Br loopt een onze rode draad door economie De Eerste Kamer op zomerreces Geen grote verwachtingen van conferentie in Bad en-Baden Barend uit Tetterswoude had wat vertraging Cijfers Centraal Economisch Plan 1953 gepubliceerd Liquidatie H.O.V. Na af handeling van twintigtal wetsontwerpen Investeringen bleven ver achter bij plannen rnninlot in de Ver. Staten MaarscBpJ^ Monteromery in Nederland Twee vliegen in één klap! De Europese grondwet Adenauer mist Schuman en De Gasperi Postadressering van de proefinobilisaties Boekhouder verduisterde zesduizend gulden Vlotte afwerking van de rampvraagstukken „Drietand''-impressie De langste wes naar Den Haag Spreek niet tot de bestuurder" In Utrecht spreekt hij wel tot U! De oefening Drietand (Door onze economische medewerker) 'hhS JAN DE BRUIN in Locliein en Wiin Dijkstra in Leeuwarden en al die andere Jannen, Henken, Wimmen en Japen in ons land elke week 50 60 aan moeder de vrouw neven, dan zullen zij er wel niet bij stilstaan, dat er een zeer nauw verband bestaat tussen bun loon en de werkgelegenheid, de betalingsbalans, onze deviezenvoor raad, de arbeidsproductiviteit alsmede de kosten van levensonderhoud. Pit verband tussen al die economische feiten is voor de econoom als een open boek zo duidelijk. Ook vóór de oorlog, toen wij nog geen weet hadden van nationale economische plannen en van nationale jaar rekeningen. Thans kennen wij die wel en dank zij bet Centraal Bureau voor de Statistiek en bet Centraal Plan Bureau kan ook de niet- econoom elk jaar zien hoe de productie de inkomens en geldstroom door onze volkshuishouding is gevloeid en hoe zij vermoedelijk zal vloeien. Dit „zal vloeien" duidt dan op het Centraal Economisch Plan, waarvan afgelopen Maandag de cijfers voor 1953 zijn gepubliceerd. Een beetje laat inderdaad, maar de ramp in Z.W. Nederland heeft heel veel dat vaststond op losse schroeven gesteld, zodat de oorspronkelijke cijfers over gerekend moesten worden. TUT v zo'n rapport ere interessant, maar hierom alleen worden al die cijfers van de productie, de investeringen, de uit- en invoer, de besparingen, de werkgelegenheid toch niet gepubli ceerd. Onze regering heeft al in 1947 het Centraal Plan Bureau opgericht met het doel een wetenschappelijke basis te vormen voor haar economi sche, sociale en financiële politiek. Met andere woorden, zij wilde een in stituut hebben, dat haar kon adviseren over b.v. de economische gevolgen van loonsverhoging, bevordering van de industrialisatie. consumptieverlaging, enz. De rapporten, die de instituut uit brengt, moeten zo is de opvatting de overheid in staat stellen tijdig de zich aandienende veranderingen op economisch terrein te bespeuren, opdat zij ook tijdig kan ingrijpen en de eco nomische stroom kan stuwen in een richting, die zij. regering, wenselijk acht. Elk centraal economisch plan bevat dan ook beschouwingen en cijfers over de te verwachten productie, het prijs niveau. het nationale inkomen en ziin besteding. alsmede over het economi sche verkeer met het buitenland. An ders gezegd, uit elk plan kan de aan dachtige lezer opmaken dat het niet toevallig is. dat Jan de Bruin in Lochem en Wim Dijkstra in Leeuwar den een bepaald aantal guldens ont vangen en niet meer of minder. Want zouden zii wel meer ontvangen dan zou óf de algemene productiviteit hoger moeten liggen dan thans het ge val is. óf de kostnriizen hoger moeten ziin en daardoor de kost°n van levens onderhoud hoger. resp. de winsten der pdernemmeen lager, de invoer hoger en de uitvoer lager. Wii wi'len met dit alles zeker niet yocffen. d-t dus He huidige lonen ideaal ziin en dat iedereen maar tevreden ziins weegs moet gaan. Wii wllen al leen zeggen, dat als de groep werkne mers een grotpr deel van de nationeie jroeir w'iien Vriieep. dit alleen mogelük is als allen in Nederland ervoor zor gen. dat die koek groter wordt, dan wel door aan de ondernemers en'o' kanitaal-bezitters een kleiner deel te geven. Het gaat dus uit de lengte of Uit de breedte De verhoudingen liggen