Stakingen in Frankrijk breiden zich nog steeds uit Aardbeving in Griekenland Nieuw gerucht over vertrek Sjah uit Perzië Canadese Liberale Partij won opnieuw stembusstrijd Sovjet censuur in Oostenrijk op brieven, etc. opgeheven Laniel zal volk toespreken Van de renbaan naar de rijbaan Nieuwe kans? Thijs Roks in het huwelijksbootje Brievenbussen in de brand gestoken Bespreking tussen Mao en Malenkov? De Gasperi weer in Italiaans kabinet Woensdag 12 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaar«ans No- 1212 Dagblad voor Den Helder, KoegrasTexelWieringen en Anna Paulowna Ruim vierhonderd doden Naumann candidaat voor de Bondsdag Vorst niet meer in de hoofdstad Warmer zomerweer WEERBERICHT ANWB-BROMFIETSZORGEN Voor sommige merken is er een kans Fransen trokken zich uit Nasam terug In Frankrijk Vreemd gesprek Voor de vijfde maal aan de teugels Waarom verandering als er welvaart heerst? Vice-premiervan N.Korea sloeg hand aan zichzelf Moskou wil van V.S. schadevergoeding Voor een neergeschoten vliegtuig De Geallieerden verrast Frankeerzegel van drie cent uitgebracht Braziliaans crediet voor Nederlandse immigranten Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1—, elk woord meei 5 cent Abonnementen: per kwartaal I 6.05, per maand f 2.02 bu vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 Nadat Zondag het Griekse eilandje Ithaki door een aardbeving was geteis terd, waarbij drie personen om het le ven kwamen en vijftig werden gewond, zijn Dinsdag op het Griekse eiland Cephalonia door een aardbeving vier honderd personen gedood en ongeveer tweehonderdvijftig gewond. Twee dor pen werden volkomen verwoest. Ook op het eiland Zante en in dorpen langs de Westkust van de Peloponnesus wer den huizen beschadigd. De inwoners van Zante verkeren in paniekstemming en leven in tenten. Het totaal aantal Onze Tourrenner, Thijs Roks, trad Dinsdag te Zundert in het huwelijk met mej. Maria Billet. Bruid en bruidegom gaan onder de ere-haag van rijwielen door. De wielen worden vastgehouden door de collega-renners Gerrit Voorting en Hein van Breenen (rechts). Tweede van links Wout Wagtmans, tweede rechts is Suykerbuyk. is van De voormalige staatssecretaris van Hitiers Minister van Propaganda, dr Werner Naumann, is Dinsdag door de Duitse Rijkspartij (DRP) candidaat ge steld voor de verkiezingen voor de Bondsdag, die volgende maand in West-Duitsland worden gehouden. Nau- daklozen zou ongeveer 3000 bedragen, mann heeft de candidatuur aanvaard. De Sjah van Perzië heeft zich giste ren met zijn echtgenote per vliegtuig naar Ramsar aan de Kaspische Zee be geven voor een vacantieverblijf van een week. Waarnemers geloven, dat de Sjah niet in Teheran aanwezig wil zijn als premier Mossadeq, zijn grote tegen speler, waarschijnlijk Vrijdag in een radiorede het resultaat van de volks stemming over ontbinding van de Tweede Kamer zal bespreken. Het Britse blad „Evening News" weet zelfs te melden, dat de Sjah Perzië wil verlaten, openlijk indien mogelijk, in het geheim als het niet anders kan. Hij kou prins Sjahpoer Ali Ridha als troon opvolger hebben aangewezen. De Sjah Vanaf jl. Zaterdag genieten wij voor het eerst dit jaar van werke lijk zomerweer. Temperaturen van 20 tot 23 graden C. komen de laat ste dagen in onze kustprovincie voor. Vandaag zal het nog war mer worden, m het binnenland worden zelfs temperaturen van om de 30 graden C. verwacht. De kans op invallen van koelere zee wind is bij deze vlakke luchtdruk verdeling groot, waardoor de tem