Het Franse bedrijfsleven door staking lamgelegd Hevige brand in fabriek van poetskatoen OOST-BERLIJN is kil en doods Prins Bernhard hartelijk Curacao ontvangen Mannen van „Drietand" over een week naar huis Steun van alle vakbonden De balans der krachten blijft in evenwicht Twee millioen man bij actie betrokken Verhoging melkprijs voorgesteld Straaljager stortte in IJselmeer Geallieerden leven eigen bestaan Adonis naar Amerika vertrokken Mossadeq zette de Sjah schaakmat Vrijdag 7 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1208 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nog 55 West-Berlijners sinds 17 Juni vermist Gisteren werden 160.000 pakketten uitgereikt op Diepzeeduiken in de Baai Schade van anderhalf millioen EEN HEVIGE BK AND heeft gister middag en -avond gewoed in de poetskatoenfahriek van de N. V. S. F. en zonen te Haaksbergen, waar dui zenden balen katoenafval lagen opge slagen. Eerst tegen middernacht was de brandweer het vuur meester, al zal het nablussingswerk nog wel enige da Ken duren. De schade wordt geraamd °P ruim anderhalt millioen gulden. Piloot door schietstoel gered Gesprek ministers Grote Vier in Gstaad? De oefening zal Zaterdagnacht eindigen Minister Staf vandaag op inspectiebezoek door H. M. KOEMANS Lofzang op Nederland ...Pauselijk schrijven Over Polen hangt een zwarte rampennacht WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal t 6.05, pei maand f 2.02 bil vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 pRANKRIJK staat aan de rand van zijn eerste algemene staking van overheidspersoneel sedert de oorlog. Aangemoedigd door de staking liij de PTT, hebben de Socialistische en de Katholieke vakbonden het overheidspersoneel en de arbeiders van de genationaliseerde bedrijven opgeroepen vandaag vier en twintig uur te staken. De Vakbond van Mijnwerkers en de Algemene Bond van Overheidspersoneel hebben in afzonderlijke oproepen hun leden aangespoord te staken. Het bestuur van de onder communistische leiding staande vakbond CGT heeft zijn leden aangespoord de staking te steunen. Als de arbeiders het stakings parool voor vandaag opvolgen, kan het gehele Franse bedrijfsleven tot stilstand komen. De oproep is n.1. gericht tot niet minder dan twee millioen personen. In vele Franse steden was de staking gisteren reeds algemeen. De staking bij de PTT heeft zich al tot Noord-Afrika uit gebreid. Er kwam gisteren in ons land geen post uit Frankrijk aan. De Franse ministerraad kwain gisteravond in spoedvergadering bijeen. JOSEPH LANIEL ....voor hete vuren.... IIET FRANSE kabinet heeft besloten n personeel op te roepen om het in- tercommunicaal telefoonverkeer in be drijf te houden. Door de staking kun nen slechts automatische telefoon verbindingen tot stand komen. De mi nisterraad besloot tevens de electrici- teisvoorziening te verzekeren. In een verklaring wordt gezegd, dat bepaalde ambtenaren als zij staken, onmiddellijk kunnen worden geschorst. Voorts werd vrijheid om te werken beloofd, het geen wil zeggen, dat „posten" onwettig Met het oog op de ontwikkeling der melkinkooppriizen heeft de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening te 's-Gravenhage gemeend te moeten be sluiten aan de consumptiemelkhandel in westelijk Nederland te adviseren, met ingang van 9 Aug. de prijs voor consumptiemelk met één cent per liter te verhogen. Sedert de onlusten van 17 Juni wor den nog 55 West-Berlijners vermist. Zij zijn spoorloos verdwenen, aldus heeft de Westberlijnse politie gisteren bekendgemaakt. Na 17 Juni waren ruim 400 West- Berlijr.ers als vermist opgegeven, doch Voor het merendeel ziin zij terugge keerd of hebben zil bericht omtrent hun verblijfplaats gezonden- is en personen, die willen werken dit kunnen doen. Het niet nakomen van een regeringsbevel om het werk te hervatten, kan worden gestraft met