in feite vee in«Tov?ilrVelder dan met de-e paar woor den gezegd kan worden. De roHe draad moge desondanks zichtbaar hliiven: lo nen. priizen. n-oductie. winsten, inves teringen en deviezenvoorraad kunnen zich nooit en t» nimmer los van elkaar Ontwikkelen. Het ziin communicerende vaten, die onderling met elkaar in ver band staan. WIJ ZTTT T.EN op de ciifers voor 1953 niet dien ingaan. A'leen zuilen om ons betoog snrekender te ma ken iets meer vertellen over de in vesteringen. waaronder wij dan do sommen pelde verstaan, die in de on- dememinpen worden gestoken om het Vtod-iif fo medern-seren en uit te V»re'- De federale grote lurv te phïiadol nhia heeft gisteren acht vooraanstaan de communisten uit Pennsvlvania ge dagvaard on beschuldiging van samen zwerinp met bet doel do regering der Ver, Staten door geweld en vrees om ver te werpen. De acht communisten 7'm voriep week gearresteerd. Allen 7tin tegen pen borgtocht van 95 li'' doller on vriip voeten gpeletd hehnlvp een zclrere t^n-ma voor wie pon horg- tocht van 5(1 nnn dollar werd gesteld. brits-egyptisch overleg. Van betrouwbare ziide wordt verno men. dat vertegenwoordigers var Eevote en Groot-Brittannië morger voor de tweede maal niet-offloieel zul len heraadslagen over het vraagstuk der Suez-kanaalzone De perste infor mele bespreking werd dertig Juli ge houden. grote brano in ojakarta. In de benedenstad van Diakarta is een grote brand uitgebroken, waardooi duizenden nersnnen dakloos ziin ge worden- De brandweer had gent' moeite de brand meester te worden daar er een sterke wind stond Mor schat de door de brand aangerichte schade on enige millioenen runiahs- brits schip oook chinezen opgebracht. Het Britse vrachtschip „Admira Hardy" is door een Chinees-nationa listiscb oorlogsschip opgebracht naar het eiland Matsoe Hier moest de la ding worden gelost Daarna is het schip weer vrijgegeven. den en om grondstoffen en andere ma terialen te kopen. Zorgt een onderneming niet voor verbetering en uitbreiding, dan zal zii stilstaan en dus achteruitgaan. De pro ductiviteit wordt minder en er kun nen evenmin meer arbeiders tewerk worden gesteld. Een eerste eis voor meer industrialisatie en voor meer werkgelegenheid is dus het investeren van kapitalen. Deze kapitalen zullen grotendeels uit het bedrijf zelf moeten komen door de winsten slechts voor een deel aan de aandeelhouders uit te keren en door de kosten zoveel als doenlijk is te drukken. On peil gehouden lonen kun nen dus de investeringsmogeliikheid bevorderen maar en nu komt een belangrijke factor lagere belas tingen kunnen die financiering in eigen bedröf ook stimuleren. Zeer be langrijk zelfs. In 1°52 en nok in het afgelopen half iaar ziin de investeringen achter ge bleven ver achter gebleven bii de nlannen. De daling van de netto inves teringen in de industrie wordt zelfs on 13 net. geschat. Dit kan en het Cen traal Plan Bureau wiist daar on dp werkgelegenheid in gevaar brengen; er zal voor de duizenden, die jaarlijks nieuw erbii komen, geen werkgelegen heid genoeg ziin. HE REGERING, voorgelicht door deze nianciifers. ziet dit gevaar in en het is daarom, dat zii enige tijd geleden een wetsontwerp heeft ingediend om de belastingen voor het bedrijfsleven in het belang van de werkgelegenheid te verlagen. Belastingverlaging betekent echter anderzijds, dat de inkomsten voor de overheid veel trager gaan vloeien. En ook dat levert weer gevaar op, want het Centraal Plan Bureau wiist er uit drukkelijk op, dat de overheid dit iaar onder grote financiële zorgen gebukt zal gaan: de inkomsten blijven even hoog als verleden iaar (dalen wellicht) doch de uitgaven gaan omhoog. De werkgelegcnheidsnolitiek (open bare werken), de bewapening en de nationale ramn eisen bedragen, die van het in September 1952 voorgespiegelde begrotingsevenwicht niet vppI over la ten. De komende derde Dinsdag in September zullen wii dit aan de weet komen. Het gepubliceerde rapport voor 1053 viorit een droge en taaie kost. Wii hebben desondanks geprobeerd een he le