peratuur in de namiddag aan het strand tot iets minder hoge waar den zal kunnen oplopen. Niettemin blijft het ideaal strandweer. Het is mogelijk, dat de eerstkomende dagen dit zomerweer blijft, at wordt de kans op onweer van uit het Zuiden groter. Het hoge- drukgebied trekt langzaam in Oostelijke richting voort waardoor de verdere vooruitzichten enigs zins onzeker worden. Verwachting geldig tot heden avond: WARM TOT ZEER WARM Zonnig en warm tot zeer warm weer. Overwegend matige wind, voornamelijk tussen Oost en Zuid. Donderdag: Zon op 5.20, onder 20.09; maan np 9.33 onder 20.52. zou hiertoe hebben besloten, omdat Mossadeq van plan zou zijn „een per soonlijke dictatuur" in te stellen, ge steund door onder communistische lei ding staande volksbewegingen. Tijdens de volksstemming hebben zich in de stad Malajir, 100 km ten Zuiden van Hamadan, incidenten voor gedaan, waarbij vier doden vielen. De Sovjet-Unie heeft in Nieuw-Zee- land 3000 ton boter gekocht tegen een prijs, die hoger ligt dan de Engelsen er voor betalen. Er zijn onderhandelingen gaande over nog meer leveranties, ook van vlees. DL PRACTISCH algemene stakingen in Frankrijk zetten zich in alle hevigheid voort. Honderdduizenden thans nog niet stakende werk- nemers in overheidsdienst staan gereed zich bij de stakers te voegen. Naarmate de stakingsorders van de Vakbonden bekend werden kwam bet spoorwegverkeer practisch in geheel Frankrijk tot stilstand. Naar bepaalde centra in de „provincie" zijn speciale busdiensten ingelegd. Het personeel van de Parijse ondergrondse heeft het werk ook weer neergelegd. Het grondpersoneel van de Franse vliegvelden staakte gisteren eveneens. Het koopvaardijpersoneel in Duinkerken ging giste ren niet aan het werk. In Marseille legden communistisch gezinde matrozen het werk neer. In Biarritz werd geen brood gebakken. De Socialistische „Force Ouvrière" heeft haar leden in de gas- en electrici- teitsbedrijven opnieuw geraden niet naar hun werk te gaan. Van deze Bond gin£ eenzelfde opdracht uit aan haar leden in ziekenhuizen en andere openbare diensten. Voorts werd aan de socialistische vakbonds- leden werkzaam bij banken en verzekeringsbedrijven, instellingen van openbaar welzijn, scheepvaartmaatschappijen en drukkerijen alsmede in de vrije beroepen aangeraden met ingang van morgen voor 24 uur in staking te gaan. Het Onafhankelijk Verbond van Franse Rijksambtena ren heeft een 48-uurs staking voorgesteld, als protest tegen de anti sociale politiek der regering. De Franse minister-president, Joseph Laniel, zal hedenmiddag een radio-rede tot het Franse volk houden. DOOR de staking is het internationaal spoorwegverkeer door Frankrijk practisch vastgelopen. Duizenden va- cantiegangers, waarvan velen op de terugreis waren uit Spanje, Italië en Zwitserland, zijn gestrand. Verpleeg sters zorgden ervoor dat zuigelingen melk kregen. Met spoed worden le vensmiddelen aangevoerd naar de plaat sen, waar de toeristen zijn blijven ste ken. De Parijse stations zijn verlaten. Vele reizigers overnachten in de stil staande wagens. De treinverbinding Brussel-Parijs is tot nader order ge staakt. Na zes dagen werkstaking bij de PTT is op dit terrein enige verbetering in de toestand ingetreden. Velen hebben gehoor gegeven aan de lastgeving van de overheid om het werk te hervatten. Uitgezonderd dringende gevallen wor den echter geen telefoongesprekken over lange afstand en geen telegram men aangenomen. In enkele der belang rijkste provinciesteden werden de brie venbussen