ontslag, verlies van rechten op pen sioen en mogelijk gevangenisstraf. Premier Laniel heeft verklaard, dat de dagen of uren, dat is gestaakt in geen geval zullen worden uitbetaald. De staking is, zoals gemeld, afge kondigd uit protest tegen de plannen van de regering om de pensioenge rechtigde leeftijd van 60 op 62 jaar te brengen. Voorts eisen de arbeiders diverse loontoeslagen. De staking onder het personeel van de PTT, waarmee de actie gisteren be gon, breidde zich over het gehele land uit. Het luchtpostvervoer en de ge wone diensten van de posterijen en de telegraaf werden lamgelegd. De nieu we stakingsgroep voor heden is o.a. gericht tot staatsambtenaren, personeel van gas- en electriciteitsbedrijven, spoorwegen, ziekenhuizen, mijnwer kers, arbeiders van tabaks- en luci fersfabrieken en alle andere regerings- employé's. Alle vakverenigingen in Frankrijk hebben zich nu achter de staking van vandaag geschaard. De stakingsgolf schijnt de autoriteiten te hebben verrast. Normaal heerst in deze tijd van het jaar arbeidsvrede, doordat de arbeiders van hun vacantie genieten. Volgens officiële schattingen zijn gis teren 160.000 voedselpakketten in West- Berlijn aan Oost-Berlijners en Oost- Duitsers uitgereikt. De bijzondere con trole in de Oostduitse treinen naar West-Berliin is bijna geheel afgelopen. Ook werden minder pakketten in be slag genomen. De propaganda tegen de voedseluitreiking nam toe, ook cte con trole op de identiteitskaarten door de Oostduitse politie is verscherpt. In Oost-Berlijn werd de uitreiking van inbeslaggenomen Dakketten onder be scherming van de Volkspolitie voort gezet. JK HEB EEN prachtige vliegtocht gemaakt en vind het heerlijk weer op Curacao te zijn. Er is hij U altijd zo'n prachtige zon en zulk prachtig weer. Het spijt mij, dat mijn bezoek zo kort moet zijn en dat niet alle eilanden bezocht kunnen worden. Het bezoek aan Aruba moet helaas ook maar zeer kort zijn. Ik wil U graag de har- telijke groeten van de Koningin overbrengen en van de kinderen, waar ik juist ben geweest. Deze woorden sprak Prins Bernhard kort nadat hij gisteren op het vliegveld Hato op Curacao was geland om een bezoek aan de Nederlandse Antillen te brengen. Precies op het vastgestelde tijdstip landde het Amerikaanse militaire vliegtuig, waarmee de Prins van de Ver. Staten naar hier was komen vlie gen. Korte bevelen klonken en als een man presenteerde de erewacht, be staande uit honderd man van het corps mariniers, het geweer, terwijl de politiekapel het Wilhelmus speelde. Vier Fireflies van de Marine Lucht vaart Dienst stegen op om de Prins een luidruchtige groet te brengen. Alvorens de erewacht te inspecte ren, werd de Prins, gekleed in admi- raalsuniform, begroet door een comité van ontvangst, welke o.a. bestond uit gouverneur Struijcken, de voorzitter van de Staten der Ned. Antillen mr Da Costa Gomez en de bevelhebber der Kon. Marine. Ook de diplomatieke vertegenwoordigers van de V.S., Ar gentinië en Santa Domingo waren aanwezig. Vele bewoners van Curagao waren naar het vliegveld gekomen om de Prins toe te juichen. In een open Buick reden Prins en Gouverneur vervolgens naar het Paleis van de gouverneur. Duizenden juichten ook nu weer de Prins toe. In het Paleis werden talrijke autoriteiten aan de Prins voorgesteld. Omstreeks half drie gistermiddae schoot plotseling een steekvlam uit een baal katoenafval in een loods van de fabriek. