De gehele divisie in actie door vijandelijke infiltraties De Berlijnse kwestie Een politieke gemeenschap in Europa noodzakelijk doel Gereformeerde gemeente Gouda moet kerkgebouw ontruimen Parachutisten vernielden brug in belangrijke aanvoerweg Chaffee-tanks naar het bedreigde punt On derzoekin gen in Poolgebied Dubbelt j es-smokkel op de „Cottica" Jeugd weer lastig in Coevorden Breek de Hollandse schouwburg af! Operatie „Drietand" ten einde Brits militair in Port Said doodgeschoten Baden-Baden versterkte het vertrouwen Ook dit jaar rumoer om Ijzerbedevaart Moskou en Teheran gaan geschillen regelen Weer 60.000 pakketten Niet langer noodzakelijk kwaad! Thans op prettige, vlugge wijze gedaan Uitspraak in kort geding In India verdronken 100 vrouwen en kinderen Bloemen voorW.-Duitsland Reiger zette Weesp in het donker Radio-IIilversum viel uit Gat in dijk thans gedicht Joodse stem: Monumentaal raadhuis te Wieringermeer (Van één onzer redacteuren) DE OORLOG tussen Blauwland en Groenland is ten einde. Toen de Zondag inging, was het vrede en konden twintigduizend moe gestreden soldaten hun legersteden in het lommerrijke Peelgebied weer opzoeken. Het was een kortstondige oorlog geweest, die welgeteld drie- en-twintig uren had geduurd. De regering van Blauwland had tot het afkondigen van de oorlogstoestand moeten besluiten, nadat enige grens incidenten de internationale spanning tot het ondraaglijke hadden op gevoerd. Gelukkig was deze situatie tijdig voorzien en had na de zeer vlotte mobilisatie een zo mogelijk nog sneller concentratie van de Derde Divisie der „blauwen" in het bedreigde gebied plaats gehad. De terdege gecamoufleerde opstellingen waren verspreid over een terrein met een oppervlakte van circa vijfhonderd vierkante kilometer, aan de Oost zijde begrensd door de Maas tussen Blitterswijk (ten Zuiden van Gen nep) en Grubbenvorst (ten Noorden van Venlo) en aan de Westzijde door een grillig getrokken lijn tussen Venray en Sevenum. Het staf kwartier was in Deurne gevestigd, de commandopost van generaal Warringa stond in het gehucht Meterik onder Horst. TOEN om één uur in de nacht van Vrijdag op Zaterdag het codewoord „Drietand-contact" zoemde door de duizenden kilometers telefoondraad, die de Verbindingsdienst in het uit gestrekte Peelgëbied had uitgelegd, wist de hele Derde Divisie, dat de vijandelijkheden waren geopend. Voor deze gelegenheid was een compagnie Commandotroepen van het 33e Regi ment Infanterie tot „vijand" gepro moveerd. Deze Groene Baretten tracht ten onmiddellijk onder bevel van ka pitein Van der Meer de Maas over te 'steken en het stellinggebied te infil- .treren. Wat was immers de opzet van de operatie „Drietand"? In de eerste plaats om de invloed van infiltratie op het moreel van de troep en de gang van zaken in het algemeen te testen. Generaal Warringa had kapitein Van der Meer „plein pouvoir" gegeven van 01.30 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 24.00 uur. Dat wil zeggen, dat de Commandotroepen in deze tijdvakken geheel naar eigen inzicht, en met het inzetten van at hun vindingrijkheid, initiatief en strijdlust, moesten pro beren, de stellingen van de „Blauwen" binnen te dringen. De gehele Vrijdag hadden verken ners van de Commandotroepen, ver dekt opgesteld aan de Oostelijke oever van de Maas, geobserveerd hoe en waar de voorposten van de Derde Divisie hun stellingen aan de Weste lijke oever hadden ingenomen. Aan kapitein Van der Meer werd