naar de Luchtmacht wordt overgeplaatst (of omgekeerd) dan zal men door wijzi ging van de kleur der uniform ver schillende kledingstukken nieuw moe ten aanschaffen. Ook deze ontvangt men van rijkswege in eigendom. Wanneer men door bevordering, overgang naar een ander wapen of wijziging van enig voorschrift kosten moet maken wegens aanschaffing of verandering van onderscheidingsteke nen, dan worden ook deze kosten van rijkswege vergoed, met uitzondering van de eerste 2.50. De Minister kan' echter het in rekening gebrachte be drag verlagen, indien naar zijn mening niet de gepaste zuinigheid is betracht. Wij deden in het bovenstaande slechts een greep uit de veelheid van bepalingen van de nieuwe legerorder, welke in totaal 43 pagina's druks be slaat 1 De handel in de vette koeien zette goed in en ook later op de dag, toen het aan bod' nog al aanhield, bleef er wel vraag, maar de prijzen waren niet hoger. Op de geldemarkt was het vrij kalm, het aanbod was niet te groot, maar ook de vraag was gering. De prijzen werden er dan ook niet beter op. De verse markt gaf hetzelfde beeld. De slachtstieren gin gen heel kalm. Met de nuchtere kalveren ging het ook niet best, hoewel de prij zen nog geen inzinking lieten zien. Voor de fokkers waren zo goed als geen ko pers. In tegenstelling tot de vette kalve ren was het met de vette varkens beter gesteld. Er zat goede gang ln en enkelen zijn dan ook nog boven de notering uit gekomen. Later werd het weer iets kal mer. Er was ook veel vraag naar de vette zeugen terwijl het ook op de blggenmarkt levendiger was, er was meer vraag. Fok- zeugen waren er genoeg aangevoerd, de vraag was hier minder. Oo de wolvee markt wil het nog steeds niet erg, het bleef er erg stug cn zolang de export niets doet is het te begrijpen dat de prij zen er niet beter op worden. De bokken en geiten gingen evenals de paarden niet viot terwijl de vraag naar pluimvee niet cp peil is, hoewei hier toch slechts een gering aanbod was. PURMEREND, 4-8-'53 Aangevoerd 652 runderen, waaronder 340 vette koeien 2 15-2.65 per kg; 105 melk- en kalf- koeien 675-1050: 178 gelde koeien 580- 775: 8 pinken 350-490; 37 vette kalve- ten 160 375: 280 nuchtere kalveren: v« ri slacht 50—105, fokkers 60—110- 21 stieren 695-1400; 892 vette schapen'öO- 100, lammeren 38-65; 29 bokken cn gei ten 10—50; 179 vette varkens: zware 1.90 -1.96 per kg, lichte 1.78-1 88 per kg, vette zeugen 1 68-1.76 per kg; 911 schrammen 56—82, biggen 36—60; 31 fok- zeugen 230-350; 22 paarden 625—1000. Totaal 3033 dieren. Oude kippen en hanen: 3500 rode en la'nn6 1-75, 500 blauwe 1.75-1 85: 1400 jonge hanen: rode en witte 1.80- a"e„s Per kg; 600 eenden 1-1.50 p. Stuk; 500 konijnen 1.50—6.75 n stuk PUPM&tr 1S-I6: 500 eendeieren 9. PURMEREND. 4-8-'53. Eierenveillng - Aangevoerd: 45000 kipeieren: grote 16.50 e'"e 10-11.30, gewoon 16 per na- eendeleren: grote 8.50— 0.85, kleine 4-6.50 per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2