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en in een minimum van tijd stond de gehele loods in lichter laaie. De arbeiders konden zich net uit de voeten maken. De brandweer bond de strijd aan met veertien stralen, doch niettemin ging de loods geheel verlo ren. Ook een aangrenzened loods vatte vlam en brandde tot de grond toe af. De vuurzee, welke werd aangewak kerd door de straffe wind. woedde op een terrein van 2500 m2 en was tot in de verre omgeving zichtbaar. Dikke zwarte rookwolken trokken over Haaksbergen en de zon werd verduis terd. Brandende vlokken katoen, die In de richting van het dorp dreven, veroor zaakten voorts tal van angstige ogen blikken. Daarna maakte de Prins en zijn ge zelschap een rondrit over het eiland. Overal wapperden de vlaggen en stonden de mensen rijen dik om de vriendelijk lachende Prins te begroe ten. Een kleine, verlegen peuter bood de Pruis een bos bloemen aan. Gistermiddag ging Prins Bernhard in de Piscaderabaai zwemmen en diepzeeduiken. Ook zou h'J trachten met een hem ter beschikking gestelde camera diepzee-opnamen te maken. De eerste dag van het bezoek van de Prins werd besloten met een receptie in het fort Amsterdam, waar duizend gasten hun opwachting bij Z. K. H. maakten. De binnenplaats van het Fort was met kleurige lampjes ver sierd. Er werd gedanst. Later op de avond werden dansen uit de oude sla ventijd uitgevoerd. De Prins sprak met vele gasten. Tegen het middernachte lijk uur kwam aan de receptie een eind. Gistermiddag kreeg een Thunderjet- straaljager van de vliegbasis Volkel motorstoring, toen het toestel zich op zesduizend meter hoogte boven het IJselmeer bevond. De piloot, de 22- jarige sergeant-vlieger J. Hommerson uit Amersfoort, kon de straaljager met zijn schietstoel verlaten en parachu teerde in het oostelijk deel van het IJselmeer, waar hij vrijwel onmiddel lijk door een passerend vaartuig werd opgepikt. De Thunderjet was reeds met een daverende slag in het IJselmeer gedoken. Het Zwitserse wintersportcentrum Gstaad heeft het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken verzocht de voorge stelde vier-mogenhedenconferentie in Gstaad te houden. De Zwitserse regering had in Juli medegedeeld, dat zij er geen bezwaar tegen heeft, dat de conferentie op Zwitsers gebied wordt gehouden, maar alle vier grote mogendheden dienden zulks te verzoeken. In een aantal Italiaanse steden wor den op het ogenblik stakingen gehouden als protest tegen het ontslag van arbei ders in verscheidene industriële bedrij ven. (Van een onzer redacteuren) (JENERAAL J. G. WARRINGA, commandant van de Derde Divisie heefl gisteravond bekend gemaakt, dat de oefening „Drietand" om twaalf uur in de nacht van Zaterdag op Zondag eindigt. Een etmaal later beginnen de voorbereidingen voor de terugmars naar de mo« bilisatiecentra, welk vervoer Maandag overdag plaats vindt. Drie dagen zijn dan nog nodig om uitrustingstukken, materialen en voertuigen van de Derde Divisie weer op te slaan in de mobilisatiedepots. QNMIDDELLIJK na de aankomst in het concentratiegebied hebben de onderdelen van de Derde Divisie hun gevechtsstellingen ingenomen. Vanmiddag brengen minister ir Staf en de staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, een inspectiebezoek aan het operatiegebied, waar elk ogen blik de aanval van de Commando troepen, die stellingen aan de Oost zijde van de Maas hebben betrokken, kan worden verwacht. Verondersteld wordt, dat de mannen met de groene baretten in de komende nacht zullen trachten, de Maas over te steken om het verdedigingsgebied te infiltreren. Enige grensincidenten wijzen hierop. Tijdens de oefening Drietand von den enkele militairen op een water wagen even een ogenblik om zich te scheren. [^ERLIJN, 3 Augustus. De Duitse chauffeur, die ons in een Ame rikaanse auto door de Russische sector reed, was bij het passeren van de „grens" opvallend nerveus. De jonge „Volkspolizist" men zegt „Vopo" die de wacht hield bij het onzegbaar lelijke, machtige, smakeloze gedenkteken op bet communistische heldenkerkhof in Trep- tow (Z.O.