gerap porteerd, dat ter hoogte van Blitters wijk een onbezette zone moest zijn. Weldra staken hier groepjes Comman do's zwemmend of met geïmproviseer de vlotten de Maas over. Aan de blauwe kant werden zij tot hun ver rassing met felle mitrailleursalvo's en geweerschoten begroet. Dë groenen kwamen tot de ontdekking, dat het ogenschijnlijk zo veilige punt krachtig werd verdedigd door een blauwe com pagnie, die zich overdag volkomen ongezien had kunnen nestelen. Er zat voor de Commando's, die aan krijgs gevangenschap ontsnapten, niets an ders op dan zwemmend naar het eigen gebied terug te keren. MISLEIDINGSMANOEUVRE AAN het Zuidelijk deel van de front- ljjn werd des nachts geen enkele intutratiepoging waargenomen. Met gelegerde 32e Kegiment Infanterie, onder bevel van kolonel Naarding, was met kleine mobiele zoeklichten uitgerust. Dit was gedaan om te kun nen nagaan, of toepassing daarvan in de oorlogspractijk aanbeveling ver dient. De werking bleek preventief, daar de groenen deze sector met rust lieten. Een detachement van de Comman dotroepen ging bij Venlo, ten Zuiden van het oefenterrein, op normale wij ze over de Maas en viel in de mor genuren de achterhoede van de Derde Divisie aan. Dit was niet in strijd met de spelregels, maar beoogde het op treden van parachutisten te imiteren. Deze groenen slaagden er in, een brug in de hoofdaanvoerweg tussen Deurne en Venray „op te blazen", wat de be wegingen van de Derde Divisie zeer bemoeilijkte. Het verkeer werd onmid dellijk omgelegd en een verkennings eskadron van de Huzaren van Boreel niet meer uitgerust met paarden, maar met lichte Chaffee-tanks werd tegen de groenen ingezet. De „para chutisten" werden onschadelijk ge maakt op een enkeling na, die in het geaccidenteerde en bosrijke gebied een goed heenkomen wist te vinden. Genietroepen begonnen aan de bouw van een nieuwe brug, die in de loop van de middag klaar kwam. In Port Said is een Brits legerchatif- feur In het hoofd geschoten en later overleden. De auto werd gestolen. NIEUWE OPENBARE AANKLAGER IN DE SOVJET-UNIE De Opperste Sovjet heeft de benoeming goedgekeurd van generaal Roedenko tot nieuwe openbare aanklager in de Sovjet- 1 n e. Roedenko trad bij de bereehting van Dirtse oorlog: misdadigers in Neuren berg ln 1946 als aanklager namens de Sovjet-Unie op. - Zaterdagmiddag om vier uur zetten de Commando's oversteekpogingen in tussen Blitterswijk en Arcen. Zij wer den voortdurend bestookt door Piper Cubs. die gewaagde duikaanvallen deden. Het zag er naar uit, dat de groenen hier hun hoofdmacht gingen inzetten. Genefaal Warringa oordeelde het noodzakelijk, een in reserve ge houden tankbataljon onder bevel van overste Lips naar de frontlinie te diri geren. Dit zware materiaal, dat bijzon der snel werd verplaatst, kwam prach tig op tijd, maar de hoofdaanval van de groenen was toch een verrassing. De activiteit in het midden en aan de Noordelijke vleugel van het front bleek een misleidingsmanoeuvre te zijn geweest, want Zaterdagavond om zeven uur openden de Commando troepen een geconcentreerde aanval in het Zuiden, bij Grubbenvorst. BIJNA DE GENERAAL::: INE MANNEN van kapitein Van der u Meer slaagden er ln, een bruggen hoofd te vestigen, terwijl verscheidene kleine groepjes tot diep in het stel linggebied doordrongen. Drie Groene Baretten zagen zelfs kans, de Com mandopost te Meterik te bereiken. Dank zij de zware bewaking van dit centrale punt konden zij hier door de blauwen