door militairen gelicht, ter wijl de leden van de politie, 't leger en de Republikeinse garde, postbestellingen hebben uitgevoerd. In Parijs werd geen post rondgebracht. Vijf PTT-ambtena- ren, die Maandagavond opdracht had den gekregen het werk te hervatten, doch niet waren verschenen, zijn gis teren gearresteerd. In de Parijse voor stad Clichy werd in twee brievenbus sen brand gesticht. De inhoud van een der bussen ging geheel verloren. De politie zoekt naar de dader(s). De leiding der Franse nationale lote rij, een der meest stabiele instellingen heeft medegedeeld, dat deze week tengevolge "an de staking, geen trek king zal plaats vinden. Vijf grote passagiersschepen, waar onder de 44.356 ton metende „Ile de France" en de 53.329 ton grote „Uni ted States", zijn gisteren met ruim twee duizend passagiers, die Parijs als bestemming hadden, in de haven van Es Havre aangekomen. De passagiers zijn met ruim veertig autobussen naar de Franse hoofdstad vervoerd. Elke passagier had een pakket ontvangen, waarin zich een tevoren geheel klaar gemaakt diner, met inbegrip van champagne, bevond. ZJET nieuwste Nederlandse verkeers- vraagstuk, dat der bromfietsen, houdt de ANWB intensief bezig. In de nieuwste verklaring, die van ANWB- wege over deze kwestie is gegeven, wordt weer gezegd, dat het talmen van de regering met een regeling, de fabri kanten van bromfietsen ertoe heeft ge bracht brommers te construeren, die op Gilze Rijen, naast de straaljagers, geen gek figuur zouden slaan. Een groot aan tal wonderlijke brom-uitwassen is thans met de gematigde typen bromfietsen op één smal paadje gedrongen. Het zou al een hele verbetering geven, aldus de ANWB als de snellere en zwaardere bromfietsen van het rijwielpad werden gehaald en uiteraard met rijbewijs en kentekenbewijs werden overge bracht naar de rijbaan. Dit zou dan zijn: van een renbaan naar de rijbaan. Volgens de ANWB biedt het wegen verkeersreglement hiertoe de mogelijk heden. UET is namelijk niet zo, dat, gelijk n vaak wordt verondersteld, de brom fiets in zijn geheel wordt gekeurd, voor hij in aanmerking komt voor het rijwielpad. Bij de opsomming der mer ken gaat het slechts over het motortje. Er zijn namelijk merken bromfietsen, die niet voldoen aan normale rijwiel eigenschappen, zoals ze door de minis ter bedoeld worden. Stuur en. trappers zitten er wel aan iedere bromfiets, doch er zijn typen met een wieldiameter, minder dan 50 cm. Voor deze brom fietsen kan een kentekenbewijs worden aangevraagd, met welk papier in de hand, de berijder een rijbewijs kan gaan halen. Langs deze weg, meent de bond, kunnen de snellere en zwaardere brom fietsen naar de rijbaan worden verwe zen, waartegen zuiver verkeerstech nisch bezien, geen enkel bezwaar kan bestaan. Hun kruissnelheid ligt immers hoog en hun zware uitvoering is zodanig, dat zij visueel in het verkeers beeld op de rijbaan passen. Inmiddels heeft de minister weer en kele categoriën bromfietsers de dam pen ingejaagd, door ze naar de renbaan te verwijzen. Ditmaal zijn het de Van Werven. Gazelle en Sparta rijwielen, die zijn uitgerust met een motor JLO type Fp-50. Voorts de met JLO-motor. type H-48 uitgeruste rijwielen van de NV Driebergse motorrijwielenfabriek. De Frans—Vietnamese strijdkrach ten in Indo-China hebben de door de Vietminhopstandelingen ingesloten stad Nasam ontruimd. Nasam ligt 200 km ten Westen van Hanoi, was een z.g. egelstelling in de Tonkin-delta en werd steeds van de lucht uit bevoorraad. De ontruiming past in de