kleine portie ervan in wat verteer baarder vorm op te dienen. Veldmaarschalk Montgomery is gis termorgen geheel onverwacht voor een kort bezoek aan Nederland op het vl'pgveld Valkenburg aangeko men. Hij werd verwelkomd door de Britse ambassadeur in Nederland, sir Nevile M. Butler, de Britse marine attaché. de kapitein ter zee W. E. J Eames en enige Nederlandse offi cieren. Na inspectie van de erewacht ver liet Montgomery het vliegveld voor een bezoek aan de minister van Oor log. Vandaag vertrekt hij weer naar Parijs. Advertentie Fluweelzachte handen en ttonherende vaat. Er zal wel geen huisvrouw te vinden zijn. die niet een hartgrondige hekel heeft aan dat „eeuwige" vatenwassen en het is dan ook geen wonder, dat de nieuwe vinding van Castella, de Cas- tella Vaatwas, óveral met gejuich wordt begroet. Eindelijk is er een einde gekomen aan alle moeite en getob. Een lepel Castella Vaatwas en in het actieve, blijvende schuim van dit wondermiddel is de vuilste en vetste afwas in een handomdraai gedaan. Met Castella Vaatwas is afwassen een pleziertje en het is heus niet te veel gezegd, dat de huisvrouw het nu zingend zal doen. Immers, ook san die andere ergernis, de ruwe. pijnlijke „Afwashanden" maakt dit middel voorgoed een einde. Zacht als fluweel komen nu iedere keer opnieuw Uw handen uit dit tover- schuim te voorsehiin. zonder enig spoor van het huishoudelijke werk, dat werd verricht. Dank zij Castella Vaatwas (25 ct. per pak) voor iedere huisvrouw thans zachte handen en flonkerend schone vaat! (Advertentie tng Med.) (Van een correspondent te Bonn) In officiële kringen in Bonn toont men zich, enigszins opgelucht door de mededeling, dat Rome ondanks het voortslepen van de Italiaanse rege ringscrisis toch een delegatie naar de ministerconferentie van Baden-Baden zal sturen, waardoor tenminste het doorgaan van deze bespreking over het politieke statuut voor Westelijk Europa verzekerd wordt geacht. Men verheelt niet, dat men onder de heer sende omstandigheden van de confe rentie zelf geen opzienbarende be sluiten kan verwachten. Wat het eigenlijke onderwerp der besprekin gen betreft, de z.g. Europese grond wet, gelooft men niet, dat de minis ters meer zullen kunnen doen dan an dermaal de procedure voor de ver dere behandeling van het in Straats burg uitgewerkte ontwerp te bepalen Men rekent er in elk geval al niet meer op. dat in Baden-Baden meteen al de deskundigen der regeringen aan het werk zullen worden gezet, zoals aanvankelijk van Duitse kant de be doeling is geweest. In het bijzonder het wegblijven van De Gasperi betekent voor de Duitse kanselier, op wiens initiatief de con ferentie bijeen geroepen is, een ern stige tegenslag. Men verheelt in Bonn niet de ernstige teleurstelling, die men ondervindt door het feit, dat na Schuman nu ook De Gasperi van het toneel verdwenen is, zodat van het oude „Europese driemanschap" alleen nog maar Adenauer zelf in het zadel is gebleven. In politieke kringen in Bonn ismen van mening, dat vnl. het naderen van de Duitse verkiezingen bepalend is geweest voor 'het uitdrukkelijke ver langen van Adenauer om de zes mi nisters nog deze maand bijeen te roe pen, al weet men bii voorbaat, dat er geen concrete besluitt.i genomen zul len worden. Toch hoopt men. dat van de bijeenkomst een nieuwe impuls zal kunnen uitgaan voor de Europese ge dachte. In elk geval wil men hier tot elke prijs vermijden, dat de jongste ontwikkeling der situatie bij de Duit se kiezers het geloof in de Europese plannen verder zou ondermijnen Dit geloof heeft overigens in de laatste dagen weer een nieuwe schok gekre gen doordat nu ook de militaire des kundige van de „New York Times het Europese legerplan voor dood heef! verklaard, waarmee nieuw voedsel is gegeven aan de socialistische propa ganda in Duitsland, die zegt, dat Adenauers Europese plannen nog slechts illusies zijn. Overigens wordt in officiële krin gen in Bonn verklaard, dat de Baden- se conferentie alleen reeds door van het feit, dat de zes ministers eens bij een