onschadelijk worden gemaakt. Dat was Zaterdagavond om half twaalf, dertig minuten voordat de oorlog, en daarmee de operatie „Drie tand", als geëindigd werd beschouwd. In de loop van de Zondag, die door de hele divisie als een rustdag werd benut het prachtige weer maakte het voor de twintigduizend drietanders tot een welverdiende vacantledag hadden wij nog een onderhoud met generaal Warringa, die vol enthou siasme over zijn jongens was. Zonder uitzondering hadden zij het spel voor treffelijk gespeeld en ai het mogelijke gedaan om de realiteit te benaderen. Kennende de strijdlust van de Groene Baretten was het maar goed, dat de generaal van te voren de order had gegeven, geen vernielingen toe te passen en af te zien van „man-legen- man"-gevechten. Anders waren er bij „Drietand" misschien toch nog slacht offers gevallen, wat nu gelukkig niet het geval is geweest. De eigenlijke conferentie van de zes ministers der Schuman-landen Ie Baden Baden heeft in totaal zes uur geduurd. Men is niet tot belangrijke besluiten ge komen. Nogmaals is eenstemmig ver klaard, dat men de stichting van een Europese politieke gemeenschap nood zakelijk acht en vastbesloten is „onver stoord en zonder dralen" te blijven werken aan de vorming van zulk een gemeenschap. Men besloot tot een con- IN het hoge Noorden is een Ame rikaanse militaire en wetenschap pelijke expeditie bezig met het doen van waarnemingen van zg. kosmische stralen op zeer grote hoogte. Op het eiland Resolution, hebben de proeven een aanvang genomen. Aan ballons worden raketten op gelaten, die eerst op grote hoogte starten. Hierdoor is het mogelijk op ongeveer 100 km hoogte waarne mingen te verrichten. De raketten rijn voorzien van radiografische instrumenten, die de ontvangen impulsen naar de aarde doorseinen. Het doel van deze expeditie is de kosmische straling te meten in de allerhoogste luchtlagen. Deze me tingen kunnen alleen worden ver richt in het Poolgebied omdat we tenschappelijk is vastgesteld, dat de geomagnetische Noordpool, die is gelegen op Groenland tussen Etah en Thule de weg van de kos mische deeltjes practisch niet be ïnvloedt. Het magnetische veld van de aarde namelijk beïnvloed deze kosmische deeltjes op een der gelijke manier, dat de zg. kosmi sche straling op verschillende waar- rt emingspunten afwijkingen ver toont. Van belang is het nog te vermel den, dat de waarnemingshoogte van deze expeditie door het gebruik van de combinatie tussen ballon en raket nooit eerder bereikt werd. ferentie van deskundigen te Rome op 22 September en een nieuwe minister conferentie in Den Haag op 20 Octo- ber, waar men dan van het werk der experts zal kennis nemen. Na afloop van de conferentie werd een communiqué uitgegeven, waarvan de punten eenstemmig door de minis ters werden onderschreven. Gezegd wordt, dat er een gemeenschap van souvereine staten in het leven zal wor den geroepen, die in het belang van allen de supra-nationale functies zal uitvoeren, die reeds bij verdragen zijn of zullenjvorden bepaald. Deze gemeen schap mént ópen te staan voor alle Europese; landen, die de mensenrech ten erkennen. De staten, die zich niet willen aansluiten, kunnen een verbin tenis met de gemeenschap aangaan. Met de Raad van Europa dienen nauwe be trekkingen te worden onderhouden. Op een nader te bepalen wijze zal de gemeenschap de Kolen- en Staalge meenschap en de Europese verdedi gingsgemeenschap omvatten. Vestiging van een gemeenschappelijke markt