Territoriale bevelhebbers vol lof over „Drietand" RANG BRYLCREEM Reporter in helicopter boven Twenthe Parate vierde divisie neemt deel aan NAVO-oefening o>SE De geïnterneerde Ambonezen naar Nederland Mobilisatie-depots ontruimd enschoongemaakt Colonnes wachtten op het startsein Ook de huisvaders zijn tevreden Grootste dijkgat bij Oosterland gedicht Schip gekapseisd op IJsselmeer ADONIS gaat naar Amerika terug ÜC5 Kalme verjaardag van Prinses Irene STAKING bij Franse P.T.T. Sterrit in veldgrauw De Victoria Regia gaat bloeien Nederlandse kinderen uit rampgebied in Parijs Van 18 tot 24 September Nederlands-Brits Corps onder generaal Opsomer Stuurman verdronken Vrijwillig nu... Oiüial'fouili Ve VMsnapeutitf. wa de eetsk ia/ia. geeft U glanzend haar OMDAT OMDAT OMDAT Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing Ongewenst op Nieuw-Guinea Zij willen, niet naar de Antillen „Super - Connie" vliegt naar Johannesburg De Radio-vossenjach t99 der N.C.R. V. Heel Nederland speurt naar groene zakdoeken twee Vreemde avonturen op Donderdagavond KOREA Zeer grote drukte in Vrijheidsdorp DONDERDAG fi AUGUSTUS 1953 (Van een onzer redacteuren) JTEN GEDETAILLEERD overzicht van liet verloop van de oefening „Drietand kan op het ogenhlik moeilijk worden gegeven. Zelfs de Generale Staf beschikt nog niet over alle gegevens, die nodig zijn om een juist inzicht in de gang van zaken te krijgen en precies te weten waar tekortkomingen schuilen. De algemene indruk is echter, dat deze mobilisatie-oefening voortreffelijk verloopt. Blijkens de voorlopige rapporten van de vijf Territoriale Bevelhebbers, onder wier verant woordelijkheid de mobilisatie-phase is verlopen, beslaat bij de Leger leiding reden tot grote tevredenheid over hetgeen de twintigduizend weer op zo korte termijn militair geworden burgers hebben ge presteerd. r\E TERRITORIAAL Bevelhebber West, generaal-majoor Peeters, rap porteerde reeds gistermiddag om twaalf uur. dat alle onder hem ressorterende onderdelen marsvaardig waren. Dat was in het district Noord drie uur la ter het geVal. De mobilisatie-depots in dat district waren toen niet alleen ont ruimd, maar bovendien schoongemaakt. Hieruit hliikt. dat eventuele crit'ek op het niet gecamoufleerd zijn van de ze mobilisatie-depots geen steek houdt. Deze uitgestrekte magaziinen-com- pfexen doen alleen dienst in vredes tijd. Zodra het toenemen der interna- Modern middel verbetert de stemming Want niet lënger is hetnodig, dat de huisvrouw na het eten geruime tijd in de keuken staat af te wassen om daarna moe en vaak prikkelbaar terug te komen in de huiskamer. Neen thans is er Castella Vaatwas, het nieuwe af- wasmiddel van de Castella-fabrieken en dank zij de enorme hulp van dit wondermiddel is er aan het iedere dag terugkerende geploeter van de afwas een einde gekomen. In het actieve, blijvende schuim van Castella Vaat was (een lepel geeft teilen vol sop) is de gehele afwas in ongelooflijk kor te tijd gedaan en vaat- en glaswerk, lepels en vorken blinkend schoon als nooit tevoren. Afwassen is nu een aan gename bezigheid geworden, immers ook aan de akelige, ruwe „afwashan- den" maakt Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) een einde, want fluweelzacht komen de handen van de huisvrouw uit het sop te voorschijn. En het is een tevreden, fleurige huisvrouw, die daarna haar plaats in de huiskamer bij haar gezin inneemt. (Advertentie, tng Med.) „De „Victoria Regia" in de Hortus Botanicus te Amsterdam zat Donder dag- en