zijn. tot opheldering zal kunnen leiden. Op dit ogenblik weet men in Bonn niet of alle partnerlanden door hun minister van Buitenlandse Zaken zul len zijn vertegenwoordigd. Van Ne derlandse zijde verluidt, dat minister Beyen zelf de conferentie zal bij wonen. Post voor militairen, die deelnemen aan de oefening „Drietand" moet als volgt worden geadresseerd: Rang, naam, voorletters, legernum- mer, onderdeel, NAPO-231. Alle stuk ken moeten volgens het binnenlandse tarief worden gefrankeerd. In een Maandagavond gehouden le denvergadering van de Haarlemse Or kest Vereniging is besloten tot liquida tie. Het orkest van de HOV wordt binnenkort het Noordhollands Nieuw Harmonisch Orkest. De voorzitter, mr A. Beets, zeide in zijn openingswoord, dat het voor het bestuur altijd moeilijk is geweest het orkest in stand te houden, omdat de financiën ontbraken Geen orkest kan bestaan zonder overheidssteun. Het be stuur is verheugd over het plan van de overheid ook de HOV in een stich ting om te zetten, waarin de overheid grote zeggenschap krijgt- De vergadering besloot het bestuur te machtigen tot medewerking aan de oprichting der stichting. Hierna gaf de voorzitter een historisch overzicht van de bijna MO-jarige HOV. Hij bracht hulde aan de vroegere en de tegen woordige dirigenten en orkestleden. Een iaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met 'n proef tijd van drie iaar eiste de officier van Justitie V»i 1 dn Haa„se arrondir-mnentr. rechtbank gistermorgen tegen de boek houder M. ven der V.. wie ten laste was geleed dat hii zich aan verduiste ring van f 6000 in dienstbetrekking bad schuldig gemaakt. Van der V. bad gelden onder zieh van de N- V. Ko ninklijke machinefabriek gebroeders Stork te Hengelo, welke als loon moes ten worden uitbetaald aan emoln„és van deze firma, die werkzaamheden verrichtten bii het gemeanfeljiic elpe- trieiteitsbedrëf in Den Haae. Van 27 Augustus 1952 tot 20 Mei 1953 had ver dachte kans "°7ien zich gelden toe te eigenen, in totaal tot een bedrag var zes mille. Od de zitting bleek, dat het grootste deel van het verduisterde geld was ongegaan aan sterke drank, waarvan Van der V. ernstig misbruik maakte. Uitspraak over acht dagen. (Adv, Ing. Med (Van onze parlementaire redacteur QOK DE EERSTE KAMER is gisteravond tot de tweede week van September met zomerreces gegaan na afhandeling van nog een twintig- lal wetsontwerpen. Onder meer kwam 's middags voor de derde maal het wetsontwerp tot regeling van enkele rechtshandelingen met he irekking tot landbouwgronden aan de orde. Het werd na een levendige discussie over de C H. beginselen tenslotte aangenomen met de stemmen van de A.R., dp K.V.P., de P.v.d.A. en de V.V.D. heren I.ouwes en De Vos van Steenwijk voor en de C.H., C.P.N., de antirevolutionnaire lieren Tjalma en Hellema alsmede de overige leden van de V.V.D. tegen: 2211. DIJ DE BEHANDELING van het ont werp tot toepassing van de her- verkavelingswet Walcheren 1947 op de watersnoodgebieden in de provincie Zeeland vroeg mr Kolff (C.H.) uit stel. Hij wilde de belanghebbenden in de gelegenheid stellen zich nader over deze kwestie uit te spreken. Mi nister Mansholt verklaarde overwe gende bezwaren tegen een dergelijk uitstel te hebben. Dit toch zou een groot oponthoud bij de herstelwerk zaamheden betekenen, daar deze on losmakelijk verbonden zijn met de herverkaveling. Velen op en buiten Tholen zouden aldus gedupeerd wor den. Bovendien zijn vele voorbereidin gen reeds getroffen om onmiddellijk na de aanvang van het wetsontwerp aan het werk te kunnen gaan. Het door 392 inwoners van Tholen Inge diende request vindt naar het oordeel van de minister zijn voornaamste oor sprong in onbekendheid met wat gaat gebearen. Hij zei de Kamer gaarne toe, dat in samenwerking met de ge organiseerde landbouw uitvoerige voorlichting zal worden gegeven aan de bezwaarden. Naar zijn oordeel zul len velen dan tot een ander inzicht komen. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, uit net DAREND Strubbel Tetlerswou zat lekker onder zijn vierde koe, toen zijn zusje Saartje met wapperende rokken de grazende vee stapel kwam verschrik ken, „Barend jongen", hijgde ze al van verre, „het is ervan. De zee wordt aangeplakt, zegt moeder!" Dat van die zee was voor Barend voldoende. Hij droeg stoeltje, em mer en spenen over aan Saar, beende op *yn groenige klompen naar de boerderij en greep zijn plunjezak. „Je uni form moet nog aan, jo", zei moeder rustig, onder wijl een stikkebuultje klaarmakend. Aan zes dubbele dikke met spek en kaas had Barend wel genoeg voor een dag. ALS boerenzoon was Barend naar huis ge rend, als soldaat kuste hij al om acht uur zijn moeder vaarwel: ..Ze' ie voorzichtig weren"' vroeg moeder. En een jeugdig Tetterswouder keek vragend: „Barend, ga je vechten?" Maar Barend had geen tijd om te antwoorden. Door de haast keek hij niet eens in zijn zak boekje De dag was al aardig verleden tijd, toen Barend zich in Oirschot meldde. de plaats waar hij al eerder was opgekomen. Maar het zat goed verkeera met Harend. Een hulp vaardige korporaat maakte hem duidelijk, dat hij in Assen had moeten zijn. Barend spoorslags naar Assen, waar hij aankwam toen de kinderen al naar bed zouden gaan. Het pleit voor Barends ka rakter en deswege voor het moreel van de hele Derde Divisie dat hij niet uit zijn vel sprong, toen hem in As sen werd duidelijk ge maakt, dat Den Haag zijn opkomslcentrum was. CR ging nog een trein en Barends stikke buultje was nog altijd niet leeg, zodat hij wel gemoed opnieuw van start ging. Voor de derde en laatste étappe. Ver over middernacht was Barend in Den Haag en het liep al tegen vieren toen hij zich bij zijn on derdeel present meldde. Gelukkig hadden z'n slapies nog een pluk stro voor hem bewaard. Als het aan Barend had gelegen, had generaal Hasselman nog wel een paar dagen meer voor de mobilisatie mogen uittrekken. Maar geluk kig was Barend een (heus niet gefantaseer de) uitzondering. Alleen heet Barfend anders en woont hij niet in Tetterswou. Maar dat is dan ook het enige ste Kamer het wetsontwerp tot ver lenging van de termijn, waarbinnen de ondernemingsraden in het leven moeten zijn geroepen. De heer Geug jes ontwikkelde de bekende commu nistische bezwaren tegen dit voor alle betrokkenen zo belangrijke instituut, nadat prof. Rip (A.R.) had verklaard niettegenstaande enkele bezwaren op grond van de noodtoestand voor te zullen stemmen. Mr Kolff sloot zich hierbij aan. Zonder discussie en stemming ging de Eerste Kamer voorts accoord mei het ontwerp inzake fiscale tegemoet komingen in verband met de waters noodramp en na een korte gedachten- wisseling tussen minister Van der Kieft en de heer Geugjes (C.P.N.) ook met de financiering van de schade noodzakelijk wijzigingen van de rijksbegroting 1953. TAMELIJK veel aandacht besteedden de Kamerleden aan de verhoging van de ambtenaren-salarissen. Minis ter Beel verklaarde in antwoord aan de heer Derksen (KVP) met nadruk, dat de regering in dit stadium met deze verhoging wil volstaan. Zodra dit wetsontwerp het Staatsblad zal hebben bereikt, zal tevens een alge mene maatregel van bestuur worden afgekondigd om de kwestie der te verstrekken voorschotten te regelen Over de lerarensalarissen is thans weer overleg gaande; wettelijke maat regelen, onder meer voor de rechte lijke macht, zijn in voorbereiding. In zake de vaststelling van toelagen voor bekwame en uitzonderlijk bekwame ambtenaren ontspon zich nog een staatsrechtelijk debatje tussen mr Vixseboxse (CH), mr In 't Veld (P. v. d. A.l, prof. Hellema (A.R.) en mi nister Beel Deze handhaafde zijn standpunt, dat de regering terzake enige vrijheid moet hebben. Het zal ook mogelijk zijn toelagen weer in te trekken. De Kamer verenigde zich zonder hoofdelijke stemming met het ontwerp. Eveneens zonder hoofdelijke stem ming, maar met de aantekening „te- fn de nieuwe Utrechtse stadsbussen zal als laatste snufje een omroep systeem worden aangebracht, dat be diend wordt door de chauffeur. Ver zoeken en mededelingen aan het pu bliek kunnen zodoende