strategie van de nieuwe opperbevelhebber, generaal Na- varre, die voorstander is van offensie ve operaties in plaats van het tot nu toe gevoerde defensieve beleid. De Franse regering heeft overigens alle maatregelen genomen ter verzeke ring van het functionneren van onont beerlijke openbare diensten, aldus werd gistermiddag na een vergadering van het kabinet bekend gemaakt. Een re geringscommissie zal mede het uitvoe ren van deze maatregelen verzekeren. TyE FRANSE telefonisten hebben, als gemeld, in zoverre gehoor gegeven aan de hun door de Franse regering toegezonden lastgevingen om het werk te hervatten, dat zij weliswaar weer op post zijn, doch slechts voor de rege ring bestemde of zeer dringende tele foongesprekken aannemen. Dit geldt ook voor de interlocale telefoondienst. De telefonisten, die bij deze diensttak werkzaam zijn, hebben sinds het begin der stakingen een opvallende stijging in het aantal sterfgevallen in Frankrijk geconstateerd Een Frans dagblad publiceerde giste ren één hunner ervaringen in deze. Een in een klein Frans plaatsje ge strande autorijder vraagt verbinding met, een bepaalde autogarage in Parijs. Telefonist: „Is het dringend?" Automobilist: „Ja, ik moet een sterf geval melden". De verbinding wordt tot stand ge bracht. Automobilist: „Hallo, garage ik sta op Trou-Le Petit. Zij is dood". Garagehouder: „Wie is dood?" Automobilist: „Mijn batterij". Hier wordt de verbinding onverwijld verbroken, doch de automobilist kreeg zijn nieuwe batterij De Franse Socialistische Partij heeft haar 105 afgevaardigden Dinsdagavond opgedragen de voorzitter der Franse Nationale Vergadering, Edouard Her- riot, telegrafisch te verzoeken de volks vertegenwoordiging bijeen te roepen. De communistische Partij heeft haar 101 afgevaardigden gisteren dezelfde opdracht gegeven. Een eerder verzoek was afgewezen. Zoals wij gisteren al in het kort meldden hebben de Maandag in Cana da gehouden algemene verkiezingen voor de vijfde achtereenvolgende maal een overwinning opgeleverd voor de Liberale Partij, die reeds sinds 1935 aan de macht is. De verkiezingsleuze van alle oppositiepartijen was: „Het is tijd voor een verandering", hetgeen de Liberalen beantwordden met: „Het is nooit tijd voor een verandering van een toestand, die welvaart betekent". Bij deze verkiezingen stonden 263 van de 265 zetels van het nieuwe La gerhuis op het spel. Over de bezetting van de twee overige zetels was reeds bij acclamatie beslist. De stemming is rustig verlopen. Alleen in Mcmtreal werden incidenten gemeld, waarbij zes personen werden aangehouden. Zij poogden tweemaal te stemmen. Naar de „Daily Mail" weet te mel den heeft de Sovjetrussische premier Malenkov, Mao Tse Toeng uitgenodigd voor een bespreking in Moskou. Deze bespreking zou in September plaats vinden. Malenkov zou bereid zijn, de Chinese regeringsleider halverwege Peking en Moskou tegemoet te komen. De Noordkoreaanse vice-premier, Hoe Kai, heeft onlangs de hand aan zichzelf geslagen, zo werd door de Noordkoreaanse radio omgeroepen. Een juiste datum waarop de zelfmoord geschiedde is niet genoemd, en even min is er over motieven gesproken. In Tokio legt men verband tussen de jongste zuivering in Noord-Korea en dit dramatische overlijden. Volgens ra- dio-Peking zijn er in de Noordkoreaan se krijgsgevangenkampen 1050 militai ren van de Verenigde Naties omgeko men. Een officiële woordvoerder heeft gisteravond te Rome medegedeeld, dat Alclde de Uasperi, in de afgelopen acht jaar Italiaans