Vrijdagavond bloeien. De be zichtiging zal kunnen geschieden Donderdag- en Vrijdagavond van 20 tot 22 uur. Tevens zal gelegenheid be staan tot het bezoeken van de varen en palmkassen en het bezichtigen ran tropische en nuttige gewassen. Nederlandse kinderen uit het rampge bied, die sedert Dinsdag de gasten zijn van Frankrijk, zijn gistermiddag in het stadhuis van Parijs ontvangen door de vice-voorzttter van de gemeenteraad. Charles Fruh. In een toespraak, die in het Nederlands werd vertaald, zeide de heer Fruh. dat hij tot een generatie be hoort. die de hulp niet zal vergeten, wel ke de Nederlanders hebben verleend aan de Franse soldaten, die in de oorlog van J9t4 tot 1918 uit Duitsland z«n gevlucht Nadat de kinderen prenten waren ver strekt, hebben zij onder leiding van een tolk het stadhuis bezichtigd. Vervolgens brachten zij een bezoek aan de „Notre Dame". De kinderen zullen vandaag Pa rijs verlaten en naar de zestien plaatsen gaan. waar blijven. tionale spanningen een voormobilisatie noodzakelijk maakt >s bet s'^rhts een kwestie van uren, of deze depots zijn lege gebouwen zender enige militaire betekenis. Uit het district Zuid-Oost kwamen al evenzeer gunstige berichten binnen. Evenals elders was hier de opkomst, zowel na het telegram B als na het te legram C. bijzonder goed. De stemming onder de mobilisanten was uitstekend en zij hebben flink aangepakt. Eén der militaivon Hif» in W?LS opg^ko- men omdat hij inmiddels „uit zijn klof fie was gegroeid", heeft in zijn Blauwe colbertje even dapper meegesjouwd als de anderen Maar dat costuum zal naar de stomerij moeten! Uit het district Zuid-West werd ge meld. dat het afwerken van de uit rusting stellig nog vlotter zou zijn ge lopen, wanneer men niet had begre pen dat het nog wel even lijden kon. Het was allengs uitgelekt, dat de troe- nen oiet voor gjcirrpvnnd marevaardi" moesten zijn. Daardoor werd hier weliswaar stevig aangepakt, maar be reikte men het maximale tempo niet. Vast staat wel. dat de hele Derde Di visie gisteren in de namiddag start klaar stond om tot de concentratie- phase over te gaan. Bij verscheidene door ons bezochte onderdelen stonden de wagens in co- Ionnes gereed, met de chauffeurs reeds op hun posten. Een aantal kwartier makers was inmiddels naar het con centratiegebied waarvan de juiste nositie tot het allerlaatste moment Pijn lijk geheim werd gehouden vertrok ken. UET HOOFDKWARTIER van de NAVO-landstrydkrachtcn in de centraal-Europese sector heeft mede gedeeld, dat in het noordelijk deel van dit gebied in September twee oefe ningen zullen worden gehouden. Aan de eerste oefening, „Monte Carlo" ge naamd, die van 10 tot 13 September zal duren, zullen Amerikaanse, Franse en Belgische eenheden deelnamen. De tweede oefening, „Grand Repulse", zal van 18 tot 24 September duren en zal worden uitgevoerd door Britse en Ne derlandse eenheden. Van bevoegde Nederlandse zijde wordt verklaard, dat aan „Grand Re pulse" zal worden deelgenomen door de Nederlandse parate vierde divisie en de daarbij behjrende parate leger corpstroepen. Er zal een geallieerd le gercorps worden gevormd dat zal be staan uit de Nederlandse parate vierde divisie en een Britse tankdivisie. Dit legercorps zal onder commando staan van de Nederlandse luitenant-generaal A T. C. Opsomer. Luitenant-generaal Opsomer is, zoals bekend, comman- zij anderhalve maand zuller, Nederlandse kinderen uit het ramp gebied zijn met vncantie in Frank rijk. Hier ziet men een groepje van hen op het Gare du Nord in