blijft hoofddoel. Minister Bidault zei tevreden te zijn met de resultaten. Er is bij de regerin gen geen gebrek aan wil om Europa op te bouwen. Volgens Adenauer (die ter loops op de conferentie nog eens zijn gedachten uiteen zette over de moge lijkheid om de Europese Verdedigings gemeenschap in te passen in een vei ligheidssysteem met de Sovjet-Unie) zei, dat door deze ontmoeting het on derling vertrouwen is versterkt. De Ne derlandse voorstellen voor een gemeen schappelijke markt en douane-unie zijn besproken en eveneens doorgegeven aan de deskundigen, die ze als grondslag voor hun verdere werkzaamheden heb ben te beschouwen. Men sprak voorts over de internationale politieke situatie en achtte het antwoord van de Sovjet- Unie t.a.v. een conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier in het algemeen teleurstellend. Als alle voorgaande malen, geeft de jaarlijkse Ijzerbedevaart der kat holieke Vlamingen weer aanleiding tot felle polemieken tussen de Nederlands talige en Franstalige pers. De laatste heeft een aanval gericht op zekere Adiel de Beukelaere, die tot de spre kers aan de IJzer zal behoren. Hij wordt beschuldigd van een pro-Duitse gezindheid. Men heeft zelfs de minis ter-president verzocht, De Beukelaere te verbieden aan de IJzer te spreken. Premier Van Houtte voelde daar ech ter weinig voor, mede gezien de gro te verdiensten van De Beukelaere tij dens beide wereldoorlogen. Naar het officiële Russische pers bureau Tass meldt, zijn de Sovjet-Unie en Perzië overeengekomen een ge mengde commissie in te stellen voor de regeling van -ai hun geschillen. Het doel van deze commissie, die te Tehe ran zal zetelen, is aldus Tass, „het ver sterken van de vriendschappelijke be trekkingen en het regelen van finan ciële-, grens- en andere vraagstukken". Zondag zijn in West-Berlijn ongeveer 60.000 levensmiddelenpakketten uitge reikt. Sinds het begin van de actie, op 27 Juli zijn thans ruim twee millioen pakketten afgegeven. Volgens mede delingen van bewoners van de Sovjet zone van Duitsland hebben de com munistische autoriteiten tegen het weekeinde nieuwe belemmeringen voor reizen naar Berlijn geschapen. In vele plaatsen worden wederom geen spoorkaartjes afgegeven. Het idyllische plaatsje Loenen a. d. Vecht, heeft zijn 1000-jorig bestaan gevierd met een histo rische optocht. Hier doet de graaf van Loenen zijn intrede in het versierde stadje. Is het wel tot iedere Nederlandse huis vrouw doorgedrongen, dat er nu een nieuw middel uitgevonden is om het huishoudelijk werk te vergemakkelij ken en veraangenamen? Dat het thans afgelopen is met het dagelijks geploe ter aan de afwas en een keuken vol vuil vaatwerk, waaraan vaak geen doorkomen schijnt? Want waar Castel- la Vaatwas, het nieuwe afwasmiddel van de Castella-fabrieken, in de keu ken de scepter zwaait, is de huisvrouw in een oogwenk door deze rijstebrij berg heen. Een lepel Castella Vaatwas en U hebt teilen vol actief schuim, dat alle vet en vuil doet verdwijnen als sneeuw voor de zon en waaruit de hele afwas glanzend en flonkerend te voor schijn komt. En voor ze het weet, zit de huisvrouw weer gezellig in de huis kamer en kijkt tevreden en dankbaar naar haar fluweelzachte handen, die geen enkel spoor vertonen van de grote afwas. Want dit wondermiddel (25 ct per pak) is niet alleen ideaal voor de vaat, maar heeft ook voorgoed een ein de gemaakt aan de ruwe „afwashan- den". (Advertentie, Ing. Med.) Twee bemannigsleden van het