minister-president, als minister van Buitenlandse Zaken deel zal uitmaken van de nieuwe Italiaanse regering. De Gasperi's benoeming zal het voortzetten door Italië van een krach tige, Westers gezinde politiek, ver zekeren. FRAAI BERGINGSWERK Een Noorse bergingsmaatschappij is er in geslaagd een schip, dat op zeven en zestig meter diepte op de bodem van de Oslofjord lag en bovendien drie meter in de modder was weggezakt, te bergen. Het betrof hier een vaartuig van 2500 ton, dat na een aanvaring op 1 Maart Jl. was gezonken. Het schip zal worden her steld. Uitslag van de stemming: Liberalen 171 (in 1949 193), Progressieve Conser vatieven (grootste oppositiepartij 50 (41), Socialisten 23 (13). De andere partijen kregen slechts enkele zetels. Van de Liberale (regerings-) partij zijn o.a. herkozen St. Laurent (pre mier), Pearson (Buitenlandse Zaken en voorzitter Algemene Vergadering der Ver. Naties), Chevrier (vervoer), Mar tin (Volksgezondheid) en Howe (Han del). Het Sovjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou een nota doen toekomen, waarin schade vergoeding wordt geëist voor het om laag schieten van een Russisch trans portvliegtuig op de laatste dag voor het van kracht worden van de wapen stilstand in Korea. Volgens Washington is het Russische toestel vóór het van kracht worden van het bestand boven Noordkoreaans gebied omlaaggeschoten. De Sovjet russische regering heeft veiklaard, dat het omlaag schieten boven Mandsjoe- rije geschiedde en dat hierbij de levens van 21 Sovjetburgers verloren gingen. Het bedrag der gevraagde schade vergoeding is 1.861.450 dollar. LIET valt, eerlijk gezegd, wel een beet- je moeilijk om na het Berlijns avon tuur over te gaan tot de rrde van de (warme) dag. Trouwens enkele dagen geleden scheen de wereld in zomerse gelukzaligheid weg te dutten en kwa men de komkommers toch heus op de journalistieke tafels. Deze periode heeft evenwel maar kort geduurd, want in Korea lopen de zaken niet geheel en al naar wens, in Frankrijk worstelt de jonge regering Laniël om haar eigen bestaan en om dat van het Franse volk) en in de Sovjet-Unie heeft Ma lenkov voor de Opperste Sovjet een grote rede gehouden, waarin hij belang rijke dingen heeft gezegd. Bij elkaar ge noeg om het voorhoofd te fronsen en opnieuw aan het combineren en dedu ceren te gaan. De lezer zal hebben bemerkt, dat d» mededeling van Malenkov over de be ruchte H-bom vrij algemeen als van groot gewicht is gekenschetst. Het is een afschuwelijk teken des tijds, dat men de oren spitst, zodra er over mili taire zaken wordt gepraat. Zo ook hier. Men heeft zelfs de vraag opgeworpen of de Sovjet-Unie inderdaad de H-bom heeft of dat Stalin's opvolger aan het bluffen is geslagen. Meer dan eens hebben wij onze spijt erover uitgedrukt, dat het vrijwel onmogelijk is betrouw bare gegevens over de gebeurtenissen in de Sovjet-Unie te verkrijgen. Dat is niet te wijten aan onachtzaamheid van het Westen, maar aan de vreemde afge slotenheid van de Sovjet-Unie zelf. Be grijpen doen wij zulks niet. Want waar om zou men zo geheimzinnig doen, in dien men niets te verbergen heeft en de bedoslingen goed zijn? Wij hebben de sterke indruk, dat de wereldvrede in hoge mate zou worden gediend, in dien wederzijds in Westen en Oosten de kansen werden geschapen vrijelijk rond te kijken. In het Westen is dat voor een groot deel het geval, in het Oosten niet. Tenminste wij weten niet beter. Véél belangrijker dan de vraag wie de H-bom kan gebruiken, Amerika of de Sovjet-Unie, of