Parijs Gistermiddag is het grootste gat in de Rampaartsedijk bij het zg. Lau- rensweegje tussen Oosterland en de polder Vierbannen gedicht. Men hoopt spoedig met het droogmalen te kun nen beginnen. Het gat in deze binnen dijk, dat is gedicht met zandzakken en klei, had een breedte van ongeveer 80 meter. De dichting van het grote gat bij het Laurensweegje is het resultaat van verscheidene maanden zwoegen door een honderdtal arbeiders. Ver scheidene tegenslagen moest men in casseren. Deze pech is er oorzaak van dat thans, na de dichting van het grote gat, nog water in de polder Oosterland stroomt. Er is in deze dijk namelijk bij Sirjansland nog een klein gat, dat reeds eerder was gedicht, doch dat vorige week tijdens het springtij weer is bezweken Aan het herstel van dit gaatje wordt thans hard gewerkt. De dichting is een kwestie van enkele dagen. In afwachting van de definitieve afsluiting, waardoor een aanvang kan worden gemaakt met de droogmaling. is reeds een aanta] bewoners van de hoger gelegen huizen in het dorp Oos terland uit de evacuatiecentra terug gekeerd. Zij zijn bezig met het ver wiideren van modder en andere vui ligheid uit hun woningen. De lager gelegen woningen in Oosterland staan nog steeds onder water. Aan het zeestr-nd te Wassenaar is aangedreven het lijk van de zestig jarige magazijnbediende AP. uit 's-Gravenhage, die op Zondag j.1. bij het baden in zee ta Scheveningen is verdronken dant van het eerste Nederlandse legercorps. De oefening zal worden gehouden ln de Britse zone van Duitsland. „Grand Repulse" zal een oefening zijn in on geveer dezelfde trant als de vorig jaar, eveneens in Duitsland gehouden oefening „Hold Fast". Aan „Hold Fast" hebben destijds ook Belgen deel genomen. Er zullen ongeveer 40.000 militairen aan „Grand Repulse" deel nemen. Meer dan de helft daarvan zijn Nederlanders, de anderen Britten. Gistermiddag is op het IJselmeer, vier km uit de kust van Harderwijk, een met ste nen geladen schip gekapseisd en gezon ken. Het schip, dat stenen ten behoeve van de Zuiderzeewerken vervoerde, werd gesleept door de sleepboot „Albert 3" uit Urk. Omstreeks half een voer de sleep voor Harderwijk. Tijdens het bijdraaien kapseisde het schip, de ..Jantina 2". De kapitein van de boot, de heer Soer uit Urk, kon zich in veiligheid stellen, doch stuurman, de 35-jarige gehuwde Ber keman uit Terneuzen, is verdronken. De 43-jarige Amerikaan llarold J. Adonis, die op 23 November van het vorig jaar door de Amsterdamse vreemdelingenpolitie werd gearres teerd, en na bijna zes maanden in het huis van bewaring te hebben gezeten, op 15 Mei j.1. in vrijheid werd gesteld, omdat de minister van Justitie afwij zend had beschikt op het uitleverings verzoek van de Amerikaanse regering, keert Donderdag vrijwillig naar zijn vaderland terug. Hij verliet dit in December 1950, ging naar Venezuela, vandaar over Curacao, naar Europa en arriveerde via België in April 1952 in Amsterdam. Op 10 No vember werd zijn naam genoemd in een aanklacht van de „Grand Jury" te New Jersey. Hij werd daarin be schuldigd van omkoping, n.1. „als hoofdambtenaar op het bureau van de gouverneur van New Jersey, Alfred E. Driscol 228.000 dollar als steekpen ningen te hebben aangenomen om een onderzoek door de justitie naar de gokhuizen en bookmakerspractijken in Bergen County (N.J.) tegen te g?an". Men wist toen. dat Adonis zich in Am sterdam ophield en spoedig volgde het uitleveringsverzoek aan Nederland. Adonis wil niet langer wachten om zijn gedane belofte, terug te keren naar de V.S., gestand te doen. De verwachting is nu, dat op grond van toezeggingen aan zijn Amerikaanse raadsman gedaan, de kwestie van de waarborgsom, welke hem van arresta tie zal vrijwaren, zal kunnen worden geregeld als Adonis in Amerika aan komt. Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft Uw winkelier heeft ze m voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" (Advertentie Ing. Med.) BRYLCREEM zuivere natuurlijke ollén bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorglng BRYLCREEM geen gom, zeep ol alcohol bevat en droog haar weer gezond maakt; BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. County Perfumery Co. Ltd, Stanmore. England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam (Advertentie Ing Med.) DE ZES VOORAANSTAANDE AMBONEZEN, die reeds ge ruime tijd op Nederlands Nieuw- Guinea zijn geinterneerd, zullen binnenkort naar Nederland wor den overgebracht, aangezien zij hebben te kennen gegeven, dat zij niet bereid zijn naar de Neder landse Antillen te vertrekken, zo als hun door de Nederlandse re gering was aangeboden. Van officiële zijde wordt meege deeld, dat deze Ambonezen, leidende persoonlijkheden van de Republiek der Zuid-Molukken, sedert geruime tijd in Nieuw-Guinea verblijven. Zij waren naar Nederlands grondgebied uitgeweken en hadden van de Neder Op Zaterdag 3 October a.s. z i een „Super Constellation" van de KLM dc eerste vlucht beginnen op het traject Amsterdam-Johanncsburg. Het Neder landse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat enkele mi nisters deze eerste vlucht zullen mee maken. Op deze wijze zal een tegen bezoek worden gebracht aan de rege ring van de Unie van Zuid-Afrika. Vele leden van de regering van de Uniee van Zuid-Afrika hebben reeds een bezoek aan Nederland gebracht. De eerste vlucht met een „Super Constellation" naar Zuid-Afrika zal een enigszins feestelijk karakter heb ben. Voor het meemaken van de tocht zijn o.a. zes buitenlandse journalisten uitgenodigd. DE TIENDE „RADIO-VOSSENJACHT" van de NCRV, welke vanavond zal plaats vinden, zal nog origineler en gedurfder zijn dan de vorige negen uitzendingen. Een der radioreporters-met de groene zakdoek, Johan Bodegraven, zal namelijk in een helicopter van de SABENA boven Twenthe verschijnen en daar in een of andere stad neer strijken. Zijn collega, Goos Kamphuis, zal zich daar ook vermomd bevinden en de vossenjacht kan dan weer losbarsten. ULKE Donderdagavond om tien over acht, pakken Johan en Goos hun zender tje en gaan dan trekken door stad of land. Zoekt U nu hedenavond niet naar een als-m^ar-pratende me neer met een antenne bo ven z'n hoofd, want zó gaat het niet. Kijkt U liever de ijsco-man van 't winkeltje- op-de-hoek, ja ook het dienstmeisje van de buren wat dieper in de ogen, an ders zal het U net zo ver gaan al^die Rotterdammers, die niet vermoedden, dat daar achter die ratelende k"r. in de huid van een luid schreeuwende fruit-koop- man, Johan Bodegraven liep te venten. „Alleen de broek was een beetje wijd.... zei Johan". En de aardbeien goedkoopzei Goos. Drie pond voor één gul den... 1" „Het gaat er natuurlijk om de luisteraars een flink tijdje in het onzekere te la ten over de plaats, waar je zit en hoe je er zelf uitziet!" vertelde Bodegraven, toen we deze week een middagje in het hol van de Hilver- sumse vos waren gekropen. „Het is juist de sport, om aan de hand van w^t wij vertellen door de radio, ons spoor te pakken te krijgen. Heeft men