-Berlijn) gaf op mijn verzoek vriendelijk inlichtingen. Toen hij klaar was, zei hij „Auf Wiederschen", hetgeen werkelijk te veel van me gevergd was, zodat ik maar met een „Gruess Gott" antwoordde. Daarop reageerde hij niet. Er leeft in de Westberlijners een geweldige vrees voor de Oostelijke sector. Indien je zegt, dat je van plan bent „er" eens te gaan kijken, willen deze mensen je bijna vasthouden. Ze bezweren je geen dwaze dingen uit te halen. Men kan immers nooit weten, wat die Vopo voor plannen heeft. Om over de Russen maar hele maal te zwijgen .Het kan verbeelding geweest zijn, maar zelfs de auto van de Amerikanen scheen me niet genoegzaam te beschermen, hoewel diezelfde Westberlijners om het hardst verklaren, dat de „Russen" tegen de Amerikanen niets durven. Hier ligt, geloof ik, één van de kern punten van de Berlijnse rommelpot. V CR is in Oosten en Westen een voort durend pogen de balans in even wicht te houden. Elkaar vliegen af te vangen op het vlak van het prestige. Het heeft geen zin de vraag te stellen hoe men ter wereld ooit op de gedach te is gekomen om Berlijn in vieren te snijden, zoals is gebeurd. Een beter en meer afdoend middel om moeilijkhe den te veroorzaken had beslist niet ge vonden kunnen worden. Het zij zo: dc vier stukken ziin er. De moeilijkheden ook, ma., even belachelijk het is zich te verdiepen in „wat dan wel" had mo-.ten geschieden, even practisch is het om aithans naar het uiterlijk sys teemloos de gebeurtenissen van iedere dag met kracht tegemoet te treden. Voor die „koude" oorlog zijn geen troepen nodig. Hoewel men zich aan koud vuur danig kan branden. De geallieerden hebben in Berlijn dan ook geen troepen. Het aantal, dat ik overigens niet zal noemen, is eigenlijk .e verwaarlozen tegenover de Russi sche macht. Dat is het duidelijke spel, dat de Amerikanen zo beeldend „Berlin- IRWMnifHillllllllill!lllillllll|l||ltlllj||llltinillflllllll1lllillll[llllill!lllli!llll!l!l!llillll!illlllIIIIIHIII lllll madness" noemen. En dat maar één keer goed mis moet lopen om de grootste ongelukken te veroorzaken. Maar h t gaat niet mis, zegt men me' een ietwat sinistere „sense of humour Welaan, dan ben ik zo vrij deze toe stand een uitermate beangstigende balance of power te dopen. Ik zal de laatste zijn om de West- Berlijners kwalijk te nemen, dat zij het stoffelijke boven het geestelijke kiezen. Ik schreef in een van mijn \orige brieven, dat je in Berlijn tegen de materie opbotst. Voor die Berlij- ners is er het werk (maar waartoe? En bovendien zijn er nog een dikke 200.000 werklozen,) eten (om te leven, zolang de kans bestaat), feest en vrou wen. In een vorm, waarvan de bui tenstaander zich geen voorstelling kan maken. Ik heb ergens een francophie- le inslag. De genoegens van Parijs zijn niet altijd geschikt voor onmondige kinderen en soms ook ongeschikt voor zich mondig noemende volwassenen, maar de verstrooiing van Berlijn is „Duitser" indien de lezer me be grijpt dus meer met de klompen. In Berlijn is de wereld een dansfeest, de vloer een spiegelgladde, de entou rage vulkanisch. Midden in deze ruïneuze overblijf selen van een stad leven Amerikanen, Britten en Fransen een volkomen eigen bestaan. Vooral de eersten heb ben van hun levenswijze een cultus gemaakt. Zij slagen er klaarblijkelijk altijd in een stuk Amerika naar el ders te verhuizen met cafetaria, wa renhuis, kapper, schoenpoetser en al. Hun personeel is Duits. Bij de RIAS, de Amerikaanse radio, bijvoorbeeld werken zes Amerikanen in topfuncties met 500 Duitsers. Van een sterke ver broedering heb ik niets kunnen mer ken. Zij staan inderdaad buiten „West- Berlijn" en houden er een soort hoog hartigheid op na, die enerzijds onmis kenbaar bewondering afdwingt, van de andere kant de Duitsers gelegen heid geeft openlijk met niet vleiende opmerkingen te komen. Het kan de be zetter niets schelen, omdat allen we- tc.i, dat de strijd om het prestige niet voortgezet zou kunnen worden, indien de drie Westelijken zich zouden terug trekken. Werken in Berlijn is dus een zaak van sterke