Ne derlandse vrachtschip „Cottica" zijn gearresteerd verdacht van een dubbel tjes-smokkel, of beter gezegd, een zil- versmokkel. De twee mannen hadden honderdduizenden oude zilveren dub beltjes aan boord van de „Cottica" ge bracht cn ze verstopt in balen suiker, in hutkasten met dubbele bodem en op enkele andere plaatsen. Ze wilden de dubbeltjes, die door hun zilvergehalte tienduizenden guldens vertegenwoor digen, in Curagao en Suriname van de hand doen. Bij een der gearresteerden thuis, werden ook nog voor duizenden guldens aan 'dubbeltjes gevonden. Vrijdag heeft de Coevordense jeugd, die in deze Drentse stad fietswedstrij- den houdt, weer enige onrust veroor zaakt. Op verschillende punten van de stad werden weer „r.aces" gehouden. De politie, die met een motor met zij span was uitgerukt, om de beginnende Wagtmannen en Van Esten het starten te verhinderen, werd herhaalde malen uitgedaagd. Voor de woning van een agent, die de eerste keer een wielren ner naar het politiebureau had ge bracht, werd gepost. Toen de agent in dienst moest komen, werd het beter geacht, hem door twee collega's te la ten begeleiden. Op het bureau mocht de agent alleen binnendienst verrich ten. De president van de Rotterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in kort geding, dat de Goudse Gerefor meerde gemeente in Synodaal verband aanhangig had gemaakt tegen de ge reformeerde gemeente Gouda, welke laatste groep was uitgetreden naar aan leiding van een geschil inzake het aan ds Steenblok verleende ontslag als do cent van een theologische school. De rechtbank oordeelde, dat het kerk gebouw en de vergaderlokalen toeko men aan de eiseres en dat zij door de uitgetreden gemeente binnen twee da gen moeten worden overgedragen aan de synodale gemeente. De kerkelijke registers en notulen moeten gedurende drie maanden bij de griffie van het kantongerecht te Gouda worden gede poneerd, waar zij ter inzage liggen voor beide partijen. Bij niet opvolging van de laatste bepaling zal een dwangsom van f 100 voor elke dag moeten worden Meer dan honderd vrouwen cn kin deren zijn verdronken doordat in de buurt van Benares (India) een veer boot op de rivier omsloeg. De kapi tein van het schip is aangehouden om dat hij te veel pesonen op de boot had toegelaten. De Westduitse autoriteiten hebben gisteren een bedrag van 3,6 millioen DM beschikbaar gesteld voor invoer van snijbloemen en bindgroen uit Ne derland. „VLIEGENDE VERHUISWAGEN" VERONGELUKT Een z.g. „Vliegende Verhuiswagen" van de Amerikaanse luchtmacht onder weg van Italië naar Libye met 34 per sonen aan boord, is verongelukt. Vlieg tuigen en schepen zoeken naar het toestel, dat zo goed als zeker in zee is gestort. Later werd gemeld, dat men vijf mensen had gered. Weer een Britse minister ziek. Dit maal Selwyn Lloyd, minister van Staat. Hij lijdt aan een ontsteking van dc aman delen en heeft a] zijn afspraken moeten afzeggen. Er bestaat practtsch geen hoop meer op het vinden van nog meer overleven den van de op de Atlantische Oceaan vergane Amerikaanse bommenwerper. De Sovjet Hoge Commissaris in Duitsland, Semjonov, heeft Zaterdag avond zijn Britse collega Kirkpatrlck, op diens afscheidsreceptie bezocht. betaald. Het bodemgeschil moet voorts binnen een maand bij de gewone rech ter aanhangig worden gemaakt voor ontruiming. De gedaagde partij werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Zaterdagavond, omstreeks half tien, konden de bewoners van