één groene zak doek te pakken, dan moet ook de andere nog worden gepakt, wil men de eerste prijs cn daarmede het hor loge winnen. Zit Goos te lang te kletsen, zoals van de week in Utrecht, dan gooit Peter hem er wel af". Peter Koen is de man. die al dagen v?n tevoren, samen met Kees van Roode en nog een paar technische man netjes, de jacht uitzet op papier en dan Donderdags avonds roept, of „vos-Bode graven" z'n kop boven het gras wil steken. Er komt technisch heel wat voor kij ken, om twee radio-verslag gevers des avonds onge merkt met een complete radio zend- en ontvang- installatie door stad of dorp te laten wandelen. Veel meer dan wij hier in een paar kleine kolommetjes zouden kunnen en mogen vertellen. Laat het U vol doende zijn te weten, dat er heel wat radio- en PTT- technici, telefoonlijnen -en accu's aan te pas komen, al vorens de jacht kan worden geopend. Toen Gerard Hoek, de NCRV-programmaleider, een paar maanden geleden het plan op tafel legde, sloegen Bodegraven en Kamphuis elkaar reeds van pleizier op de schouder. En wie dit tweetal keht, zal zich daar niet over verbazen, want het avontuur trekt hen alle twee even hard. Dit was hét grote radio-avontuur, dat zij de luisteraars elke Donder dagavond opnieuw weer konden laten meebeleven. In de residentie tippelde men er het eerst in. Welke Hagenaar trouwens zou ook hebben kunnen vermoeden, d"t twee Zeeuwse boertjes daar onder hun klep-petje op het Buitenhof zaten te klessebessen tegen radio- luisterend Nederland? In Groningen, rond de Martini toren, maakte het tweetal het als student zó bont, dat Goos met zijn zendertje in een bosje rn het gemeen telijk plantsoen moest dui ken, om niet gepakt te wor den. In Ede nam Johan alle vossenjagers bij de staart door in een boom te klim men; Goos was sergeant en kreeg een lamme arm van het groeten.... Middelburg raakte het spoor bijster, toen Bodegraven daar de toren ging beklimmen en Den Bosch en Nijmegen raakten de kluts helemaal kwijt, toen het vossen-duo daar ging profiteren van de drukte rond de muziekfees ten en de Vierdaagse wan deltochten. Ook Texel heeft al eens visite gehad van het NCRV- „vossen-circus", „maar toen verdronken we bijna in het moeras", zegt Kees van Roode. Elke uitzending valt er iets opwindends te ge beuren, wat Peter Koen niet in zijn draaiboek heeft voor zien. Zoals die Utrechtse, die door alle Nederlandse huis kamers gilde: „Meriezit je nog te luisteren, ik hep 'm nie....l" „Of die pers fotograaf in Delfshaven, die plaatjes ging „schieten" en daarmede Bodegraven de stuipen op zijn „koopmans"- lijf joeg, omdat Goos niets had gezegd„Ik stond bijna een h^lf uur lang kringetjes te spuwen op de brug We hebben het in Utrecht zelf 'n keertje meegemaakt, hoe de straten rond Lucas Bolwerk en Wittevrouwe- singel plotseling een ander aanzien kregen, toen de twee NCRV-vossen daar hun spo ren hadden getrokken. Als een plotseling opgestoken wervelwind schoten opeens auto's en fietsen, met radio's aan het stuur, toeterend en bellend over pleinen, brug gen en straten: langs de taxi van chauffeur Bodegraven en icings dat PTTbakfietsje, waar Goos Kamphuis onder een regenkap dubbelgevou wen zat tussen de accu's en draden. Op het St. Janskerk hof kwam de ontknoping. TerwiH daar de Domstede- lingen wringende en duwend met schouders, armen en be nen slag leverden rond een PTT-bakfietsje kwam in de Biltstraat een juffrouw aar zelend op ons toegestopt. Ze wilde „onze" groene zak doek.... landse regering asyl