op voor ieder verstaanbare wijze worden doorgege ven. De proef die enkele maanden lang met een dergelijke installatie is geno men, heeft zeer bevredigende resul taten opgeleverd. Voor zover bekend, wordt dit systeem nog niet in andere gemeentelijke bussen toegepast. In de Sumatrastraat te Amsterdan, is gisteren een negen maanden nude bahv in zijn lcdikantje gestikt doordat eer) koordje van een rammelaar om zijtj halsje terecht kwam. gen" voor de C.P.N. aanvaardde de Eerste Kamer het wetsontwerp tot verlenging van de termijn, waarbin nen de ondernemingsraden in het leven moeten zijn geroepen. De heer Geugjes ontwikkelde de bekende com munistische bezwaren tegen dit voor alle betrokkenen zo belangrijke insti tuut. VERVOLGENS keurde de Kamer z.h.s. goed het wetsontwerp tot wij ziging van een aantal hoofdstukken der rijksbegroting 1953, welke wijzi ging nodig is wegens uitgaven ver band houdende met de watersnood. De rijksuitgaven voor 1953 zullen met f 400.000.000 moeten worden verhoogd. Voorts kwam onder meer aan de órde het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van het verdrag van Lon den van 19 Juni 1951 tussen de staten, die partij zijn bij het Noordatlantisch Verdrag nopens de rechtspositie van hun krijgsmachten. Nadat minister Staf enige opmerkingen van de heer Wendelaar (VVD) had beantwoord, werd het ontwerp z.h.s. goedgekeurd, met aantekening uiteraard, dat da CPN geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Het wetsontwerp Immunlsatie mili tairen werd hierop eveneens met de CPN tegen z.h.s. goedgekeurd. Nadat de Kamer zich nog had verenigd met het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1952 van Marine, verband houdende met grondaankoop ten be hoeve van een Marinehospitaal (CPN tégen), kwam als laatste punt van de agenda vóór het korte zomerrecès aan de orde het wetsontwerp voor de we deropbouw van het watersnoodgebied, dat zonder veel oponthoud en z-h.s, werd aanvaard. (Vervolg van pagina 1). IAEZE CONCENTRATIE de volgen de phase van de oefening „Drie tand" brengt weer geheel nieuwe oroblemen mee. De troepen zijn nu grotendeels marsvaardig of zullen dat binnen enkele uren ziin. Enkele leger- autoriteiten. die wij gisteren spraken, waren er zeker van dat de termijn tot hedenavond twaalf uur ruimschoots voldoende was. Te middernacht staan dus de drie regimenten, elk bestaande uit drie bataljons, die tot de Derde Divisie behoren, klaar om naar het concentratiegebied te vertrekken. Dan kan het startsein worden gege ven voor de grote sterrit, waarbii meer dan tweeduizend voertuigen ziin be trokken, naar het „operatieterrein". Het ligt voor de hand, dat hierbij alle mogelijke verkeerspuzzles kunnen voorkomen, en het spreekt al evenzeer vanzelf, dat de legerleiding een tot in finesses uitgewerkt organisatieschema heeft om dergelijke moeilijkheden (en daardoor vertragingen) te voorkomen. Iedere commandant zal zich stipt moeten houden aan de orders, die hem bii het vertrek worden verstrekt in verzegelde enveloppen. Daarin staat uitdrukkelijk aangegeven op welke tijdstippen de colonnes bepaalde pun ten in de marsroute moeten passeren. Dan komt het vooral ook aan op de chauffeurs, die zich hebben te houden aan een gegeven tempo en uiteraard voor een hecht verband van de colon ne moeten zorgen. Over het verloop van deze coneen- tratie-phase kan natuurlijk weinig worden voorsneld. Mcon we echter aannemen dat dit onderdeel van de oefening nri-iend" verloontals de voorgaarde dan kan de leverlpidin genist gun ne cirmmine neder d ..drietpedpro" i<- uitstekend. allen we' ken mee on dp nofmini* 70 goed me- «olilk fe d,.nn «i-rron kortom, de pp- venste militaire sportiviteit is aanwe zig T aten „>n henen dat onre buiten landse „-eer-nemers n:et alleen tevre den -iin e,-nr 1-ef verleen „en „Drie tand". imar dat zii enthousiaste rap- nnrteri daarover kunnen nithreneen, Tndore epedp beurt die Ne^erlgnd in 'pt ë'-ttpnland maakt, is van harta welkom!

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3