Amsterdam- Oost twee felle lichtflitsen waarnemen, op hetzelfde ogenblik waarop hun lampen onderhevig waren aan een voorbijgaande -flikkering. Deze ver schijnselen bleken samen te hangen met een stcfring in het 50 kilovolt PEN-voedingsnet voor het Gooi. Weesp kwam drie kwartier lang in het duis ter te zitten. Zondag ontdekten tech nici de ooi-zaak van de storing. Onder een hoogspanningsmast werden de verkoolde resten van een reiger ge vonden. Het dier is blijkbaar in de draden gevlogen. De radiozenders Hilversum 1 en Hil versum 2 zijn gistermiddag om 15.08 uur plotseling uitgevallen. Zij bleven niet minder dan ?6 minuten uit de aether ten gevolge van een storing in het net van het Utrechtse Electrici- teitsbedrijf waardoor de spanning weg viel. Zaterdagvond om even voor achten is ook de noodzender Hilversum 1 uit gevallen, waarvan gebruik wordt ge maakt tijdens de periode van revisie der beide andere zenders. Deze sto ring werd veroorzaakt door het uit vallen van een eindlamp, welk euvel in ongeveer één kwartier verholpen was. i Ruim tweehonderd arbeiders hebben zonder ophouden gewerkt, aan de dich ting van de inhagdijk achter dé oude Zeedijk tussen Zierikzee en Schelp- hoek, in welke laatste dijk als gevolg van een dijkvai een gat was ontstaan. De zinkstukken, die men in het gat liet zakken, werden weggeslagen en ook het dichten met klei mislukte. Wel gelukte het. het gat in de inlaagdijk te dichten. Met alle beschikbare krach- en wordt gewerkt aan de versterking van deze afsluiting. Het gat in de oude zeedjik, welke vóór de gesloten inl'ag- dijk ligt, blijft stationnair. Nieuwe af kalvingen hebben zich niet voorgedaan. PARLEMENTAIRE COMMISSIE NAAR NIEUWGUINEA Om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de achtergronden, die van belang zijn bij de beoordeling van pro blemen betreffende Nieuw Guinea, is gisteren een parlementaire commissie naar de Oost vertrokken. Het wordt een reis van een maand, tijdens welke een tiental plaatsen zal worden be zocht. (Vervolg van pag. 1) Hij zag evenmin als ik hoe die zaak zou moeten worden opgeknapt. Van één ding was hij zeker, dat Duitsland uit zijn as zou herrijzen. Dat kon ik be vestigen, want ik weet ook. dat de geallieerde houding tegenover Duits land uitsluitend een gevolg is van het feit, dat West en Oost niet eensgezind zijn. In het andere geval zou Duits land zeker niet nu al het rijkste land van Europa zijn. Scharowski noemde de staking op 16 en 17 Juni een teken aan de wand. De communistische machthebbers in het Oosten weten nu, dat zij er niet in zijn geslaagd het be zette volk van de zegenende waarde van het communisme te overtuigen. Veel zal het er niet toe doen, want al zjjn er symptotien van een mildere houding in het Kremlin, Lenin heeft eens geschreven, dat „die guten Worte für uns kein Lob sind, Uns freut al- lein der hasserfüllte Schrei der Wut". Van mildheid naar de onmenselijkste hardheid is in het Oosten minder dan een stap. Het is een knip met de vin ger. De stakers in Oost-Duitsland heb ben tegen het regiem gerebelleerd. Scharowski zei evenwel zelf, dat de mannen, die op 17 Juni met straatste nen tegen tanks opereerden, soldaten en SS-lieden zijn geweest, die de dood al meer onder ogen hadden gezien. Ik vermeld dit alleen om U te laten voe len hoe ontzaglijk verwarrend de ver houdingen zijn. Scharowski gleed over onze gedachten heen. Voor hem heeft iedere Duitser recht op vrijheid. Maar Hitler's macht groeide in