zenuwen, snelle beslis singen en lichtelijk cynische levens houding geworden. Een geweldig ple zier, wanneer de een of ander erin geslaagd is de Rus een hak te zetten Dit „genoegen" is overigens weder zijds. Waarom zouden de Amerikanen niet erkennen, dat de communisten handige tegenspelers zijn? (Zie verder elders in dit blad) De oorlogstoestand is echter nog niet afgekondigd, maar dat kan een kwes tie van enkele uren zijn. Omdat de Zondagsrust in acht wordt genomen kan pas in de nacht van Zondag op Maandag met de voor bereiding van de terugmars naar de mobilisatiecentra worden begonnen. Vandaar dat het transport van de co lonne pas Maandag bij daglicht kan geschieden. Vrijdagmorgen zal de Derde Divisie gereed zijn om weer met groot verlof te gaan. De mannen zwaaien dan 's middags om één uur af. nE 43-JARIGE AMERIKAAN Harold J. Adonis is gistermiddag, na een verblijf van vijftien maanden in Am sterdam waarvan bijna zes in het huis van bewaring aan boord van de „Veendam" gegaan om naar zijn vaderland terug te keren. Indien hij bij ziin aankomst in de Verenigde Staten wordt gearresteerd, zal een waarborgsom voor hem wor den gedeponeerd. Bij ziin vertrek ver klaarde de heer Adonis, dat de prin cipiële beslissing der Nederlandse justitie opnieuw een voorbeeldige blad zijde aan de geschiedenis der Neder landse gerechtigheid had toegevoegd. Hij voegde er aan toe. dat hii in de moeilijkste uren van ziin leven in Ne derland een sympathiek medeleven en een onbevooroordeelde pers had ge vonden. De heer Adonis had ten af scheid een gedicht geschreven, dat een lofzang is op Amsterdam, de bollen velden. de vTiiheidslievendheid en an dere typisch Nederlandse zaken. Premier Mossadeq van Perzië zal binnenkort een nieuw decreet uitvaar digen, waarin de Sjah van zijn reste rende bevoegdheden wordt ontheven, aldus is in goedingelichte diplomatieke kringen in Bagdad verklaard. Dit zou één van de stappen zijn, die Mossadeq zou hebben besloten te ondernemen om te geraken tot een bestuur geheel vol gens eigen inzicht. In genoemde kringen verklaarde men, dat Mossadeq algemene verkie zingen zou uitschrijven, nu Maandag de bevolking van Teheran zich in over weldigende meerderheid voor ontbin ding van de Tweede Kamer heeft uit gesproken. In kringen in Teheran is vernomen, dat de premier zijn kabinet zal wijzi gen en daarin waarschijnlijk enige le den van de communistische Toedeh- partij zal opnemen. Deze kringen ver wachten voorts een zuivering van de politie en de strijdkrachten. De Paus heeft gisteren de Rooms- Katholieke geestelijkheid en de gelovi gen van Polen opgeroepen standvastig te blijven onder de „communistische vervolging" en „de eenheid te bewaren teneinde de moeilijke toestand te boven te komen". In een schrijven ter gelegenheid van het feit, dat het op 17 September a.s. 700 jaar geleden zal zijn, dat Stalislaus, die in 1079 door de Poolse koning Bo- leslaus werd gedood toen hij een mis opdroeg, heilig werd verklaard, zegt de Paus o.m.: „Over het immer vrome en gelovige Polen heerst een zwarte ram pennacht. Maar door de duistere scha duwen, die over uw vaderland liggen, schijnen als schitterende sterren uw deugden, welke door de kerk van God in de gehele wereld reeds lang wor den bewonderd". EDEN NAAR ZUID-AFRIKA EN GRIEKENLAND. Eden. de Britse minister van Buiten landse Zaken, zal Zaterdag naar Zuid- Afrika vertrekken en daar een week vacantie nemen Daarna gaat Eden naar Griekenland. Hoelang hii in Grie kenland zal blijven is nog niet bekend. Verwachting tot hedenavond: DROOG WEER Wisselende bewolking en droog weer. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk tussen Noord er. West. later uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. Zaterdag: Zon op 5.12, onder 20.18. Maan op 3.37, onder 19.46,

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1