beide, is voor ons de kwestie of een werkelijke vrede in het verschiet ligt. Wij hebben dat na de eerste grote rede van Malenkov on geveer in gelijkluidende woorden ge schreven. Een wereldvrede wordt nu eenmaa" niet gegrondvest op wantrou wen. Wij zijn eerlijk genoeg om vast te stellen, dat de Sovjet-Unie nog nim mer van goed vertrouwen blijk heeft gegeven. En waar vertrouwen ontbreeKt is de mogelijkheid van een vooruitgang in de verhouding der volkeren verre. Op dat moment gaan bluf en prestige een abnormaal grote rol spelen, gelijk wij in Berlijn zo duidelijk hebben er varen. Malenkov's rede is naar onze mening daarom van zoveel belang, omdat zij de deur. niet achter zich dicht trekt. Het is een zaak van persoonlijke appreciatie om vast te stellen hoever de deur dan wel openstaat Ook dat doet er echter zo weinig toe, want welke diplomaat is niet in staat zelfs door een kiertje naar binnen te komen? Er is bij dit alles één ontzaglijk ge vaar: het geduld in Westen en Oosten is beslist niet onuitputtelijk en iedere dag, dat nauw contact op het hoogste niveau uitblijft, worden eenmaal ver worven posities steviger, misschien zelfs onaantastbaarder. Wie Berlijn ge zien heeft, kan daarover althans eniger mate oordelen. Gelukkig zijn wij niet de enigen, die dit weten. Welaan, de consequentie van deze wetenschap is, dat ieder kansje op een vergelijk van harte moet worden aanvaard. Laten we hopen, dat de twee grote machten daarnaar zullen [XJ handelen. De Sovjetrussische Hoge Commis saris in Oostenrijk, Ilyitsjov, heeft de uostenrukse kanselier, julius Kaan, medegedeeld, dat de Sovjetrussische regering heeft besloten de censuur op brieven, telegrammen en telefoon gesprekken in de Russische zone met ingang van heden op te heffen. De censuur, die in 1945 door de ge allieerde raad werd ingesteld, was een der belangrijkste geschilpunten, die wrijving veroorzaakte tussen de Oos tenrijkse regering en de Sovjet-Rus sische bezettingsautoriteiten. Ondanks het besluit van de Sovjet- Russische autoriteiten zal de censuur officieel worden gehandhaafd, daar zij slechts door een unanieme beslissing van de Geallieerde Raad kan worden afgeschaft. Door de invoering der nieuwe tarieven bestond er bij PTT behoefte aan een postzegel van drie cent. Dit zegel is nu aangemaakt in een bruine kleur in het zogenaamde cijfertype (ontwerp Van Krimpen) en op de postkantoren ver krijgbaar. In Westelijke geallieerde kringen te Wenen was men verbaasd, dat de Sov jet-Russische Hoge Commissaris de Oostenrijkse regering rechtstreeks van dit besluit in kennis heeft gesteld, in plaats van het aan de Geallieerde Raad voor te leggen. De laatste twee jaar hebben de Frans^, Britse en Amerikaanse Hoge Commissarissen in de raad aangedron gen op afschaffing van de censuur, maar hun pogingen strandden steeds op een veto van de Sovjet-Russische Hoge Commissaris. De president van Brazilië heeft een wetsontwerp ondertekend, waarbij de regering wordt gemachtigd een speciaal crediet van 1.5 millioen cruzeiros (on geveer 300.000 gulden) te openen, om de vervoerskosten van immigranten uit Nederland te dekken. Deze wet past in het kader van de verplichtingen, die de Braziliaanse re gering op zich heeft genomen krach tens de emigratie-overeenkomst, die op 29 Maart 1952 tussen Brazilië en Ne derland is gesloten. Alexander Poezanov is benoemd tot voorzitter van de Raad van Ministers van de Sovjet-Unie, ter vervanging vaa Bori* Tsjernosov.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1