het gehele Duitse volk. En het „Deutsch- land über alles" ging me op dat ogen blik opnieuw door merg en been. Het is, geloof ik goed, dat we in West-Europa deze dingen zonneklaar zien. Deze zaken kunnen ons toch niet afhouden van de taak van Europa één gebalde macht te maken, omdat de loop van de geschiedenis ons deze opdracht heeft gegeven. Wie is er, die haar zou kunnen afwijzen of weigeren te aanvaarden. Berlijn heeft me wel geleerd, dat er maar één groep is, die er definitief 'anders over denkt. Dat is Goddank de jeugd. Zij begint althans Europees te voelen zonder zucnt naar macht ln naar aentergedaenten. Met de oude ren, of zjj nu taxichauffeur zijn, die mij trots wees waar alle nationaal- sociaiistisehe protspaleizen hadden ge staan, of kelner, die beweerde geen woord Engels te verstaan, is het blik sems kwaad kersen eten. De eenwording van Europa zal er voor moeten zorgen, dat niet de een met alle vruchten er vandoor gaat cn nu met slechts de pitten oivven zitten. Dat was voor mij Berlijn, begin Augustus 1953. Het Berlijn van de voedselpaketten, die eigenlijk niet zo belangrijk zijn. Berlijn van de mate rie, van het puin en de ruïnes, die spooktekeningen tegen de avondhemel trekken. Indien ik van één ding over tuigd ben, dan is het wel van dit, dat op dit vreemde wrijfpunt van twee werelden een geweldig stuk strijd zal moeten worden uitgevochten vooral eer de vrede uitbreekt. En laten we in onszelf die Ameri kaan in zijn hemdsmouwen met een sigaar en zijn komieke ontvangstgroet van alleen maar „Hi" vooral geweldig dankbaar zijn. Het Nieuw Israëlitische weekblad betoont zich in een hoofdartikel wei nig geestdriftig over het plan van de gemeente Amsterdam, om de „Hol landse Schouwburg" gerestaureerd en wel aan dc staat Israël te verkopen voor een symbolisch bedrag. Het NIW zegt, dat geen enkele Ne derlands-Joodse instantie zich voor restauratie heeft uitgesproken. Het blad wenst afbraak van dit gebouw, waarop geen zegen rust. De „Joodse Wachter" wijst er in een hoofdartikel op, dat de commissie, die de Amsterdamse overheid o.ntrent de Hollandse Schouwburg heeft voor gelicht, alleen namens zichzelf sprak en niet namens de Nederlandse joden- heid. Door de raad van Wieringermeer is na een breedvoerige discussie een voorstej van B. en W. met algemene stemmen aangenomen, tot de bouw Yu11,. e?n ,raadhuis te Wieringerwerf (het hoofddorp van Wieringermeer). Het ontwerp hiervoor is vervaardigd door het architectenbureau prof. J. F. Berghoef en ir H. Klarenbeek te Aals meer. Voor bouwkosten en inrichting werd een bedrag van f 600.000 beschikbaar gesteld. Het blokvormige gebouw als hoeksteen van het dorp heeft een grondvlak van 28 x 28 meter en wordt pl.m. elf meter hoog. Het krijgt een "ïft een totale hoogte van 20 Sokken W ln bakstecn opge- De grootte van het gebouw is ge- °p ?cn toekomstig inwoner- aant?l van pl.m. 15.000. nPe,aa"vaP,kelijk nog niet voor de dienst hjae ruimten zullen tijdelijk gebruikt worden voor een woning van ten Sen zaal' waarin o.m. W ïnKde veIc bezoekers uit evnncPt" buitenland een permanente rifver "po,zaI worden ingericht, met vèelh^„g„8evcnse0ver fle korte, maar veelbewogen geschiedenis van de Wie ringermeer. s Qe Feestend Bred-> KMA heeft Zon- IS -dc 25°000ste bezoeker ver- de vaiP h P pp,n .bark. dat weer gons- „P v Seluid der duizenden, die wa« bet kwamen amuseren. Ditmaal was het een jonge Bredenaar.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4