gekregen op voor- waarde, dat zij zich van alle politieke activiteit zouden onthouden. Niettemin schonden zij deze schriftelijk afgeleg de belofte herhaaldelijk, aldus de of ficiële Nederlandse verklaring, zodat de overheid van Nieuw-Guinea zich genoopt zag hen in bewaring te stel len. Aangezien in deze omstandighe den hun voortgezet verblijf in Nieuw- Guinea bezwaarlijk en ongewenst was geworden, besloot de Nederlandse re gering hun met instemming van de Antillaanse regering een verblijfplaats in de Nederlandse Antillen aan tebie. den, tenzij zij er de voorkeur aan zou den geven naar elders in het buiten land te vertrekken. Hoewel prinses Irene haar veertien de verjaardag in Cape Cod in Amerika vierde, waar zij, zoals bekend is, met haar zusje Beatrix met vacantie ver- bliift, had het postkantoortje te Soest- diik het gistermorgen toch druk met het verwerken van honderden brieven en .briefkaarten en enige telegram men, die gisteren aan het Koninklijk paleis zijn bezorgd. Overal in den lan de werd veel gevlagd en voor het pa leis bleven vele voorbijgangers even staan. Prins Bernhard had op ziin reis naar de West de cadeaux van vader en moe der cn de zusjes reeds meegenomen. Het traditionele geschenk van de Ko ninklijke Landmacht zal aangeboden worden als de oudste twee prinsessen in Nederland zijn teruggekeerd. Zo ging deze verjaardag op Soestdijk kalm voorbii. al zullen de gedachten van de Koninklijke familie ongetwij feld nog meer dan anders bij de jarige in Amerika ziin geweest. Personeel van de Franse PTT, aan gesloten bij de niet-communistische bond „Force Ouvrière", heeft gisteren besloten een staking in het gehele land voor onbepaalde tijd te begin nen. De staking, die ongeveer 85 pet. van al het administratieve personeel en 14 pet. van alle bestellers omvat, geldt als protest tegen voorgestelde regeringsmaatregelen om de pensioen gerechtigde leeftijd van gemeente- en rijksambtenaren te verhogen. HetChr. Vakverbond heeft zich later bij de staking aangesloten. Ook het onder communistisdhe leiding staande vak verbond CGT heeft verklaard de sta king te zullen steunen. Dit verbond wil ook loonsverhoging. Onder de eerste geallieerde krijgsge vangenen. die gisteren in Korea wer den vrijgelaten (in totaal 400) bevon den zich Fransen. Turken. Grieken, Britten. Amerikanen. Canadezen Aus traliërs en Zuid-Koreanen. Ook de ge allieerden begonnen met de vrijlating van Noordelijke krijgsgevangenen, die staande in vrachtauto's met gebalde vuist wuifden naar hun landgenoten. De door de communisten vrijgelaten geallieerden kwamen het „Vrijheids dorp" te Panmoendjon binnen in voer tuigen van de Noordelijken. Zii reden langs borden waarop stond geschre ven: „Welkom de poort naar de vrij heid". De Turken schreeuwden en wuifden. Zieke en gewonde gevange nen glimlachten, toen zii uit de am- bulanceauto's en vrachtwagens stanlen. Vele Zuid-Koreanen waren te zwak om zonder hulp uit te stappen. De Amerikaans" minister van Bui tenlandse Zaken. Dulles. heeft zijn eer ste besprekingen met president Rhri gevoerd- Er zou ziin overeengekomen een internationale politieke conferen tie te beleggen tnssén 1 en 15 October over een mogelijke neutralisatie van Korea In Tokio ia pisteren bekend gemaakt, •tat de Japanse premier Josjidam Za terdag of Zondag eon onderhoud zal hebben met Foster Dulles. Gesproken zon wordon over de verteoenwoordi- gine van Janan op de politieke confe rentie over Korea.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3